'Ik kan nu mijn eigen bier brouwen' 'Bij storm niet naar de stembus' De ene bolbliksem is de andere niet 'Wat het laatst komt is het lekkerst' SCH00LSTR Het Gesprek van de Dag De schaamte voorbij 1fr ZATERDAG 29 JANUAR11994 CHEF «GERTVISSER.C Nico Kager mag zich meesterschenker noemen Ondergistende bieren, boven gistende, wisselgistende, spon- taangistende en alcoholarme pilsjes: hij kan ze voorlopig niet meer zien. Teveel gedronken? Nee, geproefd: het zilte vocht spuugde hij meestal meteen weer uit. Maar voor het zware ''drankexamen' is hij toch ge slaagd. De Leidenaar Nico Ka ger, hoofd bartender bij Holiday Inn, mag zich na jaren studie 'meesterschenker' noemen. Op 24 maart wordt hij gehuldigd door burgemeester Ed Nijpels van Bre4a. In de Nederlandse horecabe drijven zijn er slechts 45 men sen die zich meesterschenker mogen noemen. Het is dan ook de allerhoogste graad van be kwaamheid in de dranksector. Een meesterschenker moet echt alle in Nederland geschonken drankjes blind proevend kun nen herkennen. Wijn, bier, ge distilleerd, cocktails, frisdrank, mineraalwater, thee, koffie en melk: de meesterschenker moet de enorme verscheidenheid aan soorten allemaal van elkaar kunnen onderscheiden. Tijdens het twee dagen durende examen moest Kager allerlei soorten vocht tot zich nemen: proeven en typeren. Van thee en melk werd hij wel een beetje flauw. En van al die koolzuur houdende drankjes raakte zijn tong verlamd. ,,Dan proefje minder." De Leidse bartender moest soort en samenstelling noemen, weten hoe je dranken uitschenkt en serveert, advise ren welke drank het beste bij een maaltijd past en nog veel meer. ,,Je moet er zoveel vanaf weten: ik kan nu bijvoorbeeld mijn eigen bier brouwen." „Daarnaast moest ik bepaalde sociale vaardigheden demon streren, want lastige klanten zijn er ook. Gelukkig gaat mij dat van nature nogal makkelijk af: als ik een dronken klant de deur moet wijzen gaat dat altijd zonder heibel. Ik kan goed met mensen omgaan. Dat moet ook wel als je in een bar van een ho tel werkt: het is de huiskamer van het hotel. Mensen komen Theo Bakker i veranderd. Ik weet de gesprekken vanavond in de Leidse uit gaansgelegenheden gaan. Ner gens over. Omdat de jongens en meisjes die iets te zeggen hebben weer stil langs de kant zullen staan. Ze stonden er vroeger, ze staan er nu, ook hier in Silvers in Melbourne, vol verlangen, vol onbegrip. De muziek is slecht. House- -versies van mooie songs. Wie durft onder Kiss van Prince een extra beat te zetten? Er ge beurt weinig. Mannen praten met mannen, vrouwen met vrouwen. Meisjes zoenen el kaar op de mond. Ter begroe ting. Waarom blijft die ene ou dere vrouw alle jonge meisjes bij voortduring zoenen? Er komt een breedgeschou derde man binnen, goed in het pak. Hij gaat in het zicht staan, borst vooruit. Een echte man. Maar pas op, Johnnie, ook door jou schieten ze zo heen. Kleerkast hoort bij de mannen die neuken. Die cor recte tweedeling bracht Mar- quez ooit aan: je hebt r die neuken ei niet neuken. Je gaat uit en ziet valsheid in gebaar, in lach, in alles. De snelste jongens dragen een ruitjeshemd. Hun uniform voor de zaterdagavond. Zoals maandagochtend de mannen naar kantoor het juiste streep jeshemd dragen. Ik hou van de mannen en vrouwen die het niet kunnen, uitgaan. Langs de kant staat een stille jongen, alleen. Zo zal hij ook naar huis gaan. Er komt een vrouw op hem af die prachtig dronken is. Ze leunt tegen hem aan, wil dan bewij zen dat ze nog op één been kan staan en valt om. De jon gen helpt haar overeind, zij lacht opnieuw naar hem, maar hij komt niet verder dan wat onnozele zinnen. Dan schuift ze verder, naar de man in het pak. Kleerkast kent geen scrupules. Zonder inleiding, zonder mooie openingszin, pakt hij haar bij beide billen en trekt haar tegen zich aan. Er valt niet naar te kijken. Zij is mooi, de schaamte voorbij, gek ge noeg, een grens gepasseerd. Haar gedrag heeft iets verte- derends wanhopigs over zich. Nu vlijt zij zich tegen de ver keerde man aan. Ziet ze dat niet? Ze ziet het wel. maar ze wil liever een graaiende hand dan starende ogen. Te weinig zijn de schaamte voorbij. Ik sta daar, drink mijn bour bon, betreur nu al de kater vanmorgen en denk aan de mannen en vrouwen die van avond in Leiden uit zullen gaan. Ik wou dat ik een open lijn had met de godin van de liefde. Lieve Venus, zou ik zeg gen, kun je niet voor één avond alle stille hopers, al die zoekende verlegen mannen en vrouwen omtoveren tot pra ters met flair, die precies vra gen aan elkaar wat ze willen. Dat ze erachter komen dat hun vraag past bij hun aan bod. Eén keertje niet naar huis gaan met die rot smaak dat het weer niks is geworden. Zo mijmer ik de nacht weg in Sil- Ondertussen verlaat de mooie dronken vrouw de disco met de man in het pak. De stille jongen kijkt hen na. Leidse pizzakoeriers onder de loep echt voor de gezelligheid." Befaamd Drank is de hobby van Nico Ka ger. Zijn cocktails zijn befaamd: hij heeft er al meerdere prijzen mee gewonnen. „Ik ben een ontzettende fanaat: heb zo n 300 boeken over drank. Veel weet ik van gedistilleerd en cocktails: dat zijn mijn speciali teiten. Door de training voor het examen ben ik me ook enorm voor wijn gaan interesseren. Dat is eigenlijk dè drank: daar zit veel in qua smaak en verschil len. Met de studie ben ik begon nen omdat klanten steeds meer van drank afweten. Als hoofd bartender is het dan wel prettig als je er nog méér vanaf weet." Helaas, de proef op de som gaat niet door: het plan was om een bijzonder biertje te kopen, Ka ger voor te zetten en hem te vragen wat hij dronk. De tijd ontbrak echter om op zoek te gaan in een bierwinkel. „Wat een gemeen plan", reageert hij lachend. Serieus: „Als het een biertje was uit een slijterij had ik het zeker herkend. Een biertje uit een bierwinkel wordt het al moeilijker: daar kun je wel iets aparts vinden. Probleem bij bier is ook dat temperatuur heel be langrijk is: wordt het bier war mer of kouder geserveerd dan ik het heb geproefd, dan verandert de smaakt compleet en wordt onherkenbaar." „Ik ben aanvankelijk op het exa menonderdeel bier gezakt. Het is zó moeilijk. Maar mijn her examen heb ik na veel proeven gelukkig gehaald. Het gevolg is dat ik nu geen bier meer kan zien, het zijn ook vaak van die enorme sloten. Geef mij maar een goede whisky of goed glas wijn." CAROLINE VAN OVERBEEKE Waarnemers snel apart hemen om een goed beeld te krijgen Is Alphen aan den Rijn donder dagavond nou getroffen door een bolbliksem of een gewone bliksem? Bewoners van de ge troffen Roerdompstraat riepen direct het eerste. Ze praatten over een bal van vuur en toon den veelbetekenend de enorme schade: tientallen gesproken ra men, ontzette huizen en veel brand- en rookschade. Dat kon toch geen gewone bliksem zijn geweest? Brandweermensen en weten schappers weten het zo net nog niet. „Hoe gaat zoiets? De een zegt iets gezien te hebben, de ander neemt het voor waar aan en opeens concludeert men was een bolbliksem", meldt brandweercommandant G.H. Rademaker. Zelf houdt hij het erop dat het ook een flinke blik seminslag kan zijn geweest. Ook bij zulke gewone inslagen zie je een verblindende flits en kan er aan beide zijden van een het straat aanzienlijke schade zijn, zoals in Alphen aan den Rijn. „Bliksem vertakt zich namelijk vaak", legt C.M. Braams, oud directeur van het Instituut voor Plasmafysica in Nieuwegein uit. Hij heeft zich jarenlang in bol bliksem verdiept, maar reageert zeer terughoudend op de vraag wat het nu eigenlijk is. Is het een samenballing van energie of het het verbranden van bran dende gassen? Wetenschappers zijn er nog niet over uit. De ene bolbliksem 'zweeft rus tig rond', een volgende danst, stuitert en vliegt via ramen of schoorstenen huizen binnen. In het ene verhaal verdwijnt de bol in het niets, in het andere ver haal knalt-ie uiteen. Soms heeft-ie hele afstanden afge legd, bijvoorbeeld langs elektri citeitsdraden, soms ook is-ie snel op de plek van de bestem ming. Ook de formaten lijken uiteen te lopen: de ene bolkliksem is tien centimeter groot, een ander heeft een doorsnee van een me ter. In Alphen hadden bewoners het over een flinke voetbal, maar de wetenschapper vraagt zich af hoe betrouwbaar hun in formatie is. „Om écht een goed beeld te krijgen, moet je alle mensen die iets gezien hebben direct apart nemen. Zodat ze precies kun nen beschrijven wat ze zélf heb ben waargenomen." Juist op dat punt zouden veel onderzoe ken tekort zijn geschoten: „De opgetekende verhalen lijken bij na overtuigend, maar laten al tijd een kleine ruimte voor twij fel." Bovendien vindt hij de be schikbare foto's en video's 'niet sterk': „Toch denk ik, vooral omdat er zoveel verhalen zijn, dat er wel iets van waar is. Al leen: hoe maak je het hard?" Ook bij het KNMI weet men dat niet. Het meteorologisch insti tuut weet alleen dat de meeste bolbliksems worden gemeld bij hevige blikseminslagen. En he vige blikseminslagen zijn er vooral in de winter, wanneer de wolken lager hangen dan in de Donderdagavond meldde ook het Eindhovense vliegveld een bolbliksem: „Waarnemers za gen daar een vuurbal over de banen rollen. Maar schade richtte hij niet aan", vertelt de bolbliksem-deskundige van het KNMI, H. Geurts. Jaarlijks krijgt hij een handvol meldingen van bolbliksems bin nen: „Soms zelfs van mensen die zeggen dat de bolbliksem in of onder hun bed rolde." Het lijkt hem geen leuke ervaring: „Want de bliksem is honderden miljoenen graden warm. En dat geldt ook voor bolbliksem, ne- PAULVAN DER KOOU Het is donker, het is avond en je hebt een ontzettende trek. Maar wat is dat? Geen eten in huis? Veel mensen grijpen op dat mo ment de telefoon. Zij bellen een pizzakoerier en hopen vervol gens dat ze binnen afzienbare tijd een warme Italiaanse schijf in huis hebben. Maar maken de pizza-bezorgdiensten waar wat ze beloven? Staat de warme maaltijd in een half uur op tafel? Het Leidsch Dagblad hield een kleine steekproef in Leiden. We bestelden in totaal zeven pizza's en twee flessen wijn bij vier pizza-bezorgdiensten en richt- x ten een waar feestmaal aan. Een feestmaal in etappes, zo bleek. „Dus ik ben er ingeluisd?", vraagt bezorger Onno van Pizzaline, terwijl hij een pizza salami en een fles lambrusco uit de kist achterop zijn brommer tje vist. Dat valt wel mee. Hij is keurig op tijd: om 18.00 uur precies werd de bestelling ge daan, om exact 18.30 uur staat de bezorger voor de deur. Eén minuut later en de pizza had ons vijf gulden minder gekost. Pizzaline geeft namelijk korting als de bestelling niet op tijd wordt afgeleverd. Bij pizzeria Karalis weten ze de schade binnen de perken te houden. „Een half uurtje", zegt de man die de telefoon op neemt als hem gevraagd wordt wat de levertijd is. Veertig mi nuten later - om 18.35 uur - staat de bezorger op de stoep met een pizza met ham, kaas, tomaat en ansjovis en een pizza salami. Die tien minuten, daar klagen we niet over. Pizzeria Pico Bello is wat voorzi- chiger met het doen van belof ten. Een half uurtje tot drie kwartier, wordt ons meege deeld. Nooit iets beloven wat je „Ben ik er ingeluisd?", vraagt pizzabezorger Onno zich af. Het valt n keurd door het testteam van het Leidsch Dagblad. niet waar kunt maken, moeten ze daar denken. En ze hebben gelijk, wie niet drie kwartier kan wachten moet zijn eten maar bestellen als hij nog niet echt een schrijnend hongergevoel in zijn maag heeft. De bezorger houdt zich in ieder geval ruim schoots aan zijn afspraak. Na precies 35 minuten - om 18.35 uur - meldt hij zich aan de deur, met twee pizza's quatro formaggi en een fles chianti. De grote vertraging zat hem vooral in de bestelling bij trait- teur Pino. Vijf pizza's hadden we al achter de kiezen maar op de laatste twee - een pizza funghi en een pizza baita (to maat, kaas, ui en salami) moes ten we toch wel heel erg lang wachten. Een half uurtje, meld den ze bij Pino toen we om 18.05 uur de bestelling plaats ten. Om 19.20 reed uiteindelijk het busje voor. „Ik weet niet hoe het komt", zegt de bezor ger. „Het is wel heel druk en misschien konden ze me daar om niet te pakken krijgen." Met duizenden excuses neemt hij afscheid. Een troost voor traitteur Pino. De deelnemers van het pizza- bachanaal waren in meerder heid de volgende mening toege daan: „Wat het laatst komt is het lekkerst." De juiste top pings, een krokante bodem. En dat is toch zoals een pizza hoort te zijn. En ach, echte honger hadden we op dat r genlijk toch al nie ANNETVAN AARSEN Wie weet wanneer de raadsverkiezingen zijn? 7i De Schoolstraat in Noordwijkerhout. Drie bewoners weten te melden r de gemeenteraadsverkiezingen n De Schoolstraat in Noordwij kerhout, een straat zoals zoveel straten in Nederland. Zelfs de naam komt in bijna iedere ge meente voor. Een enkel bedrijf je is er gevestigd maar over het algemeen zijn het vooral wat oudere woonhuizen. Het ge meentehuis is vlakbij, om de hoek aan de Herenweg. We leg den de bewoners van de Schoolstraat stuk voor stuk de vraag voor of ze enig idee heb ben wanneer de gemeente raadsverkiezingen worden ge houden. Dat was dus een verkeerde vraag. Bijna niemand wist al thans het antwoord erop. Van de dertig mensen die de tele foon opnamen, noemden slechts drie de juiste datum: 2 maart. Tien procent dus, die magere score had zelfs sector- hoofd R. van der Haring van ruimtelijke ordening niet ver wacht. En deze topambtenaar in Noordwijkerhout vermoedde van tevoren al dat weinig men sen het juiste antwoord zouden weten. „Het resultaat zal zeker bedroevend zijn", had hij ge zegd. „Mensen die de juiste da tum noemen? Zal ik een gokje wagen? Vijftien procent." De bewoner van nummer vijf tien, één van de mensen die het wel weet, verontschuldigt zich bijna voor zijn juiste antwoord. „Ik houd me er wel enigszins mee bezig. Maar deze week wist ik het pas definitief, hoor", zegt hij. Stemmen gaat hij stTaks ze ker, al weet hij nog niet precies De me gens - zoals ze er nu over den ken - naar de stembus. Slechts drie bewoners zeggen de wan deling naar het gemeentehuis niet te zullen maken op twee twijfelen op wie. „Ik woon nog niet zo lang in Noordwijkerhout. En dan kun je wel gaan stemmen op wie je landelijk ook stemt maar ik vind toch dat je eerst moet kijken hoe de partijen zich in Noordwijkerhout gedragen." Een enkeling kiest zoals hij dat van huis uit heeft meegekregen. Zoals de bewoner van nummer 13. „Ik ben al 85 jaar katholiek en dat blijf ik tot mijn dood", zegt hij. „Ik heb mijn hele leven gestemd en altijd op een katho liek. Wie het dit keer wordt, moet u me niet vragen. Zodra ik de lijst zie, weet ik wie het wordt." nog. In twee gevallen omdat de politiek hen niets interesseert en in één geval omdat de bewo ner niet weet of hij mag stem men. „Ik ben Italiaan", zegt hij. „Ik weet niet hoe het precies zit, maar ik zie het wel als er een stembiljet bij de post zit." En dan is er nog de bewoner van nr. 45. Hij wil wel stemmen maar ook hij is op hoge leeftijd. „Ik ben 83 jaar. Als het heel hard stormt red ik het niet naar het gemeentehuis." De stemmers zien het als hun plicht. De bewoner van nr. 41: „Als je niet gaat stemmen, vind ik dat je straks geen commen taar mag geven als je de indruk krijgt dat ze het daar in die ge meenteraad allemaal verkeerd doen." Of, zoals de bewoner van nr. 7 zegt: „Ik ga stemmen omdat je stem anders naar de minste partij gaat. In de omge ving hoor ik veel mensen praten over Janmaat (CD), maar zo ben ik niet." De bewoner van 39: „Op wie je ook stemt, het haalt niets aan. Politiek interesseert me niet. Ik weet niet eens hoe de burgemeester van Noordwij kerhout heet." Horen we hier een gebrek aan vertrouwen in de plaatselijke politici, dat overigens vooral bij de niet-stemmers voorkomt. Zoals de bewoonster van nr. 5. „Ze zijn heel lief voor de verkie zingen, ze beloven koeien met gouden horens. Maar als het er op aankomt spannen ze zich niet voor je in", zegt ze ietwat verbitterd. „Ik heb helemaal geen vertrouwen in die lui op het gemeentehuis." De oorzaak van dit schrijnend wantrouwen wil ze liever niet in de krant ver meld zien staan. Hopelijk komt de bewoner van nr. 7 - een stemmer - straks op tijd zodat zijn stem geldig is. „De raadsverkiezingen zijn in mei", gokt hij. „Natuurlijk ga ik stemmen. Ik ben ook altijd op tijd ANNET VAN AARSEN»

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17