Leiden 'De grote jongens ontspringen de dans' 'Het zal flink improviseren worden De Wilde onderscheiden met de gouden speld Mariniers bekennen nog twee overvallen Van Rij in debat met studenten Inspraakcommissie nauwelijks klachten Experiment met jeugdarts op school niet geheel geslaagd VRIJDAG 28 JANUAR11994 Vreugdetranen d A ProgressiefWar_ I mond plengde gis teren vreugdetranen. De partij mag van de Raad van State toch meedoen aan de verkiezingen op 2 maart. Bolbliksem /j f? 'Ik heb nog nooit I 3 zoiets gezien', zegt een getuige van de bol- bliksem-inslag in de Al- phense Roerdompstraat. Fietsdieven betrapt leiden Twee Leidenaars (18 en 19) zijn gisteravond voor de so ciëteit Minerva aan de Breestraat aangehouden voor diefstal van een fiets. Een man, die het niet vertrouwde, hield het duo aan de praat tot de politie ter plaatse was. De eigenaar van de fiets was er toen al. Hij kon aantonen dat het om zijn tweewieler ging. Autootje duwen op Oude Singel leiden» Drie mannen zijn gisteravond op de Oude Singel aange houden omdat ze auto's in het water probeerde te duwen. De politie vermoedt dat de mannen gisteren op dezelfde plaats ook een auto in het water hebben geduwd. Eerder werd veronder steld dat de auto door de harde wind in het water terecht was gekomen. Man wil meisje met staaf te lijf leiden Een 20-jarig Leids meisje is gisteravond op het Stations plein lastig gevallen door een tot nu toe onbekende man. Ze stond met twee vriendinnen te wachten op een bus, toen een man uit een auto sprong en haar achterna rende met een ijzeren staaf. Op dat moment kwam de bus aanrijden, waardoor het meisje kon vluchten. De aanvaller heeft daarop een spiegel van de bus kapot geslagen. De politie verhoort vandaag het meisje om de oorzaak te achterhalen. Roemeense vrouw nogmaals opgepakt leiden De 37-jarige Roemeense vrouw, die woensdag ook al werd aangehouden, is gisteren weer opgepakt door de politie. Ook ditkeer zat zij te bedelen. In de Haarlemmerstraat had ze al ruim 180 gulden opgehaald. Wilde de politie woensdag alleen maar waarschuwen, nu is er proces-verbaal opgemaakt. Voor een bomvolle zaal in het Holtlant College heeft T. de Wil de, voorzitter van de scholenge meenschap, de gouden speld voor externe relaties van de ge meente Leiden ontvangen. Het gemeentebestuur wil met dit gebaar de scheidend voorzitter danken voor ondermeer zijn grote inzet op het gebied van onderwijs. Wethouder Koek van onderwijs verrichtte de ceremo niële handeling. Zij verzuimde daarbij niet het hele verleden van de voorzitter de revue te la ten passeren. Zo is hij is begon nen bij de Katholieke Arbeids- beweging, die al spoedig werd omgedoopt tot het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) voor handels- en winkelbedien den. Van 1966 tot 1970 zat De Wilde voor de KVP in de Leidse gemeenteraad. Ondanks zijn vele functies is hij een beschei den man. Dat wordt duidelijk als hij verklaart niets voor de huldiging te voelen. ,,Ik wist het n, anders was ik niet gekomen." Wethouder Koek verwees in haar toespraak naar de vele fusies die hij heeft doorgevoerd. Hij had een groot aandeel in het samengaan van de MEAO en het Rijnlands Insti tuut voor Ondernemersonder wijs. In 1978 was hij namelijk benoemd tot voorzitter van de MEAO. Daarna heeft De Wilde in 1990 een overheersende rol gespeeld in de vorming van het Holtlant College, een fusie tus sen meerdere Middelbare Be roeps Opleidingen in Leiden. Nog steeds ziet hij in de fusie grote voordelen voor de leerlin gen. „Ze kunnen binnen de scholen wisselen en ze kennen de weg." Daarnaast kan ook de kennis van de leraren op voor heen verschillende scholen ge bruikt worden. Ook was Koek een en al lof over eeuwige geduld van de in middels zeventigjarige De Wil de. Dat is op het Holtlant be roemd geworden", aldus de wethouder. Wethouder Koek speldt de gouden foto ben de bruyn Fikse straffen geëist tegen top van frauderend bouwbedrijf e De twee mariniers die deze week werden aangehouden op verdenking van een roofoverval op koffieshop Vision aan de Lange Scheistraat, hebben nog twee gewapende overvallen be kend. Op 21 december van het vorig jaar maakten zij bij een ;rval in snackbar De Wigwam Oude Wetering 600 gulden it, twee dagen later sloegen zij hun slag in jongerencentrum Blanco in Emmen. Daar gingen j er vandoor met 1500 gulden. De overval op het jongeren centrum in Emmen was de t geweldadige. Gewapend met pistolen, messen en spuit bussen met gas gingen de twee, 25-jarige Oegstgeester en 2ven oude Amsterdammer, het centrum binnen en dwon gen de negen aanwezigen op de grond te gaan liggen. De klan ten kregen zware bedreigingen toegevoegd en sommigen kre gen gas in het gezicht gespoten. In De Wigwam in Oude Wete ring volgden zij dezelfde werk wijze als -bij de overval in Lei den^ Personeel werd gewongen op de grond te gaan liggen. Voordat zij een greep in de kas sa deden maakten de overval lers de telefoon onklaar. Bij alle overvallen hadden de twee mannen bivakmutsen op en waren zij gewapend met pisto len. Het tweetal wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Arnhem. Daar moe ten zij voor de militaire afdeling van de rechtbank verschijnen. De twee maakten deel uit van het bewakingskorps van de Ko ninklijke Marine. In de bouwwereld bestaat een circuit waarin op legale wijze grof geld wordt verdiend aan de frauduleuze han delingen van anderen. 'Grote jongens' zouden 'kleine' onderaannemers totaal afhankelijk van zich maken, aan zetten tot zwart (meer)werk, betalingen traineren en ver volgens aansturen op het faillisement van het BV-tje. Bij de curator leggen ze nadien een lijst met klachten over het verrichte werk op tafel, als verklaring waarom daar voor niet is betaald, waarna een schikking volgt. Iden haag Paul de tombehet timmer- en metselbedrijf Vlietmont BV van twee broers uit Leiden en Voorschoten was over 1989 en '90 fraude ge pleegd met belastingaangiften en facturen en was geld ont trokken aan de G-rekening (de geblokkeerde rekening waarop gelden staan, bestemd voor fis cus en Sociaal Fonds Bouwnij verheid). Fiscus en Fonds waren daarbij benadeeld voor een be drag van drie miljoen gulden. Maar volgens de advocaten was het bedrijfje gebruikt, „het slachtoffer van een samenspel „Een schuld van twee ton wordt dan afgekocht met bijvoorbeeld 30.000 gulden. De curator is blij dat hij nog wat geld heeft, de hoofdaannemer is nog blijer omdat hij zijn zakken met 170.000 gulden heeft gevuld. En volkomen legaal ook nog. Hij is de nette vent, de onderaanne mer de crimineel." Zo is het volgens de advoca ten allemaal gegaan in de zaak die gisteren de hele dag diende voor de Haagse rechtbank. In van factoren die in de rotte bouwwereld gemeengoed zijn." Bovendien vonden de advoca ten dat het wel heel lang had geduurd voordat de zaak voor kwam. Bijna twee jaar hadden de verdachten in onzekerheid verkeerd. „En twee jaar zo'n zaak boven je hoofd is mis schien niet onredelijk, maar wel onmenselijk." Bonte hond Officier van justitie J.J. de Waardt was het daar niet mee eens. Ook het verhaal over de 'organisatie die kleine bv's dwingt tot fraude' had hij nog nooit gehoord. Hij wist wel dat het inmiddels failliete Vlietmont 'bekend stond als de bonte hond op het gebied van zwart werken'. Vlietmont had volgens hem fraude als doel gehad, en was in zijn ogen daarom een 'verboden criminele organisa tie.' Hij negeerde dan ook het Leidse studenten gaan kinderen opvrolijken in voormalig Joegoslavië verzoek om dienstverlening - „Als we dat opleggen, rolt ieder een in de bouwwereld brullend van het lachen van zijn stoel" - en eiste fikse gevangenisstraf fen. Die varieerden van drie jaar voor het brein van de zaak, de 40-jarige 'Leidse' bedrijfsleider, tot achttien maanden (waarvan zes maanden voorwaardelijk) voor diens 35-jarige broer, de directeur. De zichzelf als naïef en kinderlijk omschrijvende boekhouder (35) uit Nieuwer- kerk aan de IJssel en de alles ontkennende 39-jarige Leidse uitvoerder hoorden resp. vijf tien maanden (waarvan vijf voorwaardelijk) en acht maan den celstraf (waarvan vier voor waardelijk) tegen zich eisen. De twee broers hadden het bedrijf in 1989 gekocht en wa ren begonnen met 7,8 man per soneel, dat 'keurig wit' werd be taald. Al na vier, vijf maanden groeide de zaak hen boven het hoofd. Er kwam meer werk, er moesten meer mensen worden aangenomen. „Maar hoe we ook adverteerden, we kregen ze niet. Ja, ze wilden wel, maar zwart. Voor 650 tot 800 gulden per week plus reiskosten, dus voor zo'n 1000 piek per week de man, naast de uitkering. De keus is beperkt, of je zet ze er op of je bent het werk kwijt. Vervalst Van het een kwam het ander. Er werden te lage belastingaangif ten gedaan, manurenstaten werden vervalst, er werden blanco facturen gekocht en er werd gerommeld met geld van de G-rekening, om de zwart werkers te kunnen betalen. Dat geld, bestemd voor belasting en premies werd overgemaakt naar G-rekeningen van andere be drijven, die vervolgens 40 tot 45 procent van de waarde contant lieten terugvloeien naar Vliet mont BV. „En dat zijn de echte verdieners in deze zaak. De mensen die de blanco facturen verkochten, die de G-gelden kochten", aldus de advocaten. De broers hadden het gedaan met 1000 gulden per week, de boekhouder met 600 gulden per maand. „En 1000 gulden is veel geld, maar nergens blijkt dat het om meer te doen was, dat ze zich snel wilden verrijken. An ders hadden ze wel andere din gen gedaan. Blanco facturen verkopen bijvoorbeeld, of het zelfde gaan doen als de mensen die bedrijfjes zo ver krijgen dat ze zo gaan handelen. Maar het zijn handige jongens die dat doen. Die staan hier niet en staan hier nooit. De grote jon gens ontspringen altijd de dans." leiden» derk graver moest op de val reep nog een rugzak kopen, ter wijl Sten Fierant 'hectische' da gen achter de rug heeft. Beide Leidse studenten bereidden zich voor op hun vertrek naar het voormalig Joegoslavië", waar ze ontheemde kinderen in een vluchtelingenkamp willen gaan helpen de oorlog van zich af te zetten. Vanavond keren ze de Sleutelstad voor drie weken de rug toe. Reisdoel is het Jalkovecke Zr- vte-kamp, vijftig kilometer ten noorden van Zagreb, dat in een voor Joegoslavië betrekkelijk rustig gebied ligt. Er wordt niet gevochten, maar toch lopen er veel militairen rond. In het kamp worden regelmatig razzi a's gehouden om mannen te re- cruteren voor het front. Dat ge beuren ontsnapt, net als de hele oorlog, niet aan de kinderoog jes. Om de kinderen toch nog een beetje vertier te bezorgen gaan de twee studenten vooral met ze dansen, sporten en spe len. Ondanks een goede voorbe reiding weten Barbara en Sten niet wat hen precies te wachten staat. „Ik ben vorig jaar in Kroa tië geweest, maar dat zegt in fei te niets. De situatie verandert daar dagelijks", meent Sten. Om de kinderen te vermaken is veel speelgoed nodig. Maar Barbara en Sten weten 'abso luut' niet wat ze daar allemaal kunnen kopen. Als voorzorgs maatregel nemen ze ballonnen, poppen en schmink mee. „Voor de rest moeten we ons bedrui pen met spullen die we daar kunnen aanschaffen. En dat wordt flink improviseren", voor ziet Sten. Beiden noemen zich leek op het gebied van hulpverlening. Toch hebben ze al een idee hoe ze met de kinderen moeten om gaan. Barbara: „Je moet een kind heel rustig aanspreken, dat werkt echt. Ze kunnen je niet verstaan dus letten ze op je in tonatie. Als je zacht en vriende lijk praat voelt het kind zich vei lig." Ze gaan vol goede moed op pad. „Want als je met een goede instelling vertrekt, moet het luk ken", denkt Barbara. Sten vult haar aan: „Je moet gewoon 'happy' blijven. Als je depressief wordt hebben de kinderen niets aan je. Bovendien worden ze daar ook niet vrolijker van." Vanavond reizen ze per trein af naar Zagreb. Daar zullen de twee Leidse studenten met de stichting Suncokret naar het kamp gaan. Suncokret is een Kroatische studentenorganisa tie die dezelfde doelstelling na streeft als Barbara en Sten. „Met de Kroatische studenten in het kamp gaan we samenwerken. Ik kan daar toch niet aankomen en zeggen: Ik studeer bestuurs kunde en wil hier reorganiseren. Bovendien hebben zij veel meer ervaring. Als ik het even niet meer zie zitten, kan ik wel bij hun aankloppen", aldus Barba ra. Het duo gaat onderzoeken of er nog meer studenten uit Lei den heen kunnen. Als hun ver blijf meevalt, staan negen ande ren al te popelen om ook naar oud-Joegoslavië te gaan. Frans Brand is één van hen. Eigenlijk had hij al een maand geleden willen gaan. Maar door omstan digheden in het oorlogsgebied is dat niet doorgegaan. „Op het laatste moment kreeg ik een fax dat ik niet kon komen. Dat was een domper. Ik had er erg veel zin in. Maar zo zie je maar, de situatie verandert daar echt snel." Het idee om in het voormalig- Joegoslavië te gaan helpen komt van Sten. Tijdens zijn rondreis langs vele vluchtelingenkampen vorig jaar zag hij dat kinderen dringend hulp nodig hebben. Hij heeft destijds een adverten tie geplaatst in het studenten blad Mare. Daar kwamen twin tig reacties op. „Een beetje ma ger", zegt Frans „Als je weet dat Leiden 20.000 studenten rijk is en er maar twintig enthousiast van zijn." Sten is het daar niet helemaal mee eens. „Je kunt beter een klein groepje hebben dat er aanvankelijk sceptisch te genover staat, dan honderden studenten die zeggen dat het al lemaal zo goed en leuk is en als puntje bij paaltje komt afval len." Het tekort aan woningen voor jongeren en studenten in de universiteitsstad Leiden is het thema van een discus sie-bijeenkomst op woens dag 2 februari in het Antoni- usclubhuis aan de Lange Mare 43, 's avonds om acht uur. Organisator is de verkie zingscampagne-commissie van de PvdA. Namens deze partij doet volkshuisvestings wethouder T. van Rij mee aan het débat. De andere ge sprekspartners zijn J. Boekei van de Leidse Studenten- huurdersvereniging (LSHV) en E. Hoogeveen van de Ver eniging Studentenbelangen Leiden (VSL). A. van Ammel- rooij, hoofdredacteur van het Leids universiteitsblad Mare, is voorzitter. aad rietveld De kritiek die in Leiden wel wordt gehoord over de inspraak komt nauwelijks terecht bij de gemeentelijke inspraakcommis sie. Die commissie behandelde, zo blijkt uit een verslag over de periode 1990-1993, in vier jaar slechts zeven klachten. „Dat lijkt weinig en dat is het ook", concludeert voorzitter C. Stol- ker. Dat zo weinig Leidenaars bij de commissie hun beklag ko men doen wil niet zeggen dat bijna iedereen tevreden is over de inspraak die gemeente geeft, aldus Stolker. Dat is slechts een van de drie mogelijke verklarin gen die de voorzitter heeft over het geringe aantal klachten. En deze verklaring 'heeft iets ge makkelijks', vindt Stolker. Een andere oorzaak zou kun nen zijn, dat de inspraakcom missie bij weinig mensen be kend is. „Het kan zijn dat de burger wel iets te klagen heeft, maar niet weet waar en hoe. Een derde oorzaak kan zijn dat de burger wel degelijk iets te klagen heeft, ook heel goed weet waar dat kan, maar het toch niet doet omdat hij denkt dat het allemaal toch niets uit maakt." De commissie vindt dat er in sommige gevallen ook wel de gelijk reden is voor kritiek op de manier, waarop de gemeente met inspraak omgaat. In een aantal gevallen werd de in spraakprocedure 'in een hoog tempo afgeraffeld'. „Soms heeft de inspraak in een te laat stadi um plaats, als er al niets meer valt in te spreken." De gemeente zou er volgens Stolker goed aan doen de in spraak 'kleinschaliger' te ma ken: vaker mensen te laten in spraken over zaken die alleen de buurt of de straat aangaan. „Wie streeft naar grotere be trokkenheid van burgers zal daar waarschijnlijk de meeste winst kunnen halen." Van links naar rechts: Frans Brand, een student die eigenlijk al een maand geleden naar oud-Joegoslavië wil de, en Barbara Bos en Sten Fierant, die vandaag vertrokken zijn. foto jan holvast Zelfs al houdt de jeugdarts spreekuur op school dan raadplegen de leerlingen hem nog alleen maar voor klacfrten van medische aard. Dat blijkt uit een niet geheel geslaagd Leids experiment op de vier basisscholen in de Leidse Stevenshof en scholengemeenschap Louise de Coligny. Met problemen op psycho-sociaal gebied (alco hol, vandalisme, incest, slechte gezinssituatie) kloppen leerlingen niet aan bij de jeugdarts. „On danks een gewijzigde werkhouding blijft de jeugdarts een autoriteit in een witte jas", conclu* deert gezondheidszorgwethouder S. de Vreeze (PvdA) lichtelijk teleurgesteld. Aanleiding voor het experiment was het toene mend aantal klachten van leerkrachten dat ze zo weinig ondersteuning krijgen bij het begeleiden van leerlingen met problemen. Zij waren van me ning dat de jeugdarts letterlijk en figuurlijk ver van de scholen af staan. Daarom werden bij wijze van proef jeugdartsen gedetacheerd bij de scholen. Zij hielden er spreekuur, werkten mee aan speciale projecten en hielpen de leerkrachten bij gezondheidslessen en groepsgesprekken over psycho-sociale proble- Het experiment is gedaan tussen 1991 en 1993. De GGD en de gemeente Leiden hebben het ini tiatief genomen voor de proef. Gistermiddag pre senteerde dr. P. van den Akker, verbonden aan een Tilburgs instituut voor wetenschappelijk on derzoek de resultaten. Volgens Van den Akker gaan de contacten met leerlingen, ouders en do centen er wel op vooruit als de jeugdarts op de schoolgangen tegen het lijf kan worden gelopen. De wetenschapper heeft de resultaten op de ge noemde scholen vergeleken met scholen waar de jeugdarts niet in het gebouw rondliep. Een ander opvallend resultaat is dat hoewel de jeugdartsen tijdens het experiment minder tijd hadden voor reguliere activiteiten zoals preventief gezondheidsonderzoek en screening, zij geen ern stige klachten of afwijkingen hebben gemist. Dat is tevens een van de belangrijkste redenen van de onderzoekers voor hun advies tot voort zetting. Volgens Van den Akker kan een voortge zet verblijf van de jeugdartsen op de scholen ertoe leiden dat ze uitgroeien tot vertrouwenspersonen. Op de wat langere termijn kloppen leerlingen dan wel aan met psyco-sociale klachten, verwacht hij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11