Après-ski volgens indiaanse traditie Discovery Park: 'Ski good or eat wood' Toerisme Ruimtereis in Euromast ZATERDAG 22 JANUAR11994 REISBERICHTEN Zwitserse hotelgidsen Zojuist verscheen de Schweizer Hotelführer 1994, die geldig blijft tot eind november. De 130 pagina's tellende gids bevat een schat aan informatie over alle hotels die bij de Zwitserse hotelvereniging zijn aangesloten. Overigens geeft deze vereniging ook deelgidsjes uit over onderwerpen als: seizoen voor senioren, familiehotels en landelijke hotels. De uitgaven zijn op te vragen bij het Zwitsers Ver keersbureau in Amsterdam (folderlijn), tel: 020 - 622 20 33. Spaanse wandtapijten Spaanse koning Philips II mag zich in onze contreien dan niet bijster geliefd hebben gemaakt door zijn strijd in de 80-jarige oor log; er kunnen warempel ook nog positieve dingen over hem wor den verteld. Zo heeft hij zich buitengewoon ingespannen om de bijzondere en zeer waardevolle verzameling wandtapijten en wa penuitrustingen van zijn vader Karei V te behouden. Een deel van die collectie is van 28 januari tot 24 april te zien in het Koninklijk Museum voor Kunst en Geschiedenis in het Jubelpark te Brussel. De expositie bevat ondermeer uitzonderlijk kostbare wandtapijten van 15e eeuwse meesters. Verder kan het publiek delen van wapen uitrustingen van onder anderen keizer Karei bezichtigen. Info: Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam, telefoon 020 - 625 12 51. Vakantie voor kankerpatiënten Onder de titel 'Vakantieprogramma voor kankerpatiënten' geeft het Vakantiefonds Nederlandse Kankerbestrijding ook dit jaar weer een folder uit met daarin een overzicht van reizen die door de organisa tie worden georganiseerd naar onder meer Nederland, Mallorca en Kreta. Vorig jaar namen ruim 600 patiënten en hun naasten deel aan de meerdaagse trips. Het Vakantiefonds werkt ook samen met een instelling als Gaandeweg, die kosteloos bungalowvakanties be schikbaar stelt aan gezinnen met een kind dat kanker heeft of daar aan is overleden. De vakantiefolder is te bestellen via telefoonnummer 06 - 022 66 22 (gratis). Gids Limburg Bij de VW Limburg is de 'Gids voor Vakantie en Vrije Tijd 1994' verschenen. De 164 pagina's dikke brochure geeft een overzicht alles wat de provincie Limburg toeristisch en recreatief te bie den heeft: cultuur, evenementen en vrijetijdsbesteding. Verder heeft het boekwerk een plaatsbeschrijving in alfabetische volgorde :n inventarisatie van alle soorten accommodaties. De gids is verkrijgbaar bij alle VW-kantoren in het land. Tikibad Duinrell Duinrell in Wassenaar is hard bezig zich te transformeren tot het grootste waterparadijs' van Europa. Onder meer wordt het Tikibad uitgebreid met tien nieuwe attracties zoals: twee space bowls (grote trechters waarin men rond draait alvorens men in een ander bad (plonst) een fly over (buis die de zwemmer eerst opzuigt en daarna uitspuwt) en een fonteinbad. Het nieuwe gedeelte van het Tikibad zal waarschijnlijk op 1 april in gebruik worden genomen. Dino's in Hellendoorn Het kon niet uitblijven: pretparken die willen meerijden met het succes van de film Jurassic Park. Hans van den Berg van Avontu- renpark Hellendoorn heeft een monorail laten bouwen waarop be zoekers een soort fiets-dino kunnen berijden. Dino-Sky-Pedalo heet deze nieuwe attractie, die tegelijk met de opening van het park I op 1 april in gebruik zal worden genomen. Walibi Flevo Zoals het er nu naar uitziet zal Walibi Flevo (het 'omgebouwde' Flevohof) in Biddinghuizen, omstreeks mei worden geopend. Toe gang tot het nieuwe attractiepark, zal 28 gulden per persoon gaan bedragen. Openingstijden van 10.00 tot 18.00 uur. Walibi Flevo zoekt het vooral in spectaculaire attracties. Naast Frankrijk anno 1900 wordt er onder meer hard gebouwd aan een Flume Back, de hoogste en langste waterbaan van Nederland. Verder kan er wor den plaatsgenomen in een Condor, eefi achtbaan met drie loopings l en een wildwaterrivier (El Rio Grande). Ook komt er een Little Villa- i ge, een kinderdorp met ballenbad en super klimrek. Kolonialen Tot en met 20 maart wordt in het Veluws Museum in Harderwijk een expositie gehouden onder de noemer 'Kolonialen in Harder wijk'. Op de tentoonstelling wordt aandacht besteed aan de relatie tussen Harderwijk en 'het depot', waar vrijwilligers zich konden melden voor een dienstverband in het koloniale leger. De opleiding vond eveneens in Harderwijk plaats. In het museum hangen onder meer schilderijen (van Pieneman en Isaac Israels) die het koloniale leger tot onderwerp hebben. Verder herinneringen aan het troe penvervoer per boot en tekeningen uit de Atlas van Stolk. Info: Veluws Museum te Harderwijk, telefoon 03410 - 1 44 68. Uitblazen in de hot springs van Steamboat Springs Cowboys in Steamboat geven de voorkeur aan de two-step. Maar soms willen ze op weg naar de ski-pistes, nog wel eens op een paard kruipen. ALLARD BESSE Verscholen tussen de besneeuwde spar ren en rotsen in de bossen ten noorden van het ski-oord Steamboat Springs in de Amerikaanse staat Colorado ligt het idyllische Strawberry Park Hot Springs. Eeuwenlang waren de natuurlijke war me bronnen in de koude wintermaan den een verzamelplaats voor de noma dische Ute Indianen. Nu rijden nog na gloeiende skiërs naar dit natuurpark in de Rocky Mountains om hun vermoei de spieren tot rust te laten komen in het hete water dat uit de bergwand stroomt. Niets geen kunstmatige sauna. Gewoon puur natuur. Het veestadje Steamboat Springs ligt op drie uur rijden van Denver. De brede straten herinneren nog aan de tijden dat er enorme kuddes koeien doorheen werden gejaagd en paard en wagen er moesten kunnen keren. Ingeklemd tus sen de bergtoppen Sunshine Peak, Thunderhead Peak, Christie Peak en Storm ligt aan de rand van 'the Old Town' het ruim honderd skipistes tel lende skioord Steamboat Village. Het skigebied wordt gerund door Steam boat's director of skiing Billy Kidd, voor malig wereldskikampioen bij de ama teurs en professionals en de eerste Amerikaan die olympisch 'skigoud' won. De koeien zijn grotendeels uit Ste amboat verdwenen. Voor de cowboys geldt bijna hetzelfde. Degenen die zijn overgebleven zijn te herkennen aan grote hoeden en de door het pruimen van tabak geelbruin verkleurde tanden. Ze zijn veelal te vinden in de kroeg, die. vroeger saloon heette. Daar doen ze bij tijd en wijle met nog resterende cow girls de two-step, de Amerikaandse ver sie van de quick-step. Minder vaak zijn ze op een paard waar te nemen. Ze zij gen eerder neer in de zetel van hun hei lige koe dan in het hardleren zadel van hun ros. Voor een rit overdag of in de avonduren naar de hot springs in Straw berry Park kan de uitgeracede skiër een beroep op deze nakomelingen van de pioniers die ruim een eeuw geleden naar Steamboat togen. Bontjagers Het verhaal gaat dat Franse bontjagers die in 1865 de rivier de Yampa afzakten, meenden het rythmische geluid van een stoomboot te horen. Het geluid bleek echter afkomstig té zijn van een borrelende warmwaterbron. De naam van het toekomstige veestadje was ech ter reeds geboren. Negen jaar later ves tigde James Harvey Crawford is zich als eerste permanent settler tussen de vele warme bronnen in de Yampa Valley. De eerste stap in de groene toeringcar. klein model schoolbus uit het jaar nul, brengt je terug in de tijd. De banken bieden weinig comfort. Hetgeen het ge voel van authenciteit tijdens de rit naar de hot springs in Strawberry Park alleen maar vergroot. Guz, voorzien van cow boylaarzen, dito hoed, snor, pruimtabak en onvervalst Amerikaanse slang, be stuurt de bus. De weg die voert naar de warme bronnen leidt langs de inge sneeuwde houten huizen het oude Ste amboat. Op de schoongeveegde veran da's wachten schommelstoelen op zwoele zomeravonden. Langzaam verdwijnen de huizen en doemen de bossen en ravijnen op. De overgang tussen de alsmaar smaller wordende weg en de berm lost door de dikke laag sneeuw gestaag op. Eén stuurfout in een van de spiegelgladde bochten en de bus glijdt de berm of iets minder gelukkig het ravijn in. Guz rijdt de bus met vierwielaandrijving echter met een nonchalanche van een fietsen-, de Nederlander die door het centrum van Amsterdam rijdt. Kwispedoor Als hij niet zijn gefabriceerde tabaks- speeksel in de portable kwispedoor FOTO RUUD TAAL/CAPITAL PRESS hoeft te spugen, geeft Guz op verzoek tekst en uitleg over de omgeving. Op ie dere vraag zegt hij antwoord te weten. If I don 't know the answer, I just make up a story", aldus Guz. Als Strawberry Park nadert krijgen de passagiers nog instructie op de koop toe. De plastic zakken die Guz bij het verlaten van de bus uitreikt, kunnen gebruikt worden voor het opbergen van de kleren. Voor alle zekerheid drukt Guz de bronbezoe kers op het hart de handdoek vooral niet onder in de zak te stoppen.Becau se that is the first thing you need when you get out of the water. De laatste paar honderd meter door de sneeuw moeten per voet worden afge legd. Te midden van stenen en sneeuw borrelt gloeiend heet water op, dat wordt opgevangen in een kunstmatig met rotsen aangelegd bassin. Daar wordt het hete water vermengd met koud smeltwater uit een ander bad. Omkleden of (indien gewenst en toege staan als het donker is) uitkleden, ge schiedt in een wigwam. Kou van de het grind op de vloer doen je aaraan je begonnen bent. Als het gekoelde lichaam echter afdaalt in het hete water keren de luxe en het ge not daarentegen des te heftiger terug. Après-ski op zijn Indiaans. ALLARD BESSE Zoals alles in de Verenigde Staten van Amerika is het groot. Groter dan in de rest van de wereld. Discover}' Park, a learn to ski park. Het in Co lorado gelegen resort met zijn glooi ende hellingen bedekt met een dik ke laag 'droge' poedersneeuw, spe ciale liften, aangepast ski-materiaal en een enorm trainers- en vrijwilli- gersapparaat, is uitermate geschikt voor gehandicapten die willen leren skiën, zowel recreatief als competa- tief. Het park omvat bijna tien hec tare en ligt op de hellingen van de Rocky Mountains in het 600 hectare en 113 pistes tellende skigebied Winter Park. Skiërs zonder benen, met spierziek tes of beperkte gezichtsvermogens kunnen zonder problemen terecht in Discovery Park. Op zo'n twee uur rijden van Denver draagt een team van professionele, meest zelf gehan dicapte trainers met roemruchte sportverledens, bijgestaan door vrij willigers zorg voor de begeleiding. Zij vallen onder de verantwoorde lijkheid van het Amerikaanse Natio nal Sports Center for the Disabled. Het NSCD begon in 1970 met één vrijwilliger die les gaf aan 25 gehan dicapte kinderen uit het Children's Hospital in Denver. Inmiddels staan 12 trainers, 5 coaches en 1000 vrij willigers klaar voor de gehandicap ten. Verwijzend naar de vele bomen die de pistes omgeven luidt een van hun motto's: 'Ski good or eat wood". De trainers staan onder leiding van Hal O'Leary en Paul Dibello. O'Leary, die het recreatieve pro gramma onder zijn beheer heeft, is voorheen coach geweest van Ameri kaanse olympische gehandicapten ski-team. Dibello heeft de leiding over de wedstrijdtraining. Hij is meerdere malen en op verschillende ski-disciplines wereldkampioen ge weest. Op een hoogte van ruim 2.500 me ter hoogte zorgen ze ervoor dat ge handicapte kinderen en volwasse nen ook de thrill of downhill skiing kunnen meemaken. Ruim 20.000 gehandicapten hebben intussen le ren skiën in Winter Park. Het oord, waar jaarlijks gemiddeld tien meter sneeuw valt, is meestal vanaf half november tot half april geopend. Centraal bij het NSCD staat de filo sofie dat 'a disability should never mask the true potential of an indivi dual'. In Winter Park is derhalve ook een werkplaats opgezet die skies en stokken ombouwt zodat ze beter zijn te gebruiken voor gehandicap ten die staande willen skiën. Daar naast kunnen ook rolstoelgebruikers gebruik maken van de zogenaamde 'zitskies'. Een uitvoerige pas-sessie zorgt er voor dat de skiërs de juiste apparatuur krijgen aangemeten. „Ons team geniet van de uitdaging voor iedere skiër de juiste uitrusting te vinden. Mensen met eenzelfde handicap kunnen soms een heel an dere uitrusting nodig hebben", zegt Hal O'Leary. ,,The NSCD offers the most sophisticated adaptive equip ment lab in the world", prijst een van zijn medewerkster de werk plaats aan. Ruim vier miljoen gulden is gesto ken in de aanleg van Discovery Park. Liften met speciale voorzieningen, zoals de Gemini Express, brengen beginners naar aantrekkelijke glooi ende en wijde pistes als Marmot Flats en Gnome Forest. Zij die meer uitdaging nodig hebben kunnen zich verderop op de berg vervoegen bij 'pretty wild slopes' zoals de Drunken Frenchman, Brakeman, Cannonball en Gandy Danger. Winter Park, Colorado, is ideaal voor gehandicapte skiërs. Naast fulttime leraren, staan er 1.000 vrijwilligers klaar om invalide sporters te leren skiën op ski's die in een speciale werkplaats worden aangepast. foto jeff stine REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Bezoekers van de Euromast in Rotterdam kunnen binnenkort een 'ruimtereis' maken. De plannen daarvoor zijn vorige week bekendgemaakt. De hui dige spacetower 185 meter hoog zal de komende maan den zo worden verbouwd, dat 'passagiers' met behulp van beeld- en geluidsapparatuur de indruk krijgen een ruimtereis te maken. Als de bouw naar wens verloopt, kan de eerste raket in maart worden 'afgevuurd'. Als extraatje biedt de nieuwe pu bliekstrekker de bezoeker straks uiteraard het adembenemende uitzicht over de Rotterdamse haven. De Euromast werd geopend in 1960. Tien jaar later kwam daar de tot 185 hoogte rijkende spa cetower bovenop. Lange tijd was de Euromast daarmee het hoogste bouwwerk van Neder land. Langs de toren slingerde zich tot voor kort een kooi om hoog die in 23 jaar zo'n 9 mil joen bezoekers een indrukwek kend vergezicht bood. Deze ca bine is onlangs ontmanteld en zal worden vervangen door een nieuwe. In deze space-adventu- re wordt met behulp van high- tëch-apparatuur een ruimtereis nagebootst. De cabine neemt inzittenden mee voor een ra ketstart en een daling, gelijk een echte ruimtereis. Op 150 meter hoogte wordt uitleg gegeven over het uitzicht. FOTO ARCHIEF Een gasmasker voor toeristen Niet vuur, Vnaar rook en giftige gassen vormen de grootste be dreiging bij branden in flatge bouwen. hotels en fabrieken. Veel slachtoffers hadden hun le vens kunnen redden als ze over een gasmasker hadden be schikt, zodat ze op tijd nooduit gangen of brandtrappen had den kunnen bereiken. Maar wie heeft er zoiets bij zich? Een Is raëlische kibboetsondememing meent een oplossing te hebben gevonden. Het bedrijf produ ceert sinds kort een wegwerp- gasmasker dat de drager twintig kostbare minuten ontsnap- pingstijd biedt. Het weegt hon derd gram en opgevouwen neemt het niet meer plaats in dan een pakje sigaretten, zodat het in een jaszak kan worden meegenomen. Het masker is in Israël, Engeland en de Verenig de Staten met succes getest. Het reddingsmasker wordt in één beweging over het hele hoofd getrokken en sluit dan om de hals hermetisch af, ook bij dragers van baarden en bril len. Het gepatenteerde masker is ontwikkeld voor mensen die be roepshalve te maken kunnen krijgen met intense rookontwik keling en gevaarlijke gassen, zoals onderhouds- en veilig heidspersoneel. Maar op zijn tijd loopt bijna iedereen derge lijke risico's. Zo stuurt McDon- nel Douglas zijn duur betaalde vertegenwoordigers niet meer naar buitenlandse hotels zonder een Israëlisch reddingsmasker op zak. Moskou vraagt belasting van toeristen Buitenlandse toeristen die Mos kou willen bezoeken moeten binnenkort een dollar belasting per dag gaan betalen. Wanneer de heffing precies van kracht wordt is nog niet bel«nd. Toe risten uit landen van het Geme nebest van Onafhankelijke Sta ten (GOS) zijn vrijgesteld. Zij betalen sinds vorig jaar novem ber al een andere belasting.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27