Raas opnieuw zonder grote kopman Staatsen: 'We hadden wel een vermoeden' CRÜVFF Koploper FBT loopt tegen nederlaag op Sport DIOK start playoffs met zege op Castricum Tilburg verrast Geleen DONDERDAG 27 JANUAR11994 PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-35# 'Deze ploeg is wakker geschud' SCOREBORD Van 1 Jan Raas had ze graag willen presenteren: Lance Arm strong, Rolf Sörensen, Maximilian Sciandri, Gianni Bug- no, Toni Rominger, Mario Cipollini. Al was het er maar één geweest. En het geld was niet eens het probleem. Maar geen van de vedetten hapte. Té honkvast. Zodat Raas het vanaf gisteren met een weliswaar drastisch uit gebreide (van 16 naar 22), met een ook bredere en wel licht meer getalenteerde, maar qua karakter toch weer nauwelijks afwijkende professionele wielerstal moet doen. NPA-VERSLAGGEVER De basis blijft Nijdam/Maassen/Van Hooy- donck kandidaten dus voor de klassiekers, en links en rechts wat prologen of etappe-over winningen. Raul Alcala is als 'te licht voor dat geld' doorgesluisd naar Hennie Kuipers Motorola, de Belg Eric van Lancker terug van de 'wielertoeristen' van Fes- tina in weer een normale ploeg, en verder werd het geld opge maakt aan deels ook commer ciële belangen. Het koppel Ekimov/Nelubin, bijvoorbeeld. Raas: „Post mag niks meer in ze zien, omdat ze in Rusland geen verf kunnen verkopen, maar er is wél een WordPerfect programma in het Russisch. Bovendien vind ik Ekimov een aanvallende renner, die nog altijd meer kan winnen dan-ie tot nu heeft gedaan. Hij staat niet voor niets dertiende op de wereldranglijst." En een ander koppel, de No ren Kvölsvoll en Namtvedt, laat zich ook verklaren. Raas: „Best goeie renners, waaraan we wat kunnen hebben. En... de vice- president van ons bedrijf in Eu ropa is een Noor." Neerwaarts Zijn bazen waren tevreden met de 38 overwinningen in het eer ste sponsorjaar, 1993. Vooral door de eindzege van Alcala in de DuPont Tour, met dank aan de Festina-ploeg van Jan Gis- bers. Maar sportief gezien kon Raas het maar moeilijk warm krijgen van het niveau B-zeges. Géén klassieker, géén Touretap pe dé hoogtepunten toch De ploeg van Jan Raas ziet er dit seizoen als volgt uit. Ge bleven: Erik Dekker, Louis de Koning, Frans Maassen, Rob Mulders, Jelle Nijdam (Ned); Danny Daelman, Sammie Moreels, Edwig van Hooy- donck (Bel); Yvon Ledanois, Frédéric Moncassin (Fra); Dieter Runkei (Zwi). Geko men: Michael Boogerd (Ned, neo), Tom Cordes (Ned, Amaya), Leon van Bon (Ned, neo), Vjatsjeslav Ekimov (Rus, Histor), Dimitri Nelub- in (Rus, Histor), Ade Kvöls voll (Noo, Subaru), Bo Namt vedt (Noo, Subaru), Eric Lancker (Bel, Festina), Mare Wauters (Bel, Lotto), Marty Jemison (USA, neo), Leith Sherwin (Aus, neo). Raul Alcala (Mex, Mo torola), Eric Vanderaerden (Bel, ZG Mobili), Nol Segers (Bel, gestopt), Martien Kok kelkoren en Wilco Zuijder- wijk (Ned, beiden weer ar teur) vertrokken bij Word Perfect. Jan Raas, Hilaire VanderSchueren en Joop Zoetemelk vormen de ploeg leiding. Het podium waarop Jan Raas gisteravond zijn ploeg presenteerde, was bijna te klein. De 'stal' van Raas telt dit s voor ploegleiders van het snit- Raas. Het was de voortzetting van de neerwaartse curve van de laatste jaren. In 1988 bijvoor beeld nog twee 'klassiekers' en zes Touretappes. Maar toen kon er ook een topsprinter la Van Poppel worden uitgespeeld en waren Nijdam/Maassen/Gölz ook nog in hun aandringende jaren. Raas probeert het al zo lang zegt hij over een andere boeg te gooien; hij wil ook wel eens meespelen in een grote ronde. Maar het experiment- Rooks is genadeloos mislukt, en met een buitenlander van hoog niveau willen de onderhande lingen maar niet lukken. Raas is zelf nooit zo'n type klasse mentsrenner geweest, maar ook hij zou graag eens 'in de eerste wagens' rijden, tijdens de ber getappes. Het lukte (wederom) niet. Vandaar ook in '94 maar één grote ronde, de Tour. Hij gaat het rijtje langs: „Met Armstrong waren we zo goed als rond, op voorwaarde dat Motorola zou stoppen. Maar toen tijdens de Tour het besluit viel door te gaan, gaf hij zijn woord opnieuw aan Kuiper. Sö rensen, daar waren we ook ver mee, maar die man rijdt al tien jaar in Italië, die woont daar, die is daar geaard. Wat moet die dan gaan verkassen? Hetzelfde geldt in wezen voor de anderen. Ze verdienen hier nauwelijks beter, ze zijn verplicht tot meer wedstrijddagen, ze moeten van het goeie Italiaanse milieu naar het noordelijke." Streep dus door Bugno, Ci pollini, Sciandri ook. Rominger dan. Raas: „Het was afgespron gen, totdat half oktober zijn manager ineens weer contact opnam. Hij wilde alsnog ko men. Wij deden hem een nieuw aanbod, maar een dag later had hij al voor Glas/Mapei gete kend. Of hij ons heeft gebruikt in zijn onderhandelingen? Wie zal het zeggen." Concurrentie Eenzelfde soort ploeg dan maar, maar wel met een andere aan pak. Raas. „Het moet beter dan vorig jaar. En ik zou niet weten waarom dat niet zou kunnen. We hebben een grotere ploeg, dus er is meer concurrentie. De meesten hebben éénjarige con tracten, dus ook op dat punt zullen ze zich i ken. En we rijden een kleiner programma, wat betekent, dat ze zich beter kunnen concen treren op de hoogtepunten van het seizoen. De Italianen varen er ook wel bij, dus waarom wij niet?" Volgens Raas merkt hij nu al dat de sterkere waarden in de ploeg 'zijn wakker geschud'. „Er hebben er een stuk of tien een trainingsprogramma gevraagd van Eugène Jansen, en die zijn er de hele winter al mee bezig. Tijdens het seizoen bouwen we van half mei tot half juni een rustperiode in voor de renners, die naar de Tour gaan. In de hoop dat ze scherper aan de eerste Tourweek beginnen. Want daar moeten we het toch weer zien waar te maken." Raas heeft twee Nederlandse neo-profs in zijn ploeg opgeno men; Leon van Bon en Michael Boogerd. Bij hem anders dan bij Post en Priem geen wilde LEIDEN AAD SIERA DARTS/SNOOKER/BOWLING/POOLMEDEWERKER Op de maandag vroeg in Zuid-West liep koploper Falcon Bowling Team tegen een 3-1 nederlaag op. Verantwoordelijk voor deze nederlaag was de nummer twee op de lijst 't Wedde. Met dezelfde cijfers versloeg Team No Name het team van Heineken. Op de ranglijst heeft het Falcon Team nog steeds de eerste plaats in handen. Voor het trio Verboon Versservice is er op de maandag laat geen vuiltje aan de lucht. Zelf won het met 3-1 van Profes sional Bowling Shop. Concurrent Van Rhijn leed tegen Ladan een 3-1 verlies. Verboon leidt nog immer de dans om de eerste plek. De ploeg heeft nu 44,5 pun ten. Van Rijn bezit 37 punten. Het toptreffen op de dinsdag vroeg tussen de trio's van Kriek en de Bowling Stones eindigde in een 2-2. KMK was met 44-0 te sterk voor Verboon Versser vice. De Stones blijven met 41 punten de ranglijst aanvoeren. Kriek staat op de tweede plaats. Op de dinsdag dubbel laat waren de Saucysjes geen partij voor kop loper van Hemert: 4-0 was de uitslag. De Giganten moesten met 3-1 buigen voor het team van de Sportivoos. Van Hemert was en is de nummer èèn met 36 pun ten. Op de voet gevolgd door GTST. Op de woensdag vroeg behaalde het frio van van Bostelen de maximale score. Tegen De Zijl werd het 4-0. Mede door dit resultaat staat van Bostelen op een eerste plaats. Goede tweede is De Zijl. Op de woensdag laat haalde Les Petit Quilles overtuigend uit. Het trio won met 4-0 van Kuifje. Nummer twee van de ranglijst Arbouw Sieval leed een 1-3 ne derlaag tegen Cl000. In Holiday Inn viel op de maandag vroeg een aantal klinkende uitslagen te noteren. Dino maakte gehakt van Black and White (3-18). Ook Casinetto liet niets heel van koploper Ronald McDo- naldhuis (17-4). Op de dinsdag dubbel vroeg liet V&R Ateliers zich van haar bes te kant zien. Tegen Siesta Beach werd het 16-2. Het duel Marcel&Bert-Voka eindigde in een 12-5 overwinning voor het duo. Op de dinsdag laat ging het voor de koploper V&R helemaal mis. Te gen PBS werd met liefst 23,5-3,5 verlo ren. Ook de nummer twee moest in een te hard broodje bijten. O Sole Mio bleek met 19-8 veel te taai voor De Tijertjes. De ranglijst wordt immer aangevoerd door V&R Atelier. Bij de donderdag trio's was het team van de Froggs het meest succesvol. De 3 Jays liep tegen een 20-7 nederlaag op. Sooner or Later was een maatje te klein voor Landzicht Plant. Een 19-8 verlies spreekt wat dat betreft boekdelen. Pins Alot is nog altijd de trotse koploper. Zij wordt gevolgd door The Froggs. In Leiderdorp maakt het Real Dream Team op de maandag al lange tijd de dienst uit. Ondanks een 18-9 verlies te gen De Zwijger blijft de voorsprong op naaste belager Hus-Pub 43 punten. Op de dinsdagavond veranderde er aan de top niets. Koploper Bax en Spendel ver sloeg Lugthart 2 met liefst 25-2.De teams van Spar Bukkers konden hun tweede en derde positie handhaven. De ranglijst op de woensdagavond werd danig verstoord. Na een 20-7 ne derlaag tegen Auto Valkenburg duikelde Team Timmerman van de eerste naar de vierde plaats. Tweede staat het team van de Eagles. Dat versloeg met 22-5 Bakker Bart. In de nationale league heeft het AI- phense team van Café Markx in de twee de klasse de koppositie gepakt. Joost van der Lans gooide over vijf games een ge middelde van 203 punten. Het damestrio Bowling Alphen kropen naar een derde plaats. Monique Blok en Thea den Dek ker zetten respectievelijk een beste game neer van 244 en 243 pins. De dames van Ula Maika deden het wat minder goed. Zij zakten van een tweede naar een vijf de plek. Het herentrio Kaasland heeft door negen punten te scoren haar eerste plaats behouden. Jan Meuldijk scoorde een serie van 1211 pins over zes games. In de eredivisie van de dartscompetitie liep koploper Downstairs uit Katwijk te gen een kleine nederlaag op. Nadat zij het op een 4-4 liet aankomen bleek de teamgame juist in het voordeel uit te val len voor het Leidse team de Snops. Stand kop Eredivisie: 1. Downstairs 10- 72, 2. Snops 10-72, 3. Buil Shit 10-67, 4. 't Pretcafe 10-53. Divisie la. 1. Downstairs 10-61 2. B.K. Protectors 10-52, 3. Puntje D'r In 10-51, 4. Spons 10-51. Divisie lb. 1. Geen Punt 10-75., 2. Motorclub Noordwijk 10-61, 3. Vierkant 2 10-58, 4. Harbour Turbo's 10-48. Snooker In de 14e ronde van het Warmonds kam pioenschap snookeren ging de dagprijs naar Hiran Perera. In de Finale versloeg hij hij met 2-0 John Lepelaar. Walter Scheltens leidt in het algemeen klasse ment. De hoogste break kwam op naam van Steven Toal (56). Poolbiljarter Marcel Lamboo mag zich de trotse winnaar noemen van de 8e ronde van de bollenstreekbokaal. In de finale won hij van Jan Eggink. Job Kem- pe staat eerste in het klassement. Leonie van der Hoeven werd in een toernooi in het Belgische Roeselaere tweede. In de eindstrijd moest zij haar meerdere er kennen in Anja Deussaert. DIOK is de play-offs van de nationale rugbycompetitie goed be gonnen. Het altijd beladen duel met Castricum eindigde gister avond in een 14-12 overwinning. De schorsing van international Robert Broers heeft een loute rende werking op de vijfvoudige landskampioen gehad. „In de voorbereiding heb ik het accent nadrukkelijk op de discipline gelegd'vertelde coach Julius Breinburg. „We hebben weliswaar twee weken de tijd om tegen de straf in beroep te gaan, maar ik vond ook dat de spelers meer als kampioenen moesten gedra gen. De spelers hebben die opdracht juist tegen Castricum goed opgepakt. Het was een zeer fair duel, waarin de spelers zelfs van Castricum en de scheidsrechters de complimenten voor hun spel in ontvangst mochten nemen. Normaal is Broers onze man in het voorterrein, maar vandaag liepen alle spelers gewoon een stapje harder." De frustratie, die altijd volop aanwezig was bij de duels in Cas tricum en die steevast de oorzaken van de geleden nederlagen waren, bleef nu ver weg. In de eerste helft ging de strijd gelijk op. DIOK hield de wedstrijd open en speelde goed op de wing. Gott fried Bos benutte drie penaltykicks; Castricummer Hans van Oei zette daar eveneens drie rake trappen tegenover. Ruststand 9-9. Na de pauze zorgde het gedisciplineerd optreden van het DlOK-vijftiental voor een licht veldoverwicht. Bos groeide uit tot de man van de wedstrijd door na een interceptie de enige try te drukken. Van Oei stelde daar een benutte penalty tegenover. De eerste DIOK-zege bij Castricum sinds jaren kwam nog een maal in gevaar toen Van Oei kort voor tijd een kick recht voor de palen mocht nemen. Hij miste echter jammerlijk. De Noordhol landse ploeg lijkt na de tweede opeenvolgende nederlaag ook dit jaar uitgeschakeld voor het door DIOK verdedigde landskam pioenschap. Niemann zal titel niet verdedigen KLOBENSTEIN SID Gunda Niemann zal haar wereldtitel schaatsen bij de vrouwen-allrounders niet verdedigen. De Duitse uit Er furt heeft geen zin in de vliegreis naar Butte, Verenig de Staten. Het toernooi is op 5 en 6 februari. „Ik kan lange vliegreizen niet verdragen", aldus Nie mann. „Na intercontinentale vluchten ben ik altijd ziek." Niemann zei verder dat ze kort voor de Olympische 3.000 meter in Hamar, de eerste afstand waaraan ze in Noorwegen meedoet, geen enkel risico wil nemen. „Ik heb de laatste dagen proble men met de amandelen. Het is vervelend een titel zonder strijd op te geven, maar de gezondheid gaat voor." Om ritme te bewaren, doet de 27-jarige voormalige Oostduitse in het WK-week- einde mee aan wedstrijden in het Italiaanse plaatsje Baselga di Pine. kes 34-0, Ascrum-ARC afg. iLPHEN A nnend ~2,]Tempo. ivereer Zesde koers, 2000 m: 1. Early Bird (Pocjs6'7'0^ 2.41,6 - 1.20,8, 2. Forte Diepnow, 3. E<NiC0 O: 80 plaats 2,30 8,70 %p^]jcpp 1070,70. freaiibee s. 1640 m 1. i (Wortel) 2.11,4- 1,20,12. Femke Spd T eer, 3. Friso Pride Toto.- winnend 3,1 IOflF plaats 2.50 5,00 koppel 32,00 352,00 dubbelwinnend (4-9) 21.50 oers, 2000 m: 1. Accaunt F 2.45,5 - 1.22,8, 2. Fresco, j( Glenr 30 pla uitspraken over 'de jacht op de amateurs', die plotseling schijnt te zijn geopend. De plannen van Post, die met Raas samen een schaduwploeg van deels routiniers en twee handen vol neo's op de weg zou brengen? Raas kijkt zo zuinig als een echte Zeeuw. De ophef van de laatste week heeft hem be vreemd. Filosoferen „In november heb ik er een keer met Post over zitten filosoferen. We zijn uit elkaar gegaan met de afspraak, dat we nog een keer rond de tafel zouden gaan zitten. Daar is nog niks van ge komen. En nu lees ik ineens van zoveel geld, zoveel renners, zus en zo sponsors... Nou, echt: ik weet van niks, want er is niks. Wat niet wil zeggen dat het niet goed is, maar er zijn gewoon nog geen afspraken over ge maakt." IJSHOCKEY Tilburg: Acculinin 2, Gadowsky, 1573.80. BASKETBAL raeus (Gri) - Real Madrid (Spa) 75-73 n.v. (66-66, 35-30). Groep B: Cibona Zagreb (Kro) - Joventut Badalona (Spa) 74-82 (34-35), ZEILEN 5,50 koppel 37,10 trio 493,60. koers, 2000 m 1. Excelle w j) 2.41,1 - 1.20,6. 2. Faco 3. Fan Swagerman. Toto: winnend 5,leVenen 'jteur Wi :nde koers, 3120 m: 1. Fantail (Grijaantre< 4 18,8 - 1.22,9, 2. Mazzie's Prize, 3. El dy Oostland. Toto: winnend 2,50 plaa 2,10 3,60 3,40 koppel 28,00 Elfde koers, 2000 m: 1. Flamous (Kamminga) 2.38,3 - 1.19,2, 2 FrestsEVILLA Robel, 3. Doortje Scimitar. Niet gesta jn j 'j dan 0-1 eindsti Traine ,~3. Interest Regina. Niet gesta De Ne< ght. Hamlet Ludwig. To) i,inp dj p,aa,s 1.00 1,30 spierp geschc Bob SPORTPRIJSVRAGEN (Aus). Australia Cup match racen, Lucky ten, woensdag 26 januar na twee van vijf dagen: 8-9-10-16-27 vis (Aus) 10 gewonnen, 2 verloren, 2. 28 - 29 - 34 - 40 - 45 :r (Ned), Pace (Fra). Peponnet (Fra), 46 - 48 - 52 - 55 - 58 i (Aus), allen 7-5. 59-69-73-76-80 SPORT OP TV 4sprak( periode (1-1) kwam Geleei ]apric vooral scorend vermogen ti Zij kort. Slechts international Har Au: togs had succes, maar zijn tref bot fer kwam te laat om het gecon iet centreerd verdedigende Tilburjmidde nog in de problemen te bren eeftijc gen. dig aa Het derde doelpunt van deen lie ieuwe bekerhouder kwam ojCapri; naam van de Canadeealuit Gadowsky. woorc yoldoi 17-jar te krij Het ijshockeyteam van Tilburg heeft woensdagavond verras send het nationale bekertoer nooi gewonnen. De Brabanders versloegen in de finale het ster ker geachte Geleen met 3-1. De Rus Acculinin was met twee treffers de grote man bij Til burg. In de tweede (1-0) en derde VERVOLG VAN VORIGE PAGINA Voorts meldt dat verslag uit Zeist: „De KNVB erkent dat er sprake is van twee conflicteren de verplichtingen. De KNVB biedt daarvoor aan Lotto haar excuses aan en is tegelijkertijd van mening dat zij de afspraak met Cruijff in het belang van de prestaties van het Nederlands Elftal dient te eerbiedigen. Dat betekent dat Cruijff niet gehou den is kleding van Lotto te dra gen. Lotto geeft in haar brief van 24 december (1992, red.) aan dat dit een zwaarwegend punt is en dat er in de eerste helft van 1993 naar een creatie ve oplossing gezocht zou wor den. Cruijff heeft toegezegd de naam Cruijff zonder toevoe ging Sportswear niet-provoce- rend te zullen dragen. Jos Staat sen zal nog proberen Cruijff te bewegen niet alleen de naam Cruijff op de kleding te dragen maar de naam Johan Cruijff". En dan komt de cruciale passa ge: „Lotto wijst erop dat de on derneming die de licentierech ten van Cruyff Sportswear in bezit heeft (Fame dus, red.) in Staatsen: vaagjes. de aanloop naar en tijdens het WK geen gebruik zou mogen maken in haar marketingcam pagnes van het feit dat door Cruijff op het WK Cruijff Sports wear word t gedragen Vanaf zijn vakantie-adres op Tenerife verklaarde De Rooy be gin deze week dat hij destijds in Zeist nog niet wist wat Fame met The Legend van plan was. Hij heeft die opmerking „ge woon commercieel-intuïtief gemaakt. En: „Ik heb gezegd, in het kader van het subtiel en niet-provocerend omgaan met het hele Cruijff-gebeuren past dit volgens mij helemaal in de afspraken die jullie al gemaakt hebben. En dat beaamde Staat sen ook". Staatsen vaagjes Maar kort daarna, en in ieder geval dagen voor het KNVB-ge- zelschap afreisde naar de loting in Las Vegas, begon het via de tussenhandel te gonzen van de geruchten over een Legend- campagne waaraan Fame werk te. En als de KNVB door die op merking van De Rooy op die za terdag al niet klaarwakker is ge worden, moet dat toch in elk geval zijn gebeurd toen de voet balbestuurders lucht kregen van Fame's campagneplannen. Het vraag- en antwoordspel tussen deze krant en Staatsen wijst daar ook op. Op de vraag of het KNVB-sectiebestuur op 11 de cember wist dat Fame aan zo'n campagne werkte, antwoordde Staatsen: „Nee. We hadden wel een vermoeden dat iets derge lijks op stapel stond". Om op de vraag 'wanneer hoorde u voor het eerst over de voorgenomen Fame-campagne' vaagjes te re pliceren: „Ik heb er nog nooit van gehoord. Wat is dat Fame eigenlijk? Cruijff the Legend? Daar heb ik later wel wat over gehoord. Of dat voor of na de loting was, dat weet ik niet Hoe dan ook, structurele sponsors als Lotto zijn voor een sportbond van ontzettend groot belang. Die blijven de bond steunen als het minder gaat en verdienen het dus om, in ruil voor het vele geld dat ze beta len, door zo'n sportbond in de watten te worden gelegd als het echt leuk wordt. Bijvoorbeeld als er op een wereldkampioen schap veel publiciteit te halen valt. Zorgt een sportbond daar niet voor, dan dreig^de structu- SPORTS rele financiële basis weg te val len en is het met de sport in de ze moderne tijd snel gebeurd. Vanaf Tenerife liet Lotto-man De Rooy deze week dan ook geen misverstand bestaan over wat er zou gebeuren als Fame rond Oranje-coach Cruijff een grote reclamecampagne was ge start: „Als dat gebeurd zou zijn en het zou gebeurd zijn op een manier waarvan wij zouden kunnen zeggen: hé, dit is direct schadelijk voor onze activiteiten en in strijd met het contract, ja, dan durf ik wel de uitspraak te doen dat wij daarop zeker ach teraf actie zouden hebben on dernomen". En: „Men wist op voorhand dat daar discussie over zou komen om het maar eufemistisch uit te druk ken". Keiharde realiteit In het licht van de keiharde rea liteit is een structurele sponsor als Lotto zo belangrijk voor de° KNVB dat vrijwel al het ander( van een lagere rangorde is. Ooi het tijdelijk aantrekken va han Cruijff als bondscoach Lotto en Henk Bergsrjii van Fame erkent dat heef zich soepel opgesteld de zwarte piet toegespeeld te krijgen, maar had het volste recht om ergens een grens tl trekken. En Fame had he grootste gelijk van de werek om een grote Legend-reclame campagne op stapel te zetten De Rooy zegt dat hij „preciei hetzelfde" zou hebben gedaar als hij voor Fame had gewerkt Maar Fame en Lotto zijn ni eenmaal concurrenten. En du: konden Cruijff en Oranje nooi samen naar het WK'94. Tenzi en de oude rot in de sport kledingwereld Wil Langenberj bevestigt dat ja tenzij óf Lot to óf Fame volledig had toege geven. Maar geen zinnig mens kan dat verwachten. Morgen: 'Een verstrooide pro fessor met enorme oogklep pen'. Leven en werken va han Cruijff. leldij revali voorl plane al ge Seles Volgt

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24