'Uitdrukking van hoop' L Kerk Samenleving Aartsbisdom deelt zorg over priestertekort Melanchtonprijs voor prof. dr. C. Augustijn c DONDERDAG 20 JANUAR11994 BUITENLAND KORT Joodse gemeenschap De bestuursleden van de joodse gemeenschap van Pa rijs kunnen het er niet over eens worden wie hun voor zitter moet worden. De zaak dreigt zelfs voor de rechter te komen. In november zijn deelverkiezingen gehouden voor de vervanging van de helft van de 26 bestuursle den. Dat heeft een overwin ning opgeleverd voor de libe rale joden op de orthodoxen, die tot dan toe de meerder heid hadden. Beide groepe ringen hebben nu dertien ze tels in het bestuur. Sindsdien wordt er eindeloos onder handeld over het voorzitter schap. De scheidende voor zitter, Benny Cohen, wil zijn plaats best afstaan aan de winnende liberalen, maar hij verbindt daaraan voorwaar den die voor deze groepering onaanvaardbaar zijn. Dissident i van de Zuidko- dissidenten, predi kant Moon Ik-hwan, is op 76-jarige leeftijd overleden aan een hartaanval. Dat heeft het Zuidkoreaanse persbu reau Yonhap bekendge maakt. De presbyteriaanse predikant werd in 1989 aan gehouden na een 'illegale' reis naar Noord-Korea. Hij werd tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens schending van de nationale veiligheid, die niet-offïciële contacten met Noord-Korea verbiedt. In oktober 1990 werd hij wegens zijn slechte gezondheid en hoge leeftijd voortijdig vrijgelaten. In juni 1991 werd hij opnieuw gear resteerd, nu beschuldigd van het leiden van demonstraties tegen de regering. In oktober van dat jaar deed hij mee aan een hongerstaking van meer dan 1300 'gewetensgevange nen'. Daarmee wilden zij hun vrijlating afdwingen en bereiken dat de strenge vei ligheidswetten zouden wor den afgeschaft. Vorig jaar kwam hij weer op vrije voe ten. Kathedraal De kathedraal van Christus de Verlosser, die in 1931 op bevel van Stalin werd opge blazen, wordt op dezelfde plaats aan de oever van de ri vier de Moskva herbouwd. Dat heeft het gemeentebe stuur van Moskou besloten. De kathedraal was eens 's werelds grootste orthodoxe kerk. Een woordvoerder van de vereniging die zich voor herbouw van de kathedraal beijvert, zegt dat de gelovi gen inmiddels meer dan 50 miljoen roebel (ongeveer 65.000 gulden) bijeen heb ben gebracht. Hoeveel de to tale kosten zijn, wilde hij niet zeggen. De herbouw neemt ongeveer tien tot vijftien jaar in beslag. Zendelingen Een marxistische Colom biaanse guerrillagroepering, de Colombiaanse Revolutio naire Gewapende Krachten (FARC), heeft twee Ameri kaanse zendelingen ont voerd. Volgens een woord voerder van de politie heeft de groep het gemunt op Amerikaanse burgers en be langen in Colombia als pro test tegen de aanwezigheid van Amerikaanse soldaten in het land. De zendelingen, Steve Welch en Timothy Vandyke, werden ontvoerd na een bestorming van het zendelingskantoor in Villa- vicencio, 70 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Bogota. Uit vrees voor toe komstige aanvallen van de FARC hebben het leger en de politie de veiligheidsmaatre gelen bij Amerikaanse con sulaten, zendingskantoren en bedrijven opgevoerd. jjPONC Het aartsbisdom Utrecht herkent 'volop' de zorg van pastores over het toenemende priestertekort. Dat schrijft vicaris-generaal P. Rentinck aan de ruim 200 priesters, di akens en pastoraal werk(st)ers die eind vo rig jaar een brief ondertekenden van enkele pastores uit de dekenaten Eist en Wagenin- gen. In die brief werd gepleit voor verrui ming van de bevoegdheden van pastoraal werk(st)ers, openstelling van het ambt van diaken voor vrouwen en ontkoppeling van priesterambt en celibaat. Volgens Rentinck houdt de leiding van het aartsbisdom al jaren rekening met het groeiende priestertekort. In 1990 en 1991 werd in het bisdom gesproken over het be noemingenbeleid. In deze gesprekken, die resulteerden in een beleidsnota, bleek dat er behoefte was aan discussie over het ker kelijk ambt. In november 1991 verscheen de brochure 'Pastoraat, ambt en wijding', waarin gepleit wordt voor voorbereiding en viering van sacramenten in de gemeen schap, waardoor de zorg voor de sacramen ten minder exclusief bij de priester rust. Grondslag voor het benoemingenbeleid is een 'pastoraal beleid dat streeft naar vita lisering van de plaatselijke geloofsgemeen schap als mededraagster van pastoraat, met name door de ontwikkeling van het pasto raat samen met de ambtsdrager(s)', schrijft Rentinck. Het bisdom streeft naar de ont wikkeling van parochies tot 'geloofsgemeenschappen van bewuste en zelfstandige christenen, die elkander weten te dragen in het geloof. In de brief kondigt Rentinck aan dat in de toekomst drie parochies zonder eigen pries ter onder begeleiding van een diocesane werkgroep zullen 'groeien tot een parochie als mededraagster van pastoraat'. Het pas toraal beleid in parpchies, dekenaten en diocesane raden blijft volgens hem een be langrijk gespreksthema. Paus benoemt gedelegeerde in Israël VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren aartsbisschop Andrea Cordero Lanza di Montezemelo benoemd tot eerste gezant van het Vaticaan in Israël. De Israë lische regering benoemde Sch- mouel Hadas tot speciale verte genwoordiger bij de Heilige Stoel. De benoemingen volgen op de ondertekening van het akkoord tussen Israël en het Va ticaan op 30 december. Wereldraad van Kerken vergadert in Zuid-Afrika Wereldraad achter prikkeldraad JOHANNESBURG Het Centraal Comité (breed bestuur) van de We reldraad van Kerken verga dert vanaf vandaag voor het eerst in Zuid-Afrika. „Het is een uitdrukking van onze hoop", zei medio vorig jaar de toenmalige secretaris-generaal van de wereldraad, dr. Emilio Cas tro, op de vraag of gezien de spanningen in het land, de keuze voor Zuid-Afrika niet wat te voorbarig was. Onlangs werd besloten om de zitting niet in Johannes burg, maar even daarbui ten in een apart conferen tieoord te houden. Uit vei ligheidsoverwegingen. JOHANNESBURG NPA/ANP» De vraag aan het adres van Cas tro kwam van dr. Karei Blei, hervormd afgevaardigde uit Ne derland. En nog steeds vindt hij Zuid-Afrika als locatie 'te voor barig', zegt hij in Kerkinforma tie, het orgaan van de Samen op Weg-kerken. De andere Neder landse afgevaardigde, drs. Aukje Westra (gereformeerd), vraagt zich af wat de wereldraad voor uitstraling kan hebben, als hij zo is weggestopt? Ook dr. Allan Boesak, voor malig predikant en nu één van de toplieden van het ANC, ver klaarde onlangs in ons land het tijdstip van de wereldraadverga dering ongelukkig te vinden. Ie dereen is in Zuid-Afrika immers druk voor de verkiezingen van 27 april. En: „Aan een bezoek van de Wereldraad aan de hui dige president De Klerk zit toch iets onwelriekends. Uniek is het wel, de vergade ring op Zuidafrikaanse bodem. Ruim dertig jaar lang heeft de kerkelijke organisatie jaarlijks uit het anti-racismefonds vooral het humanitaire werk van het ANC en andere zwarte organi saties in Zuid-Afrika gesteund. Toen Nelson Mandela in 1990 in Genève de wereldraad toe sprak, dankte hij voor de steun die de raad hem had gegeven. En zijn vrouw Winnie voegde Nelson en Winnie Mandela tijdens de vergadering van de Wereldraad v dankten daar voor de steun die de organisatie hen had gegeven. eraan toe dat 'onze strijd ner gens beter werd begrepen'. Intussen volgde de wereld raad de Zuidafrikaanse regering uiterst kritisch. In 1987 bijvoor beeld verklaarde de wereldraad dat hij de Zuidafrikaanse rege ring theologisch gezien als 'on rechtmatig' zag. Regeringen, al dus Castro toen, worden im mers door God ingesteld om het goede te doen en zich voor de onderdrukten en de armen in te spannen. Duidelijke taal. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC), die de wereld raad heeft uitgenodigd, is nog steeds ernstig bezorgd over de situatie in het eigen land. Aan deze kwestie zal het Centraal Comité dan ook relatief veel aandacht besteden, net als aan de nog altijd zeer moeizame re latie tussen de zwarte kerken en de invloedrijke blanke Neder duits Gereformeerde Kerk (NGK), jarenlang steunpilaar van de apartheid. Verschillende zwarte voorgangers lieten Cas tro, toen hij in 1991 Zuid-Afrika bezocht, weten dat de NGK nog steeds niet als lid van de we reldraad moet worden toegela ten. En Boesak benadrukte dat de wereldraad zich moet uit spreken over het beleid van de kerken in Zuid-Afrika. Een boei end agendapunt dus. Er is nog een moeizame rela tie die op de agenda van de we reldraad prijkt: die met de RK Kerk. Sinds de oprichting in 1948 is 'Rome' altijd de grote af wezige geweest. En ondanks moeizame pogingen leken het Vaticaan en de wereldraad nau welijks dichter bij elkaar te ko men. Intussen heeft zich wel een hoopvol teken voorgedaan. Vorig jaar zomer vond in het Spaanse Santiago de Compos- tela een wereldraadconferentie plaats, waaraan voor het eerst de RK Kerk officieel deelnam. Daarin lieten vertegenwoordi gers van de pauselijke raad voor de eenheid der christenen we ten positief te staan tegenover een oecumenische viering van het jaar 2000. Van geheel andere aard is een ander 'hot item' op de agenda van het Centraal Comité: de tussenstand van het in 1988 door de wereldraad gestarte 'decennium van kerken in soli dariteit met vrouwen', waarbij vooral de schijnwerper gezet zal worden op het geweld tegen vrouwen en de vrouw als slacht offer van racisme. Het is waar schijnlijk een merkwaardige sa menloop van omstandigheden dat deze kwestie juist in Zuid- Afrika aan de orde wordt ge steld: anderhalf jaar geleden werd een onderzoek gepubli ceerd waaruit bleek dat het aan tal verkrachtingen in Zuid-Afri ka het hoogste is ter wereld. De Wereldraad van Kerken in Zuid-Afrika. Een unieke gebeur tenis? Zelfs sommige deelne mers zetten er hun vraagtekens bij. In hët zeer afgelegen, luxu euze conferentieoord boven Jo hannesburg herinnert hooguit het uitzicht op een township de deelnemers tijdens de drukke conferentie aan het land waar ze te gast zijn. Verder had het een congrescentrum in elk an der heet land kunnen zijn. Het geweld in Zuid-Afrika heeft ertoe geleid dat de verga dering niet in de stad zelf, maar in een conferentiecentrum der tig kilometer buiten de stad wordt gehouden. „Wereldraad achter prikkeldraad", schertsten de journalisten toen ze het om muurde en electronisch be waakte centrum binnenkwa men. Maar een Zuid-Afrikaan voelt zich zelfs hier niet op zijn gemak. In een brief op alle ka mers wordt de gasten aangera den de vuurwapens bij de afde ling veiligheid af te leveren. In zijn eerste openingstoe spraak voor het Centraal Comi té benadrukte secretaris-gene raal K. Raiser dat de vreugde voor wat bereikt is in Zuid-Afri ka, niet blind mag maken voor datgene wat nog gedaan moet worden. De kerken zullen in de toekomst hun rol moeten spe len als bewaakster van de de mocratie, aldus Raiser, die het ook vanzelfsprekend vond dat kerkleiders er in deze fase voor kiezen hun gaven op het politie ke vlak te benutten. Hij kondig de aan dat er een verklaring over de situatie in andere delen van Afrika in voorbereiding is. Harare kanshebber voor assemblée '98 JOHANNESBURG» ANP» Harare, de hoofdstad van Zim babwe, staat eerste op de voor dracht van het uitvoerend co mité van de Wereldraad van Kerken voor de plaats, waar in 1998 de achtste assemblée wordt gehouden. Daarmee zijn de kansen van Amsterdam aan zienlijk verkleind. Komende maandag wordt een definitief besluit genomen. BRETTEN DPA» De Nederlandse kerkhistoricus, prof. dr. C. Augustijn, is onder scheiden met de Melanchton prijs van de Duitse stad Bretten. De prijs, waaraan een geldbe drag van 15.000 mark is verbon den, wordt hem 19 februari overhandigd. Augustijn (65) was van 1968 tot en met 1993 hoogleraar kerkgeschiedenis aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij is vooral bekend geworden door zijn biografie van Erasmus (1986), die in het Duits, Engels, Italiaans en Spaans is vertaald. De prijs is genoemd naar de in Bretten geboren kerkhervor mer en humanist Philipp Me- lanchton (1497-1560), vriend Maarten Luther. Bisschoppen: gelovigen moeten meer in bijbel lezen UTRECHT ANP» De rooms-katholieke bisschoppen van Neder land roepen de gelovigen op meer de bijbel te lezen. Zij vrezen dat door de drastische daling van het kerkbezoek veel katholieken in hun le ven nauwelijks meej" met de bijbel in aanraking komen. Bovendien zijn de bisschoppen veront rust door de aantasting van de 'unieke plaats' van de bijbel in het godsdienstonderwijs. De bisschoppen schrijven dit in hun brief 'Neemt en leest', die ze in verband met Bijbel zondag (30 januari) hebben geschreven. Zij her denken hiermee de publicatie van twee ency clieken over de bijbel: Providentissimus deus (1893) en Divino afflante spiritu (1943). De bisschoppen vragen zich af in hoeverre de gelovigen zich werkelijk laten leiden door het Woord van God, waarvan de bijbel de neerslag is. Zij roepen vooral de pastores en de vrijwilli gers in de kerk op de bijbel 'een belangrijker plaats te geven in het leven van de kerk'. Het komt voor dat mensen jarenlang in een kerkelij ke werkgroep zitten zonder hun bijeenkomsten te beginnen of af te sluiten met een bijbellezing. „Hoe kunnen wij een cultuur van de heilige Schrift bevorderen, wanneer de bijbel in eigen kring geen centraler plaats inneemt", vragen de bisschoppen zich af. HET WEER HANS VAN 5 Ontketende straalstroom \Ge"] Een loodgrijs wolkendek, sa menhangend met een zwak front, zorgde gisteren voor een donkere, druilerige dag. Het leek allemaal wat saai, maar toch waren er weer opmerkelijke verschillen in den lande. Het front vormde de scheidingslijn tussen koude landlucht en een wat mildere luchtsoort boven de Noordzee en lag vrijwel stil langs de lijn Groningen-Leiden. Aan de zuidoostkant van het front werd koude lucht uit Frankrijk aangevoerd, waarbij de neerslag als regen, maar ook als ijsregen en sneeuw viel. Limburg maakte nog deel uit van een groot gebied in West- Europa, waar het kwik niet of nauwelijks boven nul uit kwam. In onze regio, precies onder het frontvlak, bleef het nevelig en kil met nu en dan motregen bij 4 graden. De kop van Noord- Holland en Friesland lag aan de gunstige kant van het front, zo dat het daar in de loop van de dag opklaarde. Hier was de in vloed van het zeewater duide lijk; het kwik steeg er tot 7 gra den. Het zwakke frontjevan woensdag is de eerste van een serie. Bovendien moet gevreesd worden dat de neerslaggebieden vooral tegen het einde van de week meer activiteit gaan verto- nen. Aanleiding voor de oplevende Atlantische depressies is de tweede grote kou-inval van deze winter aan de Amerikaanse oostkust. Dat gebeurde ook al ij de laatste decemberweek. Een paar dagen later moest het be scheiden wintertje bij ons er aa geloven. Nu is het verhaal wei nig anders. Ter compensatie van de ver naar het zuiden uit gezakte kou aan gene zijde van de oceaan, wordt in de atmos- gewekt, die de komende dagen als een golf over Europa naar het oosten rolt. Morgen ligt bij IJsland een niei we, energieke depressie met een kerndruk van 950 millibar en als tegenhanger het Azoren- hoog(1040 millibar). Daartus senin staat een harde zuidwes ter, waarbij het kwik tijdelijk to circa 10 graden oploopt. Zater dag is de stroming meer west met een koeler weertype, verge zeld van opklaringen en een bu Later in het weekeinde worden onder een ontketende straal stroom nieuwe, snellopende sto! ringen op ons land afgevuurd De Lf ling g -eilig' cretai feereen warme tegenstroom opjlijk te zegt z Boven de sp door i dat e met d nen. I groots huizei letten ,heid". komei .Om HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag af en toe zon en vrijwel overal droog, behal ve in Schotland. Morgen veel bewolking en van het noordwesten uit regen. ongeveer 8 graden, mor gen enkele graden hoger. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe wat regen of motregen. Middagtemperatuur van 8 graden aan zee tot onge veer plus 3 in de Arden- Noord- Midden-Frank- Wolkenvelden, ook af en toe zon en in het noord westen plaatselijk wat re"- gen of motregen. Elders vrijwel droog. Middagtem peratuur in de westelijke helft oplopend naar ongeveer 8 graden, in het oosten naar ongeveer 4 graden. Portugal: Perioden met zon en droog. Koel met middagtemperaturen aan zee van onge veer 12 graden, 's Nachts landinwaarts plaatselijk lichte vorst. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en geleidelijk iets afnemende bungheid. Maximumtempe ratuur ongeveer 17 graden. Spanje: Flin rOO. bewolkt o «gen S| hlge| h 19 temperatuur Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. nige perio nog van Biskaje meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur aan de Costa's van 10 graden bij Barcelona tot 15 plaatselijk ten WEERRAPPORTEN matige vorst. VRIJDAG 21 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden tot Zon op 08.34 Zon onder 17. Maan op 11.57 Maanonder02 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.43 22.18 enkele buien. Aan Laag water 04.45 17.26 noordenwind. Maxima aan de zuidstran- den rond 18 graden. Marokko: Westkust: Veranderlijk bewolkt en een enkele bui. Koud met maxima van onge veer 14 graden. Tunesië: Veel bewolking en vooral in het noorden soms veel neerslag. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 14 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen af en toe zon en waar schijnlijk droog. Naar het oosten toe sta pelwolken en kans op een bui. In het Rhónedal staat een stevige mistral. Iets hogere maxima van ongeveer 5 graden. In de Franse Alpen en Pyreneeën loopt de temperatuur op 2000 meter op tot ongeveer 0 graden, vandaag in de Fran se Alpen bij veel wind nog min 8 graden. Italië: Perioden met regen, mogelijk ook on weer. Plaatselijk valt er veel neerslag. Maxima van 4 graden in de Po-vlakte, 13 bij Rome en circa 16 op Sicilië. In de'Alpen en Dolomieten wolkenvelden, veel wind en kans op lichte sneeuw. Temperatuur op 2000 meter hoogte la ter ongeveer min 3 graden. Weerrapporten 19 januari 19 ui heid keuri .0 gin h te ve makt colle post; hem gel, 1 echtt te tn drog Rotterdam Twente Vlissingen Bordeaux Brussel Cyprus i toe z Koeln Griekenland en Kreta: Van het westen uit regen of buien. Mid dagtemperatuur aan zee rond 16 gra den, in het noordoosten rond 12 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust half tot z bewolkt en plaatselijk regen. Aan de zuidkust en op Cyprus af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 12 graden op de Dardanellen tot 20 op Cyprus. io 7 12 9 0.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18