N; Rienks wil niet in wrok omkijken Saturnus praat met Bollenstreek BOLLEN D Sport Haan voelt wel voor Marokko Van Basten moet afwachten 2okoi IENSDAG 26 JANUAR11994 b onderwater. 0 Rijsbergen in beeld bij Volendam iaden Wim Rijsbergen is in beeld bij Volendam om de afge haakte Leo Steegman op te volgen. Steegman houdt het wegens een nekhernia bij de eredivisieclub voor gezien. Het bestuur wil geen interim-trainer aantrekken en heeft daarom het oog laten vallen op de werkloze Leidse oefenmeester. die eerder de ama teurs van Roodenburg en DWS onder zijn hoede had. Rijsbergen is ook in onderhandeling met de eerstedivisieclub Eindhoven. Cees Ahsmann voorzitter van DIOK ieiden Cees Ahsmann is gisteravond zoals verwacht tot voorzit ter gekozen van DIOK. Tijdens de extra ledenvergadering werd zijn benoeming als opvolger van Tieme Bos officieel. De internationals van DIOK zullen overigens geen actie onder nemen naar aanleiding van de forse schorsing van Robert Broers. De internationals overwogen hun positie in het Neder lands team ter discussie te stellen. Op verzoek van Broers heb ben de spelers nu van die stap afgezien. Roy Heiner uitstekend van start perth Roy Heiner is de zeilregatta om de Australia Cup match racen bij Perth uitstekend begonnen. In moeilijke omstandighe den slaagde de Nederlander er in zijn zeven races winnend te beëindigen. Tweede in de tussenstand is de Australiër Rod Da- vis, die zes wedstrijden won en één keer verloor. Een van diens bemanningsleden is John Bertrand, in 1983 winnaar van de be faamde race om de America's Cup. Heiner is in één jaar tijd op de wereldranglijst van het match ra cen gestegen van de zeventiende naar de vierde plaats. De num mers één tot en met drie doen niet mee in Perth. De wedstrijden nemen vijf dagen in beslag. Franse schermer gedood in training rodez De jonge Franse schermer Gilles Malet is maandag bij de training in Rodez om het leven gekomen. Hij bezweek aan de verwondingen die hij opliep toen de afgebroken kling van de de- /an zijn oefenpartner dwars door het beschermende vest onder de linker oksel in zijn borst drong. Het ongeluk gebeurde tijdens een groepstraining van tien scher mers onder leiding van een gediplomeerde maitre. Mallet over leed enkele minuten nadat de afgebroken punt in zijn lichaam gekomen. Vitesse wil Frans van Rooy arnhem/luik» Vitesse en Standard Luik zijn druk in de onderhan deling over de transfer van Frans van Rooy naar Arnhem. De Waalse subtopper, die de verguisde Nederlander zo snel moge lijk kwijt wil, deed gisteravond een nieuw voorstel aan een tus senpersoon die namens Vitesse optrad. Eerdere gesprekken leid- ?en maand geleden tot niets vanwege het prijskaartje dat in Arnhemse ogen veel te hoog was. Volgens de Luikse clubleiding kan Vitesse de verlaagde vraagprijs nauwelijks afwijzen. „Als ze Van Rooy nu nog te duur vinden, dan is Vitesse zo arm dat ze nooit een speler zullen kunnen kopen," verklaarde een be stuurslid tegenover de Luikse pers. Mogelijk tophandbal in Leiden Leiden krijgt mogelijk een handbalploeg in de eredivisie. De handbalclub Saturnus be kijkt momenteel de mogelijkhe den om de ploeg van Bollen streek onder te brengen. Bollen streek draait mee aan de kop van de eredivisie. De club be staat alleen uit het eredivisie team en telt dan ook slechts 15 leden, waaronder vijf interna tionals. Bollenstreek splitste zich twee jaar geleden af van Foreholte uit Voorhout dat in financiële pro blemen was gekomen. Sinds dien speelt de ploeg de thuis wedstrijden in Nieuw-Vennep. Voor de trainingen leiden de handbalsters een zwervend be staan. Zij trainen in verschillen de zalen verspreid over de gehe le regio. De club wil zich aansluiten bij een andere vereniging om over een basis te kunnen beschik ken. Nu moeten alle speelsters worden 'aangekocht'. Boven dien hoopt de club de trainin gen op één plek te kunnen con centreren. Saturnus speelt de thuiswedstrijden in de Leidse Vijf Meihal en beschikt naast die zaal over een clubhuis en trainingsveld. Voorzitter Han van Delft van Bollenstreek benadrukt dat er tussen beide clubs slechts ori ënterend is gesproken. „Belang rijk is dat we over voldoende trainingsruimte kunnen be schikken. Wet i de week. Dat moet volgend Delft sprak al eerder deze com petitie met een andere club om te gaan samenwerken. „Maar daar bestond toch te veel angst om topsport binnen te halen." De voorzitter van Saturnus, Rob Otten, denkt dat zijn leden enthousiast zullen zijn voor het plan. „Er kan een enorme sti mulans voor het handbal in Lei den vanuit gaan. We hebben nu in totaal honderd leden. Voor een stad als Leiden is dat wei nig. Er zijn bovendien speelsters uit deze regio die nu in Den Haag spelen. Die kunnen straks bij Saturnus terecht." Otten heeft ook Jan Duivesteijn, hoofd van de dienst Sport en Recreatie van de gemeente Lei den, op de hoogte gebracht. „Het wordt natuurlijk een pro bleem om straks over voldoen de zaalruimte te beschikken. We hebben daarover geen con crete toezeggingen gekregen. Duivesteijn heeft ons wel alle medewerking beloofd. Saturnus gaat nu kijken of het plan ook financieel haalbaar is en of de leden te porren zijn voor het idee. Otten: „Bollen streek draait met een begroting die hoger is dan van Saturnus. Wij willen natuurlijk financieel geen risico lopen en het eredivi sie-team in een aparte stichting onderbrengen. We zijn een klei ne en gezonde vereniging. Dat laatste willen we in elk geval zo houden." Arie Haan voelt er veel voor het Marokkaanse nationale elftal als bondscoach te begeleiden tij dens het wereldkampioenschap voetbal in Amerika. Al voor de WK-loting eind december in Las Vègas werd de Groninger door vertegenwoordigers van het Noord-Afrikaanse land voor die functie gepolst. „En een WK lokt natuurlijk altijd," zegt Haan. „Bovendien," zo vervolgt hij, „zit Marokko in een hele leuke groep, met Nederland en Saudi- Arabië, dat maakt het extra aan trekkelijk." Bij Saudie-Arabië zijn de Nederlandse coaches Leo Beenhakker en Wim Jansen werkzaam. Haan, enige tijd geleden voortijdig vertrokken als trainer van Standard Luik, is niet de enige gegadigde om in de tech nische staf van Marokko te wor den openomen. „Er zijn nog twee kandidaten." Het is volgens Haan ook nog niet zeker of de Marokkaanse voetbalbond zal besluiten de huidige bondscoach Abdellah Hajri te ontslaan, dan wel een coach boven hem aan te stellen. „Er zijn in Marokko twee stro mingen gaande. Een groep wil een Europese trainer benoemen en een andere groep wil met de huidige bondscoach doorgaan als eindverantwoordelijke. Het is nu maar de Vraag welke groep de meeste macht heeft." Haan denkt dat veel zal af hangen van de resultaten van de Marokkaanse nationale ploeg tijdens een toernooi in de Verenigde Arabische Emiraten begin februari. „Daarna hoop ik meer te weten. Ze zouden in ie der geval opnieuw contact met me opnemen." Ivic FC Porto en trainer Tomislav Ivic hebben gisteren na goed overleg met elkaar gebroken. De 61-jarige Kroaat treedt met on middellijke ingang in dienst van de FIFA. De wereldvoetbalbond gaat hem als trainer-coach sta tioneren bij de Kroatische bond. Ivic werkte eerder voor onder meer Ajax, Anderlecht, Olympi- que Marseille en Benfica. Het ontslag van Ivic, berucht om zijn behoudende speelwijze, komt redelijk onverwacht. In de Portugese competitie bezet de landskampioen de derde plaats. Het afgelopen weekeinde werd met 2-0 gewonnen Beira Arie Haan: „Een WK lokt natuur lijk altijd. ARCHIEFFOTO ANP Mar. In Europees verband plaatste Porto zich, ten koste van Feyenoord, voor de Cham pions League. Freek Rienks houdt zich groot. Innerlijk kookt de nieuwe trainer van Ter Leede van woede, maar de 38-jarige Kat- wijker wil de buitenwacht geen deelgenoot maken van zijn gemoedstoestand. Dat de spelers en bestuur van Quick Boys hem niet als oefenmeester wilde hebben, heeft hem beschadigd. „Waarom," vraagt hij zich afgelo pen zaterdag meermalen af tijdens het duel Ter Leede - SDC Putten. „Zo slecht heb ik het niet gedaan op Nieuw Zuid?" sassenheim rob onderwater Rienks is bij Quick Boys verant woordelijk voor de elftallen 2 tot en met 5. Vorig seizoen eiste hij met een sterk verjongd elftal onverwacht de titel in de reser veklasse op. Die prestatie sterk te Rienks in het idee dat hij het grote werk op Nieuw Zuid best wel aankon. Tenslotte was hij sinds dit seizoen in het bezit van de vereiste papieren: oefen meester 1 Vreemdeling Maar de selectie vroeg en kreeg de Amsterdamse vreemdeling Henk Wisman. Rienks: „Wat voor mij onbegrijpelijk is dat ze iemand vroegen die onbekend was met Quick Boys. Wat voor voordelen heeft dat? Neem nou Katwijk. Cees Guyt is daar toch ook opgegroeid en je kunt toch moeilijk stellen dat hij het daar slecht doet. En is een Amster dammer een garantie voor suc ces? Zie Hennie Schipper. Schipper is een kanjer in de Amsterdamse regio, maar bij Noordwijk maakt hij het toch ook niet." Verder geen woord meer over Quick Boys, want hij wil er ooit nog eens terugkeren. Om te.be- wijzen dat hij het in de vingers heeft. Zand over de heersende onvrede, want het leven gaat verder, ook voor Freek Rienks. Een het nersgilde. Eentje uit de catego rie 'rustige'. Van hem zijn geen schreeuwpartijen en koprollen voor de tribune te verwachten. Als voetballer maakte hij furore bij de w Katwijk en daarna vooral bij Quick Boys. Tussen door speelde Rienks nog een seizoen bij Rijnsburgse Boys. Een onherstelbaar beschadigde knie was voor de boekhouder aanleiding om met het trainers vak te beginnen. Sinds hij in het bezit van het hoogste amateurdiploma, lonkt Rienks naar de regionale zater dagtoppers. Bij Quick Boys kreeg hij de kans om in de keu ken rond te kijken. Dat is een voordeel. „Maar ik weet niet hoe het bij andere clubs is, Quick Boys is m'n eerste vereni ging. Dan zouden bepaalde za ken in organisatorisch opzicht tegen kunnen vallen. Maar daarmee moet je als trainer ook leren leven." Ambities Als blijk van zijn ambities, solli citeerde Rienks zonder succes bij Noordwijk. Maar Ter Leede stemt hem ook tevreden. „Vol speelt de club op accommodatie. Dat gaat er schitterend uitzien. En ook op het veld wil de club het hoogste bereikendit seizoen wel een verrassing in. Ze staan goed in de periode." Het is echter niet de bedoeling dat Ter Leede volgend seizoen met allemaal nieuwe gezichten speelt om het Grote Doel te realiseren. „Ik heb tijd genoeg om me te oriënte ren. Met mijn assistent Loek Helder ga ik de vereniging eens goed doorlichten. Praten met de mensen die met de club te ma ken hebben en dan kom ik wel tot een conclusie. Ik denk dat Ter Leede het moet hebben van jongens die elders buiten de boot vallen. Ik weet zeker dat er bij omliggende clubs spelers in het tweede spelen, die voor Ter Leede een toegevoegde waarde hebben." En Rienks kan het, als kapitein van Quick Boys 2, we- Rienks wijst in dat verband op Bouwe van Beelen, middenvel der bij Ter Leede. „Bouwe speelde ooit bij Quick Boys 3. En hij doet het goed hier. dat bedoel ik maar. We gaan in de hele omtrek scouten, ook bij af delingsclubs. Daar spelen ook goede voetballers. Henk Lange- maat speelde ooit bij MVKV en is nu een van de beste voetbal lers van Katwijk. Zulke jongens ga ik zoeken." Simpelheid is het trefwoord van de trainer Freek Rienks. „Er staat een doel en de bal moet daar in. Ik kan hier best moeilij ke verhalen gaan vertellen, maar het draait toch om dat ene feit. Ik zal hier heus niet met al lerlei ingewikkelde taktische op lossingen op de proppen ko men. Gewoon een simpel, aan trekkelijk spelletje met drie spit sen. Voetbal moet je niet moei lijker maken dan het is." Indruk Diep onder de indruk was Rienks niet van de verrichtingen van Ter Leede afgelopen zater dag. „Een goede organisatie op het veld. dat wel, en dat is toch de verdienste van Van Hars kamp. Maar ze speelden na rust Freek Rienks is van plan met Ter Leede gewoon een simpel aantrekkelijk spelletje met drie spitsen gaan spe len: „Voetbal moetje niet moeilijker maken dan het is." met de kont naar de goal, daar ben ik persoonlijk geen voor stander van. Ik wil van het doel afspelen." Eerst wacht nog een karwei met Quick Boys 2. Hij maakt zijn werk af, zonder om te kijken in wrok. „Dat heeft geen enkele zin," beseft hij. Want Rienks wil per se de deur op een kier houden, zoveel FOTO LOEK ZUYDERDUIN liefde koestert hij nog voor de club die niet met hem in zee wilde. „Ik wil ooit nog eens te rugkeren op Nieuw Zuid." Meer informatie? Bel snel met Har de Vrind van Leidsch Dagblad telefoon 071 - 356235 of vraag uw vertegenwoordiger naar de vele mogelijkheden die deze aktie u biedt. parus afp/rtr/sid Marco van Basten denkt eind volgende maand te weten waar hij werkelijk aan toe is. In de laatste week van februari dient de 29-jarige aanvaller van AC Milan zich weer bij de Belgische chirurg Marc Martens te mel den. Na onderzoek van de ge kwetste rechter enkel en een aantal testen krijgt de oud-Aja- cied van zijn arts uitsluitsel over zijn toekomst als profvoetballer, als hij die nog heeft. De interna tional is al bijna een jaar vanwe ge een chronische blessure uit geschakeld. „Tegen het einde van februari heb ik de voorgeschreven drie maanden rust gehoudenlegde Van Basten uit. „Dan is het mo ment aangebroken om mijn en kel opnieuw te bekijken en een trainingsprogramma samen te stellen. Tot die tijd zal ik nog de mening van een paar andere specialisten vragen. De geplaagde centrumspits heeft sinds december 1992 drie operaties aan zijn enkel onder gaan. De international speelde in de afgelopen periode slechts een drietal wedstrijden, waar onder de verloren de Europese bekerfinale tegen Olympique Marseille in mei 1993. E OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT 1 kent 22 dagen brommen. Robert Broers van DIOK was dan ook niet echt verbaasd toen de tuchtcommissie hem na de uitsluiting in het duel met Haarlem ruim drie weken schorste. Tot zover niets aan de hand. Totdat vorige week de tweede mededeling van de tuchtcommissie in de bus van Broers viel. De rugbyer viel van verbazing om toen hij de brief openmaakte. Het tucht college verlengde de straf met nog eens drie weken. Dat rechtsorgaan kwam tot die stap naar aanleiding van het rapport van de scheids rechter Ruud van der Velden. Die veegde volledig de vloer aan met Broers. De arbiter: Wat Broers die wedstrijd heeft uitgehaald, was niet nor maal meer. Hij sloeg zijn te genstander niet alleen, hij is op 'm gaan zitten en heeft toen doorgeslagen. Dat kan niet en dat heb ik gerappor teerd. Broers ontkent niet niet te hebben geslagen, maar vecht de lezing van de scheidsrech ter aan. De leidsman was trouwens toch al een punt van discussie, want de spellei der werd gebrek aan kwaliteit Broers kwam tot zijn daad na dat zijn ploeggenoot Hoggs door een Haarlemse tegen stander werd geslagen. Broers 'nam' het voor zijn medespe ler op en diende de Haarlem mer van repliek. Van dat eer ste geval (en er gebeurde wel meer in die wedstrijd) is geen rapport opgemaakt. Broers voelt zich daarom slachtoffer van matige arbitrage en gaat tegen de straf in beroep. Broers: ..Maar ik maak niet veel Waarom dan toch in beroep? Broers: „Omdat de straf dan wordt opgeschort. Dan kan ik direct spelen. In de zes weken die ik moet uitzitten, worden alle play-off- wedstrijden gespeeld. Laat ik de straf maar in een rustige periode uitzitten. En wie weet levert het hoger be roep wel strafvermindering °P" Of strafverzwaring. Voor de tiende keer speelt de Leidse korfbalselectie volgende week woensdag in de Leidse Vijf Meihal tegen tiet Nederlands team. Het is meestal een echte happening, tarbij de uitslag eigenlijk gen weinig. Dat is niet zo erg, want als Nederland tijdens de WK korfbal tegen Spanje speelt wordt het 'heel veel te gen heel weinig' Toch wil de Leidse Korfbal Federatie (LKF) er graag een chte wedstrijd van maken. Daarom worden er sinds vo rig jaar spelers uitgenodigd die eigenlijk weinig met Lei den of zijn regio te maken hebben. Zo is Fortuna uit Delft vertegenwoordigd en maken deze editie ook korf ballers van KIOS uit Nieuw Vennep deel uit van de selec- Wonderlijk genoeg is Anne der Zaag, speler van TOP Sassenheim, niet geselec teerd. 1 lij speelde twee jaar in de hoofdklasse bij Blauw Wit n wordt als een van de bete- e 'ballers' uit de regio be schouwd. Van der Zaag hier- ,Ik heb gezegd dat ik niet wil de meedoen aan een selectie wedstrijd omdat ik op die •ond betere dingen had te doen. Blijkbaar is dat uitge legd als een afzegging. Jam- r, want ik had graag mee- 'aan. Bovendien vraag ik af waarom ik mee moet doen aan een selectiewed strijd. Ik dacht dat ik voldoen de bekend ben en me ook vol doende heb bewezen. Volgens mij zijn er in het verleden ook nog nooit selectie-wedstrijden gespeeld". Volgens Ineke Huigsloot van de selectie-commissie van de LKF zijn er in het verleden wel eens selectie-duels ge houden. Waarom zou die Van der Zaag daar niet aan mee hoe ven doen. Wat ik hoor is dat-ie bepaald niet de sterren van de hemel speelt. Wie denkt die jongen wel dat-ie is". Van der Zaag weet zelf niet goed wat er achter zit. ..Ik mei mezelf goed genoeg om mee te doen. Het zijn al tijd leuke wedstrijden waarin je vrijuit kan ballen, je kan ei genlijk niet afgaan De Sassenheimer heeft niet veel woorden nodig om te vertellen wat-ie vindt van de reden waarom hij niet is uit verkoren. ..Een lulsmoes". Leg dat is uit? „Ik denk dat er gedacht is 'boontje komt om z'n loontje'. Ik ben iemand die z 'n mening niet onder stoelen of banken steekt. Dat wordt niet altijd gewaardeerd" Van der Zaag is overigens niet de enige afvaller uit de selec tie. De jeugdtrainer van TOP, Ruud van der Horst, die de selectie de afgelopen vier jaar onder zijn hoede had, is ge passeerd. Ineke Huigsloot „Er zaten dat jaar geen TOP- ers bij de selectie. We vonden het daarom beter Peter Kui pers van KIOS te vragen. Een echte Leidenaar, die vroeger nog bij Pernix heeft gespeeld". Natuurlijk moet het mogelijk zijn om na vier jaar eens van coach te wisselen, maar was het niet netjes geweest om de persoon in kwestie even te vertellen dat-ie op de tribune kan aanschuiven. Huigsloot: „Ik heb zeker vier of vijf keer geprobeerd te bellen, maar Van der Horst is nooit thuis. Toch maar even proberen om de TOP-jeugdtrainer te spre ken te krijgen. De telefoon gaat drie keer over en Van der Horst aan de lijn. Dit jaar geen trainer van de Leidse selectie? Dat heb ik ook in de krant gelezen". De reden is dat er dit jaar geen TOP-ers bij de selectie zitten. Van der Horst: „Dat is een vreemd argument. Toen ik bij Die Haghe zat. had ik niets met een Leidse club te maken en was ik toch coach Van der Horst vindt het jam mer dat-ie niet bij de wed strijd is betrokken. „Je moest er toch een team van proberen te maken. Dat was leuk om te doen. Het is de kunst om niet af te gaan. Of is de LKF al afgegaan? v Zuid kan de e volgend sei- i weer be wonderen. Althans, als Henk Wisman, de nieuwe trainer van Quick Boys, het goed vindt. Alleen de Amsterdam mer kan een terugkeer van Frenk van der Kleij nog in de weg staan. Momenteel kwijnt Van der Kleij weg in Vlaardingen. Hij speelt bij derdeklasser Zwalu wen. Staat met die club ook nog bovenaan, maar toch heeft Van der Kleij het spor tief niet naar zijn zin. Nu hij per 1 april geen werk meer heeft in Vlaardingen, zijn alle belemmeringen vooreen te rugkeer bij Quick Boys weg genomen. Van der Kleij: „Ik had nooit bij Quick Boys weg moeten gaan. Zo'n club vind je nergens. Bij Zwaluwen is het allemaal zo doods. Het is dat ik goed met die trainer kan opschieten, anders was ik allang weggeweest.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21