OPRUIMING Limburg eist hulp van alle gemeenten 'Er moet voor vrouwen een aparte gevangenis komen' Binnenland Op weg naar het museum PTT Telecom in de slag met Gouden Gids Maij: Limburg wist van overstromingskans Buurman mag best worden afgeluisterd het is Nu De Beste Tijd Voor Een Perez Tapijt [.DONDERDAG 20 JANUAR11994 'Strafzaak tegen hartkleppenfabrikant' den haag De Consumentenbond heeft het openbaar ministerie verzocht het Amerikaanse farmaceutische bedrijf Shiley Incorpo rated, fabrikant van Bjórk S/ï r/ey-hartkleppen, te vervolgen we gens dood door schuld. Zeker 22 mensen zijn in Nederland overleden aan de gevolgen van een constructiefout van hun kunsthartklep van het Amerikaanse bedrijf. De Consumenten bond voert samen met één van de nabestaanden de zaak tegen het bedrijf. Het verzoek ligt inmiddels bij het gerechtshof nadat de officier van justitie onvoldoende aanleiding zag om tot ver volging over te gaan. Taxichauffeur niet besmet Rotterdam Taxichauffeur Van Leeuwen uit Capelle a/d Ijssel die in juli vorig jaar door een verslaafde werd gestoken met een injectiespuit is niet besmet met het HIV-virus of Hepatitis-B. Onderzoek van de GGD heeft dat uitgewezen. De verwonding met de injectiespuit veroorzaakte destijds veel opschudding on der taxichauffeurs bij het Rotterdamse Centraal Station. Gezamenlijk ontwerp voor fregat den haag Nederland, Duitsland en Spanje gaan samen een fre gat ontwerpen voor hun marine. Het contract daarvoor wordt volgende week in Maastricht getekend. De drie landen kopen ook materialen en apparatuur voor het schip gezamenlijk in. De bouw doen zij apart. De samenwerking tussen de drie landen zat al een tijdje in de pen, nadat eerder een poging van een groter aantal NAVO-landen was mislukt om samen een nieuw fregat te ontwerpen. Soesterberg wordt helikopterbasis utrecht Vliegbasis Soesterberg wordt de belangrijkste helikop terbasis van de Koninklijke Luchtmacht. Het plan waarin deze bestemming is vastgelegd, zal naar verwachting op korte termijn door het kabinet worden bekrachtigd. Op Soesterberg zullen on der andere de nieuwe Chinook- en Cougar-transporthelikopters worden gestationeerd. De vestiging op Soesterberg brengt werk voor zo'n 600 man luchtmachtpersoneel met zich mee. Advertenties en plattegronden in telefoongids PTT Telecom gaat in de slag met de Gouden Gids. De gewo ne PTT-telefoonboeken worden de komende jaren met adver tenties, plattegronden, open baar vervoer-informatie en an dere extra gegevens omge- j bouwd tot een uitgebreide ko- 1 pie van de Gouden Gids. Deze concurrentieslag in gidsenland Égi levert 200 banen op bij Teleme- ==3 dia, dat namens PTT Telecom 223 het telefoonboek te gelde gaat 5=ÈSj maken. PTT Telecom hoopt dat het SU3 mes straks aan twee kanten snijdt. Er wordt geld verdiend doordat de bedrijven moeten betalen voor de advertenties. Bovendien hoopt het voormalig f I staatsbedrijf dat het telefoon verkeer zal toenemen doordat de burgers meer in de telefoon- gids gaan bladeren. Het tele- - foonboek wordt volgens PTT Telecom nu al een miljard keer per jaar geraadpleegd vier keer zoveel als de Gouden Gids. Illegale bellers betrapt: even r 1 buitenland bellen rotterdam anp Vergeleken met het buitenland wordt er in Nederland echter maar weinig gebeld. De PTT-plannen zijn bij ITT Publimedia. uitgever van de Gouden Gids, met gemengde gevoelens ontvangen. De Gou den Gids kreeg tot nu toe exclu sief het adressenbestand van de PTT. maar daar zou op grond van nieuwe Europese regelin gen binnenkort al een einde aan komen. ITT-directiesecretaris M. Jan maat zegt rekening te houden met een tarievenslag en moge lijk omzetverlies. „Ze moeten in elk geval met lage tarieven star ten omdat ze zich nog helemaal moeten bewijzen. Gelukkig is de Gouden Gids een ijzersterke naam. We hebben jarenlange kennis en ervaring op deze markt en die haal je niet zomaar in. Het moment waarop PTT- Telecom deze stap zet vind ik trouwens ook niet zo slim geko zen. De economie heeft het im mers nog steeds moeilijk". VNG: 'Dit soort verzoeken om hulp ligt extra gevoelig De grote financiële nood waarmee de Limburgse Maas gemeenten zijn geconfronteerd door de recente overstro mingen van de Maas, moet voor een belangrijk deel wor den gelenigd door alle Nederlandse gemeenten geza menlijk. Die hulp zou moeten plaatsvinden in de vorm van een speciale, eenmalige uitkering uit het Gemeente fonds aan de gedupeerde Maasgemeenten. Die extra steun moet komen uit een korting op de reguliere uitke ringen aan de niet-getroffen gemeenten. maastricht Die dringende oproep aan zo wel kabinet als de Nederlandse gemeenten werd gisteren ge daan door de Limburgse com missaris van de koningin, Van Voorst tot Voorst en de Maast richtse burgemeester Houben, in diens hoedanigheid van voorzitter van de Vereniging van Limburgse Gemeenten (VLG). Van Voorst tot Voorst en Houben beklemtoonden nog maals de ernstige financiële problemen waarin de Limburg se Maasgemeenten zijn beland. De recente watersnood heeft grote schade aangericht aan ge meentelijke eigendommen, zoals wegen, sporthallen, riole ringen en kunstwerken. In een eerste reactie waar schuwde een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gisteravond echter dat in het algemeen dit soort verzoeken om extra of bij zondere uitkeringen buitenge woon gevoelig ligt. „Inhoudelijk kan en wil de VNG op dit Lim burgse voorstel nog niet reage ren. Maar ik wijs er wel alvast op dat het Gemeentefonds maar uit één pot bestaat. De ene uitgave gaat dus altij4 en per definitie ten koste van een andere", aldus de woordvoer der. Met hun oproep nemen Van Voorst en Houben stelling tegen de uitspraken van onder Amelsvoort van Financiën. Die benadrukte dat de bewuste schade in principe voor reke ning is en blijft van de getroffen gemeenten. Alleen in het uiter ste geval zou een noodlijdende gemeente onder financiële 'rijkscuratele' kunnen worden gesteld, op basis van de zoge noemde artikel-12-status. Volgens de beide Limburgse bestuurders dreigt laatstge noemde situatie voor een aantal Maasgemeenten zelfs werkelijk heid te worden. Voor de bestu ren van zowel de provincie als de Limburgse gemeenten is Van Amelsvoorts standpunt vol strekt onaanvaardbaar. De door watersnood getroffen provincie Limburg en de ge meenten aldaar waren exact op de hoogte van de kans op overstromingen. Rijkswater staat heeft vorig jaar alle ge meenten aan de Maas actuele 'overstromingskaarten' gege ven, waarop te zien was welke gebieden getroffen zouden kunnen worden door overstro mingen. Deze informatie was bovendien volledig openbaar voor de plaatselijke bevolking. Dat schrijft minister Maij- Weggen (verkeer en water staat) in een gisteren verzon den brief aan de Tweede Ka mer. De bewindsvrouw maakt hierin duidelijk dat Rijkswater staat geen enkele blaam treft bij de watersnood die de zui delijke provincie vorig jaar de cember onverwacht trof. heeft gisteren 'Watersnood Maas' ingesteld die maatrege len moet voorstellen om even tuele toekomstige waterover last te beperken. Op het speciale gironummer 777 van het Rode Kruis is in middels 20 miljoen gulden aan particuliere giften binnenge komen. In totaal heeft het na tionaal rampenfonds nu 38 miljoen gulden voor hulp aan de slachtoffers van de over stromingen. Het gironummer 777 blijft tot eind februari open voor giften. Bescherming privacy zakt naar lager plan de Tweede Wereldoorlog werd gegeven aan de eerste, moderne kranen in de Rotterdamse haven, die op dat moment werd herbouwd. Gisteren zijn twee van die kranen vanuit de Rijnhaven per drijvende bok verplaatst naar het Rotterdamse Maritiem Buitenmuseum. Op de foto een zogenoemde Kampnagel glij-balanskraan in de takels voor het transport. foto anp paul stolk Het belang dat aan bescher ming van de privacy wordt ge hecht, neemt af. De stichting Waakzaamheid Persoonsregi stratie stelt vast dat het daar mee sinds het begin van de ja- J Mooiste tapijten! 1 Grootste voorraad! m JA Laagste prijzen! PERZISCHE TAPIJTEN De politie heeft dinsdag een 19-jarige man en zijn 25-jarige zus in de Rotterdamse Schoon- derloostraat betrapt bij het bellen op andermans kosten. De twee hadden een telefoon zuiltje aan de gevel van een huis opengebroken, een 'lijn- tje' getrokken naar hun gepar- keerde auto en een meege- Directeur vrouwenvleugel nieuwe gevangenis Amerswiel: De stichting wordt daarin be vestigd door nog niet bekendge maakte resultaten van een ei gen, beperkt onderzoek. Daaruit blijkt dat burgers het niet erg vinden als anderen worden af geluisterd, gefotografeerd of op andere wijze in de gaten wor den gehouden. Volgens A. Mosshammer van Waakzaamheid Persoonsregi stratie is dit opmerkelijk. Uit eerder gehouden onderzoek is nimmer deze afstandelijke hou ding ten opzichte van anderen gekomen. Burgers lijken ten gunste van hun veilig heid bereid de bescherming van de privacy op een lager plan te zetten. Pas als de aantasting van de eigen privacy aan de orde komt, maken zij een voorbe houd. Tijdens een hasjproces, giste ren voor de rechtbank van Am sterdam, werd bekend dat de politie voor het onderzoek naar een drugsyndicaat op grote schaal mensen heeft afgeluis terd die niets met de kwestie te maken hadden. Met scanners werden telefoongesprekken vanuit auto's en met zaktele foons op de band vastgelegd. De politie ging vervolgens na of de stemmen overeenkwamen met die van de verdachten. Dui zenden burgers zouden er zo onbewust en onschuldig bij be trokken zijn geraakt. Volgens de officier van justitie, mr. Wortel, is het afluisteren van draagbare telefoons in principe toege staan: „De gebruikers van bij voorbeeld een autotelefoon val-, len buiten de strafrechtelijke bescherming van het telefoon geheim." In toenemende mate worden mensen in openbare gelegenhe den door camera's, microfoons of scanners gevolgd. Mossham- „dat v tbe- de pri- brachte telefoon aangesloten. Vanuit de auto werden ge sprekken gevoerd met het bui tenland. Op rekening van de aangesloten abonnees werd zo voor ongeveer 20.000 gulden verbeid. De benadeelden, een J particulier en een bedrijf, zul len niet voor de kosten op draaien. De politie vermoedt dat al enkele weken van de verbinding gebruik is gemaakt. Onderwijzer heeft meer kans op maagzweer Leerkrachten in het basisonder wijs hebben bijna zes keer zo veel kans op een maagzweer als andere beroepsgroepen. Dat blijkt uit onderzoek naar de re latie tussen werk en gezondheid van het Nederlands instituut voor onderzoek van de eerste lijnsgezondheidszorg (Nivel) uit Utrecht onder 100 huisartsen. Waarom dat zo is, meldt het on derzoek niet. Werknemers in de horeca, huishouding, politie en brand weer klagen vaak bij hun huis arts over angst en andere aan doeningen, en dan vooral niet te lokaliseren pijn. Werknemers in de industrie hebben last van botten, spieren en ogen. Proble men met hart en vaten door ho ge bloeddruk, komen meer voor bij mensen in leidingevende functies. Koks en kelners heb ben zes keer meer kans op hart- kramp. Schoonmaakpersoneel heeft vaker huidinfecties, sla gers hebben meer kans op in fectie aan hun vingers. heéfchugowaard elaine de boer „Er moet een aparte gevange nis voor vrouwen komen, die los staat van een mannenbajes. Vrouwelijke gevangenen verto nen heel ander gedrag dan mannelijke gevangenen en doen nauwelijks pogingen om te ontsnappen. Maar omdat ze meestal in een vrouwenvleugel van een mannengevangenis zijn ondergebracht, geldt voor hen wel hetzelfde regime en 'dezelfde bewaking. Onnodig." Dat zegt Bernadette van Dam, directrice van de nieuwe vrou wenvleugel Amerswiel (79 plaatsen) in Heerhugowaard. De afdeling is gisteren door staatssecretaris Kosto van justi tie is geopend. De vrouweneen heid wordt onderdeel van de nieuwe penitentiaire inrichting Westlinge. Eind dit jaar wordt de tweede fase in gebruik geno men, een mannenafdeling met 138 plaatsen. De vrouwenvleugel omvat vier afdelingen: een huis van bewa ring, een gevangenis, een drug vrije afdeling en een afdeling voor individuele begeleiding. De tweede fase is volop in aan bouw. Oorspronkelijk was die bestemd voor vreemdelingen, maar dat is door Justitie gewij- zigd in mannelijke gedetineer den. Voor de vrouwen heeft dat volgens Van Dam vervelende consequenties. Er zou aanvan kelijk minder strenge bewaking zijn. Nu komt er in verband met dubbele veilig- Staatssecretaris Kosto neemt genis. heidsring van een hek èn een muur met daarop prikkeldraad. Volgens Van Dam is zulke zware beveiliging-voor vrouwen niet nodig. „Vrouwen voelen zich schuldig over wat ze gedaan he- ben en vinden dat ze terecht vast zitten. Ze ontsnappen vrij wel niet", aldus Van Dam. „Meestal voelen ze zich zelfs dubbel schuldig, omdat door hun afwezigheid het gezin uit een valt en de kinderen de dupe worden van hun gedrag." Omdat de vrouwelijke gedeti neerden erg bezig zijn met hoe het thuis gaat en wat er met hun kinderen gebeurt, hebben ze volgens de nieuwe directrice bovendien weinig iriteresse voor het beveiligingssysteem van de gevangenis. „En om de zwakste schakel in de beveili ging te vinden, moet je je daar toch behoorlijk in verdiepen." Volgens Van Dam, die hiervoor vijf jaar hoofd van de vrouwen gevangenis in de Bijlmerbajes was, zijn vrouwen ook andere criminelen dan mannen. Maar liefst 62 procent is zogenoemd first-offender, zij plegen voor de eerste keer een misdrijf. Meestal gaat het om fraude of een ge weldsmisdrijf, zoals doodslag. Bij dat laatste hebben ze hun slachtoffer vaak zeer bewust uit gekozen: bijvoorbeeld de echt genoot die hen jarenlang mis handelde. „Het neersteken van een pomphouder bij een over val gebeurt nooit door een langer aankunnen, volledig doordraaien en bijvoor beeld hun kind vermoorden. Het verbaast haar eigenlijk dat er niet meer van dergelijke ge vallen zijn. „De maatschappij stelt i zulke dubbele eisen aan vrou wen. Ze moeten pit hebben maar niet teveel, anders hebben ze al gauw haar op hun tanden. Ze moeten kuis zijn, maar toch een beetje sexy. Ze moeten goed kunnen verzorgen, maar niet teveel zodat het beklem mend wordt. Het is verbazing wekkend dat zoveel vrouwen het redden", meent ze. Dat veel vTouwen het redden, blijkt uit de cijfers. In de Nederlandse ge vangenissen zijn 418 plaatsen tegenover 8.500 Voor mannen waren er al snel drugvrije afdelingen. Amerswiel is echter de eerste unit in Ne derland waar zo'n afdeling voor vrouwen is ingericht. De aan passingen in het regime voor vrouwen zullen daarentegen di rect door de mannen worden opgeëist, weet Van Dam uit er varing. Toch wil ze proberen in Amerswiel een vriendelijker re gime voor vrouwen te bereiken. De vrouwelijke gedetineerden zouden zich volgens haar veel vaker zonder begeleiding in het gebouw moeten kunnen bewe gen. Ook kunnen bezoekmidda gen voor kinderen worden geor ganiseerd. Dat dergelijke vrijheden bij mannen een groot veiligheidsri sico zouden opleveren, mag volgens Van Dam geen reden zijn, de soepelere regels aan vrouwen te onthouden. En het argument dat mannen ook recht hebben op zo'n kinderbe zoekregeling. snijdt volgens haar geen hout. „Het zijn im mers de vrouwen die in de thuissituatie de verantwoorde lijkheid en zorg voor de kinde ren hadden." Dat een vrouwengevangenis met een soepel regime toch risi co's op ontsnappingen zou ge ven, weegt volgens de directrice niet zo zwaar. „Al zou er eens één \touw ontsnappen, wat dan nog? Dat is dan niet de levens gevaarlijke crimineel, die enkele mensen met een mes heeft neergestoken. Maar waarschijn lijk een vrouw die al diezelfde avond thuis bij haar kinderen is te vinden." treft de bescherming v vacy de laatse jaren in gaande lijn zitten". De privacy moet wijken voor het oplossen van criminaliteit en fraude, al dus de woordvoerder. „Dat ligt vooral aan de politici. Die zien problemen op zich afkomen als toenemende criminaliteit en horen dat burgers zich niet meer veilig voelen". De stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie wil als ver volg op het beperkte onderzoek dit jaar een groter vervolgon derzoek uitvoeren. Het gaat er dan om vast te stellen hoe bur gers staan tegenover het begrip privacy. 'Extra geld in ruil voor opname asielzoekers' De Nederlandse gemeenten wil len alleen verantwoordelijk zijn voor de opvang van erkende asielzoekers, als het rijk daar ex tra geld bij levert. Gedacht wordt aan een bedrag van zo'n 260 miljoen gulden. Dit blijkt uit een gisteren uitgelekte noti tie van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Vandaag onderhandelen de VNG en het kabinet over de op vang van asielzoekers. Van het gevraagde bedrag is 60 miljoen gulden bestemd voor de koop van 5000 noodwo ningen a 12.000 gulden per stuk. Verder wordt 100 miljoen gevraagd ter bestrijding vqn ex tra bijstandskosten, en eenzelf de bedrag voor taal- en inbur- geringscursussen. Voor dit laatste heeft het kabinet kortge leden 32 miljoen extra per jaar uitgetrokken. Enkele maanden geleden is tussen de VNG en het kabinet afgesproken dat de gemeenten de verantwoordelijkheid krijgen voor de opvang van erkende asielzoekers, en het rijk de eer ste opvang blijft verzorgen. Vorige week is het kabinet ak koord gegaan met invoering van een wettelijke plicht voor ge meenten om erkende asielzoe- kers op te vangen. Die moet in de plaats komen voor de huidi ge bevoegdheid van het rijk om onwillige gemeenten een aan- wijzing te geven die hen dwingt huisvesting beschikbaar te stel len.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5