ieisen Inspraak 'Op wie moet ik nou stemmen?' Mogelijk windmolens in polder bij Ter Aar Rijn- en Veenstreek Alphenaren blij met vrije sluitingstijden 'Sommige bezoekers gaan er op hun dooie gemak bij zitten ENSDAG 26 JANUARI 1994 corporatie Alkemade wordt stichting ie te 3e huurders van de Woningbouwvereniging Alkemade frezen dat ze zeggenschap verliezen wanneer de vereni ging een stichting wordt. De leden van de woningbouw vereniging vergaderen morgenavond over de verande- ing, maar de huurdersbelangenvereniging wil het agen dapunt later behandelen. Eerst moeten de inspraakmo gelijkheden zwart op wit staan, vindt de belangenvereni ging- ging. We moeten toch nog terug naar de ledenvergadering voor het echt helemaal rond is." Hij benadrukt dat de woning bouwvereniging met de veran dering juist meer inspraak van de huurders verwacht. „We hebben nu 400 leden van de M.KEMAPE LIESBETH BUITINK De buitengewone ledenverga dering van de woningbouwver eniging beslist morgenavond iver de omzetting van een ver- iniging naar een stichting èn over het opzetten van inspraak. „Wij zijn van mening dat eerst de participatie goed geregeld moet worden", stelt de huur dersbelangenvereniging. Daar om roept ze de leden op mas saal naar de vergadering te ko men om de wijziging voorlopig legen te houden. Directeur J. Kret van de wo ningbouwvereniging vindt dat de organisatie van goede in spraak in de stichting niet zo veel haast heeft. „We beslissen donderdag alleen over een on derdeel van de statutaire wijzi- De fractievoorzitters van de politieke partijen in Jacobswoude zouden gisteravond debatteren, maai F. Hagenaar (Politiek '90), K. de Lange (Gemeentebelangen/PvdA) en D66'er P. van Hoesel. Politici Jacobswoucle in discussie met agrariërs het steeds met elkaar e vereniging, maar als we een stichting zijn kunnen alle 1700 huurders inspreken. Dat is juist een vooruitgang. Meer zeggen schap van de huurders is ook onze doelstelling. Volgens hem wil de huurders belangenvereniging met de op roep een gesprek met het be stuur afdwingen. „En daar heb ben we helemaal geen bezwaar tegen. Maar het is zeer kort dag om dat nog voor de vergadering van donderdag te doen." Echtpaar gewond bij aanrijding HAZERSwouDE-RUNDUKBij een aanrijding op de Gemeneweg in Hazerswoude-Rijndijk zijn gistermorgen een 36-jarige man uit Zoetermeer en zijn 32-jarige echtgenote gewond geraakt. Zij werden met nek- en rugklachten opgenomen in een ziekenhuis in hun woonplaats. De auto waarin het Zoetermeerse echtpaar zat, kwam op de Gemeneweg in botsing met een personenauto die vanuit de Potgieterlaan kwam. De 37-jarige bestuurster van deze auto gaf geen voorrang aan de Zoetermeerse auto. Diefstal uit woning rmpwetering Uit een woning aan de Pastoor Kwakmanlaan in Rijpwetering zijn gisteren een fototoestel, cheques, een bankpas en een portemonnee met inhoud gestolen. De daders braken een raam van de woning open. De inbraak is gepleegd tussen 16.00 uur en 19.00 uur. Personenauto gestolen bij garage alphen aan den run Vanaf het terrein van een garagebedrijf aan de Alphense Hoorn is in de nacht van maandag op dinsdag een personenauto gestolen. De auto is eigendom van een inwoner van Rijnsaterwoude. Het vervoermiddel was bij de garage ge bracht voor een reparatie. Alphense filmclub opgelicht alphen aan den run. Een filmclub uit de Julianastraat in Alphen is acht bespeelde videobanden armer. Vorige week vrijdag liet een man zich bij de club als lid inschrijven. Hij legitimeerde zich met een paspoort. Maandag moesten de banden weer worden inge leverd, maar niemand kwam opdagen. Een telefoontje naar het bewuste adres leerde dat er een verkeerde naam was opgegeven. De waarde van de banden bedraagt 1500 gulden. Brand in houten schuur alphen aan den run Een houten schuur achter de Evenaar in Al phen heeft gistermiddag nogal wat brandschade opgelopen. Spelende kinderen hebben vermoedelijk achter de schuur een brandje gesticht en dat door een kier in de schuur naar binnen gegooid. Vervolgens heeft verpakkingsmateriaal vlam gevat. De hrandweer heeft het vuur geblust. WOUBRUGGE LIESBETH BUITINK „U bent het steeds met elkaar eens en u geeft dezelfde antwoorden. Op wie moet ik nou stemmen?", vroeg een bezoeker van het politieke debat in verenigingsge bouw De Wijk in Woubrugge zich gister avond af. De fractievoorzitters van de partijen die nu in de raad zitten, ant woordden daar op vragen van de land en tuinbouwers. De organiserende Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) had ge makshalve vijf stellingen opgesteld, waarop de vijf forumleden moesten rea geren. De aansluiting van boerderijen op de riolering kon op steun van alle vijf re kenen, waarbij ze het er ook roerend over eens waren dat de kosten tussen de agrariërs en de gemeente moeten wor den gedeeld. Ook pogingen om de pro vincie te vragen weer wisselteelt toe te staan op vooral de Hoogmadese akkers kunnen op steun van de partijen reke- Onenigheid achter de forumtafel ont stond pas bij een stelling over de zoge noemde schoon-grondverklaringen die boeren moeten halen voordat ze op hun erf kunnen gaan bouwen. Een histori sche verklaring is genoeg, stelde de WL TO. „Zo'n grondonderzoek is toch een bezopen zaak als je weet dat op die grond nooit wat is gebeurd behalve af en toe een hek schilderen?", voegde een man uit het publiek toe. Mee eens, von den de fractievoorzitters. D66-lijsttrekker P. van Hoesel zette echter de voet dwars. „Bij zo'n histori sche verklaring blijft er toch altijd twij fel", verklaarde hij. Een agrariër had een praktische oplossing. „Als de grond ver vuild blijkt te zijn, dan kan ik het gebouw dat ik neer wil zetten toch verplaatsen? Hoef ik geen hoge saneringskosten te be talen." Goed idee, vonden alle fractie voorzitters. „Ik zou graag willen dat u de rommel opruimde", meldde Van Hoesel ijzig. Schillen De invoering van de minicontainers voor gescheiden vuilophaal bracht vooral het publiek flink in beroering. „Waarom kan ik niet één bak krijgen? Want als de vrouw de aardappels schilt, gaan de schillen naar het vee en de rest gaat naar de mestvaalt. Waarom zou ik dan zo'n groene bak betalen", wilde een boer we ten. „Als we daarin onderscheid gaan maken is het eind zoek", antwoordde WD'er J. van Dam. Een andere agrariër zag wel brobd in de schillen. „Kan ik de inhoud van de groene bakken in deze gemeente niet krijgen voor de schapen? Dan kan ik tenminste eens wat aan die schapen verdienen. De afgifte van hinderwetvergunningen kon gisteravond eveneens rekenen op beroering onder de boeren. De herinde ling van de gemeente en chaos bij ande re overheden zorgen ervoor dat zij ein deloos moeten wachten op zo'n vergun ning, stelden ze. „Als ik bijvoorbeeld in 1991 zo'n vergunning heb aangevraagd, moet ik dan de leges van dat jaar betalen of de leges van 1994 of 1995? Want dat scheelt nogal", vroeg een man uit het publiek. De fractievoorzitters vonden dat 'in redelijkheid een compromis' moest worden gezocht. „Het is niet zo dat u voor het volle tarief wordt aangeslagen als u al een jaar of drie wacht", verzeker de CDA'er P. Bouma. „Het gaat ons nog niet eens om het geld. Als die vergunnin gen maar eens snel afkomenvoegde een jonge boer toe. De toehoorder die zich eerder al af vroeg op wie hij nou moet stemmen op 2 maart, waagde aan het eind van de avond nog een poging. „Waar verschilt u in, over alle terreinen bekeken?" Forum voorzitter C. Vink stak een stokje voor een ellenlange opsomming van de ver schillende verkiezingsprogramma's. Stemmen winnen moesten de politici maar tijdens de borrel doen, vond hij. Omwonenden van de kroegen in het Alphense centrum zijn bijzonder tevreden over de vrije sluitingstijden van de horeca. De overlast van vertrekkende cafébezoekers is door de regel die drie jaar geleden werd inge voerd grotendeels verdwenen. Het enige waar de bewoners van het Alphense uitgaanscen trum nu nog over klagen, zijn de jongeren die in groepjes hasj zitten te roken. Dat blijkt uit een kleine en quête die de jongerenafdeling van de Alphense SP onlangs heeft gehouden. De jongeren hebben de mensen die voor de invoering van de vrije sluitings tijden het hardst klaagden op nieuw naar hun mening ge vraagd. Op een enkeling na hadden zij geen klachten meer. „Zelfs een mevrouw die naast café Quatro woont en in het verleden heel veel klachten had, was nu helemaal tevreden", vertelt Carmen Woensdregt van de SP. Sinds drie jaar gelden voor de Alphense kroegen vrije slui tingstijden. De enige beperking is dat de kroegbazen na half twee geen mensen meer mogen toelaten. Door de vrije tijden wordt voorkomen dat de café bezoekers in één keer allemaal op straat komen te staan. Vooral rond de Hoflaan wordt door de bewoners nog wel ge klaagd over groepjes jongeren die zich hasj rokend ophouden in portieken. „Maar dat is een nieuw probleem", aldus Woensdregt. „De oude proble men zijn eigenlijk allemaal ver holpen." VRIJE TIJD Concerten Het Rijnlands Christelijk Man nenkoor 'Vox Humana' begint vanavond met een serie kennis makingsconcerten in de regio. Hét eerste concert is in het Gfoene Kerkje te Oegstgeest vahaf 20.00 uur en kost vijf gul dén. Daarna volgen Leiderdorp (IJ februari), Wassenaar (18 I maart) Hazerswoude (29 april), Wbubrugge en Leiden. De be- U ddeling van de toer is het wer- ven van nieuwe leden voor het 4 koor. Toegangskaarten zijn te krijgen via de telefoonnummers 'I 07:1-173166 en 175745. Mandoline Dé Zoeterwoudse Mandoline Vereniging geeft op vrijdag 28 januari haar jaarlijks concert in de grote zaal van Ons Huis aan het Kosterpad in Zoeterwoude. Er worden werken gespeeld van Bram Kwist, M. Santini en Mo zart*. Het concert begint om 20.00 uur. Een kaartje kost vijf gilden. Disco Iri SBV Vreugdeoord in Alphen aan den Rijn is zaterdagavond 29:januari een disco-avond voor do jeugd tot en met 12 jaar. De disco begint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. De toegang voor leden is twee gulden en voor niet-leden 2,50 gulden. Vreugdeoord staat in de Vorse- lenburgstraat achter het Haze- vele£ f Historisch Centrum Alkemade trekt op zondag twinlig mensen In de polder Nieuwkoop bij Ter Aar worden wellicht 18 windmolens (windturbines) van 45 meter hoog opgericht. De gemeente staat posi tief tegenover een verzoek tot het inrichten van een windmolenpark, afkomstig van de provincie Zuid-Holland en energiebedrijf Rijnland (EWR). Aanstaande maandag wordt vanaf 20.30 uur een informatie-bijeenkomst gehouden over de plan nen. „De gemeente heeft het op zich genomen om aan het opwekken van duurzame energie mee te werken. De locatie Nieuwkoop is gekozen omdat de kracht van de wind er goed is en con stanter dan bijvoorbeeld aan zee", aldus wet houder E. Kraak (Progressief Akkoord). In Zuid-Holland moet de komende jaren 150 Megawatt door alternatieve energiebronnen worden opgewekt. EWR en de provincie onder zochten een aantal potentiële locaties voor ■windenergie waaronder die in Ter Aar. Maar hoewel de gemeente onder voorbehoud haar toestemming gaf, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland inmiddels bezwaren geuit te gen die plek. Dat is tegen de zin van wethouder E. Kraak: „Bij polder Nieuwkoop ligt al een waterzuive ringsinstallatie en zijn een paar agrarische be drijven die werkelijk als puisten uitsteken. Ver der wordt er vlakbij een nieuw industrieterrein ingericht dus van horizonvervuiling is slechts in beperkte mate sprake. De horizon is al vervuild en de Milieufederatie is ook voorstander, dat zegt genoeg." Tijdens de informatie-avond zal windenergie in het algemeen, de doelstelling in Zuid-Hol land en de locatie Ter Aar ter sprake komen, ge volgd door een videofilm. Daarna krijgen de aanwezigen de gelegenheid vragen te stellen aan deskundigen en hun mening te geven. De bijeenkomst is bedoeld om de belanghebben den zo vroeg mogelijk in te lichten over de plan nen en Kraak hoopt dat ze naar aanleiding van de bijeenkomst, de provinciale gedeputeerden kan overtuigen van het feit dat Nieuwkoop een goede plek is voor een dergelijk windmolen park. Hondenbelasting hoeft niet van VVD Ter Aar Als het aan de WD in Ter Aar ligt. blijft deLCDA-fractie ook na de gemeenteraadsverkiezingen in de oppositiebanken. „Het kan niet zo zijn dat de plaatse lijke politiek uitsluitend wordt bepaald door een CDA-verle- den", schrijven de liberalen in een brief aan de leden bij het verkiezingsprogramma. „Louter op anciëniteit varen is geen ga rantie voor kwaliteit", zo ver wijst de brief naar de bestuurs crisis van vorig jaar, die tot ge volg had dat het CDA uit het college verdween. De WD pleit in het program ma voor uitbreiding van het winkelbestand in Langeraar. Sport- en recreatievoorzienin gen moeten volgens de libera len wel betaalbaar blijven. „De WD schuwt daarbij het middel van externe financiering zoals sponsoring of recame-opbreng- sten niet." Bovendien ziet de partij wel brood in privatisering van voorzieningen die nu nog uit de gemeentekas worden be taald. Ook woningen die Teraarders nu nog van de gemeente huren, zouden kunnen worden ver kocht aan de huurders. Hetzelf de geldt voor stukken zoge noemd restgroen. Onveilige plekken in de dorpen zijn ver der uit den boze. Tunneltjes mogen bijvoorbeeld niet meer worden gemaakt en waar ze nog wel zijn, moeten ze maar worden verwijderd. Ook de gemeentelijke belas tingen willen de liberalen op nieuw bekijken. Die mogen al leen worden geheven voor voorzieningen die nuttig en noodzakelijk zijn. „In dat ver band vinden wij dat de honden belasting moet worden afge schaft", aldus de WD. Geen bekeuring voor Nieuwkoop NIEUWKOOP De gemeente Nieuwkoop krijgt geen proces-verbaal omdat zij begin deze maand op twee plaatsen een kerstbomenver branding heeft gehouden. De branden in Nieuwkoop en Noorden zorgden voor veel overlast in beide plaatsen. Ook kreeg de politie veel meldingen van bewoners die vonden dat de gemeente slecht met het milieu omging. Uit het onderzoek dat de poli tie heeft gehouden, blijkt dat de gemeente Nieuwkoop niet in strijd met de voorschriften heeft gehandeld. Automobilisten negeren verbod alphen aan den run De Alphense politie heeft gister middag in een half uurtje tijd 51 automobilisten betrapt die het inrijverbod bij de Vieram- bachtsweg negeerden. Tussen 16.00 uur en 18.30 uur is de weg verboden voor het doorgaande verkeer. De bestuurders werden niet aangehouden, maar be keurd aan de hand van het ken teken. Binnenkort krijgen de zondaars een acceptgiro thuis gestuurd. Het Historisch Centrum Alke- inade in Oude Wetering is nu vier maanden open en de loop zit er duidelijk in. Gemiddeld trekt het pand, dat is ingericht door de stichting Oud Alkema de, zo'n twintig bezoekers per zondag. „Geleidelijk aan merk je dat er meer belangstelling komt", zegt voorzitter Gerard van der Meer. moeten het cen trum ontdekken. Vandaar dat we het centrum wat meer onder de aandacht willen brengen. Bijvoorbeeld met wisselexposi ties. De eerste komt waarschijn lijk in het najaar en gaat over de veehouderij. We willen ook films uit de jaren vijftig gaan vertonen en vitrines vullen met oude foto's uit onze dorpen." Toch is het centrum in de voormalige lagere technische school nu al een bezoek waard. Vooral oudere bezoekers zullen veel herkennen van wat ze te zien krijgen. Zoals Bleekertjes- zeeppoeder. zakjes blauw, Castella- en Henco-zeeppoeder, SB-stijfsel en tiet bekende Sun- light-zeep. Ook andere spullen uit de jaren vijftig, zoals Flag- shag en Amateurs-sigaretten. „Die shag teelden de mensen zelf én dan maakten er sigaret ten van." Een aantal pijpekop- pen uit de Veense bodem com pleteren het geheel. „Die kom je nu nog tegen als je in sommige tuinen aan het werk bent." Daarnaast is er ook een oude keuken ingericht en een boen hok. Ook wordt aandacht be steed aan de tuinbouw. Voorna melijk de groente- en aardbei- ent'eelt. Want die produkten werden in het verleden volop in de Veen verbouwd. Er is zelfs een roeiboot uit 1914 te zien en een schuilhut, ingericht met materiaal als bascules (een weegschaal), diverse mandjes, sprotzakken,'unsters (om zak ken te wegen) en een baggernet waarmee de sloten werden uit gebaggerd. In een informatie- kast wordt een compleet beeld gegeven van de tuinbouw in het verleden. Kuikens In het pand is ook een vooroor logse timmermanswerkplaats ingericht. Met gereedschappen en materiaal als hang- en sluit werk, een lepelboor en kuikens. Die laatste werden gebruikt om een voorgeboord gat verder uit de boren. „Dat leer je van oude re bezoekers die zelf die spullen ook nog hebben gebruikt. Dan gaan ze vertellen. Op die ma nier steek je ook weer wat op." Pronkstuk van de stichting is de enorme kaart van Alkemade li it 1615 van Florisz Baltasar. Door middel van een verlich tingssysteem kunnen bezoekers op de kaart precies zien in welk dorp ze wonen, hoe het tracé van de A-4 er uit ziet of de loop van de Ringvaart. Ook is aan de hand van lichtjes te zien door welke dorpen de spoorlijn Lei- den-Haarlem liep en waar de diverse polders liggen. Via een kaarten systeem wordt uitleg ge geven over alle dorpen. „Sommige bezoekers gaan er op hun dooie gemak bij zitten en nemen de gehele kaart door. Wat dat betreft is die kaart zeker een succes." In het museum is ook een winkeltje waar boekjes over Alkemade te krijgen zijn. Zoals Sprokkelen rond de Oude Ade, een boekje over de geschiedenis van het onderwijs en diverse fo toboekjes. Daarnaast kunnen Voorzitter Gerard bezoekers ook opnieuw gedruk te ansichtkaarten kopen uit de jaren vijftig. De bezoekers betalen geen toegang. „We willen de drempel 'a£ zo laag mogelijk houden. Wel Gerard van der Meer is bezig staan er op enkele plaatsen aan zijn laatste weken als voor de timmermanswerkplaats. melkbussen, waar een vrijwilli ge bijdrage in kan worden ge worpen", legt Van der Meer uit. zitter van de stichting Oud Alke made. In maart stapt hij op om plaats te maken voor Sjaak Koek. Wel blijft hij lid van het bestuur. „We zijn lang bezig ge- FOTO BIN DF BRUYN ning dus is het goed als iemar anders de vlag overneemt. Bi vendien wil ik wat meer vri tijd om de poldergeschieden van Alkemade te ondeizoeke Dat is er al die tijd bij ingeschi

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15