Symbolische straf voor rel in raadzaal Handballers willen de ijsbaan op Bij de Zoeterwoudse scouts gaat het om de gezelligheid Regio Veehouder eist uitstel bouw opslagloods Vliko Eerste paal urban villa's Zoeterwoude kiest beste in Oegstgeest sporters 1993 Basisscholen Noord-Hofland willen meer dan samenwonen V Fraude ambtenaren verder onderzocht uinSDal. zo januaKi iyy4 Gereedschap uit tractoren gestolen zoeterwoude-rundukVier tractoren, die stonden geparkeerd aan de Ommedijkseweg in Zoeterwoude-Rijndijk, zijn dit weekeinde opengebroken. Uit de voertuigen werd het gereedschap gesto len. De waarde bedraagt ongeveer 2000 gulden. Bestelbus verdwenen leiderdorp Hen witte bestelbus is gisteren gestolen bij het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp. De Mercedes stond bij de ambu lance-ingang. De diefstal is gepleegd tussen 08.20 uur en 08.45 Diefstal sieraden en geld leiderdorp» Sieraden, geld en paspoorten zijn gisteren gestolen uit twee woningen aan de Poldertocht in Leiderdorp. De huizen zijn op klaarlichte dag opengebroken, vermoedelijk met een koevoet. Vitrinekast leeggeroofd leiderdorp» Vier sieradensets zijn gisteren gestolen uit een vitri nekast van het AC-restaurant in Leiderdorp. Een van de mede werkers ontdekte dat de kast openstond. Inbreker neemt schuurmachine mee schoten is in de nacht van zondag op maandag een schuur machine gestolen. Het apparaat stond in een schuurtje dat is opengebroken. Ravage op snelweg oegstgeest Een 54-jarige vrouw uit Heemstede is gistermorgen met licht letsel door de Oegstgeestse politie overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vrouw zat als passa gier in een personenauto die rond half negen op de A4 ter hoog te van Oegstgeest betrokken was bij een aanrijding. In totaal re den vijf auto's op elkaar in. Vier moesten met een kraanwagen worden afgevoerd. Riet Dekkers krijgt voorwaardelijke boete Een symbolische straf voor een symbolische actie. Die draai gaf de politierechter gisteren aan de voorwaardelij ke geldboete van 150 gulden die hij de Leiderdorpse acti viste Riet Dekkers en twee van haar companen oplegde. Het drietal weigerde op 19 april 1993 in Leiderdorp een raadsvergadering te verlaten. C. Bos wil niet dat zijn buurman Vliko bv aan de Achthovener- weg in Leiderdorp een 9,5 me ter hoge opslagloods bouwt. Daarom vroeg Bos gisteren in een spoedprocedure bij de Raad van State om de bouw voorlopig uit testellen. Bos, die op een aangrenzend perceel een veebedrijf heeft, zegt dat de overslagloods door zijn afmetingen veel te domi nant is in het polderlandschap. Volgens Bos zou het bestem mingsplan slechts een maxima le hoogte van 8 meter toestaan. De lengte van 150 meter en de breedte van 35 en 56 meter pas sen wel binnen het bestem mingsplan. De gemeente Leiderdorp er kent dat het bestemmingsplan een maximale hoogte van acht meter toestaat. Voor de ander halve meter hoge dakspanten heeft de gemeente een vrijstel ling verleend omdat het slechts om een geringe afwijking van het bestemmingsplan zou gaan. Vliko bv, dat zich bezighon met het inzamelen en sorter van bouw-, sloop- en bedrijfs val, wil de loods gebruiken opslag van materiaal. Volge het bedrijf is de loods nodig o het afval verantwoord te bew ren. De overdekte opslag mo voorkomen dat er bij schadelijke stoffen uit het aft in de nabijgelegen sloot terech komen. Staatsraad J. Bartel laat enkele dagen weten of Vliko d loods mag bouwen. Voorschotense vereniging hoopt op verhuizing oegstgeest zoeterwoude. Wethouder H. Rijks (WD/ruimtelijke ordening) slaat morgenmiddag rond half vier de eerste paal van twee zo geheten urban villa's in de nieu we Oegstgeester wijk Morsebel. Zo'n 'villa' bestaat uit tien ap partementen en twee penthou ses. Later dit jaar worden nog twee flats gebouwd een wat hoger is en uil ningen gaat bestaan. De urban villa's zijn pen door het Amsterdamse bu reau Architecten Cie in op dracht van de Rotterdamse fir ma Eurowoningen. Ze komen aan het water tegenover de be staande Haaswijklaan. Rondom de vier gebouwen wordt door de Haarlemse landschapsarchi tecte R. Rommel een parkje ontworpen en ingericht dat de naam Mien Ruysplantsoen krijgt. Eurowoningen laat weten dat inmiddels 15 appartementen en 3 penthouses zijn verkocht. De gemiddelde prijs van de wonin gen is 272.000 gulden. De top- etages zijn tweemaal zo duur. Bouwen in de Morsebelpolder is een van de laatste mogelijk heden die de gemeente Oegst geest voor uitbreiding binnen haar grenzen heeft. Behalve on geveer vijfhonderd woningen wordt de wijk gekenmerkt door veel groen en slootjes vooral recht onder de hoogspannings leidingen die over de polder lo- De beste sporters van Zoeter woude staan zaterdag 29 janua ri weer in de schijnwerpers tij dens een feestelijke bijeen komst in Don Bosco. Het comi té Sportprijs van het Jaar kiest dan de beste sportman, -vrouw en -ploeg van 1993. De zaal is vanaf 20.30 uur open. Na de prijsuitreiking barst het feest los. Kaarten voor de feestavond zijn verkrijgbaar bij Jan van de Geest aan het Watertje 11. leiden/leiderdorp roy klopper Interim-burgemeester J. de Bruin liet Dekkers en consorte tijdens zijn eerste de beste raadsvergadering door de poli tie van de publieke tribune ver wijderen. De drie weigerden de raadzaal te verlaten op het mo ment dat De Bruin de vergade ring besloten verklaarde om te kunnen praten over de afkoop som van de in opspraak geraak te gemeentesecretaris A. Wil- lems. Aangifte Het kwam de drie op een ritje naar het politiebureau te staan en een bijbehorend proces-ver baal. Hoewel ze van dat laatste zelf niet zijn overtuigd. „We hebben zelf aangifte gedaan te gen de burgemeester. De uit spraken die we toen hebben ge daan worden nu tegen ons ge bruikt", zo betoogden ze giste- De rechter wilde er gisteren duidelijk geen politieke bijeen komst van maken. Hij gaf er blijk van te weten dat er zich de afgelopen maanden nogal wat heeft afgespeeld in de Leider- dorpse politiek. „Maar daar gaat het nu niet om. Ik moet beoor delen of u geweigerd heeft op te stappen toen de burgemeester hier om vroeg." Speldeprik Dat wilde het drietal wel toege ven. Maar de verdachten kon den het niet nalaten toch nog even te melden waarom ze tot hun actie waren gekomen., Er vielen termen als 'speldeprik- ken uitdelen namens de Leider dorpers', 'bedrog van de burge meester' en 'laag democratisch gehalte'. Een van de gedaagden beriep zich zelfs op overmacht. „Deze politiek lag zo gevoelig bij me, ik was zo kwaad dat ik wel iets moest doen om mijn ongenoegen kenbaar te ma ken." Officier van justitie J. van Ek dacht er het zijne van. Hij trok tamelijk fel van leer, hoewel hij nog wel even opmerkte dat 'mevrouw Dekkers ook zo haar goede kanten heeft'. Dat laat volgens hem echter onverlet dat ze zich samen met haar mede standers strafbaar heeft gedra gen. „Als een burgemeester je vraagt om weg te gaan, stap je op als je een beschaafd mens bent." Symbolisch De weigering van de verdachten om een aangeboden schikking van 100 gulden te betalen, zat Van Ek evenmin lekker. Hij eiste dan ook 150 gulden de man. Ach, zo redeneerde de politie rechter, de actie was dan mis schien wel niet helemaal vol gens de wet, maar had wel een symbolische achtergrond. Van daar een soortgelijke delijke boete. voorschoten pen De Voorschotense basisscholen Noorderwereld en Wethouder Schrama fuseren wellicht. Be stuur en medezeggenschapsra den bekijken momenteel of het mogelijk is om samen te wer ken. Als alles meezit, hopen de scholen rond de zomervakantie overeenstemming te bereiken. Als de fusie tussen de open bare Wethouder Schramaschool en de rooms-katholieke basis school Noorderwereld doorgaat, heeft dat geen consequenties voor de afstand die de kinderen moeten afleggen. Beide scholen zitten al samen in een complex in de wijk Noord-Hofland. Klap deuren vormen de verbinding tussen de twee. Ze hebben al een gemeenschappelijke con ciërge en doen al samen met di verse apparatuur. Ook maken de leerlingen al gezamenlijk ge bruik van de gymzaal en een leslokaal. Het is de bedoeling dat na de fusie zowel de katholieke als de openbare identiteit naast elkaar blijven bestaan. Of dat mogelijk is, moet de komende maanden blijken. Het plan om samen één school te vormen, heeft te ma ken met de aangescherpte re gels van de minister van Onder wijs, die voor het basisonder wijs in de Voorschotense wijk wel eens nadelig kunnen uit pakken. De scholen bevinden zich beide in de buurt van de grens die de minister heeft vast gesteld als minimum voor zelf standig voortbestaan. Zowel de 'Wethouder Schrama' als de 'Noordwereld' hebben al jaren rond de 180 kinderen. Daarmee bevinden ze zich nog niet direct in de gevarenzone. Toch zou den de regels binnen enkele ja ren wel een bedreiging vormen voor het voortbestaan van zo wel het katholieke als het open baar onderwijs in dé Noord- Hofland. voorschoten judy nihof Vogels dobberen rontf op het water van de Voorschotense ijs baan. Kees Goudriaan wijst een stukje aan van de enorme vijver. „Kijk, als we daér nou eens een handbalveld konden aanleg gen." HW denkt een perfecte op lossing te hebben gevonden voor het probleem van het bui tenhandbal, waarmee de club al sinds de oprichting, 23 jaar ge leden, worstelt. Oud-voorzitter Kees Goudriaan en kersverse voorzitter Piet van Veen zien het helemaal zitten om straks te handballen op een deel van de ijsbaan. Terrein en kantine van de IJsclub worden 's zomers im mers toch niet gebruikt. Ook de schaatsers zijn voor het idee te porren. Nu de gemeente nog. De beide Voorschotense clubs sluiten goed bij elkaar aan. „In maart gaat het water eraf. Dan begint onze competitie die tot half oktober duurt. Daarna komt de IJsclub weer." De IJs club ziet het plan van HW wel zitten, want het brengt nog wat geld in het laatje. HW moet im mers de kantine, eigèndom van de IJsclub, van de schaatsers huren. HW ziet in dit plan veel meer heil dan in het voorstel van de gemeente, om de huidige bui tenaccommodatie achter sport hal De Vliethorst op te knappen. Op dit handbalveld is het niet prettig sporten, vindt HW. „We voelen ons er niet vrij. Het veld is een van de weinige speelmo- gelijkheden voor de kinderen uit de buurt. Er wordt geknik kerd, gevoetbald en aan brom mers gesleuteld. Vaak moeten de HW'ers de spelende jeugd wegsturen als ze komen trainen of spelen." Dat wordt hen niet altijd in dank afgenomen. Soms weigeren de kinderen weg te gaan. „Logisch", vindt Goudri aan, zijn ze daar aan het voet ballen en dan komen er ineens van die handballers aan." Een keer moest zelfs de politie erbij komen. Wat HW verder tegenstaat is dat de club geen inkomsten meer heeft uit de kantine van de sporthal. Die draaide aan vankelijk op vrijwilligers van de sportverenigingen, die gebruik maakten van de hal. Sinds kort is de kantine echter in handen van een particulier. Een pro bleem is ook dat HW geen ei gen kleedaccommodatie heeft en de kleedkamers van de sporthal niet altijd kunnen wor den gebruikt. „Dat betekent dat we soms thuiswedstrijden moe- dinsd Can Muzh faren jaar c Daar< HW-voorzitter Piet van Veen denkt dat er in de zomer uitstekend te handballen valt op de ijsbaan in Voor schoten. Op de achtergrond de kantine van de Usclub, waarvan HW gebruik wil maken. FOTO LOEK ZUYDERDUI ten spelen bij de tegenstander. Dat is natuurlijk niet leuk", al dus Piet van Veen. Het geld dat de gemeente wil uitgeven aan een opknapbeurt en de bouw van kleedkamers bij het huidige handbalveld, kan volgens HW beter worden be steed aan de aanleg van een ge heel nieuw handbalveld op het terrein van de ijsbaan. „We ho pen echt dat Piet over een of twee jaar het lint kan dooknip pen van ons nieuwe veld. He zou nauurlijk het mooiste zijl als we daar ons 25-jarig jubile um konden vieren", aldus Kee Goudriaan. Vereniging al bijna vijftig jaar populair in het dorp zoeterwoude De Zoeterwoudse scouting tim mert goed aap de weg. Momen teel is de belangstelling zo groot dat de meeste groepen geen nieuwe kinderen kunnen opne men. Toch wil de club meer be kendheid geven aan haar werk. Daarom hebben alle groepen zich gestort op het thema 'kunst'. Op 24 februari kunnen ouders 's avonds de resultaten bekijken in het clubgebouw achter het gemeentehuis. Woensdagavond bij de Gid sen. Alle meiden beschilderen hun hand. Op een groot vel met 'Kunst 1994' plaatsen zij letter lijk hun handtekening. Groeps leidster Jacquelien Paardekoo- per neemt geen genoegen met half werk: „Kom op, nog een keer, je duim staat er niet op." Aan lange tafels moeten de da mes vervolgens bedenken op welke manier ze volgende week geschminkt willen worden en welk kapsel daarbij hoort. „Jon gens, het moet uniek zijn, hoor. Niet dat iedereen straks met hetzelfde bloemetjes of huppe lepupje rondloopt", roept Paar- dekooper. Onder gezucht en ge kreun buigt iedereen zich over de velletjes papier met voorge drukte gezichten. Volgende week zullen de staf leden de gidsen schminken en kappen. Ze nemen een foto van elke gids. Dan kunnen de ou ders zich in februari verbazen over hun besmeurde kroost. Na een half uur kleuren kunnen de stafleden opgelucht ademhalen. De tekenpar'tij levert kunstwer ken op. Zo wil een meisje palm bomen op haar wangen, een Zoeterwoudse scouts plaatsen hun handtekening op hun kunstwerk. Het resultaat is binnenkort te bewonderen blauw-geverfde mond en een zon op haar voorhoofd. „Mijn haar moet in twee staartjes op mijn voorhoofd. Dat zijn ook weer palmbomen, snap je. Ik ga op vakantie op mijn eigen ge zicht", giechelt de jonge Zoeter woudse. GezeHigheid Het is wel duidelijk: binnen de scoutingwereld vaart de Zoeter woudse club (opgericht in sep tember 1945) een geheel eigen koers. „We zijn een sportclub en meer", omschrijft Paarde- kooper. Waar elders' in Neder land de ledenaantallen daalden door het truttige en militairisti- sche image van de scouting, bleven de Zoeterwoudse kinde ren altijd komen. „Wij zijn niet zo prestatiegericht. Het gaat vooral om de gezelligheid. We gaan wel elk jaar op kamp en de kinderen leren ook knopen leg gen, maar we dragen geen echt uniform." De Zoeterwoudse scouting 'herbergt' zo'n 172 kinderen en 27 stafleden. Het jaarlijkse kamp is de gebeurtenis waar ie dereen naar uitkijkt en waar vervolgens nog weken over wordt nagekaart. Paardekooper: „Kinderen leren er verder te kij ken dan hun neus lang is. Aan het begin van het seizoen zie je vaak dat ze nieuwelingen wat links laten liggen. Maar op kamp zijn de contacten veel in tensiever. Dan kun je niet alleen met je beste vriendin een spel letje doen." Naast sport, spelletjes en- knutselen, zijn de gidsen ook een enkele keer 'educatief be zig. „We hebben hier bijvoor beeld gesproken met mensen van het Meldpunt disciminatie en Greenpeace. Voor dit werk moet je vooral erg creatief zijn. Je moet toch elke keer wat nieuws verzinnen", vertelt staf lid Kirsten de Jong. De Zoeterwoudse scouting valt officieel onder de Stichting Jeugdcommissie Zoeterwoude. Hoewel het ledental niets te wensen overlaat, is de stichting vrijwel afhankelijk van de ge meentelijke subsidiepot. Dit jaar ontving de club zesduizend gulden, meldt secretaris Wim Rijsbergen. „Maar het baart zor gen dat de gemeente al heeft aangekondigd dat het welzijns- programma steeds meer onder druk komt te staan." Rijsbergen is dan ook erg blij met het suc ces van de tuinaarde-actie. Een keer per jaar kunnen Zoeter- woudenaars zakken tuinaarde bestellen bij de scouting. Hoe wel Rijsbergen niet wil zeggen hoeveel de actie vorig jaar heeft opgeleverd, is het genoeg 'om een potje voor noodgevallen van te maken.' Rechtszaak aangehouden leiden/leiderdorp» De aangifte van fraude tegen vier Leiderdorpse gemeente ambtenaren komt voort uit af gunst, zo beweren raadslieden, van de verdachten. „De getuige nissen zijn uit de grote dikke duim gezogen. We gaan voor absolute vrijspraak. Gisterochtend zou voor de politierechter de zaak dienen van de vier van fraude verdach te ambtenaren van de gemeen te Leiderdorp. Drie van de vier verdachten kwamen opdagen in een bomvolle rechtszaal van het Leidse kantongerecht. De afwe zige vierde betrokkene werd wel vertegenwoordigd door zijn raadsman. Het gezelschap stond evenwel snel weer buiten. Dit was het gevolg van een trucje van de verdediging. De raadslieden zijn zeer ontevre den over het vooronderzoek. Volgens de advocaten R. Heeren en E. de Milliano-Machielse heeft het openbaar ministerie een veel te weinig getuigen ge hoord. „En dan precies degenen die uit afgunst handelden." De raadslieden beweren een reeks getuigen achter de hand te hebben die verklaren dat op de afdeling burgerzaken nooit iets onrechtmatigs is gebeurd. Ze hebben naar hun zeggen di verse malen getracht het open baar ministerie te bewegen om ook deze getuigen te horen. „Maar de officier van justitie wilde daar niets van weten." Ook een rechtstreekse benade ring van de rechter- ris door de advocaten leverde niets op. Dus besloten de juristen teren alle getuigen op te roepen voor de behandeling van de zaak door politierechter Kamp. Deze reageerde onmiddellijk met een terugverwijzing van de zaak naar de rechter-commissa- ris. „Deze zaak moet eerst maai eens verder worden uitgezochl voordat ik me erover buig." En op die manier kregen de raadslieden via een lange om weg alsnog hun zin. Dit bete kent dat de kwestie pas ove aantal maanden opnieuw op de agenda wordt gezet. Officier van Justitie J. van Ek beloofde de dagvaardingen binnen maanden weg te sturen, maai kon niet garanderen dat hel aanvullende onderzoek dan ook is afgerond. „Het gevaar bestaal dus dat de zaak dan opnieuw wordt aangehouden." Tijdens de korte duur v; zitting werd gisteren wel duide lijk dat het openbaar ministerie het viertal verduistering van le- gesgelden ten laste legt die moet zijn gepleegd in de perio de 1 januari 1986 tot 24 septem ber 1993. Alle vier worden ver dacht van het achterover druk ken van 2000 gulden. Volgens raadsman Heeren zijn deze bedragen volledig uil de lucht gegrepen. „Er is ge woon geen cent verdwenen, die bedragen zijn op totaal niets basserd. Als deze zaak opnieuw voorkomt gaan we voor spraak en niets minder."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12