I Onderzoek naar rapporten CRI 1' Nieuwe HAVO maakt 'pretpakket' onmogelijk V-teken tegen racisme 7Mij ophalen? Niet nodig, ik pak de Arola." VNZ en KLOZ pleiten voor fonds voor de ouderenzorg Hongerstaking Kabinet trekt nog eens 21 miljoen uit voor waterschade in Limburg Op Zaans terrein werd mosterdgas geproduceerd -F Binnenland Programma De Leeuw uitgesteld Hilversum Paul de Leeuw en de VARA hebben besloten de eer- ite aflevering van zijn nieuwe programma Muilen Dicht, die Lanavond zou worden uitgezonden, twee weken uit te stellen. Volgens een woordvoerster van de omroep waren beide partijen hog niet tevreden over de kwaliteit van het programma. In n plaats van Muilen Dicht zendt de VARA vanavond een volledige - Registratie uit van het theaterprogramma Alles of Nooit van Sfoup van 't Hek. Je [Eigenaar afgebrand restaurant vast iïyooRN De politie heeft gisteren de 36-jarige eigenaar van het ufiëzeweek afgebrande Turks restaurant in Hoorn aangehouden (Op verdenking van brandstichting in zijn eigen zaak. Samen met leen Italiaanse pizzeria brandde het Turkse restaurant in de Smacht van woensdag op donderdag volledig uit. In de hal werden hakenkruisen aangetroffen. Verder liepen ook een makelaars- ikantoor en een woonhuis zware schade op. De schade loopt in de miljoenen guldens. i Bonden gaan overleg traineren 3| utrecht» De Voedingsbonden FNV en CNV gaan het overleg met de agrarische werkgevers binnen het Landbouwschap trai neren. Bij elk gespreksonderwerp richten de bond zich voortaan uitsluitend op de belangen van de werknemers. Hierdoor zal het functioneren van het Landbouwschap ernstig worden bemoei lijkt, zo verwachten de bonden. Het voornemen is een reactie op het besluit van de werkgevers om alle besprekingen over verbe tering van de arbeidsomstandigheden in de land- en tuinbouw stop te zetten. Nederlandse VN-waarnemer gewond den haag Een 31 - jarige Nederlandse VN-waarnemer is gisteren in het zuidwesten van Kroatië licht gewond geraakt als gevolg lijnexplosie. Achter de wagen waarin hij met nog een Nederlandse officier en een collega uit Bangladesh zat, ging een anti-personeelmijn af die waarschijnlijk was verbonden met een struikeldraad. Helikopterpiloot niet meer vervolgd bosch De 61 -jarige helikopterpiloot, die vorig jaar werd ge dwongen een gedetineerde te bevrijden uit de gevangenis in Grave, wordt niet meer vervolgd. Volgens de Bossche officier van justitie mr. P. Bender is de man destijds ten onrechte als ver dachte aangemerkt. De bevrijde gevangene, die een paar maan den later werd aangehouden, bleek een neef van de man te zijn. De 24-jarige man die de helikopterpiloot met een vuurwapen lad gedwongen naar de gevangenis te vliegen, beweerde tijdens [de rechtszitting dat de 61-jarige vrijwillig had meegewerkt en laarvoor 30.000 gulden had gekregen. Nederlands ontwerp tramnet Tel Aviv den haag De openbaar vervoersbedrijven van Amsterdam, Rot terdam en Den Haag gaan een sneltramnet ontwerpen voor Tel Aviv. Dat heeft de Haagse Tramweg Maatschappij gisteren mee gedeeld. In de Israëlische stad rijden nu alleen bussen. Het Ne- derlandse ontwerp omvat het hele vervoerssysteem, inclusief stations, trams en de exploitatie van de lijn. Het is de eerste op dracht voor het samenwerkingsverband van de drie vervoersbe drijven. Met ANWB-kaart ook telefoneren den haag Met de lidmaatschapskaart van de ANWB zal een lid jn de toekomst waarschijnlijk ook kunnen telefoneren, parkeren en tanken. Dit heeft hoofddirecteur Nppwen gisteren bekendge maakt. In samenwerking met PTT Telecom ontwikkelt de ANWB een multifunctionele kaart. Status PLO-vertegenwoordiging hoger mhaag» Nederland heeft de positie van de PLO-vertegenwoor- diging in Den Haag opgewaardeerd. Het informatiekantoor krijgt de semi-diplomatieke status van 'Algemene Palestijnse Delegatie'. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken wil Nederland hiermee vooral een politiek signaal afgeven. ,,We waarderen de constructieve rol van de PLO bij de vredesbesprekingen met Israël", aldus de woordvoerder. Justitie zou nooit wat hebben gedaan met informatie over drugsmokkel Minister Hirsch Ballin van justitie laat onderzoeken of zijn ministerie halverwege de jaren tachtig gedetailleerde rapportages van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft ontvangen over drugsmokkel door het Co lombiaanse Medellin-kartel via Suriname, Aruba en de Antillen naar Nederland. Volgens een voormalig werkne mer van de CRI heeft Justitie die rapporten wel ontvan gen, maar er nooit wat mee gedaan, zo meldde NRC Handelsblad gisteren. den haag nparaai politie op Justitie gaf een dergelijke reactie. Premier Lub- Hirsch Ballin, die pas in 1989 bers zei gisteren Korthals Altes aantrad als minister van Justitie, te geloven 'omdat ik hem heb onderzoekt nu wat er destijds leren kennen als i met de rapporten is gebeurd, tieusman'. Zijn voorganger Korthals-Altes, nu Eerste-Kamerlid voor de WD, kan zich niet herinneren de rapporten van het CRI te hebben gezien. „Of de informatie ooit op het departement is geweest, weet ik niet," aldus Korthals-Altes. Ook de toenmalige directeur-gene- Met name een zeer vertrou welijk CRI-rapport uit januari '86 zou een overzicht geven van het bewijsmateriaal tegen acht verdachten van drugssmokkel, onder wie de toenmalige Suri naamse legerleider Bouterse. De CRI zou daarin hebben aange drongen op maatregelen tegen vangrijke drugtrans porten. Deze betroffen met na me ladingen cocaïne, die onder meer in uitgeholde boomstam men en schoenen naar Neder land werden verscheept. Het is echter de waag of de bewuste rapportages informatie bevatten die aan de Tweede Ka mer is onthouden. Op 1 oktober 1991 berichtte Hirsch Ballin de Kamer over informatie die de CRI al in 1984 had over cocaïne transporten uit Zuid-Amerika naar Europa. De Colombianen wilden in België, Duitsland en Nederland voorraden cocaïne aanleggen. Diverse inlichtin gendiensten, onder andere de Amerikaanse drugbestrijdings dienst DEA, maakten in die tijd al gewag van de betrokkenheid van Desi Bouterse. Het CRI-onderzoek werd ech ter eind 1984 gestopt, formeel vanwege strategische en tacti sche problemen, te weinig mankracht, het afglijden van de operatie tot een infiltratiezaak en problemen rond de informa tiebron. De DEA ging echter door met het onderzoek, dat in '86 leidde tot de arrestatie van Bouters' plaatsvervanger E. Boereveen in Miami. Bij het besluit de operatie te staken zou Justitie geen rol heb ben gespeeld. Volgens Hirsch Ballin was overleg met de CRI in de jaren tachtig beperkt tot be leidszaken. Operationele zaken werden besproken met de poli tie en het openbaar ministerie. Bovendien was er toen geen structureel overleg tussen Justi tie en CRI, aldus de bewinsd- man. Pas in 1985 werden de eerste richtlijnen inzake infiltra tie afgekondigd. Ook uit verslagen van de ka mercommissie voor inlichtin gen- en veiligheidsdiensten, die bestaat uit de fractieleiders van de vier grote partijen, blijkt dat er al in 1990 is gesproken c doorvoer van drugs, vooral caïne, via Suriname naar i land en Europa. De vergaderde hierover achter ge sloten deuren met de ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie). Besloten werd de aanvoerlijnen nader te onderzoeken en tezamen met de Surinaamse regering actie te ondernemen. In een reactie zei premier Lubbers in de loop der jaren tientallen rapporten te hebben gezien waarin melding werd ge maakt van dit soort aan drugs gerelateerde activiteiten. „Maar het ging zelden om harde feiten die Justitie kon vervolgen. Meer om aanwijzigingen en vermoe dens," aldus de eerste minister. De stelling dat Justitie nooit iets met de informatie van het CRI heeft gedaan, deed Lubbers als 'merkwaardig' af. Ruziënde chefs politie beloven samen te werken amsterdam anp De hoofdcommissarissen Nord- holt en Wiarda zullen waar no dig samenwerken. Deze belofte hebben zij gisteren gedaan in een gesprek met hun bazen, waarnemend burgemeester De Grave van Amsterdam en bur gemeester Opstelten van Utrecht. Het gesprek werd ge voerd naar aanleiding van de hooglopende ruzie tussen beide politiechefs. Volgens de woordvoerders van de burgemeesters is 'na drukkelijk' de al eerder gemaak te afspraak bevestigd dat de be trokkenen zich in het openbaar zullen onthouden van com mentaar. zolang de onderzoe ken in de affaire nog niet zijn afgerond. Simons wil proef met heroïne voor 'terminale" junk Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) pleit voor een we tenschappelijk experiment om 'hopeloze, soms terminale' junks heroïne te verstrekken. Hij heeft de Gezondheidsraad om advies gevraagd. Simons, lijsttrekker voor de PvdA in Rot terdam, schrijft dit in een arti kel. De vijf grootste fracties in de Rotterdamse gemeenteraad staan welwillend tegenover het plan. terneuzen Zo'n 1500 scholieren van het middelbaar onderwijs in Terneuzen, waar binnenkort een kleine tweehonderd asielzoekers worden gehuisvest, demonstreerden gisteren tegen racisme. Ze boden burgemeester Barbé honderden handtekeningen aan. De demonstratie was bedoeld ter ondersteuning van de komst van de asielzoekers. De afgelopen dagen werden diverse gebouwen in de stad met racistische leuzen beklad. foto anp paul stolk igenHevel alle subsidies over' irin;. De organisaties van ziekenfond- particuliere verzekeraars, de VNZ en het KLOZ, vinden de zorgverzekeraars op kor te termijn de beschikking moe- )et e ten krijgen over een fonds voor ouderenzorg. In een gezamen lijke discussienota 'De ouderen zorg is hard aan verjonging toe' stellen ze een serie ingrijpende maatregelen voor om te voorko men dat de kosten fors uit de hand gaan lopen. Volgens VNZ en KLOZ zou- 'dën alle subsidies naar het fonds moeten worden overge heveld, plus een beperkt deel van de bestaande budgetten en het geld dat nodig is voor de d,oor de vergrijzing noodzakelij- ''De verzekeraars stellen verder piÊ er voor alle voorzieningen vbör ouderen één financierings systeem en één systeem van in dicatiestelling moeten komen. Daardoor kan meer zorg 'op maat' worden geleverd en wordt voorkomen dat ouderen van het kastje naar de muur worden gestuurd. Ook moet volgens VNZ en KLOZ worden toegewerkt naar een scheiding tussen wonen en zorg, of iemand nu in een ver pleeghuis verblijft of in een woonzorgcomplex (Wozoco). De woon- of verblijfkosten moeten dan niet langer door de ziektekostenverzekering worden betaald maar door de ouderen zelf. VNZ en KLOZ willen dat de zorgverzekeraars gaan optreden als 'regisseur' in de ouderen zorg. Ondanks dat modernise ring van deze zorg een grotere doelmatigheid mogelijk maakt, zal er volgens hen de komende jaren meer geld voor moeten worden uitgetrokken om het kwaliteitsniveau te kunnen handhaven. Uitbreiding van de capaciteit van de verpleeghuis zorg noemen de verzekeraars onontkoombaar. Daar zou een deel van de capaciteit van de bejaardenoorden voor kunnen worden gebruikt. Die hebben volgens "VNZ en KLOZ namelijk hun langste tijd gehad. Ze zul len meer moeten worden toege sneden op de eisen van een e generatie bewoners. Binnen de bejaardenoorden moet snel een splitsing worden gemaakt tussen patiënten die in aanmerking komen voor ver pleeghuiszorg en ouderen voor wie begeleid of aangepast wo nen in combinatie met zorg de beste oplossing is. KLOZ en VNZ zien overigens geen heil in het snel omvormen van bejaar denoorden in Wozoco's en ver pleeghuizen. Dat kan beter ge leidelijk gebeuren, bij voorbeeld bij vervangende nieuwbouw. den haag Turkse sympathisanten van de linkse beweging Dev Sol houden sinds begin deze week een hongerstaking op het Haagse Plein. Zij protesteren tegen het optreden van de Nederlandse politie en de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD), die eind vorig jaar begonnen met een actie omdat er aanwijzingen waren dat Dev Sol-mensen andere Turken chanteerden en bedreigden. foto anp koen suyk Het kabinet heeft nog eens 21 miljoen gulden uitgetrokken voor de schade door de water overlast in Limburg. De totale rijksbijdrage komt daarmee op bijna 120 miljoen gulden. Mi nister Van Thijn (binnenlandse zaken) heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Voor de niet-verzekerbare waterschade bij particulieren trekt het kabinet 36 miljoen gul den uit. De actie "t Is een ramp, help 't zuiden' heeft tot nog toe 25 miljoen opgeleverd. Het to tale steunbedrag (61 miljoen) dekt niet de gehele schade bij particulieren. Die wordt geschat op tachtig miljoen. Voor het niet-agrarische be drijfsleven wordt de schade door de watersnood eveneens op tachtig miljoen geraamd. Daarvoor trekt het kabinet 65,8 miljoen uit. De agrarische sec tor kan rekenen op achttien miljoen van het kabinet, waar de totale schade waarschijnlijk 21,5 miljoen zal belopen. Voor het bedrijfsleven en de landbouw rekent het kabinet een eigen risico van tien pro cent. 65 Procent van de schade wordt direct vergoed. Voor de rest van het schadebedrag kun nen de ondernemers gebruik maken van door de overheid gesubsidieerde leningen. Voor particulieren geldt een eigen risico van tweeduizend gulden. Vervolgens wordt ne gentig procent van de inboedel- schade tot 20.000 gulden ver goed en vijftig procent bij een schade tot 60.000 gulden. Daar boven geldt geen vergoeding Van Thijn schrijft dat hiermee in een 'goede en rechtvaardige afwikkeling van de schade wordt voorzien.' Van Thijn ver wacht dat half februari het over leg met de verzekeraars wordt afgerond over de verzekerbaar heid van natuurrampen. Eindelijk is het zover. Na jarenlange kritiek op het HAVO-onderwijs liggen er nu plannen klaar om het onderwijr-peil drastisch te verhogen. Minister Ritzen van onderwijs maakt korte metten met de 'pretpakketten', die zo geliefd zijn bij met name de HAVO-scholier. Vanaf 1996 komen er voor zowel de boven bouw van het HAVO als VWO vier studierichtin gen, namelijk cultuur en maatschappij, natuur en gezondheid, economie en maatschappij en na tuur en techniek. 'Pretpakketten' zonder een na tuurwetenschappelijk vak en wiskunde bestaan dan niet meer. Ritzen laat zich leiden door het rapport van de werkgroep van oud-staatssecreta ris Ginjaar-Maas, dat donderdag is gepubliceerd. Doordat de samenleving steeds ingewikkelder wordt, moeten scholieren steeds beter onderlegd zijn om na hun middelbare school hun weg te vinden. Ze moeten niet alleen sociale vaardighe den ontwikkelen, maar ook kennis en inzicht ver werven. Daarnaast moeten ze wat van techniek en informatie weten om zich te kunnen redden in de moderne samenleving. Als de plannen doorgaan, bestaat straks bijna de helft van het vakkenpakket uit een gemeen schappelijk deel voor alle leerlingen. Dat bevat onder meer Nederlands, wiskunde en de nieuwe vakken algemene natuurwetenschappen en mens- en maatschappijwetenschappen. Éénderde van het vakkenpakket wordt ge vormd door de keuze voor een 'profiel'. Zo is voor het profiel natuur en gezondheid het vak biologie verplicht, voor het profiel economie en maat schappij de vakken algemene economie en be drijfseconomie. De rest van het vakkenpakket, ongeveer éénvijfde, kan vrij worden gekozen. De voorstellen sluiten naadloos aan op de ba sisvorming, die dit jaar van start is gegaan. In de basisvorming krijgen alle leerlingen de eerste ja ren van het voortgezet onderwijs vijftien verplich te vakken waaronder techniek en verzorging. Die vakken zijn vooral bedoeld als kennismaldng. Met name meisjes moeten zo de kans krijgen om in de techniek verder te gaan. Want de inte resse voor technische studies is nog steeds bene den de maat.,De nieuwe vakkenpakketten bieden scholieren nu ook in de bovenbouw de kans op de ingeslagen weg verder te gaan. Ritzen hoopt dat meisjes in de bovenbouw worden verleid door de studierichting natuur en gezondheid. De plannen zijn ook bedoeld om het voortgezet onderwijs beter te laten aansluiten op het hoger onderwijs. Met andere woorden: de scholieren beter voor te bereiden op werk, HBO of universi teit. Het VWO gaat specifiek opleiden voor de universiteit, het HAVO voor het hoger beroepson derwijs. Nu komt het nog te veel voor dat VWO'ers niet naar de universiteit maar naar het HBO gaan, ter wijl het HAVO daar de vooropleiding voor is. Maar de HAVO-opleiding is tot nog toe voor de 'harde' studies in het HBO ontoereikend. Via bij spijkerprogramma's wordt op dit moment ge tracht die lancune te vullen. De plannen zien er gelikt uit, maar voor scho lieren die niet precies weten wat ze willen, wordt het straks moeilijk. Vooral zij kiezen voor de 'pretpakketten'. Dat kan straks op de middelbare school niet meer, maar ook de samenleving maakt dat onmogelijk. Met van alles een beetje weten, red je Je straks niet meer. Door de nieuwe profielen worden leerlingen gedwongen een aan tal vakgebieden beter te beheersen. Een belang rijke vaardigheid die tegelijkertijd wordt geleerd, is het kiezen zelf. Op het terrein van de voorma lige Artillerie Inrichtingen in Zaandam is aan het einde van de jaren dertig mosterdgas ge produceerd. Het gas was be stemd voor het Koninklijk Ne- derlandsch-Indisch Leger (KNIL), omdat men vermoed de dat andere partijen in Zuid- oost-Azië ook over chemische wapens beschiktën. Dat heeft het ministerie van defensie gisteren toegegeven. In het verleden is altijd ont kend dat Nederland over strijdgassen zou beschiken. Er bestaat volgens het ministerie geen enkel verband tussen de produktie van het verboden strijdgas en de cyanide vervui ling die nu in de bodem van het Zaandamse terrein is aan getroffen. De mosterdgas-installatie is voor de Tweede Wereldoorlog verscheept naar Indonesië, om daar het KNIL te kunnen voorzien van het chemische wapen. Weliswaar is de inzet van chemische wapens sinds 1925 wereldwijd verboden (Protocol van Genève), maar Nederland hield de handen vrij om gifgassen te gebruiken als de tegenstander dat ook zou doen. Dit is naar buiten gekomen naar aanleiding van hardnek kige geruchten in de Zaan streek als zou het zogeheten Hembrug-terrein vervuild zijn met strijdgassen als mosterd gas en blauwzuurgas. Vorige week werd dit ter sprake ge bracht tijdens een besloten bijeenkomst van de raads commissie milieu in Zaanstad. In 1938 en 1939 stond er op het terrein een experimentele fabriek voor de produktie van mosterdgas. Er werden kleine hoeveelheden van het strijd gas geproduceerd. Volgens Defensie is het gas, samen met de fabriek, naar Indonesië overgebracht en in de jaren zeventig vernietigd. Het openbaar ministerie in Haarlem, dat een strafrechte lijk onderzoek voert naar de verontreiniging van het ter rein, laat weten dat er niets ge bleken is van de aanwezigheid van mosterdgas-resten in de bodem. Een bodemsanering van het terrein zou vijfhon derd miljoen gulden kosten. TERDAG 29 JANUAR11994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3