haring bedreigd s l n Grote steden ontdekken steeds meer fraude met uitkeringen 'CD wint stemmen bij modale inkomens' Export V8I Spaarpot voor tegenvallers bodemsanering Fobiebestrijdeii pleegt plagiaat Geen spoor van gif in vis: OPRUIMING INI Randstad Tuinders boe VRIJDAG 28 JANUAR11994 IRIJDAC J GHEF GERT VISSER. 071 -356439. PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 -3| In 1993 is in de grotere steden voor tiental len miljoenen guldens meer fraude met uit keringen aan het licht gekomen dan in 1992, zo blijkt uit een rondgang langs enke le sleden. Amsterdam spande de kroon met een stijging van 23 miljoen gulden naar 55 miljoen gulden. Door betere opsporingsme thoden kwamen de sociale diensten achter meer fraudegevallen. In Amsterdam kon de afdeling Bijzondere Controle van de sociale dienst (de sociale recherche) meer onderzoeken doen en fraudegevallen opsporen door een project matige aanpak en personeelsuitbreiding. Vorig jaar werden 2273 gevallen van fraude vastgesteld met gemiddeld een schade van 24 mille. In 1992 werden 1620 gevallen ont dekt, met 1078 processen-verbaal. Bij de so ciale dienst Rotterdam is vorig jaar voor 21 miljoen gefraudeerd door ongeveer 3000 mensen. Dat was een miljoen meer dan het jaar ervoor. Die verhoging was onder meer het gevolg van betere opsporingstechnie ken. In Den Haag werd vorig jaar voor 32 mil joen gulden aan fraude met uitkeringen ontdekt verdeeld over 4600 gevallen. Ge middeld was dat dus 7.000 gulden per ge val. De wetenschap dat Den Haag werkt met een koppeling van diverse bestanden werkt volgens een woordvoerder van de so ciale dienst preventief. De sociale dienst be schikte gistermiddag niet over de cijfers over 1992. De Leidse cijfers worden over enkele weken bekend gemaakt. Utrecht heeft het afgelopen jaar met een speciaal project naar witte fraude (verzwij gen van inkomsten uit regulier werk) meer dan 18 miljoen gulden opgespoord. In Nijmegen is vorig jaar voor 5,6 miljoen aan fraude door de sociale dienst ondekt met 494 gevallen. In 1992 ging het nog om 2,6 miljoen en 260 mensen. In Eindhoven is de ontdekte oplichting gestegen van 2,7 mil joen gulden in 1992 tot 3,4 miljoen vorig jaar. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat ook landelijk meer fraude met uitkeringen wordt ontdekt. In 1991 en 1992 werd voor respectievelijk 154,1 miljoen en 201,6 miljoen gulden on terecht uitgekeerd. In de eerste helft van 1993 werd voor 70,3 miljoen aan oplichtin gen ontdekt. Onduidelijk is nog hoe veel dat bedrag zal stijgen. 'S WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN Tuinders uit het hele land ho den op dinsdag 8 februari manifestatie in de groente\ ling in Bleiswijk. De tuind zijn boos op het kabinet omi het ondernemersklimaat ste< verder verslechtert. Minis Lubbers en landbouwmins aj^ Bukman zijn uitgenodigd manifestatie bij te wonen, ev< als de fractievoorzitters van vier grote politieke partijen. Door de stijgende kosten arbeid, milieu en energie sta de inkomens in de fruitteelt de groenteteelt sterk on< druk. De manifestatie wordt geho den in de groenteveiling en L gint 's avonds om 19 uur. het hele land rijden bussen tuinders naar Bleiswijk om bijeenkomst 'Tuinbouw toekomst' kracht bij te zetten Twaalf miljoen Politicoloog venvacht vijf tot zeven zetels voor Centrumdemocraten dagbezoeken aan Amsterdam Per dag brengen 34.250 dui zend mensen een bezoek Amsterdam. Omgerekend per jaar zijn dat in totaal 12,5 miljoen bezoekdagen. Sa men brengen al die bezoe kers aan de hoofdstad bijna 1,7 miljard gulden omzet in de toeristische kassa. Dat is minder dan de twee miljard waarvan voorheen altijd werd uitgegaan. Dat blijkt uit een door de WV Amsterdam gehouden onderzoek 'Bezoekers in Am sterdam'. Tussen mei 1992 en april 1993 werden in to taal 5000 toeristen uit bin nen- en buitenland op straat ondervraagd. Zestig procent van alle bezoekers aan de hoofdstad komt uit het bui tenland. Meer dan de helft van de Nederlandse bezoe kers komt uit Noord-Holland en Midden-Nederland. Het rapportcijfer dat al deze be zoekers aan Amsterdam ga ven bedroeg een 7,8. Slechts 0,1 procent vond Amsterdam overigens niet meer dan het cijfer één waard. De meest genoemde reden waarom mensen zeggen naar Amsterdam te komen is win kelen (66%), gevolgd door sightseeing en rondwandelen (56%) en musea (45%). Hoog scoorde ook een bezoek aan de Walletjes. Bijna een kwart van de ondervraagden had die attractie op het lijstje staan. Vooral bij Spanjaarden blijkt het 'red-Iighl-district' aantrekkingskracht uit te oe fenen. Ruim de helft van hen zei een dergelijk bezoek op het programma te hebben staan. Bij Britten en Ameri kanen was dit bijna de helft. In november bleek dat Amsterdam zakt op de rang lijst van populaire toeristen steden in Europa. Met name Dublin is in opmars. Amster dam neemt de achtste plaats Polen koopt goedkope vis in Noonvegen LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Stel: Je woont in een klein huis in een oude wijk, je hebt niet veel geld en je hebt een zoon die werkloos is. Je hoort dat een Turkse jongen die in dezelfde wijk woont wèl aan de slag kan via een banenproject. Jouw zoon blijft werkloos. Dat steekt. Je raakt gefrustreerd want er verandert niks: je eigen politie ke partij belooft van alles maar doet niks aan jouw problemen. ,,Het is een clichébeeld maar het klopt wel: een deel van de CD-stemmers stemt om die re denen op deze partij. Deze soci aal-zwakkeren denken, vaak dat buitenlanders bevoordeeld wor den: zij zouden wèl werk en een huis krijgen. Zo is het natuurlijk niet, maar het positieve-actie- beleid waarbij minderheden voorrang krijgen, kan wel kwaad bloed zetten bij mensen die het toch al moelijk hebben. Frustra tie kan de voedingsbodem zijn voor een stem op de CD." Volgens Joop van Holsteyn, politicoloog in Leiden, is er geen eenduidige verklaring voor de opkomst van extreem-recht se partijen in Nederland. „Er bestaat niet één type CD-stem- mer: uit de peilingen blijkt dat steeds meer mensen met moda le inkomens van plan zijn op de CD te stemmen. Zij hebben wèl een baan, een huis, een auto. Waarom zouden ze dan toch extreem-rechts stemmen? Mis schien omdat ze zich bedreigd voelen, bang zijn voor hun baan." „De afnemende tolerantie voor buitenlanders kan ook een reden zijn. Mensen overschat ten het aantal asielzoekers en buitenlanders dat in Nederland komt wonen trouwens enorm. Maar als minister d'Ancona roept dat ze geen onderdak heeft voor al die asielzoekers, denken mensen al snel dat het volstroomt. Dat beeld wordt re gelmatig door politici beves tigd." Goedkope vis uit Noorwegen bedreigt de Nederlai export van haring en makreel naar Polen. Oorzaak is recent handelsverdrag tussen Polen en de landen vai Europese Vrijhandels Associatie (EVA). betalen zeker 10 procent invoerkosten dan Noorw die lid is van de EVA." De g< gen van het handelsverdrag voor Van de Plas duk merkbaar. „Er wordt nu stuk minder door ons geëxjj teerd", verklaart hij. ALICE SCHUPPEN/ANP „De Poolse invoertarieven voor haring, makreel en zalm zijn voor de EVA-landen verlaagd. Dit kan een ernstige bedreiging vormen voor onze export van 20 a 25.000 ton haring en makreel naar dat land", zegt voorzitter D. Langstraat van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten. De grote exporteurs trokken bij het produktschap aan de bel, toen het aantal orders plotseling terugliep. „Het is een oneerlijke concurrentie", zegt Van der Plas van exportbedrijf Parlevliet en Van der Plas in Katwijk. Dit dorp geldt als het centrum van de haringexport in Europa. „Wij Langstraat hield gisteren nieuwjaarsrede voor het duktschap. Volgens de vooij ter zal vooral Noorwegen pi teren van het handelsven met Polen. Inmiddels zijn al laar st kele belangrijke Nederlan hamp exportorders geannuleerd, meldt hij. Het produktscllejare heeft minister Bukman (vissi leegei gevraagd de zaak in interna lar na naai verband recht te trekkei iog eei Drs. J. van Holsteyn: „Het beeld dat Nederland vol is wordt geregeld door politici bevestigd." De laatste weken besteden de media veel aandacht aan CD- voorman Janmaat. Wat is het effect van alle recente publica ties? Wordt de partij er beter of slechter van als Janmaat in Else vier roept dat Hirsch Ballin geen minister mag zijn? „Ik dacht dat de grove uitla tingen van Janmaat na het over lijden van minister Dales begin januari, de CD de das om zou den doen: het ging echt te ver. Maar uit de peilingen blijkt dat het de partij nauwelijks stem men kost. Ik denk nu dat al die publicaties weinig invloed heb ben." Van Holsteyn vervolgt: „In El sevier wordt de link gelegd met de joodse afkomst van Hirsch Ballin maar Janmaat zegt nu dat hij onjuist is geciteerd. Hoewel Janmaat in dat interview on vriendelijke dingen over joden heeft gezegd, lijkt het erop dat Elsevier inderdaad niet hele maal zorgvuldig is geweest. Daardoor dreigt Janmaat als overwinnaar uit de strijd te ko men. CD-stemmers zullen zeg gen: Zie je wel, die journalisten proberen Janmaat onderuit te halen. Maar ik denk niet dat het Janmaat nieuwe stemmen zal opleveren." De CD lijkt op een behoorlijke winst bij de kamer- en gemeen teraadsverkiezingen af te steve- Zuid-Holland trekt lering uit verleden DEN HAAG MONICA WESSELING Zuid-Holland moet een spaar pot aanleggen om de financiële risico's die aan bodemsanering kleven, te kunnen opvangen. Tekorten als in de jaren tachtig, de begroting werd toen met miljoenen overschreden, mo gen nooit meer voorkomen. Dat is de mening van de meerder heid van de commissie milieu van de provincie. De afgelopen twaalf jaar gaf de provincie totaal 700 miljoen gulden uit aan bodemsanering. Het Rijk had echter nog niet in alle gevallen toegezegd de kos ten terug te vergoeden. Boven dien bleken gemeenten hun ei gen bijdragen niet te betalen. Daardoor kampte de afdeling bodemsanering van de provin cie met grote tekorten. In 1991 moest de provincie al opdraaien voor een gat op de begroting van twee miljoen gulden en nu moet de provincie nog eens bij na vijf miljoen gulden vrijma ken. Waar dat geld vandaan moet komen, is nog niet be kend. De commissie is het nog niet eens over de vraag hoeveel geld de afdeling milieu zelf moet ophoesten. Hoewel de politieke partijen ervan overtuigd zijn dal het nu nooit meer zo uit de hand kan lopen, zijn ze er ook zeker van dat bodemsanering altijd finan cieel gezien een flinke bezigheid blijft. Het Rijk betaalt in de principe de kosten van bodem sanering terug, maar tijdens de schoonmaak kan het nodig blij ken te zijn een duurdere schoonmaaktechniek toe te passen. Het Rijk kan dan niet al tijd vooraf om toestemming voor deze hogere kosten wor den gevraagd. Onrust Ook de ongerustheid van de burgers kan de provincie op kosten jagen. Zo zat de ge meente Wassenaar in 1987 met een partij vervuild slib in haar maag. Het was de bedoeling dit slib in het Braassemermeer te storten, maar de weerstand vanuit de bevolking was zó groot, dat de provincie besloot het slib te laten verwerken. De extra kosten, twee ton, hoestte de provincie op. PvdA'er Boer man wil juist voor deze gevallen een reservepot aanleggen. „Er blijven altijd grote risico's en die zullen we behoorlijk moeten af dekken". De meerderheid van de commissie, inclusief milieu gedeputeerde Van der Vlist, on derschreef dit idee. Hoe het re servefonds eruit moet gaan zien, wordt nog nader bekeken. foto hielco kuipers nen. „Als we de peilingen mo gen geloven, krijgt de CD straks zo'n 5 procent van de stemmen. In 1989 was dat nog geen 1 pro cent, dus dat is een flinke stij ging. Het kan betekenen dat de partij van Janmaat straks vijf tot zeven zetels in de Tweede Ka mer krijgt. Op een aantal van 150 kamerzetels is dat natuur lijk helemaal niet veel maar de groei is wel verontrustend. De meeste politieke partijen groei en niet zo snel." Geen geld voor nieuwe wijken bij Den Haag DEN HAAG ANP Het plan voor de bouw van 42.500 woningen in de Haagse regio is op losse schroeven ko men te staan. Het Rijk stelt wel genoeg geld beschikbaar voor de grondexploitatie en de wo ningen, maar schiet tekort in de financiering van de benodigde wegen en voorzieningen voor openbaar vervoer. Dat vindt de commissie ver keer en vervoer van de stads provincie Haaglanden. De 1,3 miljard gulden die het Rijk heeft toegezegd voor infrastructuur is lang niet genoeg. Er is minstens 1,6 miljard nodig, aldus de commissie. In februari bespreken het da gelijks bestuur vaan Haag landen, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en het Rijk de problemen opnieuw. Behandelingsmethode blijkt gekopieerd er HILLEGOM RENS KOLDENHOF De zelfontwikkelde behande lingsmethode van de Hille- gomse fobiebestrijder Leen dert van der Meer berust op plagiaat. De methode van Vein der Meer is een kopie van de ademhalingstraining van de Amsterdamse zangpedagoog Del Ferro. De therapie staat beschreven in een boek uit 1987 van de psycholoog Mi chel Roborgh. Van der Meer, die in 1990 begon met zijn Benjamin-methode, heeft de instructies letterlijk overgeno men. Dit blijkt uit onderzoek van deze krant. De Hillegommer, die zelf jarenlang te kampen had met fobieën, kreeg de afgelopen jaren landelijke bekendheid met deze naar zijn zoontje vernoemde Benjamin-metho de. Het gaat om een ademha- lingstherapie waarmee in combinatie met medicijnen hyperventilatie, een kwaal waar veel fobie-patiënten last van hebben, effectief bestre den kan worden. De Hillegomse fobiebestrij- der heeft de afgelopen drie jaar een landelijk netwerk van Benjamin-therapeuten opge- rklinl latnil reb< en zes eteen :hick. leter e nelhe ortabi leid, die volgens zijn method )e Pui te werk gaan. Deze therapei aar is ten, net als Van der Meer vri lat de wel allemaal ex-fobiepatiëi 'oor h ten, hebben allen een verklj verd g ring ondertekend waarin i noet zich verplichten eenderde bij' deel.van het geld voor de bi lub' handeling (75 gulden per sie) af te dragen. Zij gingeilaags ervan uit dat dat geld o p re ning van de Stichting Eol vriendenkring werd gestort.' f ils De In werkelijkheid ging hi loog om een rekening van d an W Stichting Fobievriendenkrin| len rr inc., een door Van der Met ;end; opgericht Amerikaans bedri Vave met een Nederlandse vest ging, waarvan Leendert vatnDs der Meer directeur was. Ht lover geld verdween in de zak va ei Van der Meer. Toen de mis rardi leiding uitkwam werd Van de oonc Meer gedwongen om op t luite stappen. Inmiddels is hij be gonnen met een nieuw stichting voor hulp aan fobie patiënten. Morgen besteedt het Leidsel Dagblad in het Zaterdag Bijvoegsel uitgebreid aan dacht aan de praktijken vai Leendert van der Meer. ur De kosten van bodemonderzoek en -sanering, zoals hier in de duinen van Katwijk, zijn moeilijk tot op de cent nauwkeurig te berekenen. foto dickhocewoninc In de Noordzee-vis is tot vandaag geen spoor van het gif aangetroffen uit de zakjes die de afgelopen dagen op de Nederlandse kust aanspoelden. In de Nederlandse aanvoerhavens zijn sinds vorige week door de afdeling viskeuring van de Rijks dienst voor de Keuring van Vee en Vlees, zo'n zestig vissen voor bemonstering meegenomen. Onderzoek van de eerste vissen heeft geen ne gatief resultaat opgeleverd. Het onderzoek van de aangevoerde vis gaat steekproefgewijs zeker nog tot volgende week door. De monsters worden zo genomen, dat er een grote variatie aan vissoorten en vangstgebieden ontstaat. Rijkswaterstaat heeft gisteren bij de inspectie van de stranden tussen Scheveningen en Ame- slijte land enkele tientallen gifzakjes aangetroff Daarmee lijkt de lading zakjes die nu nog rot drijft, grotendeels Nederland voorbij te zijn. La ndr de Noordduitste kust spoelden daarentegen gis vve] ren zo'n 1500 zakjes aan, 400 meer dan woei g. In totaal zijn nu 130.000 van de circa 200.1 zakjes met het landbouwgif Apron Plus opj ruimd. aldi Bij gunstige weersomstandigheden voert Riji sine waterstaat een dezer dagen nog eenmaal grootscheepse inspectie uit op de stranden, dan blijkt dat er geen sprake meer is van mass aanpoelingen, zal Rijkswaterstaat de opruimo[ ratie afblazen. Vanaf dat moment moeten kustgemeenten weer zelf de inspectie van stranden voor hun rekening nemen. "dat

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16