UIT 'De tekst moet echt klinken' 'Mijn verhalen gaan meestal over mezelf Rtv show 'Pompen of verzuipen' staat bol van humor en absurditeiten gesprokem MAANDAG 24 JANUARI 1994 MA/1 Benny Neyman zingt vanuit z'n hart HUIZEN HERMAN ELZINGA Hij verkeert in de ge lukkige omstandig heid dat een gang naar de opnamestudio in de re gel een gouden of platina plaat oplevert. Bijna altijd treedt hij voor een uitverkocht huis op. Al twintig jaar is Benny Neyman een veelgevraagde zanger in het schnabbelcircuit. Zijn nieuwe CD Dichter hij Jou ligt goed in de markt. En hij is maar weer eens aan een nieuwe serie thea terconcerten begonnen. Op 7 februari doet de geboren Maastrichtenaar Haarlem aan. „Ik zing in spreektaal, want ik vind zingen gewoon een vorm van praten." Zo tevreden als hij nu is met z'n bestaan, zo doodongelukkig voelde de jonge Neyman zich op de MTS, die hij naar eigen zeggen net op tijd wist te ont vluchten. Hij besloot een studie te gaan volgen aan de klein kunstacademie, alwaar hij zich meer op z'n plaats voelde. Neyman: „Ik heb op die school ontzettend veel van het vak geleerd. Bewegen en dat soort dingen. Maar ik heb altijd alleen maar willen zingen. Dat vonden ze op school geen rich ting. Iedereen werd daar opge leid om in een musical te gaan dansen, dus ik heb me vier jaar lang de tering gedanst. En daar naast ontzettend veel geleerd: toneelles, middeleeuwse liede ren gezongen, bladmuziek leren lezen, gitaar leren spelen, van m'n zachte 'g' afgekomen, ga maar door. Een hele brede op leiding. Maar ik wilde altijd zin gen. Op de academie zong ik al tijd in het Frans en ze hadden altijd iets van: laat die jongen maar. Uiteindelijk is het chanson daar toch een richting geworden en ik denk dat ik daar toch de trend voor heb gezet. Na de academie ben ik mijn eerste platen gaan maken en dat had, volgens veel niets meer met theater ken." Verbazing In 1973 verscheen zijn eerste LP, sindsdien is hij eigenlijk niet meer uit het amusementswezen weggeweest. En 1985 was een ander belangrijk jaar voor hem, toen begon Neyman met z'n theaterconcerten. „Ik wilde eerst helemaal niet, maar mijn manager zei: en nu moet je. Maar ik wil niets gemaakts doen en theater heeft vaak iets ge maakts. Liedjes, conférences, je kunt niet improviseren, het is statisch en dat wil ik niet met mijn show. Ik ben met niets be gonnen en ieder jaar probeer ik dat verder op te bouwen, zodat ik m'n eigen 'ik' kan ontwikke len. Ik zal ook nooit iemand als voorbeeld nemen, ik wil mezelf zijn en dat schijnt te werken. Zie ik trouwens tot mijn grote verbazing, hoor, want alles is vrijwel uitverkocht. Mensen zijn laaiend enthousiast. Ik ben heel blij en ook trots daarop. De plaat loopt als een trein, zelfs de single en dat heb ik jaren niet gehad." „Ik draai al heel lang mee in het schnabbelcircuit, maar het theater is eigenlijk pas begon nen. Wat dat betreft sta ik aan het begin van mijn carrière en dat wil ik ook verder uitbouwen. En ik denk dat daar ook mijn kiacht ligt. Maar het schnabbel circuit blijft er altijd, daar moet ik mijn geld mee verdienen. Personeelsavonden, bruiloften, partijen, waar ze me maar wil len hebben, dat is voor mijn brood. Theater is heel duur, zelfs als je vol zit hou je heel weinig over. Maar je hebt veel artistieke voldoening en het is goed voor je ontwikkeling." „Het schnabbelcircuit, daar leer je vechten. Als je een tijdje geen hit hebt gehad en je zingt dan voor mensen die niet spe ciaal voor jou komen, dan moet je vechten. Soms heb je van die optredens waar mensen niet in je zijn geïnteresseerd en dan rust ik niet voor ik ze plat heb. Dat is leuk, ik zie dat als een sport. Soms lukt het niet, maar meestal wel." Gevoelsmens „Ik ben een gevoelsmens. Ik analyseer nooit, ik voel. Ik heb bepaalde antennes, waarmee ik een gevoel in muziek kan om zetten in woorden. Mij spreekt ook eerst de melodie aan en dan pas komt de tekst. Die in spiratie haal ik uit het leven zelf, ik kijk goed om me heen. Din gen die gebeuren, die mensen vertellen. Alles dat op me af komt sla ik op en op een gege ven moment komt dat er weer uit in de vorm van een tekst. Dat klinkt simpel, maar dat is het natuurlijk niet." „Er staat op de nieuwe CD een liedje over mijn vader die in januari vorig jaar is overleden. Dat zit me dan zo hoog dat ik denk: daar moet ik niet over zingen. Maar tegelijk denk ik ook: waarom eigelijk niet? Maar ik kon niet schrijven wat ik wil de zeggen. Op een keer zat ik na een optreden thuis nog een bor reltje te drinken en toen lukte het opeens. Het was puur wat ik voelde. Nooit eerder zong ik zo vals in de opnamestudio als toen, ik kon m'n emoties niet bedwingen. Een paar uur later had ik wat afstand genomen en heb ik het wat emotielozer ge zongen." „Dat zijn heel persoonlijke dingen en dat moet af en toe kunnen. Maar als ik schrijf denk ik daar verder niet zo bij na. Wat mij bezighoudt zal anderen ook wel bezig houden, denk ik dan, en dat is dan ook het suc ces. Zo'n tekst als van Waarom Fluister Ik Je Naam Nog gaat Eli Asser terug van weggeweest Als schrijver van comedy-series zoekt Eli Asser het graag dichtbij huis. Zijn nieuwste reeks Alle kinderen de deur uit, die vanaf woensdag door KRO-TV wordt uit gezonden, maakt daar geen uitzondering op. Centraal staat ditmaal een getrouwd stel op leef tijd. En de al lang elders wonende kinderen kun nen het niet nalaten hun ouders te bemoederen. Wim van den Heuvel en Jasperina de Jong spe len het echtpaar Tobias en Carolien van West. Beiden zijn achter in de zestig. Hij heeft z'n hele leven komische dingen voor radio en TV geschre ven, maar zijn gevoel zegt hem voortdurend dat hij als schrijver nog niet het beste van zichzelf ge geven. Maar helaas voor hem, hij kan maar geen tijd vrij maken voor het schrijven van z'n mees terwerk. Om de haverklap wordt zijn aandacht opgeëist door zijn kinderen (Carolien van den Berg en Patty Pontier), die steeds een beroep op hun ouders doen. Tegelijkertijd vinden de kinderen dat hun ou ders toch eens wat meer van hun oude dag moe ten gaan genieten. Al is dat tegen het zere been van Tobias. „Voor mij bestaat er geen oude dag. Ik ken alleen maar een nieuwe...". Het is duide lijk: Tobias en Carolien zijn exponenten van de moderne oudere mens. Die is actief, trekt er op uit en is niet slechts beschikbaar als oppas voor de kleinkinderen. Alle Kinderen de Deur uit is voor een groot deel gebaseerd op de eigen ervaringen van Asser. „Voor 63,7 procent", grapt de schrijver. „Er zit een heleboel van mijzelf in. De bodem van de se rie ligt in mijn eigen bestaan. De gezinsomstan digheden lopen ook voor een deel parallel. Ook ik ben al heel lang met dezelfde vrouw getrouwd en de verhalen gaan voor een groot deel over onze levens. Thuis zijn ze dat wel een beetje gewend, hoor. Ik heb altijd wel dat soort verhalen geschre- Benny Nyman: „Ik zing in spreektaal, want ik vind zingen gewoon een vorm van praten." foto archief onder de huid, omdat ik die plaat met een heel eerlijk gevoel heb geschreven over iets dat ik ooit heb gezien. En ik denk dat dat de kracht is van mijn tek sten. Buitenstaanders bemoeien zich heel vaak met een relatie. Ik ben een heel erge individua list en ik gun iedereen het zijne. Iedereen is verantwoordelijk voor zijn eigen keus, dat gaat een ander niets aan en dat hoor je ook terug in mijn liedjes. Ik denk dat Vrijgezel daarom ook een enorme hit is geworden. Dat liedje ging oorspronkelijk over een heel zielige vrijgezel. Ik heb dat omgedraaid en dat werkte." Spreektaal „Ik hoor wel eens teksten van andere mensen, die ik niet be grijp. Die klinken heel intellec tueel, maar ze gaan langs me heen. Ik schrijf rechtstreeks zoals ik het bedoel en zoals ik ook praat. Ik zeg gewoon wat ik denk, wat ik voel. Ik vermijd al te poëtische toestanden. Het moet écht klinken, of het nu mooi gezongen is of niet." „Vorig jaar heb ik voor twaalf liedjes de tekst én de muziek geschreven. Mijn manager en iemand van de platenmaat schappij waren daar niet zo van gecharmeerd. Ik speelde het voor op de gitaar en misschien konden ze daar wel niet door heen luisteren. Ik ben dan ook niet iemand die zegt: het is wél goed. Afijn, ze zijn alle twaalf af gekeurd en dat was heel verve lend. Ik vind zelf ook niet dat ik hele mooie melodieën schrijf, hoor. Het lijkt allemaal wat op elkaar, al is dat vrij normaal. Mensen die muziek schrijven zijn vaak herkenbaar. Ik heb op Hans Bouwens staan en dat hoor je meteen. Maar liedjes van Pierre Kartner pik je er ook zo uit". „Ik heb een hele grote vrij heid en mag zelf bepalen wat ik op de plaat wil zetten. Meestal doen ze niet zo moeilijk. Maar er is wel eens iets dat ik er niet door krijg. Ik heb wel eens heel extreme dingen. Het liedje Turkse Nachten, dat was ge woon Arabische muziek. Ik vond het prachtig en ik heb het doorgedrukt, het werd zelfs de single en die flopte. Iedereen vond het verschrikkelijk, dus daar heb je ook niets aan." Hij zegt zich mateloos te er geren aan de houding die discjockeys en TV-producenten aannemen ten opzichte van het Nederlandse lied. „De aandacht voor het Nederlandstalige lied op radio en tv is schrikbarend. Maar dat is al twintig jaar zo. Het is heel erg, het is vechten tegen de bierkaai. En het doet er niet toe of ze je aardig vinden of niet, het wordt gewoon niet ge draaid. En als je al gedraaid wordt, nemen ze je in de ma ling. Ze hebben de macht, hè. Laatst heb ik Veronica-discjoc key Rob Stenders gebeld en hem gezegd: draai me dan maar niet meer. Ik reageer tegen woordig op alles. Ik betaal toch ook mijn kijk- en luistergeld. Gelukkig komen er steeds meer commerciële stations en als die straks een etherfrequentie krij gen wordt het wel anders. Ze komen er nog wel achter in Hil versum." Klassiekers Eli Asser keert met Alle kinderen de deur uit na ja ren terug op het KRO-scherm. De Bussumer ver gaarde veel bewondering en faam met series als 't Schaep met de vijf poten en Citroentje met Suiker. Ze behoren tot de ldassiekers van de Nederlandse televisie. Twintig jaar na dato blijkt Eli Asser nog niet veel veranderd. Zijn Alle kinderen de deur uit heeft weinig van de moderne situation comedies die tegenwoordig zo dikwijls op televisie te zien zijn. Asser is niet gefixeerd op een grap per twin tig seconden, hij tekent vooral karakters en heeft een verhaal te vertellen. Er valt overigens best te lachen om Alle kinde ren de deur uit. Met name schoonzoon en pop zanger Tom Farmer (John Kraaykamp jr.) zal de lachers op z'n hand krijgen. Stoomgemaal staat centraal in Hollandse soapserie NUKERK MARJON RODENBURG De oprijlaan van hel stoomgemaal in Nijkerk vult zich met de auto's van de acteurs en de cameraploeg die daar bezig zijn met de opnamen voor een nieuwe soapserie van de VPRO. Het prachtige oude gemaal be vindt zich in het grijsgroene polderlandschap van de provin cie Gelderland. Het is een win terse dag: de gure wind waait voortdurend over de drassige bodem. Een stoomgemaal middenin de polder. Hollandser kan het haast niet. En dat was ook pre cies de bedoeling van de VPRO toen de omroep de opdracht gaf aan tekstschrijver en acteur Don Duyns een soap te schrij ven die van een oer-Hollandse allure moest zijn. Duyns riep de hulp in van Karen van Holst Pellekaan, Ko van den Bosch en Titus Tiel Groenestege. Het re sultaat van deze samenwerking is een echte Nederlandse soap: 'Pompen of verzuipen'. De zes afleveringen worden na 1 febru ari 1994 door de VPRO uitge zonden, de precieze datum is nog niet bekend. 'Pompen of verzuipen' gaat over de familie Houtrakker die woont en werkt in het Houtrak - ker-gemaal. Al jarenlang heb ben vader Klaas (Porgy Frans- sen), moeder Suus (Karen van Holst Pellekaan), dochter Corry (Raymonde de Kuyper) en zoon Bout (Don Duyns) geen contact meer met de moderne buiten wereld en het gezin verkeert in een gietijzeren status quo. Va De familie Houtrakker die woont en werkt in het Houtrakker-gemaal. der Klaas is de baas in huis, ter wijl moeder Suus een grijs muisje is. Dochter Corry wil dolgraag zangeres worden, maar krijgt van haar vader geen kans deze droom te verwezen lijken. Zoon Bout heeft slechts voedsel en de ma chine die hij aan het bouwen is. De enige wens die hij nog heeft is door zijn vader in bad te wor den gedaan. De eerste verandering die de familie opschrikt is het overlij den van vader Klaas. Op een dag wordt hij geschept door het stoomgemaal en sterft. De wan kelende grondvesten van de ge vestigde orde staan helemaal op instorten door de komst van Andries, die letterlijk uit de lucht komt vallen. Andries is corrupt en een profiteur van de ergste soort. Met slechte bedoe- foto roland de bruin lingen heeft hij het aangelegd met een rijke vrouw. Als ze met haar privévliegtuig en een koffer vol geld terugkeren vanuit Zwit serland, duwt Andries haar on derweg uit de Cesna. Hierdoor verliest hij de controle over het toestel en stort enkele meters van het Houtrakker-Gemaal Door Andries maken de Houtrakkers kennis met de bui tenwereld en langzaam maar zeker veranderen hun waarden en normen. Maar ook Andries verandert. In eerste instantie blijft hij alleen bij de familie vanwege de koffer met geld die tijdens het neerstorten van het vliegtuig verdwenen is. Uitein delijk gaat hij niet meer weg en trouwt zelfs met moeder Suus. Absurditeiten „Een stoomgemaal zuigt, trekt en stampt. Het trekt gebeurte nissen aan," is Duyns' verkla ring om een stoomgemaal in de serie centraal te stellen. „De vrouw die Andries uit het vlieg tuig duwt komt bijvoorbeeld in de sloot terecht en wordt door het stoomgemaal aangetrokken. Op een gegeven moment komt het lijk vast te zitten in het wiel van het stoomgemaal. Het wa ter in de polder gaat hierdoor steeds hoger staan, waarop de boeren uit het nabijgelegen dorpje Klamminga in opstand komen." Over de samenwerking met de drie andere schrijvers en de regisseur Jop Pannekoek is Duyns meer dan tevreden. „Het heeft veel tijd nodig om een se rie met zijn vieren te schrijven, maar het is allemaal heel goed gegaan. We hebben geprobeerd een humoristische serie te ma ken, waar veel absurditeiten in voorkomen." „We maken zogenaamde uit stapjes, stijlbreuken," licht Ka ren van Holst Pellekaan toe. „De huisvriend van de familie Houtrakker, Werner, gespeeld door Titus Tiel Groenestege, verkeert in een identiteitscrisis. Midden in een scène stopt in eens alles en verzorgt hij voor de camera een kookrubriek. Dochter Corry trakteert de kij ker temidden van alle ongere geldheden op een vertoning van haar zangkunsten. „De bijdrage van Job Panne- koek is van groot belang ge weest," vindt Duyns. „Hij is alle stoomgemalen in Nederland af gegaan op zoek naar de juiste lokatie, totdat hij dit prachtige stoomgemaal hier in Nijkerk ge vonden had. Eerst waren we zelfs nog van plan om de serie in de studio op te nemen, maar dit is veel leuker." Het bijzondere aan 'Pompen of verzuipen' is dat de schrijvers allemaal een rol in de serie ver tolken. Iets wat volgens de schrijvers bijdraagt aan de kwa liteit van de soap. „Je hebt de serie zelf bedacht, dus je durft veel meer als je voor de camera staat," vindt Duyns. „Normaal speel je maar op veertig procent van je kunnen. Doordat je zelf hebt deelgenomen aan het schrijven, ben je bij het acteren veel gemotiveerder," vult Groenestege hem aan. Over het slot van de serie wil len de schrijvers/acteurs niks kwijt. „In de laatste aflevering komen er in ieder geval shots van 'een jaar later', we zullen de kijkers niet met lege handen achterlaten," aldus van Holst Pellekaan. KRO-serie lag al een tijd op de plank. Dat Alle kinderen de deur uit nu pas op het scherm verschijnt heeft niets te maken met enige twijfel aan de kwaliteit van het produkt, zo wordt bij de omroep benadrukt. De serie was tijdelijk terzijde gelegd, omdat er eenvoudig geen ruimte voor te vinden was in de programmering van Ne derland 1. KRO-eindredacteur Frank Jansen: „Die andere zendgemachtigden hebben ook series en wij waren gewoon nu pas aan de beurt. Zo wer ken die dingen tegenwoordig." Storend Regisseur Zdenek Kraus nam Alle kinderen de deur uit zonder publiek op. „Dat hebben we ge daan, omdat dit toch ook geen echte comedy is", legt hij uit. „Publiek is dan alleen maar een sto rend element. Nu had ik ook meer kans om op een meer poëtische r De kracht van Eli Asser als schrijver is, zo meent Kraus, dat hij echte mensen kan neerzet ten. „En Jasperina de Jong is natuurlijk één van de beste actrices in Nederland. Ze is zeker niet al leen een cabaretière. Het is jammer dat ze niet meer aan toneel heeft gedaan." Toen Asser Alle Kinderen de deur uit schreef, was het nog onduidelijk welke acteurs de rollen zouden spelen. Dat heeft volgens de schrijver zo wel voor- als nadelen. Inmiddels is Asser aan een tweede reeks begonnen en nu hij weet wie de ac teurs zijn valt het hem op dat er op papier sterke re karakters ontstaan. „Als ik helemaal opnieuw zou kunnen beginnen zou ik het dan ook anders doen. Maar voor de acteurs is het in het begin na tuurlijk ook moeilijk, die moeten ook naar een karakter toegroeien. (Woensdagavond, Nederland 1 om 22.07 uur) Jon Bon Jovi in Ve-' „Ik "zou er alles voor over hebben om een keer in een film te mogen spe len. Ik zie mezelf echt niet als de nieuwe Clint Eastwood. Het lijkij me alleen een enorme uitda ging om dat werk een keer te mogen doen. Al was het maai een piepklein rolletje." Acteur Julien Schoenaerts üi| Humo: „Onkuisheid klinkt in de oren van sommigen als iets onvoor stelbaar boosaardigs in de mens. Sex! Dat woord hè. Alles is onkuisheid vandaag de dag. Als je je blikken door de straat laat zwerven, ben je al onkuis; de bladen, de reclameborden, de mooie meiden. Als dat alle maal niet meer mag, hoe stap pen we dan straks de éénen twintigste eeuw binnen?" NEt 16-OC 16.0! Gina Lollobrigida: „Ik haat gierige mensen. Gierige mensen zijn hal- foto archief Gina Lollobrigida in Humo: j „Ik ben helemaal niet gierig. Als ik één fout heb dan is het dat ik te vrijgevig ben. Ik haat gierige mensen. Als je gierig] bent, ben je gierig met alles: met je affecties, met je hart, met I je gevoelens. Gierige mensen zijn maar halve r Midas Dekker in VARA TV- Magazine: „Vroeger was je als katholiek nog lang niet jarig: vroeger vier- I de je als katholiek de naamdag van de heilige naar wie je was vernoemd. En dan had je nog een heilige voor elke kwaal, voor elke fanfare en voor elke ambacht. Sint-Jozef was na tuurlijk de schutspatroon van de timmerlui, de heilige engel Gabriël die indertijd Maria de Blijde Boodschap bracht, be schermt inmiddels de PTT." André van Duin in Privé: „Nu ik geen theaterrevues meer doe, heb ik meer vrije tijd. In elk geval gaan Wim en ik va ker naar ons huis op Aruba. We kunnen het al twintig jaar goed met elkaar vinden. Hij zorgt dat thuis alles op rolletjes loopt en dat' ik niet teveel geld uitgeef. Als we samen winkelen loop ik binnen de kortste keren met een kar vol spullen, die Wim j dan weer allemaal netjes terug j Brooke Shields in Story: „Ik kan nog steeds niet gelo ven hoe mijn laatste vriend, Ke vin Anderson, mij behandelde. We hadden samen een heerlijk weekend doorgebracht, waarin I we geen minuut zonder elkaar wilden zijn. De avond daarna moest ik bij een première aan wezig zijn. Meteen bij binnen- komst ging hij een heel eind achter me lopen, omdat hij on der geen voorwaarde samen met mij gefotografeerd wilde j worden. En weet je waarom? Hij was bang dat hij dan geen kans meer had om met iemand an ders een afspraakje te maken!" Steve Bastoni, acteur uit 'Po- j lice Rescue' in VARA TV-Maga- „Macht, geld en seks interes- I seert me. Sommigen mensen denken alleen maar aan macht, anderen aan seks. Sommigen denken dat macht seks is, of geld. Dat vind ik vaak beangsti gend. Zelf ben ik gek op seks. Geld is vrijheid, want daarmee kan ik doen wat ik wil en hoef ik geen rol meer in een soap te spelen wanneer ik geen werk heb. Maar geld is niet mijn mo tivatie, net zo min als macht. Ik wil wel rijk zijn: ik wil dat ieder een rijk is." Robin Mattson, actrice uit 'Santa Barbara': „Ik was een keer helemaal nieuw in een serie en toen moest ik meteen een bed-scène spelen (legaal vreemdgaan noe men we dat) met een acteur die ik helemaal niet kende. Ge woonlijk lassen ze zoiets wat la ter in. Ik moest dus meteen, naakt, met die man rollebollen. Ik heb mij er doorheen ge- slagen, maar was wel geschokt." S

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12