-Sport Ook drie punten bij zege op EK Sampras even niet bij de les Wiersma moet meerdere erkennen in Tsjizjov Nikolic te sterk voor Piket ATERDAG 22 JANUAR11994 Alexei Tsjizjov is in Leeuwarden voor de zesde keer op rij we reldkampioen dammen gewor den. De poging van uitdager Harm Wiersma om in de twintigste en laatste partij van de tweekamp alsnog langszij te komen, strafte de titelverdediger af. Na vijftig zetten staakte Wiersma de on gelijke strijd, zodat Tsjizjov met 22-18 de match won. Voor Wiersma was het de eer ste nederlaag in een tweekamp om de wereldtitel, na twee ze ges op Gantwarg, een overwin ning tegen Van der Wal en een gelijkspel in zijn laatste twee kamp tegen Wirny (1983). De veertigjarige Fries kan zich mo gelijk eind dit jaar tijdens het toernooi om de wereldtitel re vancheren. Zowel hij als Tsji zjov is al zeker van plaatsing. Tsjizjov heeft ook in deze twee kamp laten zien de sterkste spe ler ter wereld te zijn. De 29-jari- ge Rus, na zijn zege in het laatste WK-toernooi in Toulon uitgeroepen tot 'man van het jaar 1992' in zijn woonplaats Izjevsk, toonde ook in deze tweekamp zich uiterst goed te kunnen concentreren. Bovendien bleek hij over een beter uithoudingsvermogen te beschikken dan zijn tegenstan der en besteedde hij veel min der tijd aan bijzaken. Op de laatste ochtend van de twee kamp was hij uiterst ontspan nen. „Ik kan me achter het bord volledig concentreren. Dan ver geet ik alles wat om mij heen gebeurt. Ik sluit me voor alles af en dat heb je nodig om tot een maximaal resultaat te komen", zei de zesvoudige wereldkam pioen. Nationale Nederlanden wilde sponsoring Oranje stopzetten Nationale Nederlanden heeft vorig jaar in een brief aan de KNVB en NOC*NSF ge dreigd de sponsoring van het Nederlands elftal en grote sportevenementen stop te zetten. Met dit dreigement heeft de verze keraar proberen te voorkomen dat per 1 januari de sportorganisaties de pensioen verzekering voor hun zeshonderd werkne mers zou onderbrengen bij het pensioen fonds voor de zorgsector PGGM. Deze laatste biedt een lagere premie en betere voorwaarden. De sportbonden in Nederland willen al jarenlang hun werknemers ondergebracht zien bij een pensioenverzekeraar die niet op winstbejag uit is. Hun wens ging eind vorig jaar in vervulling toen een zoge naamde verplichtstelling door het minis terie van sociale zaken en werkgelegen heid werd uitgevaardigd. Deze verplicht stelling zegt dat sportbonden, die net als de zorgverzekeraars geen winstmotief hebben, de pensioenverzekering van hun werknemers moeten onderbrengen bij het PGGM. Alleen wanneer een particuliere verzekeraar dezelfde voorwaarden biedt, mag een sportbond ertoe besluiten de pensioenverzekering bij die maatschappij onder te brengen. De KNVB bevestigt een 'dreigbrief van Nationale Nederlanden te hebben ontvan gen. Algemeen directeur drs H. M. Been heeft het bedrijf verzocht om een aanbod dat dat van PGGM evenaart. Pas dan zal de voetbalbond overwegen de pensioen verzekering van haar personeel weer in handen te leggen van Nationale Nederlan den. Been verwacht niet dat Nationale Ne derlanden met een dergelijk aanbod komt, dat zou naar zijn idee veel te duur zijn voor de verzekeraar. Algemeen directeur drs J.C. van Eek van hetNOC'NSF vindt het volkomen nor maal dat Nationale Nederlanden op deze manier heeft gereageerd op de actie van de KNVB en zijn eigen organisatie. „Het is toch logisch dat als je als kJant vertrekt, ze je laten weten dat er het risico is dat ze niet meer bij je adverteren." Nationale Nederlanden Iaat weten geen commentaar op de zaak te willen geven. „We geven nooit commentaar op contrac ten en relaties met onze cliënten. Ik wil dit bericht bevestigen noch ontkennen." Wel zegt de woordvoerder dat de verzekeraar sportsponsoring - in het algemeen - als een belangrijke activiteit beschouwt. „Dat is altijd zo geweest en dat zal zo blijven. Daarin is de sponsoring van de KNVB en het Nederlands elftal ons paradepaardje." Op kleinere schaal heeft Nationale Neder landen ook volleybal, paardensport, bas ketbal en ijshockey gesponsord. Hoe veel geld het bedrijf jaarlijks aan sport spen deert wil men niet kwijt. Supporters Utrecht willen Ajax-feest in Jaarbeurs verstoren Supporters van de FC Utrecht hebben sinds afgelopen zondag, bij FC Groningen-FC Utrecht, vlugschriften verspreid, waarin supporters worden opgeroepen een feest dat de landelijke sup portersvereniging van Ajax maandagavond in de Utrechtse Jaarbeurs houdt, te verstoren. De letterlijke tekst van het ge stencilde pamflet luidt: 'Einde lijk I.R.A. toestanden in Utrecht. Politie is toch laks in Utrecht. Locatie: Marijke Hal. Datum: 24 januari. Ajax Feest. Zegt het voort!!' Rob Cnossen, secretaris van de FC Utrecht-supportersvere niging: „Sinds maandag weet ik van het bestaan van het pamflet dat in omloop is bij een aantal supporters. Tijdens de wedstrijd in Groningen is het blijkbaar onder de aanhangers verspreid, maar daar heb ik zelf niets van gemerkt. Ik zat op de eretribune en niet in het supportersvak. Mijn persoonlijke mening is dat ik iedere actie tegen collega supporters veroordeel, daar doe ik absoluut niet aan mee Jaap Buskermolen, secretaris van de supportersvereniging van Ajax: „Dat we voor Utrecht hebben gekozen, heeft te ma ken met de explosieve groei van onze vereniging. We zitten nu bijna op de 15.000 leden, het is dan ook niet gemakkelijk om een geschikte lokatie te vinden. Vorige jaar hebben we het feest in Aalsmeer gevierd in de studio van Joop van den Ende, maar die studio is nu veel te klein ge worden. In de RAI en de Jaap Edenhal konden we niet te recht, daarom is voor de Jaar beursgekozen". De politie is niet van plan preventieve maatregelen te ne men door bij voorbeeld zondag in stadion Galgenwaard eigen pamfletten uit te delen, waarin supporters wordt aangeraden niet naar het supportersfeest van Ajax toe te gaan. Nieuw contract Arie Luyendijk Arie Luyendijk heeft weer onderdak gevonden. De autocoureur heeft voor dit jaar een contract getekend bij Indy Regency. De 40-jarige Nederlander neemt aan alle races om het Indycar-kampioenschap deel. Het nieuws werd gisteren in In dianapolis bekend gemaakt door Sal Incandela, de algemeen manager van het Franse team. Voor de in het Zuidhollandse Sommelsdijk geboren racer was geen plaats meer in het team van Chip Ganassi. Hij moest wijken voor Michael Andretti, die na een mislukt avontuur als Formule 1-coureur bij McLaren, te rugkeerde naar de Verenigde Staten. Roossien bergt voetbalschoenen op Groningen» Jos Roossien stopt aan het einde van vijftien jaar, met betaald voetbal. De 33-jarige middenvelder FC Groningen vindt het na zo'n periode welletjes. Roossien heeft het bovendien te druk met zijn werkzaamheden als directeur van een fotozetterij. Als voetballer begon hij zijn loopbaan bij Veendam, na vier jaar verkaste hij naar FC Groningen. Scholtes dringt door tot laatste zestien parus Rob Scholtes draait op volle toeren mee in het internatio nale circuit. De biljarter uit Voorschoten versloeg gisteren tij dens de Grand Prix kunststoten van Parijs de Fransman Maurice Corey met 3-1. Alleen de derde set moest Scholtes afstaan. In de achtste finales van het sterkbezette toernooi ontmoet hij van daag de Italiaan Cassali. Van der Salm nieuwe trainer UDO leiden Nico van der Salm wordt de nieuwe trainer van voetbal vereniging UDO. De trainer, die eerder de jeugd van Rijnsburgse Boys en AJphense Boys onder zijn hoede had, volgt Wim Mugge op. Mugge was drie jaar trainer bij de Oegstgeestenaren. Rob Ehrens instrueert in Lisse lisse Topruiter Rob Ehrens geeft komende maandag instructie in het Ruitercentrum aan de Rooversbroekdijk in Lisse. Hij geeft drie keer een uur les aan springcombinaties van verschillende rijverenigingen uit de regio. Het publiek kan gratis komen kijken naar deze demonstratietrainingen. Aanvang: 19.00 uur. 5cpm) lkt api wuh De deelnemers aan het 56ste Hoogovenstoernooi waren weer onder elkaar. Een gymnas tiekzaal vol vierkampers en ter zijde op het podium de deelne- aan de grootmeestergroep B. In het front eenzaam :n tafeltje waren Valeri Sa- Alexander Khalifman gis- bezig aan het vervolg van |hun treffen uit de vierde ronde de eerste kandidatenmat ches. Uiteraard won Salov. De klei- sinds enkele jaren in het Zuidspaanse schaakmekka Li- ;s gehuisveste Rus, geldt als meest bekwame uitbener dorre stellingen. Een soort schaak-pitbull, die niet meer hij zijn tanden in do I loslaat heeft gezet.s.Met 3 1/2 - 1/2 is zijn positie in de kwartfinales riant. Uit de resterende vier par tijen, heeft hij nog slechts één punt nodig. Jeroen Piket, die officieel in Wijk aan Zee te boek staat als secondant van Jan Timman, en Loek van Wely trokken de Ne derlandse nederlagenserie door met verlies in de grootmeester- groep A tegen de Bosniër Nik olic. Alleen John van der Wiel onttrok zich aan de malaise. Hij toverde in hevige tijdnood te gen Smirin uit de losse pols een fabelachtige combinatie tevoor schijn die zowaar winnend bleek. „Een zeldzaam goed be gin'", sprak de Leidse groot meester goed gemutst. „Meestal start ik hier slecht om daarna goed terug te knokken." Witt hapert siïËl bij rentree Het aanvallende voetbal wordt ook in het toernooi om de Eu ropese titel gepropageerd. Net als bij de eindronde om de we reldtitel, aanstaande zomer in de Verenigde Staten, levert een overwinning drie in plaats van twee punten op. Daarmee volgt de Europese Voetbal Unie (UEFA) de koers van de wereldbond (FIFA). De nieuwe regel gaat in september in als de eerste wedstrijden worden gespeeld voor de EK- kwalificatie in 1996. De loting is zaterdag in Manchester. Er neemt een record aantal van 47 landen deel aan de Eu ropese titelstrijd. Voor de eind ronde, voor het eerst met zes tien landen, plaatsen zich naast de acht groepswinnaars de zes beste nummers twee. Deze ko men voort uit een puntensys teem waarbij alleen rekening wordt gehouden met de wed strijden die de nummers 1 tot en met 4 van elke groep onder ling hebben gespeeld. De twee zwakste nummers twee moeten in december 1995 een beslissingswedstrijd op neutraal terrein spelen om de resterende plaats. Engeland is als gastheer al zeker van deelne ming aan de eindronde. Deze regeling werd vrijdag pas ingevoerd. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de zes beste nummers twee van de ze ven groepen van zes landen au tomatisch geplaatst zouden zijn. De minste nummer twee uit een dergelijke groep had dan nog een beslissingswedstrijd te gen de nummer twee uit de groep met vijf landen moeten afwerken. De UEFA zag daar echter op het laatste moment van af. Voor 22 maart moeten de betrokken bonden het eens worden over het speelschema. Zoals al eerder bekend werd, is Nederland in de groep met de sterkste landen ingedeeld. Dat betekent dat Oranje in de kwali ficaties niet tegen Duitsland, Frankrijk, Rusland, Denemar ken, Zweden, Italië en Ierland hoeft te spelen. De lotingsbokalen hebben de volgende samenstelling: Bokaal 1: Duitsland, Frankrijk, Rusland, Nederland, Denemarken, Zwe den, Italië en Ierland: Bokaal 2: Noorwegen, Roemenië, Zwi- tersland, Portugal, Griekenland, Spanje, Tsjechië en de Oekraï ne; Bokaal 3: Wales, Bulgarije, België, Schotland, Noord-Ier- land, Polen, Hongarije en Kroa tië; Bokaal 4: IJsland, Oosten rijk, Finland, Litouwen, Israël, Slowakije, Wit-Rusland en Ge orgië: Bokaal 5: Turkije, Let land, Albanië, Cyprus, Malta, de Faeröer, Estland en Luxemburg: Bokaal 6: San Marino, Liech tenstein, Slovenië, Moldavië, Armenië, Azerbeidzjan en Ma cedonië. Als Robin Hood heeft Katerina I Witt de jacht op een startbewijs voor Lillehammer met verdeeld succes geopend. De tweevoudig j olympisch kampioene voldeed gisteren tijdens het originele I programma op het Europese I kampioenschap in Kopenhagen voorlopig aan de norm van het Duitse Olympische Comité. Met de negende plaats is ze vooralsnog de tweede Duitse tij dens het Europees kampioen schap. Dat zou genoeg zijn voor een rentree bij de Winterspelen. De hoogste waardering van de jury tijdens het EK kunstrij den was voor de Franse titelver dedigster Surya Bonaly, vóór wereldkampioene Oksana Boe- jal uit de Oekraïne en de Russin Olga Markova. Deelname aan de Winterspe len lijkt Witt ondanks de tegen vallende cijfers niet meer te kunnen ontglippen, want Mari na Kielmann staat op de veer tiende plaats met 3,5 punt ach terstand. De nationale kam; pioene Tanja Scewczenko ein digde in het eerste onderdeel als vijfde. Het internationale debuut van de voormalige Oostduitse verliep verre van rimpelloos. Bij de uitvoering van de dubbele axel landde ze met beide voeten op het ijs. Haar optreden was solide, maar niet elegant. Voor het technische gedeelte kreeg ze gemiddeld slechts een 4,6. De tijd heeft echter ook voor Witt niet stilgestaan. Het geloof in een olympische medaille heeft een stevige knauw gekregen. „Ik heb er geen spijt van dat ik ben teruggekeerd op dit niveau." Voor wie het nog niet wist en voor wie eraan twijfelde: Jayne Torvill (36 jaar) en Christopher Dean (35) zijn terug. Na een af wezigheid van tien jaar - de olympische titel van Sarajevo als beloning voor de impone rende Bolero was de kroon op hun ijsdansloopbaan - werd het Britse tweetal, dat het kunstrij den in hun discipline met gratie en expressiviteit een nieuwe di mensie gaf, in Kopenhagen Eu ropees kampioen. Katerina Witt kwam er in Kopenhagen achter dat zij niet meer de ijs-diva is van zes jaar geleden. foto epa Graf ondanks fouten simpel langs Rittner Pete Sampras is de gedoodverfde favoriet voor de Austra lian Open-titel, maar hij moet oppassen dat hij niet ver slapt. Als de nummer één van de wereld niet bij de les blijft, krijgt hij morgen de rekening gepresenteerd door Ivan Lendl die hem in het 'all American' duel van de vier de ronde opwacht. gpd-verslaggever Gistermiddag had 'Sweet Pete' een paar wegtrekkertjes tijdens zijn partij tegen de Fransman Stephane Simian. Even niet bij de ies, even ingeslapen. En dan kan het gebeuren dat 's werelds beste één set verliest met 6-1 van de nummer 77. „Ik kan me geen siesta'permitteren tijdens een wedstrijd, zeker verderop in het toernooi niet", lachte hij na afloop van de viersetter, 7-5, 6- 1, 1-6,6-4. De 22-jarige man uit Tampa, Florida, was eerder in de week al gewaarschuwd. Tegen de Rus Yevgeny Kafelnikov (hij werd in een Australische krant om schreven als 'de man met het kapsel van tien roebel') moest hij in de eerste ronde tot op de bodem gaan om pas in de vijfde Hij voelde een dag na die ma rathon-partij nog pijn. Voor en na het middagdutje liet hij zich op zijn vrije dag uitvoerig mas seren. Twee keer anderhalf uur lang. Hij ligt langer op de tafel dan hij op de baan staat. Onnodig Steffi Graf heeft niet zo'n lange massage nodig, maar gebruikt ook minder tijd om te winnen. Tegen haar landgenote Barbara Rittner was ze in twee sets klaar: 6-2, 6-4. Nog aardig wat games voor Rittner. „Dat komt omdat Steffi veel onnodige fouten maakte", zei het 20-jarige dik kerdje na afloop. „Als ze had ge wild was het 6-0 en 6-1 of zo iets geweest." Bij de vrouwen gingen er trouwens wel twee geplaatste spelers uit. Anke Huber, alweer een Duitse, verloor verrassend van Ginger Helgeson, de Ameri kaanse die eerder Kristie Boogert had verslagen: 3-6, 7-6, 6-4. Huber was zevende ge plaatst. Ook Helena Sukova ligt eruit. De als dertiende geplaats te Tsjechische, op de US Open nog verliezend finalist, kreeg klop van Sandrine Testud, 6-4, 6-3. Bij de mannen waren er geen verrassingen. Goran Ivanisevic had weinig moeite om verder te komen. De Kroaat, aangemoe digd door speciaal voor hem ge komen supporters uit zijn thuis land, won van Aaron Krickstein en liet twintig aces vertrekken van zijn racket. Het werd 3-6, 7- 5, 6-3, 6-4. vvv krijgt vat op NAC VW heeft de laatste van drie mogelijkheden voor een bevre digend resultaat tegen NAC aangegrepen. Na 4-1 in de com petitie en 3-2 voor de beker in het voordeel van de Bredanaars werd het gisteren in Venlo 1 -1 NAC, afgelopen seizoen in de eerste divisie achter kampioen VW geëindigd, was door een slappe instelling na rust coulant voor de tegenstander, zowel binnen als buiten het veld. De fanatieke NAC-supporters had den tweeduizend gulden bijeen gehaald voor de slachtoffers van de watersnood in Limburg. Het was een gebaar, als goedmaker voor de tumultueuze bekerwed strijd, waarin de Bredase aan hang jacht maakte op de colle- ga-fans. Het geld was nog niet overhandigd of de NAC'ers gooiden een heuse roeiboot op het veld en hieven gezangen aan met teksten als 'alle Lim bo's zwemmen in het water'. Wereldrecord Sievinen op 200 m wisselslag De Finse zwemmer Jani Sievi nen heeft gisteren bij de natio nale kortebaankampioenschap- pen in Kuopio het wereldrecord op de 200 meter wisselslag (25- meterbaan) met bijna een se conde verbeterd. Het staat nu op 1 minuut en 54,65 seconden. Sievinen was sinds bijna een jaar al 's werelds snelste op dit onderdeel met een tijd van 1.55,59 (10 februari 1993 Mal- Goran Ivanisevic heeft, in de partij tegen Aaron Krickstein, zijn woede op zijn racket afgereageerd. De Kroaat mö). versloeg Krickstein uiteindelijk in vier sets. foto»epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21