PW: schuld ligt bij de gemeente Alternatief plan voor Dorpsstraat Regio voor rechter Ruzie en bestuurscrises verscheuren Warntondse progressieve familie Licht in de duisternis Verwerking huisvuil Oegstgeest op schema Renovatie begraafplaats Groene Kerkje Ook vierde ambtenaar DONDERDAG 20 JANUAR11994 973 1 ijONI 1-356413 Ook de vierde van fraude ver dachte Leiderdorpse ambtenaar van de afdeling burgerzaken moet volgende week maandag voor de politierechter verschij nen. Dit blijkt uit de agenda van de Haagse rechtbank. Onlangs dagvaarde het open baar ministerie drie van de vier verdachten. Bij die gelegenheid liet de officier van justitie weten dat het onderzoek naar de vier de verdachte iets meer tijd in beslag neemt, omdat werd ver moed dat hij meer op zijn kerf stok heeft dan zijn collega's. Nu blijkt evenwel dat ook deze vier de gemeentemedewerker maandag voor het hekje van de Attractiepark Duinrell houdt politierechter in Leiden staat. OEGSTGEESTDe begraafplaats van de Willibrordkerk in Oegstgeest, ook wel Groene Kerkje genoemd, wordt dit voorjaar heringericht zodat er meer plek ontstaat. Ook heeft het college van kerkvoogden var. de hervormde gemeente een verzoek bij de gemeente Oegstgeest ingediend o een nieuw gebouwtje bij de karakteristieke kerk te mogen neerzetten dat voor diverse doeleinden kan worden gebruikt. Oegstgeest is akkoord met de herinrichting van de begraafplaats die ongeveer een kwart miljoen gulden gaat kosten. Oegstgeest draagt eer ton bij aan de renovatie. „Omdat het gaat om een algemene begraafplaats", aldus D66-wethouder M. Poelmans. De hervormde gemeente moet het restant zelf zien te financieren. De kerkvoogden wilden in het verleden de begraafplaats wat oppervlakte betreft uitbreiden. De vraag naar begraafcapaciteit is niet afgeno men maar door oude graven te ruimen en andere delen op te knappen ontstaan nu toch meer mogelijkheden op hetzelfde grondoppervlak. „Ook de planten en de paden moeten worden vernieuwd en enkele bomen weggehaald, want er is veel achterstallig onderhoud. Uiteindelijk zullen er in totaal dertig graven bijkomen", aldus P. Schaap coördinator van het Groene Kerkje. Het 'multifunctionele gebouw' dat de kerkvoogden willen neerzetten, is onder meer bedoeld als ruimte voor kinderopvang tijdens diensten. Dit bouwplan staat echter nog in de kinderschoenen. foto hielco kuipe. Banenmarkt bij Duinrell Winkeliers naar Kamer van Koophandel terdag 22 januari Het viertal wordt verdacht nenmarkt om vakantie- het achterover drukken legesgelden. Hiermee zijn vol- zoenmedewerkers voor de pe riode van 1 april tot en met no- gens justitie presentjes gekocht vember te kunnen aantrekken, feesten gehouden. Voorts Tussen 13.00 en 16.00 uur is ie- i eigen zak zijn stoken. De gemeente Leiderdorp heeft de vier vervangen door tij delijke krachten. Er zijn zelfs ambtenaren ingehuurd van an dere gemeenten. Indien de worden veroordeeld, ligt voor de hand. dereen die wil werken op Duin rell welkom in de kleine zaal van restaurant De Schaapskooi. Dit jaar heeft Duinrell weer meer medewerkers nodig dan in voorgaande jaren, omdat het nieuwe Tiki-bad open gaat. Dit tslag bad wordt het grootste water park van Europa. Geurende narcissen, hyacinten, blauwe druifjes of fleurige tulpjes. In een decoratief rieten mandje. Wat een verrassing, zo midden in de winter. Voor slechts De vijftien winkels en bedrijven uit de omgeving van de Oegst- geester Dorpsstraat laten een alternatief verkeersplan ontwer pen voor het kruispunt Kenne- dylaan/Dorpsstraat en de Dorpsstraat. Met dat plan willen de vijftien reageren op de voor stellen die de gemeente onlangs deed in het Verkeersplan 2000. Daarin werd de mogelijkheid opengelaten om het gebied autoluw te maken, zeer tegen de zin van de middenstand. In het plan van de gemeente wordt verwezen naar een even tuele afsluiting van de Almon- deweg in de toekomst. Dat idee, én de 'blunders' die in het verle den met de Dorpsstraat zijn be gaan nog vers in het geheugen, zorgden dat de middenstand di rect op zijn achterste benen stond. In een artikel in deze krant van afgelopen zaterdag werd het gemeentebestuur door verschillende winkeliers alvast als 'ondememersonvriendelijk' betiteld. Dat is op hun beurt de wet houders T. Kohlbeck (PvdA) en M. Poelmans (D66) weer is het verkeerde keelgat geschoten. „Er is geen sprake van afsluiten van de Dorpsstraat. Kom, die straat is net heringericht. Het buurtje verkommerde en door dat het is opgeknapt is het nu een leuk stukje dorp geworden", aldus Kohlbeck. Collega Poel- mans vult aan: „Ja het is waar als ze zeggen dat je er niet kan parkeren, maar dat is ook nooit de bedoeling geweest. Toch laten de middenstan ders het er niet bij zitten. Ze hebben de Kamer van Koop handel (KvK) gevraagd hen te helpen en die heeft weer een verkeersdeskundige in de arm genomen om een alternatief plan te ontwerpen dat binnen een maand op tafel moet liggen. „De bedrijven vrezen omzetver lies en hebben het idee dat ze niet worden gehoord. De ge meente kan wel zeggen dat er nog een uitgebreide inspraak periode volgt, maar ze hadden ook eerst met de firma's om de tafel kunnen gaan zitten voor dat de plannen naar buiten werden gebracht", aldus C. Broeksma van de KvK. Hij hoopt dat er een alterna tief plan komt waarin de bereik baarheid van de bedrijven blijft gewaarborgd en het gewraakte kruispunt veiliger wordt ge maakt zonder dat de leefbaar heid voor de bewoners er op achteruit gaat. „Het is altijd makkelijk kritiek leveren op de gemeente. Daarom laten we zelf een plan maken en hopen op die manier in gesprek te kun nen treden met de gemeente", aldus Broeksma. 'Verdrietig en boos' over verkeersplan OEGSTGEEST» „Ik ben verdrietig en boos 1 dat er in de gemeenteraad niet vóór de komende verkie-; f zingen van 2 maart besluiten zijn. genomen over het ver keersplan. Er had wat i vaart achter gezet moeten worden. Hier moet ik u echt onvoldoende voor ven." Dat waren gisteravond de weinig vleiende woorden 1 die het PvdA-raadslid gman sprak tegen WD- houder H. Rijks. Ook Vis- 3 van D66 en I. Kotter- n-Van de Vosse vai WD vinden het 'jammer' dat het verkeersplan niet sneller 1 ingevoerd kan worden. „Rijks zei dat het hem speet dat het plan niet eerder ter tafel kon komen maar er moet een uit gebreide inspraakprocedure j worden gevolgd en de afde ling van de gemeente die dat regelt, heeft het volgens Rijks druk. Wegman vindt het niet netjes dat de wethouder zich achter zijn ambtenaren ver schuilt. Rijks: Formeel zijn we te laat ja, maar zorgvul digheid in de inspraak staat 1 voorop." Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhui: Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifouno), Alphen a/d Rijn, of muok een ofsproak: tel. 01720-2210 Bureaucratie ten top Vervolg van voorpagina Lijsttrekker G. Slingerland van Progressief Warmond (PW) verwijt een ambtenaar van de gemeente Warmond het nodige. Toen zijn partij twee weken geleden de voor lopige lijsten inleverde, zou die hebben gezegd: 'Zo, alles is in orde'. En de betrokkenen leidden daaruit af dat hun werk erop zat, zeker omdat aan die voorlopige lijst de af gelopen twee weken niets veranderde. warmond paul van der kopij hennyvan egmond „Wat we eergisteren alleen nog moesten doen was 'fysiek ver schijnen tussen negen en drie' en een schriftelijke bevestiging krijgen voor de twee weken eer der ingeleverde lijst. Bureaucra tie ten top", aldus Slngerland. Of zijn partij het in haar pro testen ook over die boeg gooit, kan hij niet zeggen. Hij overlegt nog druk met zijn juridische ad viseurs, 'afkomstig van de lan delijke partijen'. „En gelukkig gaven de eerste contacten me goede moed." Volgens C. Borman, advise rend lid van de Kiesraad, is een duidelijke fout van de gemeente de enige ontsnappingsmogelijk heid voor Progressief Warmond. Hoewel hij niet op de zaak in houdelijk wil ingaan, blijkt uit zijn verhaal dat de progressie ven nauwelijks kans op succes hebben in een beroepsprocedu re. „Het Hoofdstembureau heeft drie mogelijkheden: of de lijst wordt zonder meer geldig verklaard, ongeldig of onder voorwaarden geldig. In het laatste geval krijgt de partij drie dagen de tijd om de fout te her stellen. Maar met te laat inleve ren kan dat natuurlijk niet", al dus Borman. Volgens hem is bepalend voor het besluit of Progressief War mond nog mee mag doen het antwoord op de vraag wie de belangrijkste fout heeft ge maakt. „Als de fout in hoofd zaak ligt bij de partij is de zaak duidelijk. De jurisprudentie is zeer strikt. Te laat is te laat, jam mer maar helaas", aldus Bor man, die uit de geschiedenis een aantal vergelijkbare zaken kent. In deze regio kwam ooit D66 twee minuten te laat voor de inschrijving. Een procedure bij de Raad van State leverde toen niets op. Sieraden weg bij inbraak oegstgeest Een fototoestel en sieraden zijn gisteren verdwenen bij een inbraak in een woning aan de Dorpsstraat in Oegstgeest. De bewoners kwamen 's avonds thuis en zagen al hun kastdeu ren en laden openstaan. Er waren geen braaksporen. Vermoede lijk is een valse sleutel gebruikt. warmond paul van der koou Twintig jaar lang oogde links Warmond als één grote familie. D66, PvdA en GroenLinks (of de voorgangers) leken niet te be staan. Progressief Warmond (PW) was het woord. Vorig jaar kwamen de scheuren. De ver kiezingen waren in aantocht en na vier jaar oppositie lonkte het pluche van de wethouderszetel. Maar die zetel komt er de ko mende vier jaar waarschijnlijk niets eens. Progressief War mond leverde de kandidatenlijst deze week te laat in en mag daarom niet meedoen aan de verkiezingen in maart. Raadslid A.G.M. Schavemaker dacht destijds dat hij lijsttrekker zou worden: „Want kritiek op mijn functioneren in de raads fractie had ik nooit gehoord." Het pakte anders uit. Het be stuur wilde een andere kandi daat naar voren schuiven: me vrouw N. van Mameren. Ze was vice-voorzitter van PW en burgerlid. Het dorp kende haar vooral van 'de bejaarden', 'de peuters' en nog wat maat schappelijke activiteiten. Ze moest, kortom, een stem- mentrekster worden. En een bruggenbouwer: „Want met CDA en WD liep het uitermate stroef aan tafel." Alleen, toen Schavemaker van haar kandidatuur hoorde, kwam het tot een keihard ge sprek. Volgens Van Mameren dreigde hij zich onmiddellijk te rug te trekken uit de raad, sa men met fractiegenote M. Dui verman. Het zou de fractie hal veren. En dat een paar maan den voor de verkiezingen. „Pure chantage en machtsvertoon", noemt Van Mameren het dan ook. Schavemaker herinnert zich het gesprek anders: „Ik vertelde haar dat ik haar niet geschikt achtte als lijsttrekker. Boven dien vond ik dat Marja (Duiver man -red.) en ik de nummers een en twee moesten worden, zolang we niet van het bestuur hadden gehoord dat we niet functioneerden in de raad." „Er zijn toen hele nare dingen gezegd", vat Van Mameren het gesprek samen. Het raakte haar persoonlijk, maar ook als PW- politica: „Want al een jaar zei den leden en bestuursleden wel degelijk dat er nieuwe gezichten moesten komen, die een nieu we lijn dienden uit te zetten." Tijdens een ledenvergadering begin november stapte haar be stuur op en kwam er een inte rim-bestuur met oud PW-wet- houder G. Slingerland. Er moest, zo kijkt hij terug, iets ge beuren: .Anders kon de partij niet meedoen aan de verkiezin gen." Op een nieuwe ledenvergade ring, twee weken later, werd de zelfde Slingerland plotseling verkozen tot lijsttrekker. Zelf noemt hij dat 'puur toeval': „Ik had niet direct de behoefte om lijsttrekker te worden. Eerste of zesde: het maakte mij niet zo veel uit." Schavemaker ziet dat anders: „Voor de vergadering belde Ge rard (Slingerland-red.) me op om te vertellen dat hij lijsttrek ker wilde worden. Ik had toen als een gek mensen kunnen ronselen, maar dan zou ik per soonlijke ambities boven het partijbelang stellen. En dat hoorde niet bij het PW zoals ik dat al 16 jaar ken." Wie schetste dan ook zijn ver bazing toen de vergadering werd bezocht door een flink aantal nieuwe leden: „En staan de de vergadering werd ook nog eens besloten om het reglement zó te wijzigen dat ook mensen die na de vorige ledenvergade ring lid waren geworden, mee konden stemmen." Hoe hard Slingerland nu ook roept dat nooit bewezen is dat hij stemmen heeft geronseld en de wijziging van de reglement zijn idee was, Schavemaker vindt dat het vertrouwen weg is. Uiteindelijk bleek geen enkel lid van de huidige fractie terug te keren. „En nadien heeft nooit iemand tegen ons gezegd hoe men het zaakje wil overnemen. Niemand vroeg ook welke be langrijke zaken er nu spelen in Warmond." Wat hem vooral steekt is dat de redder van nu, Slingerland, de partij acht jaar geleden 'in de steek liet': „Drie maanden na de verkiezingen stapte hij plots klaps op om daarna zijn gezicht nooit meer op vergaderingen te laten zien." Omdat Schavemaker 'een man van zijn woord is', beloof de hij tot de verkiezingen van maart aan te blijven als raadslid. Of hij daarna lid blijft, laat afhangen van de nieuwe koe van PW. „Wat ik daarvan tot i toe gemerkt heb, is dat-ie haa staat op de huidige. Zo ze Slingerland dat er geen nieui sporthal komt, terwijl wij alt zeiden dat-ie er wel kan kom als er voldoende geld oversch na het huisvesten Vi stellingen." Het D66-deel van PW gij door de 'Slingerland-coup' o eens nadenken over de kleur. Was PW nog wel e milie of was het een gezinne geworden, een GroenLinks-^ zinnetje om precies tezij Want de nummers een tot met vier op de lijst komen die hoek. Nu is mevrouw 1 Mameren de eerste om toe geven dat D66 relatief wein actieve leden aan PW leve Maar alleen al de gedachte d je PW niet als één grote fami ziet. Dat zou vroeger beurd zijn, mijmert Van Mam ren: „En u kunt er var dat we er de komende verder over nadenken. Zek wanneer PW niet meedoet, kr gen we daar alle tijd v leiderdorp» De bewoners en winkeliers van de Leiderdorpse Splinterlaan stoorden zich er al maanden aan, maar nu is de verwaarloosde, ongebruikte bloemenkar eindelijk uit het straatbeeld verdwenen. Dinsdag is de kar weggehaald en gisterochtend is het gat gedicht met stoeptegels. De bewoners van de Splinterlaan hadden vooral last van de onoverzichtelijke bocht die verkeersgevaarlijke situaties opleverde. De winke liers klaagden er over dat hun etalages niet te zien waren en over het gebrek aan licht in hun winkels. „Als die kar weg is heb ik eindelijk weer een beetje zon in m'n zaak", zo zei Wolter Wuller van kapsalon Sibi Jan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Inwoners werken goed mee Oegstgeestenaren werken goed mee aan het scheiden van afval. Nu al wordt elke week bijna vijf kilo groente-, fruit- en tuinafval per huishouden opgehaald, ter wijl de gemeente al tevreden zou zijn met 4,8 kilogram. Ook leveren inwoners van Oegstgeest al veel oud papier in. In 1992 werd 58 procent van het papier ingezameld. Rond de eeuwwisseling moet dat 60 pro cent zijn. Uit een onderzoek van de pro vincie over de jaren 1990, 1991 en 1992 in Oegstgeest blijkt dat in het jaar 2000 het overgrote deel van het huisvuil in deze ge meente gescheiden wordt inge zameld. Tenminste, als op de huidige voet wordt doorgegaan. Voor glas geldt dat in 2000 85 procent moet worden gerecy cled. Dat percentage is nu al zo hoog in Oegstgeest, maar daar van moet een groot deel ook op kleur worden ingezameld en dat gebeurt in Oegstgeest nog niet. Van al het chemische huisaf val behoort negentig procent zijn weg te vinden naar milieu box of afhaaldienst. Toch wordt maar net iets meer dan een kilo per huishouden ingezameld, terwijl dat meer dan twee moet zijn. Het gemeentebestuur hoopt echter dat voor het jaar 2000 recht te zetten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20