Alphense rechtswinkel in problemen Castellum kan snel uitbreiden eer gedwongen ontslagen door verhuizing Bex i Beeld Hazenbroek toch naar rotonde Kabelkrant in plassengebied 'We kunnen niet alles in het Groene Hart bij oude laten' Rijn- en Veenstreek Kerkstraat wordt minder kleurrijk 1JONDERDAG 27 JANUAR11994 Sieraden uit huis gestolen bqelofarendsveen/rupweteringUit een huis aan de Lijsterbes straat in Roelofarendsveen zijn dinsdagavond sieraden gestolen. De daders hebben aan de achterkant van de woning een ruit in- ;eslagen. Diezelfde avond sloegen inbrekers hun slag in een wo ning aan de Pastoor Kwakmanlaan in Rijpwetering. Gestolen werden Eurocheques, een bankpas, fototoestel en een porte monnee met inhoud. De daders hebben een raam van het pand opengebroken. Aanhangwagen meegenomen oude wetering Vanaf de Kerkstraat in Oude Wetering is van nacht rond half drie op brutale wijze een aanhangwagen gesto len. Een getuige zag een donkere personenauto stoppen, waar uit twee mannen stapten. De twee koppelden de aanhangwagen de bestelbus en hingen het karretje vervolgens achter de eigen auto. Daarna verdwenen zij in het nachtelijk duister. Personenauto's opengebroken HAZERSwouDE-dqrp/wouBRUGGE» Uit een auto die stond gepar keerd op het Jan Tooropplein in Hazerswoude-Dorp is in de nacht van dinsdag op woensdag de radio-cassstterecorder ge stolen. De daders braken het portierslot van de auto open. Het dievengilde sloeg ook toe op het Weteringpad in Woubrugge. Ook daar werd de radiocassetterecorder ontvreemd. De daders isloegen een zijruit van de auto stuk. De schade bedraagt 650 p dins stellinj t on v, stgees 9 apri I krijgt houd Oegst kinde ir kun jury lig de Ruim veertig personeelsleden Bex Reizen worden per 1 april gedwongen ontslagen. Voor hen is collectief ontslag aangevraagd. Tot nu toe werd rekening gehouden met 25 ont slagen. Het aantal ontslagen valt hoger uit doordat het groot- deel van het Bex-personeel weigert te verhuizen naar Arn hem, waar de reisorganisatie zich per 1 april vestigt. Bij Bex werken een kleine 70 mensen. Bex Reizen heeft de afgelopen twee jaar flink verlies geleden, onder meer als gevolg van inter- problemen. Om die reden heeft verzekeraar Ohra, die ei genaar is van de Alphense reis organisatie, besloten om Bex te voegen met Sindbad De gemeente Alphen aan den Rijn wil onder protest toch meebetalen aan de uitbreiding de MBO-school Castellum. Hierdoor kan de school op korte termijn beginnen met de ver bouwing van het hoofdgebouw aan de Ambonstraat. De uit breiding is bestemd voor de MEAO-afdeling, die nu gehuis- is aan de De Smethstraat. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor 'n te stemmen met de fi nancieringsconstructie zoals die door het ministerie van onder wijs wordt voorgesteld. Het gemeentebestuur wilde eerste instantie niet meewer- :n aan de 6,4 miljoen kostende uitbreiding, omdat het ernaar uitzag dat de gemeente een flink deel van de kosten zou betalen. Omdat het mi nisterie onvoldoende geld had om alle schoolgebouwen die daaraan toe zijn op te knappen, werd er een beroep gedaan op de kas van de gemeenten. Na felle protesten is de regeling zo gewijzigd, dat de gemeente al leen maar een deel van de kos ten voorschiet. Rente en aflos sing worden vervolgens door het ministerie terugbetaald. Met deze nieuwe regeling wil len B en W wel akkoord gaan, al is het onder protest. De huis vesting van het beroepsonder wijs is immers nog altijd een taak van het ministerie, vindt het college. Maar de school zou wel erg zwaar benadeeld wor den wanneer Alphen nu geen gebruik zou maken van de rege ling, aldus onderwijswethouder T. Viezee (RPF). De acht meter hoge en negen meter lange abstracte sculptuur van Ernst Hazenbroek wordt binnenkort geplaatst op het Raoul Wallenbergplein. Burge meester en wethouders van Al phen willen het stalen kunst werk voor een periode *van mi nimaal vijf jaar in het midden van de rotonde plaatsen. Voor de plaatsing van het werk en de aankleding van het terrein met gras en bloembollen, willen B en W een bedrag van 74.000 gulden uittrekken. Het enorme kunstwerk met de titel 'A dark limousine exit' werd twee jaar geleden door de gemeente Alphen aan den Rijn gekocht met de bedoeling het een plaats te geven in het park Rijnstroom. Die plaatsing ging echter niet door na protesten van de omwonenden. Toen vervolgens het gemeen tebestuur met het idee kwam om het beeld een plek te geven op het Raoul Wallenbergplein protesteerde de WD'er R. Blom. Hij dreigde anderhalf jaar gele den met een volksoproer wan neer de gemeente het.omstre den beeld inderdaad op de rotonde zou plaatsen. Het beeld bleef vervolgens in het atelier van de kunstenaar staan. Blom is er niet blij mee dat de plastiek nu toch in het centrum van Alphen wordt geplaatst. 4, piv.-chef hans koenekoop, 0 Adviesbureau heeft gat in begroting den run ruud sep Het voortbestaan van de Alphense rechtswinkel loopt ge vaar nu de gemeente Alphen alleen nog maar huursubsi die geeft. Daardoor houdt de rechtswinkel geen geld meer over voor andere zaken. Tot dit jaar stelde de ge meente daarvoor ongeveer 1400 gulden beschikbaar. cliënten een eigen vaste bijdra ge gaat berekenen. Maar dat idee wijst het bestuur resoluut van de hand. „Wij zijn de aller laagste trede van de juridische hulp. Daarbij moet je geen drempel opwerpen", meent Beckers. „Bovendien", vult Staal hem aan, „stuit je op praktische bezwaren: wat doe je met men sen die telefonisch advies vra gen of die geen geld bij zich hebben? Moet je die dan weg sturen?" Tours dat eveneens eigendom is van Ohra. Door de samenvoe ging zouden volgens planning 25 Alphense werknemers over bodig worden. Oorspronkelijk zou Bex al per 1 januari uit Alphen zijn ver trokken. „Maar de voorberei ding van de verhuizing kostte zoveel tijd dat die datum niet haalbaar was", aldus directeur R. Hinse. De directeur verwacht dat Bex dit jaar in afgeslankte vorm weer winstgevend wordt. Daar voor gaat de reisorganisatie zich ook meer richten op de doel groep van Ohra: mensen van tussen de 25 en de 45 met een goede opleiding en een inko men boven de ziekenfonds grens. Hierdoor dreigt een jaar na het vertrek van het bureau voor rechtshulp op termijn ook de rechtswinkel de deuren te moe ten sluiten. Dat stellen voorzit ter S. Beckers en penningmees ter R. Staal. Ruim 500 mensen uit Alphen en omgeving hebben vorig jaar bij de rechtswinkel ju ridisch advies gevraagd. De gemeente Alphen aan den Rijn heeft voor dit jaar de subsi die van de rechtswinkel met honderd gulden verlaagd tot iets minder dan drie mille. Van dat geld kan het adviesbureau precies de huur betalen van een ruimte in buurthuis Halfje Wit. De huurprijs is overigens ver hoogd. Volgens de gemeente is die verhoging nodig omdat de hui dige huurprijs niet kostendek kend is. Gevolg is wel dat de door Leidse rechtenstudenten vrijwillig gedraaide winkel dit jaar een gat in de begroting heeft. Bezuinigen is volgens de twee bestuursleden amper mogelijk, omdat de uitgaven al op een absoluut minimum staan. De gemeente suggereert daarom dat de rechtswinkel aan haar Sponsors Een andere manier waarop de rechtswinkel extra geld binnen kan krijgen is volgens de ge meente het zoeken van spon sors. Beckers: „Daar hebben we ook wel naar gekeken. Maar we kunnen moeilijk een bord op hangen met 'gesponsord door slagerij Van Kampen'. Want wat doe je dan als er een werknemer van Van Kampen aan de balie komt omdat hij door zijn baas is ontslagen?" Daarnaast speelt dat adver teerders weinig geïnteresseerd zijn in de doelgroep van de rechtswinkel, die vooral bestaat uit mensen met weinig oplei ding en een laag inkomen. Het feit dat de gemeente de Penningmeester R. Staal (links) en voorzitters. Beckers v moetje geen drempel opwerpen." rechtswinkel verplicht de subsi- geschonden", voegt rechtenstu die door te sluizen naar Halfje dent Beckers er aan toe. De ri de Alphense rechtswinkel: „Wij zijn de allerlaagste trede v Wit heeft de rechtenstudenten verbaasd. „De gemeente maakt oneigenlijk gebruik van de be voegdheid", vindt Staal. „Ik vind dat de algemene beginse- behoorlijk bestuur zijn rechtswinkel heeft tegen de gang van zaken bezwaar aange tekend bij de gemeente. De problemen van de rechts winkel kunnen overigens de ko mende tijd nog weieens verder toenemen. De gratis juridische hulp dreigt namelijk aan zijn ei gen succes ten onder te gaan. Het aantal mensen dat een be roep doet op de rechtswinkel is de afgelopen jaren sterk geste gen. In 1992 klopten ongeveer 350 mensen aan, vorig jaar wa ren het er meer dan 500. Men sen moeten nu al vaak een uur wachten voordat ze kunnen worden geholpen. Als de stij ging doorzet, heeft de rechts winkel binnenkort een extra spreekkamer nodig. Initiatief van twee jonge Veense ondernemers kees van kuilenburg Het gebied rond het Braasse- mermeer krijgt met ingang van 1 maart een kabelkrant. De krant is te zien in vijf dorpen: Alkemade, Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer, en is 24 uur te ontvangen. De krant wordt gemaakt door Televisie Communicatie Netwerk (TCN) uit Roelofarendsveen. TCN is opgezet door Ed Straver en Mi chel Koedam. De kabelkrant wordt opgeno men in het zogenoemde be perkte pakket zenders dat de in woners in dat gebied kunnen ontvangen. Deze programme ring in de vijf gemeenten wordt geregeld door het Centraal An tennesysteem Plassengebied Rijnstreek (Casper). Casper is samengesteld uit vertegenwoor digers van de vijf gemeenten. Het idee is vorig jaar bij de twee ontstaan. Straver is na een wereldreis begin vorig jaar in Roelofarendsveen een uitgeve rij/reclamebureau begonnen en zijn partner Koedam is compu terdeskundige. „Zo'n ideetje borrelt snel op, maar dan komt het werk op je af. Er waren vooral veel besprekingen nodig, met de kabelexploitant Casema, het Commissariaat voor de Me dia en de Stichting Reclameco de", legt Straver uit. De twee Veenders bleken niet de enige gegadigden voor het uitbrengen van een kabelkrant in het Casper-gebied. „Uiteindelijk werden wij uitge kozen. Zelf speelden wij aan vankelijk met de gedachte om alleen voor Alkemade een ka belkrant op te zetten, maar Ca sema wilde die voorziening in het hele Casper-gebied", aldus schetst de 28-jarige Ed Straver de ontwikkelingen. „Wij moes ten ons aanvankelijke plan om eerst rustig te beginnen, laten schieten. Casper wil vanaf de eerste dag een volwaardige ka belkrant." Inmiddels zijn er medewer kers in de diverse dorpen aan getrokken om het nieuws te ver zorgen. „Daarnaast is er dage lijks politienieuws uit het gehele gebied. Ook daarvoor zijn de contacten al mee gelegd." Ook wil TCN de lokale om roep in Alkemade bij de plan nen betrekken. „Met die men sen is ook al overleg gevoerd." Verder komt er een felicitatieru briek en een blok waarin men sen artikelen te koop kunnen aanbieden. In het weekeinde worden de sportuitslagen uitge zonden en waarschijnlijk ook spelletjes. Ook zijn er contacten gelegd met diverse adverteer ders in de streek. Michel Koedam (links) en Ed Straver „Een ideetje borrelt snel op, VRIJE TIJD oude wetering liesbeth buitink De Kerkstraat en de Veerstraat in Oude Wetering worden niet zo kleurrijk als de bewoners wel zou den willen. Bij de herinrichting van de straten wordt geen sierbestrating gebruikt en niet zoveel groen als de bewoners wensen. Zij hadden een al ternatief plan voor de herinrichting ingediend, maar dat is volgens de gemeente Alkemade te duur. De Kerkstraat en de Veerstraat krijgen sluizen om het verkeer af te remmen. Verder komen er banken en afvalbakken, zoals de bewoners had den gevraagd. Er worden bomen geplant en B en W hopen van de gemeenteraad wat extra geld te krijgen voor plantenbakken aan de kant van de woningen. Het trottoir wordt langs het water helemaal op nieuw gelegd en aan de kant van de woningen gedeeltelijk. Bovendien komt er nieuw asfalt. De nieuwe verlichting die de buurt had gevraagd is echter weer te duur. Het plan is vanmiddag met de bewoners be sproken. De gemeenteraad beslist eind februari over de Kerkstraat en de Veerstraat. Daarna volgt nog een voorlichtingsavond over de herinrich tingsplannen. „Anderhalf jaar geleden heb ik- veel Alphenareri ook horen zeg gen dat ze het kunstwerk af schuwelijk vinden en dat het daar niet hoort. Het is trouwens ook beslist geen kunstwerk. Zet het uit het oog in het Bospark. Mensen die willen gaan kijken kunnen dat doen en anderen hóeven zich er niet aan te erge ren. Het Raoul Wallenbergplein wordt er niet fraaier op. Er zijn beslist kunstwerken te koop die wel voor plaatsing op de roton de in aanmerking komen. Kijk maar om je heen in sommige dorpen en steden. Dan zie je mensen genieten van mooie dingen. Zo zou het ook in Al phen moeten zijn, maar hier luistert de gemeente niet. Het is bij de konijnen af', aldus de li beraal. „Maar de meerderheid beslist, dus moet ik mij er bij neerleggen." De plastiek van Hazenbroek wordt onderdeel van de 'kunst- as' die B en W aan de Castel- lumas gedacht hebben. Het gro te object op de rotonde bete kent volgens het gemeentebe stuur 'een krachtige bijdrage aan de plek waar een aantal be langrijke lijnen samenkomt'. Hazenbroek's beeld is er één uit een serie van drie. Een nog veel grotere sculptuur staat op een rotonde buiten Amersfoort. De derde staat bij het Olym pisch Stadion in Seoul. Piasduikers De Carnavalsvereniging De Piasduikers uit Ter Aar houdt zaterdag 29 januari het plasdui- kersfestival in de sport- en eve nementenhal De Vlinder in Ter Aar. Het festival wordt om 10.00 uur geopend. Voor de opening loopt de muziekvereniging Dice Musica door het dorp. Disney De Disney-klapper Het geheim van de Wonderlamp is woens dag 2 februari te zien bij SBV Vreugdeoord aan de Vorselen- burgstraat achter het Hazeveld in Alphen. De toegang voor le den bedraagt twee gulden en voor niet-leden 2,50 gulden. De zaal gaat open om 13.45 uur en om 14.00 uur begint de film. Kinderbingo In het Buurtcentrum de Elcker- lyc is woensdagmiddag 2 febru ari een kinderbingo. Het spel begint om 14.00 uur. Een kaart je kost één gulden. Het buurt huis staat aan de Havixhorst 254 in Alphen aan den Rijn. Inbrekers in katholieke kerk Bij een inbraak in de katho lieke kerk aan de Dorps straat in Nieuwveen is in de nacht van dinsdag op woensdag een bedrag van 150 gulden gestolen. De inbraak werd gisteren ontdekt. Een zijdeur van de kerk bleek te zijn vernield. Vervolgens hebben de da ders de kluis in opengebroken. Ernst Hazenbroek bij zijn beeld 'A dark limousine exit'. De sculptuur is twee jaar geleden door de gemeente Alphen aan den Rijn aangekocht, maar staat nog altijd in het atelier van de kunstenaar. foto p Politici eensgezind over toekomstplannen hazerswoude-dorp Agrarisch Rijnwoude krijgt het nog moeilijk bij de gemeenteraadsverkiezingen over vijf weken. Op wie moet je als boer nou nog stemmen? De hogesnelheidslijn moet er niet komen en het Bentwoud moet uitsluitend een 'bufferbosje' worden aan de rand van Zoetermeer. Maar als het gaat om andere aanslagen op het boeren land is er niet één politieke partij die conse quent de belangen van de boeren verdedigt. Dat bleek gisteravond tijdens het politiek café in het Dorpshuis in Hazerswoude-Dorp. De avond ging over de plannen voor het lan delijk gebied van Rijnwoude. Daarmee kon zonder moeite een avondje worden gevuld, want er liggen nogal wat ideeën. Naast het Bentwoud en het tracé voor de flitstrein (met eventueel daarnaast een omgelegde rijksweg A4) zijn dat: een vogelreservaat ten westen van Koudekerk, een haven en luxe woonhuizen ten oosten van Koudekerk, rijksweg 11 en de ecolo gische inpassing daarvan, een weidevogelreser vaat in de polder Westgeer, een uitbreiding van het sierteeltgebied in de Oostgeer, een recrea tiepias in de Boterpolder, een kassengebied in de Hazerswoudse droogmakerij en een golf baan, luxe huizen en alweer een haven ten zui den van Benthuizen. Voor de boeren zijn die ideeën stuk voor stuk aanslagen op hun grond. Sommige ontwikke lingen zijn daarnaast regelrechte aanslagen op het Groene Hart. Maar het is nu eenmaal niet anders, vonden de politici van CDA, WD, PvdA en D66. „We kunnen in het Groene Hart niet alles bij het oude laten. Natuur en boeren, re creatie en wonen, alles moet zijn eigen plekje krijgen in de beperkte ruimte." De boeren, die het merendeel van de bezoe kers van het politiek café uitmaakten, konden maar weinig enthousiasme opbrengen voor die mededeling. „Je hoort allemaal van die vreem de verhalen, en dan denk ik: daar blijft weinig ruimte over om op te boeren. Ik denk dat dat heel jammer is, want daar hebben we de aarde niet voor gekregen", hield een al wat oudere boer de aanwezigen voor. Boterplas De sierteelt moet nog één keer de ruimte krij gen om uit te breiden. Op D66 na, waren de aanwezige politici het ook daar over eens. In de droogmakerij ten zuiden van de Voorweg mag een flink kassengebied verrijzen voor de teelt van bomen in pot. Als dat kassengebied er ook daadwerkelijk komt en als blijkt dat de kwekers behoefte heb ben aan een waterbuffer, dan mag dq Boterpol der ten noord-oosten van Hazerdwoude-Dorp onder water worden gezet. Is de 'Boterplas' niet nodig voor de boomkwekerij, dan mag de pol der gewoon grasland blijven. Alleen voor het CDA is het in dat geval nog bespreekbaar om het boerenland onder water te zetten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19