VW stunt met Kever van de toekomst ADVERTEREN OP DEZE PAGINA? Weg en wiel Bescheidenheid op Salon van Brussel BEL VOOR INFO: 02M50121 Conceptcars GM schitteren in nieuwe film van Stallone kwestie va#| kwaliteit Kinderzitjes steeds beter DONDERDAG 20 JANUAR11994 Mooiste modelauto Vier keer eerder al won de Italiaanse fabrikant van minia tuurauto's Bburago de catego rie 'grote schalen' van de NAMAC Modelauto van het Jaar-verkiezing. Dit keer ech ter is het Bburago gelukt ook de algemene titel Miniatuurau to van het Jaar te behalen en wel met het prachtige schaal model (1:18) Dodge Viper. Geen schreeuwerige of juichen de verhalen op de Autosalon eder- van Brussel, die van 13 tot en .'J met 23 januari wordt gehouden, :en .njj fnaar een pas op de plaats nu riek het Van alles wel wat minder *e PÜ] kan. 'Back to normal' is het de- lv°- vies na jaren van euforische rd groei. Kostenbesparing en sa- >tau- menwerking zijn de slogans e Ko- waarmee de autofabrikanten melte dienen te overleven, kort veei echt nieuws biedt de Salon 1 niet, omdat nog maar net de ie Detroit Motor Show en iets lan ger geleden de Tokio Motor Show zijn gehouden. Alleen de Renault Laguna kan bekoren, omdat die voor het eerst publie kelijk wordt getoond. In plaats van wachten op de deftige Sa lon van Genève in maart, laat men nu het autominnende pu bliek naar Brussel trekken. Honda meldt van zijn Accord Coupé heel dapper dat er spra ke is van 'bijna een wereldpri meur'. De Coupé is vorige week in Detroit voor het eerst ge toond, de auto komt in mei naar ons land. Het GT-achtige model wordt in Amerika ge De snelste Subaru Impreza, de GT, komt in april. foto subaru bouwd, net als de nieuwe Hon da Aerodeck, die eind dit jaar naar Nederland komt. Het Koreaanse merk Kia heeft recent de Sephia sedan op de markt gebracht, nu komt de hatchback aan bod. Ook dit model heeft een 1.6 liter motor en in de herfst volgt een 2.0 liter zestienkleppper. Verder toont Cabriolet, een 'fun-car' die pas in mei '95 voor ongeveer 40 mil le te koop is. Rover, dat in ons land uitstekend draait en on danks de algemene neergang toch 10% meer verkocht, brengt komend voorjaar voor, schrik niet, een ton de MG V8 op de markt. Van deze markante nieuwe opvolger van een klas sieker worden er vijftien per week gebouwd. Subaru heeft als sportieve pri meur in Brussel de Impreza GT staan. Deze rappe sedan is voorzien van een 2.0 liter turbo motor (211 pk) en standaard vierwielaandrijving. 'Born to run' staat er snorkend in de glimmende folder en dat zal best, gezien de successen in di verse rally's. In Japan is de Impreza nu al de meest ver kochte sedan. De GT zal in ons land in april leverbaar worden. Bijna een wereldprimeur: de Honda Accord Coupé. foto honda Kia voor het eerst in Europa de vierwielaangedreven terreinau to Spoilage. BMW heeft een bijzonder aar dig model staan van de M3. De ze bloedstollend snelle, speciaal door BMW Motorsport ontwik kelde auto uit de 3-serie, staat in Brussel als cabriolet. Rover lanceert in Brussel de 111 wikkeld met het oog op de toe komst en dus veel meer dan zo- Wat voor auto's (èls ze er nog maar fantasie-auto's, zijn) rijden er over een jaar of De concepts van GM hebben al n,e veertig over onze aardbol eerder op diverse autotentoon- a rond? Dat blijft natuurlijk gok- stellingen gestaan. In de film eu~ ken, maar soms wordt er een dienen ze voor het vervoer in n tipje van de sluier opgelicht. San Angeles, de nieuwe stad die iei Zoals in de nieuwe film van na een vernietigende aardbe- Sylvester Stallone, Demolition ving in 2011 is ontstaan uit het a Man, die vandaag in ons land huidige Los Angeles. 3n in première gaat. Meest in het oog springend zijn en de Ultralites die als politiewa- £e~ In deze bepaald niet saaie gens dienst doen. De Ultralite is Science Fiction-film, die speelt een experimentele compacte P in een aanvankelijk perfecte en sedan met twee vleugeldeuren. 1 geweldloze maatschappij anno Deze auto moet het vooral van i, w 2032, doen naast Stallone als zuinigheid hebben, vandaar een 'i superagent John Spartan maar uiterst lage luchtweerstand van imen' liefst 16 prototypes van General 0,19 en een driecilinder twee- wa- jyjotors mee> Het zijn stuk voor taktmotor van slechts 1.5 liter. ,aa~ conceptcars, ont- Het is niet onwaarschijnlijk dat Iedere donderdag verschijnt „Weg en Wiel" in HAARLEMS DAGBLAD IJMUIDER COURANT ko WEGWERKZAAMHEDEN es of Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, ■iut samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden iiker, 2ijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot, dag en nacht. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxel en Best, dag en nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Tussen knooppunt Badhoevedorp en Schiphol, avond en nacht. I Tussen Leidschendam en Rijswijk, avond en nacht. Den Haag richting Amsterdam (A 4) 1 Ter hoogte van Schiphol, avond en nacht. Roosendaal richting Moerdijk (A 17) Tussen Roosendaal-West en Roosendaal-Noord, dag en nacht. Gouda richting Hoek van Holland (A 20) i Ter hoogte van Vlaardingen, overdag. Hoek van Holland richting Gouda (A 20) S Tussen Nieuwerkerk a/d IJssel en het Gouwe-aquaduct, overdag. Utrecht - Breda (A 27) Ter hoogte van Lexmond, overdag. Breda richting Eindhoven (A 58) Ter hoogte van Hilvarenbeek, overdag. et Ca- De terugkeer van de Volks wagen Kever. Er wordt al jaren over gespeculeerd en enige maanden geleden liet de fabrikant zelfs weten te overwegen de Kever weer te gaan verkopen in Europa. Dat zouden dan exemplaren zijn, die in de fabrieken in Mexico en Brazilië worden gebouwd. De beslissing is nog niet genomen, maar inmiddels is er een geheel nieuw licht gaan schijnen over de te rugkeer van de nog altijd best verkochte auto aller tijden. En dat is de Kever nieuwe stijl, een prachtig experiment dat onlangs op de autotentoonstelling van Detroit werd gepresenteerd onder de naam Concept 1. leusden FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Volkswagen ontwikkelde voor deze fraaie 'compact' drie totaal verschillende aandrijfconcep- ten, waaraan overigens nog volop wordt gewerkt. Het eerste concept is een combinatie van de zeer zuinige en 'schone' TDI- motor (turbodiesel met directe inspuiting) en het Eco-systeem, waarbij de motor automatisch wordt afgezet wanneer hij niet nodig is. Beide technieken zijn bij Volkswagen sinds vorig jaar in serieproduktie. Het tweede concept betreft de zogeheten hybride-aandrijving, waarbij gebruik wordt gemaakt van twee verschillende kracht bronnen, in dit geval een elek tromotor en een kleine diesel motor. Een dergelijk systeem gebruikt de voordelen van beide krachtbronnen en schakelt de nadelen voor een groot deel uit. In uitlaatgasgevoelige binnen steden rijdt men emissievrij op stroom, buiten de stad komt de dieselmotor in actie. Tijdens het rijden drijft deze motor tevens de elektromotor aan, die dan als dynamo werkt en de accu's op laadt. De hybride-oplossing be looft niet alleen een buitenge woon zuinige, maar ook een ui termate schone auto te worden. De derde versie van de Concept 1 is een volledig elektrische. Volkswagen heeft inmiddels een ruime ervaring met elektrisch aangedreven auto's en ook voor 'de nieuwe Kever' zou deze vorm van aandrijving een mo gelijkheid kunnen zijn. Ook met het oog op de toekomstige eisen in de Amerikaanse staat Califor- nië, waar vanaf 1998 twee pro cent van de nieuw toegelaten auto's zogenoemde 'zero emis sion vehicles' moeten zijn, au to's dus die geen enkele vorm van uitlaatgas uitstoten en op dit moment voldoen alleen elektrische auto's daaraan. Wat dat betreft bevindt Volks wagen zich in het hol van de leeuw, want 'de nieuwe Kever' wordt in het nieuwe VW-ont- werpcentrum in de Simi Valley in Califomië ontwikkeld. Voordelige Cuore Mirror bij Daihatsu De Japanse fabrikant Daihatsu is het nieuwe jaar begonnen met een speciaal actiemodel ge naamd Cuore Mirror. Gebaseerd op de driedeurs TS en vijfdeurs CS-uitvoering is de Mirror voorzien van een aantal extra voorzieningen, zoals een opberglade onder de bestuur dersstoel, een wis/was-installa- tie achter, lichtgrijze metallic lak met speciale strepen en een extra make-up spiegeltje in de linker zonneklep. De driedeurs kost 16.995 en de vijf deurs Mirror 17.545, dat is 300 gulden meer dan de normale versies, terwijl de extra's vol gens de importeur een waarde van 1.300 gulden hebben. BLIK IN HET VERLEDEN De eerste ontwerpen voor de 'Wagen voor het Volk' dateren van begin 1934. Ze waren gemaakt doordr. Ferdinand Porsche, de latere stichter van het gelijknamige sportwagenmerk. Ruim een jaar later was het eerste prototype klaar en in 1938 reden de eerste auto's al. Met die voorserie VW38 werden vele propaganda-ritten gehouden om de Kever, zoals de Volkswagen vanwege zijn ovale insectvorm in Amerika werd genoemd, aan het publiek te presenteren. Op de foto zo'n Kever-op tocht door Berlijn, waar tot 1948 het hoofdkwartier van Volkswagen was gevestigd. archieffoto de auto werkelijk in produktie komt rond het jaar 2000. Spe ciaal voor de film werden tien replica's van de voor deze gele genheid tot Chevrolet benoem de Ultralite gebouwd. Ook actueel is de futuristisch gelijnde Banshee die model stond voor de huidige Pontiac Firebird, welke eind vorig jaar uitkwam. Met de Banshee wil Pontiac aantonen weer bij de tijd te zijn waar het gaat om sportieve coupé's. Het experi mentele model herbergt een aantal technische voorzienin gen die volgens GM nog voor de eeuwwisseling in serieproduktie zullen worden genomen. Een al langer bestaand wagentje is de zogeheten Lean Machine, een scooterachtige driewieler waarin de boef Simon Phoenix op een gegeven moment ont vlucht. De Lean Machine is een eenzitter met meekantelende carosserie, die nog heel wat stuurmanskunst vergt. Een piepklein uiterst zuinig motortje van nog geen 150 cc zorgt voor de aandrijving. De 16 toekomstmodellen, die overigens ook als miniaturen en in videospelletjes zullen voortle ven, vertegenwoordigen samen een waarde van 69 miljoen dol lar. Het was volgens de fabri kant nog een hele klus om ze al lemaal op te sporen, want de wagens stonden verspreid over diverse GM-vestigingen. Speciaal voor de introductie van de film Demolition Man ii Banshee uit de Verenigde Staten overgevlogen. Verkoop daalt met 100.000 auto's De Nederlandse automarkt heeft vorig jaar zoals werd gevreesd een grote klap gekregen. Er gingen 391.934 nieuwe auto's de deur uit, liefst 100.000 stuks ofwel 20,3 procent minder dan in 1992. RAI en BOVAG hopen nu het ergste achter de rug te hebben en rekenen voor dit jaar op de afzet van 425.000 nieuwe auto's. In heel Europa zakte de verkoop in, maar Nederland behoort bij de koplopers. Dat komt volgens de RAI niet alleen door de kwakkelende economie, maar ook doordat er in december '92 zo'n 20.000 auto's méér zijn verkocht dan normaal door aangekondigde belastingmaatregelen. Volgende week op deze pagina alle cijfers. De Kever van de (nabije) toe komst is een uiterst modem ontwerp, waarin echter onmis kenbaar het zestig jaar oude idee van dr. Ferdinand Porsche is verwerkt. „Een auto waarin verleden en toekomst met el kaar worden verbonden. Een auto waartoe de klant zich voelt aangetrokken en waarin hij ver trouwen heeft. Maar dan wel met de modernste techniek", zegt J.C. Mays, hoofd van het team dat zich met deze studie bezighoudt. „De opdracht was niet zozeer het ontwerpen van een nieuwe auto, maar het be houden van een idee". De oude Kever viel met zijn 4,07 meter lengte net niet in de com- pactklasse (tot 4 meter lang), de 'nieuwe Kever' van 3,82 meter zit daar wel in. De Concept 1 is daarbij met 1,64 meter 9 centi meter breder dan de Kever en met 1,50 meter even hoog als zijn klassieke voorbeeld. De Concept 1 is zodanig ont worpen dat de motor, anders dan bij de Kever, voorin kan worden geplaatst en ook twee airbags, bescherming tegen aanrijding in de flank en een anti-blokkeer remsysteem (ABS) kunnen worden ingebouwd. Het interieur van de Concept 1 is eenvoudig en klassiek. Alleen de onmisbare instmmenten zit ten erin. Verder zijn een stereo installatie met cd-speler en zes luidsprekers ingebouwd. Tot de uitrusting behoren bovendien een automatische versnellings bak, airconditioning, een interi eur met lederen bekleding en tapijt op de bodem. Het kinderzitje van Hamax heeft geen bevesti gingspunten aan de bagagedrager. foto acu Kinderzitjes voor fietsen worden steeds beter. De nieuwste aanwinst komt van de firma Hamax en wordt op de markt gebracht door AGU. Het bijzonde re van het nieuwe zitje Discovery is, dat de fiets geen bagagedrager nodig heeft. Ze zijn te koop als voor- en als achterzitje. De Discovery, ontworpen door designbureau Nina- ber-Peters-Krouwel, is op alle soorten fietsen te monteren, van opoefiets tot mountainbike, en er ook gemakkelijk weer vanaf te halen. De staan de framebuis en beide poten van de achtervork vormen de bevestigings punten. De veiligheid van het kind staat voorop bij de Discovery. Het zitje is verstelbaar en daar door geschikt voor kleine en grote kinderen. Het voorzitje biedt plaats aan kinderen van 9 maanden tot 3 jaar en op het achterzitje kunnen kinderen tot 6 jaar terecht. Alle zitjes hebben een veilig heidsgordel, armsteunen, een hoge rugleuning en aparte bak jes voor de voeten. Alle model len zijn gemaakt van kunststof en hebben waterdichte kus sentjes. TNO en andere onder zoeksinstituten in Europa heb ben de zitjes van Hamax goed gekeurd. De proeven waren te vergelijken met het zes jaar lang dag en nacht gebruiken van de zitjes op een onregelmatig weg dek. Het voorzitje kost 99 gul den, de achterzitjes 129 gulden of de uitvoering met een hogere rugleu ning 169 gulden. EEN OVERZICHT van alle verkrijgbare kinder zitjes biedt de fietsers bond ENFB in een brochure 'Mee op de fiets, van baby tot kleu ter'. Omdat er geen wettelijke eisen gesteld worden aan kinderzitjes gebeuren er veel onge lukken met het vervoer van kinderen op de fiets. Jaarlijks raken 4.400 kindervoetjes tus sen de spaken. Goed keuring van zitjes door TNO of het Duitse TÜV biedt enig houvast. De brochure kost 5 gulden en is te bestellen via tel. 03480 - 23119. KOOLSTOFVEZEL is het materiaal waar fietsfabri- kant Giant in Taiwan steeds meer frames van maakt. Het is een harde, maar ultralichte stof en daarom bij uitstek geschikt voor lichtgewicht fietsen. Giant heeft al tien jaar ervaring met de toepassing van koolstofvezel en is de grootste producent van dit soort frames.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9