Clubs unaniem vóór nieuw systeem ïïSörtT Trainers en arbiters willen gedragscode Sport Piket naar koppositie Rentree LeMond en Moser mislukt Ook Davenport geen partij voor Graf DINSDAG 25 JANUARI 1994 Van der Werf assisteert Wisman leiden Arjen van der Werf wordt volgend seizoen de a van Henk Wisman, de trainer die Hans der Zee aan het einde van de competitie vervangt. Van der Werf traint momenteel de A-jeugd van Quick Boys en was al eerder betrokken bij het eerste elftal van de Katwijkse club. Van der Werf volgde tussentijds Melbi Raboen op en leidde Quick Boys naar de afdelings- en za- terdagtitel. De plaats van Van der Werf wordt ingenomen door Arie van Duijn, de huidige C-trainer. Voor de B-jeugd heeft blauwwit de aloude Dirk van Duijn weer van staJ gehaald. Katwijk verliest van Feyenoord 2 leiden Katwijk heeft zaterdag een oefenwedstrijd tegen de re serves van Feyenoord met 2-1 verloren. Marco de Ridder scoor de de enige treffer voor Katwijk. Bij Feyenoord speelden John de Wolf (geschorst voor Feyenoord 1) en Dean Gorré mee. Quick Boys deelde met Capelle: 2-2. Hans van der Plas en Gert Aande- wiel scoorden. Rijnsburgse Boys speelde een nuttige wedstrijd tegen tweedeklasser Devjo en won met 3-0 dankzij treffers van Klaassen, Vader en Buis. Van Dam nog een jaar bij Voorschoten leiden Trainer Frank van Dam en SV Voorschoten blijven nog zeker een jaar bij elkaar. De zaterdagvierdeklasser en de oefen- meester besloten nog een seizoen door te gaan. Na zeven jaar trainerschap (vier jaar bij de senioren en drie jaar bij de A-junio ren) zal Chris van Oostrom Alphia verlaten. Van Oostrom werd met de jeugd driemaal kampioen en bracht de senioren in het seizoen 1991/92 naar de vierde klasse KNVB. Tot zijn opvolger is benoemd Piet Kroon, lid van de technische staf van zaterdag vierdeklasser Soccer Boys. Grote Leidse inbreng op boksgala leiden Vijf Leidse boksers komen in actie bij het Leidse boksga la. Op zaterdag 12 februari behoren Faisal Belgadou, Driss Bouk- halfa, Mark Lantrok, Zafer Akbulak en Peter Mink in verschillen de categorieën tot de finalisten die optreden in de sportschool aan de Pieterskerkgracht. Twee andere leden van Boksvereni ging Leiden, John Hoogkamer en Bartho Vlietstra, werken hun finalepartijen elders af. Nieuwe profwielerploeg in de maak Schiedam» Oud-wielrenner Teun van Vliet en ex-bondscoach An- dré Boskamp hebben zichzelf tot 1 juli van dit jaar de tijd gege ven een profteam op te richten. De beoogde wielerploeg, die voorlopig de projectnaam Stichting Protal Nederland draagt, moet gaan bestaan uit talentvolle amateurs en eerstejaars profs uit Nederland en eventueel België. Van Vliet en Boskamp heb ben een formatie van ongeveer veertien coureurs in gedachten. DIOK-Athletics plaatsen zich rugbymedewerker De DIOK-Athletics zegevierden in het uitgestelde duel in de eer ste klasse van de landelijke competitie met 16-8 bij 't Gooi. De rugbyers van het tweede team van DIOK plaatsten zich daarmee voor de play-offs. Bij rust keken de Athletics nog te gen een 8-6 achterstand. Edwin Verver, die ook de eerste penal ty had benut, had kort voor de pauze met opnieuw een rake kick de stand nog een draaglijk aanzien gegeven. In de tweede helft kreeg de Leidse ploeg greep op de wedstrijd. Het over wicht van de voorwaartsen werd echter pas de laatste tien minuten uitgebuit. John Stad houder bracht de Athletics met een try op voorsprong. Willem Huivenaar bracht de eindstand op het scorebord. Met de winst werd de tweede plaats op de ranglijst veroverd. Club Card KNVB wordt onmisbaar bezit voor supporter Balster met Zeer waarschijnlijk kan binnen afzienbare tijd nie mand meer een aanspre kende wedstrijd in de ere divisie bezoeken zonder in het bezit te zijn van een KNVB Club Card. De clubs besloten gisteren in Zeist op een buitengewone ver gadering unaniem tot de invoering van het betref fende fenomeen. Dat zal met ingang van het ko mende seizoen gefaseerd gebeuren. In 1989 werd de invoering van de toenmalige KNVB-clubkaart na grote onrust onder de sup porters teruggedraaid. Op ver zoek van Ajax, Feyenoord, PSV en Groningen ging de stichting Cotass, onder leiding van de huidige sectiebestuursvoorzitter Staatsen, werken aan een nieuw systeem. De huidige Card wordt in eerste instantie gezien als een service- en marketing-instru- Het aspect veiligheid ligt ech ter zeer nadrukkelijk in het ver lengde daarvan. „Het is in prin cipe onze bedoeling dat de clubs gebruik gaan maken van alle mogelijkheden van het sys teem", zei Wil van Rhee, mana ger veiligheid van de voetbal bond. „Dat betekent dat we in de toekomst slechts mensen in de stadions willen toelaten die in het bezit zijn van de betref fende kaart." Een elektronisch scannersysteem zal de controle uitvoeren. De invoering zal in fases gaan, zo legde Jos Pielage, de projectontwikkelaar van Cotass (Club Orientated Ticketing Authorisation System for Sta dia), in het Zeister bos uit. Alle eredivisieclubs (uit de eerste di visie zal in elk geval ADO Den Haag zich aansluiten) zullen met ingang van het nieuwe sei zoen beginnen met stap 1, de invoering van de KNVB Club Card. Bovendien is er de invoering van een eigen huisdrukkerij van kaarten en de aansluiting op Ajax-voorzitter Michael van Praag toont als één van de initiatiefnemers de Club Card van de Amsterdamse voetbalclub. Tijdens de vergadering Be taald Voetbal stemden alle clubs unaniem voor de invoering van de algemene KNVB Club Card. foto anp verkooppunten van de Staatslo terij. Hierdoor kan iedereen waar ook in Nederland met een Club Card voor elke wedstrijd een toegangsbiljet aanschaffen. De volgende stap is bij de ver koop aan de eigen kassa's alleen kaarten aan Club Cardhouders af te staan. De laatste stap is via de elektronische scanner alleen houders van de betreffende kaart het stadion in te laten (of, in het geval zijn gedrag daartoe aanleiding geeft, juist niet). „Op die manier kunnen we niet al leen controleren of de juiste man de kaart heeft gekocht, maar ook of de juiste man het stadion binnenkomt", verklaar de Pielage. „Op die manier is het ook mogelijk mensen die zich mis dragen een stadionverbod te geven. Hij wordt eenvoudig uit het systeem gehaald, waardoor zijn kaart geen toegang tot het stadion meer verschaft", aldus veiligheidsman Van Rhee. Aan gezien de kaart niet als identifi catiebewijs geldt, blijft fraude mogelijk. Men kan op de kaart van de buurman binnenstap pen. Van Rhee verwacht in dat opzicht echter geen onoverko melijke problemen. Hoever de clubs reeds het volgende seizoen gaan is nog niet geheel duidelijk. Ajax-voor- zitter Van Praag verklaarde dat volgend seizoen slechts Club Card-houders tickets voor wed strijden van zijn vereniging kunnen krijgen. Controle door het elektronische oog echter wordt pas in het in aanbouw zijnde nieuwe stadion van Ajax ingevoerd. Van Praag zag louter voorde len. „Via dit systeem kan pre cies worden bepaald wie waar komt te zitten, kunnen we be paalde groepen voorrang bij de verkoop verlenen, komt er zelfs een einde aan de zwarte ver koop. Bovendien hoeft iemand uit Zierikzee voor een kaart Ajax-Parma niet naar Amster dam te rijden en uren in de rij te staan. Hij kan gewoon om de hoek bij een verkooppunt van de Staatsloterij terecht." De Club Card kost tien gulden voor twee seizoenen. Wie een seizoenkaart aanschaft verkrijgt automatisch dezelfde rechten en plichten als de Club Card- houder. De KNVB onderzoekt de mogelijkheid bij verkoop van kaarten van wedstrijden voor het Nederlands elftal de Club Card-houder voorrang te geven. De Alphense handbal-wereld heeft een eigen 'Helderse affai re'. Een 41-jarige Haagse vrouw werd gisteren door de Leidse politierechter veroordeeld we gens het mishandelen van een handbalster van Bahlmann- Rijnstreek. De Haagse mepte de Alphense na een wedstrijd zo hard op de neus dat deze brak. Bij het handbalduel tussen de dames van het Alphense Bahl- mann Rijnland en het Haagse HEC 5 ging het op 4 oktober 1992 flink mis. De ellende be gon na de wedstrijd. Een Al- 1 phense speelster schopte de Haagse tijdens het handjes schudden van achteren tegen de enkel. Die sloeg zonder om te kijken naar achteren en raak te de Alphense daarbij vol op de neus. Die bleek gebroken te zijn. „Ja, ik zag later wel dat ze een doek voor haar gezicht hield, maar wist niet dat het zo erg was", zo liet de Haagse gis teren weten. ,,U dacht toch niet dat het van ontroering was?" zo rea geerde politierechter M. Kamp. Hij meende dat de getuigenis sen van twee mede-speelsters de Haagse niet vrij pleitten en veroordeelde de balster met de losse handjes tot een boete van. 900 gulden. Precies de straf 1 waarom officier van justitie J. van Ek had gevraagd. De ver dachte was hierover zeer ver bolgen. „Ik moet zeker als een dood vogeltje blijven staan als ik word geschopt." leidse korfbalselectie De jeugd korfballers van TOP ontbreken bij de Leidse ploeg die morgen een oefenwedstrijd speelt tegen Fides Pacta. De selectie van de Leidse jeugdploeg, die de Ne derlandse junioren tegenover zich krijgt, bestaat uit: lolanda Comelisse, Linda Dannijs, Chantal van Duijn (allen TOP). Barbro Heijman (De Danaïden), Wendy van Hooven (Fides Pac- 1 ta), Sabine Marquenie (KZ Lei den), Steven Baart (TOP), Mar- tijn Hooijer (Tempo), Arnoud Lambooy (De Algemene), Dimi- tri IJzerman (Fides Pacta), Hen- rik Hooijmeier en Matthijs de Visser (beiden Fiks). Coach is Liesbeth Kok. wijk aan zee Op de lijst van winnaars van het Hoogovens-schaaktoernooi prijken de namen van gere nommeerde Nederlandse spe lers als Euwe, Donner, Timman en Sosonko. Jeroen Piket voelt zich kennelijk voldoende in vorm om zijn naam dit jaar in de bokaal te laten graveren. Na zijn valse start tegen Nikolic, toen de Leiderdorper in remise stand blunderde, liet de jeugdi ge grootmeester louter overwin ningen noteren. Gisteren was John van der Wiel tijdens de vierde ronde het slachtoffer, na een spannende partij. Met drie punten klom Pi ket naar de eerste plaats, die hij met Ivan Sokolov deelt. De Bosnische grootmeester won van de Deen Hansen. Zijn land genoot Nikolic viel terug van de eerste naar de derde plaats door een onnodige nederlaag tegen de Rus Tiviakov. Van der Wiel presenteerde in een Dame-Indische opening een tamelijk ongebruikelijk plan, dat Piket met de witte stukken een aardig overwicht SCOREBORD John van der Wiel kijkt verre van vrolijk tijdens zijn partij tegen Jeroen Piket, die hij verloor. bezorgde. De zwarte stelling zetten vrijwel door hun toege- gedrongen. In een stane bedenktijd heen. In de poging concreet voordeel t reiken, had Piket veel tijd nodig. Ook Van der Wiel dacht lang na. Beide spelers waren al na 23 boeiende slotfase wikkelde Pi ket af naar een eindspel met een gezonde pluspion, dat ten slotte niet meer te redden was voor Van der Wiel. Piket sprak na afloop van een goede partij. „Alles wat we deden, was in or de. Alleen de tijdsindeling was slecht", liet de nieuwe koploper weten. guadalajara» De come-back van Greg Le Mond verloopt bepaald niet vlekkeloos. De rentree duurde slechts zeven dagen. De Ameri kaan stapte tijdens de zevende etappe van de open Ronde van Mexico bij de beklimming van een colletje af. De drievoudige Tourwinnaar kwam in adem nood. De 32-jarige professional had sinds juli vorig jaar, toen hij op gaf in de Route du Sud, geen koers meer gereden. LeMond heeft zich sindsdien laten bege leiden door de Nederlander Adri van Dieinen. De inspan ningsfysioloog uit Zoeterwoude werkte rond de jaarwisseling met de Amerikaan nog een uit gebreid trainingsprogramma af. Hij meende dat LeMond nog lang niet afgeschreven is en dat - indien hij gezond blijft - een plaats bij de eerste drie tijdens de Tour mogelijk is. LeMond komt begin volgende maand naar Europa. Hij neemt deel aan de Franse openings wedstrijden zoals de Ster van Besseges. Van Diemen voegt zich dan bij de vroegere wereld kampioen. De achtste etappe van de Ronde van Mexico, een criteri um over 90 kilometer rond Gu adalajara, werd gewonnen door de Italiaan Schiavina. Francesco Moser ziet af van zijn derde en laatste aanval op het werelduurrecord. De 42-ja- rige Italiaan wilde morgen op de overdekte piste van Bor deaux een nieuwe poging wa gen, maar haakte gisteren na een korte training af. Moser ziet er geen heil meer in. De oude meester kondigde in Frankrijk zijn definitieve af scheid van de wielersport aan. „Dit was de laatste keer dat ik in sporttenue op de fiets te be wonderen was", zei hij vlak voor zijn terugkeer naar Italië. Moser kwam gisteren rond het middaguur in Bordeaux aan. Hij onderwiep zijn speciale fiets aan een grondige inspectie en werkte oefensessies af van tien en twintig minuten. „Als ik op mijn best ben, blijf ik toch nog vierhonderd meter verwij derd van het record", aldus Mo- tennis Mannen, vierde ronde: Washington (VSt) sportprijsvragen 49 - 52 - 54 - 55 - 62 63 - 69 - 70 - 71 Tweede nederlaag voor meisjes BV Leiderdorp schaken In de eredivisie bij de meisjes junioren hebben BV Leiderdorp en Grasshoppers een nederlaag geleden. Leiderdorp ging onderuit bij Amstelveen (57-44), terwijl de Katwijkse ploeg niet opgewas sen was tegen Prisma College: 82-51. Het was pas de tweede nederlaag van Leider dorp van het seizoen. Eerder verloor de ploeg van Joris Zandbergen van Den Helder. Amstelveen, dat in de eerste helft van het seizoen werd ge coacht door Ruud Harrewijn, verdedigde sterk. De zone dwong de bezoekers tot het nemen van veel afstandschoten. Die misten echter vaak de precisie. Bij rust (29-27) was er nog alle kans voor Leiderdorp. Toen Amstelveen gelijk in de tweede helft een gat sloeg en telkens als Leiderdorp dichterbij kwam succesvol was met de driepunter, werd hel verlies onafwendbaar. Een wanhoopsoffensief te gen het eind van de wedstrijd mocht ook niet ba ten. De tweede plaats in de competitie blijft ech ter wel gehandhaafd. Afgebroken partij vijfde ronde: Adams (GBr) - Gelfand (WRu) 1-0. Stand 3 1/2 -2 De scheidsrechters en coaches betaald voetbal willen zo snel mogelijk komen tot een ge dragscode om de onderlinge verhoudingen te normaliseren. Daartoe wordt de werkgroep Projectcommissie Wedstrijdar bitrage opgericht. In de personen zal bestaan, zullen vertegenwoordigers van de clubs, de spelers, de scheids rechters, de trainers en de Lan delijke Scheidsrechterscommis- sie (LSC) zitting nemen. Voor 1 april zal de werkgroep haar be vindingen rapporteren aan het bestuur betaald voetbal. Van de clubs zijn op de bij eenkomst van gisteravond op het KNVB-sporlcentrum in Zeist voorzitter Michael van Praag van Ajax en algemeen di recteur Frans van Dommelen van Willem II in de Projectcom missie Wedstrijdarbitrage be noemd. De Landelijke Scheids- rechterscommissie levert Ben Hoppenbrouwer en Cees de Bruin. De coaches, de scheids- rechteis en de spelers moeten hun afgevaardigden nog aan wijzen. De doelstelling van de Pro jectcommissie Wedstrijdarbitra ge is uiteraard de arbitrage te verbeteren. „Ten einde de kwa liteit naar een nog hoger niveau te tillen", zo liet Gerard Bouwer, het sectiebestuurslid met scheidsrechterszaken in zijn portefeuille, weten. Bouwer vertelde dat op de bijeenkomst van gisteravond sprake was geweest van „een zeer pittige discussie, waarbij niet geschroomd is vast te stel len wat de bezwaren zijn ten opzichte van elkaar. Met de schat aan ervaring die is opge daan kan de commissie aan de gang gaan. Er moet op korte termijn een vervolg komen, de dialoog moet op gang blijven". Dat vond ook internationaal arbiter John Blankenstein, die namens de scheidsrechters zei dat „alles voor verbetering vat baar is, dus ook de arbitrage. Maar", voegde hij eraan toe, „niet alleen in Nederland staan de scheidsrechters ter discussie, dat is overal in Europa het ge val". Ook de coaches, oordeelde Jan Reker van de Belangenvere niging Coaches Betaald Voetbal, zullen hun houding moeten aanpassen. „Wij", aldus Reker. „reageren vaak niet rationeel, maar emotioneel. Er moet meer respect en onderling begrip voor elkaar komen". De coach van Willem II noemde vier punten waarom volgens hem de irritatie tussen scheidsrechters en coaches de laatste tijd hand over hand toe nemen. Reker: „Het spel is snel ler geworden, de spelregels zijn veranderd, de mentaliteit in de maatschappij is veranderd en de belangen die op het spel staan zijn veel groter gewor den". De directe aanleiding tot de bijeenkomst van de coaches en de scheidsrechters was het ver bale geweld waarmee Wim van Hanegem na de wedstrijd Roda JC-Feyenoord scheidsrechter Roelof Luinge onder vuur nam. De coach van Feyenoord noem de hem een arrogante kwal en betichtte hem ervan enkele ja ren geleden e^n wedstrijd van Wageningen te hebben geleid terwijl' hij dronken was. De Kromme kreeg voor zijn aantij gingen slechts een boete van 500 gulden. Niet alleen Van Hanegem botste deze competitie met de man in het zwart, meer dan ooit vliegen coaches en scheidsrech ters elkaar dit seizoen in de ha ren. Rob Baan (FC Twente), Ni co van Zoghei (Dordrecht'90), Jan Versieyen.(De Graafschap), Frans Körver (VW), Ben Hen driks (FC Zwolle), Henk Nien- huis (Veendam), Foppe de Haan (SC Heerenveen) en Si mon Kistemaker (Telstar) wer den deze competitie al achter de omheining gestuurd. Allen wegens commentaar op de lei ding. Als voor de hand liggend the ma voor de bijeenkomst van gisteravond was derhalve geko zen voor: 'Het respect op en rondom de groene mat'. De coaches Rob Baan (FC Twente) en Cor Pot (Excelsior), interna tionaal scheidsrechter John Blankenstein en grensrechter Ronald Kloeg verzorgden daar bij korte inleidingen van elk drie minuten. De bijeenkomst werd afgesloten met een forumdis cussie, waaraan werd deelgeno men door eerdergenoemd vier tal, aangevuld met Jan Reker en scheidsrechter Jan Wegereef. Arantxa Sanches bij laatste vier »rob van der zanden Steffi Graf kan eigenlijk niet verliezen zo lang Monica Seles niet terugkeert. Maar als iemand haar bang kon maken, was het Lindsay Davenport die vanmiddag in de kwartfinale van de Australian Open op Graf stuitte. De 17-jarige Amerikaanse staat bekend als het meestbelovende talent op dit moment in het vrouwencircuit. Maar ook zij was kanonnevlees voor de 24- jarige Duitse: 6-3,6-2. Davenport - pas een jaartje prof, maar nu al de nummer 19 van de-wereldranglijst - nam brutaal een 3-1 voorsprong in de eerste set. Het publiek in het stadion van Flinders Park ging er eens goed voor zitten in de verzengende hitte die nu al twee dagen duurt in Melbourne. Maar het bleek allemaal niets voor te stellen. Een versnelling van Graf en Jdaar was Kees. Ook Arantxa Sanchez Vicario zit bij de laatste vier. De 22-ja- rige Spaanse won van Manuela Maleeva-Fragniere. 7-6,6-4. De geboren Bulgaarse, bezitter van een Zwitsers paspoort, speelde haar laatste Grand Slam. Ze gaat zich bezig houden met het stichten van een gezin. Misschien wel zo verstandig. Ze is 26. heeft de hele wereld gezien, wint toch nooit een Grand Slam- toemooi en heeft zes miljoen gulden aan prijzengeld verdiend. n (Den) - Sokolov (Bos) 0-1.1 inn (Isr) 1/2-1/2. Piket (Ned) I (Ned) 1-0. Morov.c (Chi) d) 1/2-1/2. Nikolic (Bos) - olie. Tiviakov 2 1/2. 5. Hansen. Smirin 2. 7. Leko. Van der Wiel 1 1/2. 9 Morovic, SPORT OP TV Studio Sport: Open 17.00-17.15 Did 2: Sport Heute. 17.00-18.30 EURO: American footbc AFL en NFL Conference Championshi playoffs. 18.30-19 30 EURO. Eurogoals. Euro 19 30 20 00 BRT 1 Sport 19.30-20.00 EURO Eurospc 21.30-22.00 BRT 2: Sport 22.00 22 15RTL5 Sportnu 22 35-23.00 BRT 1 Sport 23.00-01 00EURO Snooker European- tenmskampioensc happen xi 11.00-12.00 EURO Thr.athlon I 15 00-17.00 EURO

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19