VNG wil alleen grote gemeenten J; L Voor 55 miljoen gulden fraude in Amsterdam Corruptie gaat aan Katwijk voorbij Randstad Fokker stelt besluit over reorganisatie uit Bukman teleurgesteld over CDA-lijst Prinselijk pand bijna klaar Vliegers verboden op strand Zandvoort Uw bedrijf belast het milieu niet Eis tien jaar tegen 'brein* achter brand Haarlemmermeer zegt 'nee' tegen vijfde baan WOENSDAG 26 JANUAR11994 Justitie onderzoekt olievervuiling umuiden Het justitieel opsporingsteam Milieudelicten Noord zee stelt een onderzoek in naar de herkomst van circa 50 kubie ke meter olie die de stranden tussen Bloemendaal en Egmond ernstig heeft vervuild. Dat heeft de woordvoerster van het team gisteren bekendgemaakt. De olie spoelde maandag in de loop van de dag aan. Volgens de eerste analyses gaat het om een mengsel van stook- en smeerolie. Monsters worden onderzocht op de chemische samenstelling. Via deze 'vingerafdrukken' kan in sommige gevallen de lozer worden achterhaald. Vijf ploegen werken sinds maandagmiddag aan het opruimen van de olie. Verdachte dubbele moordzaak gepakt den haag» De politie van Den Haag heeft vrijdag een 31-jarige man uit Amsterdam aangehouden in de Hofstad. Hij wordt ver dacht van betrokkenheid bij een dubbele moord. In het belang van het onderzoek heeft de politie de aanhouding pas gisteren bekendgemaakt. Het gaat om de moord op een echtpaar, een 55-jarige man en zijn 58-jarige vróuw. Zij werden op 15 novem ber vorig jaar door messteken om het leven gebracht. De politie trof de slachtoffers op 17 november aan in hun woning aan de Burgemeester Hovylaan. De verdachte is in bewaring gesteld. De politie doet nog geen verdere mededelingen over de zaak. Meeste dorpen in regio 'te klein Tegen de verwachting in is gis teren geen besluit gevallen over de voorgenomen herstructure ring van vliegtuigbouwer Fok ker. De raad van commissaris sen kon nog niet helemaal in stemmen met de door de direc tie voorgestelde maatregelen. Fokker ontkent dat er tussen de commissarissen en de directie verschil van mening is ontstaan over de te volgen weg. De meerderheid in de raad van commissarissen van Fokker wordt gevormd door vertegen woordigers van Deutsche Aero space, de meerderheidsaan deelhouder in Fokker. De vlieg tuigbouwer volstond gister avond met een mededeling aan het personeel dat de raad nog geen besluiten had genomen over de reorganisatie. Volgende week vergaderen de commissarissen verder. Fokker-woordvoerder Van Veen noemt het begrijpelijk dat de top van het bedrijf er giste ren niet uitgekomen is. „Het gaat om een groot aantal maat regelen, die al dan niet in com binatie met elkaar worden ge nomen. Elk plaatje moet wor den doorgerekend." Ook de vakbonden en de cen trale ondernemingsraad hebben geen nadere tekst en uitleg ge kregen. Bij Fokker gonst het in middels van de geruchten over 500 tol 1000 ontslagen en de verzelfstandiging van delen van de onderneming. Bonden en ondernemingsraad verzetten zich tegen ontslagen en maken zich sterk voor arbeidstijdver korting en deeltijdontslag. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil het aantal gemeenten in Nederland aanzienlijk verklei nen. Zo moet een zo efficiënt mogelijk plaatselijk bestuur tot stand komen. Een VNG-werkgroep bekijkt nu wat de minimale grootte van een zelfstandige gemeente zou moeten zijn. Er worden getallen van 30.000 en 40.000 in woners genoemd. zelfstandigheid verliezen. Het VNG-plan komt in reactie op het kabinetsbeleid, waarbij wordt gestreefd naar 25 regio besturen die een belangrijk deel van de gemeentelijke taken overnemen. Deze regiobesturen worden ook wel 'provincies- e-stijl' genoemd. De VNG Wordt voor het laatste tal gekozen, dan verdwijnt de helft van de huidige 636 ge meenten. In deze regio zouden bij het doorgaan van het VNG- plan alle gemeenten behalve Leiden, Katwijk en Alphen hun ziet deze ontwikeling met lede ogen aan. Zij vindt dat de ge meenten de 'sterkste bestuurs laag' moeten blijven. Nederland telt ongeveer 70 gemeenten met meer dan 40.000 inwoners. In die ge meenten wonen 7,5 miljoen in woners. De overige 560 ge meenten herbergen de andere helft van de 15 miljoen Neder landers. Als er voor wordt geko zen gemeenten met minder dan 40.000 inwoners samen te voe gen, dan zouden er - naast de 70 grotere gemeenten - hooguit 187 gemeenten overblijven. In totaal zou Nederland dan 257 gemeenten tellen. den haag «jan kuyszetel nog twijfelachtig. Volgens de laatste peiling npa haalt het CDA 38 zetels. Als het CDA in de rege ring komt, zal Van Rooijen bij zo'n verkiezingsuit slag net wel of net niet in de Tweede Kamer ko- Voor de heer J. van Dijk uit Sassenheim rest in het beste geval niets meer dan een zogenoemde opvolgersplaats. De gemeentelijke afdelingen lie ten Van Dijk een plaats stijgen, maar plaats 60 biedt normaal gesproken geen uitzicht op een ka merzetel. De nu door het CDA gepresenteerde kandida tenlijst biedt de definitieve lijstvolgorde, waarmee het CDA de verkiezingen ingaat. Komend week einde zal het CDA-congres de lijst bekrachtigen. Minister Bukman van landbouw is teleurgesteld over zijn tegenvallende plaats op de uiteindelijke CDA-kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerver kiezingen. Bukman stond op de aanvankelijke lijst op de zesde plaats, maar werd door de CDA- afdelingen op een elfde plaats gezet. Brinkman voert nog steeds de lijst aan. M. van Rooijen uit Oegstgeest moet genoegen nemen met een verlies van drie plaatsen. Hij staat nu op plaats 45. De heer C. Bremmer uit Voor schoten heeft stand gehouden op plaats 36 en is, gelet op de voorspellingen in de opiniepeilingen, zeker van een kamerzetel. Voor Van Rooijen is die den haag Prins Wik lem Alexander zal binnen afzienbare'tijd zijn intrek kunnen ne men in het pand Noordeinde 66 in Den Haag. Begin 1993 begon de ver bouwing van start gegaan die ongeveer 18 maanden zal du ren. Aan de buitenzij de is het pand ge reed. Willem Alexan der woont nu nog aan het Rapenburg Leiden. FOTO DIJKSTRA amsterdam De Katwijkse politieman G. Parlevliet: Je bent niet op de andere dag corrupt." DICK HOCEWONING Publiek zietpolitie-ajfaire als 'iets stads' Eenmaal kreeg ik geld katwijk. paul v „Toen ik net diender was in Lei den, nam een oude collega me mee voor een rondje Haarlem merstraat. 'Is-ie al corrupt?', vroeg de drogist. En hij gaf me een zakje drop." De voorlichter van het politie district Duin- en Bollenstreek zuid, A. Gravekamp, denkt nog wel eens aan het voorval nu de kranten bol staan van de ver meende corruptie bij de Am sterdamse politie. Ook toen al werd er over coraiptie gespro ken. En ook toen gebeurde het vooral gekscherend. De gedach te dat het héle Nederlandse po litiekorps corrupt is, leek en lijkt bij niemand op te komen. Zeker niet op zijn huidige thuisbasis Katwijk. „Het publiek hier ziet de af faire toch vooral als iets stads' zegt operationeel coördinator G. Parlevliet over de Amster damse affaire. „Hier gaat men pas tekeer als je ergens twintig minuten te laat komt." Ook bij de collega's zorgt de affaire niet opeens voor groot wantrouwen. Integendeel, men is en blijft open. Of, zoals de voorlichter het zegt: „Als je een rechercheur aan de koffietafel vraagt waar-ie mee bezig is. doet-ie heus niet geheimzinnig. Ik kan me in ieder geval bijna geen situatie bedenken waar over ik niet zou praten." Parlevliet ziet dat een beetje anders. Als agenten informatie niet echt nodig hebben, krijgen ze die soms ook niet. Neem nu die grote hasjvangst in een plaatselijke loods, zo'n twee maanden geleden: „Als je dat te veel rondbazuint, gaat men on willekeurig minder patrouille ren om niet op'te vallen. En juist dat kan opvallen." Met wantrouwen heeft dat niets te maken. „Als hier ie mand niet te vertrouwen was geweest, hadden we het allang gemerkt", zegt Parlevliet. Zaken zouden dan mislopen en colle ga's zouden zich ontwillekeurig verraden. „Ie mérkt gewoon dat er iets mis is bij een collega. Je bent niet van de ene op de an dere dag corrupt." Hij beschouwt corruptie als de vrupht van een slechte men taliteit en gebrekkige motivatie. Doet de agent (nog) wel het werk waar zijn hart naar uit gaat? Schiet de begeleiding niet tekort? Niet voor niets is zijn korps Hollands Midden druk bezig met loopbaanplanning en het plaveien van de weg naar een baan elders. Voor het op peil houden van de mentaliteit is er het project 'werk en kwali teit'. Hoofdgedachte daarbij is: er hoeft maar iets mis te gaan en de boot is aan. Conclusie: doe alles om dat te voorkomen. Be kijk welke problemen te ver wachten zijn, hoe je ze moet aanpakken en hoe ze zijn aan gepakt. Corruptie is dus uitgesloten? „Nee, er blijven altijd rotte ap pelen tussen zitten", meent Gravekamp. Ondanks de selec tie, de scholing en het plechtig afleggen van de eed: „Als een collega de eed aflegde, voelde je dat de korpschef zich over zijn Agent Parlevliet werkte van 1974 tot 1980 bij het Amsterdamse korps, dat toen al 3500'man telde. Hij begon als gewoon agent. Later werd hij rechercheur bij het bureau Lijnbaansgracht, waar hij dagelijks op verslaafde dieven jaagde. Hij werkte altijd met een partner, die regelmatig werd gewisseld om 'kliekjesvorming' en corruptie te voorkomen. Toch herinnert hij zich nog goed hoe, in die tijd, niet iedereen even zuiver op de graat bleek op de afdeling gestolen goederen. Ook werden twee 'Chinezen-kenners' geschorst op verdenking van te innige banden met de heroïne- en gokbendes die ze moesten ontmantelen. „Gediscussieerd hebben we er niet over in het korps. Dat hoefde ook niet. Iedereen vond dat je zoiets niet deed." Er ging dan ook een zucht van verlichting door de groep toen de Chine zen-kenners onschuldig bleken. „Of mij nooit geld geboden is? Eenmaal kreeg ik 25 gulden voor een bekeuring van 35 gulden. Ik heb het geld in de sportkas gestort." En de bon? „Die had ik al uitgeschreven." schouder ook tot jou richtte. Zo bleef je voelen dat de eed meer was dan twee vingertjes in de lucht steken." Hij blijft dan ook uit de grond van zijn diendershart hopen dat de verhalen over corruptie als een kaartenbak ineen zullen stortep. „Het kwaad is dan ech ter al geschied", weet de voor lichter. „Want als je eerst nega tieve publiciteit krijgt en daarna positieve, dan onthoudt het pu bliek het negatieve. Zo van: zou het toch niet zo zijn dat ,.eh„ Zeker in Amsterdam. Want daar is het publiek toch al extra kri tisch", weet Parlevliet. „Je hoeft daar maar een bon uit te schrij ven, of ze vragen je: 'Heb je niks beters te doen?'." Ook de Amsterdamse dien ders zouden het nodige onheil over zichzelf hebben uitgeroe pen: „Ze wilden altijd beter be taald worden dan de agenten in de provincie en richtten daar zelfs een eigen vakbond voor op. Want Amsterdam, dat was het. Terwijl die districten daar net te vergelijken zijn met een regionaal korps als dit. Leidse collega's verleenden daar ook vaak een half jaar bijstand. Zon derproblemen." Toch een tikkeltje leedver maak bij de collega's in de pro vincie? „Nee hoor", zegt Grave kamp, „collegialiteit voert de boventoon. En als het daar re gent, zitten we hier in de drup." In Amsterdam is vorig jaar voor ruim 55 miljoen gulden aan fraude met uitkeringen ontdekt door Tie sociale recherche. In 1992 lag dat bedrag nog op 32 miljoen. De Afdeling Bijzondere Controle van de Sociale Dienst (de sociale recherche) kon meer onderzoeken doen en fraudege vallen opsporen door een pro jectmatige aanpak en perso neelsuitbreiding. Vorig jaar werd in 2273 geval len fraude vastgesteld: een ge middelde van 24 mille per ge val. In 1337 zaken met een be drag van meer dan 12.000 gul den is proces-verbaal opge maakt. In 1992 werden nog 1620 fraudegevallen ontdekt, zandvoort anp De gemeenteraad van Zand voort heeft gisteravond inge stemd met een voorstel om vlie gers met twee of meer lijnen voortaan van het strajid te we ren. Van oktober tot april blijft het op een bepaald gedeelte van het strand wel mogelijk om te vliegeren. Zandvoort is tot de maatregel overgegaan omdat badgasten in het zomerseizoen herhaaldelijk hebben geklaagd over het gevaar van zogenaam de flexifoils. Dat zijn met twee lijnen bestuurde vliegers. Op aandringen van de Zand- voortse politie lanceerde het ge meentebestuur aanvankelijk een algeheel vliegerverbod. Omdat dat veel verzet opriep, is nu voor een compromis geko zen. De maatregel geldt ook voor een deel van de duinen. Zandvoort is overigens niet de eerste gemeente in Neder land waar het vliegeren tijdens het toeristenseizoen aan ban den wordt gelegd. Vlieland en de gemeente Velsen zijn de Noordhollandse badplaats reeds voorgegaan. In Noordwijk en Katwijk is een vliegverbod wel overwogen maar zijn nog geen definitieve maatregelen genomen. met 1078 processen-verbaal. Het resultaat kon volgens de sociale recherche behaald wor den door een proces- en pro jectmatige aanpak en uitbrei ding van personeel van 30 naar 67 mensen. In 1993 werden de Amsterdamse horeca en stu denten systematisch doorge licht. Die aanpak wordt voort gezet en uitgebreid naar andere categoriën. In een paar jaar tijd is de pak kans aanmerkelijk vergroot, al dus de sociale dienst. Van drie duizend burgers kreeg de dienst 'spontane' telefonische en schriftelijke meldingen, al dan niet anoniem. Die worden geri- gistreerd. Grote zaken worden direct uitgezocht. De doorlichting van studen ten die zowel studiefinanciering als een uitkering hadden, lever de in 1993 achthonderd fraude gevallen op, tweehonderd om 1 ven de twaalf mille gingen. De dienst zal zich dit jaar ook bezig houden met mensen die stude ren zonder beurs, maar met een uitkering. In de horeca werd in 78 geval len fraude ontdekt van mensen die zwart werkten. Een project in Amsterdam-Noord gericht op samenlevingsfraude, leverde tachtig fraudezaken op. Het project wordt dit jaar op de hele stad gericht. De sociale recher che gaat dit jaar specifiek de zwarte fraude aanpakken; men sen die zwart werken met een uitkering. U bent er in uw bedrijf bijna dagelijks mee bezig. Dan is het toch wel even schrikken als je bij aangetekend schrijven wordt gesommeerd maatregelen te treffen die weer het nodige geld zullen kosten. Toch nog iets over het hoofd gezien? Begrijpelijk omdat een leek-in-milieuzaken al gauw door de bomen het bos niet meer ziet. Bij Teekens Advokaten is veel know-how in huis over milieuwetgeving. Een tijdig consult is verhelderend en kan een "milieuramp" voorkomen. TEEKENS ADVOKATEN al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 - 41 30 21, fox 071 - 41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 Hotel ontruimd wegens brand scheveningen» lijke p< krante danm rest va in elk snelle renwii krante kelen i den in erg go oed:: ijfkr; maan Het zi Miljo een p deng Wale theke Zeeu die sl dem' dagi ploei gefili een hoge Terw naar derr scho zonr onw klop echt Hotel Boulevard aan Seinpostduin te Schevenin- gen is vanochtend vroeg ruimd, nadat er brand was uitgebroken. De groep 32 Engelse gasten is opge- yangen op het politiebureau. Rond 5.15 uur brak door nog onbekende oorzaak' brand uit in de bar van het hotel. De bar was op dat mo ment gesloten. De brand^ weer besloot het 35 kamers grote hotel te ontruimen. Onder de gasten heerstë enorme paniek, aldus de brandweerwoordvoerder. Een persoon sprong van de eerste verdieping naar bene; den, maar raakte niet ge wond. Er zijn ook geen an de: re slachtoffers. De brand was rond 6.ÖQ uur onder controle. De scha de bedraagt ruim 80.000 guT den. De hotelgasten worderi elders ondergebracht omdat het hotel door rookschade;ét) dergelijke tijdelijk onbef woonbaar is geworden. Procureur-generaal mr. E. Myjër heeft gisteren voor het gerechts- hof in Den Haag tien jaar 'gë vangenisstraf geëist tegen een 23-jnrige Hagenaar. Hij acht be wezen dat de man het gróte brein was achter de brand op 16 februari vorig jaar vóbr vijf miljoen gulden schade richtte in het centrum van Dén hoofddorp» bill meyer De voltallige gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft zich voorlopig uitgesproken tegen een vijfde parallelle start- en landingsbaan op Schiphol. Voordat de gemeenteraad defi nitief een standpunt inneemt, wil zij een onderzoek naar de milieu-effecten van een ge- Koffiezetapparatuur voor kantoren en bedrijven? ©natuurlijk vai schoon dergang draaide vijfde baan in combina tie met een gedraaide Zwanen- burgbaan. Mocht de uitkomst van dit onderzoek beter vol doen aan de dubbele doelstel ling van het Schiphol-plan (groei en verbetering van het leefmilieu), dan zal Haarlem mermeer zich voor deze baan- variant sterk gaan maken. Het raadsbesluit druist in te gen reeds gemaakte afspraken tussen de partners in het Schip- hol-project (onder wie Haar lemmermeer). Het kabinet heeft reeds gekozen voor een vijfde parallelle baan als beste oplos sing. De gemeente zal haar ge wijzigde standpunt dan ook kenbaar maken via de inspraak rond de uitbreiding van Schip hol. Ook de gemeente mag in spreken op het kabinetsbesluit. De brand begon in eei dingzaak aan de Vlamingstraat en sloeg over naar twee horeCa- panden aan de Grote Markt: De eigenaar van de kledingzaak zou uit zijn geweest op het ver zekeringsgeld. Tegen diens 23- jarige broer eiste Myjer acht jaar. De broer zou 'het brein' te gen een beloning van 40:000 gulden opdracht hebben gége- ven het zaakje te regelen. In 1987 had de hoofdverdach te brand gesticht in een Haags politiebureau, waardoor twee brandweermannen en twee ar restanten om het leven kwa men. Ditmaal zou hij drie ande ren hebben 'geritseld' om hét vuur aan te steken. Een van hén komt op 18 maart voor. De twee anderen, een 26-jarige en een 17-jarige man, hoorden gisteren vier jaar tegen zich eisen. De rechtbank veroordeelde de hoofdverdachte eerder' tot acht jaar. De procureur-géne raal baseerde zijn hogere eis vooral op belastende verklarin gen van een van de andere vér- dachten, die tevens als getriige optrad. De hoofdverdachte zóu hem zelfs met een mes hebben bedreigd. Het hof doet uitspraak op'8 februari.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16