ptrijd om leerlingen arst los Inventief, maar niet zo slim' Provincie wil vernevelen verbieden: tuinders boos Leiden Regio 'Gemeenten brengen de Bollenstreek zelf in gevaar' -frnrw. 28 JANUAR11994 I72 13 'NS VAM CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENE XOOP.07,-**» !inuten)e strÜd om nieuwe leerlingen staat op het punt om los ;t. Hagefe barsten. Half februari is het zo ver. Dan laten de mid- Lijdbare scholen in Leiden zich van hun beste kant zien. prijzen zich aan in advertenties, reclameposters langs weg en organiseren open dagen. Maar het aanbod van ,rann„ .jrlingen daalt. De concurrentie tussen de scholen lijkt westenieeds sterker te worden, elemaa n OOGDEN» ALICE VAN SCHUPPEN at stee® voon ^roeger maakten we nog af- praken over advertenties /e leerlingen worden Maar nu is het ieder zich", zegt F. Veldman, inrector op het Visser 't Hooft :eum. ,,Het aanbod van leer- [gen loopt terug en er komen eer scholen bij. Omdat onze Hóol een streekschool wij leerlingen lcoieuwe scholen in Noordwijk 1 Nieuw Vennep. Dat is nd, want je wilt toch de werk- ilegenheid voor je personeel iranderen", zegt hij. Hij krijgt bijval van conrector "ijsermans van het Agnes Bo- r^/ aventura College. Die vindt dat e scholen steeds :nten van elkaar worden. „In Vit e jaren tachtig is het aantal raalfjarigen sterk afgenomen. IN Die afname was vooral de afge lopen vijf jaar heel sterk", zegt Eijsermans. „Het is nu eenmaal zo, dat als je meer kwaliteit wilt bieden, je meer geld nodig hebt. En meer leerlingen betekent meergeld." Het Agnes College en het Bo- naventura College werken sa men sinds augustus 1993. Ook De Leidse, VBO en IVBO en de Johannes XXJII Mavo in Roelo- farendsveen horen in dit sa menwerkingsverband. Het Ag nes Bonaventura College, de voorlopige naam voor de vier scholen, adverteert met aan kondigingen voor de open mid dag en open avond van de school. „Maar de beste reclame is de zogenaamde mond op mond reclame. Ouders gaan vaak af op berichten van ande ren die al een kind op school hebben zitten", aldus Eijser- DUIN- EN BOLLENSTREEK J..Eijsermans, conrector op het Bonaventura College:,, Door een afname v mans. De openbare middelbare scholen - in Leiden werken sa men in de Openbare Brede Scholengemeenschap Da Vinei College. Scholengemeenschap Louise de Coligny maakt deel uit van dit samenwerkingsver band. Directeur A. de Zoete ver wacht dat vooral kleine scholen het moeilijk krijgen. „Voor een kleine school is een daling van het aantal inschrijvingen met tien, veel ingrijpender dan voor een grote school", aldus De Zoete. Hij gaat er niet vanuit dat er dit jaar minder aanmeldingen zijn. „Ik maak me geen zorgen. Volgens mij houden de scholen elkaar redelijk in evenwicht. De bedelbrief RPF valt slecht in Katwijkse politiek ATWIJK CONNY SMITS DLG VAN VOORPAGINA 'gevaarlijk' tot 'inventief ei ;rboden' tot 'onverstandig'. Zo yan be Katwijkse politieke partijen Tièt initiatief van de RPF om bedrijven te gen om een bijdrage aan het verkie- ngsfonds. „U begrijpt dat een verkiezings- (impagne veel geld kost", aldus de RPF in brief. „Daarom doen wij een financieel leroep op dat deel van het Katwijkse be- rijfsleven waarvan wij sympathie voor de PF veronderstellen." Een beetje onthutst", reageerde lijsttrek- Berkheij van het CDA naar eigen zeggen n de brief van RPF hem onder ogen am. „En dan op de eerste plaats ook om- de RPF het epistel begint met te koket- ïn met het overlopen van de heer N. het CDA naar de RPF. Pas later o roeg ik me af of zoiets eigenlijk wel kan." de fondswerving heeft Berk- leij nauwelijks. „Die verkiezingscampagnes ook weer niet zo kostbaar. De kos- ;n liggen vooral in wat advertenties in de ranten en affiches voor de ramen. Wij preken als fractie altijd af elk jaar wat opzij de verkiezingen zodat de waan partijkas niet al te zwaar belast hoeft te worden." WD-lijsttrekker Van Paridon meldt even min voorstander te zijn van de sponsorwer ving door politieke partijen. „Ik weet dat het ook landelijk gebeurt en ook wel eens door'mijn partij, maar ik persoonlijk ben er op tegen. Ieder persoon heeft het recht te stemmen op de partij die hij of zij zelf wil. Wanneer werkgevers voor een bepaalde partij kiezen, hoeft dat niet te stroken met de mening van de werknemers. En als een financiële bijdrage dan ook nog de besluit vorming zou kunnen beïnvloeden, ben je niet langer onkreukbaar meer als politicus." J. Haasnoot, lijsttrekker voor de Katwijkse PvdA, noemt het 'niet verboden' en zelfs 'wel inventief van de RPF om te verkie- zingskas te spekken met gelden van het be drijfsleven. „Verstandig is het niet, maar het gebeurt in het geval van de RPF tenminste wel in alle openheid. Wat te denken van de Katwijks aannemerij, die nauwe banden onderhoudt met de Christen-democraten in het dorp. Het kan best zo zijn dat in an dere partijen binnenskamers veel meer ge regeld wordt dan de RPF nu doet met deze brief aan sommige bedrijven." Bij de PvdA is sponsoring naar Haasnoots weten nooit aan de orde geweest. „Ikzelf zou er weinig energie insteken. Alleen als het om heel grote bedragen gaat. Maar voor een gift van een paar tientjes zou ik de schijn niet tegen me willen krijgen." T. Janssens van GroenLinks vindt dat de RPF zich met deze actie buitengewoon kwetsbaar maakt. „Als ze zich straks sterk maken voor bijvoorbeeld grondverkoop aan een bedrijf, blijf je je altijd afvragen: doen ze dat omdat ze het werkelijk willen of is dit toevallig een van hun sponsors? Het is bo vendien hoogst ongelukkig, gezien alle be richten en discussies in het land over cor rupte wethouders en frauderende ambtena ren. Iedereen zegt: dit moet stoppen, en zij beginnen er juist mee. Ik vind het niet erg handig." RPF-lijsttrekker Ten Hove begrijpt de be roering rond de brief niet zo, vooral ook omdat het benaderen van bedrijven een 'ja renlange traditie' is bij de RPF. „Bovendien, er zijn ook heel veel mensen met een be drijf die lid zijn van een politieke partij. Die zouden ook wel eens niet helemaal onbe vooroordeeld kunnen zijn. Je moet gewoon altijd eerlijk blijven en het algemeen belang voorop stellen, ook al gaat dat ten koste van een van de leden." wervingscampagne is zelfs iets minder sterk dan voorheen." De Rembrandt Scholenge meenschap is zo'n kleine school. En rector A. Harteveld grijpt de publiciteit dankbaar aan om de voordelen hiervan op te sommen. „Kleinschalig heid en veiligheid is voor veel leerlingen heel prettig", betoogt BURGERLIJKE STAND geb. 9 juni 1931, man A.J.M. Warmerdam, geb. 28 nov. 1946, echtg. van Th. Schmidt A. Gijzenij, geb. 25 feb. 1913, geh. gew. met A. van Soest H. Klein, geb. 16 okt. 1914, geh gew. met A Bek S.C. van der Kaaij, geb. 2 i 1909, geh. gewj triÉÉ Crama, geb. 30 mei 1949, echtg. van D.W, Wansink C.A. van der Poel, geb. 30 mei 1936, man J.P. van der Blom, geb. 19 dec. 1932, man P.N.A. Koot, geb. 29 mei 1923, man A.M. Bron, geb. 14 juli 1900, vrouw J.W. Bat- teram, geb. 21 dec. 1927, man P. van Egmond, geb. 6 dec. 1906, vrouw I. Mastenbroek, geb. 4 okt. 1917, geh. gew. met J. van Rijn M.H. Baarbé, geb. 19 nov. 1912, geh. gew. met J. Akker man C. van der Zeeuw, geb. 12 juli 1918, echtg. van J. Miedema E. de Heiden, geb. 13 mei 1903, geh. gew hij. „Het moet natuurlijk niet ten koste gaan van de leerlingen en het onderwijs, maar finan cieel gezien kunnen wij ons die kleinschaligheid veroorloven." De concurrentie tussen de scholen noemt Harteveld ge zond: „Op die manier blijf je nadenken over je eigen school." Niet de provincie, maar de bol lenstreekgemeenten brengen de bollenteelt in het nauw. Door hun behoudzucht blokkeren ze de nieuwe kansen voor de bloembollensector in de Haar lemmermeer. Tegelijkertijd doen ze met hun eigen bouw plannen een even grote aanslag op het gebied als de provincie. Planoloog L. Boelens van de provincie Zuid-Holland vindt dat de^samenwerkende bollen streekgemeenten de verkeerde weg zijn ingeslagen. En dat kan de bollensector de kop kosten, betoogde hij vanmiddag tijdens een D66-discussiemiddag over de toekomst van dit gebied. De gemeenten voelen weinig voor het plan om delen van de bollenteelt naar de Haarlem mermeer te verhuizen en op de vrijkomende grond grote aan tallen huizen neer te zetten. Lie ver zien zij de woningen in de Haarlemmermeer en nabij Lei den in het Groene Hart verrij- Daarmeê slaan ze op een aantal manieren de plank mis. vindt Boelens. De Haarlemmer meer is geen ideale woonplek door de overlast van Schiphol. Maar als er huizen komen, is de bollenteelt de gronden kwijt die ze nodig heeft voor de zogehe ten teeltrotatie - waarbij het ge bruik van de grond vaker wordt gewisseld, zodat minder bestrij dingsmiddelen nodig zijn. Ver der zijn de plekken die de bol- lengemeenten op het oog heb ben in het Groene Hart nu juist de meest waardevolle delen van dat gebied, aldus Boelens. De provinciale planoloog - die meewerkte aan de Corridor-stu die, een van de rapporten over de toekomst van de Bollen streek - vindt dat door de bol lenteelt natuur en milieu in de ze streek nog steeds niet uit de verf komen. Er is niet veel plek voor uitbreiding van bossen en de terugdringing van het gifge- bruik gaat volgens hem nog steeds niet hard genoeg. Dat laatste werd vanmiddag juist hevig bestreden door J. van Aartrijk van het Laboratorium voor Bollenonderzoek in Lisse en Hobaho-directeur J. Zwet sloot. De laatste stelde juist dat de bollentelers de gestelde milieunormen halen en 'indrukwekkend bezig zijn om milieuvriendelijk te produceren. Hij hamerde er verder op dat als de bollengronden verdwijnen, het hele netwerk in deze sector in duigen valt en de bodem on der de bolienindustrie wordt weggeslagen. U. Hassefras van het milieuoverleg Duin- en Bol lenstreek was zowel met wo ningbouw als bollenteelt onge lukkig. Met dit verschil dat de bollenteelt volgens hem ooit nog wel schoon is te krijgen maar woonwijken altijd vervui ling met zich mee zullen blijven brengen. Maar als er dan toch gebouwd moet worden, wil het milieuoverleg de nieuwbouw wijken vooral in de zuidelijke Bollenstreek concentreren. Het noordelijk deel moet dan een open 'buffer worden' tussen de noordelijke en zuidelijke Rand stad, waarbij met name de duinranden natuur- en recrea tiegebieden moeten worden. C: 21 juli 1921, echtg. van W.J Web- ir, geb. in het jaar 1929. an Iterson, geb. 9 jan r:w. mi juni 1900, v G. Kleinveld, geb. 30 juni 1913, geh gew. met J.J. Blokhuizen R.J, van den Berg, geb. 2 juli 1944, man J.W.J. Berkvens, geb. 13 okt. 1942, man. Getrouwd: E.A. van der Meulen en J.M. Visser G.A. Meij en P.W.M Geerlings A.K. Lambert en M.C. Levy R. van Gel lecumen W. Faas W H B. Hoonderter DEN HAAG MONICA WESSELING 'Kreten slaken'. Zo karakteriseert de secretaris tuinbouw H. Groenewegen van de Westelijke Land- en Tuinbouwbond het voorstel van de provincie om het vernevelen van bestrijdings middelen in de glastuinbouw te verbieden. „Het is absoluut niet bewezen dat dit slechter voor het milieu is dan andere methoden van spuiten". De provincie heeft minister Alders gevraagd het vernevelen te verbieden. Volgens haar ont snapt er met deze methode veel bestrijdings middel uit de kas. Luchtverontreiniging en wa tervervuiling zijn ervan het gevolg. De tuinbouwsecretaris zegt dat er nog niet voldoende onderzoek is gedaan naar de beste methode. „Met vernevelen heb je weinig che misch spul nodig. Spuiten vraagt veel meer. Het is dus nog maar de vraag welke van de twee het slechtst is." Groenewegen is verbaasd over de vraag van de provincie. „Wij zijn in goed overleg met de minister van milieu bezig met het Meerjarenplan gewasbescherming. Met hem is afgesproken dat we het gebruik sterk verminderen." Een verbod op vernevelen maakt volgens de tuinbouwvoorman ook het aantal bestrijdings middelen dat kan worden gebruikt, nog kleiner. „Niet elk middel kan worden verspoten. Wel licht vallen door het nevelverbod juist weer een paar milieuvriendelijk middelen af." Zuid-Holland blijkt absoluut niet tevreden te zijn met de Algemene Maatregelen van Bestuur die Alders kortgeleden heeft opgesteld. Deze AMvB's moeten de wet Milieubeheer handen en voeten geven. Zuid-Holland vindt dat de milieueisen voor de glastuinbouw niet streng genoeg zijn. Er worden nauwelijks regels ge steld voor het gebruik van energie en de vervui ling van bodem en lucht. Gedeputeerde staten gooien het over een andere boeg. Elk tuinders- [L bedrijfsmilieuplan maken dat i gecontroleerd moet worden ;n gemeente. Dat betekent dat de tuinders zelf mogen bedenken op welke ma nier ze hun bedrijf milieuvriendelijker maken. Het doel staat vast, de manier waarop is vrij. Die vrijheid ziet Groenewegen wel zitten. „Dat is een idee van ons, dus daar staan we wel achter." bedrijf moet e goedgekeurd door provincie e De telefooncel. Een onmisbare redder in de nood. Mikpunt voor vandalen. Een frustrerend hokje als je er een magneetkaart in moet stoppen en je alleen maar kwartjes hebt en als je er kwartjes in moet gooien en je alleen maar een kaart hebt. En soms staan ze op rare plaatsen. VRIJE TIJD Wie op de Plesmanlaan rijdt richting Valkenburg komt daar plotseling, ogenschijnlijk midden in een veiland, een eenzame elefooncel tegen. De cel is 0 iptimaal beveiligd tegen o randalisme, want Fietsers en 'oetgangers komen er niet en lutomobilisten die uitstappen niemandsland een elefooncel te vernielen zijn o seldzaam. Automobilisten die ïitstappen om daar te gaan lellen waarschijnlijk ook. Als tuto's stoppen op zo'n punt dat meestal door autopech en daar zijn dan weer de praatpalen voor. Ie telefooncel lijkt dus in een daag van verstandsverbijstering ïzijn neergezet, maar volgens 'arel Zijlstra van PTT Telecom sdat beslist niet zo. ■Vermoedelijk gaat het om de caarttelefoon die bij de nvalsweg staat", laat hij na enig aaspeuringswerk weten. „Daar ■taat een stadsplattegrond. Het sons streven daar telefooncellen bij te plaatsen. Er >taat trouwens ook een munttelefoon in de buurt, aan de Haagsche Schouwweg. Ik zou niet willen beweren dat die telefooncellen daar ongebruikt >n een niemandsland staan. Uit de cijfers blijkt dat ze goed gorden benut, het verbruik ivijkt niet af van het gemiddelde." Carel Zijlstra blijkt een onvermoeibare voorlichter, want hij heeft gelijk uitgezocht hoeveel telefooncellen er in Nederland staan. „Dat zijn er 12100. Het gaat om 7000 munttoestellen en 5100 kaarttoestellen. Dat aantal wordt echter drastisch uitgebreid. We streven ernaar om over een paar jaar 25.000 toestellen te hebben. De 7000 munttoestellen blijven bestaan. Verder komen er alleen maar kaartteleffoontoestellen bij. Die zijn voor de dieven niet interessant, omdat er geen geld inzit. Dat scheelt dus heel veel in vernielingen." De nieuwe telefoontoestellen zijn zogenaamde 'alleseters'. Dat wil zeggen dat ze optische kaarten, magneetkaarten, chipkaarten en creditcards kunnen verwerken. Alle bestaande kaartoestellen worden door intelligente, computergestuurde apparaten vervangen. Momenteel zijn er al 5000 vervangen. Op 1 maart zullen ze allemaal bij de tijd zijn. De kaarttoestellen accepteren vanaf mei ook de Duitse chiptelefoonkaart en hebben een talenknobbel. Ze kennen Frans, Duits, Engels en Nederlands. Wie zijn kaart dreigt te vergeten loijgt een waarschuwend piepje te horen. Ook is er duidelijke tarief- informatie. De techniek staat voor niets. e telefooncel aan de Plesmanlaan lijkt voor niemand te zijn bedoeld. Toch staan hier geregeld want de nieuwe telefooncellen worden tevens uitgerust met 'hot buttons', de zogenaamde voorkeuzetoetsen. Daar is inmiddels al een proef mee gestart. In Leiden staat al een apparaat met 'hete knoppen', bij het spoorwegstation. De eerste voorkeurtoets is de zogenaamde 'collect call', waarmee een gesprek kan worden aangevraagd op kosten van degene die gebeld wordt. Dat is handig wanneer iemand geen enkele kaart op zak heeft. De tweede toets is een berichtenservice. Speciaal bedoeld voor mensen die een bepaald bericht willen doorgeven aan iemand die geen antwoordapparaat heeft. De boodschap wordt ingesproken, waarna de computer geregeld het opgegeven nummer belt. Zodra er opgenomen wordt is de ingesproken boodschap te horen. De derde voorkeurtoets belt automatisch de ANWB Wegenwacht. Het is een aanvulling op de bekende praatpalen. De vierde toets verbindt door met de nieuwe taxicentrale Taxitel. Vanuit elke willekeurige telefooncel wordt doorverbonden met de dichtstbijzijnde taxicentrale. telefooncel aan de Plesmanlaan wordt dus, als alles volgens plan verloopt, ook zo'n hele moderne die alle kaarten lust en voorzien is van die hete knoppen. En kennelijk is er toch een markt voor. Gezien de uitbreidingsplannen van de PTT komt er misschien nog wel een telefooncel naast te staan. Dan lijkt die ene cel in elk geval toch niet meer zo eenzaam. Frank Buurman en Loman Leef mans Rommelmarkt In het clubgebouw van de speeltuinvereniging Prinses Beatrix aan de Schubertlaan in Leiden is op zondag 30 januari een rommelmarkt. Woensdag 2 februari is er een optreden voor kinderen van Tante met het Po dium. Volkshuis Vrouwen die willen vertellen en schrijven over hun hoogte- en dieptepunten uit hun leven kunnen zich aanmelden bij het Leidse Volkshuis. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor de 12 lessen. De cursus kost 100 gul den en wordt elke dinsdag van 13-15 uur gegeven aan de Apo- thekersdijk 33a in Leiden. Tel. 071-149180. Eigen bedrijf Voor mensen die overwegen een eigen bedrijf te starten houdt de Stichting Werkgele genheid elke tweede dinsdag avond en elke vierde dinsdag middag een voorlichtingsbij eenkomst. De eerste bijeen komst is dinsdagavond 8 febru ari van 20-22 uur in het OLGA- bedrijvencentrum, Evertsen- straat 99 in Leiden. Aanmelden is tevoren verplicht (tel. 071 - 146878). Politiek Vrouwen die geen verstand hebben van de plaatselijke poli tiek kunnen deelnemen aan drie lessen van de Leidse Vrou wenraad. De drie bijeenkom sten worden op de dinsdagoch tenden 8, 15 en 22 februari aan de Ceaciliastraat 18 in Leiden van 9.30-12 uur. Jazz-dance In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 in Leiden start maandag 31 januari, een cursus jazz-dance. De lessen worden gegeven van 21-22 uur. Voor in schrijving of meer informatie kunt bellen met tel:071 -217222. Taal L. Speekenbrink, logopediste, geeft op dinsdag 1 februari een voorlichtingsavond over de taal ontwikkeling van de peuter. De avond wordt gehouden in de bi bliotheek Stevenshof van 19.30- 21 uur. VEBO De Vereniging tot bevordering van de Agrarische Belangen in de Rijn- en Duinstreek (VEBO) houdt op vrijdag 4 februari een ledenvergadering in het restau rant van de Groenoordhallen. Tijdens de vergadering wordt een toneelstuk opgevoerd door De Plankcnridders. Aanvang: 20 Linedancing In buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade 40 in Leiden gaat op 7 februari de cursus linedan- ce van start. Linedance wordt in een groep beoefend, dus part ners zijn niet nodig. Er wordt gedanst op country- en wes- ternmuziek. De cursus wordt gehouden op de maandag avond van 19.30-22.30 uur. Op 7 februari wordt een oefenbij eenkomst afgewerkt. De cursus kost twee gulden per avond. In formatie tel. 220866.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13