Huizenbouw moet sneller Alleen waterschade in buurt Maas vergoed Binnenland Politiek op zijn kop Geen gedwongen ontslagen zorgsector Simons wordt niet vervangen 'Jolanda kan niet zo vaak zwanger zijn geweest' Op een lief Spaans eilandje raakten zij van het roken af Centrum Utrecht ontruimd wegens gaslek ZATERDAG 22 JANUAR11994 Propaan koelkast 'groener' dan CFK enschede Een koelkast gevuld met propaan verbruikt niet meer energie dan een koelkast op CFK. Dit blijkt uit een nog geheim onderzoek dat is uitgevoerd op de Universiteit Twente in op dracht van het ministerie van VROM. De conclusie is de nekslag voor de lobby van chemiereuzen, witgoedhandelaren en verwer kers van koelkasten. Volgens hen werkt een koelkast op pro- paangas wel energieverslindend. Chirurg eist twee miljoen van collega lelystad Een chirurg van het Zuiderzee Ziekenhuis in Lelystad eist minstens twee miljoen gulden schadevergoeding van een collega, omdat deze een grote fout zou hebben gemaakt bij de behandeling van zijn dochter. In 1983 werd het kind, toen an derhalf jaar oud, in het Zuiderzee Ziekenhuis geopereerd aan een eenvoudige ontsteking. Tijdens de operatie kreeg het meisje een hartstilstand en raakte ze langdurig in coma. Het meisje is nu zwaar spastisch. Nieuwe munten van vijftig gulden den haag Komend voorjaar zal er een zilveren munt van vijftig gulden worden uitgegeven ter gelegenheid van de ratificatie van het Verdrag van Maastricht. In 1995 wordt eveneens een zilveren munt van vijftig gulden uitgegeven ter gelegenheid van de vijf tigste viering van de bevrijding van Nederland. Buck weigert boete te betalen eindhoven Prof.dr.H.Buck weigert de Technische Universiteit Eindhoven 50.000 gulden te betalen. De universiteit sommeerde hem onlangs het bedrag neer te tellen, omdat hij de geheimhou dingsplicht zou hebben overtreden die was vastgelegd in een schikkingsakte. Enkele weken geleden kwam Buck in het televi sieprogramma Nova terug op de geruchtmakende af/aire in 1990 rond het omstreden, door hem ontwikkelde anti-AIDS-middel. Buck nam destijds ontslag. 'Bekenden' duwen Groenen Amsterdam De den haag Drie bekende Amsterdammers zijn lijstduwers var Groenen bij de gemeenteraadsverkiezingen in de hoofdstad. Kinderboekenschrijfster Annie M.G. Schmidt, dichter Simon Vinkenoog en schaakgrootmeester Jan Timman prijken onder op de kandidatenlijst van de radicale milieupartij, zo werd giste ren bekend gemaakt. Lijsttrekker blijft ex-Provo en ex-Kabouter Roel Van Duyn. DAF wil twintig miljoen bezuinigen den haag DAF Trucks wil twintig miljoen gulden bezuinigen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet uitgesloten. Dat hebben de Industriebond FNV en de Unie BLHP laten weten. De bon den hebben de plannen van de vrachtwagenfabrikant meteen verworpen. Toen de werknemers gistermiddag van de plannen hoorden, brak een spontane werkonderbreking uit. Container met ziekenhuisafval ontdekt landgraaf In een weiland in Landgraaf heeft d® politie gisteren een container met laboratoriumafval van een ziekenhuis gevon den. Omdat de kist Duitse opschriften heeft, gaat de politie er vanuit dat zij afkomstig is van een ziekenhuis in Duitsland. De vondst is ongeopend naar een gemeentelijke opslagplaats ge transporteerd. De afdeling milieu van de politie in het district Kerkrade stelt een nader onderzoek in. Het kabinet heeft besloten vooralsnog uitsluitend de scha de te vergoeden van gedupeer den van de watersnood die in het stroomgebied van de Maas wonen. De wateroverlast was hier namelijk 'uitzonderlijk'. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) onderzoekt even goed of andere gebieden even tueel ook in aanmerking komen voor financiële ondersteuning. Volgens de Limburgse com missaris van de koningin Van Voorst tot Voorst zal de schade die particulieren hebben gele den het geschatte bedrag van 80 miljoen gulden niet overschrij den. Hij baseert zich daarbij op de taxaties die bij 4.200 bescha digde woningen zijn verricht. Er moeten nog circa 1.500 taxaties worden uitgevoerd. Het totale' aantal schademeldingen van particulieren ligt rond de 5.700. De gemiddelde schade aan hui zen bedraagt 13.000 gulden. Wat de vernielingen bij be drijven betreft is een kwart van de schadegevallen inmiddels borssele npa Met een uitgebreide aanpassing kan de veiligheid van de in 1973 in gebruik genomen kerncen trale Borssele worden vertien voudigd. Daarmee is 'Borssele' net zo veilig als een vandaag de dag te bouwen centrale. Na de aanpassing, die 467 miljoen gulden kost en in 1997 gereed moet zijn, kan de centrale min stens tot het jaar 2007 mee. De ken. VVD beperkt de lastenverlichting voor de burger De WD zal de in het concept verkiezingsprogramma beloof de elf miljard gulden lastenver lichting voor de burger beper ken met ruim een miljard. Ver der handhaven de liberalen de overdrachtsbelasting en halve ren ze de verhoging van de be loofde kinderbijslag. Ook ko men er geen 30.000 maar 20.000 extra banen ter bestrijding van de criminaliteit. De WD heeft dat gisteren op de algemene vergaderingbesloten. Op het WD-congres over het verkiezingsprogram is een pas sage ingevoegd die pleit voor bescherming van de bedreigde agrarische sector. Ook wordt in het definitieve program meer aandacht gegeven aan bescher ming van het milieu. Zo moet het beleid gericht worden op schoner vervoer en terugdrin ging van verzuring door bemes ting. Het liberale concept-verkie zingsprogram is gisteren aan zienlijk bijgesteld na kritiek van het Centraal Plan Bureau. Die vond bij doorrekening van het concept-program een fors fi nancieel gat van vijf miljard. De WD zag geen mogelijkheden om meer dan drie miljard op subsidies te korten. Vooral tekort sociale woningen Er moeten snel meer woningen worden gebouwd in Ne derland. Premier Lubbers kondigde gisteren na afloop van het kabinetsberaad een actie aan om de woning bouw te versnellen. Provincies en gemeenten worden op geroepen om daar waar mogelijk projecten te starten of anders streek- en bestemmingsplannen zo te wijzigen dat de bouw kan beginnen. worden meer dan ooit te voren woningen gebouwd. De grootste problemen doen zich vooral voor in de sociale woningbouw. De vraag neemt daar ondermeer toe door de komst van asielzoekers. Het ka binet besloot donderdag al om 7500 woningen extra voor de opvang van asielzoekers te bou wen naast 2500 wisselwonin- gen. De ministerraad ging gisteren ook akkoord met een voorstel om op Justitie de dienst Vreem delingenzaken fors uit te brei den. Zo moeten asielverzoeken echt binnen zeven maanden af gehandeld kunnen worden. Dat is nu ook de bedoeling, maar dat wordt niet gehaald vanwege de toestroom van asielzoekers. Geld voor een snellere woning bouw is na de financiële sane ring van de volkshuisvesting zoals die door staatssecretaris Heerma is doorgevoerd geen probleem meer. ,,De sector is gezond, maar er gebeurt te wei nig", aldus Lubbers. Indien ge meenten en provincies op knel punten stuiten, moeten zij die melden aan Heerma. Volgens Lubbers zijn er wel degelijk genoeg terreinen voor de bouw van meer woningen. Alhoewel er op dit moment nog geen problemen zijn, voorziet het kabinet die over enige tijd wel. Overigens is het niet alle maal kommer en kwel, verklaar de de premier. In de vrije sector hoorn De aanplakborden voor de gemeenteraadsverkiezingen in Hoom staan klaar, maar veel zal de snelle passant er niet van opsteken. De affiches van de vorige verkiezingen zullen ongetwijfeld weldra wor den bedekt door leesbare nieuwe posters, foto anp hans steinmeier Hulporganisatie eist informatie Zaïrees meisje De hulporganisatie Terre des Hommes wil dat het ministe rie van justitie de verblijf plaats van het uitgezette Zaï rese meisje Francine Nsona zo snel mogelijk bekend maakt. Een medewerker van de hulporganisatie noemt het 'schandalig' dat Justitie aan niemand informatie geeft. Ook de familie en ad vocaat van het 9-jarige kind weten ruim twee weken na de uitzetting nog altijd niet waar Francine zich bevindt. Allerlei onbevestigde be richten doen inmiddels de ronde. Die variëren van op vang bij een 'neef, 'een ge goede Zaïrese familie' tot 'een Europees echtpaar'. Francines tante in Vlaardin- gen is wanhopig. ,,Ik maak me vreselijk ongerust, want ik heb nog steeds niets over haar gehoord", zei de vrouw deze week. Het Rode Kruis zegt een officieel opsporings bericht te doen uitgaan. Een woordvoerder van Justitie benadrukte gisteren opnieuw dat geen informatie over Francine Nsona wordt gege ven 'tot de Tweede Kamer over de zaak is geïnfor meerd'. 11den haag .anp Hii acht het niet nodie dat i Gedwongen ontslagen in de gezondheids zorg zijn dit jaar vrijwel zeker van de baan. Dat is het gevolg van een akkoord over de werkgelegenheid in de intramura le gezondheidszorg. De overeenkomst werd gistermiddag gesloten door staatsse cretaris Simons van volksgezondheid en de Nederlandse Zorgfederatie. Het akkoord werd mogelijk doordat Simons besloot een bedrag van ruim honderd mil joen gulden dat bestemd was voor de ge zondheidszorg in 1995, ccn jaar naar voren te halen. Dat betekent dat samen met al eerder toegezegde maatregelen van de aan vankelijke bezuiniging van 435 miljoen gul den waar de ziekenhuizen, verpleeghuizen en dergelijke tegenaan keken, nu nog slechts tachtig miljoen gulden over is. Er dreigden eerder negenduizend banen in de gezondheidszorg verloren te gaan en dat zou in tal van instellingen zeker niet zonder gedwongen ontslagen zijn verlopen. Vermindering van het aantal formatieplaat sen blijft wel mogelijk. Staatssecretaris Simons toonde zich ver heugd over het akkoord. Een uitdrukkelijke voorwaarde van de bewindsman is dat in de CAO voor 1994 en 1995 geen loonsver hoging wordt opgenomen, ook geen prijs compensatie. Simons zei ervan overtuigd te zijn dat het overgrote deel van de werkne mers in de gezondheidszorg in dit geval werkhoven inkomen zullen kiezen. Bestuurder Wirtz van de AbvaKabo noemde het akkoord in een eerste reactie „onbespreekbaar". De bond heeft in no vember voorgesteld dit jaar af te zien van loonsverhoging als de voorgenomen bezui nigingen van tafel gingen. Het pakket dat er nu ligt, gaat daar ver overheen, aldus Wirtz. Een deel van de bezuinigingen blijft staan en men eist een nullijn gedurende twee in plaats van één jaar. De AbvaKabo gaat de komende tijd zijn leden raadplegen, maar Wirtz voorziet „haast onmogelijke CAO-be- sprekingen" komend voorjaar. Geld dat aanvankelijk was bestemd voor extra banen (voor de intramurale sector 63 miljoen gulden), is nu gebruikt om ontsla gen te voorkomen. Al eerder besloot Si mons om de efficiency en ziekteverzuim- korting (148 miljoen gulden) te schrappen. NZF-voorzitter Krol wees erop dat deson danks nog heel wat instellingen een moei lijkjaar tegemoet gaan. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid wordt defini tief niet vervangen als hij het kabinet verlaat om als PvdA- lijsttrekker in Rotterdam de ver kiezingscampagne te leiden. Premier Lubbers zei dat vrijdag op zijn wekelijkse persconferen tie na afloop van de minister raad. Simons zou aanvankelijk al Hij acht het niet nodig dat i straks voor een korte wijle een andere man of vrouw op Si mons' stoel komt te zitten. Mi nister d'Ancona van WVC neemt Simons' pakket er na zijn vertrek „bij". AUTOKRAAN TRANSPORTEN het de Tweede Kamer zijn functie heb ben neerleggen. Maar gezien een aantal wetten dat de be windsman „nog .moet doen" is het volgens Lubbers wijs, dat Si mons „nog enkele weken door- ETirrTTwrrrvrPTi 02510-11727 geïnventariseerd. Ondernemers die urgent hulp behoeven, krij gen voorrang bij het taxeren van hun.schade. Buiten de agrari sche sector hebben circa 1.500 bedrijven in Limburg schade geleden tot een bedrag van rond 80 miljoen gulden. Tien procent van deze bedrijven ver keert in acute nood. Er zal alles aan gedaan worden, aldus Van Voorst tot Voorst, om deze on dernemingen voor ondergang te behoeden. Bedrijven in Gelderland heb ben als gevolg van de overstro mingen 8 tot 10 miljoen gulden schade geleden. Deze schatting hebben de samenwerkende ka mers van koophandel in deze provincie gisteren gedaan. Bij de kamers hebben 106 bedrij ven gemeld dat zij schade heb ben geleden tot een totaal be drag van 6,4 miljoen gulden. Verwacht wordt dat nog meer bedrijven een schadeclaim zul len indienen en dat het bedrag tot zo'n 10 miljoen zal stijgen. Onduidelijk is nog welke schade zal worden vergoed. Er moeten meer katholieken in de top van het CDA worden be noemd. De Tilburgse burge meester en oud-staatssecretaris Brokx vindt dat de nieuwe par tijvoorzitter en de fractievoor zitter van de Tweede Kamer tot de KVP-bloedgroep moeten be horen. De katholieke CDA'er zei dit gisteren voor de VPRO-ra- dio. Al enige tijd morren vooraan staande katholieken binnen de grootste regeringspartij dat de protestanten in het CDA teveel topposities dreigen in te ne men. Na de vervanging in het kabinet van twee katholieke CDA-minister (Braks en Van den Broek) door twee gerefor meerden (Bukman en Kooij- Burgemeester Brokx wil meer katholieken in top van CDA den haag npamans), zal waarschijnlijk de nieuwe premier (Brinkman) ook van protestantse huize zijn. De oud-KVP'er Brokx eist daarom dat de opvolger van Brinkman katholiek moet zijn. Ook de nieuwe partijvoorzitter (net als de binnenkort vertrek kende Van Velzen) moet tot die bloedgroep behoren. Namen die Brokx noemt, zijn die van Rabobank-topman Wijffels, Werner (voorzitter college van bestuur van de Katholieke Uni- versiteit Nijmegen) en burge- meester Havermans van Den Haag. Vice-fractievoorzitter Wolters moet Brinkman als fractievoorzitter opvolgen. Op vallend is dat de gedoodverfde kroonprins De Hoop Scheffer (ook katholiek) hierbij ont breekt. Kerncentrale Borssele kan nog jaren mee na aanpassing verjonging moet de centrale be stand maken tegen een aardbe ving, het neerstorten van een klein burgervliegtuig, een over stroming en het wegvallen van de koelwatervoorziening vanuit de Westerschelde. Een en ander staat in het milieu-effect rap port dat de Elektriciteits Pro- duktiemaatschappij Zuid-Ne derland (EPZ), heeft laten ma- r de hoofdkraan nadat door een gaslek in de Utrechtse binnenstad enkele winkels en woningen moesten v Het stadhuis, de bibliotheek en ongeveer zestig woningen en winkelpanden in de binnenstad van Utrecht zijn gisterochtend ontruimd nadat in de Choor- straat een gaslek was ontstaan. Het duurde ongeveer vijf uur voordat alle explosiegevaar was geweken en de afzettingen kon den worden opgeheven. Aanvankelijk werden zo'n tweehonderd bewoners en per soneelsleden van winkels geë vacueerd. Later kwamen daar nog eens 100 ambtenaren van het stadhuis bij. Enkele tiental len mensen meldden zich bij de opvangplaatsen op het politie bureau en in de kantine van het Gemeentelijk Informatiecen- Bij de operatie v i zeventig vervolg voorpagina Volgens de advocaten zijn niet alleen de eerdere bekentenissen van hun cliënten zinloos, maar zijn ook de door Jolanda genoemde data van gebeurtenissen on controleerbaar. Zij pluisden de versla gen van Jolanda's veelvoudige dokters bezoeken uit en concludeerden dat zij in door haar genoemde periodes niet zwanger kan zijn geweest, wat door de politie wel werd aangenomen. „Jolanda was gepreoccupeerd door zwangerschap, het gevolg van een ver keerde reactie van haar ouders nadat zij in 1983 door haar broer was verkracht. Jolanda werd uit huis geplaatst, haar broer mocht thuis blijven wonen", al- dus de advocaat mr. H. Ruis. Als Jolan da niet zwanger is geweest, hebben de abortussen en de mishandelingen niet plaats kunnen vinden, redeneren de ad vocaten. Agenten op de tribune ergerden zich aan de hevige kritiek op hun onderzoek. „Wat Jolanda bij die artsen heeft ge zegd, is dat dan plotseling wel betrouw baar? Misschien heeft zij haar zwanger schappen daar niet gemeld." Maar de advocaten kwamen met de visie van ei gen medische specialisten. Zo werd het gebruik van 'hulpmiddelen' als vibra tors, breinaalden, stukgeslagen bierfles jes, schroevedraaiers en poken onmo gelijk geacht. „Zelfs bij gebruik van der gelijke middelen is een zekere anatomi sche kennis nodig die onze cliënten ze ker niet hebben. Bovendien zouden daarbij inwendige bloedingen zijn op getreden, en dat is niet gebeurd", aldus advocaat mr. R.R. Schuldink. Schuldink veroorzaakte opschudding door twee incidenten rond Jolanda op haar huidige schuiladres te bespreken. Daar was zij, zoals deze krant gisteren berichtte, twee keer bij een seksincident betrokken; een uit de hand gelopen SM-sessie en een verkrachting waarvan zij aangifte deed. „Merkwaardig dat het haar ook daar overkomt", vond Schul dink. De advocaten van de verdachten zeg gen al voorbereidingen te treffen voor revisie van een vorige strafzaak. „Zowel het door deskundigen zwaar bekriti seerde politie-onderzoek als de medi sche gegevens die we hier op tafel heb ben gelegd, gelden ook voor de vorige strafzaak." In 1991 werden Jolanda's ouders en ook haar ex-man veroordeeld voor seksuele mishandeling. De laatste zit voor die zaak nu nog vast. De advo caten zeggen ook in die oude zaak de bewijzen inmiddels zeer sterk te betwij felen. Tot nu toe heeft de behandeling van de zaak zo veel tijd gevergd dat de officier van justitie niet is toegekomen aan een reactie op de pleidooien van de verde diging. Daarom is besloten volgende week vrijdag verder te gaan met behan deling van deze omvangrijke en gecom pliceerde zaak. brandweer, politie, gemeente en gasbedrijf in touw. Burgemeester Opstelten leidde het beleidsteam. Een bruids paar kon niet in het stadhuis trouwen, maar week met hulp van de gemeente uit naar een zaal in de wijk Zuilen. Kwart miljoen aan juwelen uit winkel gestolen Uit een juwelierszaak in het Zeeuwse Goes is een hoeveel heid juwelen gestolen ter waar de van een kwart miljoen gul den. De buit bestaat uit ringen met briljanten, een halssnoer van achttien karaats goud, en een collier met robijnen. De diefstal werd donderdag avond gepleegd door drie man nen. Terwijl één van hen de ju welier in het Engels aan de praat hield, deden de andere twee ongemerkt een greep in de Drie pakjes sigaretten per dag. Dat is voorbij. Minder dan een week in een mediterrane sfeer was voor de 51-jarige Harry Evers uit Hoofddorp genoeg om de geest te sterken en de sigaret af te zweren. Het wonder greep deze week plaats op Lanzarote, een lief Canarisch eilandje. Tien andere verstokte verslaafden had den daar dezelfde verrassende ervaring. Eén haalde het niet. „Ik heb de waanzin van het roken leren inzien", zegt Harry, aan vankelijk een van de meest hopeloze gevallen. „Voorgoed ben ik genezen. Want nu beschik ik over de geestelijke bagage die no dig is om het niéotineduiveltje te bestrijden." Als directeur van een eigen bedrijf gunde hij zich geen tijd om zich af te vragen waarom hij alweer een paffertje in de mond naiïi. Sterker, meestal had hij niet eens in de gaten dat hij zo'n giftig staafje opstak. En vanaf zijn achttiende was roken heel ge woon. Dat stond stoer. Ver weg van het werk en onder schone Spaanse luchten krachtig geholpen door de Nederlandse stichting Steunpunt Rookversla ving, zag hij zijn fouten in. Hij leerde beseffen dat sigaretten he lemaal niet helpen om stress te bestrijden, verdriet te verwerken of vreugde te vieren. „Erger, je emoties gaan in rook op. Je maakt je zelf alleen maar wijs dat een sigaret op zo'n moment een steun is. Zo blijven emoties onverwerkt en intussen schreeuwt het bloed om meer en meer nicotine. Logisch dat een straffe roker zich steeds rotter gaat voelen. Omdat hij zegt span ningen te bestrijden maar ze in werkelijkheid juist ophoopt. Dat verkeerde denken leren we hier af. Definitief denk ik, weet ik. Dat kan het best gebeuren in een ontspannen sfeer op een aar dig eilandje. En het gekke is dat je het dan ook helemaal niet erg vindt dat het al vijf dagen regent. Door het veranderen in je den ken ga je die dingen ook anders zien." De eerste dagen op het eiland werkten de deelnemers zo hard aan zich zelf, dat de nicotine al snel tot een aanvaardbaar peil daalde. Alleen nicotinevrij heeft de op geestelijke training geba seerde methode succes. „Het prettige is dat er niet moraliserend wordt gedaan en dat het als normaal wordt ervaren dat je de si garet mist en daar zelfs volstrekt hopeloos door kan zijn. Daar mag je over praten, maar niet over zeuren." Zo'n cursus duur? „Drie pakjes sigaretten per dag zijn duur", zegt Harry. Morgen vliegt hij met het gezelschap terug naar Ne derland. In het niet roken-gedeelte.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3