Doorbraak Mare Putto blijft uit De Puch is zowel mijn vervoer als mijn vrijheid' We zullen meer aan de weg timmeren' Kerngezond in ziekenhuis Het Gesprek van de Dag oc 'Wegwezen dacht ik, en nu meteen' Hare Putto: „Nooit ziek en nooit met vakantie." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Ook weerpraatje voor Radio Noord-Holland sneuvelt Hoe moet het verder met Mare Putto? De pogingen van de weerman om toe te treden tot het gilde der Bekende Neder landers lijken volledig te stran den. Paul de Leeuw vraagt hem niet meer voor zijn tv-program- ma en ook aan zijn dagelijkse weerpraatjes op Radio Noord- Holland is een einde gekomen. De 26-jarige Leidse student rechten is als gevolg van een re organisatie bij Radio Noord- Holland op de keien gezet. Over de wijze waarop Putto het ont slag vernam, is hij bijzonder ontstemd. „Het is schandalig. Vijf jaar heb ik dag in dag uit voor ze gewerkt. Ik was nooit ziek en ben de laatste anderhalf jaar ook niet op vakantie ge weest. Vervolgens heb ik voort durend moeten bellen om te vragen wat ze met me van plan waren. Uiteindelijk kreeg ik een paar dagen voor mijn laatste uitzending te horen dat ze niet met me doorgingen. Medewer kers van Radio Noord-Holland hebben nog wel voor mij gelob byd, maar dat heeft blijkbaar geen effect gehad." Dat laatste wordt bevestigd door de voormalig programma leider van editie Zuid, Frank de Wolf. „Wij wilden Mare graag houden, maar doordat de pro grammering een andere klank kreeg bleek dat niet mogelijk. Waarom wij hem zo laat heb ben ingelicht? De veranderin gen bij ons zijn allemaal heel snel gegaan en wij wisten niet eerder hoe de programmering er uit kwam te zien." Naar eigen zeggen was Putto populair bij de luisteraars. „Met name bij de luisteraars in de au to. Ik kreeg ook regelmatig posi tieve reacties. Grosso modo heb ben weermannen dezelfde in formatie, maar het gaat om de manier van brengen. Ik pro beerde dat te doen op een origi nele wijze met mooie volzin nen." Zo verpakte Putto regel matig de term 'amplitudes' in zijn weerberichten. „Dat was een van m'n stokpaardjes. Het is geen nieuw woord, maar ik ben de enige weerman die het gebruikt." Putto wil weer snel als meteoro loog aan de slag. „Maar de markt van weermannen is zo verzadigd. Ik weet dat ik zeker niet slechter ben dan andere weermannen, maar het is bui tengewoon moeilijk aan werk te komen. Ik had een open sollici tatie lopen bij AT5, maar dat is- op niets uitgelopen. Ik weet echt niefhoe het verder moet ARNOLD AARTS MEINDERT VAN D Burenruzie Buurman A wil dat buurman B zijn struik wegsnoeit boven de brandgang. B beweert dat echter dat hij dat niet hoeft te doen om dat de brandgang zijn eigendom is. Buurman A reageert hier ver ontwaardigd op en controleert of de brandgang inderdaad eigen dom van B is. Daaruit blijkt dat de garage van buurman B voor een deel is gebouwd op grond grond afbreekt. Burenruzie dus. Hele buurten kunnen te lijden hebben van ge ien die met elkaar overhoop door beide partijen in de krant aan her woord te laten. Ruzies kunnen worden aangc- rd aar sta je dan, als lid van de lampoo-planet generatie, van et leger van de Citta-rijders. ie jaren zestig heb je niet eens ïeegemaakt, op de laatste paar ia^ar na dan, maar toen droeg je og een luier. Een verhaal over e Puch maken? Oké, maar kan mand me dan eerst vertellen at er zo bijzonder is aan dat rommertje? klinken wat kreten. Nozem, •atnik. Hét vervoermiddel van rebellerende jeugd in de ja il zestig. Een 'must' voor iede- teenager; zonder Puch geen hick. Hoe hoger het stuur, hoe en dat gold ook voor de nelheid. Scheuren in een com ptabele easy rider-houd'mg. thoi )e Puch dus, een legende. Dit tpe lar is het veertig jaar geleden vi at deze Oostenrijkse brommer >ati« oor het eerst in Nederland /erkl k'erd geïntroduceerd. En dat rin noet gevierd worden, dachten iden ebij 'Den Haagschen Puch- de bi :lub', die in de residentiestad se etelt. Zaterdag is het feest: de ig( laagsc Puch Nach in het Paard. re)« )n het programma staan drie Fob« ijtredcns van bands die bin- frig hebben met zowel de Puch ils Den Haag. h loogtepunt moet het optreden d an Willem Bielers Q-band wor de le- krin Mei jendarische Q'65. Daarnaast 3edq Vave-metal band Minitiature lorses (met enige Leidse leden) t va in Darwins Frog. In de ruimte bovendien een Puch- entoonstelling ingericht en rden er zelfs Puch-films ge- de oond. Begint het al te duizelen? luiten staan - als alles goed tij be Idscl rdag gaat - tussen de honderd en tweehonderd Puchs in rij opge steld, overdag van heinde en verre naar Den Haag gereden. Piepjong Den Haagsche Puch-club blijkt met driehonderd leden, waar onder een stuk of tien uit Lei den, de grootste onderafdeling van de landelijke Puch-club (zeshonderd leden). Dat kan bijna ook niet anders, Den Haag is immers de voormalige Beat- stad nr.l. Maar wie denkt hier met overjarige jaren zestig-ver slaafden te maken te hebben, heeft het mis. Voorzitter Bosz de Kier is met zijn 28 jaren ei genlijk nog piepjong. Twaalf jaar geleden kocht hij zijn eerste Puch, gewoon bij iemand uit de straat. Een maand daarna zag hij de Film Easy Rider en toen was hij verkocht. „Die jaren zes tig heb ik dus niet meege maakt", zegt de trotse eigenaar van twee Puchs en een Puch- zijspan. „Diep in mijn hart vind ik dat jammer maar ik ben ie mand die ook van deze tijd kan genieten. Beginjaren tachtig heb ik nog aan de punkbewe ging meegedaan. Zijn club kent leden die inder daad teenager waren in de jaren zestig, maar ook de jonge garde heeft de Puch en de vereniging ontdekt. „Jong, oud, punk, bal, iedereen loopt door elkaar. Groepen die elkaar normaal ge sproken niet eens tegen zouden komen. Iedere maand hebben we in café Bordelaise Puch Kroeg en dan zit iedereen met elkaar te praten. Ze verschillen in levenstijl maar ze houden al lemaal van hetzelfde Waanzinnig Het avontuurlijke uit de jaren zestig zit er in deze tijd dus nog steeds in. „De Puch is mijn ver voer, maar het is ook volledige vrijheid. Met de trein of de auto ga je van A naar B, op je Puch ben je op reis", zegt De Kier. „We zijn geen mooi weer-rij- ders. Vorig jaar ben ik nog met 'min veertien' naar Hoegaarde bij Brussel gereden. Je vingers vriezen er af maar het is waan zinnig. Twee vrienden van me zijn zo heel Europa door ge weest. Ik ga zelf ook altijd op vakantie op mijn Puch. Vorig jaar ben ik naar Engeland ge weest. Dat is toch het leukste, gewoon op reis. En je trekt gi gantisch veel bekijks. In Parijs val je met een Puch meer op dan met tien Harley's." De Puch als interlokaal vervoer middel, dus. Gaan ze dan echt zo snel als iedereen in de jaren zestig beweerde? Was het dan niet voor niets dat de Puch het doelwit werd van politie, ouders en de ouders van vriendinne tjes, die stevast in te korte rokjes achterop zaten? „Sommigen zeggen dat ze wel 120 kunnen lopen. Maar dat lijkt me een beetje overdreven", zegt De Kier. „Hoe hard die van mij gaat? Tsja, ik zit in vijf kwartier in Amsterdam. Ik word regel matig ingehaald door een snor fiets." Eén ergenis heeft hij, naast het verschijnsel fietspaden (slecht verlicht, hobbelig) dan: mensen die de brommer minachten. „Dan rijd je op je Puchje en dan Hans Kimmel, hoofdredacteur van het blad Puch Timer en Bosz de Kier, voorzitter van Den Haagschen Puch Club. Puch-verslaafden. FLOP VAN ARKEL zie je motor-rijders kijken van 'ach, hij rijdt nog op een brom mertje. Motorrijders waren vroeger out-casts. Ze sleutelden zelf, ze groetten elkaar onder weg en zo zijn wij Puchrijders van tegenwoordig ook. Anders dan die mooi weer-motorrijders van tegenwoordig. Maar ik heb niets tegen die mensen die voor de zomerse dag een motor heb ben aangeschaft, hoor. Ik gun iedereen zijn plezier." De Puch Nach heeft e op zondag, zo rond éi vervolg Puch-meeting op de Scheve- ningse Boulevard, die vijf jaar geleden voor het eerst plaats vond toen Den Haagschen Puch-club het levenslicht zag. Traditioneel de laatste zondag van januari heeft deze meeting de naam 'Blauwe Vingers Dag' gekregen. „Vanwege het koude weer", aldus De Kier. Hij ver wacht zo'n tweehonderd Puchs waaronder heel bijzondere. „Twee jaar geleden was er ie mand met 'de hoogste stuurpen ever'. Twee meter vijftien hoog." Een echte easy rider. De Haagse Puch Nach begint om 21.00 uur in het Paard, Prinsegracht 12. Toegangs kaartjes kosten tien gulden. Marlies ter Stege bedrijfsleider De Man van Drank Marlies ter Stege: „De slijterij is een beetje mijn tweede huis." whisky en ander gedistilleerd." Het bier blijft echter de hoofd zaak. „Dat is ook de traditie van Bier en Co. Daar is het bedrijf door groot geworden, maar ook omdat de belangstelling voor het speciale bier in ons land toeneemt.". In de schappen is dat ook duidelijk merkbaar met bieren uit ondere Jamaica, Zambia, Mexico, Spanje, Frank rijk, de Verenigde Staten, Tsje chië en uiteraard ook Duitsland, België en ons eigen land, waar steeds meer kleine brouwerijen bijkomen. Kleurrijke etiketten met namen-als Us Heit, Schele Os, Gouwe Ouwe, Karakter, Witte Kerst, de Natte en de Zat- e laten duidelijk zien dat er neer bier is dan Heineken, Grolsch, Brand, Bavaria of Am- stel. Al worden die bieren na tuurlijk ook in de slijterij ver kocht. De slijterij heeft de voorbije maand een verbouwing onder gaan. „Van Bier en Co kreeg ik de winkel en ik moest zelf maar zien wat ik er mee deed. Boven dien was er niet zo'n ruim bud get. Samen met vrienden en be kenden zijn we aan de slag ge gaan. Dat was een leuke perio de. Veel aardiger dan te werken in een slijterij die compleet door een aannemer is opgele verd. Het is nu iets van mezelf." Voor de toekomst heeft Marlies ter Stege ideeën om wat meer aan de weg te timmeren. „Proberen om zoveel mogelijk FOTO JAN HOLVAST bieren van kleine brouwerijtjes in de slijterij te krijgen, maar ook activiteiten. Bijvoorbeeld met de seizoensbieren, zoals meibieren, bokbieren of kerst bieren is iets leuks te bedenken. Ook denk ik in het najaar aan een Schotse week met aandacht voor de whisky, compleet met doedelzakken. Het is in ieder geval de bedoeling dat we veel van ons laten horen." De 67-jarige H. Louis werd woensdag in nachthemd ge huld aangetroffen in de stop trein van Leiden naar Alphen. Ze bleek boos te zijn weggelo pen uit het AZL. Na een ge sprekje met de politie vervolg de ze haar weg naar Eindho ven. In nachtjapon. Keken de mensen niet raar op, toen u zo instapte „Helemaal niet. Ik had mijn ochtendjas aan met daarover nog een jas. Net of ik een lan ge jurk aanhad. Nou dat dra gen Turkse vrouwen ook, dus daar is niets raars aan. En ik liep niet op mijn sloffen, maar droeg keurige schoentjes met een hakje." De conducteur waarschuwde toch de politie. „Ja, en hoewel die agent een lekker baidde koffie schonk en me troostte, ga ik nooit meer met de trein. Die conducteur is echt buiten zijn boekje ge gaan. Dit sloeg nergens op." Waarom trok u niet gewoon u kleren aan toen u het zieken huis verliet? „Ik was zo boos en verdrietig over de behandeling dat ik dacht: ik ga, dit doe ik niet langer. Wegwezen, en nu meteen. Mijn man heeft van alles geprobeerd om me tegen te houden. Maar ik ben ge woon de gang opgelopen, het ziekenhuis uit." „Ze weigerden het verband rond mijn arm te zuiveren. En pillen kreeg ik ook al niet, ter wijl ik verging van de pijn." Gezond aangekomen in Eind hoven? „Nou, ik ben nog steeds een beetje van streek en niet lek ker. Maar verkouden ben ik er niet van geworden." Nog eens terug naar het Leidse ziekenhuis? „Voor geen goud. Een mens die ziek is. heeft ook een beetje liefde en aandacht no dig. Die zusters daar snauwen alleen maar. Nee, doe mij dan maar de Brabantse zusters." Het AZL onthoudt zich van commentaar. MONICA WESSELINC In Leiden noemen ze het 'een typisch probleem van de grote stad'. In Amsterdam heet het een 'uiterst zeldzaam geval'. Dit is de eerste keer in dit decennia, zeggen ze. We hebben het over pseudo-pa- tiënten en mensen die zich on der valse voorwendselen laten opnemen in ziekenhuizen. Het VU-ziekenhuis kreeg daar vorig jaar mee te maken, evenals het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Een 25-jarige man liet zich in september en oktober in de twee ziekenhui zen drie keer opnemen; hij wendde nekklachten voor met een gestolen ponskaart in de hand. In totaal bracht hij, kern gezond, bijna vijf weken in zie kenhuizen door. „Een buitengewoon weerbarsti ge materie", zegt een woord voerder van het AMC, „zeer moeilijk om iets tegen te doen. Wij zijn erover in discussie met de zorgverzekeraar ZAO. Er wordt gedacht aan de mogelijk heid patiënten in de toekomst om de bekende legitimatiebe wijzen te vragen, zoals een pas poort of een rijbewijs. Maar nie mand is daar erg gelukkig mee, want het maakt een opname grimmiger dan gewenst." Maar niet alleen ziekenhuizen zijn het slachtoffer. Wat te den ken van het relaas van een 25- jarige Rotterdamse. Zij kreeg vorig jaar op onverklaarbare wijze rekeningen thuis gestuurd van het Dijkzigt Ziekenhuis in haar woonplaats voor onder zoeken die ze nooit had laten doen. De naam en het adres op de rekeningen klopten, het zie kenfondsnummer ook maar de röntgenonderzoeken waren uit gevoerd bij een man, volgens de geboortedatum op de rekening een paar jaar ouder. De Rotterdamse beweert haar ziekenfondskaart nooit uit han den te geven. „Een rare zaak", zegt ze. „Je zou toch denken dat iemand die zich bij het zieken huis meldt voor een onderzoek een verwijskaart van een huis arts nodig heeft. En een zieken fondskaart is toch het eerste wat je moet laten zien." Het Dijkzigt was uiteindelijk zo vriendelijk om alle rekeningen te verscheu- De Leidse ziekenhuizen kennen alleen maar echte patiënten. Dit soort stadse problemen kennen ze hier niet. „Ontheemde lieden die met dramatische verhalen zich naar binnen praten, nee die hebben we hier niet", zegt directeur Hennink van het Dia- conessenhuis in Leiden, nsterdamsc zich volgen antwoorden voor de rechtbank. Met een beetje 'geluk' is hij bin nenkort weer enige weken gra tis onderdak. MONICA WESSEUNC

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17