M Robert de Groot, laatste der mohikanen 'Clubs zijn alleen bezig met sponsors' J11 n Sport en i chterlijn TERDAG 29 JANUAR11994 ROB ONDERWATER. C Routinier wil verloren terrein met Avanti herwinnen t. Wi g no ik Ri en hooi In het clubhuis ruikt het ofnog immer muf. Alsof de tafeltennisclub Avanti maar niet wil breken met j het succesvolle verleden, 'P want in de glorieuze tijd 'an Bettine Vriesekoop braakte de Hazerswoudse kantine dezelfde onwelriekende lucht uit. In die nestgeuren werden kleine tafeltennissers klaargestoomd voor het •eiigrote werk. Europa Cup, landskampioenschap, het kon niet op in het pingponggekke Hazerswoude. Maar het verleden is dood. Morsdood. Drie, weggemoffelde fotootjes, een stel bekers en de penetrante kantinelucht zijn de enige herinneringen aan de Tijd van Toen. i HAZERSWOUDE ROB ONDERWATER Robert de Groot is de enige nog actieve tafeltennisser die de succesvolle geschiedenis aan zich voorbij heeft zien trekken. Als Vriesekoop op stap ging naar een groot toernooi, mocht de nu 29-jarige kopman van Avanti-1 mee als sparringpart ner. Dat waren hoogtijdagen. De Groot: „Er gingen in die tijd wel 40 supporters mee met zo'n trip. Hartstikke lachen was dat." Het kon in de jaren tachtig niet op met Vriesekoop en Avanti. Sponsors als Dextro en Maxell legden een loper uit naar het succes. En De Groot pikte zijn graantje mee. Niet op de eerste rij, want daarvoor scho ten zijn mogelijkheden tekort, maar toch. Afgelopen Ineens was het afgelopen. In eens kwam er een einde aan een tijdperk waarin trainer Ge rard Bakker nadrukkelijk aan wezig was in de Hazerswoudse trainingszaal. De Groot heeft het allemaal zien aankomen. „Het moest er een keer van ko men. De harde hand van Bakker heeft successen opgeleverd, maar het had ook een keerzijde. Ikzelf ben een tijdje als een neu root bezig geweest. Ging ik trai nen omdat het moest van Bak ker, niet omdat ik het zelf graag wilde. Maar het is wel zo dat ik daardoor een goede tafeltennis ser bleef." Aan trainen heeft De Groot nu een broertje dood. „Misschien wel omdat ik destijds zo vaak heb ge traind", zegt de systeem beheerder. „Een keer in de week vind ik genoeg, maar daarmee red je het niet in de eredivisie. Ik heb in de herfstcompetitie verschrik kelijk slecht gespeeld. Dat moet anders, dus heb ik de intentie om twee keer per week te gaan trainen". De Groot werkt in een ander topsportmilieu dan Toen. Waar destijds de bomen tot aan de hemel groeiden (en er jaarlijks blikken buitenlanders werden opengetrokken), moet het vier tal van Avanti 1 (De Groot, Ro nald Vijverberg, Erik Vente en nieuweling Joost Mentink) zich met niets tevreden stellen. Na het wegvallen van de grote geld schieters probeerde Avanti van alles om het topsportklimaat te behouden, maar die pogingen liepen uit tot niets. Erger, nog steeds ondervindt de club scha delijke financiële gevolgen van het gevoerde 'beleid'. Tafelten nissers die ooit voor Avanti speelden, wachten nog steeds op geld. Niettemin vindt De Groot dat Avanti weer de boer op moet om geldbronnen voor de club aan te boren. „Anders speelt Avanti binnen een ommezien in de vierde divisie. Ikzelf zal ooit een keer stoppen. Als je een ta lent als Ronald Vijverberg aan je wilt binden, moet je met ver goedingen over de brug komen. Anders pakt hij ergens anders geld en ik geef hem nog ge lijk ook." Onlangs stapte De Groot naar het bestuur om duide lijkheid te krijgen over de toekomst van de club. De Groot: „Ik wilde wel eens weten waar we als eerste team aan toe waren. Ik kon nu niet bepaald een consis tent topsportbeleid ontdek ken. Dat is er de laatste ja ren een beetje bij ingescho ten. Misschien kwam dat wel omdat een deel van de club zich altijd tegen topsport heeft ver zet. Het was een komen en gaan van trainers en dat kan nooit goed zijn. Daarom is de door stroming van jeugdig talent ook gestagneerd." Het Avanti-be- stuur stelde de 'pingpongvete- raan' echter tevreden. Van der Vliet Met Marianne van der Vliet, ooit Nederlands kampioene, als trainer zijn de zaken op de trai ning beter georganiseerd en nu het bestuur zich voor topsport heeft uitgesproken, heeft De Groot weer wat meer vertrou wen in de toekomst. Ook al om dat Theo Louwers de coaching op zich heeft genomen. „Ik weet dat ze op zoek zijn naar sponsors. En ik weet donders goed dat sponsors prestaties ei sen, dus verwacht het bestuur min of meer een kampioen schap. Ik voel de druk en vind dat prettig, al weet ik niet of we het kunnen waarmaken." Het is niet het enige feit waar over De Groot zijn onzekerheid uitspreekt. Zo tafeltennismaf als Toen is Hazerswoude niet meer. Zo veel jeugdig talent dient zich niet meer aan en dat baart zor gen. Misschien dat het spraak makende vertrek van Vriese koop de zuigkracht heeft weg genomen. Nooit zien ze haar meer, de vrouw die in haar na dagen nog grote successsen pakt en ooit de trots van Ha zerswoude was. Maar met het polderdorp wil Vriesekoop ab soluut niets meer te maken hebben. De Groot: „Ik zie Bettine zel den meer. Zo gaat dat in het le ven, ieder gaat zijn weg. Ze heeft er voor gekozen om in Amsterdam te gaan wonen en ik geef haar gelijk. De laatste keer dat ze hier was, kwam ze als speelster van Tempo Team. Je kon aan alles merken dat ze niet op haar gemak was. Ik kan me daar wel iets bij voorstellen, want in die zaal liggen al die herinneringen." De Groot maakte het van na bij ge\ bezig ,Ik heb r waarmee ze allemaal s. Het was altijd maar wedstrijden en trainen. Dat was toch duidelijk de hand van Gerard Bakker. Ik herinner me dat ze in Barcelona ongesla gen de Top-12 won. Nou, dat is toch reden om een keertje uit de band te springen. Om twaalf uur lag ze in bed. De andere dag moest er weer getraind wor den." In de muffe trainingszaal van Avanti. Leidenaar Hennan Poos start project Goalmaster Meer voetballen, is beter voet ballen. En om kinderen meer te laten voetballen moeten hun idolen, de meesters van het spel, worden ingeschakeld. Dat het principe van Goalmaster; simpel en doeltreffend. „Dus schakel toppers in en zet ze op het veld bij de jeugd. Succes verzekerd," stelt bedenker Her- Poos. een voorbereiding van maanden werd in juli vorig jaar een start gemaakt met het Goalmaster-project. Poos, oud-sportjoumalist van onder meer het Leidsch Dagblad, vond een dergelijk initiatief no dig, omdat hij een vacipim zag ontstaan bij de amateurvereni gingen; het werven van jeugdle den stagneerde. „Veel clubs zijn alleen bezig met hun PR, met het binnenhalen van sponsors. Het actief werven van leden raakt op deze manier in het slop. Dè manier om kinderen meer aan het voetballen te krij gen, is door ze kennis te laten maken met de voetbalhelden van de televisie. Want de jeugd is heel erg gevoelig voor zijn idolen. Een paar jaar geleden maakte de Kameroense voetbal ler Roger Milla tijdens het we reldkampioenschap in Italië een fantastisch mooi doelpunt. Van blijdschap trok hij de cornervlag uit de grond en maakte daar een rondedansje mee. De daar op volgende weken zag je al die kinderen met een cornervlag dansen nadat ze gescoord had den." Poos heeft zijn project meteen groot aangepakt. Elk team uit de PTT-telecompetitie levert een of twee 'masters'. In de regio van die clubs worden Herman Poos: „Het is als amateurclub natuurlijk hartstikke leuk aan te kondigen dat Marc Overmars of John de Wolf een bezoek aan het veld komen brengen, want daar komen wel duizend kinderen op af." FOTO vijf amateurverenigingen aan gewezen waar de clinics worden gehouden. Maximaal 72 kinde ren van acht tot veertien jaar oud kunnen per clinic mee doen. De training die de mas ters geven is een zogenaamde circuit-training. In groepjes van vier moeten de voetballertjes negen balvaardigheidsoefenin gen uitvoeren. Voor elke oefe ning krijgen ze punten. Dege nen met de meeste punten gaan door naar de halve finale. Die wordt gehouden bij de club van de master. De uiteindelijke winnaar wint een kristallen(!) wisselbokaal. Kritiek Aanvankelijk was de KNVB niet zo blij Tnet het initiatief van Herman Poos. „Het principe van de KNVB ten aanzien van het jeugdbeleid is eigenlijk het zelfde als dat van Goalmaster: meer voetballen, betekent beter voetballen," zegt Rob de Leede, voorlichter van de voetbalbond. „Maar dat schortte er nou juist in het begin aan bij het project. Het is als amateurclub natuur lijk hartstikke leuk aan te kondi gen dat Mare Overmars of John de Wolf een bezoek aan het veld komen brengen, want daar ko men wel duizend kinderen op af. Die kunnen hun idolen aan raken, een praatje met ze ma ken en na afloop gaan ze alle maal met een handtekening naar huis. Maar verder gebeur de er niets, want die jongens zijn niet gekwalificeerd een groep van twintig tot honderd kinderen te trainen." Inmiddels is dat veranderd. De profs die de voetballertjes begeleiden hebben of een trai nersdiploma of zijn druk bezig dat diploma te halen. Reden voor de KNVB de kritiek tegen het project opzij te zetten en contact te zoeken met Herman Poos. Toekomstplannen voor Goalmaster worden in het ver volg samen gemaakt. Leergierig Peter Bosz en John Metgod, die Feyenoord op de clinics repre senteren, zijn zeer te spreken over Goalmaster. De aanloop bij een training van de populaire voetballers is groot. Zo groot zelfs dat het tweetal overweegt na de geplande vijf clinics nog twee trainingen extra te geven. „Het is heel belangrijk dat we de kinderen weer helemaal gek maken van voetbal," zegt Bosz. Dat ze op straat gaan oefenen samen met hun vriendjes, in plaats van voor de televisie te hangen. Het mes snijdt eigenlijk aan drie kanten. Voor de jonge tjes is het leuk dat ze met prof voetballers in aanraking komen, de amateurverenigingen halen nieuwe leden binnen en voor de voetballers zelf is het een mooie kans om hun club onder de aandacht te brengen." De voetballers begeleiden de kinderen op vrijwillige basis. Geld komt alleen hun richting uit in de vorm van een onkos tenvergoeding voor het reizen en het nuttigen van een lunch. „Als ik het voor het geld moet doen, dan kan ik er wel mee op houden," zegt Metgod. „Ik vind het gewoon heel leuk met jeugd te werken. Kinderen zijn altijd spontaan, leergierig. Ze leven vaak maanden uit naar zo'n Meer informatie? Bel snel met Har de Vrind van Leidsch Dagblad telefoon 071 - 356235 of vraag uw vertegenwoordiger naar de vele mogelijkheden die deze aktie u biedt. foto NPA middag en als ze over hun eer ste verlegenheid heen zijn, dur ven ze van alles en nog wat te vragen. Het allerleukste zou ei genlijk zijn als je zo'n dag kon herhalen. We laten altijd een leerplan achter bij de clubs en na een aantal maanden zou je dan kunnen bekijken wat ieder een ervan heeft opgestoken." Idolen De voetballertjes kunnen overi gens niet zomaar meedoen aan de trainingen van hun idolen. Vijfentwintig gulden moeten ouders neerleggen om hun kind een middag bij de beeldbuis weg te houden. In ruil daarvoor krijgen de kinderen een t-shirt, een boekje, een poster, een but ton, een knipselkrant en na tuurlijk een training. Niet alle deelnemende ver enigingen omarmden Poos en zijn project. GVW uit Veenen- daal was een van de clubs die het inschrijfgeld per ouderpaar veel te hoog vond. Het bestuur ging op zoek naar sponsors die het benodigde geld op tafel konden legden. Sportwinkels uit de omgeving particpeerden en zo werd een bedrag ingezameld dat goed was voor deelname van 52 jeugdleden. „We hebben alleen kinderen uit de eerste jeugdteams uitgenodigd voor Goalmaster," zegt Jan de Haan, de coördinator van Goalmaster bij GVW. En het moet gezegd, we hebben er baat bij. Na een aantal trainingen van Robert Roest (Fc Utrecht) zagen we bij velen al progressie". Dat verbaast Herman Poos in het geheel niet. „Uit een onder zoek is gebleken dat een derde deel van de voetballende jeugd later profvoetballer wil worden. En wat is nou leuker dan ze kennis te laten maken met de profs van nu? Wanneer ze een bekende voetballer de hand drukken en deze met hen werkt is dat meteen hun favoriet. Voor die man sloven ze zich uit. Dus zijn ze veel beter gemotiveerd. Dat was vroeger al zo en dat geldt nog steeds." Robert de Groot: „Een keer trainen per week vind ik eigenlijk wel genoeg." foto bende bruyn i I door: Gert-Jan Onvlee i DIOK vecht verdub belde schorsing Broers aan. En: Lugdunum en SJC in beroep te gen straf. De orde valt tegen woordig nauwelijks meer te handhaven. Of het nu de rugby - sport is, of de voetballerij: straf maatregelen gewoon accepte ren, het lijkt wel uit de tijd. Als ik de verhalen mag geloven heeft Robert Broers van DIOK door een 'uiterst negatieve rap portage' van scheidsrechter Van der Velden niet drie, maar zes wedstrijden aan de rugbybroek gekregen. Een gegeven dat aan voerder Marcel van Loon er toe brengt te stellen dat juist die matige arbitrage er de schuld van is dat Broers nu voor zes wedstrijden 'hangt'. Van der Velden zou onder meer de ver keerde speler uit het veld heb ben verwezen. Het zal allemaal wel. Maar: ook met een matige, slechte, misschien wel heel erg foute scheidsrechter (eentje van de CD, om maar een voorbeeld te noemen) moeten met vol wassen spelers gevulde ploegen in staat worden geacht tot het spelen van het spelletje rugby zoals dat gespeeld behoort te worden. Hard, maar fair, is me altijd verteld. Wellicht dat Van Loon zich ook met dat aspect van de zaak zal kunnen bezig houden. En de opmerking dat de DIOK-intemationals zich nog zullen beraden of er stap pen moeten worden onderno men, oogt helemaal kwalijk. Als de beste club van Nederland en dus als hofleverancier van het nationaal team heb je vanzelf sprekend rechten. Maar ook plichten. En bij tegenwind on middellijk maar dreigen je plaatsen in het Nederlands team ter beschikking te stellen, gaat mij heel wat bruggen te ver. Dat dat uiteindelijk niet ge beurt, doet er wat mij betreft niet toe. Je moet het gewoon niet zéggen. Zoals ook het gezamenlijk door SJC en Lugdunum in te stellen beroep mij enigszins boven de pet gaat. Beide ploegen vochten de dag na Sinterklaas een tradi tioneel pittig duel uit dat net de rust niet haalde. Scheidsrechter Verbeek stuurde Leidenaar Harm de Vos uit het veld en hield het even daarna voor ge zien toen 'heel Lugdunum'de jacht opende op SJC-spits Mi chael Steenbergen, die de Leid- se aanvoerder Cees van Tonge ren tegen het gras zou hebben geslagen. Het resultaat van al die trammelant was dat scheidsrechter Verbeek het duel definitief staakte en beide ploe gen zijn daar nu door de tucht - commissie van de KNVB voor 'beloond' met een punt in min dering. Dit nu wordt door beide partij en een te zware straf gevonden. Bij Lugdunum laat men weten bezig te zijn 'de argumenten te gen de beslissing van de tucht- commissie op een rijtje te zet ten' en SJC bekent schuld, maar vindt de straf 'een vorm van competitievervalsing'. En dat zowel Lugdunum als SJC van mening is dat scheidsrechter Verbeek de partij na een afkoe lingsperiode van, pak 'm beet, een minuutje of tien eigenlijk best had kunnen hervatten, spreekt vanzelf. Ik denk daar een beetje anders over. Lugdunum - SJC was die zondag in de Kikkerpolder een fraai voorbeeld van een wed strijd die maar beter gestaakt kon worden. Het was duidelijk dat het eerste duel in Noordwijk zijn sporen had achtergelaten en toen de vlam eenmaal in de pan sloeg, verzorgden de ac teurs ook direct een massaal 'feestje'. Natuurlijk had scheidsrechter Verbeek kunnen besluiten tot doorspelen. Maar de verwijten zouden niet van de lucht zijn geweest als het duel in de reste rende 47 minuten nogmaals uit zijn handen was gelopen. „Hij had nooit meer mogen begin nen. Iedereen zag toch dat die twee elftallen niet meer wil den", de commentaren achteraf kunnen vooraf worden inge vuld. Verbeek nam die zondag dus geen prettig, maar een alleszins wijs besluit. Hetgeen niet direct kan worden gezegd van de be slissing van Lugdunum en SJC om tegen de strafmaat in be roep te gaan. De straf zou te zwaar zijn voor het gepleegde 'vergrijp'. Maar eerlijk gezegd kan ik me in het amateurvoet bal niet veel serieuzer zaken voor de geest halen dan juist het staken van een wedstrijd. Een voetbalduel niet uitspelen, het is nogal niets. Ik zou ook niet zo goed weten wat voor straf daar dan wél op zou moe ten staan. De genoemde beroepsprocedu re kan dan ook welhaast niets opleveren. Voor Lugdunum niet omdat de oorzaak van het sta ken aantoonbaar op het conto van de Kikkers kan worden bij geschreven. Voor SJC niet om dat de ploeg bij monde van voorzitter Ottevanger bij voor baat al schuld bekent. De troe ven die SJC's eerste man achter de hand zegt te houden, zullen hem in deze zaak met aan ze kerheid grenzende waarschijn lijkheid niet helpen. Nee, aan deze kwestie zal de commissie van beroep van de KNVB niet veel tijd verspillen. Die punten komen niet meer terug. En nog even los van die punten. Zoals het DIOK-aanvoerder Marcel van Loon zou sieren als hij zijn mannen voorhoudt da- t-ie in het vervolg liever schoon rugby wil zien, zouden de be- stuurders van de zondagtwee deklassers Lugdunum en SJC zich eveneens beter tot een aantal interne zaken kunnen beperken. Iets van: „Heren, dit was eens maar nooit weer. Ook al is de scheidsrechter volslagen blind, en de tegenpartij com pleet losgeslagen: u gedraagt u in het vervolg zoals wij dat van leden van Lugdunum/SJC (doorstrepen wat niet wordt verlangd) mogen verwachten. Dank voor de medewerking. En nu als de sodemieter met z'n allen aan het werk om dat ver- liespunt goed te maken." FOTO ARCHIEF A

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25