Krant mag administratie over Annex niet inzien IS >3 ■3 =F Bollenstreek hoeft niet bang te zijn voor verlies centrumfunctie Provincie: drie miljoen voor veiligere wegen Leiden Regio 7r Lopen meid, dan kun je naar China 'Als aantal leden zakt, mogen kinderen weer gratis lezen' WOENSDAG 26 JANUAR11994 IS VA» Raad van State beslist in het voordeel van Leidse universiteit 'etJ;t)e Rijksuniversiteit Leiden hoeft Cobouw, dagblad voor vordeiMe bouwwereld, geen inzage te geven in de administratie over de bouw van de Annex bij het Silvius Laboratorium. De krant eiste dat met de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) in de hand. Maar de Raad van State besliste giste- ren, dat de eis van Cobouw niet ontvankelijk is. depri Y HAAG/LEIDEN 'gen e kou Der Ei Drmac leruin buiei wee ie, za turig lingen en giro-afschriften. Op die al- De universiteit verweerde zich afgelopen vrijdag bij staatsraad Van der Does door te stellen dat de WOB niet van toepassing is. 'Er zou een ander reglement gel den voor het al dan niet vrijge ven van informatie. Van der Does heeft de universiteit daar gelijk in gegeven. Cobouw wilde inzage in de aanbesteding voor de bouw van de Annex, contracten, borgstel- tijd duidelijk moeten wordep of de universiteit te maken heeft gehad met het verdwijnen van enkele miljoenen guldens. Sinds vorig jaar februari ligt de bouw van de uitbreiding bij het Sylvi us Laboratorium stil, omdat aannemer De Kempen in Rijns burg van projectontwikkelaar Fibomij geen geld uitbetaald kreeg. De hoofdredactie van Co bouw is uitermate teleurgesteld over het besluit van de Raad van State. ,,Het is een trieste zaak", zegt de hoofredacteur. „Universiteiten hoeven kenne lijk geen verantwoordelijkheid af te leggen aan de hand van de Wet Openbaarheid van Bestuur. En dat terwijl zij vorig jaar door een algemene maatregel van bestuur onder de WOB zijn ko men te vallen." Cobouw overweegt verdere stappen te nemen. „We kunnen nog naar de arrondissements rechtbank, maar daarover moe ten we nog overleg plegen met onze advocaat. We willen dat de universiteit ons bezwaarschrift tegen de weigering om de stuk ken in te mogen zien ook als een bezwaarschrift beschouwt." In maart worden overigens de onderzoeksresultaten venvacht van een door de Universiteits raad ingestelde commissie die de rol van de het College van Bestuur in het bouwschandaal onder de loep moest nemen. Die commissie staat onder voorzitterschap van het PvdA- kamerlid A. de Jong, die tevens buiten-universitair lid is van de Leidse Universiteitsraad (het 'parlement'). De commissie kreeg de opdracht om te onder zoeken of het College iets valt te verwijten en in welke mate er sprake is van laakbaarheid. Uni versiteitsraden zijn krachtens de Wet op het Hoger- en Weten schappelijk Onderwijs (WHW) bij machte om een College van Bestuur naar huis te sturen, wanneer ze het vertrouwen in het College opzeggen. Het winnende team uit Sassenheim. Van links naar rechts, Jolanda Mens, Anne-Marte Hemminga, Eefje Bierhoff. Ypke Hemminga, Yvonne van der Sloot. Staand Sabine Breedijk en Elize Blokker. Op de voorgrond Bonno Meddens en Jeroen Koppert. foto dickhocewoninc Sassenheims team wil naar wereldkampioenschappen veldloop yy SASSENHEIM IRENE I- EN BOLLENSTREEK T De angst dat de Bollenstreek haar functie verliest als de hoeveelheid bollen grond verder daalt, is ongegrond. Ondanks &Ahet feit, dat in de afgelopen jaren er steeds v. minder grond voor teelt beschikbaar was, is de Bollenstreek meer i geworden van handel en toeleverende be drijven. Een uitbreiding van het bollenare- aal in de Haarlemmermeer is echter zonder meer gunstig voor het handhaven van die centrumpositie. Dat staat in de Randstadbollennota. De provincie bespreekt de nota 9 februari. Ze behandelt de problemen waarmee de bol- lensector wordt geconfronteerd. De uit komsten ervan zijn, voordat de nota ver- 1scheen, verwerkt in de nota Keuzevarianten Kljvvan de provincie. Hierop is felle kritiek van gemeenten en bollenorganisaties. VR I Een van de vraagstukken is de toekomst in I I van de centrumfunctie van de Bollenstreek als zij steeds meer grond kwijtraakt aan wo- ningbouw of natuurgebied. Volgens'de Randstadbollennota loopt de centrumfunc tie van de Bollenstreek geen direct gevaar. L' W5: Het is ook niet duidelijk vast te .stellen bij welke areaalomvang de centrumfunctie in de knel komt. Alleen staat vast dat bij het verdwijnen van het complete teeltareaal, ook de handel en toeleverende sector geen toekomst meer heeft in de Bollenstreek. Het ontbreken van direct gevaar voor de centrumfunctie, betekent niet dat geen nieuw bollenareaal nodig is in de regio. Be halve dat daarmee de centrumfunctie wordt versterkt, wordt ook ruimte gegeven aan de nu veelal kleine bedrijven. Die kunnen door ruimtegebrek al jaren niet uitbreiden. Ook is nieuw areaal nodig om de toeristische be langen veilig te stellen, rekening te houden met het schoónhouden van grondwater en ter compensatie van voor woning- en be- drijfsbouw verloren gegane bollengronden. Volgens de nota moet in 'De Zuid' 2000 tot 2500 hectare bollengrond blijven. De noor delijke Bollenstreek, wellicht in aansluiting met 500 tot 600 hectare bollengrond in de Haarlemmermeer, is daar het meest voor geschikt. De opkomst van subcentra met een specialisatie hoeft eveneens geen be dreiging te zijn. Met name de ligging tussen de mainports Schiphol en Rotterdam bie den goede kansen voor de Bollenstreek. Ook de uitbreiding van het assortiment van de bollenhandel met vaste planten, sier heesters en glastuinbouwprodukten ver sterkt de Bollenstreek. De Randstadbollennota constateert voorts dat er grote behoefte is aan goede, voor hyacintenteelt geschikte, zandgron den. Dat tekort wordt nijpender doordat het gebruik van grondontsmettingsmiddelen steeds verder aan banden wordt gelegd. Ook verdwijnen er zandgronden voor wo ningbouw of doordat kleine bedrijven ge deeltelijk overschakelen op andere teelten. Het droogleggen van een deel van de Mar kerwaard, het zogenaamde Enkhuizerzand, zou in een klap alle zandgrondtekorten op heffen. Deze mogelijkheid, die goedkoop is en waardoor op bestaande gronden ruimte ontstaat voor woningbouw en natuurgebie den, moet goed onderzocht worden. Een andere optie is het bezanden van bestaande polders zoals de Haarlemmermeer. Nadeel daarvan zijn de hoge kosten en het feit dat deze gronden ook worden opgeëist voor bijvoorbeeld woningbouw. Voordeel is dat op die manier nieuw areaal bij bestaande teeltcentra zoals de Bollenstreek kan wor den gemaakt. Hoe krijg je in twee weken 25.000 gulden bijeen? Deze vraag beheerst sinds zaterdag het leven van Bonno Meddens en Jeroen Koppert, beiden gym leraar op het Rijnlands Lyceum in Sassenheim. Afgelopen zaterdag is een team van zes meiden van het Rijnlands Lyceum namelijk Ne derlands kampioen veldloop ge worden. En met deze medaille op zak is deelname aan de we reldkampioenschappen in Chi na mogelijk. „Zo'n kans krijg je natuurlijk maar eenmaal. Als je daar als Sassenheimse school van kunt profiteren, moet je die moge lijkheid met beide handen grijpen. Het is tenslotte dan een sportief evenement Onze leerlingen gaan een i nationale ervaring van jewelste opdoen. De olympische ge dachte heerst er. Voorts is er een grootse presentatie van de ploegen en van alle deelnemers Buikdansen is een activiteit die in de regel wordt geassocieerd met zonovergoten vakanties in Arabische landen en bevallig bewegende oosterse danseressen. Maar er bestaan ook mannelijke buikdansers. De Utrechter Peter Verzijl geeft vanaf 31 januari een cursus buikdansen voor beginners en gevorderden. Hij doet dal in het I wachtgebouw bij de Morschpoort. In de Achalayzaal. Hier worden vaak danscursussen gegeven. Buikdansen is niet gebonden aan sexe en leeftijd, zegt Verzijl, die zelf geregeld in Nederland en Duitsland optreedt. „Voor een Turk of een Egyptenaar is 'het vrijwel niet mogelijk om in het openbaar te gaan buikdansen. Een islamitische man doet zoiets niet in het openbaar. Die dans is voorbehouden aan vrouwen. Maar het is wel opvallend dat veel buikdansleraren mannen zijn." Er zijn niet veel mannelijke buikdansers. Hoe komt een man ertoe zo'n exotisch beroep te gaan uitoefenen? „Zoals een vrouw komt tot voetballen, zou je kunnen zeggen. Je wordt erdoor gegrepen. Toen ik een buikdansen op televisie dacht ik: dat zou ik ook willen doen. Ik heb lessen gevolgd bij diverse leraren en heb nu nog steeds les van Feyrouz. Zij is één van de beroemdste buikdanseressen l-t'er wereld. Ze danst op grote culturele festivals. De buikdans heeft een geschiedenis die duizenden jaren teruggaat. De dans heeft invloeden ondergaan vanuit India, het oude Perzië, Turkije, Afrika en zelfs Amerika en Europa. „De bekende - buikdanseres Yonina, een Amerikaanse van Libanese afkomst die vroeger op televisie te zien was, danste in een stijl die Amerikaanse invloeden had ondergaan", vertelt Peter Verzijl. Buikdans is een vorm van spiercontröle waarbij de afzonderlijke lichaamsdelen geïsoleerd en ontspannen -worden bewogen. De lading van de buikdans is emotioneel. Temperamenten individualiteit worden ermee uitgedrukt. Gevoelens als verlangen, heimwee, romantiek, levensvreugde en humor kun je in de dans vertalen en overbrengen. „Buikdansen is goed voor je conditie en je lichaamshouding. Er zijn mensen door genezen van hun rugklachten. Je traint feitelijk al je spieren, maar met name de rug- en buikspieren. En verder zijn de arm- en hoofdbewegingen heel belangrijk. Mensen gaan in de regel niet buikdansen om op te treden, maar om zich er goed bij te voelen. Het is ook niet aan uiterlijk of leeftijd gebonden. In Egypte bestaat er een 80-jarige buikdanseres, die nog steeds optreedt en heel populair is." Onder de naam Faroucq treedt Verzijl vaak op bij feesten en bruiloften. Soms verwachten de mensen een soort Chippendale in huis te halen. „Buikdansen wordt nog wel eens op één lijn gesteld met erotiek, maar het is veel meer dan dat. Je merkt vaak dat je wordt gevraagd uit nieuwsgierigheid. Dat gebeurde bijvoorbeeld toen ik optrad bij de FNV-Vrouwenbond. Maar door je optreden kan je veel vooroordelen wegnemen. We wisten niet dat het zo mooi en ontroerend was, hoorde ik van de vrouwen na het optreden. Je zou buikdansen best op een lijn kunnen zetten met klassiek ballet of de Spaanse flamenco- dansen." De cursus omvat 18 lessen en wordt gegeven tot de zomervakantie op maandagen van 20.30-21.45 uur voor beginners. De gevorderdengroep danst op maandagavond van 19-20.15 uur. Informatie en opgave: Peter Verzijl, De Bazelstraat 60, 3555 CT Utrecht, tel. 030- 436007. Concordia Dg christelijke muziekvereni ging Concordia voerde de tap toe-traditie vorig jaar opnieuw in in Leiden. Na een langdurige taptoeloze tijd durfde de mu ziek- en showband het aan om Buikdanser en buikdansleraar Peter Verzijl, getekend door Letty Vos. in de Drie Oktoberhal een mu zikaal spektakel op te zetten. Het succes was groot. Of de taptoe dit jaar wordt ge prolongeerd hangt van diverse omstandigheden af. Flet be stuur van Concordia moet er nog over vergaderen. Zeker is dat er genoeg geld moet zijn om de taptoe te kunnen houden. Het inhuren van gerenommeer de korpsen is duur. Vandaar dat nu al naarstig wordt gezocht naar sponsors. De sponsornaam wordt vermeld op affiches, op entreebewijzen en in het pro grammaboekje. Informatie: T. Kromhout, tel. 219404. wordt verwacht dat ze een stuk je opvoeren. Al dat soort zaken geeft het geheel iets extra's", start Bonno Meddens zijn moti vatie om het geld bijeen te krij gen. Het sportfestijn wordt van 9 tot en met 14 april in Peking ge houden. De organisator is de Internationale Commissie voor de Schoolsport. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie zal de Nederlanders met raad en daad ter zijde staan. Tot nu toe hebben zich negentien landen ingeschreven. Meddens en Koppert zijn nu naarstig op zofek naar mogelijke geldschieters. Zo zullen alle ou ders van de school deze week nog een brief krijgen met het verzoek een bijdrage te storten. Maar hun hoop is vooral geves tigd op een 'vette sponsor', die bereid is het merendeel van de trip voor zijn rekening te ne- Heuvelachtig Een veldloop of cfoss-country is een prestatieloop van een groep. Het wordt afgelegd door zes personen. De prestatie van de vier besten bepaalt de uit slag. D^ afstand is 2100 meter. In China wordt daar een kilo meter aan toegevoegd. Het ter rein is altijd wisselend, vaak is er een grasgedeelte, een traject over zand en blubber en een heuvelachtig deel. „Meestal lekker zwaar", meent Sabine Breedijk, één van de deelneemsters. „Afgelopen zaterdag, tijdens de Nederland se kampioenschappen in Nijmegen, begonnen we op gras, daarna ging het door de blubber. Je moest echt enorm uitkijken om niet uit te glijden. Maar omdat we in het begin al goed liepen, had ik al gelijk iets van 'lekker doorlopen meid, misschien ga je wel naar Chi na'." Omdat de zes dicht bij el kaar bleven, gingen ze vlak na elkaar over dc eindstreep. Bon no: „Het is een zeer homogene groep. Als een treintje gingen ze over de finish." Voor de meiden heeft China een magische klank. De tieners gebruiken voornamelijk het woordje 'onwijs gaaf om hun enthousiasme over de reis uit te drukken. Eefje Bierhoff: „Het is vooral iets heel spannends, je gaat er voor je land lopen en als groep zullen we veel lol hebben. En wie kan er op onze leeftijd zeggen dat hij in China is ge weest?" Trainen De training zal de komende tijd worden opgevoerd. Tot nu toe werd slechts eenmaal, op zon dagmorgen in de duinen, ge traind. Er werd voorts van uitge gaan dat de meisjes zelf een goede conditie moeten hebben en houden. Ypke (net dertien) is de jongste deelneemster: Ik wil de komende tijd best een beetje harder gaan trainen, maar deelname aan deze sport is zo prettig omdat je steeds sa men van start gaat en je indivi duele prestatie door de anderen wordt gestimuleerd." DEN HAAG MONICA WESSELING De provincie Zuid-Holland trekt het komend jaar drie miljoen gulden uit om wegen en kruis punten veiliger te maken. Zo worden in Noordwijk, Wasse naar, Leiderdorp, Lisse en Ter Aar wegen op de schop geno men. De provincie wil niet meer achter de feiten aanlopen: niet straten pas opknappen als er doden en gewonden zijn geval len, maar preventief veiliger maken. De drie miljoen gulden die voor dit jaar beschikbaar zijn, is volgens gedeputeerde T. Jansen van verkeer veel te weinig. Als Zuid-Holland, net als de ge meenten, het aantal verkeers slachtoffers rond de eeuwwisse ling met 25 procent wil terug dringen, zijn er ten minste der tig miljoen gulden nodig. Tot voor kort besteedde de provincie 'verkeersveiligheids- geld' aan de hand van de lijst van zogeheten 'blackspots'. De gevaarlijkste plekken zijn in middels opgelapt en daar ge beuren nu dertig procent min der ongevallen. Op de rest van de provinciale wegen vielen in 1992 echter nog 36 doden en 812 gewonden. Door de wegen anders 'in te richten' moet het aantal gevaarlijke punten min der worden. Er staan voor 1994 16 wegen op de 'opknaplijst'. In totaal kosten de ingrepen (aan provin ciale bijdragen) vier miljoen gulden. Er is slechts drie mil joen beschikbaar en dus vallen er in de loop vin het jaar een aantal af. Op de helft van de we gen wordt een zogeheten mini- rotonde aangelegd. Onderzoe ken wijzen volgens Jansen uit dat omzetten van een gewoon kruispunt in een mini-rotonde een sterke daling van het aantal verkeersongevallen tot gevolg heeft. In Noordwijk wordt er op de kruising tussen de provinciale weg en de Herenweg een roton de aangelegd. Op dit kruispunt vielen in de periode 1990-1992 negen gewonden. Ook op de kruising van de twee provinciale wegen iets ten noorden van het recreatiegebied De Bloemerd in Leiderdorp wordt een rotonde aangelegd. Veel automobilisten die vanaf de Bloemerd op het kruispunt komen, verlenen geen voorrang aan verkeers deelnemers die uit richting Oud Ade komen. In Lisse wordt de kruising van de Heereweg en de Tweede Poellaan verbeterd. Fietsers rij den daar nog al eens door het rode licht omdat dat erg lang op rood blijft staan. Onder meer de aanleg van een fietspad moet hierin verbetering brengen. In Wassenaar wordt het auto mobilisten op de Landschei dingsweg moeilijker gemaakt linksaf te slaan naar de Buurt weg. De Ixindscheidingsweg wordt ter plaatse smaller ge maakt door de aanleg van een middenberm. De 'drempelwoede' blijkt nog niet uitgeblust. krijgt er weer een naalweg wordt aangelegd zodat verkeer uit zui delijke richting wat rustiger op de kruising met de Kerkweg komt aanrijden. In de Oostka- d rem pel Wethouder komt tegenstanders contributie bibliotheek tegemoet Van PvdA-wethouder H. Koek (onderwijs, cultuur en emanci patie) mogen 16- en 17-jarigen weer gratis lezen als de invoe ring van contributie tot 'een dramatische terugval' van het aantal kinderleden van de bi bliotheek leidt. De wethouder deed die toezegging gisteravond in de gemeenteraad waar 23 raadsleden voor het invoeren van een contributie voor deze leeftijdscategorie van 15 gulden per jaar stemden. Elf raadsleden stemden tegen. Op de fracties van D66 en SP na waren alle fracties intem verdeeld over de ze kwestie. Alle D66'ers zijn voor, de tweekoppige SP-fractie is tegen. Wethouder Koek zei onmiddellijk na haar toezegging dat ze verwacht dat de herin voering van gratis lezen voor leerplichtigen niet nodig zal zijn. Ze kan zich.niet voorstellen dat de invoering van contributie tot gevolg zal hebben dat de 16- en 17-jarigen massaal afhaken. De wethouder gaf niet aan wan neer volgens haar sprake is van een 'dramatische terugval'. De maatregel is nodig omdat de bibliotheek de gemeentelijke bezuinigingen moet zien op te vangen. Ook andere leeftijds groepen moeten meer betalen voor hun lidmaatschap. Over 16- en 17-jarigen is echter het meest te doen omdat nu wordt gebroken met het principe dat deze categorie gratis mag lezen. De tegenstanders denken dat het niet bij de invoering van een contributie voor de oudere kin deren blijft en dat het tarief spoedig zal stijgen. Ze vrezen dat vijftien gulden voor 16- en 17-jarigen. die geen eigen inko men drempel kan zijn en ande re leesbevorderende maatrege len die de gemeente subsidieert teniet doet. Volgens wethouder Koek maakt een kind op veel jongere leeftijd al uit of het veel zal ler.cn. Een 16- of 17-jarige boekenwurm zal zijn liefheberij niet staken vanwege 15 gulden per jaar. denkt Koek, net zft min als een kind dat op die leeftijd belangstelling voor boeken krijgt, direct weer afhaakt als het zo'n lage contributie moet betalen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13