Amerikanen zijn hun daklozen beu Peking gaat naar de banenmarkt Buitenland Exorcist Goa baart katholieken zorgen St.Anthonys Dining Room 552-3838 DONDERDAG 20 JANUARI 1994 342 ^ONI -£ THE INDEPENDENT De jongen wordt even losgela ten voor de duivelsuitbanning. Zijn bewakers laten echter wel de ketenen rond zijn enkels zit ten voor het geval dat de 11 -ja rige weer snel onder bedwang moet worden gehouden. „Hij wordt meestal rond de moesson zo gewelddadig", zegt Eugenio Gonsalves, een grote man die zijn priesteropleiding nooit heeft afgemaakt. Hij draagt een wit gewaad en heeft een bemin nelijke stem en lang, golvend haar. „Zeven mannen kunnen hem nog niet bedwingen. Dat kan alleen Miguel." Eugenio ge baart naar een oude, spinachti ge man in een gescheurde korte broek, die met een emmer wa ter in de hand tegen een boom leunt. Vóór Miguel kruipen mannen en vrouwen op handen en knie ën over de grond, waarbij ze zich aan het scherpe rode gravel snijden. Sommigen dragen de pijn in stilte, anderen kreunen als gewondè dieren. Als ze voor bij de boom kruipen, overgiet Miguel hen met het water dat hij met zijn genezende kracht heeft gezegend. Twee zwerf honden komen aangewandeld en snuffelen verbaasd aan een man die zijn hoofd steeds weer tegen een crucifix slaat. De meeste aanhangers van Mi guel zijn ongeletterd, maar een oudere Goaan, wellicht een ge pensioneerde beambte, houdt me een beduimeld artikel voor uit het tijdschrift Time waarin een nieuwe sterrenkundige theorie over het ontstaan van het heelal uiteen wordt gezet. Even denk ik dat ik eindelijk een een zinnig mens tegenover me heb. „Heeft u het gelezen?" vraagt hij opgewonden en wijst naar de lucht. „Een gigantisch kruis in de lucht. Zo groot dat het de zon verduistert." Het is laat in de middag in Goa, een voormalige Portugese kolonie in zuidelijk India, en ik zie alleen maar strak blauwe lucht zonder wolken of vliegende kruisen. Terwijl ik even ben afgeleid, heeft Miguel de jongen-op de hurken gedwongen en priemt hij hem herhaaldelijk met zijn knie in de rug. Ondertussen overgiet hij hem met water. „Ziet u?" zegt Eugenio triom fantelijk. „Nu is de jongen rus tig." Maar de jongen was daar voor ook al rustig. Iedereen lijkt verwikkeld in zijn of haar eigen bizarre toneelstuk. Een vrouw met een jurk die op de pluima ge van een bedreigde vogelsoort lijkt, trekt een pijnlijk gezicht terwijl ze tegen een groot, met spijkers beslagen kruis leunt. En boven de chaos uit klinkt de lieflijke stem van Eugenio, die verlossing belooft door pijn en gebed. Dit spektakel is elke vrijdag en zondag buiten het dorp Nuvem te zien. Vroeger stroomden honderden Goanen uit om Mi- guels duivelsuitbanningen te zien, maar nu komen er nog maar een stuk of 30. Dit bete kent echter niet dat Miguel alle demonen uit Goa heeft verdre ven. Integendeel. De Goanen die Miguel willen bezoeken, moeten nu kiezen uit twee kwa den: de duivel of excommunica tie uit de katholieke kerk. De priesters in Goa hebben hun gemeente gewaarschuwd dat iedereen die bij Miguel wordt betrapt niet meer aan de heilige communie mag deelnemen, niet in de kerk mag trouwen en niet volgens de katholieke riten en in gewijde grond zal worden begraven. Toch komen ze nog steeds naar Miguel. Vader Chai les Borges, van het St. Xavier In13 stituut voor Historisch Onder zoek, zegt: „Dit soort dwalingei zie je wel vaker. Mensen als Mi'-5 guel maken God toegankelijker Dat is hun grote aantrekkings kracht." Al sinds de vorige eeu een extatische vrouw een teen 1 van het lijk van St. Francis Xa vier afbeet, probeert de katho lieke kerk de buitensporige reli gieuze geestdrift in Goa in te dammen. Wonderbaarlijke ver schijningen zijn in Goa haast aan de orde van de dag, vooral onder Indiërs die nog in stam verband leven en Indiërs uit de laagste kasten, die ondanks hur bekering tot het christendom f hft «ïtioma van 'nnaanraalfhaarJ 'onaanraakbaar]1 t kwijt kunnen het stigma v heid' rr raken. In 1987 beweerde een dronken! Indiër uit het dorp Velim dat hij Jezus en Maria over de dakrand van zijn schamele hutje had zien kijken. Tegelijkertijd stroomde er water uit een bana nenboom en verscheen de voetafdruk van de Heilige Maagd op een dakpan. Twee weken later werd Antonio's hut je overspoeld door tienduizen den pelgrims, hoewel de Goaanse kerk zich sceptisch had uitgelaten over het visioen van de dronkaard. De meeste Goaanse wonderen en bezetenheid door demonen komen voor onder leden v Kunbi stam. Miguel de exocist ii ook een Kunbi. Hij beweert dat zijn speciale krachten tot hem kwamen terwijl hij in een steen- groeve werkte. Een hindoe-ar beider had een kleine crucifix gevonden en Miguel was op een hindoe-idool gestuit. Ze ruilden en al snel besefte Miguel dat de crucifix genezende kracht had. Hoewel het kastensysteem c der christenen niet zou mogen bestaan, leeft het onverminderd voort. De meeste priesters ko men uit de kaste van de Brah manen, die 300 jaar geleden c der dwang door de Portugezen tot het christendom werden be keerd. Volgens sommige s logen zijn de visioenen en dui velsuitbanningen voor de Kun- cc bi's onbewust een mantér van I zelfbevestiging. Bemadette Gomes, een sociologe die les geeft in de Goaanse hoofdstad Panaji, zegt: „De duivelsuitban ningen worden vooral door Kunbi's bijgewoond. De kerk daarentegen, is het domein van de hogere Brahmanen, voor wie de tot een lagere kaste behoren de Kunbi's in wezen bang zijn." Sommige katholieke priesters geloven dat Miguel zijn gave in derdaad van God heeft gekre gen, maar het Vaticaan denkt daar anders over. Nadat de dreigementen van de Goaanse katholieke kerk veel volgelingen van Miguel hadden verjaagd, schreven Miguel en Eugenio een brief aan de paus waarin ze zijn hulp inriepen. Maar de paus, die er erg op is gebrand het katholicisme van inheemse invloeden te vrijwaren, heeft volgens sommige berichten op advies van een Goaanse priester besloten Miguel te excommuni ceren. Eugenio ontkent dit ech ter: „De moederkerk heeft ons niet goed begrepen." Wanneer ik vraag of ik het antwoord van het Vaticaan mag zien, zegt Eu- genio dat de brief veilig in een kist is opgeborgen. „We willen toch zeker niet dat de witte mieren het epistel opeten?" VERTALING: MARGREET HESLINGA PEKING TERESA POOLE THE INDEPENDENT Een half uur na het openen van de deuren stonden nog duizenden jonge mensen voor de ingang te dralen. Maar het grote Interna tionale Expositiecentrum van China zat al vol, aldus de functionarissen. Zij hielden koppig vol dat het niet veilig was nog meer mensen hinnen te laten voordat anderen waren vertrokken. I let was de openingsdag van China's eerste Nationale Beurs voor Getalenteerd Perso neel, een vier dagen durende kermis waar het neusje van de zalm van het Chinese on derwijsstelsel en professioneel opgeleiden op jacht konden gaan naar een baan. Veran deren van baan, en de vrijheid van werkge ver te veranderen, is een verschijnsel dat steeds meer voorkomt in China. Als men de officiële cijfers mag geloven, hebben meer dan 100.000 werkzoekenden deze banenmarkt bezocht. Aan de andere kant van het toekomstige partnerschap had den 30 provincies en steden delegaties ge stuurd en waren 69 ministeries van de cen trale regering op zoek naar personeel. Al met al bouwderibijna duizend bedrijven en organisaties een kraam op, waar sollicitatie formulieren net zo snel verdwenen als ze werden uitgedeeld. De vrijheid om een baan te kiezen, en de vrijheid voor werkgevers om geschikte werk krachten aan te nemen ofte ontslaan, dringt geleidelijk aan door in de manier waarop in China de werkgelegenheid is geregeld. Daar door krijgen sommige mensen opeens heel andere carrièremogelijkheden. Aan de hooggekwalificeerde werknemers biedt het de mogelijkheid om te kiezen waar en hoe men wil wonen en werken. Voor de werkge vers is het een uitdaging om iets te doen aan het tekort aan vakmanschap waardoor de Chinese hervormingen worden bedreigd. „Er is een nationale jacht op talent aan de gang", aldus een functionaris van het minis terie voor personeel. Onderontwikkelde ge bieden moeten extra prikkels geven om mensen aan te trekken. Onder de voormalige centrale planecono mie werd afgestudeerden van de universiteit een baan aangewezen en het strenge regi stratiesysteem hield in dat Chinezen toe stemming nodig hadden als ze naar een an dere stad wilden verhuizen. Wanneer men een baan had aangenomen kon men daar niet meer van af zonder een aanzienlijke boete te betalen. Een leraar natuurkunde die op de talentenbeurs rondliep, is pas in 1991 afgestudeerd, maar hij zegt dat hij vijfjaar aan zijn baan vast zit of 20.000 yuan (5.000 gulden) boete moet betalen. Na tien jaar economische hervormingen wordt dit systeem nu afgebroken. Het is toe gestaan dat de beginselen van de vrije markt de plaats innemen van de huidige praktijk. De lonen worden niet meer vastgesteld door de staat, werknemers kunnen worden ont slagen, degenen met vaardigheden kunnen de verleidelijkste aanbieding aannemen en mensen kunnen van bedrijf veranderen. De delegatie uit de provincie uit Shandong zei op zoek te zijn naar 10.000 technici en des kundigen. Dat kan wel eens duur worden. Op dit moment wordt een nieuw systeem ontwikkeld waarbij de afgestudeerde of de onderneming een bepaalde som geld die kan oplopen tot 2.500 gulden aan de uni versiteit of hogeschool moet betalen wan neer zij onderling tot een arbeidsovereen komst willen komen. Van de 32.000 mensen die dit jaar in Peking zijn afgestudeerd, heeft 10 procent betaald om zelf een baan te kun nen zoeken. Een 27-jarige manager van een handelson derneming in Peking: „Als het bedrijf in het verleden iemand nodig had, stuurden we een aanvraag naar het arbeidsbureau. Dat stuurde dan iemand. Nu kunnen we kiezen, we kunnen de mensen in dienst nemen die aan onze eisen voldoen." Voor werknemers is het meestal een afwe ging tussen een hogere beloning in een nieuw systeem en de zekerheid van het ou de systeem. Meer vrijheid betekent afzien van de levenslange garanties van het stelsel van de „ijzeren rijstkom" waarin voor het le ven banen, huisvesting en maatschappelijke diensten worden aangeboden. Op die ma nier komt een vrijer arbeidspotentieel ook de regering goed uit: minder mensen vallen onder de kostbare regeling van maaltijdbon- voor-het-leven. In de praktijk is de bewegingsvrijheid niet helemaal hetzelfde als in theorie. Een be zoeker van de nationale banenbeurs gaf toe dat de overstap van de staatssector naar een privé-onderneming „nog wat moeilijkheden oplevert". Een student was nog sceptischer: „Ik heb geen al te hoge verwachtingen. Het is toch moeilijk om echt een goede baan te krijgen. Eerlijke concurrentie is nog niet de normaalste zaak van de wereld." Daarmee bedoelde hij dat een bevriende relatie bij een bedrijf vaak de beste manier is om zich te verzekeren van een goede baan. Maar dat was in de kapitalistische wereld al bekend. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Jim staat op de hoek van Pennsylvania Avenue en houdt de voorbijgangers een plastic McDonald's-beker- tje onder de neus. „Hé broer, kun je 65 cent missen? Nee? All right Maar toch prettige feestdagen", roept hij na. Het is een raar verzoek: 65 cent. Waarom geen kwartje, of een hele dollar? „Met 65 cent heb ik precies genoeg", verklaart hij. Waarvoor hoeven we niet te ra den. Zijn kegel reikt tot het Witte Huis, een blok ver derop. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Dan sjokt hij baard van vijf dagen, rafelig jack en broek op half zeven naar zijn huis: een bankje in het park, een smoeze lige deken en een met volge propte plastic vuilniszakken be laden winkelwagentje. Wat verder zit Kevin, op de stoep van het ministerie van handel. Op de straat voor hem staat een kartonnen bord: 'Dakloos, HIV-positief, moet eten. Help me, alsjeblieft'. Het is bar koud. Maar ook Kevins op roep wordt door de langsdra- vende ambtenaren genegeerd. De portieken van de ministeries en de andere overheidsgebou wen in de Amerikaanse hoofd stad zijn een toevluchtsoord voor de minstens 10.000 daklo zen van Washington geworden. Je kunt ze niet meer ontlopen. I let zijn AJDS-patiënten, geeste lijk gehandicapten, drugver slaafden, dronkaards en op merkelijk veel Vietnam-vete ranen die tussen wal en schip zijn geraakt. Of gewoon een moeder van drie kinderen, zoals Yetta Adams. Als Yetta een paar honderd me ter verderop was doodgegaan, had niemand van haar gehoord. Dan was zij een cijfer in de sta tistieken geworden, geval num mer zoveel. Jammer, maar he laas. Er zouden misschien een paar familieleden op haar be grafenis zijn gekomen. Waar schijnlijk had er niet eens een steen afgekund. Elk jaar komen zo in Amerika honderden dak lozen, uitgestotenen en andere zielepoten aan hun einde. Ano niem. Zij worden door niets en niemand gemist. Maar Yetta's einde zal niet gauw worden vergeten. Toen zij die vroege zondag, eind november, werd gevonden zat zij rechtop op het bankje in een bushokje. Alsof zij zat te wachten op lijn 34. Maar zij was dood. Bevan gen door de kou? Hartverlam ming? Het is nog niet bekend. Maar de doodsoorzaak was minder belangrijk dan de plaats van haar verscheiden: vlak voor het ministerie van volkshuisves ting. Kevin, Jim en al die anderen zullen haar daar nog dankbaar voor zijn. Een dag later had minister Hen ri Cisneros al honderdduizen den dollars beschikbaar gesteld voor spoedhulp aan de daklo zen van Washington. In The Washington Post deed Cisneros een bewogen oproep om meer geld uit te trekken voor hulp programma's voor de naar schatting twee tot drie miljoen Amerikanen die elke dag in op vangcentra of gewoon in de open lucht moeten slapen. En president Clinton noemde het daklozenprobleem een nieuwe topprioriteit voor zijn regering. Uitdaging Yetta Adams kreeg een waardi ge begrafenis. Er waren een paar honderd mensen, er waren bloemen en de gemeente be taalde voor de begrafenis en zelfs voor een grafsteen. Minis ter Cisneros hield een toe spraak. „Niemand moet op straat hoeven te sterven", zei hij. De minister noemde Yetta's dood een uitdaging om nog harder te werken aan een oplos sing voor het daklozenpro bleem. „En dat is niet voorbij met een hete douche, een war me maaltijd en een bed." Cisneros koos Washington uit - als speerpunt voor zijn nieuwe beleid. Twaalf jaar geleden vin gen de opvanghuizen in de hoofdstad elke nacht zo'n 600 daklozen op. Nu verblijven er dagelijks duizenden. En nog eens duizenden slapen op straat. „Ik kan mij niet afkeren van de daklozen die slapen in de portieken en op de banken en op de metro-roosters mid den in ons regeringscentrum. Als we het hier niet kunnen op lossen, waar dan wel", vroeg Cisneros zich af. Maar het is de vraag of de Ame rikanen zijn oproep wel zullen horen. Er heerst in de VS mo menteel een 'daklozen-moe heid'. De Amerikanen zijn de daklozen zat. Steeds meer ste den nemen maatregelen om ze van de straat te krijgen. En niet alleen door ze in opvangcentra te helpen. Het medelijden van de jaren tachtig heeft plaatsge maakt voor de hardheid van de jaren negentig. Daklozen wor den steeds meer als een bedrei ging gezien. In veel steden is bedelen nu ver boden. New Yorks nieuwe bur gemeester Giuliani wil af van de squeegers, de mensen die bij het stoplicht ongevraagd je voorruit schoonmaken. „Zij geven men sen een gevoel van onveilig heid", zegt hij, al gebeuren in New York wel ergere dingen. In Seattle is het verboden op de stoep te zitten. En ook Atlanta, de Olympische stad van 1996, is al met de grote schoonmaak be gonnen. Je mag er niet meer slapen op een bank in het park. Vijandiger „Onze samenleving is steeds vijandiger geworden tegenover daklozen", zegt minister Cisne ros. En hij vreest dat het daar door juist moeilijker wordt om iets aan de" oorzaken van het probleem te doen. De mensen willen het wegstoppen, alsof het er dan niet meer is. Cisneros benadrukt dat het pro bleem door de samenleving zelf is gecreëerd. „Omdat mensen hun baan kwijtraken, omdat psychiatrische inrichtingen werden gesloten, omdat huizen onbetaalbaar zijn geworden." Veel daklozen zijn verslaafd, een groot aantal is HIV-positief. Drie op de vijf heeft een alco holprobleem. Geestelijk gehan dicapten werden toen in de ja ren tachtig de ene na de andere inrichting dicht ging, gewoon de straat op gestuurd. „We noe men die mensen daklozen, maar veel van hen zijn meer dan simpelweg mensen zonder een huis", stelden Alice Baum en Donald Burnes in hun on langs verschenen boek over het Amerikaanse daklozenpro bleem. Cisneros 'erfde' voor dit jaar van de regering-Bush een bud get voor het nationale daklo zenprobleem van 570 miljoen dollar. Vergelijk dat alleen al Jhêfi &eed Hie cfouujïy. 121 GOLDEN GATE AVE. S.F. net niet. „Jammer", zegt een van hen. Want de gemeente opent pas extra schuilplaatsen voor de daklozen als de tempe ratuur 's nachts het vriespunt bereikt. In Yetta Adams' laatste nacht vroor het wel. Een aan bod voor een plaats in zo'n op vangcentrum sloeg zij af. Zij bleef liever op straat. „Maar het moet niet bij passief aanbieden van faciliteiten blij ven", zei minister Cisneros la ter. „Misschien lukt het de eer ste keer niet die mensen naar binnen te praten. Dan moeten we het een tweede, een derde of desnoods een vierde keer pro beren. We mogen niet opgeven. Het mag niet dat door onze on gevoeligheid mensen sterven in de schaduw van het ministerie dat juist de dakloosheid be strijdt." Daklozen in de rij voor een gratis maaltijd in St. Anthony's Church in San Francisco. met de 500 miljoen die de stad New York er voor uittrekt. Voor volgend jaar wil Cisneros 823 miljoen en voor het jaar daarop anderhalf miljard. Alleen al in Washington wil hij duizend wooneenheden subsidiëren, honderd opleidings- en om scholingsplaatsen en 400 bed den in drugklinieken voor dak lozen. Dat gaat 20 miljoen dollar kos ten. De stad zelf gaf vorig jaar al 28 miljoen uit. Ook andere ste den hebben hoopgevende pro jecten. In San Francisco veegt de politie weliswaar de parken en straten schoon, maar daklo zen gaan naar opvangcentra waar zij eten, medische behan deling en sociale begeleiding krijgen. In Orlando in Florida moeten verslaafde daklozen verplicht afkicken. De criminali teit door daklozen is er dit jaar al met 40 procent verminderd. Miami heeft zelfs een extra be lasting op hotel- en restaurant rekeningen om de kosten van hulpprogramma's voor daklo zen te kunnen betalen. Zo beta len toeristen mee om de straten 'schoon' te krijgen. Maar het zijn er zo veel dat het onbegon nen werk is. Bovendien moet overal worden bezuinigd. In ok tober zette het Congres bijvoor beeld diep het mes in het bud get van de interdepartementale werkgroep die programma's voor de hulp aan de daklozen moet opstellen. Hinder De werkgroep kon alleen blijven voortbestaan omdat president Clinton haar onder zijn hoede nam. Het was voor het eerst dat een president zich bemoeide met het probleem van de mil joenen daklozen in de VS. De werkgroep moet nu het instru ment voor Cisneros worden om zijn honderden miljoenen ge richt te besteden. Maar het blijft de vraag in hoeverre Amerika nen wel willen betalen voor mensen die zij steeds meer als een hinder beschouwen. „We willen onze straten, parken en stegen terug", stond onlangs in een krant. In het park achter het Witte Huis hangen zelfs overdag al tientallen zwervers rond. Enke len hebben op het rooster van de metro, waar een constante stroom warme lucht uit komt, van karton, lappen en plastic een soort hut gebouwd. Op een bankje ligt een dikke zwarte vrouw te slapen. Als een politie agent te paard aankomt, wordt ze wat onrustig, maar de agent laat haar met rust. De daklozen, zonder uitzonde ring zwart, zitten dicht bijeen onder een deken. Het vriest nog

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 6