Zuid-Holland TV in maart uitzenden Leiden Regio De Akker: plein maakt plaats voor schoolhof 'Concurreren of samenwerken' i Verzorgingshuizen wezen samenwerking niet af DONDERDAG 27 JANUAR11994 \i zitje in het toekomstige schoolhof. „Een s Het schoolplein heeft zijn beste tijd gehad. Het schoolhof heeft de toekomst, vindt de christelij ke basisschool De Akker in Lis- se. Weg met de grijze tegels. In plaats daarvan omringen straks een doolhof, klimtoestellen, bokspringpalen en een geiten wei de school. En dat allemaal om verveling en vandalisme te verdrijven. Schoolhoofd G. Romijn: „Kin deren in moderne woonwijken missen vaak de ruimte om te spelen. Hetzelfde geldt voor schoolpleinen. Er is wel ruimte, maar die ruimte is saai. De kin deren zijn er snel uitgekeken en gaan een negatief gedrag naar elkaar vertonen. Op die manier wordt een schoolplein een plaats waar kinderen zich be dreigd voelen." Daar komt nog bij dat De Ak ker een overblijfschool is. Dage lijks blijven zo'n honderd kinde ren tussen de middag over. „Ook tijdens de middagpauze moeten de kinderen zich flink kunnen vermaken. Het moet een speel-, leer- en werkplaats worden met grote pedagogische en onderwijskundige meer- De Zuidhollandse televisiekijker krijgt er op 2 maart een nieuwe zender bij. Dan begint de nieuwe omroep Zuid- Holland TV (ZH-TV) met zijn uitzendingen. De eerste maand een uurtje in de week - op woendag van zes tot zeven - maar het aanbod wordt vervolgens stapsgewijs uitgebreid naar vijf programma's van een uur per week. Het bestuur van Radio Rijnmond gaf gisteravond groen licht voor de nieuwe zender; Radio West, die samen met Radio Rijnmond in het project deelnam, besliste eerder al positief. op media gebied". „Het wordt een ironisch consumentenpro gramma. We wilden dit graag omdat we zelf ook heel erg ge ïnteresseerd zijn in al die nieu we ontwikkelingen. Uiteindelijk moet het zelfs mogelijk worden om interactieve TV te maken." ROTTERDAM/LEIDEN Hoofdredacteur Nico Haas broek van Radio Rijnmond, die "tfe verantwoording heeft voor de inhoud van de programma's, i verwacht geen problemen bij liet vullen van de zendtijd. „De formule van alle programma's is zo dat we ofwel eerder in de week opnames kunnen maken, ofwel live kunnen draaien. De uitzendingen kunnen uit de stu dio komen maar ook op locatie worden opgenomen." Uiteindelijk hebben de ma kers van ZH-TV de maandag ge reserveerd voor een uur sport uit de provincie. Op dinsdag brengt de zender documantai- res met een Zuidhollandse in valshoek. Woensdag is er ver volgens een uurtje over nieuwe media met - zoals Kousbroek het noemt - „alles wat er aan nieuwe ontwikkelingen gebeurt Donderdag komt er een pro gramma onder de naam 'Het Archief, met daarin „alles wat er op beeldband staat over de provincie Zuid-Holland". De vrijdag is tenslotte ingeruimd voor het programma 'Het Eve nement'. Haasbroek: „Je kunt daarbij denken aan reportages over grote, interregionale eve nementen zoals het Rotterdams Filmfestival en het North Sea Jazz Festival. Maar mensen mo gen ook evenementen aanmel den die ze zelf organiseren", al dus Haasbroek die daarbij zelfs denkt aan bijvoorbeeld vlooien markten. De voorbereidingen voor ZH- TV hebben langer geduurd dan Radio Rijnmond en Radio West in eerste instantie vermoedden: twee jaar. Vorig jaar stonden begin maart en begin augustus al gepland voor de eerste uit zendingen. „Het heeft allemaal langer geduurd dan ons lief was omdat de financiering een pro bleem was", zegt Haasbroek. De provincie was namelijk niet van zins een subsidie te geven voor het project. „Op zich een vreemde situatie. We zijn een publieke omroep maar we moe ten het via sponsoring en re clamegelden financieren. ZH- TV lijkt daardoor meer op com merciële televisie." Voor elk uur uitzending zal 25.000 gulden op tafel gelegd moeten worden. Omdat ZH-TV een binnen landse publieke zendgemach tigde is, is elke gemeente in Zuid-Holland verplicht de zen der door te geven. Volgens Kousbroek zijn de voorbereidin gen daarvoor in de grote ge meenten al getroffen. Woord voerder Van der Erf van de EWR onderschrijft dat verhaal. „In al le gemeenten waar wij de kabel beheren, moet er op 2 maart uitgezonden kunnen worden. We moeten alleen nog wel de gemeenten om toestemming vragen. Maar dat is een formali- Instellingen voor ouderenzorg vragen zich af wat de toekomst is leiden thuiszorg te concurreren. Gaan we samenwerken of worden we straks el- kaars concurrenten? Dat was de hamvraag die diverse vertegenwoordigers van instellingen zich gisteravond stelden tijdens een thema avond over de toekomst van de ouderenzorg. De avond was georganiseerd door de AbvaKabo maar de toekomst van de werknemers in de ou derenzorg kwam slechts nu en dan ter sprake. Het ging vooral over schotten. Denkbeeldige schotten die er nog steeds zouden staan tussen instellingen als ouderenzorg, thuiszorg, verzor gingshuizen en verpleeghuizen. „Die schotten moeten verdwijnen", verklaarde wethouder S. de Vreeze, verantwoordelijk voor het ouderen beleid van de gemeente Leiden. „De diverse in stellingen kruipen allemaal achter hun eigen schot. Als ik al zie hoeveel moeite het ons kost om alle instellingen achter één loket te laten plaatsnemen, waar de klant informatie kan ha len of zich kan laten inschrijven voor een vorm van hulp... Laten we maar eens met zijn allen achter de tafel gaan zitten." „Wat er ook gaat veranderen, de klant moet er baat bij hebben", meende directeur F. van Oos ten van verzorgingshuis Rijn en Vliet echter. „Ik vind het altijd wat verdacht als overheden gaan zeggen dat er samengewerkt moet worden." Hij vreest voor nog meer bezuinigingen terwijl de sector ouderenzorg al veel heeft moeten inleve ren. „Samenwerking is toch niet het doel, het doel is dat de klant krijgt waar hij om waagt. En dan zijn er meer mogelijkheden dan samenwer ken", verklaarde Van Oosten, daarmee wijzend op de mogelijkheid om met andere vormen van Van Oosten zit namelijk net als zijn collega's die een verzorgingshuis bestieren, in een moei lijk parket. Hel verzorgingshuis als instelling voor ouderenzorg is 'uit de mode', er dreigt een verschuiving van de budgetten naar andere vor men van ouderenzorg. „D'Ancona heeft het luid en duidelijk gezegd, 'wie wil er nu nog in een verzorgingshuis wonen'. Oké, de oudere van te genwoordig wil het liefst zo lang mogelijk zelf standig wonen, maar het zal ongetwijfeld ook met geld te maken hebben", aldus Van Oosten. „We hebben nu met een aantal verzorgingshui zen in de regio een plan gepresenteerd waaruit blijkt dat we het belangrijk vinden dat mensen zelf kiezen wat ze aan hulp nodig hebben, waar ze het nodig hebben en wanneer. We zijn van plan om als verzorgingshuis onze functie te ver breden." Niet alleen de dagopvang in de huizen zal worden uitgebreid, maar als het aan Van Oosten ligt moeten ze ook een wijkfunctie krijgen. „We zeggen straks niet alleen dat de mensen naar ons toe kunnen komen, we gaan ook naar de mensen toe. Via alarmeringsregelingen bijvoor beeld. Dat kost geld maar dat willen we wij ma ken door bedden te minderen. Negentig bedden in plaats van honderd en het geld dat daardoor vrijkomt naar de zorg in de wijk." Directeur A. Berkhout van Thuiszorg Groot Rijnland keek toch ietwat bezorgd. „Ik hoop dat het in goed overleg gaat en niet op basis van concurrentie", zei ze. „Ik hoop dat er gekeken wordt naar waar de lacunes zitten in de zorg en dat die gaten worden opgevuld." i Fietsers en automobilisten moeten ook in de toekomst hun neus blijven dichtknijpen als ze over de Ringkade rijden. Het ziet er niet naar uit dat de sloot wordt uitgebaggerd. En dat terwijl bewoners van deze straat in Leiden-Noord daar in september 1993 al om hebben gevraagd. Teleurgestelde bewoners en een gemeente die niets kan doen. Het verhaal van een stinksloot en te hoge populieren. In de zomer stinkt de sloot aan de Ringkade naar bagger. Die stank trekt door merg en been, en is ook in de huizen te ruiken. Maar dat is niet het enige probleem waarmee de bewoners kampen. Ze willen ook dat de hoge bomen worden gekapt. Die houden in de zomer de schaarse zonnestralen weg. De bewoners van de Ringkade ontvingen vorig jaar september een brief van de gemeente waarin stond dat ze met klachten en suggesties terecht konden bij de dienst milieu en beheer. Bewoner A. Roozendaal heeft daar destijds onmiddellijk op gereageerd. Gewapend met zijn klachten is hij op een goede dag naar de dienstdoende ambtenaar gestapt. Deze 'beloofde hem snel in actie te komen. En inderdaad, twee keer zijn werknemers van de gemeente poolshoogte komen nemen. Maar er gebeurde verder niets. De gemeente liet zich niet meer zien, de sloot stinkt nog steeds en de bomen staan op exact dezelfde plaats. De sloot is, volgens Roozendaal, al twintig jaar niet meer schoongemaakt. In de loop der jaren heeft zich op de bodem een dikke laag huisvuil verzameld. Als daar in de herfst ook nog de bladeren in vallen, begint de boel flink te stinken. Bovendien zorgen de blaadjes ervoor dat het water zuur wordt, waardoor geen organisch leven in de sloot meer mogelijk is. Stank voor dank Vorig jaar heeft Roozendaal een handtekeningenactie georgani seerd om de gemeente van de ernst van de situatie te overtui gen. „Slechts twee mensen heb ben niet gereageerd. Die von den het niet zo storend. De rest was het volkomen met me eens." Maar ook hier geldt weer: Het heeft niets opgeleverd. Tijdens zijn rondgang voor de handtekeningen heeft hij ook gesproken met de bewoners van de bovenste galerij, voorna melijk ouderen. „Sommigen zijn echt bang dat er een boom op hun huis valt." Want de hoogte van de bomen is niet het enige probleem. De bomen zijn volgens A. Roozendaal hun ein de nabij. „De takken van de po pulieren hangen naar beneden. Dat is een teken dat de bomen op zijn" De verontruste bewoner vindt dat in plaats van de stervende bomen nieuwe, kleine bomen njioeten komen. De gemeente heeft in septem ber wel beloofd in te grijpen, Wonen aan de Ringkade is geen pretje, ingeklemd tussen een stinkende sloot en torenhoge populieren, weet A. Roozendaal. foto henkbouw- maar heeft tot nu toe niets ge daan. „Het kappen van bomen en het uitbaggeren van de sloot is niet zo snel gebeurd", zegt M. Kuzee van wijkbeheer. Hij ge looft niet dat de bomen in een dusdanig slechte staat zijn als Roozendaal wil doen geloven. En wat de sloot betreft: „Wat uit de sloot komt, moet ook wor den verwerkt. Daar hebben we geen mogelijkheden voor. Dat geldt niet alleen voor de Ringka de maar voor heel Leiden. Dit heb ik allemaal al aan Roozend aal uitgelegd, maar blijkbaar was hij het daar niet mee eens." Kuzee zegt nog naar een oplos sing te zoeken, maar het gaat Roozendaal allemaal niet snel genoeg. ,»In de dure Professo- renwijk worden zomaar hon derden nieuwe bomen neerge zet, maar in onze goedkope wijk kunnen we eindeloos wachten". De bewoners van Leiden Noord moeten derhalve voorlopig op een houtje bijten. En wat die stinksloot betreft: voorlopig rest alleen de stank als dank voor al le inspanningen. Goedkoop De Sleutelpas maakt Leiden goedkoop, staat er op affiches in Leiden te lezen. Dat lijkt echter toch op misleiding van het pu bliek, aangezien Leiden tot de drie duurste gemeenten van Nederland behoort. De Sleutel pas, die gelieerd is aan de lan delijke Count-Down-pas, kan daaraan dus niet zoveel veran deren, omdat de mensen in heel veel gemeenten die voor deeltjes kunnen halen. En een eenvoudige r^kensonHeertda^ tien procent korting maal het dure Leiden een iets minder duur Leiden oplevert, en tien procent korting maal het goed kope Katwijk een nog goedko per Katwijk. Wie dus echt goed koper uit wil zijn kan beter naar het vissersdorp verhuizen, maar dat advies zal waarschijnlijk niet in Leiden worden geafficheerd. hennyvan egmond, c s koenekoop. 071 -356429 waarde. In een schoolhof korpt een kind graag en voelt zich er thuis." Romijn wijst wat dat be treft naar de ervaringen die bij de enkele scholen in het land die al zo'n schoolhof hebben, zijn opgedaan. School-architect drs. E. Blaauwendraat uit Nieuwerbrug heeft de schoolhof voor 'De Ak ker' ontworpen. Globaal gezien heeft de hof nog volop ruimte en veel groen. Daarnaast is er ruimte voor het plaatsen van een flink klimtoestel, een zand hoek, een doolhof, knikkertegels en bankjes. Verder voorziet net plan in het opstellen van een duikelrek, bokspringpalen, een zithoek en een geitenwei. Die veranderingen betreffen dan vooral het terrein aan de achter zijde van het schoolgebouw. Aan de voorzijde (de School straat) is de zaak nu nog saai. Maar ook daar verandert heel wat. Er komt een nieuwe be planting, er worden gekleurde klinkerpaden aangelegd en ruimten voor spelen en er wordt een groot klimrek neergezet. Het is de bedoeling dat de nieu we schoolhof op 30 april offi cieel wordt geopend. INSTITUUT BURGERRAADSLIEDE Het zal je maar ge beuren. Je doet altijd je uiterste best de eindjes aan elkaar te knopen, wat met pijn en moeite lukt. Je zorgt ervoor dat je geen schulden hebt, want je bent bang dat je dan helemaal niet meer kunt rondko men. En plotseling kondigt het ministerie van Volkshuisvesting aan dat je 1.500 gul den huursubsidie te veel hebt ontvangen die je moet terugbeta len. „Waar het geld vandaan moet ko men, zeggen ze er niet bij, zucht me vrouw Goedhart. Eerst had ze nog ge dacht dat het wel een vergissing zou zijn. Ze liet de aanvraagfor mulieren immers elk jaar door de woning bouwvereniging in vullen. Dat garandeerde toch dat ze gekregen had waar ze recht op had. Ze had toen wel meer huursubsidie ontvangen dan z< gewend was. Maar haar inko men was ook een stuk lager ge worden sinds ze geen baan meer had. Toen ze bij ons kwam was ze minder hoopvol gestemd. Ze had het ministerie gebeld en men zei daar dat ze bij de aanvraag niet de juiste in komensgegevens had verstrekt Het aanvraagformulier voor huursubsidie is zón formulier dat veel mensen niet zonder hulp zelf kunnen invullen. Vooral de vragen over het inko- Aanvraag huursubsidie fout ingevuld Wat was er nu misgegaan mj Goedhart? We ontdekten dat haar inkomen wel minder was gewor den, maar dat ze in datzelfde jaar ook een afleoopsom van een pen sioenfonds had ontvan gen. Het leek erop dat daar mee bij de schatting van haar inkomen geen rekening was gehou den, terwijl Goedhart zich toch stellig herinnerde dat ze de pa pieren daar van had laten Maar aanto nen kon ze dat natuurlijk niet en al kon ze het wel. dan had dat niets uitgemaakt. Mi nisterie en verhuurders stellen zich altijd op het standpunt dat de huurder zelf aansprakelijk blijft voor de gevolgen van foute invulling van het formulier, wie de fout ook heeft gemaakt. De protesterende huurder wordt herinnerd aan het feit dat hij het formulier ondertekend heeft. Vlak boven zijn handteke ning staat op hel formulier het zinnetje: „Als blijkt dat de huur subsidie of een deel ervan ten geven problemen. Vandaar onrechte is toegekend, zal ik het bedrag dat te veel is uitgekeerd terugbetalen." Natuurlijk is dit geen oproep om de opgave van de verhuur- dat woningbouwverenigingen, particuliere verhuurders en ge meenten de huurders hierbij massaal behulpzaam zijn. Meestal gaat dat gelukkig goed, als de huurder der juiste informatie Maar het is goed dat u v de huurder bijvoorbeeld bij meer werkgevers tegelijk heeft gewerkt, maar een van de jaar opgaven vergeet, dan krijgt hij te veel huursubsidie door zijn eigen fout en kan hij niemand iets verwijten. Maar soms ge beurt het dat de huurder com plete en juiste informatie ver strekt, maar dat de verhuurder of de gemeente een fout maakt. Wie daardoor te veel huursubsi die krijgt, kan dan maar moei lijk aanvaarden dat hij daarvoor aansprakelijk is. Als de verantwoordelijkheden z t dat liggen. Het kan nooit kwaad het formulier en de toelichting vóór de invulling eens goed door te lezen. En als u plotseling veel meer subsidie krijgt dan voor heen, terwijl u dat niet goed kunt verklaren, laat dan nog eens een herberekening maken. Instituut Burgerraadslieden mr. J. Mons, mr. II.P. Loh- mann, mr. W. Weernekers, Breestraat 92 2311 CV Leiden, tel. 167700. schakeld en stellen als voor waarde voor deelname dat de provinciale subsidie voor dat onderzoek wordt gebruikt. Ook bij enkele andere verzor gingshuizen in de regio is er sprake van een oriëntatie in een andere richting. Zo zoekt Ade- geest in Voorschoten aanslui ting bij verzorgingshuizen in Den Haag en richt Emmaus Zoeterwoude zich op de Al- phone regio. De verzorgingshuizen streven uiteindelijk naar de opriching van zogenaamde zorgcentra, die per wijk een totaalpakket van voorzieningen voor oude ren bieden. Op die manier kun nen de thuiswonende ouderen in een wijk worden bediend, maar ook de ouderen die in een appartement in een centraal ge bouw willen wonen. Ouderen die verpleegzorg behoeven of psychiatrische zorg (dementie) kunnen ook weer binnen hun eigen wijk worden opgevangen. Zo wordt voorkomen dat ze hun vertrouwde omgeving moeten verlaten. De zorgcentra werken in zogenaamde clusters, die soms meer wijken kunnen om- Het bejaardenoord 't Hofflants Huys in Voorschoten en het verzorgingshuis Haagwij k in Leiden hebben de samenwer kingsovereenkomst tussen tien verzorgingshuizen in Leiden en Oegstgeest niet geboycot. Vol gens directeur J. van Gorkum van 't Hofflants Huys geeft de toekomstvisie 'Verzorgingshui zen Leiden en omgeving' in dit opzicht een verkeerd beeld. Volgens hem was de samen werking tussen de verzorgings huizen in oorsprong niet gericht op een brede en praktische sa menwerking. Daarom werd in 1993 al besloten om samen te gaan werken met Haagwijk en Van derWilligenhof. De provincie heeft 20.000 gul den beschikbaar gesteld om een eerste aanzet tot samenwerking te geven, 't Hofflants Huys heeft dat geld al geïnvesteerd in een opdracht aan bureau Twijnstra Gudde, dat de mogelijkheden tot nauwere banden met andere instellingen onderzoekt. De tien samenwerkende verzorgings huizen hebben echter een an der onderzoeksbureau inge- BURGERLIJKE STAND LEIDEN: Geboren Laura Lynn, dv. S. Middleton en E. Spittje Anna Elisabeth, dv. R.J Rigg en A Y Visser Mandy Theodora Johanna, dv. R.F.M. van den Burgen T A.M. Peeters Thomas Theodoor, zv T van der Plas en L H Pronk «Chantal, dv A H. van Elten en A Vlieland Feli cia Elisabeth, dv. A. Dekker en M.H.A. Frankenmolen Chohn Sobhi Saleh. dv Sobhi Saleh Rashid en Kurdistan Fans Mohammad Zaid. zv M H. Hajioui en M Mansouri Mayme Alice, dv SR Taboren A.M.C de Lorm Britt Julie, dv J J.M de Vriend en M.R.J.M.J de Meulder Veronica, dv. H. Schneider en G.K. Waage Rick. zv J G. Hazekamp en L.A. Haasnoot Marleen Laura Anna- belle, dv C.J. van Heusden en A H Ver- duijn Mark Peter, zv. P.H.J. Dickhoff Y. Ruigrok van der Werven en M. Wal- laart Maria Geertruida Hendrika. dv. W J de Jong en J. Freke Hilde, dv. A Pracht en A M E Harland Jurriaan Thymen. zv E.M. Cijsouwen M J. van Schaik Cornelia Cormda. dv. G. Ros1 E Plug*Albertus, zv. A Noorten E A C Wiersma Kelly. dv. C.J M Ur- sem en A.J. Fukur Adriaan Frederik. zv J M G van Maur.k en C W Kooi|m, Bansradi. zv. R K Achaiber Sing en Ganga Marti|n, A.A.M l Bastia T Will n M.C.T. V J.P.t Roan, i van der Ploeg J A J Bloedjes* Leendert Klaas. zv. J.M. van der Boon en J. de Best Jan-Willem Gerben, zv. W.G.H. Simons en S M. Slaghekke E.F Di|k en M W. Schaap Tim Benja min. zv. E F Rietbergen en J.C B van Hooven Hester Ferra. dv. M Korenhof en P.A. de Haan Susanne Nicole Pau line, dv H.R Varkevisser en M.C.J. van den Brekel Benjamin, zv J H Hoge woningen W E van Egmond Foekje Richie Wilma.dv D vanDuijnenJ Haanstra Tamara Nik.ta. dv. N.FM. van der Heyden en C G Vuyk Tessa Charlotte, dv T.J. Werteren M. Jumelet Esmée Anne, dv. J J P Jongen en i. R.J. Mulder en C A M. n

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17