Zagreb en Belgrado nader tot elkaar „Voor 5,6% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." Clinton zegt California 90 miljoen hulp toe eist 87levens Buitenland Geen gratie veroordeelden AIDS-schandaal Frankrijk Leider Sinn Fein voor het eerst op de radio Kabinet van Rusland 1 zo goed als voltooid Verdachte brandaanslag Solingen betuigt spijt Onverstoorbaar aan het werk SiDONDERDAG 20 JANUARI 1994 Doodstraffen in proces tegen Belgische bende brussel «npa-anp De Brusselse rechtbank heeft gisteren twee leden van de beruchte 'bende van Hae- mers' ter dood veroordeeld en een derde tot achttien jaar dwangarbeid. Leden van de bende zijn schuldig bevon den aan de ontvoering van oud-premier Paul vanden Boeynants in 1989 en aan een hele reeks gewapende overvallen op geldtranspor ten, waarbij vier doden vie len. De twee ter dood veroor deelde gangsters zijn Philip pe Lacroix, het 'brein' achter de bende, en bommenspe- cialist Robert Darville. Tegen de laatste was minimaal le venslang geëist. De doodstraf wordt in België automatisch omgezet in levenslang. Drie bendeleden kregen conform de eis van de aanklager ge vangenisstraffen variërend van vijf tot acht jaar. In het Belgische 'proces van de eeuw' besteedde de jury samen met de drie rech ters bijna de hele dag aan het bepalen van de HllftnMI van elk van de bendeleden. De 'bende van Haemers', waarvan de kopman Patrick Haemers vorig jaar mei in zijn cel zelfmoord pleegde, gold als één van de meest ge vreesde misdadigersgroepen in België. Indianen Brazilië dreigen massaal met zelfmoord Een groep van 250 Braziliaanse indianen dreigt massaal zelf moord te plegen als de politie hen met geweld van een planta ge wil verwijderen. Dat heeft een woordvoerder van de india- nenorganisatie Funai gisteren gezegd. Een federale rechter bepaalde in november dat een dorpje van de Guarani-stam in de regio Ta- curu op een plantage staat en de bewoners het voor 29 januari moeten hebben ontruimd. De Guarani's waren in 1990 al van het land verdreven, maar onge veer 1.200 keerden vorig jaar mei terug, nadat de regering een reservaat voor hen had in gesteld vlakbij de grens met Pa raguay. Volgens de Indianen behoort het land hun toe. Functionaris sen vrezen dat de Guarani's hun dreigement zullen uitvoeren als de politie hen wil verwijderen. „Het percentage zelfmoorden onder de Guarani's is al 'erg hoog", aldus de Funai-zegs- man. Sinds 1986 hebben 124 stamleden de hand aan zichzelf De Franse functionarissen die zijn veroordeeld in verband met het schandaal rond met AIDS besmet bloed, krijgen geen gra tie. De Franse minister Veil (volksgezondheid) heeft giste ren het pleidooi van 98 artsen en wetenschappers voor gratie verworpen. Het schandaal had betrekking op het toedienen dukten waarvan bekend was dat zij met het HIV-virus waren be smet. Van de 1.200 hemofiliepa- tiënten die besmet raakten zijn er inmiddels al meer dan 300 overleden. Dr. Garretta, voormalig hoofd van de Franse bloedbank, zit een gevangenisstraf van vier jaar uit en hoofdonderzoeker Allain moet twee jaar zitten. Twee andere functionarissen kregen voorwaardelijke straffen. Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA), heeft vanmorgen zijn debuut voor de radio ge maakt, nadat een uitzendver- bod voor de partij na 20 jaar is opgeheven. Het interview werd door het lokale radiostation Classical Hits FM in Dublin om middernacht uitgezonden. Het was voor het eerst dat een vraaggesprek met een functio naris van Sinn Fein in Ierland werd uitgezonden, nadat de overheid 20 jaar geleden een verbod had ingesteld als straf voor de gewelddadige acties van het IRA die vecht tegen de Brit se aanwezigheid in Noord-Ier- land. De regering in Dublin be sloot vorige week het verbod niet te verlengen om de steun van Sinn Fein te winnen voor een Iers-Brits vredesplan dat een einde moet maken aan het ruim 20 jaar durende geweld in Belfast. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5%* is. Girorekening- D e Postbank Kapitaalrekening met eerste minimum inleg de ideale combinatie (nu 5,6%*) én alle opnamevrijheid. zonder kosten van opnemen. Zelfs f25.000,- biedt bedrag boven de f25.000,-, als u dit eer hoge rente maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook v F houders die een Kapitaal- of I Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het n Klantenservice Sparen: POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Skinheads richten partij op Boedapest» Een groep skinheads heeft in Hongarije een fascis tische partij opgericht die zich bedient van de nazi-groet en de symboliek van de Hongaarse fascistische Pijl-en-Kruis-Partij uit de jaren dertig en veertig. Dat meldde de krant Nepszabadsag gisteren. De partij ontkent onder meer dat de jodenvervolging heeft plaatsgevonden. Zuid-Afrika mag weer in Gemenebest londen Het Britse Gemenebest heeft Zuid-Afrika gisteren uitge nodigd na 33 jaar in zijn midden terug te keren. De Gemene bestleiders hebben in december vorig jaar tijdens een top in Cy prus besloten Zuid-Afrika weer op te nemen, omdat de demo cratische veranderingen in dat land als „onomkeerbaar" werden beschouwd. Russische spion Profumo-zaak dood moskou Jevgeny Ivanov, de Russische spion wiens betrokken heid bij een seksschandaal in de jaren zestig leidde tot de val van de Britse minister John Profumo, is op 68-jarige leeftijd in Mos kou overleden. Ivanov had begin jaren zestig een verhouding met Christine Keeler, die ook een seksuele verhouding had met Profumo. Ivanov was zwaar alcoholist. Ribas regeringsleider Andorra andorra-la-vella Oscar Ribas is gisteren gekozen tot eerste r geringsleider van het onafhankelijke Andorra. Ribas (57) stond sinds 1982 aan het hoofd van de regering, die toen nog onderge schikt was aan een semi-feodaal systeem, waarbij het Tand werd geregeerd door de Franse president en een Spaanse bisschop. Vorig jaar werd Andorra echter onafhankelijk. 'SS'er liet 100 Britse soldaten doden' londen SS-officier Wilhelm Mohnke heeft in het voorjaar van 1940 opdracht gegeven voor de moord op bijna 100 Britse mili tairen die door het Duitse leger in Duinkerken waren gevangen genomen. Dat blijkt uit geheime dossiers die het Britse ministe rie van defensie gisteren heeft vrijgegeven. Mohnke woont in Hamburg. Neushoorn Brutalis moet verhuizen kopenhagen De psychisch gestoorde witte neushoorn Brutalis i: dinsdag uit een Deens dierenpark op transport gezet naar Nami bië. Tot de deporatie van de neushoorn werd besloten nadat het dier voor 43.000 gulden schade had aangericht aan hekken en kooien. Het dier zal in Namibië in een wildreservaat worden ge plaatst. .00 j •2^ moskou Rtr-AFP-DPAAleksander Sjochin heeft de post yan minister van economi- De besprekingen over de vor- sche zaken van Rusland geac- ming van een nieuwe Russische cepteerd. Sjochin wordt de op- regering en de toekomst van het volger van Jegor Gaidar, de ar- hervormingsbeleid lijken giste- chitect van de economische Ik ren uit de impasse te zijn ge- hervormingen in Rusland, die •3Q raakt. Met een nieuw compro- vorige week ontslag nam. De mis komen conservatieven, ge- conservatieve minister voor in- 30 'matigde en radicale hervormers dustrie, Soskovets, wordt opge- !ao aan hun trekken. waardeerd tot eerste vice-pre- ,00 President Jeltsin en premier mier, en de gematigde hervor- ■90 Tsjernomyrdin zijn het eens ge- mer Sjochin neemt het ministe- 30 worden over het aanblijven van rie van economische zaken 'go 1 Fjodorov als minister van finan- over. '90 ciën. De gematigd hervormer ,80 ,50 berlun hans hoogendukaanslag kwamen vier mensen correspondent om het leven. De Turkse fami lie Gene had de brief nog niet „Ik ben een van de daders. Ik ontvangen. De eerste reactie betreur heel diep dat ik zoveel van vader Gene was dat hij verdriet in uw familie heb aan- een dergelijke brief niet zou gericht. Ik hoop alleen dat ik aanvaarden. „Hij gaat direct andere jongeren, die mis- terug. Mijn twee dochters zijn schien net zo chaotisch heb- gestorven, mijn zuster is dood ben gedacht als wij, door deze en dan zo'n brief. Nee, dat wil vreselijke daad wakker heb ge- ik niet", aldus de vader, schud. Ik schaam me diep en De advocaat van Gartmann vraag om vergiffenis." zei dat zijn cliënt in de cel pas Dat schrijft de 24-jarige had begrepen wat hij had aan- Marcus Gartmann, een vari de gericht en dat hij de brief in vier verdachten van de aanslag grote lijnen zelf had geschre- vorig jaar Pinksteren op een ven. Hij had hem alleen bij be door Turken bewoond huis in paalde formuleringen gehol- het Duitse Solingen, aan de pen. De verdediger had de ouders van twee bij de brand brief toegespeeld aan de bou- omgekomen meisjes. Bij de levardkrant Bild. Vredesoverleg Bosnië leve/1 opnieuw niets op Hoewel het Bosnische vredesoverleg in het Zwitserse Ge- nève wederom niets heeft opgeleverd, hebben Kroatië en Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) aangekondigd dat zij hun betrekkingen zullen normaliseren. Er is echter nog geen sprake van het aanknopen van officiële diplo matieke betrekkingen. BOEDAPEST-GENEVE NPA-ANP-Rtr Kroatië en Klein-Joegoslavië zullen wel in eikaars hoofdste den, Zagreb en Belgrado, verte genwoordigende kantoren ope nen, die een zekere diplomatie ke functie krijgen. Daarnaast is het de bedoeling dat de snelweg Belgrado-Zagreb wordt her opend en de telefoon- en telex verbindingen tussen beide lan den worden hersteld. De over eenkomst houdt nadrukkelijk geen wederzijdse erkenning van beide staten in. Ook zijn geen afspraken gemaakt over de sta tus van de Krajina, het door Ser viërs bezette deel van Kroatië. Dat kan nog problemen ge ven bij de uitvoering van het verdrag, want twee delen van de snelweg Zagreb-Belgrado zijn in handen van de Kroatische Ser viërs. Zonder hun medewerking zal de heropening van de weg een dode letter blijven, ook al omdat de weg overal binnen bereik van Servisch-Bosnisch artillerievuur ligt. Het nieuwe vredesoverleg heeft slechts duidelijk gemaakt dat alle partijen, Serviërs, Kroaten en moslims, het maar over één ding eens zijn: de oor log gaat onverminderd door en dat is de schuld van de ander. Geruchten dat EG-bemidde- laar Owen zijn functie zal neer leggen, werden ontkend. Feit is dat de positie van Owen aan het wankelen is gebracht. Naar ver wachting zegt een groot deel van het Europees Parlement vandaag het vertrouwen in hem op. Christendemocraten, libera len en groenen hebben hun stem toegezegd aan een resolu tie van CDA'er Oostlander, waarin de benoeming van een nieuwe Europese onderhande laar wordt geëist. Een groep van 2I Nederland se militairen vertrekt mor genochtend naar het gebied rond de door Serviërs belegerde Bosnische steden Srebrenica en Zepa. Zij gaan daar opnieuw een poging doen de komst voor te bereiden van een bataljon van de Luchtmobiele Brigade. De militairen keerden enkele weken geleden onverrichterza- ke uit Bosnië terug omdat de Serviërs hun het werk onmoge lijk maakten. guangzhou» In een drukke straat in de Zuidchinese stad Guangzhou is een fietser bezig zijn handel te ordenen. Hij stoort zich nauwelijks aan het gemo toriseerde verkeer dat hem links en rechts passeert. Guangzhou heeft tegenwoordig te kampen met verkeersopstoppingen omdat het aantal motorvoer tuigen maandelijks fors stijgt. De autoriteiten zijn inmiddels begonnen met de aanleg van een metro net. FOTO EPA Aantal dodelijke slachtoffers loopt op tot 46 Koudegolf VS J JL washington hans de bruun De Amerikaanse president Bill Clinton neemt hoofdschuddend de schade op die de aardbeving in en rond Los Angeles heeft aangericht. De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren een bliksembezoek ge bracht aan het door een zware aardbe ving getroffen Zuid-Califomia. Clinton heeft een tijdens zijn bezoek 45 miljoen dollar (90 miljoen gulden) toegezegd voor deeerste herstelwerkzaamheden aan het beschadigde wegennet rond Los Angeles. Nog eens 239 miljoen dollar (ongeveer 460 miljoen gulden) wordt als het kan vrijgemaakt voor leningen. Het aantal slachtoffers van de aardbe ving is inmiddels opgelopen tot 46. Dins dagnacht werd het stoffelijk overschot van een man en een vrouw gevonden onder het puin van hun woning. Volgens de autoriteiten zijn in ziekenhuizen in Los Angeles bijna 4.500 gewonden be handeld. Duizenden mensen kampeerden giste ren nog in parken en noodcentra. Ande ren sloten zich aan bij steeds langer wor dende rijen voor benzinestations, le vensmiddelenwinkels, waterpompen en transportmiddelen. Een groot aantal mensen schrok 's morgens om 6.10 uur wakker door een naschok met een kracht van 4,4 op de schaal van Richter. Sinds de aardbeving van maandagochtend werden ruim 500 naschokken geregistreerd. FOTO REUTER RICK WILKING De Federale Rampendienst (FEMA) zei gisteren dat misschien rond 500 miljoen dollar (1.000 miljoen gulden) wordt uit gegeven aan herstelwerkzaamheden en hulpverlening. De dienst kwam daarmee terug van een eerdere schatting van een miljard dollar (2 miljard gulden). FEMA meldde dat door de aardbeving ruim 2.500 mensen dakloos zijn geraakt. Extreem winterweer legt nog steeds het openbare leven in het noorden, midden en oosten van de Verenigde Staten vrijwel lam. Decimeters sneeuw en temperaturen tot veertig graden onder nul gooien het verkeer in de war, zorgen voor problemen bij de gas- en elektriciteitsvoor ziening en hebben al aan 87 mensen het leven gekost. Het gecombineerde effect van kou en wind windchill geheten zorgen voor temperaturen van 50 tot 65 graden onder nul. In Washington werden giste ren regeringsgebouwen geslo ten. Ook vandaag kunnen de ambtenaren thuisblijven. Alle scholen zijn gesloten omdat de leerlingen hun huizen niet kun nen verlaten. De burgemeester van Washington gebood giste ren alle 'niet-essentiële' bedrij ven op straffe van twee duizend gulden boete de deuren te slui ten. Dinsdag deed zich de bizarre situatie voor dat het in Alaska warmer was dan in het zuidelij ke Atlanta. In de oostelijke sta ten Maryland, Virginia, North Carolina en Pennsylvania beslo ten de energiebedrijven om hun klanten bij toerbeurt voor een half uur af te sluiten, omdat de centrales overbelast waren. Sommige mensen zijn doodge vroren in hun huis, omdat de elektriciteit en daarmee de ver warming is uitgevallen. Onder de slachtoffers was een baby die maandag in een onverwarmd huis in Dayton, Ohio, werd ge boren. Deze koudegolf is een van de ergste uit de Amerikaanse ge schiedenis. Maar er is verbete ring op komst: komend week einde wordt het aan de oostkust tot drie graden boven nul. „Een hittegolf', grapte een optimist.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7