'Vertrouwen in Leiden is zoek' I t Progressief Warmonc plengt vreugdetranen 'Een voorbeeld van belangeloze opoffering' Alle drempels uit Leidseweg-Noord Regio Schoolstraat wordt voetgangersdomein Drie inbraken in woningen Voorschoten Jongen (12) licht gewond na aanrijding met lijnbus VRIJDAG 28 JANUAR11994 /RIJD/ HENNY VAN EGMOND. C Zoeterwoude boos op buurgemeente Vervolg van voorpagina De Zoeterwoude politiek neemt niet zomaar genoegen met de excuses van de gemeente Leiden over de taxatie van de boerderijen in de Grote Polder. „We kunnen en willen niet tolereren dat gemeenten vrijelijk op eikaars grondgebied opereren", meende WD-er H. van der Kooi gisteravond tijdens de raadsvergadering. „Het is ontoe laatbaar dat Leiden op zo'n arrogante manier met zijn kleine groene buur omgaat. Het vertrouwen in Leiden is zoek. Het zal tijd kosten voordat dit is hersteld", conclu deerde G. van der Hulst (CDA). zijn buurman A. Paardekooper met raadslid G. van der Hulst (CDA). Deze vroeg opheldering bij het Zoeterwoudse gemeen tebestuur, dat ook van niets ZOETERWOUDE Op 12 januari gaven twee bewo ners van de Laan van Oud Raadwijk (in de Grote Polder) toestemming aan de taxateur om zijn metingen te verrichten. ,,Ik zag hem liever gaan dan ko men, maar hij was al op mijn erf, dus ik heb maar 'ja' ge zegd", vertelt W. Rijnsburger. De Zoeterwoudenaar heeft een melkveehouderij met 140 koei en en 30 hectare land. „De laatste tijd hoor je steeds meer over een mogelijke bebouwing van de Grote Polder en dan komt er zo'n man langs. Daar sta ik nou niet op te wachten. Ik heb hier zeven jaar geleden een gloednieuwe boerderij neerge zet", vertelt Rijnsburger. Hoewel Rijnburger daarna 'doorging met zijn werk' belde Tijdens de vergadering noem de wethouder R. Hogenelst het gisteren hoogst verontrustend dat politici en ambtenaren de laatste tijd 'links en rechts op merkingen maken over bebou wing van de Grote Polder'. „In regionaal verband is pas afge sproken dat we samen met de provincie vliegveld Valkenburg als woningbouwlocatie gaan promoten. En dan lees ik in de krant dat gedeputeerde J. Wolf vindt dat de Grote Polder als bouwlocatie best bespreekbaar is. Een paar maanden geleden heeft hij hier nog verzekerd dat de A4 de grens van het Groene Hart is en blijft", aldus Hoge nelst. Star De Leidse wethouder Van Rij verzet zich tegen de starre op stelling van Zoeterwoude. „De discussie over bouwlocaties is nooit opgehouden. Zoeterwou de heeft gelijk als het gemeente bestuur zegt dat de grens van het Groene Hart bij de A4 ligt. Maar Defensie heeft ook gelijk als het zegt dat het Rijk heeft besloten dat Valkenburg een vliegveld blijft." Van Rij vindt het de hoogste tijd om 'knopen door te hak ken'. „Vier jaar geleden hebben provincie en regio gezegd dat er rond 2000 een grote bouwloca tie moet zijn gevonden. We hebben tien jaar uitgetrokken voor alle procedures die erbij komen kijken. Nu hebben we nog maar zes jaar voor hetzelf de werk en er is nog niet eens een beslissing genomen. We moeten de hoofdzaak niet uit het oog verliezen: we zitten in de Leidse regio met een enorme woningnood en als die huizen dan toch ergens moeten komen dan maar liever in de buurt van de grote stad. En dan moet je niet gaan hakketakken over wel of niet in eikaars polder kijken." Wassenaar begi met aanleg bos De gemeente Wassenaar b( maandag 31 januari mei aanleg van het Weteringbo de kinderboerderij bij het \A ringpark-Oost. De werkzaar den, het afgraven van gron het storten van zand, vii plaats op het weiland achte Rodenburglaan en de Vin burglaan. Om toegang tot terrein te krijgen, wordt het einde van de Roden glaan een zandbaan aangel Als de weersomstandight meezitten, is het voorbereii de werk eind maart klaar en het bos in april worden plant. Alp NIEUW teravc met o huis i Be RUNWi genu Burg< de ge bijeei hstra brenj wouc Buren 'de Je zien school graag komen j* FOTO LOEK ZUIJDERDUIN De Schoolstraat in Voorschoten wordt aantrekkelijk gemaakt voor het winkelende publiek. Er komt meer ruimte. Winkelend publiek krijgt ruimte in Voorschoten VOORSCHOTEN In twee woningen aan r Halsplantsoen en een Baron van Ghentlaan schoten is gisteren ingebroken. Uit de huizen werden geld, sie raden en videorecorders gesto len. De inbrekers namen uit de woning aan de Baron van Ghentlaan een kluisje met pas poorten, sieraden en girobetaal kaarten mee. In alle gevallen werd een deur van het pand opengebroken. Het autovrije gebied in het noordelijke gedeelte van de Schoolstraat in Voorschoten wordt groter veiliger èn leuker. De winkeliers in de midden standscommissie gingen deze week akkoord met de maatrege len die de gemeente wil nemen. Momenteel is het gedeelte tussen het Treubplein en de doorgang naar de Overslag straat op vrijdag en zaterdag af gesloten. Dat zou uitgebreid moeten worden met de panden Schoolstraat 6, 8 en 10 (Aldi) en Schoolstraat 1, 3 en 5 (Albert Heijn en slijterij). De entree van het parkeerterrein voor de Ge reformeerde Kerk hoeft hier niet voor te worden veranderd, aan gezien de afsluiting juist voorbij het parkeerterrein begint. Dat heeft als voordeel dat niet meer tot vlakbij de afsluitpalen ter hoogte van de doorgang naar de Overslagstraat wordt gepar keerd. Daardoor ontstaan nu verkeersonveilige situaties. De gemeente wil de School straat aantrekkelijker maken voor het winkelende publiek. Er is 20.000 gulden beschikbaar gesteld voor een aantal maatre gelen om het afgesloten gedeel te anders in te richten. Zo wor den de bloembakken bij Blokker (Schoolstraat 36 en 38) ver kleind om meer ruimte voor fietsers en voetgangers te ma ken. De fietsenklemmen voor de ingang van het snookercen trum worden verwijderd omdat ze eveneens een belemmering vormen voor de voetgangers. Omdat voor de supermarkt van Aldi vaak sprake is van een rommelige situatie als gevolg van slordig geparkeerde fietsen is het de bedoeling om een fiet senstalling tussen parkeerter rein en supermarkt neer te zet ten. Hiervoor moet wat groen worden verwijderd. De grond is eigendom van de gereformeer de kerk en zal moeten worden gehuurd. Ook voor het pand School straat 30/32 (Jamin) komt fietsparkeergelegenheid. De groenbak voor slagerij Hooij- mans (Schoolstraat 28-34), in clusief boomvak en boom wordt verwijderd om ruimte te schep pen voor de bloemenhandelaar. De gemeente wil niet probe ren om de fietsers uit het afge sloten gedeelte van de SchooL straat te weren. De Schoolstraat is een belangrijke route voor fietsers, met name scholieren. Wel zullen de bromfietsers wor den geweerd, omdat ze gevaar opleveren voor de voetgangers. Er worden verbodsborden neer gezet en zo nodig zullen er be keuringen worden uitgedeeld. Overigens heeft de politie al la ten weten dat controle op deze maatregel niet eenvoudig zal zijn. OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Omwonenden van de Jelg makliniek hebben geen zwaar tegen de tijdelijke h vesting van de Agraris school (ASO) in het monum tale maar vervallen gebouw, handjevol bewoners dat gis avond een informatiebijt j)e h komst bezocht, was eerder gelucht dat er een gebruike gevonden die 'de Jel' deel opknapt en daarmee le ders ben verei verkrol Posthume onderscheiding voor omgekomen Voorschotenaar VOORSCHOTEN JUDY NIHOF Van veel praten wordt ze vrese lijk moe. Er volgen nog een aan tal gezichtsoperaties, voor ze weer een beetje normaal kan eten. De Voorschotense Coby Rijsbergen heeft nog dagelijks last van de verwondingen die zij opliep, toen zij met haar man tijdens hun achttiende hulp- transport naar Polen werd aan gereden. Daarbij verloor Henk Rijsbergen (55) het leven. Zijn grote liefde voor Polen werd hem fataal. Coby Rijsbergen ontving gis teren in het Voorschotense ge meentehuis het Ridderkruis van de Orde van Verdienste. De on derscheiding werd haar opge speld door de Poolse ambassa deur P. Morawski. Henk Rijs bergen kreeg posthuum het Of ficierskruis. „De familie Rijsber gen is een voorbeeld van belan geloze opoffering van energie, vrije tijd, gezondheid en zelfs hun eigen leven, dat in dienst was gesteld van anderen," aldus Morawski. Hij wees op de ein deloze lijst van Poolse instanties die de familie Rijsbergen sinds 1987 bezocht met hulpgoede ren. „Ziekenhuizen, tehuizen voor gehandicapten, kinderen en daklozen. Ze zorgden ook voor individuele arme gezin nen." Veel Polen waren volgens Morawski 'diep geschokt en in diepe rouw' toen ze het bericht vernamen van het tragische on geval. „De familie Rijsbergen hielp de Polen geloven in het menselijke gezicht van de we- VOOORSCHOTEN Een 12-jarige jongen had gister middag over geluk niet te kla gen. Hij werd op de Leidseweg in zijn woonplaats, terwijl hij met zijn fiets de weg overstak, aangereden door een NZH-bus, die werd bestuurd door een 63- jarige Hagenaar. De chauffeur verklaarde tegenover de politie dat hij de jongen niet had ge zien, omdat een verkeerd ge parkeerde vrachtwagen hem het zicht ontnam. Een plaatselijke arts heeft de jongen behandeld voor wat lichte schaafwonden. Tijdens de bijeenkomst Oegstgeester raadhuis son directeur F. Chevalking van ASO de maatregelen op worden genomen om eventi overlast van zijn school mogelijk voor de omwonent te beperken. Zo mogen de sc lieren - in de leeftijd van 12 16 jaar - niet van het terreii om door de buurt te dolen, der wordt er een eigen parkf terrein voor de docenten maakt. De oude Jelgersmakliniek, door Oegstgeest van Leit wordt overgenomen, krijgt facelift. De dakpannen die sinds de storm van januari li afliggen, worden teruggelegd de wankele balkonnen vastgezet. De school neA^ daarna voor anderhalf jaar, de nieuwbouw aan de L$ Voort klaar is, de begane gro spra; een ken. De 1" digd spral makt stich ,Wij lijk rol z Gewond na negeren rood licht Academisch Ziekenhuis in Lei den. Volgens een woordvoerder van de politie stak de man met zijn fiets de voetgangersover steekplaats over terwijl het ver keerslicht op rood stond. Een automobilist kon een aanrijding niet voorkomen en schepte de, onfortuinlijke Leidenaar. Bij een ongeluk op de kruising Laan van Oud Poelgeest en Hofdijck in Oegstgeest is gister middag om 13.13 uur een 52-ja- rige Leidenaar gewond geraakt. De man werd met een hoofdwond en diverse schaaf wonden overgebracnt naar het de i Alles betaald door het rie van landbouw waaronder school ressorteert. „Ik ben blij dat er einde wat met het gebouw gebei Het werd al die jaren alle maar slechter", aldus bewot ster Fehmers van de Van Assi delftstraat. Naar verwachti besluit de gemeenteraad b nenkort definitief gang van de ASO Né de gemeenteraadsverkiez gen van maart moet diezelf gemeenteraad, maar dan andere samenstelling, zich bi gen over de vraag of de Jelgi makliniek na het vertrek van school een dependance van te krappe raadhuis kan worde 'als 1 Staatsraad Blaauw: 'Niet elke.fout is dodelijk' CL P. Morawski, de Poolse ambassadeur, spreekt Coby Rijsbergen toe. In het midden burgemeester Cannegieter. len geloven in het menselijke gezicht van de wereld." reld." Het werk van Henk en Coby Rijsbergen wordt sinds de tragi sche gebeurtenis voortgezet door R. Brinksma uit Leiden. In november bezocht hij Polen, en in juli is hij van plan om weer te gaan. Als het enigszins kan, rijdt hij door naar Joegoslavië. Brink- Ooievaar legt het af tegen slaapkamerraam VOORSCHOTEN JUDY NIHOF Na maandenlang soebatten is de kogel door de kerk: de drie drempels in het midden stuk van de Leidseweg-Noord in Voorscho ten worden weggehaald. De wegversmallin gen blijven liggen. Een meerderheid van de Voorschotense politiek zag gisteren tijdens een raadsvergadering geen heil in het colle gevoorstel om de meest omstreden drem pel te verwijderen en de twee andere iets la ger te maken. Na afloop van de drukbezochte vergade ring gonsde het nog lang na in de gangen van het gemeentehuis. In kleine groepjes voerden bewoners van de Leidseweg-Noord felle discussies met elkaar. De verdeeldheid onder hen bleek minstens zo groot als on der de raadsleden. „Er.is alleen geluisterd naar de oudere bewoners", betoogde een ontevreden bewoonster M. Klein. „De vele jonge gezinnen die er wonen waren wél blij met de drempels. Voor de kinderen is het er een stuk veiliger op geworden." Ook H. Koemans vreesde dat de automobilisten de snelheidsregels aan hun laars zullen lappen als alle drempels straks weg zijn. Hij wees erop dat de Leidseweg-Noord steeds meer een straat wordt van jonge gezinnen, waar de ene baby na de andere wordt geboren. „De ooievaar is er niet weg te slaan", aldus Koemans. Al die kinderen moeten volgens hem straks veilig kunnen oversteken. Alleen de wegversmallingen zijn volgens Koemans en andere bewoners een onvoldoende re medie tegen snelheidsduivels. De meeste raadsleden hadden echter vooral oor voor de klachten van de tegen standers van de drempels. Doordat auto's en vooral vrachtwagens op de drempels klappen, ontstaan volgens hen trillingen. Die zouden weer zorgen voor scheuren in de muren en plafonds van sommige hui zen. Ook wordt veel geklaagd over geluids overlast. „We slapen al vijf maanden met ons slaapkamerraam dicht. Dat is toch niet gezond", aldus bewoonster H. van den Bos. Om aan de klachten over trillingen tege moet te komen, was wethouder J. van de Poel (WD/verkeer) bereid om als aanvul lende maatregel in het middenstuk van de Leidseweg-Noord een vrachtwagenverbod in te stellen, en daar alleen bestemmings verkeer toe te laten. Maar desondanks moest hij toezien hoe zijn eigen fractie, CDA (inclusief wethouder F. ten Have) en D66 hem afvielen. Alleen PvdA en Groen Links steunden het collegevoorstel. „Ik ben bang dat het helemaal zonder drempels weer een racebaan zal worden", aldus GroenLinks raadslid S. Harlaar. „Zeer betreurenswaardig," noemde wet houder Van de Poel de uitkomst van de ver gadering. Hij vreest dat het verkeer op de Leidseweg-Noord weer massaal te hard zal gaan rijden. Hij verweet CDA, D66 en zijn eigen fractie 'het ontbreken van politieke moed'. „Maar je moet als leider een neder laag kunnen incasseren. Dat doe ik bij de ze", aldus.Van de Poel. De wethouder bena drukte wel dat er wat hem betreft nu ook niet meer te praten valt over het instellen van een vrachtwagenverbod of andere aan vullende maatregelen voor de Leidseweg- Noord. Zo'n verbod heeft volgens de wet houder alleen nut als er tenminste twee - afgeplatte - drempels blijven liggen. Dat kan nog spannend worden. Het CDA kon digde namelijk gisteravond al aan om het instellen van een vrachtwagenverbod aan de orde te willen stellen tijdens de komende commissievergadering voor openbare wer ken. sma doet het met liefde. „Voor de mensen in nood. Vooral voor de kinderen." Autospiegel brengt fietser uit balans Een 14-jarige jongen uit Oegst geest is gistermorgen op de Lijt- weg in zijn woonplaats door een nog onbekende automobi list van zijn fiets gereden. Hij is door een arts voor licht letsel behandeld. De automobilist passeerde de jongen op een smal gedeelte van de Lijtweg en raakte met zijn spiegel de jeug dige wielrijder. Die kwam daar door ten val. Zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren reed de automobilist door. De politie zoekt getuigen van het voorval. Container in brand Een papiercontainer aan de Ko renbloemlaan in Oegstgeest is gistermiddag rond half vijf in brand gestoken. De brandweer heeft het vuurtje geblust. Getui gen verklaarden tegenover de politie dat zij drie ongeveer tienjarige jongetjes bij de con tainer hadden gezien. DEN HAAG/WARMOND JAN KUYS De formele sfeer van de Raad van State leent zich eigenlijk niet voor spontane vreugde-ui tingen, maar het scheelde wei nig of voorzitter mevrouw C. van Blommestein van Progres sief Warmond had gisteren ter plekke staatsraad mr. J. Blaauw omhelsd. Zo dankbaar was ze voor zijn mondelinge uitspraak dat de progressieve combinatie (D66, PvdA en GroenLinks) uit Warmond toch mee mag doen aan de gemeenteraadsverkie zingen op 2 maart. In de minuten die vooraf gin gen aan de zitting bij de Raad van State was de spanning in de wachtruimte voelbaar. Verte genwoordigers van Progressief Warmond, de voorzitters van de plaatselijke WD- en CDA-afde- lingen, een afgevaardigde van de Kiesraad en Warmonds bur gemeester G. van der Wel-Mar- kerink als voorzitter van het hoofdstembureau waren naar de Haagse Kneuterdijk geko men om het politieke lot van Progressief Warmond te verne men. De partij was bij de Raad van State in beroep gegaan te gen de beslissing van het hoofd stembureau om de lijst uit te sluiten van deelname aan de gemeenteraadsverkiezingen. Het hoofdstembureau had for meel geconcludeerd dat de lijst 31 minuten te laat was inge diend. De rapen waren gaar in War mond. In één klap dreigden de kiezers eenderde van hun plaat selijke afgevaardigden (Progres sief Warmond heeft 4 van de 11 raadszetels) de komende vier 'jaar te gaan missen. Woede, on zekerheid, en frustratie waren het gevolg. Verwijten volgden. Wie was de werkelijke schuldige aan het formeel niet op tijd in leveren van de verlangde gege vens? Het hoofdstembureau conformeerde zich aan de strik te tekst van de Kieswet. Te laat is te laat, hoewel er enkele mis sers waren geweest in de proce dure. Die missers greep Progressief Warmond aan om bij de Raad van State te proberen de zaak alsnog ten goede te keren. Me vrouw Van Blommestein schil derde gisteren een reeks mis verstanden en gaf voorbeelden van gebrekkige voorlichting door de gemeente. Haar con clusie: We hebben alles gedaan om tot een geldige lijst te ko men. Ook het hoofdstembureau heeft, zo bleek tijdens de zitting, naarstig gezocht naar artikeltjes in de wet om Progressief War mond alsnog over de streep te trekken. Maar de echte duide lijkheid ontbrak. Dan moet een hogere instantie maar uitsluitsel geven, oordeelde burgemeester Van der Wel. Staatsraad Blaauw had niet veel tijd nodig om tot een be slissing te komen. Na enkele minuten concludeerde hij dat 'niet elke fout dodelijk is' en dat Progressief Warmond 'in rede lijkheid en billijkheid' me 'kunnen doen aan de verkiezi gen. De feiten en omstandigh den wijzen op het bestaan v< een geldige lijst, aldus Blaau die volgende week zijn spraak schriftelijk zal motiv Een grotere beloning had rechter Warmond niet kunm geven. De golf van opluchtii ontlaadde zich in dikke van geluk en spontane omhi zingen. In de koffiekamer de Raad van State trakteer! Progressief Warmond prom op een versnapering. Van Blor mestein en haar aanhang dolblij. De voorzitter v; progressieve combinatie pre de goede politieke verhoud! gen in Warmond, die ond meer bleken uit steunbetuigi gen van CDA en WD. De voorzitters van die part en P. den Ouden (CDA) en van Doorne (WD) toonden zii gelukkig met de uitspraak v; Blaauw. Van Doorne: „We len graag op een politieke nier zetels winnen en niet doi eenderde van de kiezers buitel spel te zetten. Als de rechter een andere uitspraak was gel men, waren er alleen verlieze geweest." Den Ouden: „V(X een beter functioneren van democratie is het goed als P gressief Warmond meedoet En daarom vierden ook d christen-democraten en de lib< ralen het feestje van Progress» Warmond.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14