Huurders remmen bestuur af Rijn- en Veenstreek MEUBELPLEIN LEIDERD0RPM 'Ik dacht, het is met me gedaan ten Rotonde te krap Hoge Rijndijk kan parkeervakken niet meer tegenhouden Vrouwen in plaats van ambachten Gezin ongedeerd uit vernielde auto Zwartboek over Rijnoord Fracties uit principe niet naar afscheid gemeenteraad Zoeterwoude niet langer op zwarte lijst asielzoekers Geluidsscherm langs rijksweg 11 wordt hoger *f\OJ AD/ art* J/RUDAG 28 JANUARI 1994 >egi i()S aar b( irdt loden iangel idighe bereii Alphenaar uit auto geslingerd nieuwveenBij een ongeval op het Blokland in Nieuwveen is gis teravond een 26-jarige Alphenaar gewond geraakt. De man werd met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. De Alphenaar moest met zijn auto uitwijken voor een tegenligger. Hij raakte van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. Het slachtoffer werd uit de auto geslingerd. ingbo hetm B en W houden 'vragenuurtje' kzaar gron d, vii ach te e Vin ig tot runwoude» De bestuurders van de gemeente Rijnwoude bren gen woensdag 2 februari een bezoek aan Hazerswoude-Dorp. Burgemeester en wethouders geven tijdens dit bezoek burgers de gelegenheid vragen te stellen over actuele onderwerpen. De bijeenkomst wordt gehouden in het Dorpshuis, Pieter de Hoog- hstraat 3. De aanvang is 20.00 uur. Het college van B en W brengt later ook bezoeken aan de andere drie kernen van Rijn woude. Bolbliksem slaat gat van 15 vierkante meter in dak Jelg „Een bom, het is met me gedaan", dat dacht de Alphense mevrouw Scholte toen gisteravond om tien voor elf de bolbliksem met een enorme klap insloeg in haar wo ning aan de Roerdompstraat in Alphen. Na een hel verlicht moment was alles donker en stil. Zelfs de straatverlichting was uitge vallen. Van buren hoorde de Alphense dat haar zolder en die van haar buren in brand ston den. De bliksem had een gat van zeker 15 vierkante meter in het dak geslagen, alsof een reuzehand de dakpannen had verscho ven. Een buurmeisje mag van geluk spre ken. Zij sliep op de zolderetage naast Schol- te en lag plotseling in het puin. Ze raakte niet zwaar gewond, maar liep wel brandbla- iop. de De bewoners 1 negen mensen in totaal, hebben de nacht doorgebracht in Avifauna. Vanmorgen zijn ze zo snel mogelijk naar hun woningen te- In de flats aan de overkant van de Roer dompstraat zijn tientallen ruiten gespron gen. Daar gleed de bolbliksem, een grote vuurbal, eerst langs voordat die in de an tenne van de familie Scholte sloeg. „Ik heb nog nooit zoiets gezien", zegt flatbewoner A. van Wijk. „Ik lag op bed en was alles licht." rkrott De leden van de Woningbouwvereniging Alkemade heb- >ruikeben gisteravond hun bestuur teruggefloten, die van de r vereniging een stichting wilde maken. Volgens de huur- 1< ders moet het bestuur eerst duidelijk maken hoe de in spraak geregeld wordt, zowel bij een vereniging als bij een stichting. Pas dan willen de huurders een keuze ma ken. liesbeth buitink te. „We moeten het nu één kant op kunnen sturen. Dit is een be drijf waar verschrikkelijk veel geld in omgaat en dat een hele boel huishoudens raakt." won nee|v jaar, m; De huurders zijn verontwaar- dat het bestuur geen af spraken over inspraak wilde maken vóórdat de leden een stichtingsvorm goedkeuren. ,Wij hebben eerder al waarbor gen gevraagd en die doet u nu af met goede voornemens", zei huurder Witvoet tijdens de bui tengewone ledenvergadering in restaurant de Fransche Brug in Roelofarendsveen. De huurders maakten duide lijk dat ze niet tegen de over- naar een stichting waren, eerst willen weten welke rol zijzelf dan nog in de organi- spelen. „Ik wil om de 'dobieduvel eerst het inodel pozien voordat, ik met u in die ¥èin étap. En ik ga alléén mee .fjals er onderweg stations zijn aar ik kan uitstappen." Het bestuur benadrukte dat ?t een 'richtinggevende uit maak' van de leden verwacht- Tachtig jaar Ook toehoorder Bakker wilde de twee modellen voor inspraak zien. „Het is heel reeël om die twee dingen tegenover elkaar te zien. De vereniging bestaat tachtig jaar en dat kunnen we niet zomaar buitenboord zet ten." „We hebben u altijd ver trouwen gegeven, maar hier hikken wij toch tegenaan", steunde Duivenvoorden hem. „Het moest bij u knap rijpen voordat u dit voorstel deed, en dat moet het bij ons ook voor dat we ja zeggen." Het bestuur spoedoverleg dat z donderdag 10 mae cipatiemodellen voorlegt, een vereniging en voor stichting. besloot na e de leden op t twee parti- nieuwe wetering» De nieuwe rotonde bij de Ripselaan in Nieu we Wetering (nabij de afslag met de A4) is te krap voor bussen en vrachtwagens. Zelfs met een ma tige snelheid zien de meeste chauffeurs geen kans om alle vier hun banden op het asfalt te hou den, met als gevolg dat ze over de zogeheten rammelstrook moeten rijden, de binnenste ste- nenring van de rotonde. Hierdoor hellen de voertuigen extra over in de bocht. Volgens een woordvoerder van de gemeente Alkemade is dat ook ten dele de bedoeling. „De provincie had eerst een plan om een nog kleinere rotonde te ma ken, maar nu is deze zo aange legd dat een vrachtwagen het nét moet kunnen halen. Als dat toch niet kan, is er een uitwijkmoge lijkheid: die rammelstrook. Dat rijdt niet prettig, vandaar die naam", verklaart de ambtenaar. Toch wordt er komende zomer gezorgd dat de wielophanging van bussen en vrachtwagens minder op de proef wordt ge steld. Een nieuwe asfaltlaag zorgt er dan voor dat het hoogtever schil tussen wegdek en rammel strook wordt weggenomen. Tot die tijd blijft het dus nog hellen. foto ben de bruyn woedend over vorige maand genomen besluit CD A-fractievoorzitter zoeterwoude brenda filippo „Bullshit!" Met deze krachtterm liet de Zoeterwoudse CDA-frac- tievoorzitter J. Berkouwer gis teravond weten dat er geen ex tra parkeerplaatsen moeten ko- aan het deel van de Hoge Rijndijk tussen de Rijnstraat en het bedrijventerrein. Het aan- an parkeervakken maakt deel uit van het plan om Hoge Rijndijk verkeersluw te aken. „Er is absoluut géén re kening gehouden met de belan- Rijnstraat- en Hoge Rijndijkbewoners" brieste Ber kouwer tijdens een raadsverga dering. Berkouwer kwam hier mee terug op een raadsbesluit dat vorige maand is genomen, en waarbij zijzelf niet aanwezig was. Burgemeester A. Houdijk zei dan ook dat zij haar stand punt via de fractie, had kunnen laten weten. „U weet ook dat we niet kunnen terugkomen op een genomen raadsbesluit", al dus Houdijk. De Rijnstraat is een buurt waar niet voldoende parkeerruimte is voor alle be- Wethouder A. Ringers- ma reageerde dan ook verbaasd op de uitbarsting van Berkou wer. „Parkeerplaatsen aan de kop van de Rijnstraat, aan de Hoge Rijndijk, is het enige alter natief dat wij kunnen aanbie den. Het is geen ideale situatie en het kost veel geld, maar een andere oplossing is er niet", al dus Ringersma. De parkeer plaatsen kosten zo'n 165.000 gulden per stuk. Rijnstraatbewoner A. Tijssen beweert echter dat hij de oplos sing heeft: een ongebruikte moestuin van 400 vierkante me ter. „Ik ben geen deskundige, maar ik denk dat dit stukje grond goed is voor een stuk of vijftien parkeerplaatsen. Ik heb al jaren geleden gezegd: Ik wil best verkopen, doe maar een bod. Daar heb ik nooit meer iets op gehoord", vertelt Tijssen. De Zoeterwoudenaar begon onlangs met de aanleg van par keervakken in zijn moestuin. „Daar heb ik geen vergunning voor aangevraagd. Na Wachten van buurtbewoners kreeg ik twee weken geleden een verbod van de gemeente om door te gaan. Toen heb ik met twee ambtenaren gebeld en mijn grond te koop aangeboden", zegt Tijssen. Hoeveel hij vraagt, wil hij niet zeggen. „Toen ik de grond kocht, had ik het plan om er een huis op te zetten. Dus ik ga niet verkopen voor een paar duizend gulden. Maar nu telt de gemeente heel wat meer geld neer voor minder parkeerplaat sen aan de Hoge Rijndijk." Berkouwer concludeerde gis teravond dan ook dat Ringers- ma's voorstel 'niet het enige al ternatief was. „Dit is extra De de zijstraten Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp worden niet vernoemd naar oude ambachten maar naar vrouwen uit het landsbe stuur. Daarmee sluit de straat- naamgeving beter aan bij de enkele jaren geleden gereed ge komen Jacoba van Beyerenlaan. Burgemeester en wethouders jdoen hun nieuwe voorstel na dat eerder het idee om de stra ten naar lokale verzetshelden te vernoemen was afgewezen. Voor de drie nieuw aan te leg gen straten bij de westelijke Dorpsstraat worden nu de vol gende namen geopperd: Marga- retha van OostenrijWaan, Ama- lia van Solmslaan en Maria van Hongarijelaan. Alle drie de da mes bekleedden hoge functies in het bestuur van de Nederlan den. Het idee om één van de stra ten te vernoemen naar Maria van Hongarije is afkomstig van een toekomstig bewoner van de straat. Hij weet te melden dat Maria een dochter was van-Phi lips de Schone van Habsburg. Haar broer was keizer Karei de vijfde. Door haar huwelijk werd Maria koningin van Hongarije. Daarnaast was zij van 1531 tot 1555 regentes van de Nederlan den. hazerswoude-dorp» Een moeder en haar twee kinderen zijn gistermiddag ongedeerd gebleven bij een ongeluk op de Gemeneweg in Hazers woude-Dorp. Door de stormachtige wind kantelde een glaswagen op de andere weghelft, bovenop de personenauto. foto hielco kuipers schrijnend, omdat de gemeente al jarenlang belooft om de pro blemen in de Rijnstraat op te lossen." Partijgenoot J.W.M. van der Salm vroeg waarom het voorstel van Tijssen nooit met de raadsleden is besproken in een commissie grondgebied. Hij kreeg daar geen duidelijk antwoord op. De bewoners van het betreffende stuk Hoge Rijn dijk willen de parkeerplaatsen niet voor hun deur. „Die wegrij dende auto's geven stankover last en ons uitzicht wordt be lemmerd. Toen het bekend werd, hebben we direct een brief geschreven aan de ge meente. Daarop kregen we het antwoord dat onze brief voor kennisgeving was aangenomen. Dan noemen ze inspraak", al dus twee bewoonsters. Zij heb ben dan ook 'geen vertrouwen meer in het gemeentebestuur'. hans koenekoop. 0 Hebben de flats vooral veel glasschade, het rijtje woningen van Scholte lijkt behoor lijk verwoest. Buren klagen over ontzette dakkapellen, ontwrichte goten en kapotte muren. „We hebben geen centrale verwar ming, kachels mogen niet aan en de tele foons werken niet. Hoe kun je dan de verze keringbellen?" Over de brandweer is iedereen vol lof. Die was er, ondanks dat het paaltje op de Al phense Brug door de stroomuitval niet naar beneden kon, razendsnel bij en zette direct de straat af. Toch was maar 30 liter water nodig om de boel te blussen. De ravage is wel groot. Scholte: „Ik had vorge week nog mijn hele huis schoongemaakt, nu zit het huis onder het roet." De actiegroep 'Rijnoord baart ons zorgen' blijft vechten voor een volwaardig basiszieken huis in Alphen aan den Rijn. Bij de nieuwe verdeling van de ziekenhuisbedden in 1995 wil de actiegroep zoveel mogelijk argumenten op tafel leggen voor een aanzienlijke vergro ting van het Alphense zieken huis. Daarom stellen de actie voerders een 'zwartboek' op. Daarin worden incidenten ge bundeld die een gevolg zijn van de langere afstand tot de grotere ziekenhuizen. Over enkele maanden wordt het Alphense Rijnoord zieken huis teruggebracht tot een kort-verblijfziekenhuis met veertig bedden. Daarbij ver dwijnt onder andere de 24- uurs EHBO uit .Alphen. Wanneer Rijnoord de ko mende tijd zijn bestaansrecht in de Alphense regio weet te bewijzen, is er een kans dat Al phen bij de herverdeling van de ziekenhuisbedden in 1995 een groter ziekenhuis krijgt I toebedeëld. Sinds het defini- tief worden van de verkleining heeft de Alphense politiek hier I al haar hoop op gevestigd. joost panhuysen De fractieleden van de Socialis tische Partij en GroenLinks wei geren te verschijnen op de af scheidsbijeenkomst van de Al phense gemeenteraad. Ze vin den dat de raadsleden hun ei gen afscheidsreceptie moeten betalen. Nu trekt de gemeente daar twaalf mille voor uit. „Raadsleden die afscheid ne men hoeven niet extra getrak teerd te worden", zo stelde gis teravond SP-fractievoorzitter G. Harmes. Hij zei twaalf mille een overdreven hoog bedrag te vin den en stelde voor elk raadslid 150 gulden te laten betalen. De 12.000 gulden zou de raad moe ten schenken aan de Stichting Kleuterspeelzalen. De PvdA steunde het voorstel, evenals de voormalige wethouder van ruimtelijke ordening G. van As. „Ik heb al afscheid genomen", aldus Van As. De meerderheid van de raad - CDA. WD. D66 en RPF/GPV - verwierp het voor stel. CDA-fractievoorzitter H. Ha- bermehl uitte zijn teleurstelling over het voorneirien van de fractieleden van GroenLinks en SP om de afscheidsreceptie te boycotten. Hij kon hen echter niet vermurwen, zelfs niet door aan te bieden dat 'een onbeken de Alphenaar' de (niet vereiste) eigen bijdrage van de fractiele den van SP en Groen Links zou betalen. Harmes: „Het is een principekwestie." zoeterwoude De gemeente Zoeterwoude hoort bij nader inzien toch niet thuis op de 'zwarte lijst' van het ministerie van Volkshuisvesting. Dit constateert L. Emmerich - inspecteur Volkshuisvesting Zuid-Holland - in een brief aan het college. Vorige week maakte het ministerie bekend dat Lei derdorp, Wassenaar, Alkemade en Zoeterwoude niet genoeg asielzoekers opvangen. Zoeter woude zei direct dat er sprake was van een misverstand. Alle Nederlandse gemeenten hebben zich in november vorig jaar verplicht voor 1 mei 1994 genoeg woningen voor asielzoe kers beschikbaar te stellen. Ja ren geleden besloot Zoeterwou de al 16 asielzoekers op te ne men, inmiddels is er in het dorp ruimte voor 19 asielzoekers. In oktober 1993 heeft de ge meente een brief gestuurd naar het ministerie. „Daarin zeiden wij dat we bereid waren om wo ningen beschikbaar te stellen voor nog eens 16 asielzoekers met een verblijfsstatus. Blijk baar kunnen ze op het ministe rie geen brief lezen. Pas na maanden lieten ze ons weten dat wij die toezegging op een speciaal formulier moesten in vullen. Dat hebben we per fax toegezonden, maar toen was het al tè laat", aldus wethouder A. Ringersma. De extra plaatsen zijn er nog niet allemaal, maar, zegt Ringersma: „We hebben nog tot 1 mei de tijd om aan on ze toezegging te voldoen." Rijkswaterstaat is slechts be reid tot het plaatsen van een ge luidsscherm van één meter hoog, bovenop een aan te leg gen geluidswal. Met die voorzie ningen brengt het Rijk de ge luidsoverlast in de woonwijk precies terug tot het wettelijk maximum. Alle extra maatrege- len komen voor rekening van de gemeente. Daardoor zag het er tot nu toe niet naar uit dat de schermen verhoogd zouden worden. Rijnwoude zit namelijk wat slecht bij kas. Op aandrin gen van de PvdA'er j. Wonder- gem hebben burgemeester en wethouders zich echter toch nog een keer over de geluidswe- rende voorzieningen gebogen. hazerswoude-runduk» ruud sep Het geluidsscherm tussen de nieuwe rijksweg 11 en de wijk Rhynenburch in Hazerswoude wordt een meter hoger dan ge pland. Burgemeester M. Boelen verklaarde gisteravond dat B en W veel voelen voor die verho ging, maar op dit moment het geld niet hebben. Daarom zal hij de komende maanden druk op zoek gaan naar de 100.000 gulden die nodig is om het scherm over een lengte van ruim 250 meter één meter te verhogen. Door de verhoging van het scherm wordt de ge luidshinder van de rijksweg ver minderd. vy\G WAO 1 t a/

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15