Helderheid over priesteropleiding 'Dreiging extreem-rechts serieus nemen' Kerk Samenleving Officieel afscheid van ex-bisschop Bar in mei Harare krijgt in 1998 de assemblée VRIJDAG 28 JANUAR11994 KORTWEG Orgelrestauratie Het orgel van de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Veldhorststraat in Lisse restaureerd en opnieuw ge- ge- intoneerd. De vernieuwde klank van het instrument is morgenavond voor iedereen te beluisteren tijdens een sa- menzangavond onder bege leiding van organist Peter Wildeman uit Lisse. Aan vang: 20.00 uur. De toegang is gratis. Landenavond De Stichting Vluchtelingen werk Leiden en diaconaal centrum 'De Bakkerij' orga niseren op vrijdag 4 februari opnieuw een 'Landenavond'. Centraal staat dit keer een ontmoeting met vluchtelin gen uit Sri Lanka. Er wordt informatie gegeven over dit land, er wordt muziek ge maakt, gezongen en gedanst. Ook zijn er hapjes uit Sri Lanka. De Landenavond wordt gehouden in De Bak kerij, Oude Rijn 44c in Lei den en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Gospel-Huis-Party Jongeren van 15-25 jaar 'die Jezus (nog niet) kennen en Hem met anderen willen de len' kunnen morgenavond om 20.30 uur terecht bij een Gospel-Huis-Party in de kel der aan het Galjoen 41 in Al phen aan den Rijn. Op het programma staat onder meer een optreden van de groep 'Frontline' uit Assen. De par ty begint om 20.30 uur. Moker Het pastoraal in het War- mondse tehuis Mariënhaven staat op woensdag 2 februari centraal tijdens de uitzen ding van Moker, het media- overleg van kerken in Rijn land en de Bollenstreek. Er wordt toelichting gegeven door dominee J. Vuijst uit Noordwijkerhout, pastor van het tehuis. De overdenking is van dominee J.M. de Klerk uit Warmond. Moker is te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Het programma wordt op zondag 6 februari herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Deo Cantemus Het christelijk gemengd koor 'Deo Cantemus' uit Rotter dam werkt op zaterdag 12 fe bruari, samen met het Alp hens Mannenkoor, mee aan een koor- en samenzang- avond in de hervormde Ad- ventskerk aan de Juliana- straat 65 in Alphen. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. De meditatie is van dominee A. Jonkman en Simon Stel ling bespeelt het orgel. Women's Aglow Joke de Jong uit Voorthuizen is op woensdag 2 februari te gast bij de Women's Aglow in Alphen aan den Rijn. Zij spreekt over de problematiek van 'verwerping en afwijzing' en de uiteindelijke genezing door Jezus Christus. De Jong heeft over haar eigen erva ringen met dit thema een boekje geschreven. De bij eenkomst wordt gehouden in het gebouw van het Leger des Heils aan de Zonneweg 3 en begint om 20.00 uur. Maasbach Willy Maasbach, de vrouw van de bekende evangelist Johan Maasbach, spreekt op dinsdag 22 februari in de Leidse Bethlehemskerk over het onderwerp 'verdriet dat de Here gebruikt om Zijn wil in ons leven te vervullen'. De bijeenkomst, die wordt geor ganiseerd door 'Vrouwen met een visie', begint om 10.00 uur in het kerkgebouw aan de Lammermarkt 57. Adviesorgaan Bomers laakt 'Nieuwe Niedorp De Raad voor de Ambtsopleiding van het bisdom Haar lem heeft genoeg van de onduidelijkheid over de pries teropleiding in Nieuwe Niedorp. De raad, die nooit bij de oprichting van het seminarie betrokken is geweest, wil van bisschop H. Bomers weten of het om een verant woorde opleiding gaat en welke gevolgen de opleiding heeft voor de officiële priesteropleiding van het bisdom, het Willibrordhuis in Amsterdam. rissenklooster in Nieuwe Nie dorp zijn aangesloten bij het neo-catechumenaat, een be houdende beweging die in 1964 in Spanje is gesticht door de tot het rooms-katholieke geloof be keerde kunstschilder Francesco 'Kiko' Arguello. Hij betreurde het dat zoveel christenen wor den gedoopt zonder zich het geloof werkelijk eigen te hebben gemaakt. De beweging, die in 1985 een kwart miljoen leden in 200 landen had, legt daarom De raad zal Bomers deze week schriftelijk om opheldering vra gen. bevestigt voorzitter J.A. Broersen, deken van de Zaan streek. Bomers stemde vorig jaar in met de oprichting van de priesteropleiding zonder zijn vicarissen, de Raad voor de Ambtsopleidingen of andere adviesorganen te raadplegen. De buitenlandse priesterstu denten in het voormalige Cla- grote nadruk op evangelisatie. De handelwijze van de bis schop was vorig jaar reden voor vicaris H. Dürr om ontslag te nemen. Ook rector J. Berkhout en drie andere stafleden van het Willibrordhuis legden hun func tie neer. Dit was voor drie de kens, onder wie Broersen, reden om bij de vertegenwoordiger van de paus in Nederland, nun tius Henri Lemaïtre, te klagen over de 'vastgelopen situatie' in het bisdom door het eigen machtig optreden van Bomers. Nadat de Vereniging van Pasto raal Werkenden het aftreden van de bisschop had bepleit, stelde Bomers een zware com missie in, die de problemen tus sen hem en de pastores moest proberen op te lossen. Deze groep zou begin november met een advies komen, maar Bo mers heeft nog geen rapport ontvangen. De vroegere bisschop van Rotterdam, R.Ph. Bar, neemt op zondag 29 mei officieel af scheid van het bisdom. Hij zal voorgaan in een eucharistie viering in de kathedrale kerk van de H.H. Laurentius en Elizabeth in Rotterdam 'om God te danken voor het goede dat Hij ons heeft gegeven en voor het werk dat wij met el kaar voor Christus en Zijn Kerk hebben mogen verrich ten'. De leiding van het bisdom heeft hiertoe besloten, nadat Bar had laten weten op 12 fe bruari niet aanwezig te zijn bij de bisschopswijding van zijn opvolger, pater drs. A.H. van Luyn. De oud-bisschop vindt het verstandig de uitno diging af te slaan. „Voor het bisdom begint een nieuwe periode, met een nieuwe bis schop. Alle aandacht moet daarop gevestigd zijn en de nieuwe bisschop moet in het centrum staan van de wij dingsdag." Bar vreest dat zijn aanwezigheid de aandacht af zal leiden of minstens verde len. Bar trad vorig jaar maart af, officieel om gezondheidsre denen. Later bleek dat ge ruchten over homoseksuali teit een grote rol hadden ge speeld. Hij verblijft sinds zijn aftreden in de benedictij nenabdij in het Belgische Chevetogne. Van Luyn heeft besloten in ieder geval tot september het bisdom met dezelfde stafle den als Bar te besturen. Er vindt wel een herschikking van taken plaats. Vicaris-ge neraal J.G.M. Zuidgeest gaat in deeltijd werken naast zijn hoofdtaak als pastoor in Ber- kel en Rodenrijs. De vroegere tweede vicaris-generaal, dr. W.J.M. van Paassen, wordt full-time eerste vicaris-gene raal en legt zijn functie van rector van Vronesteyn, de priesteropleiding van het bis dom, neer. De komende maanden overlegt Van Luyn met de adviesorganen van het bisdom over de definitieve sa menstelling van het bisdom bestuur. Dominee Beyers Naudé vreest burgeroorlog Zuid-Afrika JOHANNESBURG Dr. C.F. Beyers Naudé vreest een burgeroorlog in Zuid-Afrika. „De dreiging van extreem rechtse blanken, zoals van ge neraal Viljoen, moeten we heel sereus nemen. Hoewel hun aanhang relatief klein is, is dat een ernstige bedreiging voor de democratie", zegt de oud-secre taris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC). Hij was één van de eerste blanken die aan het begin van de jaren 60 met de apartheid brak. Het ANC en ook de Nationale Partij hebben er alles aan ge daan om met de voormannen van rechts, Viljoen en Hartzen- berg, in gesprek te komen. Maar zij eisen een eigen 'Afrikaner' staat. Noch het ANC noch de Nationale Partij zal daar ooit aan toegeven. Dat zou een nieuwe apartheid betekenen, niet alleen voor Afrikaners, maar ook voor Zulu's en andere groeperingen. Heel Zuid-Afrika zou dan totaal versplinterd ra ken. „We moeten in Zuid-Afrika niet denken dat er een gemak kelijke weg voor ons ligt. We moeten ons voorbereiden op ernstige spanningen, tussen zwart en blank, tussen blank en blank, en tussen zwart en zwart. Er moet een nieuwe cultuur van verdraagzaamheid ontstaan, maar spreken over tolerantie en verzoening zonder rekening te houden met gerechtigheid is gevaarlijk." De nieuwe regering, die na de verkiezingen van 27 april aan treedt, staat volgens 'oom Bey" voor ontzettend grote proble men. „De apartheid heeft dit land economisch en sociaal zo diep verdeeld dat de verwach tingen, vooral van de zwarte jongeren, voorlopig niet kunnen worden ingelost." De 78-jarige predikant is van mening dat de leiding van het ANC geleerd heeft van de fou ten die andere Afrikaanse lan den na het einde van het kolo nialisme hebben gemaakt. De kopstukken van het ANC heb ben ruim twintig jaar hoofdza kelijk buiten Zuid-Afrika ge woond. De kennis die ze daar hebben opgedaan, komt hen nu van pas. Het ANC heeft bijvoor beeld toegezegd dat het na de verkiezingen een coalitierege ring met andere partijen wil vormen. Opinie-onderzoeken wijzen op een absolute meer derheid voor het ANC bij de ko mende verkiezingen. Van Nelson Mandela wordt het onmogelijke verwacht, zegt Beyers Naudé. Met zijn scherp inzicht en zijn ervaring leidt hij het ANC door een uiterst kritie ke periode. Mandela en De Klerk, hoezeer ze ook verschil len, begrijpen dat zij verant woordelijk zijn voor de toe komst van Zuid-Afrika. Voor de opbouw van het land zijn er grote investeringen uit het buitenland nodig. „De rege ring in Den Haag, Nederlandse bedrijven en beleggingsinstel lingen hebben een belangrijke taak om ons te helpen." Nu de Wereldraad van Kerken deze week officieel de oproep tot economische sancties intrekt, is het volgens Beyers Naudé de hoogste tijd dat Nederland op ruime schaal zal bijdragen aan een nieuw Zuid-Afrika. Maar meer nog dan investe ringen heeft Zuid-Afrika nieuwe fundamentele maatstaven no dig voor de opbouw van een rechtvaardige samenleving. Daarin kunnen de kerken een grote rol spelen. Zij kunnen proberen de blanke minderheid af te helpen van de vrees voor de toekomst, zonder overigens toe te geven aan de onbillijke eisen van de blanken. De ker ken kunnen verder bijdragen aan een rechtvaardiger verde ling van het land, waarvan 78 procent nog steeds in handen van de blanke minderheid is. Het probleem van de miljoenen mensen in de townships die geen huis hebben, is ten diepste een vraag van een rechtvaardige verdeling van het materiële be zit. Wegens zijn onvermoeibare strijd tegen de apartheid was Beyers Naudé, die begon als predikant in de blanke NG Kerk, van 1977 tot 1984 door de Zuid afrikaanse regering 'geband'. Dat hield onder meer huisarrest en een uiterst spaarzaam con tact met de buitenwereld in. Hij heeft er nooit aan getwijfeld dat er een einde aan de apartheid zou komen. „Een systeem dat zo onmenselijk en zo onchriste lijk is, gaat op een bepaald mo ment ten onder. Maar ik wist niet dat het zo snel zou gaan. Ik had nooit gedacht dat de We reldraad nog in mijn leven in Zuid-Afrika zou vergaderen. De ze bijeenkomst hier in Johan nesburg is voor mij een bron van geweldige dankbaarheid en vreugde." Nieuwe studie: bedevaarten leiden JOHANNESBURG/AMSTERDAM De achtste assemblée van de Wereldraad van Ker ken wordt in 1998 gehouden in Harare, de hoofd stad van Zimbabwe. Dit heeft het centraal comité van de Wereldraad gisteren in Johannesburg be sloten. In een geheime stemming kreeg Harare 70 stemmen, Amsterdam 41 en Bukarest 6. „Amsterdam is de naam van onze dromen, Ha rare de naam van ons perspectief', zei ds. W. van der Zee van de Raad van Kerken in Nederland na de stemming lot het centraal comité. Hij over handigde zijn collega uit Zimbabwe, ds. Jonathan Siyachitema, het boek 'Meet in Amsterdam' (Ont moet elkaar in Amsterdam). Onder luid applaus beëindigde Van der Zee de kortste toespraak van zijn leven met de woorden 'Viva Harare, viva'. Hij toonde zich na afloop tevreden over de uitslag. „De oecumenische beweging is goddank niet ver deeld in twee blokken, Noord en Zuid." De Raad van Kerken in Amsterdam zegt in een reactie dat de keuze voor een land in Zuidelijk Afrika, waar zich ingrijpende veranderingen vol trekken, van visie en vertrouwen getuigt. De pauselijke Lateranenuniver- siteit in Rome biedt een nieuwe, driejarige, cursus aan: het lei den van bedevaarten. Wie de cursus met goed gevolg heeft doorlopen, ontvangt een diplo ma, dat echter niet gelijk staat aan een doctoraal. Dat heeft een woordvoerder van de uni versiteit meegedeeld. De cursus is ontwikkeld in verband met het Heilig Jaar 2000. In dat jaar zullen naar ver wachting vele rooms-katholie- ken een bedevaart naar Rome maken. De gediplomeerde be devaartleiders kunnen ook pel grims begeleiden in het Heilige Land of in Mariabedevaartsoor- den als Lourdes, Fatima, Keve- laer en Czestochowa. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, G P Arnold (adj). Kiel (ad|), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R.D Paauw, tel dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse 102521-1S )RES: 54, 2300 AB Leiden 323508 0-17 00 uur TIES (Sleutels) al 125,50 KLACHTEN BEZORGING^ mat/mvrij: 18.00-19 30 uur, zat 10.00-12 00 uur. Tel. 071-1432 HET WEER Koude glijbaan Het boze w vandaag danken arctische uitbraak, die achter een diepe de pressie boven de Oostzee naar het zuiden zwiept. In sommige winters heeft zo'n stormachtige inval uit het hoge noorden nog al eens tot een degelijke vorstperiode geleid. Dit jaar is daar geen ruimte voor, de druk van de westenwinddrift is te groot en dit weekeinde wordt het stramien met te hoge wintertempe- raturen weer gewoon voortgezet. Niettemin beleven we vandaag voor het gevoel één van de koudste da gen van de winter. De noordwester bereikt regelmatig stormkracht en dat geeft bij een kwikstand van 4 graden een gevoelstemperatuur die ver beneden het vriespunt ligt. Ge lukkig maar dat er tussen de ijs massa's van de pool, waar deze lucht vandaan komt, tot aan onze noordkust duizenden kilometers open wajer ligt. Een willekeurig luchtdeeltje dat zich vandaag boven ons land be vindt begon 48 uur geleden ergens boven de met pakijs gevulde Oost- Groenlandstroom zijn lange reis naar het zuiden. Bij IJsland aange komen heeft het luchtpakketje nog een temperatuur van mm 10 gra den, maar op weg naar de Noord zee strijkt het over relatief warm oceaanwater. Er volgt een snelle opwarming, waarbij de poollucht verzadigt raakt van vocht. Boven de Schotse Hooglanden ontladen zii massieve sneeuwbuien bijeen temperatuur rond het vriespunt. Daarna wordt de circa 6 graden warme Noordzee in haar volle Ier te overgestoken en nieuwe buien] worden gevormd; naast sneeu\ daar ook regen en hagel bij de combinatie die wij winterse bu noemen. Naast allerlei neerslai_ men zijn er ook nog de losse doi derslagen en - zeker bij het huidl luchtdrukverschil - valt de vlagei heid van de wind op. Tijdens zwaardere buien komt ook de v( grens omlaag; de vallende nee koelt de onderste luchtlaag af. De 0-gradengrens ligt op circa meter, maar kan onder begeleidi van de zeer zware windstoten het aardoppervlak dicht naderen. He gaat hier om koude valwinden on der de buienwolk, waarbij de tem peratuur binnen enkele minuten met drie a vier graden zakt. Hage en natte sneeuw blijft echter nietelba.r liggen. De harde wind staat stee® garant voor aanvoer van 'warme' e Pn. Noordzeelucht. fewej Morgen wordt de koude glijbaans rjjn het hoge noorden snel vervangen^ door mildere lucht uit het westen eeds Er is minder wind, maar helemaa droog blijft het niet. Na morgen leeft de sterke westelijke tot nooi iden» westelijke stroming weer op; 6 periode met rustig weer lijkt v pig niet voor ons weggelegd. n e str: ban l0r7roeg irakei HET WEER IN EUROPA ;wor\ Neerslagkans Minimumterrip. Middagtemp. WEERRAPPORTEN ZATERDAG 29 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.24 Zon onder 17. Maan op 20.22 Maanonder08. Waterstanden Katwijk Hoog water 04.19 16.29 Laag water 00.05 12.37 Weerrapporten 27 januari 19 ui KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Schotland en kele hagel- en sneeuwbui en, in Engeland nu en dan westen uit regen. Morgen bewolkt en perioden met regen, in Schotland voor- afgegaan door sneeuw. In Zuid-Engeland blijft het nog droog. Maxima van daag van 2 graden in Noord-Schotland tot 8 in Ierland, morgen zachter. België en Luxemburg: Vandaag half tot zwaar be wolkt en winterse buien, in de Ardennen sneeuw. Aan de Kust kans op storm. Morgen minder wind, meer zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur van 6 graden aan zee tot rond het vriespunt inde Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de Vogezen zon en vrijwel overal droog. Morgen in het oosten nog enkele wolkenvelden, verder overwegend zonnig en droog. La ter op de dag in het noordwesten toene mende bewolking. Maxima in het wes ten rond 9 graden, ih het oosten maxitna dalend tot iets boven nul. Spanje: Overwegend zonnig, maar vandaag aan de Golf van Biskaje wolkenvelden en eerst af en toe regen. Middagtemperatu- ren aan de Costa's van 15 graden bij Barcelona tot 20 plaatselijk ten zuiden van Benidorm, morgen iets lagere tem peraturen. Canarische Eilanden: Droog en vooral in het zuiden flinke zon nige perioden. Maxima aan de zuids- tranden ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: Droog en flinke zonnige perio den. Maxima tussen 16 en 20 graden. Tunesië: Geregeld zon maar ook wel wolkenvel den. Droog. Van tijd tot tijd tamelijk veel wind. Middagtemperatuur aan zee onge veer 17 graden, morgen iets lager. Zuid-Frankrijk: L „JU Vandaagochtend van het noorden uit Qgelèn zwaarbew droog en perioden met zon. Er steekt ^elde regenbui weer een stevige Mistral op. Morgen Eindhoven zwaarbew zonnig. Kouder met morgen maxima in Den Helder regen het laagland meest tussen 5 en lOgra- Rotterdam hagelbui den. In de Pyreneeën boven vandaag bo- Twente zwaarbew ven 1200 meter wat sneeuw, morgen Vhssmgen zwaarbew zonnig. Temperatuur op 2000 meter Maastricht regen iets onder nul. In de Alpen vandaag Aberdeen sneeuwbui sneeuw en veel wind. Morgen vrijwel A,hene re8en overal droog, in de loop van de dag min- Barcelona onbew. der wind en opklaringen. Temperatuur re8en op 2000 meter dalend naar -12 graden °°™ap®st Italië: £7 SS Vandaag perioden met zon, ook enkele Cyprus zwaarbew wolkenvelden en droog. In de loop van Dub|jn halfbew de dag steekt een koude noordenwind Frankfurt regen op. Morgen aan de westkust zonnige pe- Genève zwaar bew rioden, aan de Adriatische kust wolken- Helsinki sneeuw velden en in het zuiden kans op een'bui. Innsbruck onbew Het blijft waaien. Maxima dalend naar 5 graden, aan de westkust en op Sicilië Istanbul halfbew./ 10 graden. In de Alpen en Dolomieten Kiagenfurt onbew overwegend droog, perioden met zon en Kopenhagen sneeuwbu flink kouder, veel wind. LasPalmas licht bew. Turkije en Cyprus: Lissabon onbew Veranderlijk bewolkt en perioden met re- arno onBe*- gen^ M'ddaglempe'atuur aan de Turkse westkust dalend naar 5 tot 10 graden, Madrid 6 nchtbew) aan de zuidkust en op Cyprus maxima Ma|3ga onbew rond 16 graden. Mallorca onbew Duitsland: Malta onbew. Vandaag overwegend bewolkt en van tijd Moskou zwaar bew tot tijd sneeuw, in de loop van de dag München zwaarbew ook in het laagland. In het noordwesten Nice licht bew storm. Morgen minder wind en in het Oslo zwaarbew noorden en westen opklaringen. Maxima Parus regen dalend tot rond het vriespunt. In de Praag zwaarbew Beierse Alpen op 1500 meter hoogte Rome onbew. temperatuur dalend naar-10 graden. Split metontv. Zwitserland: Stockholm k Vandaag in het noorden en midden flink ™schau regenbui wat sneeuw, aan de zuidflank van"de Al- "e"e.n pen enkele wolkenvelden maar droog. Bangkok licht bew Morgen in het noorden wolkenvelden en BuenosAires onbew nog af en toe wat sneeuw, in het zuiden Casablanca onbew! zonnig. Vooral morgen in de bergen veel wind. Het wordt zeer koud; Temperatuur op 2000 meter dalend naar -13 graden. Oostenrijk: In het noorden vooral vandaag sneeuw. Aan de zuidflank van het Alpenmassief wegend droog, morgen zonnig. Het wordt zeer koud; de temperatuur op 2000 meter daalt naar -14 graden. VR ZA ZO 20 30 20 70 20 60 IRVOI i- ingsl J HAP rijfsl PFv Amsterdam regenbui w 12 10 7 ')n I o prei ,'Pti Ie, HEINZ A?/JAC, £>AAA? /S /-/£T SlOT KNUP- P£LST£/P, CAAAS <SA E/APE OPEZEAA OPP£ Beu/UOf^T UMV JOA/AT/AA/A D£ V£RAi£TBL£ EAA <SOO£B//A£>£ /Vi£TDE /AZ (SA ££fA P/fAT \ZATTEAZ EA/PS PAKA&V /AA CAPE ZA.MME CSaS&SACJc"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12