Neo-nazi's voeren lijsten CP'86 aan Fiscus 'verdient' tientallen miljoenen met aftrekposten Binnenland Buitenland Arafat en Peres in Oslo om impasse te doorbreken Petje af Nieuwe grote incestzaak voor de rechter Hudson onder dikke ijslaag Aantal agressiemeldingen in treinen is verdubbeld Barnevelder hongert zich dood om zoons te onterven Mexicaanse leger weg uit centra indianen-offensief ZATERDAG 22 JANUAR11994 Moordenaar Heijn verliest rechtszaak den haag De man die een levenslange straf uitzit wegens moord op Gerrit-Jan Heijn heeft voor de Hoge Raad zijn zaak tegen de uitgever van Panorama verloren. Uitgeverij Spaarnestad heeft niet onrechtmatig gehandeld door foto's van hem tegen zijn wil te publiceren. De Raad stelde gisteren het gerechtshof in het ge lijk. Dat had gezegd dat het belang van publikatie zwaarder weegt dan dat van de moordenaar om met rust te worden gela ten. In eerste instantie had de rechtbank de man gelijk gegeven. Omzetdaling van hotels houdt aan den haag De omzet van de hotels in Nederland is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in oktober 1993 met 3,5 procent gedaald ten opzichte van oktober 1992. De omzetdaling, die in oktober 1992 begon, houdt daarmee aan, aldus het CBS. Bij de restaurants en cafés bleef de omzet nagenoeg gelijk aan het jaar daarvoor. De horeca als geheel zag de omzet in oktober 1993 met 0,8 procent dalen. Kamer: Owen vervangen is zinloos den haag Het vervangen van lord Owen als onderhandelaar na mens de Europese Unie brengt een einde van de gewapende strijd in Bosnië-Hercegovina niet dichterbij. Dat vindt een meer derheid in de Tweede Kamer. De grote partijen (CDA, PvdA, VVD en D66) vinden wel dat de positie van Owen onder druk is komen te staan nu het Europees Parlement heeft opgeroepen de Britse bemiddelaar te vervangen. Geen schadevergoeding voor caravan arnhem Eigenaren van caravans, tuinhuisjes, pergola's, moes tuinen en terrassen krijgen van de provincie Gelderland geen vergoeding uit het Rampenfonds voor de schade die zij hebben geleden door de overstromingen rond Kerstmis. Dat hebben de leden van de commissie algemene zaken van de provincie vast gesteld. De vergoeding uit het Rampenfonds is alleen bedoeld voor eigenaars van woonhuizen en woonwagens. Zij kunnen ook een vergoeding voor schade aan hun inboedel krijgen. ACP wil begeleiders voor politieteams den haag Aan grote onderzoeksteams van de politie moeten al tijd begeleiders worden toegevoegd om corruptie te voorkomen. Dat zegt H. Kruizinga, voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP). Hij denkt aan vertrouwenspersonen die niet aan het onderzoek deelnemen, maar wel de gang van zaken bin nen het team volgen. Kruizinga reageert hiermee op uitlatingen van H. Lamens, voorzitter van de landelijke vereniging van rech- ter's-commissarissen, die in een interview zei hij dat 'we afmoe ten van de opvatting dat het politiekorps per definitie betrouw baar is'. den haag dora rovers PLO-leider Arafat en de Israëli sche minister van buitenlandse zaken Peres zullen vandaag in Noorwegen proberen de vastge lopen vredesonderhandelingen nieuw leven in te blazen. De twee leiders ontmoeten elkaar in de Noorse hoofdstad Oslo, voordat ze de begrafenis bijwo nen van de Noorse minister van buitenlandse zaken Holst, de architect van het Palestijns-Is raëlisch vredesakkoord. De Israëlische en Palestijnse onderhandelingsdelegaties, die gisteren nog in Taba vergader den over de uitwerking van het akkoord voor beperkt Palestijns zelfbestuur in Gaza en Jericho, zijn nauwelijks verder gekomen. Zij.besloten daarom voorstellen uit te werken die vandaag door Arafat en Peres kunnen worden besproken. Al sinds het begin van de be sprekingen in oktober van het utrecht anp Het aantal meldingen van agressie in de trein en op het station is vorig jaar verdubbeld ten opzichte van het jaar daar voor. Dat baart de Nederlandse Spoorwegen grote zorgen. Rei zigers maakten vorig jaar 925 keer melding van agressie. Het NS-personeel voelde zich 425 keer en de spoorwegpolitie 75 keer bedreigd, een stijging van respectievelijk 30 en 45 procent. Volgens J. Nebbeling van NS Beveiligings Services betekenen de cijfers niet dat reizen met de trein onveiliger is geworden. „Door meer toezicht van perso neel en het gebruik van came ra's worden meer meldingen gedaan. We horen en zien nu gewoon meer." De NS gaan de komende ja ren flink investeren in veilig- De Mexicaanse regering trekt haar strijdkrachten terug uit de steden Ocosingo, San Cristobal de las Casas, Altamirano en Tuxtla Gutierrez, die het doelwit zijn geweest van het offensief dat de indianen op nieuwjaars dag lanceerden. Dit in een po ging de indiaanse opstandelin gen in de zuidelijke deelstaat Chiapas tegemoet te komen en de bevolking rust te gunnen. De soldaten zullen echter achter de hand worden gehou den in aangrenzende gemeen ten, zo maakte Manuel Cama- cho Solis gisteren bekend. Hij is door de regering afgevaardigd om met het naar schatting 2.000 leden tellende Zapatista Natio naal Bevrijdingsleger te onder Lijsttrekkers al meermalen door rechter veroordeeld De Groningse lijsttrekker Sie- mons is eerder gesignaleerd bij bijeenkomsten van de Belgische zusterorganisatie Vlaams Blok. Verder was hij lid van de bewe ging Voorpost, een organisatie die onder meer vrijwilligers heeft geronseld sche zijde mee t< burgeroorlog i Kroati- vechten in de irmalig Joe- De extreemrechtse partij CP'86 heeft in de ongeveer vijf tien plaatsen waar zij aan de gemeenteraadsverkiezingen meedoet, een aantal opvallende kandidaten. In Gronin gen, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Leeuwarden staan beruchte neo-nazi's hoog op de lijst. kofferbak bleken zich 189 boek jes te bevinden, getiteld: 'Het Zundelproces, de holocaustleu gen achterhaald' en 154 pakket ten met in totaal 77.000 folders, bestemd voor verspreiding in Nederland. OokCP'86-leider Van den Bos in Leeuwarden heeft een naam hoog te houden in extreem rechtse kring. Hij is onder meer actief (geweest) in Voorpost, Appèl Bestrijding Criminaliteit, de Nederlands-Kroatische Werkgemeenschap en de werk groep Nederland-Boerestaat. In Den Haag voert, net als bij de vorige verldezingen, Stewart Mordaunt de CP'86 aan. Hij was in de jaren tachtig lid van de Nederlandse Volks Unie (NVU) en zeer actief in het Jongeren Front Nederland (JFN). Hij hief het JFN op, nadat de rechtbank in Breda deze beweging in mei 1990 had bestempeld als een misdadige organisatie. Mor daunt riep de JFN-aanhang op hem te volgen naar CP'86. De Hagenaar is de afgelopen jaren al vescheidene keren voor de rechter gedaagd wegens het verspreiden van fascistisch pro pagandamateriaal. Rotterdam heeft Martijn Fre- ling als nummer één op de lijst. Hij was in de zomer van 1984 betrokken bij de oprichting van het Actiefront Nationale Socia listen (ANS). Hij was enkele ja ren de Algemeen Leider van de afdeling Nederland en hield zich druk bezig met de ANS-uit- gave Weerwolf. In het blad werd gescholden op joden, buiten landers en communisten. Weer wolf stond vol met politieke ci taten van Himmler en Hitier. Later werd het Actiefront vooral de beweging van Eite Homan. Freling was midden jaren tach tig i het c dat goslavië. Siemons is in het poli tieke werk geschoold door zijn Amsterdamse geestverwant Be aux. Beaux trekt daar de lijst met als opvallende tweede Bruyn. Bruyn kwam vier jaar ge leden nog voor de Centrumde mocraten in de Amsterdamse raad. Hij werd algemeen be schouwd als de 'partij-ideo loog', maar stapte op na vele ru zies met Janmaat en zijn aan al cohol verslaafde partijgenoot Hofman. Beaux werd in maart 1993 nog veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke celstraf en een boete van 2.000 gulden wegens het bezit van racistische pam fletten. In 1991 was hij al eens aangehouden bij de douane post Bergh bij Arnhem. In de herdenking van de honderdste geboortedag van Adolf Hitler (geboren 20 april 1889) voorbe reidde. Hij onderhield in die pe riode ook intensief contact met de weduwe Rost van Tonnin gen. Freling is onder meer op gepakt wegens wapen- en ex- plosievenbezit, geweldpleging en het verspreiden van nazi- pamfletten. Freling verklaarde onlangs dat hij van de CP in Rotterdam een strijdbare partij gaat ma ken. Volgens hem is de tijd voorbij dat de Centrumpartij in de gemeenteraad slechts opviel door afwezigheid en stilzwijgen. Freling doelt daarmee op de uit de partij gezette Theo Termijn, die zich in zijn partij onmogelijk maakte door met een Filippijn- hilversum Onder het motto 'Petje af voor vakmensen' wordt voor de vierde keer de week van het beroeps onderwijs gehouden. In Hilversum kunnen bezoekers van deze manifestatie genieten van een heuse mode show met de nieuwste kledingsnufjes voor de werkplek. Als voorproefje deze drie hoofddeksels. De manifes tatie duurt tot en met 29 januari. foto anp herman pieterse zandpol »npastiefvader en deed daar ook aangifte van. De 45-jarige man bekende dat hij zijn stiefzoon tussen diens twaalfde en twintigste jaar regelma tig seksueel heeft misbrftikt en dat hij zich ook heeft vergrepen aan diens twee broertjes en zusje. Zijn even oude vrouw moet zich onder meer we gens medeplichtigheid voor de rechtbank verant woorden. De incestzaak in Zandpol heeft veel stof doen opwaaien. De televisie bracht de affaire in enkele documentaires in beeld. Heel Nederland maakte daarbij kennis met zowel de slachtoffers als de daders, die uitgebreid hun verhaal deden. Burge meester Migchels van Schoonebeek heeft de uit zending verworpen en ook de belangenvereni ging in het dorp heeft zich er afkeurend over uit gelaten. De rechtbank in Assen buigt zich volgende week woensdag over een geruchtmakende incestzaak, in het buurtschap Zandpol in de gemeente Schoonebeek. Drie verdachten staan terecht voor seksueel misbruik van kinderen. Het gaat om een echtpaar van 45 jaar en hun 26-jarige stiefzoon. De zaak tegen de 30-jarige Emmenaar, die ook te recht had moeten staan, is ingetrokken. De verdachten werden in oktober vorig jaar aangehouden. De stiefzoon bekende toen de af gelopen twee jaar incest te hebben gepleegd met zijn vroegere stiefdochtertje. Zijn voormalige echtgenote deed daarvan aangifte. De man ver klaarde bij het verhoor dat hij zelf het slachtoffer was geweest van seksueel misbruik door zijn vorig jaar zijn de onderhande laars het oneens over de om vang van Jericho^n de grensbe waking tussen Egypte en de Ga- zastrook en' tussen Jordanië en Jericho. Ook moet nog een be sluit worden genomen over de beveiliging van de joodse ne derzettingen in de toekomstige Palestijnse autonome gebieden. Een al eerder afgesproken te rugtrekking van de Israëlische troepen op 13 december staat nu voor 13 april gepland. Maar de vraag is of die datum haal baar is. Peres zei woensdag nog dat Israël geen haast heeft met het bereiken van overeenstem ming. De PLO denkt er anders over. PLO-functionaris Rabbo waar schuwde dat de problemen bin nen een paar weken moeten zijn opgelost. „Als dat niet op korte termijn gebeurt, komt de beginselverklaring en daarmee het hele vredesproces in ge vaar", zo waarschuwde hij. heid. Op de stations komen in totaal 700 camera's en meer surveillanten. De spoorwegpoli tie krijgt meer werk aan opspo ring en aanhouding. De Spoorwegen maakten ver der bekend dat het aantal orde verstoringen in de trein verdub belde: 12.756. Volgens de NS is die stijging zo hoog, omdat alle lichte vergrijpen 'als voeten op de bank' ook worden meege teld. Het lukte ook niet om de inbraken in NS-gebouwen terug te dringen. Dit aantal steeg vo rig jaar met 20 procent tot 1.365. Door meer toezicht in en rond de stations is het aantal diefstallen vorig jaar wel ge daald: van 6.883 tot 6.023. Ook het jaar daarvoor was er een da ling: in 1991 meldden zich nog 7.420 beroofde reizigers. new vork De Hudson rivier in New York is door de extreme kou dichtgevroren. Scheepvaartverkeer is nauwelijk n ters in de geschiedenis. Het dodental als gevolg van de kou is inmiddels opgelopen tot 130. r mogelijk. Het oosten v handelen. Een door het leger voorspeld nieuw offensief van de rebellen tegen drie andere steden bleef gisteren uit. De re bellen hebben geen aanvallen meer ondernomen sinds het le ger op 12 januari een staakt- het-vuren afkondigde. Het congres ging donderdag akkoord met een voorstel van de regering om de opstandige indianen amnestie aan te bie den in ruil voor de vrijlating van twaalf gijzelaars, onder wie oud-gouverneur Absalon Castellanos van Chiapas, het in leveren van hun wapens en ex plosieven. Eventuele amnestie moet ook worden goedgekeurd door de Senaat, die zich er de komende dagen over zal bui- De 58-jarige Barnevelder Wieg man is sinds dertig dagen in hongerstaking om de overheid te dwingen het erfrecht te ver anderen. Wiegman wil niet dat zijn beide zoons, die hij meer dan twintig jaar niet heeft ge zien, hun legitieme erfdeel krij gen als hij komt te overlijden. De man is inmiddels twaalf kilo afgevallen en al zeer ver zwakt. Hij scheidde 25 jaar gele den van zijn vrouw nadat hij haar op overspel had betrapt. Vanaf de scheiding heeft hij zijn beide zoons niet meer gezien. Latere pogingen om contact met de kinderen te krijgen, lie pen op niets uit. De zoons, nu 29 en 33 jaar, hebben volgens Wiegman zelfs een andere ach ternaam aangenomen. „Dat mogen ze van mij, maar ik vind het niet eerlijk dat deze vreem delingen dan wel van mij erven als ik dood ben", betoogt de Barnevelder. In het Nederlandse erfrecht is vastgelegd dat kinderen nooit kunnen worden onterfd. Als één van de ouders komt te overlij den, hebben kinderen altijd recht op het zogeheten kinds deel. Wiegman strijdt al jaren om die wetgeving veranderd te krijgen. Hij wil niet dat de vreemden die zijn zoons voor hem zijn geworden, profiteren van zijn spaarzame leven. De Barnevelder wordt in zijn hongerstaking begeleid door zijn huisarts. Mensen van de Riagg heeft hij de deur gewezen 'omdat ik geestelijk niets man keer'. Kennissen zorgen dat hij dagelijks appelsap en slappe koffie krijgt. Eten is sinds de jaarwisseling niet meer in huis. Wiegman heeft inmiddels re gelingen getroffen voor het mo ment dat hij door zijn honger staking onmachtig raakt en komt te overlijden. Hij heeft een wilsbeschikking getekend om zijn leven niet medisch te ver lengen. De uitvaart is geregeld. Ook laat de Barnevelder een verklaring achter waarin is vast gelegd wat met zijn erfenis moet gebeuren na aftrek van kosten. Wiegman: „Ik heb het nu zo geregeld dat mijn kinde ren niets kunnen krijgen. Hoe ik dat heb gedaan, blijft geheim tot na mijn dood". Ontslag wegens te lange nagels KUALA LUMPUR AP Nordin Jaafar, buschauffeur in de Maleisische hoofdstad Ku ala Lumpur, is ontslagen om dat hij weigert zijn vingerna gels te knippen. Jaafar nam vijf jaar geleden een weddenschap van een vriend aan en knipt sindsdien zijn nagels en borst haar niet meer. De nagels zijn inmiddels vijftien centimeter lang geworden. De busmaatschappij waar schuwde jaafar dat hij de net- heidsregels schond en maande hem zijn nagels af te knippen. Het bedrijf vindt de nagels ook een veiligheidsrisico, omdat het besturen van de bus er moeilijker mee zou kunnen worden. Jaafar werkt inmiddels bij een benzinestation en zal later dit jaar, als hij gaat trouwen, zijn nagels afknippen. Hij heeft dan wel de weddenschap ge- y Vijf doden bij i schietpartij in zwart woonoord JOHANNESBURG AP Bij een aanslag op een busje met zwarte arbeiders zijn giste ren in het Zuidafrikaanse woon oord Vosloorus. ten zuidoosten van Johannesburg, vijf mensen omgekomen en negen mensen gewond geraakt. Het busje werd voor een pen sion voor Zulu-trekarbeiders met automatische geweren on der vuur genomen. De daders wisten te ontkomen. Nadat het nieuws van de beschieting zich had verspreid, richtten groepjes jongeren in de straten van Vos loorus barricades op van bran dende autobanden. Een politiewoordvoerder zei dat de beschieting mogelijk was bedoeld als vergelding voor de beschieting, donderdag, van een Zulu-arbeiderspension in Tokoza, waarbij een gewonde Buitengewone lasten worden dit jaar speciaal doelwit van controle utrecht. theo d gen. Vijf miljoen aangifte-biljetten gaan de zer dagen bij de Belastingdienst de deur uit. Verspreid over dertig belas tingdistricten zetten de 6.000 mede werkers van de Divisie Particulieren zich schrap om de 3,9 miljoen aangif ten over 1993 tijdig te verwerken. Het zijn er zo'n 100.000 meer dan vorig jaar. Adjunct-directeur Hermans schrijft die stijging onder meer toe aan het toenemende woningbezit. „Daar door moeten meer mensen zelf aangif te doen. En bijvoorbeeld ook de auto van de zaak valt sinds de operatie-Oort in 1990 onder de inkomstenbelasting." Vorig jaar besteedde de Belastingdienst speciale aandacht aan die auto's van de zaak, waarvan de waarde deels bij het inkomen moet worden opgeteld. Na informatie bij de grote lease-maat schappijen schreefde Belastingdienst 50.000 werkgevers aan: of ze maar even wilden aangeven aan welke 240.000 werknemers ze een lease-auto ter be schikking hadden gesteld. Waarop een fiks aantal mensen een navordering kreeg omdat ze hun lease-auto voor de fiscus hadden verzwegen. De actie le verde de schatkist zo'n zeventig mil joen gulden extra op. Een soortgelijke operatie, die over vijf jaar doorloopt, is de taxatie van eigen woningen. De opgegeven waarde van een huis bepaalt welk bedrag de eige naar voor zijn woongenot bij het inko men moet optellen, het zogeheten huurwaardeforfait. „Een behoorlijk aantal eigenaren doet doorgaans een te lage opgave", vertelt Hermans, „daar om zijn we vorig jaar begonnen met de taxatie van ongeveer 400.000 eigen wo ningen. In '98 hopen we ze alle 2,5 mil joen te hebben gehad. Wij schatten dat deze operatie in totaal tweehonderd miljoen gulden meer aan belasting op levert." Dierenarts Dit jaar gaat de aandacht van de fiscus in het bijzonder uit naar de aftrek voor buitengewone lasten. Daaronder vallen kosten die verband houden met zaken als ziekte, adoptie, ouderdom, studie en levensonderhoud van verwanten. Hermans: „Daarbij moeten we ook nogal eens corrigeren. Bijvoorbeeld als opgevoerde kosten door een verzeke ring zijn gedekt of onder de studiefi nanciering vallen. Ik kan me ook een geval herinneren van iemand die op ons verzoek de nota's voor zijn bijzon dere ziektekosten opstuurde: het ble ken rekeningen van de dierenarts te zijn". Hermans kan daar wel schik om heb ben. maar neemt weer gauw de pose van de strenge rekenmeester aan. Het denkbeeldige vingertje priemt weer in de lucht. „Mensen die over '93 buiten gewone lasten willen aftrekken, kan ik alleen maar aanraden die goed te spe cificeren en direct de bewijzen mee te sturen om hun aftrekposten te staven. Want wij zullen iedereen intensief con troleren." Toch zijn ze bij de Belastingdienst de beroerdste nog niet, zo wil de dienst ook in een campagne aan het publiek duidelijk maken. „Wie volgens de re gels zijn aangifte invult, krijgt voor 1 december het geld terug waar hij recht op heeft. Dat is een belofte die we waarmaken", verzekert Hermans. Wie tobt met het invullen van zijn aan gifte, kan met zijn vragen ook bij de Belastingdienst terecht. In de maanden februari en maart wordt de bezetting van de Belastingtelefoon (06-051 v.m 24 tot 72 medewerkers uitgebreid. Vo rig jaar maakten 625.000 particulieren gebruik van deze service. 50.000 meer dan het jaar daarvoor. Hermans: „Uit onderzoek is gebleken dat steeds meer mensen zelf hun aan gifte invullen. Het aantal zelfredzamen is toegenomen van 39 procent in 1990 tot 55 procent vorig jaar. Daarnaast laat zo'n twintig procent zich helpen door de oom of kennis die-er-wel-kijk- op-heeft en eenzelfde deel neemt een belastingconsulent in de arm. De rest, zo'n vier procent, komt zelf naar het belastingkantoor".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5