Kashmir niet geholpen met verkiezingen Vietnamese dijken staan op instorten Vrouw heeft recht op deel pensioen van man Feiten &Meningen Klein-Amerika DONDERDAG 27 JANUAR11994 MARY MONDRIAAN E HIEKESNUDERS-BORST De Verenigde Naties hebben 1994 uitge roepen tot jaar van het gezin. Al vele ge neraties zetten met name de vrouwen zich in voor het gezin. Maar die vaak tien tallen jaren onbetaalde arbeid leveren geen recht op een behoorlijk pensioen op. Het wetsvoorstel 'verevening pen sioenrechten bij scheiding' van staatsse cretaris Kosto van justitie is een stap in de goede richting, maar geeft desondanks grote groepen vrouwen nog steeds geen recht op een eerlijk deel van het pensioen van hun man. Tot 1 oktober 1971 was het bijna niet mogelijk om te scheiden, tenzij de ander zich ernstig had misdragen met name door overspel. Bovendien had een echt genote alleen recht op alimentatie als zij de scheiding had geëist. Met de wet Her ziening Echtscheidingsrecht van 1971 verviel de schuldvraag en werd 'duurza me ontwrichting van het huwelijk' de eni ge grond voor echtscheiding. Maar die vage omschrijving leverde geen duidelijke aanknopingspunten op voor het toeken nen van alimentatie. Veel mensen vinden dat vrouwen zich zelf moeten kunnen redden na een schei ding, desnoods met alleen bijstand. Zij beschouwen de verantwoordelijkheid van de partner als beëindigd bij het einde van het huwelijk. Hooguit voor een over gangsperiode is alimentatie op haar plaats. Het wetsontwerp alimentatie- duurbeperking, waarvan nu een wijzi gingswetsontwerp bij de Eerste Kamer ligt, stoelt op deze visie. Het ontwerp stelt de maximale alimentatieduur in principe op 12 jaar. In uitzonderingsgevallen kan die periode worden verlengd, maar als de vrouw 65 is geworden, vervalt het recht op alimentatie in elk geval. Op een geheel andere visie berust het wetsontwerp 'pensioenverevening bij scheiding' dat eveneens in behandeling is bij de Eerste Kamer. Daarin krijgen vrou wen recht op de helft van het door hun man opgebouwde pensioen. Merkwaardig is echter dat deze wet al leen gaat gelden voor 'nieuwe gevallen'. De vrouwen die vóór 27 november 1981 zijn gescheiden, krijgen niets tot een kwart van het pensioen van de man. Daarvoor moeten ze bovendien voldoen aan een aantal voorwaarden: Men moet ten minste achttien jaar ge huwd geweest zijn; Ten minste één kind tijdens dit huwe lijk hebben gekregen en In de huwelijkse voorwaarden of in de echtscheidingsovereenkomst mag geen compensatie zijn opgenomen voor het feit dat men geen recht heeft op pen sioenverdeling. De groep die tussen 1981 en de invoe ring van de nieuwe wet later dit jaar is ge scheiden, valt onder het huwelijksgoede renrecht. Alleen wie in gemeenschap van goederen is getrouwd, heeft recht op een deel van het pensioen. Hoe groot dat deel is, is door onduidelijkheden in interpre tatie en toepassing het huwelijksgoede renrecht echter onduidelijk. Waarop berust deze ongelijke behande ling? Hebben huisvrouwen die tot aan de invoering van de nieuwe wet Verevening van pensioenrechten zich soms minder ingespannen voor de carrière en het pen sioen van hun echtgenoot? Is het juist niet vaak omgekeerd? Hebben de vrou wen van toen zich niet volledig ingezet kinderen, terwijl veel jonge- nu een eigen loopbaan kun nen volgen? Als er bezwaren zijn tegen volledige pensioendelingsrechten voor deze groe pen gescheiden vrouwen, moeten ze in elk geval het recht op levenslange alimen tatie houden als ze geen kans hebben ge zien zelf een aanvullend pensioen bij el kaar te sparen. De rechtsgrond voor ali mentatie op de oude dag is immers geen andere dan voor pensioendeling: het in komen uit pensioen of opgebouwd ver mogen van de kostwinner is mede ver kregen door de inspanning van de huis vrouw van weleer. Het is redelijk dat de vroegere partner enigszins mag delen in de vruchten van haar werk. Nog veel ster ker geldt dit wanneer vrouwen meege werkt hebben in de onderneming van de echtgenoot. Hebben alimentatieplichtigen ziel trouwens wel eens voor ogen gesteld ho hun oudedagsvoorziening nu zou zijn al 1 indertijd de betaalde en onbetaalde ai beid gelijkelijk over man en vrouw vvarei verdeeld en de kostwinner dus maar hal buitenshuis had kunnen werken? Wa was er dan terechtgekomen van de pen sioenopbouw? Was er nog carrière maakt? Wie dat goed zich laat doordrin gen, zal het betalen van alimentatie tot di dood toe geen onrechtvaardige last mee vinden. Mary Mondriaan is voorzitter Vrouwen hond CW en bestuuxslid .CDA-Velsen Hieke Snijders-Borst isjiscaal-jiiriste/em- ancipatie-deskundige. STANDPLAATS: ISTANBUL De Indiase regering acht de tijd rijp voor verkiezingen in de deelstaat Kashmir. Dat blijkt uit de woorden van de Indiase minister Chavan (binnenlandse zaken). Volgens hem kan 'het politieke proces' in de deelstaat hersteld worden. In de officiële regeringstaai is dat een eufemis me voor 'verkiezingen'. PRAFUL BIDWAI De veel geplaagde noordelijke deelstaat wordt sinds 1990 vanuit New Delhi bestuurd. Het aantal moorden en ontvoerin gen door separatisten in Kashmir was zó sterk gestegen, dat New Delhi oordeelde dat de deelstaatregering niet meer bij machte was om gezag en orde te herstellen. De verkiezingen die nu worden voorbereid, lijken in de eerste plaats als doel te hebben te la ten zien dat India de volledige controle over Kashmir heeft herwonnen. De voormalige pre mier van de deelstaat, Farooq Abdullah, is onlangs vanuit vrij willige ballingschap naar Kashmir teruggekeerd. Hij pro beert nu te redden wat er te redden is van zijn naar de mar ge gedrongen Nationale Confe rentie Partij. De optie die hij nu bekijkt is of een coalitie met de regerende Congress-I partij per spectieven biedt. Volgens welingelichte kringen in New Delhi houden veilig heidsdiensten momenteel ge heime besprekingen met diver se groepen van militante mos lims in de Kashmirvallei. Deze groepen wordt voorgehouden dat Kashmir een vorm van au tonomie tegemoet kan zien als ze bereid zijn om met New Del hi samen te werken. Regering afgezet De problemen begonnen in 1989 toen de dochter van de toenmalige minister van Bin nenlandse Zaken, een Kashmiri, door radicale militanten werd ontvoerd. Om haar vrij te krij gen, ging New Delhi in op de ei sen van de kidnappers. Dat leid de tot een golf van nieuwe ont voeringen en aanslagen, totdat de federale regering direct in greep en de deelstaatregering afzette. Bij militaire operaties die New Delhi begon om de militanten uit te schakelen zijn duizen den doden gevallen. Het voornemen om nu verkiezin gen te houden, is volgens cri tici vooral ingegeven door de wens om te laten zien dat New Delhi ook zonder het gebruik van brute kracht in Kashmir rust en orde kan scheppen. Maar met het organiseren van verkiezingen worden de werkelijke oorzaken van het conflict in Kashmir niet weg genomen, zelfs niet de symp- tonen van de omvangrijke politieke en sociale crisis. Want als er verkiezingen worden uitgeschreven, wor den ze zo goed als zeker door de bevolking geboycot. De regering zal veel moeite te hebben om ter plaatse ambtenaren te vinden die de verkiezingen willen of zelfs maar kunnen organiseren. Met als gevolg dat de verkie zingen al bij voorbaat illegaal zijn, omdat het proces zo slecht wordt bewaakt dat de geloofwaardigheid van de uitkomst gelijk nul is. Het Westen zal bovendien op ba sis van zo'n vertoning niet instemmen met de bewering dat het 'politieke proces' is hersteld. De plannen van de regering zullen pas een kans van sla gen hebben als ze ophoudt met het tegen elkaar uitspe len van de verschillende mili tante groepen. New Delhi probeert tegenwicht te geven aan de pro-Pakistaanse isla mitische fundamentalisten door hindoeïstische groepen zoals de Panun Kashmir te bevoordelen. Deze laatste groep bestaat uit in balling schap levende hindoes die uit de door de islamieten ge domineerde vallei van Kashmir komen. De diepere oorzaken van de problemen in Kashmir heb ben te maken met de aan sluiting bij India in 1947. Dit besluit werd genomen door een impopulaire heerser, van wie de pas onafhankelijke rege ring in New Delhi vond dat hij geen wettig mandaat had. Fraude en omkoperij Sindsdien is Kashmir geplaagd door opeenvolgende regeringen die met behulp van fraude en omkoperij de macht naar zich toetrokken. Daarmee werd langzamerhand een voedings bodem gekweekt voor de ge welddadige acties van de Kashmiri separatisten, de 'Aza- di's', en het tegengeweld van New Delhi. In feite schreeuwt de situatie in Kashmir om drie dialogen. Ten eerste moeten er binnen Kashmir gesprekken plaatsvin den. Dat is nodig om uitdruk king te geven aan het gevoel van verbondenheid dat mo menteel in de deelstaat heerst. Zo'n dialoog zal ook op een ef fectieve manier een einde ma ken aan de interne impasse, waar aanhangers van de harde lijn de mensen die tot een com promis bereid zijn het onder handelen onmogelijk maken. Een andere dialoog moet wor den gevoerd tussen New Delhi en de bewoners van de vallei van Kashmir. Die kan op gang worden gebracht als New Delhi als eerste stap iets probeert te doen aan de noden van een be volking die al drie jaar zonder effectief bestuur zitten. Ook zou het grootste deel van de troe penmacht moeten worden te ruggetrokken. Het derde gesprek moet plaats vinden tussen de aartsrivalen India en Pakistan. India heeft weliswaar in principe de nood zaak van bilaterale gespreken erkend, maar evenmin als Isla mabad heeft de regering in New Delhi er veel aan gedaan om het gesprek ook werkelijk tot stand te brengen. Dit proces zou worden bevor derd als een vorm van autono mie voor Kashmir bespreekbaar gemaakt kan worden. Tijdens de eerste oorlog tussen beide buurlanden in 1948 werd Kashmir over India en Pakistan verdeeld. De mogelijkheid van open grensverkeer en grotere bewegingsvrijheid is de enige manier om het verzoeningspro ces in Kashmir te bevorderen. Tenslotte zou met de oplossing WIM STEVENHAGEN Jl) OOK ALTlJP W6T Jé. MUIEU ÉN JE JE NOU JEW? VoOfZ [7e TE<3)&M [/ALIBUPÈ- A^PCjASOpBKfNqST N pfcEier £ÖN tacogr VAM 4 ihiwv, ...NIKS /VIEevALLÊF- - 'KUNNEN INE Pté OOK WEE fJJITEN NMg VIE &E|OOFp£ $£|AjTiN^ VE£|A<alN<4' '-JzrjL Moslim-vrouwen uit Kashmir tijdens een anti-lndia-demonstratie in Srinagar. foto afp mushtaq au van het probleem Kashmir een moed dat ze kernwapens heb- wat zuid-Azie en de rest van de belangrijke angel zijn weggeno- ben. Immers, een nieuw open- wereld kan gebruiken, men uit de latent explosieve re- lijk conflict, waarbij de inzet van laties tussen India en Pakistan. massavernietigingswapens niet Van beide landen wordt ver- uitgesloten is, is wel het laatste 'Klein-Amerika' is de wat pretentieuze naam die wij len president Özal zijn land toebedeeld had. Nu doen enkele delen van sommige Turkse steden inderdaad wat Amerikaans aan, met hun moderne torenflats, luxueuze disco's en over dekte winkelcentra waar al les te koop is. Voor astrono mische bedragen overigens. Maar in het oude havendis trict in Istanbul, Karaköy, leeft de Amerikaanse geest in de ware zin van het woord. De meeste schepen die hier de laatste tijd afmeren, zijn afkomstig uit de voormalige Sovjetunie. Hun boegen met cyrillische letters steken hoog boven de oude gebou wen aan de kade uit. En als je het aan de met bontmut sen getooide passagiers vraagt, dan is Turkije inder daad 'Klein-Amerika': het land van de nieuwe kansen. Het hele jaar door leggen in Karaköy-schepen aan met- elk tussen de 200 en de 600 passagiers uit Odessa, Se- bastöpöl eft Novófos&fsk. Het zijn geen toeristen; ze komen fortuin maken. Grote plastic tassen worden de boot op gesleept. Af en aan rennen de passagiers, want in de 3 dagen dat ze hier zijn, moeten ze zoveel mo gelijk spullen verzamelen die ze druis voor een goede prijs kunnen verkopen. In een eettentje aan de kade zit Sacha, een blonde, slun gelachtige jongen van 16 jaar, met grijze ogen. Gebo ren en getogen in Kiev, lokt hij sinds een jaar Russische klanten naar het restau rantje van zijn baas. Daar verdient hij zo'n 1200 gul den per maand mee. En hij heeft een lucratief handeltje opgezet in sinaasappels. Maar denk niet dat hij ze in netjes verkoopt: trots vertelt hij hoe hij nog vorige week naar Mersin aan de Turkse zuidkust is geweest om 20 ton in te kopen. En al die si naasappels worden als 'handbagage' verscheept naar Oekraïne. Volgens Sacha is de bagage van de passagiers makkelijk een miljoen dollar waard. Dat wordt bevestigd door een 'autoriteit' die er aan toevoegt dat het hem zijn kop zal kosten als zijn naam bekend wordt. Er wordt op enorme schaal gesmokkeld en de douane knijpt een oogje dicht in ruil voor een gepaste beloning. Tot Mer- cedessen aan toe verdwij nen in de laadruimen van de 'passagiersschepen Sacha vindt het allemaal prachtig. Hij is tenslotte een belangrijk man. „Mijn baas houdt heel veel van me. Ik krijg veel aanbiedingen van anderen, maar ik wil niet weg bij hem. Ik mag iedere avond in zijn auto rondrij den." Sacha staat, dankzij de con necties van zijn baas, boven de wet. Hij heeft geen werk vergunning nodig, want zijn baas kent alle politieman- - nen in de buurt. Een tele- 1 is gena penarie helpen. En Sacha maakt car rière: „Ik ben ook een beetje maffia." „Maar, goeie maf fia", zegt hij snel als zijn moeder hem boos aankijkt. Want Sacha is niet alleen. Met zijn ouders en zijn broertje van 4 bewoont hij een piepklein apparte mentje in een van de smalle straatjes van Karaköy. Sacha's vader had een be drijfje in Kiev. Maar toen de maffia hem begon af te per sen en een van zijn vrienden vermoordde, besloot de fa milie het geluk in Turkije te zoeken. Nu repareert pa ra dio's. Moederlief verdient wat bij op het Russische consulaat, maar Sacha is de gene die genoeg verdient om hun droom te verwezen lijken: ze willen naar Cana da. Voor Sacha hoeft dat niet, hij heeft her hier in Klein-Amerika uitstekend Dijken zijn voor Vietnam net zo belangrijk als voor Nederland. Zeker 7.000 kilometer aan ri vier- en zeedijk moeten de kost bare landbouwgronden en woongebieden beschermen te gen het water. Al duizend jaar hebben de Vietnamezen erva ring met de aanleg en het on derhoud ervan. Maar nu dreigt er groot gevaar. Het onderhoud is verwaarloosd en wervelstormen en hevige moessonregens hebben een for se aanslag op de dijken ge pleegd. Deskundigen schatten dat duizenden kilometer dijk dreigen te bezwijken. „Een noodsituatie", oordeelt bodem- deskundige Marshall Silver, ver bonden aan het Ontwikkelings programma van de Verenigde Naties (UNDP). Er gaat geen jaar voorbij of Viet nam wordt wel getroffen door vijf of zes wervelstormen die de al door moessonregens gezwol len rivieren nog eens extra op stuwen. Jaarlijks eisen deze rampen honderden mensenle vens en gaan voor honderden miljoenen guldens oogsten en onroerend goed verloren. Omdat dijken zo belangrijk zijn voor de Vietnamezen stelde elke bewoner zich tot voor kort voor twintig dagen per jaar kosteloos De rijstvelden worden rechtstreeks bedreigd door de slechte toestand van de dijken. foto»archief beschikbaar om onderhoud aan de dijken te plegen. Maar deze gewoonte stort net zo snel in als de dijken zelf. Sinds Vietnam halverwege de jaren tachtig de economische hervormingspoli tiek inzette, heeft de gemiddel de Vietnamees daarvoor geen tijd meer. Bovendien zijn de traditionele methoden om dijken te verzwa ren met aarde die in manden wordt aangevoerd niet meer erg effectief. De natuur heeft zulke aanslagen op het dijken- stelsel gepleegd dat dijkverzwa ring met de hand geen doen weinig efficiënte middelen vin den de deskundigen van de UNDP en de Aziatische Ontwik kelingsbank (AsDB) dat meer gemechaniseerd materieel en geavanceerdere know how no dig is om de dijken te herstellen. In oktober vorig jaar kreeg Viet nam een lening van 76,5 mil joen dollar voor een project voor irrigatie en bescherming tegen overstromingen. Onge veer 28 miljoen dollar is be stemd voor het verzwaren van de dijk bij de hoofdstad Hanoi. Het gaat om een stuk van 45 ki lometer lengte, dat de afgelopen tien jaar meer dan 75 keer is doorgebroken. Als het project Hanoi een succes wordt, zal het model staan voor de rest van het land. Overigens zullen alle inspan ningen niet alleen zijn gericht op het beschermen van levens en oogsten, maar ook op het redden van het culturele erf goed. Zo staat de eeuwenoude Dinh Chem-tempel in de buurt van Hanoi tegen een dijk aan. Het bouwwerk staat in feite op in storten omdat de fundamenten voortdurend in het grondwater staan. „Maar ook de dijken zelf heb ben veel Vietnamezen dierbare herinnneringen", zegt plaats vervangend directeur-generaal van het ministerie van water bouw Le Van Minh. „Dijken zijn romantische plaatsen langs het water waar jonge, verliefde paartjes graag wandelen. Men sen komen er bij elkaar om tra ditionele muziek te spelen en om er naar te luisteren. Dijken zijn uit ons leven niet meer weg te denken."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2