Lubbers: 'VVD niet in kabinet' „Voor 5,6% zet ik m'n spaargeld op de 5,6%. Kapitaalrekening." Binnenland Een op de vijf van 250 vogelsoorten bedreigd 'Corruptie droeg bij aan opheffing IRT' PvdA wil niet extra bezuinigen en is tegen uitspraak Duisenberg bij de PTT Klachten over harde aanpak werkgever Oefenen Rijnaak aangemeerd pONDERDAG 27 JANUARI 1994 Kamer wil af van WAO-boete voor bedrijven WD en CDA willen goeddeels af van het systeem dat werkge vers een boete moeten betalen als een van hun werknemers in de WAO gaat. Wat de WD be treft, mag het boetesysteem zelfs helemaal verdwijnen. De werkgevers zijn fel gekant tegen de WAO-boete, de malus geheten. Zij vinden het onrecht vaardig dat zij ook moeten be talen als een werknemer door een ongeluk in zijn vrije tijd of tegenslag in zijn privé-leven in de WAO verdwijnt. Staatssecre taris Wallage van sociale zaken wil een werkgroep van werkge vers en werknemers instellen om versoepeling van de malus te onderzoeken, maar de werk gevers willen niet meedoen als de vakcentrales ook mogen meepraten. Voor de WD staat al vast dat de malus beter kan verdwijnen. Uit onderzoek blijkt dat bedrij ven mensen met een gezond heidsrisico niet meer in dienst nemen omdat ze bang zijn voor een eventuele boete. Volgens WD-kamerlid Linschoten werkt het malus-systeem op deze ma nier 'averechts'. nlegbedrag op f 10.000,- ligt en le rente nu 5%* is. Girorekening- De Postbank Kapitaalrekening met een eerste minimum inleg van f25.000,- bied.t de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5,6%*) én alle opnamevrijheid. zonder kosten van opnemen. Zelfs bedrag boven de f25.000,-, als u dit maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook v B houders die een Kapitaal- of I Leeuwrekening willen openen, B kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het weten, belt nu even Klantenservice Sparen: POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. utrecht Echtparen die 25 jaar getrouwd zijn, r overheid een premie krijgen. Op die manier kan de overheid mensen stimuleren bij elkaar te blijven, want echtscheidingen kosten de samenleving handenvol geld. Dat vindt drs. Peeters 2^ van de Nederlandse Gezinsvereniging (NGV). Bij het afsluiten ho van een huwelijk zou de overheid 5000 gulden op een bankreke- i a] ning kunnen vastzetten. Wanneer het echtpaar na 25 jaar nog 'Geef zilveren echtpaar een premie' steeds bij elkaar is, kan dat geld vermeerderd met de rente v den uitgekeerd. Jaarlijks gaan 30.000 echtparen vanwege een scheiding uit elkaar. Simons: Wet voor gebruik 'afval' mens den haag Er moet een aparte wet komen voor het gebruik v lichaamsmateriaal (zoals bot of vel, bloed of ontlasting) in de ge neeskunde. Die wet moet de normen en randvoorwaarden om schrijven, waarbinnen betrokkenen het verder zelf moeten rege len. Dat heeft staatssecretaris Simons van volksgezondheid de Kamer in een brief laten weten. De bewindsman gaat van vier uitgangspunten uit: voldoende informatie, toestemming van de patiënt, een goed beheerssysteem en geen commerciële doel einden. Onderzoek naar Nigeriaans kenteken assen De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) en de Rijksdienst voor het Wegverkeer zijn bezig met een onderzoek naar Nederlandse auto's waarvan de houder van het kenteken bewijs geregistreerd staat in de Nigeriaanse stad Lagos. Een in woner van Oost-Groningen had honderden auto's op verschil lende adressen in Lagos geregistreerd staan. Door een kenteken in het buitenland te registreren, is de identiteit van de eigenaar moeilijk of helemaal niet te achterhalen. Brand legt restaurants Hoorn in de as hoorn Een felle brand heeft vannacht een Italiaans en een Turks restaurant in de binnenstad van Hoorn in de as gelegd. Twee aangrenzende panden liepen rook- en waterschade op. Volgens een politiewoordvoerder loopt de schade in de miljoe nen guldens. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Over de oorzaak is nog niets bekend. NOVA-journalist moet getuigen Amsterdam Een medewerker van het televisieprogramma NO- als getuige optreden in de strafzaak tegen een Israëli sche familie, die onder meer wordt verdacht van het op grote schaal witwassen van misdaadkapitaal bij wisselkantoortjes. Dat heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren bepaald. NOVA mocht vorig jaar de voorbereidingen van operatie Gouden Kalf volgen. Die resulteerde in het oprollen van de misdaadorganisatie en het sluiten van vijf wisselkantoren in het centrum van de hoofd stad. De advocaat van een van de zes verdachten die gisteren te recht stonden, wil weten wat voor afspraken er met het pro gramma zijn gemaakt en of er voor de primeur is betaald. EC: 325 miljoen voor platteland brussel De Europese Commissie in Brussel heeft gisteren beslo ten de komende jaren in totaal ongeveer 325 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de ontwikkeling van plattelandsgebie den in Nederland. Niet alleen de provincfe Friesland krijgt nu geld, maar ook gebieden in Groningen, Drenthe, Overijssel, Zee land en Limburg. Ruim een op de vijf van de 250 vogelsoorten in Nederland word bedreigd met uitsterven, zo stelt Vogelbescherming Nederland na het opstellen van een Rode Lijst. De lijst laat over de afgelo pen twintig jaar een aanzienlij ke achteruitgang zien van soor ten die in Nederland broeden. Staatssecretaris Gabor van natuurbeheer kondigde gisteren direct aan de lijst te zullen over nemen. Hij toonde zich tevre den over het initiatief van Vo gelbescherming 'omdat te ge makkelijk de indruk wordt ge wekt dat het goed gaat met het natuurbeleid. De feitelijke situa tie is echter niet zo rooskleurig'. Gabor overlegt binnenkort met de natuurorganisaties over maatregelen die onder meer be kostigd kunnen worden uit de vijftig miljoen gulden die in het Nationaal Milieubeleids Plan 2 voor dit doel is gereserveerd. Het 'hoempen' van roerdom pen is tegenwoordig nog maar op weinig plaatsen te horen, zo begon directeur jan Bonjer van Vogelbescherming Nederland zijn treurige relaas over de stand van zaken. Ten opzichte van de eerste Rode Lijst uit 1985 gaat het volgens Bonjer 'slech ter en slechter' met de vogel stand. Eén op de vijf regelmatig in Nederland voorkomende soorten dreigt te verdwijnen. Bonjer: „We moeten niet te lang wachten, anders hoeft het alle maal niet meer." Op de eerste lijst uit 1985 stonden 27 soorten die sterk in aantal afnamen. Met sommige daarvan, zoals de lepelaar en de kerkuil, gaat het inmiddels be ter. Dit betekent overigens niet dat ze nu veilig zijn. De nieuwe lijst bevat 56 bedreigde en kwetsbare soorten. Daartoe be horen onder meer de eidereend, roerdomp, groene specht, grut to, korhoen en purperreiger. Voor de achteruitgang zijn verschillende oorzaken aan te geven. Vogels van kust en wad den hebben vooral te maken met voedselproblemen en een tekort aan rustige broedgebie den. Weidevogels kampen met een toenemende industrialisatie van de veehouderij. Het afne men van waterrijke gebieden in ons land speelt vooral de moe rasvogels parten. Partijen eisen meer informatie De rijksrecherche onderzoekt al enige tijd lekken in het Amster damse politiekorps. Daarbij gaat het 'in een aantal gevallen om een lek, hetzij door loslip pigheid, onachtzaamheid en dergelijke, hetzij door corruptie bij Amsterdamse politie-ambte- naren op uitvoerend niveau'. Dat stellen de politieministers Hirsch Ballin van justitie en Van Thijn van binnenlandse zaken in een brief aan de Kamer over de commotie rond corruptie bij de politie. De opheffing van het Interregionaal Rechercheteam (IRT) Noord-Holland/Utrecht is 'mede het gevolg van vermoe dens over corruptie', aldus de ministers. Eergisteren kondigde Hirsch Ballin een ander onderzoek van de rijksrecherche aan. Het gaat daarbij om de uitlatingen van de Utrechtse hoofdcommissaris Wiarda en de voorzitters van twee politievakbonden over corruptie in de hogere regionen van het Amsterdamse korps. Daarnaast zal een commissie van wijze mannen in zes weken tijd moeten onderzoeken hoe het functioneren van het IRT zo uit de hand heeft kunnen lopen. Aanleiding voor de opheffing was het inzetten van een crimi nele informant die was betrok ken bij de invoer van drugs. De behandelende politiechef en of ficier van justitie wilden deze informant gebruiken bij een bij zondere actie, die hoofdofficier Vrakking en procureur-generaal Van Randwijck echter te ver ging. Nadat vervolgens op Am sterdams initiatief werd beslo ten het IRT in de bestaande vorm op te heffen, heeft Hirsch Ballin de procureur-generaal verzocht zo spoedig mogelijk regionale politiesamenwerking te komen. Zolang de onderzoeken nog niet zijn afgerond, weigeren de bewindslieden schuldigen aan te wijzen voor het mislukken van het rechercheteam en voor de ruzie tussen Wiarda en Nordholt. Hirsch Ballin en Van Thijn herhalen nog eens dat de directe aanleiding voor de op heffing van het team niet de mogelijke corruptie is geweest, maar 'het uit de hand lopen van een op zichzelf geoorloofde op sporingsmethode'. Vanavond moet Hirsch Ballin in de Kamer nadere ophelde ring komen geven. Hoewel CDA en PvdA 'redelijk blij en gerust gesteld' hebben gereageerd, wil met name PvdA-kamerlid Schoots inzicht in 'de werkelijke redenen voor de opheffing van het IRT'. WD'er Korthals daar entegen zei de brief met stijgen de verbazing te hebben gelezen. Hij trekt er de conclusie uit dat justitie heeft gefaald omdat zij de gang van zaken bij het IRT en in het Amsterdamse korps op zijn beloop heeft gelaten. D66 wil het kamerdebat af wachten voordat de partij defi nitieve conclusies trekt. Peiling: Kiezers PvdA keren terug Terwijl CDA, D66 en Centrum democraten hun aanhang licht zien afkalven, lijken de wegge lopen kiezers van de PvdA lang zaam maar zeker op hun schre den terug te keren. Het CDA zit volgens de gisteren bekendge maakte opiniecijfers van het NIPO nog op hetzelfde laagtere cord als in december. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou het CDA 38 van de huidige 54 kamerzetels over houden. Opmerkelijk is dat D66 in middels op de PvdA achter be gint te lopen, nadat de partij lange tijd tweede van Neder land leek te worden. De PvdA zou bij verkiezingen dertig ze tels krijgen (nu nog 49). terwijl D66 'slechts' van twaalf naar 26 zetels zou stijgen. D66 heeft in de beste opiniepeilingen kun nen rekenen op 32 zetels. De PvdA heeft op een dieptepunt van 24 zetels gezeten. De WD begint ook de derde positie van D66 te bedreigen met een verwacht aantal van 25 kamerzetels. Groenlinks mag rekenen op twaalf zetels (nu zes), terwijl de drie kleine chris telijke fracties in totaal elf zetels mogen verwachten. De Centrumdemocraten, die in de eerste opiniepeilingen nog op tien zetels rekenden, zijn te ruggevallen naar zeven. Met na me de uitspraken van Janmaat na het overlijden van minister Dales zou de CD volgens het NIPO kiezers hebben gekost. De recente uitlatingen in Elsevier kunnen geen rol hebben ge speeld. De PvdA is niet van plan extra bezuinigingen in haar verkie zingsprogramma op te nemen, zoals CDA en WD wel hebben gedaan. De sociaal-democraten zien geen aanleiding de bezui nigingdoelstelling van acht mil jard aan te scherpen. De WD besloot afgelopen weekeinde haar programma bij te stellen omdat volgens het Centraal Planbureau (CPB) het huidige kabinet vijf miljard aan bezuinigingen oningevuld heeft gelaten voor de komende kabi netsperiode. Het CDA wil een forse extra ombuiging met het oog op de verslechterde econo mische situatie. PvdA-specialist Melkert stelde gisteren dat het kabinet geen gat van vijf miljard achterlaat, maar heeft aangegeven dit te willen dichten door een verdere afslanking van het overheidsap paraat en door de departemen ten niet te compenseren voor prijsstijgingen. Alleen de exacte invulling van deze ombuigingen moet nog plaatsvinden. Aanvullende bezuinigingen zijn dus niet nodig, vindt de PvdA. De PvdA blijft bij haar standpunt dat in de komende vier jaar de nadruk moet komen te liggen op het versterken van de economische structuur. Het financieringstekort daalt in 1998 tot onder het niveau dat is afge sproken om te komen tot een Europese Monetaire Unie. drie procent. Extra inspanningen om het tekort terug te dringen, kunnen daarom achterwege blijven. CDA en WD zetten veel meer in voor het scheppen van banen via lastenverlichting. Voor de PvdA is echter ook een gelijke koopkrachtontwikkeling voor alle inkomensgroepen van be lang. Te veel verschuivingen zijn voor de sociaal-democraten daarom niet aan de orde. Melkert wees gisteren ook de kritiek af van zijn partijgenoot Duisenberg, directeur van De Nederlandschc Bank. Duisen berg zei dinsdag het 'kortzich tig' te vinden dat het kabinet overweegt een belastingmeeval ler van vier miljard te bestem men voor lastenverlichting. Vol gens hem kan dat geld beter wordt gebruikt om het financie ringstekort te verkleinen. Hij wees er bovendien op dat er een tegenvaller van ook on geveer vier miljard dreigt door lagere aardgasbaten. Melkert vindt echter dat aK die tegen valler zich voordoet altijd nog kan worden ingegrepen. In de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen wordt ruimte vrijgemaakt voor lastenverlich ting. Als de nood aan de man komt, kan dat geld ook gebruikt worden om financiële tegensla gen op te vangen, aldus Melkert. hoogersmildeKapitein Jelte Groen (voorgrond) en luitenant Harry Jansen namen de afgelopen dagen deel aan een grootscheepse oefening van de Lucht mobiele Brigade, het hypermoderne paradepaardje van het leger. Gisteren gaf de brigade een demon stratie van haar kunnen toen een aantal leden afdaal de van de PTT-communicatietoren in het Drentse Hoogersmilde. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Premier kiest voor CDA/PvdA/D66 Premier Lubbers ziet de WD niet in het nieuwe kabinet komen. Hoewel de liberalen volgens hem een goed pro gramma hebben 'straalt de partij iets uit van: wij tegen de anderen', aldus Lubbers gisteren bij een lezing voor Erasmus Universiteit te Rotterdam. Hij verwacht een centrum-links kabinet van CDA, PvdA en D66. Voor de PvdA had Lubbers niets dan lof. De PvdA van nu is vol gens hem 'onvergelijkbaar' met die van 1982, toen een kabinet van CDA, PvdA en D66 het nog geen jaar uithield. „Het heeft de PvdA beslist pijn gedaan tot an dere conclusies te komen, niet alleen op het punt van de socia le zekerheid, maar ook ten aan zien van de criminaliteitsbe strijding. Maar ik durf hier en nu te zeggen dat samenwerking met de PvdA een stevig beleid oplevert." D66 heeft volgens Lubbers al een voorschot op het pluche ge nomen door een 'gouvemementeler verkiezings programma' (meer regeerge- zind, red.) vast te stellen. Ook gezien de voorspelde verkie zingswinst ligt deelname aan de regering volgens de premier in de rede. „Als we er vanuit gaan dat D66 meer dan het dubbele van de huidige twaalf zetels be haalt, is dat iets om bij stil te staan", meent Lubbers. WD-fractievoorzitter Bolke- stein vindt de uitspraken van de premier 'wat merkwaardig'. Volgens de liberale leider zijn CDA en WD na dit weekeinde juist wat nader tot elkaar geko men. Beide partijen scherpten zaterdag hun verkiezingspro gramma's aan met forse extra bezuinigingen. Volgens CDA- fractieleider en beoogd opvolger van de premier, Brinkman, is een keuze pas na de verkiezin gen nu niet aan de orde. In zijn rede, waarin hij uitvoe rig terugblikte op twaalf jaar premierschap, relativeerde Lub bers de volgens hem soms 'zwartgallige geluiden' over de 'verloedering en verfloddering' van de Nederlandse samenle ving. „Ik heb geleerd nogal eens over de grenzen te kijken en zeg: er is geen enkele reden voor zwartgalligheid. Er is geen reden te zeggen dat het slecht gaat met het milieu als vele lan den ons Milieubeleidsplan roe men. Het is niet nodig somber te zijn over de gezondheidszorg, als de VS ons stelsel tot voor beeld nemen". Ook met de ont wikkeling van de staatsschuld en de tolerantie zou Nederland gunstig afsteken bij andere lan den. Na ingang nieuwe wet soms ontslag op staande voet bij ziekte Bouwvakkers en andere werknemers in de bouwnijverheid hebben de afgelopen we ken massaal bij hun vakbonden geklaagd over de harde aanpak van hun werkgevers van ziekteverzuim. Bij de Bouw- en Hout bond FNV kwamen zeker vierhonderd tele foontjes binnen van woedende leden. Sinds 1 januari moeten werkgevers af hankelijk van de grootte van hun bedrijf de eerste twee of zes weken ziekteverzuim uit eigen zak betalen. Volgens de FNV-bond stellen werkgevers zich daardoor veel har der op. Zo is het zelfs voorgekomen dat per soneelsleden op staande voet zijn ontslagen wegens ziekte. Ook geven sommige werkge vers geen aanvulling tot honderd procent van het netto-loon bij werknemers die niet door werkomstandigheden ziek zijn geraakt (bijvoorbeeld sportblessures). Zij zijn hier volgens de CAO wel toe verplicht. Een andere klacht is dat werkgevers veel selectiever personeel aannemen. Iemand met een lang ziekteverleden komt veel moeilijker aan een baan, aldus de woord voerder. Voorts blijkt uit veel reacties dat de werk gever zelf op bezoek gaat bij zijn zieke werknemer. Die bezoekjes blijven niet be perkt tot een vriendelijk gesprek. „Werkge vers gaan op de stoel van de arts zitten en stellen vervolgens de mate van arbeidson geschiktheid van hun werknemers ter dis cussie", aldus voorzitter Middendorp van Het Zwarte Corps, de vakvereniging voor machinepersoneel. De bonden zijn bang dat de werkgevers de nieuwe wet aangrijpen om zieke werk nemers te 'straffen'. Helemaal onterecht is die angst niet. Transporteur Vos voerde bij voorbeeld recent een extra wachtdag in voor zieke werknemers. Onder druk van de Vervoersbond FNV keerde Vos op zijn schreden terug. frankfurt» Het Rotterdamse vrachtschip Venture kwam gisteren muurvast te zitten onder de Vredesbrug in Frankfurt toen de brug het begaf en precies op het schip terecht kwam. foto reuter arne dedert

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3