Wereldraad schrapt sancties Zuid-Afrika 5 Kerk Samenleving Poppenspektakel Immanuëlkerk 'Eenzijdig stuk' over voormalig Joegoslavië Bedevaart Wittem trekt vooral vrome katholieken 'Erken passieve leden voluit als gemeentelid' DONDERDAG 27 JANUAR11994 i.doni REDACTIE DICK VAN DER PLAS. C HET WEER BUITENLAND KORT Haas Küng De Zwitserse theoloog Hans Küng (65) krijgt het 'Bundes- verdienstkreuz', de hoogste onderscheiding van de Bondsrepubliek Duitsland. Hij ontvangt de onderschei ding op 2 maart uit handen van minister-president Erwin Teufel van de deelstaat Ba den-Württemberg. De rooms-katholieke theoloog raakte in 1979 zijn kerkelijke leerbevoegdheid kwijt, na forse aanvaringen met de kerkelijke leiding over de structuur van de Rooms-Ka- tholieke Kerk en de onfeil baarheid van de paus. Hij verliet de rk faculteit van de universiteit in Tübingen en werd in dezelfde Duitse stad directeur van het Instituut voor Oecumenisch Onder zoek. De afgelopen weken lieten onder anderen de bis schoppen Walter Kasper en Karl Lehmann zich voorzich tig positief uit over rehabili tatie van de theoloog. Küngs kritische uitspraken over de keuze van een nieuwe bis schop voor Basel, die in Zwitserland veel beroering wekten, hebben de hoop hierop echter al weer doen vervliegen. Conferentie De Israëlische opperrabbij nen Israel Lau en Yitzhak Kolitz hebben rabbijnen en andere joodse leiders opge roepen tot een boycot van de internationale joods-christe lijke conferentie die volgende week in Jeruzalem wordt ge houden. Lau en Kolitz wezen vorige week al een uitnodi ging voor de conferentie van de hand. De joden hebben geen behoefte aan een ge sprek met andere godsdien sten, aldus Kolitz. De confe rentie, die is georganiseerd door rabbijn David Rosen en de rooms-katholieke priester Thomas Stransky, heeft als thema de houding van de godsdiensten tegenover de moderne wetenschappen. Aan de orde komen onder meer gentechnologie, eutha nasie, kunstmatige bevruch ting en anti-conceptie. Pinksterkerk De Iraanse leider van een Pinksterkerk in het Midden- Oosten, Mike Hosepian, is sinds een week verdwenen. Dit is vernomen van leden van de kerk in Teheran. De Pinksterkerk telt in Iran on geveer 500 leden. Hosepian, predikant van de kerk van de Assemblies of God, ging op 19 januari naar de luchtha ven van de Iraanse hoofdstad om iemand af te halen. Sindsdien is er niets meer van hem vernomen. Volgens de Iraanse krant Salam on derzoekt de politie de ver dwijning van de, in Armenië geboren, predikant. Een poli tiefunctionaris heeft ver klaard dat hij niet is gearres teerd. Wapens inleveren Een aantal kerken in Zuid- Afrika heeft het initiatief ge nomen op Goede Vrijdag de kerken open te stellen voor het inleveren van wapens. Het is de bedoeling dat de wapens, die voor in de kerk neefgelegd zullen worden, worden omgesmolten. Dit is bekendgemaakt tijdens een presentatie van de kerken in Zuid-Afrika voor het Centraal Comité (bestuur) van de We reldraad van Kerken in Jo hannesburg. Met dit initiatief willen de kerken bijdragen aan een rustig verloop van de verkiezingen, die op 27 april zullen plaatshebben (Goede Vrijdag valt op 1 april). Joden en moslims zal ook worden gevraagd op één van hun feestdagen mee te doen aan dit 'gebaar van vrede'. DE RECHTER Kerkelijke leiders doen oproep tot investeren De Wereldraad van Kerken heeft gisteren een streep ge zet onder sancties tegen Zuid-Afrika en in plaats daarvan opgeroepen in het land te investeren. In 1980, toen de apartheid als zonde werd veroordeeld, had de Wereld raad de lidkerken opgeroepen bij hun regeringen aan te dringen op een economische boycot van de blanke min derheidsregering. johannesburg. In de verklaring van het centraal comité werd op verzoek van dr. K. Blei van de Nederlandse Her vormde Kerk opgenomen dat de theologische rechtvaardiging van de apartheid ketterij is. De (blanke) Nederduits-Gerefor- meerde Kerk in Zuid-Afrika heeft grote moeite met het woord ketterij. Zij heeft haar steun aan de apartheid 'een fout' genoemd. ANC-leider Nelson Mandela riep naar aanleiding van het be sluit van de Wereldraad Neder land met nadruk op in het nieu we Zuid-Afrika te f Nederlandse regering en bevol king hebben vooropgelopen in de strijd tegen de apartheid en waren voor economische sanc ties. Een logisch gevolg daarvan is dat Nederland ook voorop gaat in de financiële ondersteu ning van een democratisch Zuid-Afrika, aldus Mandela in een verklaring aan het ANP in Johannesburg. De investeringen moeten vooral ten goede van de aller armsten komen. „We hebben een periode achter ons die op een oorlogssituatie lijkt." Er zou, net als voor West-Europa na de Tweede Wereldoorlog, een Marshallplan voor Zuid- Afrika moeten komen. Het gaat daarbij niet om een voortzetting van de contacten tussen de in ternationale investesteerders en de blanke grootaandeelhouders in Zuid-Afrika, maar vooral om steun voor jonge zwarte onder nemers, aldus Mandela die van af 16 februari gedurende enkele dagen ons land bezoekt. De Wereldraad riep gisteren verder die groeperingen in Zuid-Afrika op die buiten de onderhandelingen zijn geble ven, alsnog aan de verkiezingen mee te doen. De Verenigde Na ties, regeringen en andere in stellingen moeten zoveel moge lijk waarnemers naar de verkie zingen op 27 april zenden. Verder wordt in de verklaring gepleit voor gelijke onderwijs kansen voor alle kinderen. Dat moet onder meer leiden tot een einde aan het analfabetisme, onder ongeveer 60 procent van de werkende bevolking. Ook de kinderarbeid moet in Zuid-Afri ka worden verboden. runsburg. De poppenspeler Aad Peters - onder meer bekend van optredens voor de NCRV en de EO - bracht gisteravond in de Rijnsburgse Immanuëlkerk 'De slapende ridder' voor het voetlicht. In dit stuk wordt de problematiek van de Derde Wereld op een aparte manier belicht. Het optreden van Peters maak te onderdeel uit van een actie van de Gereformeerde Kerk in Rijnsburg om geld in te zamelen voor de stichting Open Doors (en dan met name het project bijbels voor China) en de bouw van een zaal aan de plaatselijke Maranathakerk. Voor beide doelen wordt morgenmiddag en -avond (van 14.00 tot 21.00 uur) in de Immanuëlkerk ook een bazaar gehouden. foto jan holvast johannesburg wim schruver Het centraal comité (breed be stuur) van de Wereldraad van Kerken, bijeen in Johannes burg, heeft zich in een bood schap aan de kerken in het voormalige Joegoslavië uitge sproken tegen sancties die al leen het Servische deel treffen. Sancties hebben slechts lijden onder de burgers ais gevolg, aldus de Wereldraad. Deze passage was gisteren het meest besproken onder deel van de boodschap over ex-Joegoslavië, die na ingrij pen van het uitvoerend be stuur van de Wereldraad, de zer dagen alsnog is opgesteld door de verantwoordelijke commissie. Een motie om de ze omstreden zinsnede te ver wijderen werd met 39 stem men voor en 55 tegen verwor pen. Dr. Jean Fischer van de Conferentie van Europese Ker ken (KEK) had tegen de motie gepleit, daar alle kerken in het strijdgebied zich tegen deze extra kwelling van de bevol king hebben uitgesproken. De Nederlandse adviseur ds. Wim van der Zee, secretaris van de Nederlandse Raad van Kerken, toonde zich teleurge steld over het afwijzen van de motie. „Het is nu een heel eenzijdig stuk geworden", vond hij. „Wanneer je je tegen sancties uitspreekt, moet je ook iets zeggen van de be schietingen van Sarajevo en andere Bosnische steden." In de boodschap wordt na drukkelijk geen beschuldigen de vinger gewezen naar een van de strijdende partijen in deze 'steeds gecompliceerder wordende strijd'. Bovendien wast geen van de partijen de handen schoon, aldus de We reldraad, die slechts een 'drin gende oproep' doet de oorlog te beëindigen en vreedzame onderhandelingen te begin nen. De lidkerken in ex-Joego- slavië wordt gewaagd trouw te blijven in de strijd voor ge rechtigheid en iedere verlei ding te weerstaan om religie .met agressief nationalisme te verbinden. roosendaal De meeste van de 200.000 ka tholieken die jaarlijks aan de bedevaart ter ere van de H. Ge- rardus Majella in het Zuidlim burgse Wittem deelnemen, gaan regelmatig naar de kerk en vertonen een zekere geloofsij ver. Het is onjuist de volksreli giositeit in Wittem uit te leggen als verzet tegen de kerkelijke lei ding of als uiting van nationale of culturele eenheid. Tot deze conclusie komt de Roosendaalse arbeidspastor drs. J.H.M. Evers in het proefschrift Pastoraat en bedevaart, waarop hij gisteren in Nijmegen is ge promoveerd. Voor hij arbeids pastor werd, was Evers pasto raal beleidsmedewerker van de paters redemptoristen in Wittem. Zij zijn verantwoorde lijk voor de gang van zaken bij de bedevaart ter ere van hun or degenoot. Hij heeft zich gecon centreerd op het schriftelijk ma teriaal dat de redemptoristen de bedevaartgangers aanbieden, zoals beschrijvingen van het le ven van Gerardus, het tijdschrift De Sint Gerardusklok en de be devaart- en devotiegezangen. In verscheidene publikaties over volksreligiositeit wordt op een zekere spanning tussen de ze religiositeit en de officiële kerkelijke leer en praktijk gewe zen. Maar de pelgrimage naar Wittem is allerminst een uiting van verzet tegen de kerkelijke leiding. Zij is juist sterk binnen kerkelijk. De devotie is vooral te verstaan als geloofsijver, als in tensivering van een reeds aan wezige geloofspraktijk. Evers omschrijft de bedevaart als ge populariseerd katholicisme. De plaatselijke kerken niet-meelevende leden voluit als lid van de gemeente erken nen. Passieve leden hebben er recht op regelmatig over de ac tiviteiten van de gemeente te worden geïnformeerd. Bij huis bezoek moeten de ambtsdra gers een 'open, luisterende hou ding' aannemen voor wat de niet-meelevende leden beweegt en de keuze van deze respecteren. Dit adviseert het kingsórgaan voor het pastoraat van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evange lisch-Lutherse Kerk in de handreiking 'Pastoraat op de rand'. Het orgaan pleit voor een pastorale benadering van rand- kerkelijken. Actieve gemeenteleden zou den moeten weten wie de pas sieve leden in hun gemeente zijn en wat hen bezighoudt, suggereert de handreildng. In sommige gemeenten worden 'bezoekprogramma's' georgani seerd met vooral het doel te luisteren naar passieve leden of er wordt geëxperimenteerd met gevarieerde vormen van ge meente-zijn in vieringen en werkgroepen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Gasselternijveen: mevr. S.D. Kits, kandidaat te Groningen. Aangenomen: naar Harderwijk (bw. Nieuwe kerk): T. Verbeek te Hille- gom; naar Dinxperloo: mevr. M.A. de Jager te Nijland. Bedankt: voor Giessendam - Neder- Hardinxveld (toez.): dr. G. van den End te Huizen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Giessendam - Ne- der-Hardinxveld: drs. M.J. Koppe te Drachten. Beroepbaarstelling: mw. M. Moer land, kand. te Zevenbergen. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Meerkerk: J.P. Boiten te Schiedam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Poortvliet: P. Melis te Nieuw-Beijerland. Bedankt: voor Middelburg-Zuid: J. de Pater te Krabbendijke. GEREF. GEMEENTEN in NED. Beroepen: te Vlaardingen: F. Mallan te Alblasserdam. OUD GEREF. GEM. in NED. Bedankt: voor Werkendam: T. Klokte Kinderdijk. Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON EDeuACHTSARe, HET l» Dan wel waar ovr M'JN £-UiÈNT IN Z'JH STUPEf^TË NTJ P EEN ETerS 6es-rt>LeN HEEFT. Uitgave van Dagbladuitgever). DIRECTIE: B.M Essenberg, G.P. Arnold (adj), J HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans HEINZ lat£a/ vt/£ k£ea/ai&v v£&t£l l£at zolang hetbuttea/ b&sea/t £he>£ g/et.' ADVERTENTIES KLACHTEN BEZ^RGING^ mat/mvrij. 18.00-19 30 uur, zat. 10 00-12 00 uur. Tel. 071-143241 Herhal ingsneiging Ook in de laatste januaridagen blijft het oceaangebied ten westen van Ierland de vaste ontmoetings plaats van warme en koude lucht- massa's, de drijvende krachten achter de weermachinerie. De machtsstrijd tussen beide lucht- giganten blijft voorlopig onbeslist. Er is sprake van een slingerende beweging, waarbij de twee lucht- massa's beurtelings gebied verove ren. De koude lucht had het giste ren even voor het zeggen. Vooral in de ochtend vielen nog forse buien, soms met winterse lading. On danks een temperatuur van 7 gra den voelde de wind soms snerpend koud aan. Van een echte storm kon eigenlijk niet worden gesproken; ook de waarnemer in Noordwijk was niet echt onder de indruk. Op een afstand van 1400 meter van zee werd meest harde wind ge haald (gemiddeld kracht 7) met vlagen die amper de de stormgrens bereikten. Later op de dag hield de wind zich even in; een adempauze, meer niet, want vandaag proeven we de energie van een volgende, indrukwekkende oceaandepressie. De zachte luchtmassa krijgt nu even ruimte en die zal het kwik vandaag tot 9 of 10 graden om- hoogstuwen. De prijs daarvoor is regen en opnieuw veel wind. Mor gen ligt het laag - tijdelijk 960 rr libar diep - boven de zuidpunt vj Zweden en veegt aan zijn achterzi f de opnieuw koude lucht met talloj ze winterse buien over de Lage Landen. De kans op een volle storm uit noordwest is nu zelfs gro ter dan bij het kou-invalletje v gisteren. Tijdens het weekeinde begint het' I spel opnieuw. Na een frisse nacht wordt de koude lucht vanuit het zuidwesten weer verdreven. Dat kan een paar natte sneeuwvlokker opleveren, weldra overgaand ii gen. En op zondag - u raadt het al zien we de gure buien uit het noordwesten weer op ons afkomer I De depressies volgen elkaar in zuil hoog tempo op, dat er geen ruimt* komt voor een winters getint hoge- drukgebied. Als eenmaal zo' troon zich heeft ingesteld, wordt daar wekenlang niet aan getornd; dat hebben we de afgelopen twee maanden ondervonden. In de me- j teorologie spreekt men dan 1 persistentie of herhalingsneiging, die - zo blijkt wel uit vorige jaar gangen - vooral hardnekkig is hoogwintermaanden januari e bruari. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag: In Engeland nog perioden met regen, el ders wisselend bewolkt en winterse buien. Aan de oostkust van Schotland opklaringen. Veel wind. Morgen: Van het westen uit opklaringen en alleen Maxi Schotland Noord-Schot land tot ongeveer 10 in Ierland en Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in de Arden- Tamelijk veel wind. Mid- dagtemperatuur eerst 9. morgen 6 graden, in de Ardennen enkele graden Noord- en Midden-Frank- rijk: Toenemende bewolking en in het noor den, morgen ook elders, af en toe regen. Morgen in de hogere gebieden kans op sneeuw. Maxima van 6 graden in het oosten tot ongeveer 10 in de westelijke helft. Portugal: Zonnig. Middagtemperaturen aan zee ongeveer 16 graden. Wolkenvelden, ook af en toe zon en mor gen kans op een buitje. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Spanje: Zonnig. In de loop van morgen aan de Golf van Biskaje wolkenvelden maar droog. Middagtemperaturen aan de Cos ta's van 15 graden bij Barcelona tot plaatselijk 19 graden ten zuiden van Benidorm. Canarische Eilanden: Droog en vooral in het zuiden flinke zon nige perioden. Maxima aan de zuids- tranden ongeveer 21 graden. Marokko: Westkust: Droog en flinke zonnige perio den. Maxima ongeveer 20 graden. Geregeld zon maar ook wel wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuuraan zee ongeveer 17 graden Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Er staat een stevige mistral. Morgen van het noorden uit toenemenede bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Maxima in het laagland van 7 graden bij Limoges en Lyon tot rond 14 graden aan de zuid-- kust. In de Pyreneeën droog en vrij zon nig. In de Alpen eerst geregeld zon, een harde wind en alleen morgen kans op sneeuw. Temperatuur op 2000 meter ongeveer -6 graden, vandaag is het tij delijk zachter. Italië: Perioden met zon, ook wel wolkenvelden en in het zuidoosten nog een enkele re gen- of onweersbui en veel wind. Maxi ma tussen de 12 en 15 graden, in het noorden rond 8 graden. In de Alpen en Dolomieten morgen wolkenvelden. Tem peratuur op 2000 n vriespunt, morgen w Corsica en Sardinië: istanbür Perioden met zon en droog. Middagtem- Klagentun peratuur ongeveer 15 graden. Kopenhag Turkije en Cyprus: LasPalma Veranderlijk bewolkt en perioden met re- Lissabon gen. Middagtemperatuur van 10 bij de Locarno Dardanellen tot ongeveer 15 graden op Londen Cyprus. Luxembur Duitsland: Madrid Wisselvallig met op vandaag van het ^ala83 noordwesten uit regen. Morgen in het J!3!!0*3 noorden ook enkele opklaringen. In de 3 Beierse Alpen en het Zwarte Woud voor- M°snc°huen al morgen sneeuw. Maxima in het laag- N|Ce land ongeveer 6 graden, in de Beierse 0sl0 Zwitserland: Vandaag aan de zuidflank van het penmassief droog en zonnig, aan noordzijde wolkenvelden. Morgen r bewolking en in het noorden af 6 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind uitj Hei licl Rat alp WEERRAPPORTEN Maan op 19.01 Maan onder08.2( Waterstanden Katwijk Hoog water 03.39 15.49 Laag water 11.51 23.41 Weerrapporten 26 januari 19 uur: Amsterdam half bew. w 5 Rotterdam half be Bordeaux Brussel Cyprus wil 12 9 0.1 n hetz wolkenvelden maar droog. Temperatuur op 2000 meter ongeveer min 3 graden, naar het zuiden toe iets hoger. Oostenrijk: Vandaag wolkenvelden, in de bergen ook af en toe zon en bijna overal droog. Mor gen veel bewolking en later nu en dan sneeuw. In Karinthië beide dagen gere geld zon en droog. Temperatuur op 2000 meter meestal rond de min 3 gra den. later weer kouder. Buenos Aires half bew. wzw5 22 Casablanca licht bew no 3 15 Johannesburg zwaar bew. windst 21 Los Angeles onbew. wnw2 14 driftsneeuw no 6

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16