Tonnen schade door bolbliksem Volgend jaar ga ik voor de l Regio Balken waaien uit Googermolen Lokale omroep Jacobswoude gaat deze zomer de lucht in SGP plakt het beste Kamer van Koophandel tegen Groene-Hart-regio Servicecentrum wordt 'Stichting Wegwijs' CHTERGROND ZATERDAG 29 JANUARI 1994 11ZATE 'Het is een wonder dat er geen doden zijn gevallen De schade als gevolg van de blikseminslag in de Alphen- se Roerdompstraat bedraagt vele tonnen. De brandweer schat de schade aan de twee meest getroffen huizen al leen al op twee tot tweeënhalve ton. De glasschade aan de flat tegenover de inslag van de bolbliksem bedraagt verder ongeveer een ton. M DEN RUN-RUUD SEP Daarnaast zijn in de ruime om geving van de inslag muren ge scheurd en ontzet en hebben vele elektrische apparaten het door de klap begeven. Bij de po litie waren gistermiddag al zo'n vijftig meldingen van doorge brande televisies binnengeko- De schade zal in bijna alle ge vallen worden gedekt door de brandverzekering. Sinds enkele jaren valt ook indirecte schade door een blikseminslag onder de meeste polissen. Een woord voerder van het bureau voor lichting verzekeringen laat ech ter weten dat het kan gebeuren dat een enkele verzekeraar niet alle schade betaalt. Aannemers waren gistermid dag nog druk bezig met het pro visorisch herstellen van de erg ste schade. Ook het energiebe drijf en de PTT waren nog druk in de weer. Gisternacht kwamen door de klap 19.000 telefoons in Alphen dood te staan. Een woordvoerder van PTT telecom laat niet zonder trots weten dat die storing al na vijf minuten was verholpen. Het herstel van alle kabels kostte echter wat meer tijd. Rond de direct getroffen wo ning zijn op verschillende plaat sen muren gescheurd en ontzet. Door de grote omvang van de relatief kleine schades zou het totaal bedrag weieens ruim bo ven het half miljoen kunnen uitkomen. Van het zwaarst getroffen huis aan de Roerdompstraat weinig meer over. De buitenmuren zijn enkele centimeters naar buiten ge duwd. „Door de klap is het huis als het ware bol geworden en is het dak omhoog geblazen. Dat kwam echter weer naar bene den en dat heeft misschien nog wel de ergste schade veroor zaakt", vertelt bewoner D. Scholte. „Het is een wonder dat er geen doden zijn gevallen", vindt de bewoner. Het meisje dat op de zolder naast de inslag sliep, werd gered doordat een zware balk net op tien centimeter bo ven haar hoofd bleef hangen. De moeder van Scholte zat een halve meter van de schoorsteen toen die volledig ontplofte. „De bakstenen staken uit de stereo installatie, de stukken graniet uit de keukenvloer vlogen dwars door stalen platen en de stoel waarop mijn moeder zat werd volledig kapot geslagen. Het ziet eruit alsof het huis door een granaat is getroffen. Maar we zijn allemaal met de schrik vrij gekomen." JACOBSWOUDE LIESBETH BUITINK Vanaf augustus of september moet de omroep 24 uur uur per dag te beluisteren zijn. Eerst nog vooral met muziek, maar later moeten daar ook actuali teit, sport, kunst en amusement bijkomen. De lokale omroep Ja- cobswoude koestert grootse plannen. Het wachten is nog op het geld. De lokale zender krijgt deze maand een zogenaamde repre- sentativiteitsverklaring, waarin de gemeenteraad verklaart dat de programmaraad van de om roep een redelijke afspeiegeling is van de bevolking. Daarna kan het bestuur echt aan de slag. „Wij hebben het idee om de studio in Hoogmade neer te zetten. Naast het huis van onze voorzitter staat een oude schuur die we kunnen gebruiken. Het is Politie sluit Googennolenweg af OUDE WETERING Dat de restauratie van de Googermolen in Oude Wetering geen overbodige luxe is, werd gisteren tijdens de storm nog eens extra onderstreept. De wind drukte de vloer in de kap omhoog, waarna balken en vloerdelen zonder pardon naar buiten werden geblazen. De politie zette uit voorzorg de Googermolenweg af. Aanstaande maandag beslist de gemeenteraad van Alkemade over de restauratie van de 239 jaar oude molen. De opknapbeurt kost ruim 1,2 mil joen gulden. Het ministerie betaalt op termijn de restauratiekosten, de gemeente hoeft alleen een deel van de rente te betalen. Voor Alkemade kost de restauratie van de molen daardoor 'slechts' 14.000 gulden. Kok uit Oude Wetering tweede bij kampioenschap salade maken Rijnwoude kan wennen aan stemcomputer Op verschillende plaatsen in de gemeente Rijnwoude kunnen stemgerechtigden de komende tijd oefenen met de stemcomputer die dit jaar wordt gebruikt bij de ge- meenteraads- en Tweede- Kamerverkiezingen. De stemmmachine wordt 2 fe bruari geïntroduceerd in het Dorpshuis te Hazerswoude- Dorp. De computer komt ook een tijdje te staan in de hal van het gemeentehuis. Een woordvoerster van de ge meente zegt dat de machine mogelijk ook even in verzor gingshuizen of bij bejaarden- sozen wordt geplaatst. „Dan kunnen bejaarden alvast wennen aan het nieuwe sys teem." De stemcomputers worden dit jaar voor het eerst ge bruikt in Rijnwoude. In alle tien stembureaus moeten stemgerechtigden in maart (gemeenteraadsverkiezin gen) en mei (Tweede-Kamer verkiezingen) met een druk op de knop hun stem uit brengen. ROELOFARENDSVEEN Een heel klein foutje was het verschil. Bij het opmaken van zijn salade had chef-kok Arjen van der Zee iets niet goed neer gelegd naar het oordeel van de jury. De Nederlandse titel ging daardoor aan de neus van de inwoner van Oude Wetering voorbij. „Die jongen uit Hengelo is verdiend eerste geworden. Zijn salade zag er schitterend uit", aldus een tevreden winnaar van de tweede prijs bij het Neder lands kampioenschap Salade Creatief dat deze week week werd gehouden in het MECC- gebouw in Maastricht bij de Zuidnederlandse horecabeurs. „Vorig jaar deed ik voor de eerste keer mee en kwam er niets van terecht. Logisch, want er staan vijf of zes juryleden met hun neus op je werk te kijken. Daardoor raakte ik toen van slag. Nu had ik me daarop voor bereid. Als je dan uit 21 geselec teerde koks door een jury van topmensen uit de horecawereld als tweede wordt gekozen is dat een leuk succes. Vooral ook om dat de Belgische en de Neder landse televisie er aandacht aan hebben geschonken. Maar vol gend jaar ga ik voor de titel. Dat heb ik me gelijk voorgenomen toen ik hoorde dat ik tweede was geworden." Er viel overigens ook iemand uit Roelofarendsveen in de prij zen. Arjens werkgever Theo Norder van partycenter/snack bar De Schelp uit Roelofarends veen eindigde als vierde. „Maar wel op dik vijf punten van Ar jen", zegt hij bescheiden. „Sa men met de winnaar stak hij er een heel stuk bovenuit." Maar de eigenaar is er wel trots op dat twee man uit zijn bedrijf bij de eerste vier eindigden, geeft hij toe. „Dat betekent wel iets voor het bedrijf." Hobbyist Een praatje met de de tweede prijs leert dat hel vak meer inhoudt dan simpelweg een slaatje maken voor een au tomatiek. „Soms werk je voor een party voor duizend man. Een goede kok is een hobbyist en probeert er altijd iets 'moois van te maken. Al moet je er ui teraard wel rekening mee hou den dat een salade betaalbaar blijft. Je kunt er daarom geen uren aan werken. Je moet een goede combinatie zoeken. Als je een beetje creatief bent lukt dat best", doceert de 32-jarige in woner van Oude Wetering. Arjen van der Zee: „Ik beleef er plezier aan als er op Volgens Van der Zee komt er heel v/at kijken bij een dergelij ke wedstrijd. „De organisatie moet al van tevoren weten wat je gaat gebruiken en in welke hoeveelheden. Daarbij gaan ze uit van een salade waarvan de inkoopprijs dertig gulden is. Als de salade vervolgens is opge maakt en beoordeeld op een aantal punten, zoals hygiëne, de aankleding, kleur en dergelijke, wordt bekeken of de kok zich precies aan zijn ingestuurde lijst heeft gehouden. Dan ben je dus een uur bezig geweest om er iets moois van te maken, en zij slopen de salade direct weer", zegt hij lachend. Maar dat laatste is geen pro bleem voor de prijswinnende kok. „Ik beleef er plezier aan als er op een schaal hier en daar zo'n beetje midden in het wei land, dus niemand heeft last van geluidsoverlast bij bijvoor beeld een live-optreden", ver telt secretaris Ton de Vrind. Het bestuur van de lokale omroep is haastig uit de grond gestampt, nadat duidelijk was geworden dat de Alkemadese omroep Heatwave niet in Ja cobswoude mag uitzenden. „Wij willen wel contacten gaan leggen met Heatwave, mis schien co-producties maken. Een fusie mag niet van het ir de media. Maar we kunnen bijvoorbeeld samen sportprogramma's ma ken. Bijvoorbeeld één reporter op een voetbalveld in Alkemade neerzetten en één op een veld in Hoogmade. Of samen in de winter de schaatswedstrijden op de Braassemermeer ver slaan, die zijn altijd erg leuk." Voor de Jacobswoudse gelui den in de ether gaan, wil de lo kale omroep eerst financiële ze kerheid hebben. „Als we een heel mooie studio bouwen zijn we dik een ton kwijt. Maar ook als we zelf veel doen zijn we gauw 20.000 of 30.000 gulden kwijt", rekent De Vrind voor. Het Anjerfonds zegde de om roep deze week 5000 gulden toe. „Daardoor zijn we nu rede lijk op weg." Verder hopen de radiomakers geld binnen te halen door bij voorbeeld bingo-avonden te or ganiseren. „En we hebben gif ten toegezegd gekregen van particulieren. Bovendien willen we in de zomer een actie gaan houden. PR-dames met t-shirts aan. Verder willen we mensen vragen om een rentevrije le ning, die ze ons hopelijk kwijt schelden wanneer ze ons een warm hart toedragen." Wan neer de lokale omroep eenmaal te beluisteren is, moeten spon sors en adverteerders geld gaan inbrengen. De programma's worden door vrijwilligers gemaakt. „Een aantal mensen heeft zich al aangemeld, bijvoorbeeld om de top 40 te doen of een cultuur programma. De vrijwilligers worden niet met een bandre corder en een montageset ir het diepe geworpen, verzekert De Vrind. „Het technische ge deelte wordt ze wel geleerd. In het bestuur zitten verschillende mensen die bij Radio Rijnland en Radio Leiderdorp hebben gezeten. En het zijn bijna alle maal mensen die afkomstig zijn uit de piraterij." nog wat kleine beetjes liggen. Als ik zie dat mensen twee of drie keer komen opscheppen. Onlangs heb ik voor een bank in het dorp een salade gemaakt van ruim vier meter. Met alles er op en er aan. Daar kan ik me in uitleven en er iets moois van maken. Daar geniet ik van, zoals ik ook geniet als later op de avond alleen nog maar restjes te zien zijn." HAZERSWOUDE-DORPHet is géén vergissing, weet secretaris D. Démoed van de SGP-kiesvereniging Rijnwoude. In Hazerswoude-Dorp heeft nie mand affiches geplakt voor de verkiezingen van de provinciale staten - de enige verkiezingen waarvoor Nederland dit jaar niet naar de stembus hoeft. En toch is een SGP-affiche voor die verkiezingen tot nu toe de enige versiering van het aanplakbord bij het Raadhuisplein in Hazerswou de-Dorp. „Ik weet niet of ze bij de gemeente proberen om de borden schoon te maken voor ze ze neerzetten. Maar ik heb weieens gehoord dat ze onze posters er erg moeilijk af krijgen", verklaart Démoed het verdwaalde affiche. De posters van de SGP zijn er gewoon niet af te krijgen. De secre taris van de kiesvereniging heeft daar ook zelf ervaring mee. „Als je na een tijdje gaat kijken of de affiches er nog goed bij hangen, zie je vaak dat de affiches van de andere partijen op half zeven hangen. Terwijl die van ons er dan nog altijd recht en fier bij hangen." foto hielco kuipers Ke De Kamer van Koophandel voor Rijnland is tegen de vor ming van de zogenaamde Groene-Hart-regio. Deze nieu we bestuurlijke regio, die ont staat door het samenvoegen van de Alphense regio met Midden-Holland, zou de eco nomische belangen veel min der kunnen behartigen dan nu het geval is. In een brief aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol- land vraagt de kamer, ge steund door ondernemersver enigingen (in Nieuwkoop. Lie- meer, Jacobswoude, Rijnwou de, Ter Aar en Alkemade), de vorming van een Groene- Hart-regio te heroverwegen. Rijnland heeft in plaats daar van een voorkeur voor samen werking met de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Rijnland vreest dat door be stuurlijke schaalvergroting in de omgeving van Alphen aan den Rijn het moeilijker wordt om bedrijfsterreinen aan te leggen. In de Groene Hart-re gio zouden de regels op het gebied van milieu en ruimte lijke ordening wellicht strenger worden toegepast dan in de rest van de Randstad. „Ook het economisch be lang van Schiphol voor onze regio zal op de tocht komen te staan. Dit is slecht voor de economie, werkgelegenheid en leefbaarheid van onze re gio", schrijft directeur A. Berk hout van de kamer. ALPHEN AAN DEN RUN. Het servicecentrum ouderen en gehandicapten heet voortaan Stichting Wegwijs. Dat is be kendgemaakt bij de presentatie van het interim-bestuur van de Alphense stichting. 'Wegwijs' biedt vanaf 1 april alle voorzie ningen voor ouderen en gehan dicapten van gemeente en Stichting Welzijn Ouderen (SWO) aan vanachter één balie. De SWO gaat volledig op in de nieuwe stichting. Voorlopig wordt de Stichting Wegwijs ondergebracht in het gebouw van de SWO aan de Blijenbergstraat in Alphen. Bin nen twee jaar moet de balie worden verplaatst naar een plek dicht bij het stadskantoor aan de Castellumstraat. Die ver plaatsing naar een meer centra le plek is een voorwaarde or rijkssubsidie te kunnen krijgen. De Stichting Wegwijs wordi direct belast met de uitvoering van de Wet voorzieningen ge handicapten (WVG) die op april van kracht wordt. Voo woningaanpassingen, rolstoelei en aangepast vervoer m mensen met een handicap straks naar de nieuwe stichting Daarnaast wordt het hele pak ket van de SWO in de stichtinj ondergebracht, waaronder Ta feitje Dekje, bejaardenalarme ring en tijdelijke opnames ii verzorgingstehuizen. Wegwijs krijgt verder een adviserend! functie voor ouderen en gehan dicapten. F. Alink, die per 1 mei scheid neemt als directeur IBM is de voorzitter van het inj terim-bestuur van de stichting. door: Gijs Schreuders 'Fataletennijn kieslijsten niet fataal In de Kieswet draait alles om strenge procedures. Daarom leek het - hoe vervelend en op het eerste gezicht onrechtvaardig ook - dat het hoofdstembureau in Warmond volkomen terecht nee heeft gezegd tegen de kandidatenlijst van Progressief Warmond, die een half uur na het verstrijken van de wettelijke termijn was ingeleverd. Desondanks heeft de afdeling bestuursrecht van de Raad van State de lijst alsnog geldig verklaard. Progressief Warmond mag wel heel erg van geluk spreken. Voorheen was een overschrijding van de termijn met enkele minuten al noodlottig: poppetje gezien, kastje dicht. In dit geval zouden de raadsverkiezingen in Warmond daardoor een sterk vertekend beeld van de politieke verhoudingen hebben opgeleverd. De afdeling bestuursrecht heeft dus de 'redelijkheid en billijkheid' aangeroepen als argument om de progressieve lijst toch te laten meedoen. Nu blijkt de valbijl toch van rubber te zijn. Is de administratieve rechter toevallig in een lankmoedige bui geweest? Dat lijkt onwaarschijnlijk. Het heeft er meer van weg dat nu ook bij de interpretatie van de Kieswet niet langer strikt formeel te werk wordt gegaan. De uitspraak in de zaak- Warmond past in een ontwikkeling waarbij de rechter geneigd is door de formele regels heen te kijken en zich een zekere mate van vrijheid te veroorloven bij de uitleg van wetsbepalingen. In het privaatrecht gebeurt dit onder de de 'redelijkheid en billijkheid'. Tot nu toe stond onomstotelijk vast dat de termijnen die worden genoemd in de Kieswet zogeheten 'fatale termijnen' zijn. Een fatale termijn kan niet overschreden worden. Een valbijl is nu eenmaal niet van rubber. Hoewel dat begrip ook in de zaak- Warmond is gehanteerd, hoort het eigenlijk niet in het bestuursrecht thuis. Men spreekt daar liever van beginselen van behoorlijk bestuur, maar het komt vaak op hetzelfde Sinds 1 januari van dit jaar is de Algeqiene Wet Bestuursrecht gedeeltelijk in werking getreden en deze wet kent onder meer het beginsel van de 'redelijke belangenafweging' om de burger te beschermen tegen de overheid. Waarschijnlijk heeft de afdeling bestuursrecht daaraan gedacht bij de uitspraak over de kandidaatstelling voor de Warmondse raad. In het belang van de betrokkenen kijkt de rechter dan of de bedoeling van de wetgever geweld wordt aangedaan als van een strikte bepaling wordt afgeweken. De vraag is dus: wat is de grond voor de strikte termijn in de Kieswet voor de inlevering van de kandidatenlijsten? De bedoeling is te voorkomen dat er onduidelijkheden ontstaan of dat er gerommeld kan worden. Het mag bijvoorbeeld nooit mogelijk zijn dat een kandidatenlijst snel even wordt veranderd om te reageren op de lijst van een andere partij. Verder moet het hoofdstembureau ir staat zijn de lijsten te onderzoeken om bijvoorbeeld te voorkomen dat er wordt geknoeid met namen of handtekeningen. Het hoofdstembureau zelf moet zich strikt aan de termijnen houden - anders zouden de verkiezingen in een chaos kunnen ontaarden. Daarom is het zelfs verplicht een te laat ingeleverde lijst ongeldig te verklaren. Kennelijk oordeelt de afdeling bestuursrecht echter dat een geringe overschrijding van termijnen toelaatbaar is op voorwaarde dat zoiets geen invloed heeft op het normale verloop van de verkiezingen. En daar gaat het natuurlijk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14