'Edwin', sober portret van AIDS-patiënt De ondankbare taak van de politie in Indische buurt Rtv show 'Niet uit het raam' maakt komische jeugdserie voor VARA VRIJDAG 21 JANUAR11994 /RIJD. Anita Matheij: 'Het maken van deze film was een uitdaging Indringende beelden in reportagereeks Balistraat AMSTERDAM NPA Rond zestig procent van de bewoners van de Am sterdamse Indische Buurt is van buitenlandse af komst. Er wonen 66 nationaliteiten in dit deel van de stad. De politie wordt dikwijls geconfronteerd met de maatschappelijke problemen die zich daar voordoen, maar een pasklare oplossing dient zich zelden aan. Dat wordt treffend geïllu streerd in de (voorlopig) zes delen omvattende reportage-reeks Balistraat, waarin de agenten van het politiebureau Balistraat door TROS-TV werden gevolgd. Het initiatief om gedurende enkele maanden lang de politiemensen in de Indische Buurt in tensief bij hun werk te volgen werd genomen door de omroep. Bij de Amsterdamse politie wa ren ze meteen te porren voor het idee. Op het wijkbureau waren ze al zo'n vier jaar doende met de afwikkeling van een aantal belangrijke vraag stukken. De aanpak van het (vermeende) racisme in de wijk stuitte daarbij op de meeste moeilijk heden, aangezien het overleg met vooral de Marokkaanse gemeenschap bepaald niet opti maal verliep. Een serie over het dagelijkse werk van de wijkagenten zou wellicht wat meer onder ling begrip kunnen kweken, was de gedachte die op het bureau Balistraat post vatte. Alledaags Ook voor mensen die niet in de Indische Buurt wonen is de reportage-reeks het aankijken meer dan waard. De programmamakers registreerden alledaagse gebeurtenissen, die zich net zo goed elders in het land kunnen afspelen. Van extreem veel wrijving tussen allochtone en autochtone be woners is, in de serie althans, overigens niet veel te merken. Wel is er een Surinaamse vrouw die, na te zijn mishandeld door haar verslaafde zoon, op het bureau om hulp komt vragen. Dan is er de zigeu nervrouw die wordt aangehouden. Ze blijkt een vals paspoort op zak te hebben. Weldra komt aan het licht dat ze een goede bekende van de politie is. In beeld komt ook nog een Zweed die teveel heeft gedronken; hij mag in de cel zijn roes uitsla pen. Geluidsoverlast is zeker geen zaak die beperkt blijft tot Amsterdam. En daarom zijn de beelden van een vrouw die bij herhaling de politie inscha kelt om haar buren tot rust te manen zo herken- rond de patiënt en hoe die met de ziekte omgaan. Ik heb willen laten zien dat het om gewone mensen gaat. En gehoopt dat de kijker zich er op een bepaald moment mee identificeert." Anita Matheij vindt dat ze geslaagd is in haar opzet. „Puur begrip, herkenning. Het dich terbij halen van een ziekte als AIDS. Ik vind dat het via deze film verdomd dichtbij komt." Sober Het is volgens Matheij een so bere film geworden, zonder toeters en bellen of grafische effecten. Dat zou alleen maar afleiden van de boodschap die de documentaire met zich meebrengt; het taboe rond AIDS weer een klein beetje doorbreken. Voor Matheij was haar eerste documentaire een zware beval ling. „Dit staat zo dicht bij me. Ik heb nooit iets gemaakt dat zo van mij was." Ze is met deze film over alle grenzen van ge duld en uithoudingsvermogen gegaan. „M'n producent had van te voren gezegd; 'Weet je wel waar je aan begint. Besef je wel dat deze documentaire je je vriendschap met Edwin kan kosten.' En het is kantje boord geweest op z'n tijd. Je zit vier jaar lang op eikaars lip. Dage lijkse telefoontjes gingen over de documentaire in plaats van over de vriendschap. Alleen van je partner weet je meer. Je ziet dingen die eigenlijk hele maal niet zo leuk zijn. Maar het is goed gekomen. Twee dagen voordat hij overleed, belde hij me op. Zei-ie 'verdomme trut, je moet gewoon komen'. Toen ben ik er in m'n eentje naar toe gegaan en heb afscheid van hem genomen." „Zo'n film zou ik nu niet weer kunnen maken. Ik heb de documentaire twee weken na de begrafenis gemonteerd. Toen pas realiseerde ik me dat ik niet alleen de hoofdrolspeler maar ook mijn vriendje kwijt Extremiteiten „De documentaire is gemaakt, omdat Edwin het wilde. In au gustus '89 belde hij me op. Hij wist dat hij AIDS had en wilde dat ik kwam filmen." Dit tele foontje was kenmerkend voor Edwins karakter. Edwin Bakker was, volgens Matheij, een man van extremiteiten. Alles had hij geregeld, zelfs de plaats waar de saxofonist tijdens de begra fenis moest spelen. Matheijs eerste documentai re bracht een hoop organisato rische rompslomp met zich mee. Via via kwam ze in con tact met Quartz Film Amster dam, die de produktie voor haar rekening nam. Toen de film voor drie-kwart af was werd de subsidie plotseling stopgezet. Met eigen geld heeft Matheij de documentaire, die rond de twee ton gekost heeft, voor een kwart zelf gefinan cierd. „Ik heb besloten de film af te maken omdat het uiterst frustrerend was om met een kast vol 'kippevelbanden' te zit ten. Allemaal ontroerende mo menten waar ik niets meer mee kon." Ijdeltuit De vriendschap tussen de re gisseuse en de hoofdrolspeler had ook z'n voordelen. „Edwin was een ijdeltuit. Hij vond het wel interessant zo'n documen taire. In het begin zat hij veel te acteren, nam een andere pose aan op het moment dat het ro de lichtje van de camera ging branden. Hoeveel keer ik Edwin wel niet moest zeggen dat hij even normaal moest doen. Pas naarmate de film vorderde verloor hij z'n preten ties. Dat terechtwijzen kon ik alleen bij Edwin doen. Je denkt toch niet dat ik een andere AIDS-patient van acteren zou beschuldigen." Niet alleen voor Matheij was de documentaire een vuur doop. Ook voor de vriend van Edwin, Laurens, was dit de eer ste keer dat hij zich zo bloot moest geven voor het oog van de lens. Soms wist Matheij niet goed hoe op Laurens te reage ren. Vooral niet bij de grote stil tes die hij in gesprekken liet vallen. Achteraf is hij tevreden met het resultaat. Bij het bekij ken van een eerste versie van de dpcumentaire hoorde hij weer de klank van Edwins stem. Matheij: „Daar was hij zo blij mee, die klank was hij kwijtgeraakt." „Het maken van deze film was een uitdaging op alle fron ten. Ik heb wel ervaring met het maken van items van vijf a tien minuten TROS-Aktua, maar ik heb nog nooit een documen taire van ruim een half uur ge maakt. Ik vroeg mij af of ik in staat was de spanning er zo lang in te houden. De grootste uitdaging was echter of ik én regisseuse én vriendin kon zijn." baar. Zodra echter de agenten arriveren, gaat de installatie uit en moeten ze onverrichterzake ver trekken. De overtreding moet nu eenmaal gecon stateerd worden, zó zijn de regeltjes. De tot tra nen toe bewogen buurvrouw druipt af, ander maal een slapeloze nacht tegemoet. Kijken naar de reportage-reeks Balistraat bete kent heen en weer geslingerd worden tussen ge- voelens van bewondering en frustratie. Keer op keer gaan de wetsdienaren met veel inzet en be grip de problemen te lijf, daartegenover staat dat ze zelden bij machte zijn die uit de wereld te hel pen. Zelf ervaren de agenten die machteloosheid ook. Temeer omdat zelfs niet kan worden vol daan aan de vraag om eenlangere wapenstok, teneinde agressieve types te kunnen 'neutralise- Betrokkenheid De beelden van de dagelijkse praktijk in Balistraat worden af en toe kort onderbroken door per soonlijke opmerkingen van een politieman of - vrouw, waaruit de emotionele betrokkenheid bij buurt en werk blijken. Echt onverholen racisme komt in de reportages opvallend weinig voor. Wél blijkt er weinig voor nodig om de vlam in de pan te doen slaan. Zo be gint de serie met het relaas van een agent die op een dag een Marokkaan wilde aanhouden. Een en ander mondde uit in een enorme rel, waarbij de politieman van racisme werd beticht. Ander half jaar duurde het onderzoek waarbij tenslotte de agent geheel vrijuit ging. „Het bleek dat we de buitenlander-problematiek in de buurt toch wat hadden onderschat", constateert de agent nu nuchter. Programmamaker Peter de Bie: „De serie ein digt met de moord op sigarenhandelaar André Hartman. Opeens hoorde je in de buurt van alles over buitenlanders. Op een buurtbijeenkomst was er toen een CP'er die dacht uit de stemming munt te kunnen slaan. Maar hij werd heel snel de zaal uitgewerkt. De Nederlanders waren niet van zijn praatjes gediend. En de buitenlanders had den iets van: Hartman was ook onze sigarenhan delaar. De buurt is ervan overtuigd dat men de problemen samen moet oplossen." (Nederland 2, vanavond om 21.20 uur) HILVERSUM MONIQUE B Van het reilen en zeilen op het wijkbureau Balistraat in de Amsterdamse Indische Buurt wordt in de gelijkna mige serie een indringend beeld gegeven. foto np/ Het bestaan van een puber is beslist geen lolletje. Onbegrij pende ouders, vervelende ooms en tantes en - niet te vergeten - monsterlijke leraren lijken er enkel op uit te zijn het leven van opgroeiende jongeren zo zuur mogelijk te maken. 'Het le ven is' een nieuwe komische jeugd-serie die vanaf woensdag 26 januari wekelijks bij de VARA te zien is, komen legio herken bare voorbeelden aan bod. De serie werd geschreven en wordt gespeeld door de drie le den van cabaretgroep 'Niet uit het raam': Viggo Waas, Joep van Deudekom en Peter Heerschop. De groep, die dit seizoen in de theaters is te zien met hun stuk 'De uitverkorenen', speelde eer der in de korte VARA-serie 'Een eigen Huis'. „Die serie is door wel twaalf mensen gezien, en is hard op weg een cult-topper te worden", lacht Peter Heer schop. 'Een eigen huis' flopte welis- producer/regisseur Erik van der Hoff- bij jongeren beter bekend als Roberto Jacketti - door de VARA werd gevraagd een nieu we serie voor de jeugd te ont wikkelen, dacht hij meteen aan het opvallende drietal. „Ik wilde een serie schrijven waar zij ook in voor zouden komen. Maar toen we eenmaal bezig waren, merkte ik dat zij veel leukere ideeën hadden. Toen besloten we 'Niet uit het raam' de serie ook maar te laten schrijven." Dat resulteerde in een mooie reeks van dertien afleveringen, die de sfeer van 'klassieke' jeugdseries als De Stratemaker op zee-show en J.J. de Bom uit straalt. Ieder deel heeft vaste onderdelen en draait om the ma's als schaamte, verliefdheid, verdriet, ziekte of afscheid. Mid delpunt is de familie Van Deu dekom, waarvan met name va der van Deudekom (Joep van Deudekom) zijn kroost keer op keer voor schut zet, bij voorkeur in aanwezigheid van zoveel mo gelijk leeftijdgenoten. Cabare tière Ema Sassen neemt de rol van ma van Deudekom voor haar rekening. Waas, Van Deu dekom en Heerschop leven zich met opvallend veel plezier uit in het treffend neerzetten van uit het leven gegrepen types. 'Niet uit het raam' bestaat sinds zes jaar, en krijgt de laatste jaren steeds meer suc ces. De groepsleden zijn over dag werkzaam in het onderwijs, waar zij ook het schoolcabaret begeleiden. De kinderen die in de serie meespelen, zijn dan ook leerlingen van het drietal. Heerschop: „De vraag is hoe lang we nog lesgeven. Op den duur is het echt niet vol te hou den als je ook nog moet optre den en televisie erbij doet. Je hebt nooit meer rust. Als deze serie aanslaat, moet ik er ernstig over gaan denken met lesgeven te stoppen. Alhoewel ik dat heel jammer zou vinden, we krijgen alle drie ook veel inspiratie door het contact met leerlingen." Die inspiratie kwam van pas bij het schrijven. Het was de be doeling om situaties, die voor heel veel mensen herkenbaar zijn, uit te beelden. Waas: „Iedereen heeft ermee te maken gehad: de schaamte bij het om kleden na de gymles, om een vader die schuine moppen ver telt waar je klasgenoten bij zijn. Onzekerheid in de puberteit, die ook steeds vroeger begint. Kortom, we konden in deze se rie onze jeugdellende kwijt." De groep kreeg bij het maken van de serie de vrije hand, al hield regisseur Erik van der Hoff, die ook de vormgeving van het programma voor zijn rekening nam, de touwtjes ste vig in handen. Dat was ook wel nodig, omdat de groep vrijwel geen televisie-ervaring had. Waas: „We moesten in het begin erg wennen aan het wer ken voor TV. Cabaret is ratelen en nog eens ratelen, bij televi sie-maken komt het juist aan op de pauze bij elke komma, op de rust. Je moet veel meer uitleg gen. Ook werden we tijdens het spelen van de scenes nogal eens ingetoomd, omdat we te druk Van Deudekom: „Theater is onze basis, is het belangrijkste. Het is veel leuker voor publiek op te treden dan voor een ca mera, maar daarentegen is het schrijven voor televisie weer veel leuker, hebben we gemerkt. We zijn nu bezig met het schrij ven van een nieuwe serie. TV is een heerlijk medium, je hebt zoveel mogelijkheden." (Uitzending, woensdag 26 ja nuari, 17.00 uur, Nederland 3) Ron Brandsteden pak 'm beet zegt tante Greet. foto»pr\22A Wat er ook van Ron Brandsteder gezegd kan wor den, zijn spelshows zijn uit het leven gegrepen. Voor de showman/quizmaster moet het een wa re uitkomst zijn dat de gang van de wieg naar het graf zich in al lerlei fases voltrekt. Je doet zo nog eens een idee op, nietwaar? In spelvorm stond Brandsteder al stil bij het huwelijk en bij de tweede jeugd. Ron's Honeymoonquiz was het speelse intermezzo van de wittebroodsweken, terwijl Ron's Tweede Jeugdshowveer- tigplussers en nog oudere jongeren de gelegenheid gaf zich een paar uur voor te doen als giebelende pubers op straffe van een week apegapen op de canapé. De alleenstaanden zullen bij Brandsteder vermoedelijk niet aan bod komen, omdat Frank Masmeijer hem al voor ging met de Helemaal alleen in je eentje- show. Maar nu is er als opvolger van Ron's Honeymoonquiz dan Ron's Jong Geluk Show, die wie weet aan Ron's Scheiden doet Lij- den-spel vooraf gaat. Uiteindelijk is geluk vandaag de dag al lang niet zo gewoon meer als in de jaren vijftig; blijkens recentelijk gepubliceerde statistische gegevens wacht een op de vier echt paren het onvermijdelijke uur U niet af dat Magere Hein zich meldt om de scheiding er volgens een natuurlijk proces door te drukken. Gelukkig hebben de kandidaten in Ron's Jong Geluk Show wel andere zaken aan hun hoofd dan de narigheid van slepende ali mentatieprocedures en juridische haarkloverijen over een ac ceptabele omgangsregeling. In Brandsteders nieuwste versie van familie-amusement passen louter trotse mamma's en pappa's die onlangs met blijdschap kennis hebben gegeven van de ge boorte van hun jongste spruit. Ron's Jong Geluk Show door breekt de dagelijkse sleur van het luiers verschonen en baby's piasgootje in de link houden, want achter de coulissen staat su- perncinny tante Riet gereed teneinde zich liefdevol over de kin deren te ontfermen. Is dat niet schattig? In Ron's Jong Geluk Show draait het in wezen ook om de kinde ren. Nu eens geen spelprogramma waarin het streven naar per soonlijk gewin zich ontlaadt in uitingen van ongezonde heb zucht; in Ron's Jong Geluk Show raken de deelnemers waarach tig beroerd door het altruïsme dat ouders voor kinderen plegen op te brengen. Terwijl tante Riet het grut zoet houdt met speel tjes, sloven de ouders zich in het belang van hun kind uit voor een moddervet spaartegoed dat op het achttiende levensjaar be taalbaar wordt gesteld. Brandsteder kan geen opdracht verzin nen of ze gaan ervoor, want een kind alleen maar een Fanta gunnen is wel een erg karige uiting van ouderzorg. Zo moeten kandidaten in de spelronde Herrie in Huis zich al im proviserend uit netelige gezinsituaties zien te redden. In de laatste aflevering moesten de pa's alvast anticiperen op toestan den die hen op latere leeftijd kunnen overkomen. Al is het dan maar een spelletje, zoiets kan toch ontnuchterend werken. Je zal daar maar staan als vader van een pas geborene. Blij dat het kind gezond is, alles erop en eraan, een tikje ontroerd toch dat jouw aanwezigheid in de box niet helemaal onopgemerkt is ge bleven getuige het duidelijk hoorbare pappa en dan kom je daar opeens oog in oog te staan met de eventuele sores van later. Oké, niet iedere vader zal z'n dochter zien uitgroeien tot een joy rider die op zestienjarige leeftijd ongevraagd de motor uit de stalling haalt voor een blokje om, vervolgens na een stuurfout buurmans auto inblikt om ten slotte via de trap naar haar slaap kamer op de bovenverdieping te rijden, 't Zal je kind maar we zen, denk je dan onwillekeurig toch. Maar tien tegen een dat een dergelijke gedachte dan meteen weer wordt verdrongen door het sussende: „Dat zal mijn kind nooit doen." Een beetje vader verwacht het beste van wat hij heeft verwekt, nietwaar? Maar wèt als je privéleven op straat komt te liggen, terwille van het spaarbankboekje van zoon of dochter? Ben je als vader of moeder dan niet een beetje het kind van de rekening? Maar ach, per saldo moet je wat over hebben voor het spaarbankboekje van je kind. Dat Ron Brandsteder in frivole stemming een dubbelzinnigheid op z'n tijd niet schuwt, was al bekend van de Honeymoonquiz Maar in zijn Jong Geluk Show van zaterdagavond ging het ge woon van recht toe recht aan, van lange halen gauw thuis, van pak 'm beet zegt tante Greet. Brandsteder had een team van fake-enquêteurs langs de deuren van de kandidaten gestuurd. De verborgen camera gluurde weer eens meè, want in Hilversum geen grotere voyeur dan de candid camera. Hoeveel keer per week of per maand doet u het? Of gaat het, gelijk de BTW, om een kwartaalafdracht? Is het na de ge boorte van uw kind met de samenleving net zo fantastisch c.q. beroerd gesteld als voorheen? En waar doet u het? In bed, in de keuken, onder de douche, in het gootsteenkastje of elders? De ondervraagden, de mamma's van de deelnemende koppels, gin gen bloedserieus op vragen van dergelijke strekking in. Jammer dat niemand antwoordde: „Wij plegen het liefst nader tot elkaar te komen op het dak of onder een schuimbekkende dekhengst." Maar dat terzijde. De andere stellen moesten na het zien van de filmpjes dan raden of de zogenaamde enquêteurs de deur was gewezen c.q. naar waarheid (nou ja) antwoord hadden gekre gen. Hoe bedoellu, ranzig amusement? Het is en blijft een kwestie van smaak natuurlijk. Maar het laat zich moeilijk voorstellen dat iemand gelukkig wordt van twee uur Ron's Jong Geluk Show. Be halve dan straks dat ene kind dat op 18-jarige leeftijd het spaar tegoed incasseert. Wat de ouders zich er allemaal voor hebben laten welgevallen, is dan al lang vergeten. Langzaam zoemt de fonist. Op de achter grond staan rouwende mensen om het graf van Edwin Bakker. Zijn ouders staan centraal in beeld. De tonen van Bakkers lievelingsnummer 'Bakerstreet' van Gerry Rafferty, klinken rauw op de op dat zonnige begraafplaats melo. Het is 16 juli 1993. Het is de laatste scène documentaire 'Edwin' va ta Matheij (33). Zij en man George Vonk volgden de journalist Bakker gedurende de laatste vier jaar van z'n leven. Edwin werd 31. Hij stierf aan AIDS, nadat hij in 1982 een keer onveilig gevreeën had met een Amerikaan. Vier personen staan centraal in de film. Behalve Edwin is dat zijn vriend Laurens, zijn moe der en zijn tien jaar jongere zusje. In kort bestek wordt Edwins levensverhaal verteld en geïllustreerd met ver schillende foto's. Tevens zien we Edwin aan het werk op de redactie van de Gay-krant. Hij inter viewt 'sterren' als Da me Edna, Jacques d'Ancona en Sonja Barend. Dat vond hij belangrijk. Behalve die fragmenten zijn er ook beelden van de maande lijkse gang naar het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht waar Edwin z'n bloed liet con troleren. „Dit is niet een docu mentaire over het verloop van de ziekte AIDS", zegt Matheij, „maar een film over de mensen Edwin Bakker had alles geregeld, zelfs de plaats waar de saxofonist tij dens de begrafenis moest spelen. foto wilberto van der boogaard CLOSE UP Spelend sparen voor je sprr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12