'Arbeiders': meer sfeer en emotie in kerkdienst Kerk Samenleving Subsidie voor ramen Agathakerk Kandidaat Amsterdam 'met lach en een lied' ten onder DINSDAG 25 JANUAR11994 BUITENLAND KORT Leken (1) ,,De kerk? Dat zijn de leken", zei dr. Konrad Raiser op een speciale zitting over de leken van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken. De kerk wordt steeds meer geïdentificeerd met de ambtsdragers. Dat is een ver vormd beeld van de kerk, al dus de secretaris-generaal van de Wereldraad. In een discussiestuk voor de zitting sprak Raiser van de 'verkerkelijking' van de oecu menische beweging. Dat houdt het gevaar in dat de oecumene steeds minder oog krijgt voor de vragen van de gewone kerkgangers. Rai ser schreef deze ontwikkeling toe aan de institutionalise ring van de oecumene, waar door de experts en de ambts dragers steeds meer de plaats van de leken hebben ingeno men. Leken (2) Ook door de grotere invloed van de Rooms-Katholieke Kerk en de Orthodoxe Ker ken op de oecumenische be weging is het priesterschap van alle gelovigen op de ach tergrond geraakt. Als gevolg van het veelgeprezen Lima rapport over doop, avond maal en ambt heeft de dis cussie zich steeds meer ge concentreerd op de ambten, schrijft de secretaris-gene raal. De Wereldraad probeert sinds kort meer aandacht te schenken aan de plaats van de leken in de kerk. Daarbij gaat het niet langer om de te genstelling tussen ambtsdra gers en leken, maar om de rol van de gelovigen bij de opbouw van een nieuwe en rechtvaardige samenleving. In de kerk krijgt deze ontwik keling gestalte in het concili air proces voor gerechtig heid, vrede en het behoud van de schepping. In de sa menleving komt ze tot uiting in de vele sociale bewegin gen van de allerarmsten, vooral in de Derde Wereld. Heilige plaatsen Paus Johannes Paulus II wil voor 2000 alle heilige plaat sen in het Midden-Oosten bezoeken. De 73-jarige paus wil niet alleen naar Israël gaan, maar ook naar Egypte, Syrië, Jordanië en Turkije. „Mijn verlangen in de jaren voor 2000 is een reis te ma ken langs de voetstappen van het volk Gods, begin nend met Abraham", zei de paus gisteren tot journalisten in het perscentrum van het Vaticaan. De paus. bezocht voor het eerst hel gereno veerde centrum juist buiten het St. Pietersplein. De woordvoerder van de paus, Joaquin Navarro-Valls, ont hulde dat de grote zaal van het perscentrum naar Johan nes Paulus II is genoemd. In het centrum bevindt zich on der meer een databank waar alle informatie over het pon tificaat van de huidige paus is opgeslagen. Groenen Aartsbisschop Joseph Duval van Rouen heeft Abbé Pierre verboden bij de verkiezingen voor het Europees parlement de lijst van de Franse Groe nen aan te voeren. De 81-ja rige pater capucijn, bekend om zijn werk onder de ar men en oprichter van de in ternationale Emmausbewe- ging, had het lijsttrekker schap aanvaard, mits zijn bisschop ermee zou instem men. De Rooms-Katholieke Kerk stelt toestemming van de plaatselijke bisschop als voorwaarde voor het uitoefe nen van politieke functies door priesters. De pater ca pucijn Henri Antoine Groues, die sinds de Tweede Wereld oorlog bekend is onder zijn schuilnaam Abbé Pierre, be hoort tot de populairste mensen in Frankrijk. redactie* dickv Activiteiten Gereformeerde Kerken sluiten onvoldoende aan bij leefwereld BEROEPINGSWERK PKV Friesland a tengewone werkzaamheden (maat schappelijk aktiveringswerk ItSke- daard. Bedankt: voor F •en (part-time): r As- gorinchem De activiteiten van de Gereformeerde Kerken sluiten niet aan bij de leefwereld van 'arbeiders'. Deze doelgroep vindt ze te abstract van aard en te zakelijk. Mensen uit la gere soqiaal-culturele milieus hebben behoefte aan meer sfeer en ruimte voor emoties in de kerkdiensten. Zij kun nen de gemeente leren dat de ratio niet het enige belang rijke aspect van het geloof is. sociaal-culturele milieus de kerk hebben verlaten. Met arbeiders doelt hij vooral op mensen in loondienst die handarbeid ver richten. Hij zet het woord arbei ders overigens consequent tus sen aanhalingstekens omdat dit naar zijn mening een historisch en gedateerd begrip is. Hoewel er tot 1971 sprake was van een overtegenwoordi ging van arbeiders onder de niet-kerkelijken, vormen zij nog Dat schrijft A.J. Jonker in zijn proefschrift 'De Gereformeerde Kerken en arbeiders', waarop hij gisteren aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam is gepro moveerd. Jonker onderzocht in hoeverre er sprake is van ver vreemding tussen de kerk en de arbeiderswereld, naar aanlei ding van de veel gehoorde uit spraak dat mensen uit de lagere steeds een belangrijk deel van het totale aantal gereformeerde kerkleden: 20 a 25 procent. Jon ker constateert dat arbeiders niet minder religieus zijn dan andere groeperingen. Zij willen op een andere wijze participe ren, maar er zijn nauwelijks or ganisatievormen die hun be trokkenheid bij de kerk stimule- In de Gereformeerde Kerken in Nederland was er tot 1945 weinig specifieke belangstelling voor arbeiders. Na die tijd groeide de interesse voor het wel en wee van deze mensen, wat tot uitdrukldng kwam in de steun aan het industriepasto raat. Ook daar voelen de arbei ders zich echter niet thuis, om dat dit pastoraat tegenwoordig meer gericht is op de arbeidssi tuatie en minder op de specifie ke groepering van arbeiders. De kerk als instituut lijkt al met al de arbeiders niet te kun nen bereiken. Zij zou volgens Jonker meer moeite mogen doen om hen als volwaardige leden mee te laten tellen. Daar toe zou in de prediking vaker rekening gehouden moeten worden met hun leefsituatie. Het taalgebruik moet zonodig worden' aangepast. In de ere dienst moet ruimte komen voor ervaring en emotie. Verder moet worden overwogen in hoeverre mensen uit de lagere sociaal-culturele milieus zich herkennen in de opvattingen die met de woorden, gebaren, liederen en gebeden in de dienst 'gecommuniceerd' wor den. S.D. Kits, kandidaat te Groningen; voor Nieuw-Stadskanaal: G. selt te Ommen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te 't Zandt: J. Kuik. kandi daat te Beetgum, te Surhuisterveen: J. Wielengate Rinsumageest c.a„ te Zevenbergen: mw. M. Moerland, it beroep heeft a genomen. Uitzending Moker De acties voor onder andere Roemenië vanuit het Vlietland College in Leiden staan mor genmiddag centraal in de radio uitzending van Moker, het me dia-overleg van kerken in Rijn land en de Bollenstreek. De overdenking is van pastoor C. Spruit uit Warmond. Het pro gramma is te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 (ether) en via de kabel op de FM 88.1. De uitzending wordt komende zondag (30 ja nuari) herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. lisse Het Anjerfonds Zuid-Holland heeft de res tauratiecommissie van de St. Agathakerk in Lisse een subsidie van 50.000 gulden toegezegd. Dit geld zal worden besteed aan het restaureren van de tien gebrandschilderde ramen boven het hoofd altaar van de kerk. De ramen, die verschillende oud- en nieuw-testamentische voorstellingen be vatten, komen uit het atelier van de befaamde gla zenier Nicolas uit Roermond. De grote opknap beurt van de St. Agatha aan de Heereweg in Lisse is momenteel in volle gang. Het gaat ongeveer vijf miljoen gulden kosten om de 'kathedraal van de Bollenstreek' weer in de oude luister te herstellen. De activiteiten om geld bijeen te brengen voor de restauratie gaan ondertussen gewoon door. Zo staat op vrijdag 11 februari een klaverjasavond op het programma in 'Het Poelhuis' in Lisse, die be gint om 20.00 uur. Deelnemers kunnen zich (met partner) inschrijven via de telefoonnummers 02521-11683/10971. Er wordt gestreden om de Agatha-wisselbokaal. foto hielco kuipers johannesburg. „Ik wil best ondergaan, maar dan met een lach en een lied op mijn lippen", aldus ds. Wim van der Zee, secretaris van de Ne derlandse Raad van Kerken. Hij had gisteren de lachers in het Centraal Comité (breed be stuur) van de Wereldraad van Kerken in Johannesburg op zijn hand gekregen met zijn uitnodi ging namens de Nederlandse kerken, om de grote Assemblee in 1998 in Amsterdam te hou den. Maar meer succes mocht hij niet verwachten. Het Centraal Comité boog zich over inhoud, vorm en plaats van de achtste Assem blee, waarop de Wereldraad herdenkt dat hij een halve eeuw eerder in Amsterdam werd ge vormd. Tegen de verwachting in werden nog geen knopen door gehakt - dat gebeurt eind deze week. De uitslag zal echter geen verrassing zijn. Het uitvoerend bestuur heeft voorgesteld de As semblee in Harare in Zimbabwe te houden en zo zal het, zoals altijd, ook gaan. Toch hadden de meesten van degenen die gisteren over deze kwestie het woord voerden, een voorkeur voor Amsterdam. Ar gumenten waren onder meer: terug naar het begin (ds. Maran Zau Yaw uit Yangon), de beste plaats om de crisis van de Eer ste Wereld te bespreken (dr. Bert Supit uit Indonesië) en een symbolische plaats om het ge loof terug te geven aan Europa, waarbij het getuigenis van het Zuiden onmisbaar is (dr. Peter Lodberg uit Denemarken) Het was duidelijk dat deze rij voorzitter Aram Keshishian niet aanstond. Hij riep voorstanders van Harare op ook hun zegje te doen. Een sterk argument kwam van Verginia Gcabashe (Zuid-Afrika). Met zijn vijftigste verjaardag wil de Wereldraad aansluiten aan het 'jubeljaar' uit het oude Israël, waarin al het land teruggegeven werd aan de oorspronkelijke eigenaars. „Waar kan zoiets beter gevierd worden dan in Afrika?", zei zij. Lezing: onderzoek werpt licht op oorsprong van de Filistijnen De afdeling Leiden van het Ge nootschap Nederland-Israël or ganiseert morgenavond een le zing over de Filistijnen. Spreek ster M.L. Steiner uit Leiden geeft uitleg bij recente archeolo gische opgravingen die een nieuw licht werpen op de oor sprong van dit volk. De lezing (met dia's) wordt gehouden in de bovenzaal van de Leidse sy nagoge aan het Levendaal 14/hoek Korevaarstraat. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Van niet-leden van het Genoot schap wordt een bijdrage van 2,50 gulden in de kosten ge vraagd. In het Oude Testament zijn de Filistijnen de grote te genstanders van het jonge ko ninkrijk der Israëlieten. Langs de kust van Israël zijn de afgelo pen twintig jaar enkele woon plaatsen van de Filistijnen op gegraven. In haar lezing wil me vrouw Steiner een beeld schet sen van de cultuur van dit volk en een antwoord geven op de vraag waar de Filistijnen van daan kwamen. Rotterdamse bisschop Van Luyn op kennismakingsbezoek bij paus vaticaanstad cic De toekomstige bisschop van Rotterdam, dr. A.H. van Luyn, heeft een kennismakingsbezoek gebracht aan paus Johannes Paulus II. Zoals gebruikelijk werden over het besprokene geen mededelingen gedaan. De pater salesiaan Van Luyn, tot 1 januari 1994 secretaris-gene raal van de bisschoppenconferentie, werd 27 november vorig jaar tot bisschop van Rotterdam benoemd als opvolger van mgr. R.Ph. Bar. Hij wordt 12 februari in de kathedraal van de HH Laurentius en Elizabeth in Rotterdam bisschop gewijd. het weer Nooit echt winters Ondanks een voortjagende straal stroom in de hogere lagen van de atmosfeer hielden de elementen zich gisteren redelijk stil. De zon liet zich niet van de wijs brengen door transparante wolkenvelden, die in de noordwestelijke bo- venstroming kwamen aandrijven. Dat waren vooral hoge wolken van het type cirrostratus, die de lucht een melkachtig aanzien gaven. Meestal duidt deze wolkensoort op een weersverslechtering, maar het bijbehorende warmtefront maakte voor de kust van Zeeland een schijnbeweging. Een klein golfje op het frontvlak zorgde er voor dat de regenzone over België naar het oosten afboog, zodat het rustige weer bij ons nog even werd gepro longeerd. In de ijskristalletjes van decirrostratus-bewolking werden in de loop van de dag halo-ver- schijnselen gezien, bestaande uit een kleine kring van 22 graden om de zon, met aan weerszijden van het hemellichaam twee felgekleur de bijzonnen. Deze optische ver schijnselen kunnen ontstaan als het zonlicht door de ijskristalll wordt gebroken en teruggekaafl Het aarzelende warmtefront oil ging vannacht een toenemend| druk van zachte en vochtige o aanlucht, zodat de regen uiteiil lijk toch kwam bij een oplopen! temperatuur. Inmiddels zit hef Ie land al weer in de koelere lui achter de warme sector. Hie trekt de komende nacht eer mee met verhoogde buiigheid fors aantrekkende westenwind^,, Mogelijk is er ook hagel e bij. Morgen blijft hetv\ maar de buiigheid neemt l< de dag weer af bij maxima graden. Tegen het eind var week trekt een omvangrijk depj siegebied van IJsland r Scandinavië. Tijdelijk is het z, en regenachtig, vooral op done dag. Daarna komt er ruimte vi polaire luchtmassa's met e ging tot winterse buien, zonderl zicht overigens op echte kou. 7 glijden de laatste januaridagen voorbij - zacht, dan weer wat fri ser, maar nooit echt winters. winderig,r het weer in europa KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met olie Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of buien, vooral langs de westkust en. Nu en dan veel wind. Maxima van 5 graden in Noord-Schotland tot 10 in Ierland en Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Vandaag enige tijd regen of motregen, later enkele opklaringen. Morgen half tot zwaar bewolkt en een enkele bui, ook tamelijk veel wind. Middagtempe- ratuur vandaag ongeveer 10 graden, morgen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frank rijk: Vandaag enige tijd regen of motregen, later enkele opklaringen. Morgen af en epr< ii he den en oosten meer bewolking en een enkele bui. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 12 graden, morgen enkele gra den lager. Portugal: Zonnig. Middagtemperaturen aan zee ongeveer 15 graden. Wolkenvelden, ook af en toe zon en waarschijnlijk droog. Maximumtempera tuur ongeveer 18 graden. Spanje: In het noorden enkele wolkenvelden en aan de Golf van Biskaje plaatselijk wat regen. Elders droog en overwegend zon nig. Middagtemperaturen aan de Cos ta's van 16 graden bij Barcelona tot 20 graden plaatselijk ten zuiden van Beni- dorm. Morgen aan de Costa Brava lagere temperaturen. Canarische Eilanden: perioden Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WO DO VR 30 10 20 nw6 w6 w6 zijde v, wolkenvelden. Droog. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 20 graden. Marokko: Westkust: Droog en overwegend zonnig. Maxima oplopend naar ongeveer 20 gra den. Geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 19 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag overwegend bewolkt en nu en dan regen, aan de Cöte d'Azur af en toe zon en waarschijnlijk droog. Morgen van het westen uit overwegend droog weer met opklaringen. Er waait vooral morgen een stevige mistral. Maxima in het laag land van 10 graden bij Limoges en Lyon tot rond 16 graden aan de zuidkust, morgen overal enkele graden lager. In de Pyreneeën wolkenvelden en boven 1600 meter af en toe wat sneeuw. In de Alpen valt meer neerslag, sneeuwgrens eerst stijgend naar 2000 meter, morgen -nihl weerrapporten sta WOENSDAG 26 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.28 Zon onder 1 Maan op 16.25 MaanonderOf' Waterstanden Katwijk Hoog water 02.22 14.32 Laag water 10.37 23.01 Weerrapporten 24 januari 19 ui d tot iets onder de 1000 Plaatselijk waait het hard in de il op de hogere gedeelten. Italië: Vandaag droog en flinke zonnige perio den. Morgen meer bewolking en kans op regen. Maxima van 8 graden in de Po- vlakte tot rond 15graden ten zuiden van Rome. In de Alpen en Dolomieten droog en meest zonnig, in de hogere delen plaatselijk veel wind. Temperatuur op 2000 meter vandaagmiddag ruim boven nul, morgen dalend naar ongeveer min 4 Turkije en Cyprus: Perioden met zon en hoofdzakelijk op Cyprus en aan het oostelijk deel van de Turkse zuidkust een verspreide bui. Middagtemperatuur van ongeveer 14 graden bij Izmir tot 18 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Vandaag van het westen uit regen, in de heuvels voorafgegaan door sneeuw. Mor gen enkele buien, boven 500 meter met In de Beierse' Alpen perioden met neerslag, sneeuwgrens vandaag stij gend naar 1800 meter, morgen v lend naar 500 meter. Maxima in het laagland ongeveer 6 graden, vandaag in het midden en zuiden rond 10 graden. Zwitserland: In het algemeen veel bewolking en pe rioden met neerslag, sneeuwgrens v daag stijgend naar 1700 n plaatselijk weer dalend tot in het dal. Aan de zuidflank van het Alpenmassief perioden met zon. ook enkele wolkenvel den en waarschijnlijk droog. Tempera tuur op 2000 meter in het zuiden eerst plus 5 graden, morgen flink lager. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking i aan de noordflank van het Alpenmassief perioden met neerslag, sneeuwgrens vandaag meest rond 1400 meter, mor gen plaatselijk dalend tot in het dal. In Karinthië,.en Steiermark vandaag nog Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Cyprus Lasfalmas half bew Luxemburg motregen Madrid Malaga

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10