'Gebruik meevaller om tekort te verminderen' 4 Niet te geloven! Binnenland Minister bevestigt melding Wiarda over corruptie politie Procureur-generaal Den Bosch wil een soort 'nationale FBI' 'Ien hield van mensen, niet van gezeur' Invoering 'Schengen' opnieuw uitgesteld Onderlinge zorg minder vanzelfsprekend Vietnam wil landgenoten ook zonder geld terug Kampproces begonnen I/VOENSDAG 26 JANUARI 1994 NS'ers vinden babylijkje bij viaduct nfn bosch Twee werknemers van de Nederlandse Spoorwegen hebben gistermiddag vlakbij een spoorwegviaduct in Den Bosch het stoffelijk overschot van een baby gevonden. Het naakte lijkje was verpakt in een plastic boodschappentas. Volgens een woordvoerder gaat het om een pas geboren, blank jongetje. Helft personeel supermarkt is parttime oen haag De helft van het personeel in supermarkten werkt op 'pulpcontracten' van twaalf'uur per week of minder. Dat heeft de Dienstenbond FNV berekend aan de vooravond van de CAO- onderhandelingen. Zo krijgen oproep- en hulpkrachten geen ex tra loon als ze op zaterdag of tijdens de koopavond werken. De Dienstenbond FNV wil dat de werkweek wordt verkort van 38 naar 36 uur en dat de vrijkomende uren worden gebruikt voor parttime-krachten. Vijftien maanden cel voor ex-lijfwacht utrecht De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de 33-jarige Er- melose ex-lijfwacht van Klaas Bruinsma wegens poging tot zwa re mishandeling veroordeeld tot vijftien maanden cel. Er was twee jaar geëist. Door de psychiater die hem toentertijd in het ziekenhuis behandelde, was de Ermeloër gevraagd bij een ge sprek tussen hem en een patiënt te zijn. Deze had de psychiater de dag daarvoor ernstig mishandeld. Toen het gesprek uit de hand dreigde te lopen, gaf de ex-lijfwacht de man een trap in het gezicht en bedreigde hem met een pistool. Hof: Westafrikaan terecht vrijgelaten amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren be paald dat de rechtbank een Westafrikaanse vluchteling vorige week terecht heeft vrijgelaten. De man zat sinds september in het Grenshospitium in Amsterdam. Als gevolg van de nieuwe Vreemdelingenwet die per 1 januari in werking trad, had het mi nisterie van justitie hem moeten aanmelden bij de rechtbank, die de detentie toetst. Omdat het ministerie dat niet had gedaan, liet de rechtbank de man vrij. De Westafrikaan maakte deel uit van een groep van veertig vreemdelingen, die eveneens te laat zijn aangemeld. Voorzitter: 'Ministers dachten niet na' brussel Vrijwel zonder nadenken hebben de Nederlandse en Belgische ministers van cultuur en onderwijs vorige week het voorstel van de spellingcommissie van de Nederlandse Taalunie van tafel geveegd. Dat betoogt de voorzitter van de commissie, de Leuvense professor Guido Geerts. ,,De ministers gaven niet de indruk ernstig over ons voorstel te hebben gedebatteerd", al dus Geerts in het jongste nummer van het Leuvense studenten blad Veto. Kombrink tegen positieve discriminatie Rotterdam Projecten voor inburgering van allochtonen mogen niet leiden tot ongelijke behandeling van andere burgers die ook weinig kansen op de arbeidsmarkt hebben. Initiatieven als gratis zwemmen voor buitenlandse vrouwen in Rotterdam zijn goed bedoeld, maar werken jaloezie in de hand. Dit stelt Hans Kom brink, die samen met staatssecretaris SimQ.ns de PvdA-lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in Rotterdam trekt. Hij vindt dat de PvdA ook op landelijk niveau voorzichtig moet omspringen met 'positieve discriminatie'. Korpschef Wiarda van de Utrechtse politie heeft vorige week in een onderhoud met minister Hirsch Ballin van justitie wel degelijk gesproken over corruptie bij de Amsterdamse politie. Dat heeft Hirsch Ballin gisteren gezegd. Wiarda ont kende de laatste dagen dat hij over corrupte prak tijken of politiemensen in Amsterdam had ge sproken. Hij zou zich alleen 'in algemene zin' hebben uitgelaten over het lekken van vertrouwe lijke politie-informatie naar misdadigers. De Utrechtse hoofdcommissaris mr. J. Wiarda is er al sinds half december van overtuigd dat „heel sterke mechanismen" en „elementen die niet te goeder trouw zijn" de opbouw verhinde ren van een sterk en betrouwbaar recherche-ap paraat ter bestrijding van de georganiseerde cri minaliteit. Flij pleitte toen in de Leeuwarder Cou rant al voor een parlementair onderzoek hiernaar omdat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) en de rijksrecherche daar in zijn ogen „minder geschikt voor zijn, gezien de hoge kringen die hierbij zijn betrokken". Wiarda sprak met Hirsch Ballin omdat hij 'vra gen en vermoedens' had bij de opheffing van het Interregionaal Rechercheteam. Noord-Hollan d/Utrecht, een team van superrechercheurs die probeerden grote criminelen aan te pakken. Wi arda zou volgens Hirsch Ballin hebben gezegd dat hij 'vermoedens over corruptie' had bij het Am sterdamse politiekorps. Daarbij zouden volgens de bewindsman alleen corruptie-affaires zijn aan gekaart die bij Justitie al bekend waren. De affaire over corruptie kwam vorige week za terdag in het nieuws door een verhaal in NRC Handelsblad waarin Wiarda wordt geciteerd. De Utrechtse burgemeester Y. Opstelten zei gisteren dat hij 'vierkant achter' zijn korpschef staat. Hij maakte de spraakverwarring over wat Wiarda nou allemaal wel of niet over corruptie heeft gezegd alleen maar groter. „De uitlatingen van de minis ter sporen met de uitspraken die Wiarda in ons persbericht van afgelopen zaterdag deed", aldus Opstelten. Daarin staat dat Wiarda nooit beschul digingen in de richting van enig korps heeft ge daan. Opstelten: „Wiarda heeft alleen gesproken over een dreiging van corruptie en niet over een beschuldiging". Er moet een landelijk, hoog gespecialiseerde super recher che-eenheid komen, naast de vier nu bestaande interregio nale rechercheteams (IRT's). De landelijke eenheid moet de IRT's met specialisten bijstaan in onderzoeken. Ook kan zij bij grote internationale zaken met buitenlandse politie-een- heden samenwerken. Dat zegt procureur-generaal mr. R. Gonsalves van Den Bosch in reactie op de roep om één landelijke recherche eenheid in plaats van vijf in terregionale teams. Gonsalves is bij het Openbaar Ministerie verantwoordelijk voor de aan pak van de georganiseerde cri minaliteit. Het idee van een team werd geopperd na de opheffing van het IRT Noord-Hollan- d/Utrecht en doet nu weer op geld door de ruzie tussen de Amsterdamse korpschef Nord- holt en zijn Utrechtse collega Wiarda. Gonsalves ziet niets in één landelijke recherche-eenheid in plaats van vijf interregionale teams. Hij vindt dat verder moet worden gebouwd aan waar de politie mee bezig is: de vijf samenwerkingsverban den binnen de 25 politiere gio's. „Dat het in Noord-Hol land/Utrecht spaak is gelopen wil niet zeggen dat het elders in Nederland niet werkt. Het werkaanbod bij de poli tie is volgens hem zo groot dat wel eens aarzelingen zijn te bespeuren aan hele grote in ternationale onderzoeken te beginnen. De motivatie bij de politie is bovendien steeds moeilijker op te brengen naar mate het opsporingsbelang verder weg ligt. Om dié rede nen pleit hij voor een 'dak op het bestaande huis'. „Het is al tijd een kwestie van schaal ge weest, die steeds moest wor den aangepast aan de eisen die de criminaliteit stelt. Geen haar op mijn hoofd die denkt aan een geheel nieuwe organi- Ook D66-senator Staal is voorstander van een Nationale Recherche. Evenals de stichter van de IRT's, oud-politietop man Kees Sietsma. PvdA-ka- merlid Stoffelen ziet niets in de FBI, maar meer in vijf IRT's. Duisenberg keert zich tegen plannen van kabinet De eenmalige meevaller van vier miljard gulden aan be lastinggeld mag van president Duisenberg van de Neder- landsche Bank alleen worden gebruikt voor het omlaag brengen van het overheidstekort. Duisenberg is tegen het plan van minister Kok van financiën om het geld te ge bruiken voor lastenverlichting voor burgers en bedrijven. den haag npasten staat volgens Duisenberg immers een 'structurele' tegen valler, die ook ongeveer vier miljard bedraagt, wegens lagere opbrengsten van het Neder landse aardgas. In het Verdrag van Maastricht zijn strenge afspraken gemaakt over de maximale hoogte van begrotings- en financieringste- In een toespraak voor het Ne derlands Genootschap voor In ternationale Zaken in Den Haag zei Duisenberg gisteren dat hij de discussie in het kabinet 'let terlijk kortzichtig' vindt. Tegen over de eenmalige meevaller door hogere belastinginkom- korten' in de EG-landen. Maar ook zonder die afspraken zijn de tekorten, onder meer in Ne derland, gewoon nog veel te hoog, vindt Duisenberg. Maar nadat volgens de bank- president in Nederland 'een hoop goed werk is verricht, lijkt het er op dat het karwei niet wordt afgemaakt. Dat blijkt on der meer uit het gemak waar mee recente meevallers worden bestemd voor lastenverlichting, terwijl tegelijkertijd de doelstel ling in het regeerakkoord voor het tekort in 1994 niet eens wordt gehaald'. Duisenberg refereerde aan de discussie tussen de beide rege ringspartijen over de aanwen ding van de belastingmeevaller. Zoals het er nu naar uitziet zal het kabinet de meevaller deels gebruiken voor een verlichting van de lasten van de werkgevers en deels voor het verlagen van de laagste schijf van de inkom stenbelasting. Kok zei gistermiddag in de Tweede Kamer dat sprake moet zijn van een 'evenwichtige ver deling van het geld over bedrij ven en burgers'. Mogelijk jaar vertraging door techniek De invoering van het verdrag van Schengen moet opnieuw, en dit keer voor onbepaalde tijd, worden uitgesteld. Reden is dat er grote technische proble men zijn rond het zogeheten centrale Schengen Informatie Systeem (SIS). Het verdrag, dat het wegval len van de identiteitscontroles aan de binnengrenzen van ne gen van de twaalf lidstaten van de Europese Unie regelt, zou na herhaaldelijk uitstel op 1 febru ari definitief worden ingevoerd. De Duitse staatssecretaris Schmidhuber (Europese Za ken), voorzitter van het uitvoe rend comité van 'Schengen', verklaarde gisteren in Bonn echter dat dat 'totaal ondenk baar' is geworden. Het SIS moet het politie en justitie van de Schengen-landen (alle lidstaten van de Europese Unie behalve Engeland, Ierland en Denemarken) mogelijk ma ken om onderling persoonsge gevens uit te wisselen. Dat is ter compensatie van het wegvallen van identiteitscontroles aan de binnengrenzen. Het SIS moet als een soort elektronisch vang net tegen grensoverschrijdende criminaliteit en illegale immi gratie gaan fungeren. De technische problemen rond het systeem-in-wording zijn zo groot dat het volgens Schmidhuber zelfs niet meer mogelijk is om met enige zeker heid een nieuwe streefdatum te noemen. In Brussel en Parijs houdt men er ernstig rekening mee dat het ten minste een jaar gaat duren voordat het systeem enigszins naar behoren werkt. De uitspraak van Schmidhu ber viel gisteren vrijwel samen met de presentatie van een ver nietigend rapport van een on derzoekscommissie van de Franse Senaat over de proble men rond 'Schengen'. Volgens het rapport zijn de problemen rond het SIS, vrij vertaald, het resultaat van jarenlang politiek en technisch gemodder. De deskundigen van de Schengen- landen zouden de afgelopen ja ren een lange reeks verkeerde technische keuzen hebben ge maakt, al dan niet onder politie ke druk. „Ien Dales hield van grote problemen, niet van kleine. Zij hield van mensen, niet van gezeur." In een volle Tweede Kamer, voor het eerst bijeen na het kerstreces, herdacht premier Lubbers gisteren met deze woor den de begin januari overleden minister van binnenlandse zaken. „In de ministerraad was zij verrukkelijk. Als het om relatief kleine zaken ging, gaf zij ons haar argumenten. Ging het om grote, j belangrijke zaken, dan gaf zij gewoon direct haar mening. Dan had zij gewoon gelijk. Dan was zij hoogstens bereid nog een keer te herhalen voor collega's die niet direct wilden begrijpen dat zij gelijk had", aldus Lubbers. De premier typeerde de overleden minis ter als 'no nonsense en sociaal'. Als iemand die 'lastig' kon zijn, maar ook 'onvergetelijk trouw aan de publieke zaak'. „Ien had geu zenbloed in zich. Vrij maar met iry:et, soms bruusk maar altijd met toewijding. Tweede-Kamervoorzitter Deetman zei Dales te willen herinneren als een persoon 'die niet alleen vanwege haar politieke da den maar ook vanwege haar persoonlijk heid en bijzondere relatie met het parle ment veel voor ons betekende'. Na haar staatssecretariaat van Sociale Zaken (1981 - 82) was Dales Vijf jaar lid van de Kamer. Deetman had CD-kamerlid Janmaat ge vraagd de herdenking niet bij te wonen, omdat hij zich na haar dood zeer negatief over haar had uitgelaten. Aan dat verzoek had Janmaat gehoor gegeven. Onderzoek onder Turkse gezinnen wijst uit: Onderlinge zorg wordt in Turk- I se gezinnen in Nederland I steeds minder vanzelfsprekend. Ook wordt de zorg voor familie leden in Turkije steeds vaker als j belastend ervaren door Turkse I migranten. Dat blijkt uit een promotie onderzoek dat de Nijmeegse rechtssociologe drs. A. Beckers de afgelopen twee jaar onder 28 I Turkse gezinnen in Nijmegen heeft gehouden. Vooral oudere Turkse migran ten zijn blij met de inkomensze kerheid die het Nederlandse stelsel van uitkeringen biedt. Zij I weten over het algemeen goed hoe en .wanneer zij een uitke ring kunnen krijgen en maken daar ook gebruik van. Toch vin den de migranten vrijwel una niem dat Nederlanders meer kennis over de uitkeringen heb ben en dus ook meer geld krij gen. In de meeste Turkse gezinnen worden de uitkeringsrechten van elk individueel gezinslid goed benut. Het inkomen uit de uitkering wordt gebruikt voor de hele groep. Het streven is zo veel mogelijk te sparen. Vroeger werd hel spaarbedrag gebruikt voor de aankoop van onroerend goed in Turkije. Nu sparen Turkse ouders vooral voor het huwelijk van hun kinderen. Daarnaast wordt het spaargeld gebruikt voor leningen aan fa milieleden en kennissen die een eigen bedrijfje willen opzetten. Familieleden in Turkije wor den ook nog steeds onderhou den door de migranten, maar die zorg wordt steeds meer als belastend ervaren. Enerzijds komt dat, veronderstelt Beckers, doordat de positie van de Tur ken in Nederland slechter is ge worden. Anderzijds denken veel migranten niet meer over terug keer naar Turkije, zodat een 'ga rantie' in de vorm van onder houd van daar levende familie leden niet meer nodig is. In Turkije wonende familieleden oefenen wel veel druk op Tur- (fi- ken in Nederland uit nanciële) steun. In haar onderzoek heeft de rechtssociologe ook opgemerkt dat Turkse jongeren meer moei te krijgen met het delen van het inkomen. Steeds vaker eisen zij een deel van hun inkomsten voor zichzelf op. Vooral zoons onderhandelen over hun inko men. Ze staan daar sterk in om dat zij door uitkeringen in hun eigen bestaan kunnen voorzien, terwijl Turkse ouders nog wel vaak door hun kinderen moeten worden onderhouden. Onder linge zorg in de gezinnen wordt, aldus Beckers, langzaam maar zeker niet meer als vanzelfspre kend beschouwd. Geen tegemoetkoming, wel subsidies Het betreft hier Vietnamezen die 2,5 jaar geleden vanuit Tsje chië naar ons land vluchtten. Zij hadden in Tsjecho-Slowakije gewerkt in het kader van de communistische broederhulp. Na de fluwelen revolutie 1989 in het Oostblok verloren veel Viet namezen er hun baan en wer den als illegaal gezien. Na hun vlucht naar Nederland werd ge tracht de Vietnamezen het land uit te zetten, maar Tsjechië wei gerde ze terug te nemen en ge sprekken met de Vietnamese re gering over de terugkeer naar hun geboorteland liepen lange tijd op niets uit. De betrokken Vietnamezen weigerden vrijwillig naar hun moederland terug te gaan, bang als zij waren daar te worden vervolgd. De Vietnamese rege ring wilde eerst alleen vrijwillig terugkerenden opnemen. Die houding heeft het land nu ver anderd. Een deel van de 350 is overigens inmiddels met onbe kende bestemming vertrokken. De Vietnamese regering is be reid 350 in Nederland verblij vende landgenoten op te ne men zonder daarvoor een fi nanciële tegemoetkoming van Nederland te vragen. Wel kun nen de Vietnamezen zelf gedu rende een jaar een Nederlandse bijdrage krijgen van honderd gulden per maand voor de kos ten van levensonderhoud en tweehonderd gulden voor het volgen van een vakopleiding. Een Vietnamees die in zijn va derland een eigen bedrijfje wil starten, kan daarvoor maximaal vierduizend gulden krijgen. Dit blijkt uit te tekst van het verdrag dat Nederland in maart met Vietnam sluit over de te rugkeer van de 350. Verder heeft de Vietnamese regering toege zegd dat niemand van de repa trianten bestraft öf gediscrimi neerd zal worden. Vietnamezen die na zeven maanden nog niet vrijwillig zijn vertrokken, zullen Nederland worden uitgezet. den haag* Een voormalige gevan gene uit een Jappenkamp luistert in Den Haag met zijn hand aan zijn oor naar de persconferentie van de Stichting Japanse Ereschul den. Gisteren is in Tokyo het pro ces tegen Japan begonnen dat acht Nederlandse slachtoffers hebben aangespannen. De acht, die als krijgsgevangenen aan de Birma-spoorlijn moesten werken of tot de prostitutie werden ge dwongen, eisen een schadever goeding van de Japanse staat. Als ze dat geld krijgen, is er ook hoop voor al die andere 77.000 Neder landers die ook in een Jappen kamp zaten. FOTO ANP HANS STEINMEIER NILS garderobekast Wit. Inkl. kleding- roede, plank, handgreep en scharnieren. LxBxH: 60x60x180 cm. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRUT SLIEDRECHT IKEA.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3