'rovincie: toch op liegveld bouwen "•■Een korte peptalk en dan aan de borrel kzo bouwt nieuw istributiecentrum Leiden Regio 'De sfeer is slecht en bedrukt' RPFlaat ambtenaren politietaken overnemen Da Vinei College geeft Portugese les Bemiddeling tussen vrijwilligers en bedrijven nderig, it later na roni,l emend itige tplopellb°uw van het nieuwe distri- 5 zit het tiecentrum °P het Akzo- lere lu n aan de Sassenheimse Rijks- Hierir aatweg is in volle gang. De af teen tri open weken gingen de hei igheid en voor het 5.000 vierkante ^lnö -ter distributiecentrum de ,°o ,r,d 'n- Het 's de bedoeling de dertien miljoen gulden itende nieuwbouw ris voltooid, ijk dep tkzo heeft al een distributie- ar Zui ïtrum van 10.000 vierkante het za ter. Van daaruit worden de P dond jprodukten naar verschillen- mte vo: verspreidingspunten in Eu- zo^d',a 8ehracht. Daar worden de I kou jukten opgeslagen en ver- dagen lgens naar de verkooppunten wat fr bracht. Het is de bedoeling de autorepara- lakken straks direct vanuit Sassenheim naar de verkoop punten worden gebracht. Op die manier worden kosten be spaard. Wel is er door die nieu we werkwijze een groter distri butiecentrum en meer opslag ruimte nodig in Sassenheim. Met de nieuwbouw moet Akzo voorlopig weer uit de voeten kunnen. De nieuwe werkwijze betekent behalve extra werk ruimte in Sassenheim, ook een toename van het personeel. Voor eind 1995 moeten er acht tien nieuwe mensen op de dis tributieafdeling werken. Een deel van het extra werk wordt voorts opgevangen doordat zes tig van tachtig personeelsleden in een tweeploegendienst gaan werken. Van deze zestig men sen werken er inmiddels 36 in een tweeploegendienst. De er varingen zijn positief. dienstreek: 'Eerste stap in goede richting Onderzoek naar Samenwerking met Boerhaave College en ambassade Dementie De Werkgroep Dementie Leiden houdt op dinsdag 25 januari een voorlichtingsbijeenkomst over dementie en hulpverle ning. De bijeenkomst heeft plaats in het buurthuis 'De Lin de', Herenstraat 64 van 20-22 uur. Het Maatschappelijk Werk introduceert dan de cursus 'om gaan met dementie'. Verband tussen grafschennis en brandstichting aannemelijk NOORDWUK IRENE NIEUWENHUUSE Het verband tussen de onlangs gepleegde grafschennis en de brandstichting van het afgelo pen weekeinde op Langeveld, het centrum voor psychiatrie in Noordwijk, is aannemelijk. De ze mening komt van J. Verhae- gen, de medisch directeur van Langeveld. Afgelopen zaterdag werden de bewoners en het personeel van het centrum voor de twee de maal in korte tijd opge schrikt. In twee paviljoens voor bejaarden, Theresia en Duin zicht. werd brand gesticht. Hoe wel de schade beperkt bleef, he.erst er volgens Verhaegen door beide 'kinderlijke vormen van vandalisme' een 'slechte en bedrukte sfeer' in het centrum. Eerder deze maand, op 10 janu ari, werden vijfentwintig zerken en kruisen op de begraafplaats van het centrum, omvergetrok ken. Bij de brandstichting werd er in één geval een brandende krant een dokterskamer in ge gooid. Hierdoor vatte een gor dijn vlam. In het tweede geval werd met een stel kranten een brandje gesticht in een niet ge bruikte slaapzaal. Patiënten in een naburige zaal werden geë vacueerd, maar konden in de loop van de zondag weer terug naar hun woon- en slaapruim- ten. Verhaegen vindt beide acties 'zeer onrustbarend'. „Het ver moeden bestaat dat dit vanda lisme door een groepje van 'buiten' is gepleegd. Maar we willen niemand expliciet be schuldigen. want de kans dat er dan, terecht of onterecht, een geruchtenstroom op gang komt. is groot." Verhaegen meldt dat bewa king van net terrein vrijwel on mogelijk is. De paviljoens liggen ver uit elkaar. Wel zijn alle per soneelsleden die belast zijn met de bewaking, de receptie en de horeca extra alert op de aanwe zigheid van onbekende perso nen. Ook de artsen en managers van de verschillende afdelingen zijn gevraagd samen met het personeel de komende tijd goed uit te kijken naar groepjes men sen die rond het terrein trekken. Een ding staat voor Verhaegen vast: „Beide acties kunnen niet gepleegd zijn door een solitair werkende vandaal. Het terrein in Sassenheim waarop een nieuw distributiecentrum komt. foto dickhogewoning Om ervoor te zorgen dat de po litie haar voornaamste taken naar «toehoren kan uitvoeren, moet de gemeente zonodig bij springen. In haar programma voor de komende gemeente raadsverkiezingen oppert de RPF in Katwijk de mogelijkheid om als gemeente milieu-, stads en parkeerwachten aan te stel len. Om een tekort aan vrijwilli gers bij de brandweer te voor komen' wil deze partij een jeugdbrandweer in het leven roepen. Welzijnsinstellingen die in aanmerking willen komen voor subsidie mogen geen activitei ten ontplooien die in strijd zijn met christelijke waarden, zo vindt de partij verder. Emanci patiebeleid moet inhoudelijk worden getoetst. Activiteiten die leiden tot ontwrichting van hu welijk of gezin moeten worden tegengegaan. De gemeente moet zich niet inlaten met door de RPF omschreven gevaarlijke subculturen zoals hardrock, oc cultisme en houseparty's. Jon gerencentra waar drugs worden gebruikt moeten gestraft kun nen worden met een exploita tie- of subsidiestop. Uitgebreid aandacht wordt besteed aan de christelijke nor men en waarden. Prostitutie en sexinrichtingen moeten ge weerd worden, abortus en eu thanasie tegengegeaan en het bezit van drugs moet fel worden bestreden. De RPF wijst een ge doogbeleid voor soft-drugs af. Ook wijst de partij onder meer naakt- en toplessrecreatie af. Vervolg van voorpagina e provincie Zuid-Holland houdt vast aan het bebouwen in het vliegveld Valkenburg. Dit maakte gedeputeerde J. olf gisteren duidelijk tijdens het forum 'Voor wie is er «Dg plaats in de Bollenstreek'. De gemeenten in de Bol- nstreek noemden dit 'een eerste stap in de goede rich- :dru. Dg'. i niet zou aantrekken. Mochten ze toch verhuizen, dan vreest hij voor extra autover keer. Het idee van Wolf om een deel van de in de Bollenstreek geplande huizen in het Groene Hart te zetten, werd door de sa menwerkende Bollenstreek-ge meenten voorzichtig verwel komd. „Een eerste stap", noem de voorzitter J. Jonkman van het samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek het. Volgens hem moet er nog het nodige gepraat en onderzocht worden voordat de Bollenstreek echt verlost is van grootschalige woningbouw plannen. Dat ook de streek water bij de wijn wil doen, bleek wel uit Jonkmans woorden dat ge meenten niet koste wat het kost vasthouden aan hun kernen model. Dit model gaat uit van kritiek uit de zaal dat het jkdaar nooit voor te porren is, 1 iteerde Wolf een beetje: „U :t niet te veel twijfel uitstra- wat betreft Valkenburg, ant dan lukt het nooit. Ik doe aarom een beroep op u om elkaar het Rijk onder druk zetten." De regio Leiden heeft dat in- liddels begrepen. Die maakt imen met de provincie een ochure waarin men de zege- 'ngen van woningbouw 'op' alkenburg aanschouwelijk ïaakt. Extra woningbouw bij r ziet de gedeputeer- anders dan de provinciale voor de ruimtelijke orde- niet als oplossing voor de gio's Leiden en Duin- en Bol- nstreek. De locatie zou zo ver nderO ln de regio's afliggen, dat het wijken bij de verschillende ker nen, bedoeld voor streekbewo- ners. Het druist daarmee lijn recht in tegen het idee van de provincie om grootschalig te bouwen bij Hillegom, Voorhout en Valkenburg voor bewoners uit de Bollenstreek, Haarlem mermeer en Leidse regio. 'Compensatie' van bollen- grond in de Haarlemmermeer zien telers en gemeenten niet zitten, maakten ze ook gister avond duidelijk. Hyacinthen zou je daar onmogelijk kunnen telen. Veel andere rassen gedij en daar pas na twintig jaar 'op bouwwerk', meldde een teler. De gedeputeerde noemde dat zwaarwegende argumenten, die hij graag wil laten onderzoeken. Mocht een 'serieus onder zoek' aantonen dat de verplaat sing echt niet kan, dan zet dat de deur naar het Groene Hart verder open. Op voorhand ziet de gedeputeerde daar echter grote bezwaren tegen. Sterker nog, hij prees de Bol lenstreek de hemel in. Het woon- en leefklimaat is er uit stekend. En dat zou weer een mooi wapen in de strijd zijn te gen de uitstroom van beter be taalden naar omliggende pro- bollengebied De Kamer van Koophandel wil onderzoeken welk minu- mum-areaal bollengrond no dig is om de bloembollen teelt en -handel in dit gebied goed te laten functioneren. Zo'n onderzoek is volgens secretaris C. Broeksma nodig omdat door alle woning bouwplannen het bollenge bied dreigt te versnipperen. De centrumfunctie van de Bollenstreek kan daardoor verloren gaan. „Als men er zeker van zijn dat de bv Bloembol, het zo maar te noemen, gc blijft draaien, moet jé wel weten hoeveel grond daar tenminste voor nodig is wélke grond. En kan er ook in de Haarlemmermeer wor den geproduceerd en zo ja, wat kost dat." De provincie lijkt bereid aan zo'n onderzoek mee werken én te betalen, al denkt gedeputeerde Wolf bij voorbaat dat een kleine plaatsing van bollengronden niet zo'n ramp is. „De streek is allang niet meer hét bol lengebied in Nederland. Nog maar 30 procent van de teelt heeft hier plaats." Het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek wil pas aan het onderzoek meev\ ken als de Kamer duidelijker maakt wat hij wil. Het Leidse Da Vinei College gaat als eerste middelbare school in Nederland les in de Portugese taal geven. De scholengemeen schap doet dit in samenwerking met het Boerhaave College voor volwassenenonder wijs en de Portugese ambassade. Voorlopig gaat het nog om een introductiecursus die in februari begint, maar de initiatiefnemers hopen dat in augustus een vervolg komt als achtste vak voor VWO-leerlingen. De aan vraag hiervoor is al ingediend bij het minis terie van onderwijs. Om deze introductiecursus Portugees - en later misschien nog Italiaans en Russisch - te organiseren, is een Centrum voor Eu ropese talen opgericht. Dit centrum is een samenwerkingsverband tussen het Da Vinei College en het Boerhaave College. De lessen zijn echter niet alleen bedoeld voor leerlin gen van deze scholen, maar ook voor ande re geïnteresseerden. „Portugees is een wereldtaal, maar wij begrijpen natuurlijk ook wel dat er binnen de twee scholen niet genoeg mensen zijn om deze cursus te volgen. We moeten tien tot twintig leerlingen hebben om de cursus door te laten gaan", legt rector De Zoete van het Da Vinei College uit. „Daarom ho pen wij dat andere geïnteresseerden zich ook aanmelden. Ook oudere mensen zijn welkom, want onderwijs en leren eindigt niet op je achttiende." De leerlingen krijgen een inleiding in de Portugese taal- en landkunde. Na afloop van de cursus ontvangen ze een certificaat. Als het vak in augustus een achtste vak wordt op VWO-niveau, worden de lessen ook uitgebreid met literatuur en eventueel uitwisselingen met Portugese scholieren. De lessen worden gegèven door een 'nati ve speaker'. Deze docent wordt benoemd door de Portugese ambassade en wordt daar ook door betaald. „De Portugese over heid heeft er belang bij dat er in Nederland mensen zijn die het Portugees beheersen", vertelt De Zoete. „Dat komt door het weg vallen van de grenzen, maar ook door het feit dat Portugal een groeiende economie heeft, waardoor de banden met Nederland sterker worden. Ook plaatst de Portugese overheid graag docenten in het buitenland omdat het voor hen een leerzame ervaring „De betrokkenen zijn allemaal erg en thousiast", zegt De Zoete. „De Portugese docente staat te popelen om te beginnen en er is ook al een aantal leerlingen dat het vak wil volgen. Voor de organisatoren is het een uitdaging. We willen de leerlingen niet ge woon de vaste lessen geven, we willen ze graag meer bieden. Dit zijn de dingen die het schoolleven voor de leerlingen extra leuk te maken." Op maandag 31 januari is er om drie uur een voorlichtingsbijeenkomst over de in troductiecursus Portugees op de Louise de Coligny scholengemeenschap aan de Ka- gerstraat 7 in Leiden. Voor meer informa tie telefoon 071-154121. t van 1 raa en een paar aspi- it-politici zetten hun beste 2 'eentje voor. Onder aanvoering 'an de Leidse cultuurwethouder lennie Koek gaat de helft van Ie partij naar de Slaaghwijk. De indere groep trekt door de Ou- i Ie Mors. Alders krijgt een blik in de :euken van de Raad en Daad- vinkel, brengt een bezoek aan mevrouw in een pas gere- ïoveerde woning aan de Sper- Jverhorst en de splinternieuwe, et geopende, Kringloop winkel aan het Eksterpad. Koek egt uit dat dit de vruchten zijn ['an 'sociale vernieuwing'. ieze sloten Ms Alders uitleg krijgt van Raad 'n Daadwinkelier Jacqueline Petersen klaagt een groep be woners buiten over ortbetaalba- huren, vieze sloten en ondslingerende winkelwagen- jes. „Waarom gaan we niet bij le Arendshorst kijken hoe het daar uiziet", moppert ie- foto ben de bruyn deze en andere daden krijgt de PvdA weer langzaam maar ze ker een band met 'de burger', voorspelt de staatsecretaris, die onder anderen wordt beluisterd door zijn Leidse voorgangster: Elske ter Veld. Een verdieping lager, op de stoep van het restaurant, hopen enige leden van de Socialisti sche Partij een graantje van de publiciteit mee te pikken. „We willen in discussie met de ka merleden gaan", legt een van hen uit. „Stem tegen, stem SP." Ze zijn net te laat voor de foto grafen en moeten het stellen met een paar minzame lachjes van passerende PvdA-ers. "vdA op 'volle oorlogssterktein Leiden 5 een oeverloze discussies met 3 ijkbewoners, maar een snelle i inde door de buurt. Een 'hal- 5 lotje hier, een vraagje daar. i artijvoorzitter Felix Rottenberg -2 eeft het 'geouwehoer' in zijn 5 lub afgeschaft. Ook tijdens de n erkiezingscampagnes mag er 5 iet te veel tijd verloren gaan 5 an gepraat. Korte, gestroom- jnde werkbezoeken moeten 4 iet imago van de Partij van de 1 rbeid verbeteren. Het bezoek •j an Leiden wordt beëindigd iet een vragenuurtje in restau- 14 ant De Korenbrug. „Zeg, we 9 aan hier toch niet discussiëren j waagt een vermoeide Jac- 5 ues Wallage aan een Leidse artijgenoot. „Nee hoor, een 2 orte peptalk en dan gaan we 2 an de borrel". De staatssecre- 12 aris haalt opgelucht adem. 4 De PvdA kwam gisteren op 'olie oorlogssterkte naar Lei- .g len. Milieuminister Hans Al- Iers, staatssecretaris sociale za- 8 en Jaques Wallage, de Tweede 2 kamerleden Thanassis Aposto- ou, Willem Vermeend en Maar- 'KnufTeldrug'' leidt tot mishandeling De politierechter heeft eeq 30-jarige Noordwijker ver oordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden en htjt betalen van 1500 gulden schadevergoeding. De ver dachte verwondde een plaatsgenoot met een bier glas. Het slachtoffer stond op 23 februari vorig jaar te pra ten met de vriendin van de dader in een café in zijn woonplaats. De Noordwij ker werd jaloers en ver wondde de man met een glas in het gezicht. De advocaat van de ver dachte beriep zich erop dat het glas nog niet stuk was voordat zijn cliënt ermee sloeg, zoals in de dagvaar ding stond. Volgens de offi cier van justitie deed dat niet ter zake. Hij meende dat het slaan met een glas altijd risico's met zich mee brengt. De Noordwijker was on der invloed van alcohol en de drug XTC. De officier, die XTC vergeleek met een knuflëldrug, vond dat hier duidelijk sprake was van een poging tot mishande ling. Politierechter M. A Kamp deelde die mening en legde, naast de geldboe te en de sachadevergoc- ding, ook een voorwaarde lijke boete van 2000 gulden op. mand. De delegatie ziet op deze manieren alleen de goede kan ten van de Slaaghwijk, maar er zijn ook minder goede. Bij de bouwwerkzaamheden rond de Kopermolen staat de groep even stil om te kijken naar alle veranderingen. Minis ter Alders, die drie jaar geleden ook in de Slaaghwijk te gast was, kijkt vol bewondering om zich heen. Na afloop verklaart hij tegen een lokale radio-ver- slaggever dat de Slaaghwijk een goed voorbeeld is van succes volle sociale vernieuwing. „Je kunt hier zo goed zien dat het allemaal in overleg met de be woners gebeurt. Dat vind ik een hele goede aanpak." Bouwvak kers in de buurt slaan de keurig gestropdaste PvdA-ers nieuws gierig gade. Als de groep rechtsomkeert maakt roept een van hen ze met minachting iets toe: „Boboos!" De wandeling door de wijk is uitgelopen, waardoor het ge plande gesprek met buurtbewo ners flink .wordt ingekort. Een paar bewoners maken nog even snel van de gelegenheid gebruik om hun top tien van ergernis sen in de wijk op te noemen. „Als jullie zieltjes willen winnen, moeten jullie daar iets aan doen", klinkt het agressief uit de zaal. In De Korenbrug vertelt wet houder Tjeerd van Rij (ruimtelijke ordening/volkshuisvesting) dat de stad 'redelijk op orde' is, maar dat er nog een 'paar rotte kiezen' verwijderd moeten wor den. Wallage krijgt daarna tijd voor zijn kort peptalk, die hij moeiteloos uit de mouw schudt. Met gebalde vuist verhaalt hij over de 'stevige discussies' die Alders even daarvoor heeft ge had met de Slaaghwijk-bewo ners. Hij pleit voor meer profes sionele stadswachten die op straat de veiligheid moeten te rugbrengen en de bouw van meer gevangeniscellen. Door VRIJE TIJD Medisch handelen De werkgroep Missionaire Ge meente geeft donderdag 27 ja nuari een thema-avond over 'grenzen van het medisch han delen'. Internist W.J. van Amstel en hoogleraar oncologie J.W. Leer spreken tijdens deze avond. Plaats van handeling: Kruispunt Schoolstraat 2 in Voorschoten. Aanvang 20 uur. Bingo In Buurthuis Cornelis Joppenz wordt vrijdag 28 januari bingo gespeeld. Het buurthuis staat aan de Oppenheimstraat 6a. Aanvang: 20.15 uur. Nessun Dorma De Engelse band Nessun Dor ma treedt zaterdag 29 januari op in het Stathuys aan de Bree- straat Ï9 in Leiden. In het voor programma treedt de Leidse groep Electric Eggs op. Aanvang Open dag In en Uit, de kringloopwinkel van de Leidse Merenwijk houdt op zaterdag 29 januari een open dag. Tijdens de open dag treedt de harmoniekapel op. In en Uit is gevestigd op het Eksterpad 6. De open dag duurt v^n 11.30-17 Weerbaarheid Het Leidse Volkshuis organi seert in navolging van de cursus weerbaarheid voor vrouwen nu ook een cursus weerbaarheid voor mannen (55+). Ook oudere mannen voelen zich geregeld onveilig op straat of in het openbaar vervoer. De cursus omvat vijf lessen: assertiviteit op maandagmiddag en zelfver dediging op dinsdagmiddag. Kosten 50 gulden. Een andere nieuwe cursus voor 55-plussers is spreken in het openbaar. De ,tien lessen worden gehouden op woens dagmorgen en kosten 45 gul den. Informatie: tel. 149180. De PvdA wil bedrijven en non- profitinstellingen met elkaar in contact brengen. De partij hoopt dat het bedrijfsleven vrij willigersorganisaties kan helpen door de levering van goederen of diensten. De actie, getiteld 'Doe wat voor de sleutelstad', voorziet in de publicatie van vraag en aan bod in een huis-aan-huis-blad. Een speciale commissie, waarin alle politieke partijen uit de ge meenteraad zijn vertegenwoor digd, moet vraag en aanbod op elkaar afstemmen. De actie is afgekeken van de gemeente Rotterdam. Daar wordt al geruime tijd bemiddeld tussen particulieren en bedrij ven enerzijds en non-profitor- ganisaties en vrijwiligers ander zijds. Voor meer informatie: Christa de Boer, tel. 125883. Architect Fons Verheijen laat minister Alders zien hoe Slaaghwijk wordt opgeknapt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11