Parkeermagazijn geeft Hoofdstraat meer lucht REGIO chef henny van egmond, 071 -356414. plv.-chef hans koenekoop. 071 -356413 i 'Paarden en pony's zijn toch ook huisdieren?' Leiderdorp wacht niet met straffen ambtenaren VVD pleit voor betere relatie tussen Warmond en inwoners Wennen aan stemmachine Leiderdorpers betalen meer voor gemeentegroen Wassenaarse wethouders rennen voor goede doel Vliko mag niet bouwen Bewindvoerders Verto zien nog kansen DONDERDAG 27 JANUAR11994973JONDI Leiderdorpers lanceren ambitieus plan leiderdorp roy klopper Het uitstel van de behandeling van de strafzaak tegen de vier van fraude verdachte Leider- dorpse ambtenaren, heeft geen invloed op een eventuele ont slagprocedure. Het college van Leiderdorp is van plan de betrokken ambte naren van de afdeling bevolking een sanctie 'op te leggen. Enke len zijn hiervan al op de hoogte gesteld, anderen moeten de straf nog aangekondigd krijgen. Overigens wil het college nog niet kwijt wat die sancties in houden. „We kunnen het ons als werkgever niet permitteren daarover in dit stadium mede delingen te doen", aldus burge meester M. Zonnevylle. De ambtenaren hebben het recht om zich tegen de voorge nomen sancties te verweren. „Als ze op de hoogte zijn ge steld, kunnen ze een gesprek aanvragen met het college. Op basis van dat overleg bepalen wij of hun verweer aanleiding geeft om onze houding te ver anderen", aldus wethouder C. Kerner (CDA/personeel). Indien het college vasthoudt aar sancties en de betrokkenen blij ven het hiermee oneens, kan de zaak worden voorgelegd a ambtenarenrechter. Het viertal verscheen deze week onverrichterzake vo politierechter op verdenking van fraude. Die verwees kwestie weer terug naar rechter-commissaris, omdat op voorspraak van de verdediging nog een vorstelijk aantal getui gen moet worden gehoord. warmond loman leefmans De gemeente Warmond moet zich beter verkopen aan haar ei gen inwoners. Het toverwoord hierbij is 'voorlichting'. Als die beter verloopt, dan worden naar verwachting de milieuvoor schriften beter opgevolgd, krijgt de gemeente minder bezwaar schriften aan haar broek en wordt in het algemeen de relatie met de inwoners beter. Dat staat in het WD verkiezingspro gramma met als titel 'Warmond moet Warmond blijven'. De WD vindt dat de plaatse lijke overheid; waar zij als colle gepartij ook deel van uitmaakt, niet 'open' genoeg de inwoners van de watersportgemeente be nadert. Zo vinden de War- mondse liberalen het symbo lisch dat in publicaties staat aangekondigd wanneer het ge meentehuis is gesloten, terwijl het beter staat als wordt gemeld wanneer het raadhuis open is. Ook is de WD voor het opstel len van een duidelijke recreatie- Behalve een betere voorlich ting moet Warmond ook probe ren de gemeentelijke belastin gen zo laag mogelijk te houden en het groene en waterrijke ka rakter van de gemeente zo min mogelijk aan te tasten. War mond mag niet aan een andere gemeente 'vastgroeien' e leen in de Klinkenbergerpolder mag een beperkt aantal wonin gen worden gebouwd, meent de WD. Ais laatste vindt de volks partij dat de mening ve middenstand doorslaggevend moet zijn bij de herinrichting van de Dorpsstraat. 1 Als het aan de Werkgroep Herinrichting Hoofdstraat ligt, krijgt Leiderdorp een zeer modern 'parkeermagazijn'. Naar Japans voorbeeld moeten auto's van medewerkers van waterschap De Oude Veenen via een door compu ters gestuurd systeem volautomatisch in een nieuwe en onopvallende parkeergarage worden gestald. De werkgroep, waarin midden standers en bewoners uit de Leiderdorpse Hoofdstraat en omgeving zijn vertegenwoor digd, hebben dit idee geopperd bij wethouder C. Huigen (WD- verkeer). Dit gebeurde gisteren tijdens de presentatie van een alternatief herinrichtingsplan voor de Hoofdstraat, waarin de suggesties van omwonenden staan. Het parkeermagazijn is hierin overigens nog niet opge- Toch denkt de werkgroep dat deze revolutionaire vinding een bijdrage kan leveren aan de op lossing van de parkeerproble men in de Hoofdstraat. Is het momenteel al een groot pro bleem om een plek voor de auto te vinden, die ellende neemt al leen nog maar toe als straks de nieuwbouw van het waterschap is afgerond. De omwonenden hebben er weinig trek in om dagelijks te worden geconfronteerd met parkeerplaatsen die door kan toorpersoneel van het water- Portemonnee gerold in bus leiderdorp» Een 73-jarige vrouw uit Leiderdorp had gisteren een duur busreisje. Bij aankomst bij het Leidse station miste de vrouw haar portemonnee met 90 gulden. Ook was zij haar stam kaart voor de trein en een mapje met foto's kwijt. Vermoedelijk is de geldbuidel in de bus uit haar tas gestolen. Snelheidscontrole door motoragenten wassenaar Motoragenten waren gistermiddag tussen half twee en half vier actief bij snelheidscontroles op de Rijksstraatweg in Wassenaar, ter hoogte van Kerkehout. Op dat stuk mag 70 köo- meter per uur worden gereden. Van de 2000 automobilisten kre gen er 38 een bekeuring. De hoogst gemeten snelheid was 100 kilometer per uur. Alle snelheidsovertreders werden door de motoragenten begeleid naar het parkeerterrein van het voorma lige dierenpark, waar ze direct een bon kregen. Letsel na voorrangsfout oegstgeest Een 16-jarig meisje uit Rijnsburg is gistermorgen met beenletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Rijnsburgse reed met haar bromfiets over de Rhijn- geesterstraatweg en werd aangereden door een personenauto, die linksaf wilde slaan. Volgens een woordvoerder van de politie verzuimde de 41 -jarige Oegstgeestse bestuurder het meisje voorrang te verlenen. Cabriolet gestolen oegstgeest Van een parkeerplaats aan de Cleveringalaan in Oegstgeest is in de nacht van dinsdag op woensdag een Volks wagen cabriolet gestolen. De auto was afgesloten. De waarde van het voertuig is niet bekend. Weer politiek café in Voorschoten voorschoten Wegens het succes van het eer ste politieke café in Voorscho ten, houdt Radio Voorschoten Lokaal een tweede bijeenkomst. Lijsttrekkers, maar ook nieuwe namen op de kieslijst nemen zaterdag 19 februari plaats ach ter de forumtafel in het Wapen van Voorschoten. Discussielei der is Henri Aalders, redacteur van het plaatselijke radiosta tion. Iedereen is welkom van 16.00 tot 18.00 uur. Geen woningen op tennisbanen schap zijn bezet. Bij het zoeken naar oplossingen kwam het zo geheten 'parkeermagazijn' om de hoek kijken. Dit is een me thode die in Japan al veelvuldig wordt toegepast. De auto wordt op een hefbrug gereden, waarna de bestuurder een chipkaart door een automaat haait. De computer zoekt hierna een lege plek op in de garage en levert de wagen hier af via een gelei dingssysteem. Als de eigenaar zijn wagen weer ophaalt, vol doet de chipkaart om het voer tuig weer keurig beneden afge leverd te krijgen. De Werkgroep Herinrichting Hoofdstraat heeft deze revolu tionaire manier van auto-stallen gisteren voor het eerst geopperd bij wethouder C. Huigen (WD- verkeer). De werkgroep zegt zich te realiseren dat invoering van een dergelijk prijzig sys teem niet even kan worden ge regeld. „Maar het kan een aan zet zijn voor het wat creatiever denken over parkeermogelijk- heden", aldus een bestuurslid. Groot voordeel van het par keermagazijn is dat er in princi pe niet veel ruimte voor nodig is. „Je kunt volstaan met bij voorbeeld vijf plaatsen per eta ge. Dat vergt een smalle aan bouw tegen de gevel van een bestaand kantoor. Hoeft nie mand op te vallen en is toch zeer functioneel." In Japan wordt het systeem volgens de werkgroep al op gro te schaal toegepast. In Neder land zou volgens een woord voerder al een firma bestaan die zich toelegt op het leveren van parkeermagazijnen. De Hoofdstraat in Leiderdorp. Bewoners vrezen nog meer parkeeroverlast als de nieuwbouw van waterschap De C Oegstgeestenaar mag rijdieren niet in schuur stallen loman leefmans „De gemeente is verkeerd bezig. Er wordt hier van alles gedoogd in de buurt wat volgens het be stemmingsplan niet kan, maar ik mag geen paarden achter mijn huis stallen. Dat ga ik aan vechten", aldus J. de Vries, sinds kort bewoner van de Rijnsbur- gerweg in Oegstgeest. De Hagenaar, die gebonden is aan een rolstoel, kocht eind vo rig jaar het huis aan de Rijns- burgerweg met de bijbehorende 6250 vierkante meter grond. Omdat hij in zijn vrije tijd paar den houdt, wilde hij deze achter zijn nieuwe huis in twee be staande schuren stallen en stel de daarvan ook de gemeente in kennis. „Dat stallen bij mijn huis is uiteraard goedkoper dan ze er gens ergens anders voor veel geld plaatsen. Hier is de ruimte en in een van de twee schuren hebben ooit al eens paarden ge staan. Ik wilde gewoon wat in formatie hebben van de ge meente, maar dat had ik beter niet kunnen doen. Met het be stemmingsplan in de hand werd mij verboden om paarden bij mijn huis te houden", aldus De Vries. In het zogeheten bestem mingsplan staat dat het hele ge bied rond de Rijnsburgerweg (de straat tussen de bebouwde kommen van Oegstgeest en Rijnsburg) voor de agrarische sector bedoeld is. Dat houdt kortweg in dat er gewassen en bloemen mogen worden ge teeld. Verder mogen er (huis)dieren en pluimvee wor den gehouden maar voor paar den wordt nadrukkelijk een uit zondering gemaakt. „Maar dat laatste interpreteert de gemeen te verkeerd. Paarden en pony's zijn huisdieren, je hebt er bij voorbeeld ook geen gunning voor nodig en ik ben niet van plan een fokkerij of stoeterij te beginnen, dus geen bedrijf', aldus De Vries. Wat De Vries verder steekt is dat hij strikt aan het bestem- minsplan wordt gehouden ter wijl in de omgeving van de Rijnsburgerweg wel meer be drijven en bouwsels zijn die ook niet aan de juiste bestemmings- eisen voldoen, maar wel wor den gedoogd. De Vries: „Naast mij zit nota bene een transport bedrijf." Komend voorjaar is de ge meente Oegstgeest van plan het bestemmingsplan voor de Rijnsburgerweg en omgeving aan te gaan passen. Maar De Vries heeft al te horen gekregen dat ook daarna het onwaar schijnlijk is dat hij toestemming krijgt voor zijn paarden. Om dat aan te vechten heeft hij een ad vocaat in de arm genomen. VRIJE TIJD De gemeente Leiderdorp heeft de huurprijs van stukjes ge meentegrond met een rijksdaal der verhoogd tot 6,50 gulden per vierkante meter per jaar. Deze verhoging heeft inmiddels drie opzeggingen van de huur overeenkomst opgeleverd. Ongeveer zestig Leiderdor pers huren stukjes grond van de gemeente. Meestal gaat het hier om gemeentegrond die grenst aan tuinen. De gemeente was er in het verleden vrij happig op om deze grond voor een zacht prijsje te verhuren. Niet dat veel huurpenningen oplevert, maar het verlicht de taak van de plantsoenwerkers. Poppentheater De Stichting Welzijn Oudera Warmond presenteert op dins dag 1 februari een voorstellini van poppentheater Ouderwate r, uit Leiden. De uitvoering is ii d£ recreatiezaal van Mariënha ven in Warmond en begint 14.00 uur. Voor ve voorstelling kan men bellei met: 02522-31805. 11 van B april t on V( sponsoren. De sponsorloop rond het sportcentrum begint om 13.30 uur. Ongeveer 100- deelnemers, onder wie twee Wassenaarse wethouders, pro beren in maximaal 1,5 uur zo veel mogelijk rondjes af te leg gen. De opbrengst van de sport activiteiten wordt op zaterdag 12 februari overhandigd aan een vertegenwoordiger van het Wassenaars Comité Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Sportcentrum Stigter aan de Hofcampweg in Wassenaar houdt zondag 30 januari een 'aerobic marathon' en een sponsorloop voor het goede doel. De opbrengst gaat naar het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten. De aerobic mara thon begint om 9.15 uur. De on geveer twintig deelnemers heb ben zich per kwartier laten Kinderjury Alle kinderen uit Oegstgees kunnen van 1 februari tot 9 aprj beslissen welk boek goud krijgt De openbare bibliotheek houd in die periode de tweede Oegst geester Kinderjury. Alle kinde ren tussen de 6 en 16 jaar kun nen zitting nemen in de jury Een folder met informatie klaar in de bibliotheek aar Homeruslaan 7a. Minder straling bij onderzoek borstkanker Vliko bv mag voorlopig niet be ginnen met de bouw van een 9,5 meter hoge opslagloods aan de Achthovenerweg in Leider dorp. De Raad van State heeft de bouwvergunning voor de loods gisteren op verzoek van buurman C. Bos opgeschort. Bos is tegen de bouw van de loods omdat deze door zijn af metingen het polderlandschap ontsiert. Vliko, dat zich bezig houdt met het inzamelen en sorteren van bouw-, sloop- en bedrijfsafval, wil de loods ge bruiken om haar materiaal ver-, antwoord op te slaan. De loods zou nodig zijn om te voorko men dat door de regen schade lijke stoffen uit het afval in de sloot terecht komen. Het Leiderdorpse Elisabeth-; kenhuis beschikt sinds deze week over een nieuw apparaat voor onderzoek naar borstkan ker. Door deze nieuwe mam mograaf is bij borstkankeron derzoek minder röntgenstraling nodig. Vooral bij jongere wen kan een lagere dosis den gebruikt. De nieuw komt ook bijzonder pas bij borstoperaties. Het ap paraat kan de chirurg op millimeter nauwkeurig aange ven in welk deel van de borst hij moet zijn. Hierdoor blijft greep tot een minimum be perkt. Het nieuwe apparaat eerste van dit type in de Leidse en Haagse regio. De gemeente Leiderdorp ziet af van bebouwing van de banen van tennisverenigingen De Munnik en Van Leeuwen aan de Hoogmadeseweg. Verplaat sing van de sportcomplexen naar de Bloemerd wordt te duur geacht. De tennisbanen van beide verenigingen doken een paar jaar terug plotseling op als zo geheten 'inbreidingslocatie'. Dit betekent dat ze te boek stonden als mogelijke plek voor woning bouw. In dat geval zouden de tennisbanen moeten verkassen naar de Bloemerd. Dat gold ook voor de tennishal van de Mun nik, naast de banen, waarin drie overdekte velden liggen. De exploitanten van beide verenigingen gaven al in een eerder stadium aan niets te voe len voor een verhuizing. Van Leeuwen: „Ik heb tien jaar aan dit complex gewerkt, dat ga ik echt niet zo maar opgeven." Volgens een gemeentevoor- lichter is hel project afgeblazen vanwege de financiën. „Uit kopen in combinatie met de aanleg van een soortgelijk sportpark in de Bloemerd is echtte kostbaar." Het college heeft aangegeven dat het bouwplan alleen nog uit de kast wordt gehaald indien de exploitanten van de tennispar ken aangeven hiervoor zelf ook te voelen. Ondanks een geschat tekort van 48,5 miljoen gulden hebben de bewindvoerders van Verto hoop dat ze het touw- en kabelcon cern overeind kunnen houden. Dat bleek gisteren tijdens een aandeelhoudersvergadering in Rotterdam. De bewindvoerders mr. J. Dingemans en mr. I. Houthoff maakten bekend dat de totale schulden van het in surséance verkerende Verto 148,5 miljoen gulden "bedragen. Bij liquidatie zou het concern zo'n 100 mil joen kunnen opleveren. Het te kort van 48,5 miljoen kan echter hoger worden, want er zijn claims van totaal 45 miljoen in gediend voor de sanering van terreinen in Maassluis en Lei derdorp waar Verto fabrieken heeft gehad. De bewindvoer ders betwisten de claims. Alleen uit de verkoop van on roerend goed en aandelen zou het tekort nog iets kunnen wor den gedrukt. Verto, dat het hoofdkantoor heeft in Capelle aan den IJssel, heeft inmiddels zijn dochterbedrijven in onder meer Ridderkerk, Leiderdorp en Moerdijk gesloten of verkocht. Eind januari had het bedrijf nog 107 werknemers, van wie twee in Nederland en 105 in België. Opnieuw kwam rjok de claim van 30 miljoen gulden aan de orde die de bewindvoerders hebben ingediend bij de voor malige directie en vijf leden van de raad van commissarissen. Zij worden verantwoordelijk ge houden voor het verlies dat Ver to leed op de aankoop van het Capelse bedrijf De Regt Special Cable, enkele jaren geleden. Die aanwinst bleek een kat in de zak. leiderdorp» Drempelvrees voor de stemma chine is absoluut niet nodig. Met die bood schap togen de Leiderdorpse burgemeester M. Zonnevylle (tweede van links) en wethou der C. Kerner (derde van links) gisteren naar bejaardentehuis De Dillenburg. Zij legden een generatie die is opgegroeid met het rode pot lood uit hoe het moderne stemmen in zijn werk gaat. Hoewel de meesten het elektro nisch stemmen wel onder de knie kregen, wa ren de reacties wisselend. De werking van de stemmachine wordt de komende tijd ook uit de doeken gedaan voor ouderen in andere complexen als Leythenrode en Huis ter Does. Tijdens de dit jaar te houden verkiezingen werkt de gemeente Leiderdorp voor het eerst met negen stemmachines. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18