'Milieu houdt niet van compromissen' Ruimtetelescoop werkt nu zoals het moet Wetenschap Kwaliteit universitaire studies op peil houden' 'Menselijk belang boven lijden van proefdieren' 'Studie naar gebruik van foetussen uiterst zinvol' Plaatsen van weerstation Brieven van plantkundige op Antarctica afgelast Hugo de Vries ontdekt WOENSDAG 5 JANUARI 1994 8/OEN DEN HAAG ANP Frans, Duits, Spaans, Portugees, Roemeens en Scandinavisch aan de Nederlandse universitei ten. In een aantal disciplines geniet Nederland 'wereldfaam', zoals taalkunde (de systemati sche analyse van structuur van taal). Het aandeel van Nederlandse wetenschappelijke publikaties in de wereldproductie is met 4,2 procent hoog, zeker in vergelij king met het aandeel van de Nederlandse publikaties op het gebied van natuur en techniek 1,8 procent) of van sterrenkun de (2,4 procent). Maar die gunstige internationa le reputatie van de Nederlandse universitaire studies moderne vreemde talen staat onder druk, vooral ook door recente bezui nigingen jn de personele sfepr. Hoewel deze studies 3,8 procent van de studenten trekken, be schikken ze maar over slechts 1,7 procent van het totale Ne derlandse wetenschappelijk personeel. De commissie bestaat uit 3 Bel gische en 3 Duitse hoogleraren, een Britse en een Nederlandse hoogleraar. Ze werd in 1992 in gesteld om de bewindslieden op onderwijs te adviseren over toe komstig beleid. Cohen gaat het advies bekijken in samenhang met vergelijkbare adviezen over kunstgeschiedenis en niet-wes- terse en klassieke talen. Hij streeft ernaar om voor deze stu dierichtingen een gezamenlijke strategische visie te ontwikke- De studies moderne vreemde talen aan de Nederlandse uni versiteiten kunnen internatio naal de toets der kritiek ruim schoots doorstaan. De kwaliteit van de opleidingen is hoog. Om dat zo te houden, moeten over heid en universiteiten meer geld uittrekken voor deze studies. Tot die conclusie komt de inter nationale verkenningscommis sie moderne letteren, in een ad vies dat dezer dagen aan staats secretaris Cohen (hoger onder wijs) is aangeboden. De com missie beveelt onder andere aan om meer, vooral jonge, we tenschappers aan te stellen. In de opleidingen moet boven dien ruimte komen om studen ten voor een periode van 6 tot 9 maanden in het buitenland te laten studeren. Nederlandse en buitenlandse universiteiten zouden ook gezamenlijke oplei dingen kunnen beginnen. De commissie spreekt zich uit te gen beperking van de studen tenaantallen. De commissie noemt geen con creet bedrag dat nodig is om deze en andere maatregelen te financieren. Ze adviseert wèl zowel de overheid als de univer siteiten zelf om de huidige budgetten aan te passen ten gunste van de moderne letter- De commissie is in het alge meen zeer te spreken over de kwaliteit van het onderzoek naar en het onderwijs in Engels, len. Hel menselijk belang bij dier proeven weegt bij voorbaat zwaarder dan het lijden van hel proefdier. Dit ondanks zeer op rechte pogingen van onderzoe kers om de ethische aanvaard baarheid van dierproeven goed af te wegen. Dit concludeert dierenarts Frans Stafleu in zijn proefschrift over ethische as pecten van dierproeven. Stafleu is hierop aan de universiteit van Utrecht gepromoveerd. Uit zijn proefschrift blijkt dat onderzoekers bij het beoorde len van dierproeven geen on derscheid maken tussen bij voorbeeld het belang van het bestrijden van de huidziekte psoriasis of van kanker. Beide groepen patiënten kunnen im mers baat hebben bij het on derzoek. Stafleu vindt dat onderzoekers en leden van de Dier Experi- ROTTERDAM De Britse studie naar het ge bruik van geaborteerde foetus sen om onvruchtbare vrouwen zwanger te laten worden is ui terst zinvol. Dat vindt prof.dr. G. Zeilmaker, hoogleraar fysiologie voortplanting aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam. Zeil maker was destijds betrokken bij de eerste geslaagde reageer buisbevruchting in Nederland. Dr. Roger Gosden van de Uni versiteit van Edinburgh onder zoekt de mogelijkheid eicellen van geaborteerde foetussen in te planten bij vrouwen die door eierstokproblemen geen kinde ren kunnen krijgen. De metho de wordt al toegepast bij mui zen. Dat onderzoek heeft overal geleid tot felle discussies. De Rotterdamse hoogleraar spreekt echter van een 'zeer ge wenste ontwikkeling', waarmee veel onvruchtbare vrouwen ge lukkig gemaakt kunnen worden. Door gebrek aan donor-eicellen In Florence gepromoveerde milieu-econoom Herman Cesar: 2 bij de be oordeling van dierproeven het te verwachten dierlijk ongerief zwaarder moeten laten wegen dan nu gebeurt. ,,De afweging doel-middel wordt op dit mo ment niet echt gemaakt. Je moet bij voorbeeld besluiten dat je voor een middel tegen kaalheid alleen de mildste vorm van dierproeven toestaat, of zelfs helemaal geen. Voor kan keronderzoek mag je wellicht verder gaan", aldus de dieren arts. Voor onderzoekers maakt het uit met welk soort dieren proe ven wordt gedaan. Experimen ten met apen worden minder toelaatbaar geacht dan proeven met ratten. De ondervraagde onderzoekers vinden het feite lijk ongerief bij aap en rat even hoog, maar vinden dat voor de aap blijkbaar erger dan voor de rat, concludeert Stafleu. Met het milieu sluit je geen compromissen. Eco-syste- men houden daar niet van. Ze kunnen heel veel hebben, maar ben je hun bufferzone voorbij, dan stort de zaak in. Voor de onlangs in Florence gepromoveerde econoom Herman Cesar (30) is daarover weinig twijfel mogelijk. «ii NICO HYLKEMA NPA Het beeld van econo mische en milieu overwegingen die elkaar bijten is maar al te be kend. Slechts een enkele maal hoor je het geluid uit economi sche hoek, dat bij produktiekos- ten ook de schade aan het milieu moet worden ingecalcu leerd. De politiek neemt er ken nis van en gaat over tot de orde van de dag. Als wetenschappers het niet eens kunnen worden over de schadelijke gevolgen van het zogeheten broeikasef fect, waarom zou je dan als po liticus impopulaire draconische maatregelen nemen? Dat is een kortzichtige redene ring, meent de jonge milieu- econoom Herman Cesar. Het probleem is dat eco-systemen een buffer hebben en je dus een hele tijd niets ziet. Dan ineens is het: boem! Hij verwijst naar de Zweedse meren. Lange tijd le ken die weinig invloed te onder vinden van de luchtvervuiling, die uit Engelse kolenmijnen kwam overwaaien. Tot de buf fercapaciteit op was en alle vis sen ineens dood gingen. Cesar: ,,Je kunt niet gokken op die buffercapaciteit. Dat geldt net zo goed voor het broeikasef fect. Op zich is het een effect dat zorgt voor het leven op aar de. Maar je moet er niet te veel mee sjoemelen. Het is onmis kenbaar dat het broeikaseffect door menselijk ingrijpen wordt versterkt. Minder zeker is, wat daarvan de gevolgen zijn. Het meest voor de hand liggende is een temperatuurstijging. Helaas is dat niet een mooi gelijkmati ge stijging, zo van warme zo mers en minder koude winters, maar dat gaat schoksgewijs met hete zomers, afgewisseld met koude, natte zomers." Wat dat schoksgewijze betreft maakt de econoom zich wel enige zorgen over de huidige klimatologische ontwikkelin gen. Hoewel hij erkent dat er geen enkel bewijs is dat de hui dige wateroverlast en een reeks van warme zomers iets met het broeikaseffect van doen heb ben. Maar, zo waarschuwt hij, het zijn wel allemaal records die worden gebroken. „Met milieu omgaan is omgaan met risico's. Risico's die levens bedreigend zijn. Je zegt ook bij defensie niet: we wachten eerst maar eens af tot het goed fout gaat. Wat wij nu doen is niet na tuurlijk. De mens probeert zich ■t2m0§l tegen bedreigingen altijd verde digend op te stellen. Bij het broeikaseffect doen wij dat evenwel helemaal niet." Hij ziet helemaal geen tegen stelling tussen economisch den ken en zorg voor het milieu. Waar dat wel het geval is, zo stelt hij, is dat het gevolg van korte-termijn-denken. Dat kor- te-termijn-denken is gevaarlijk. „Hoe langer je wacht, hoe gro ter het beroep is dat je op de weerbaarheid van het milieu doet. Als de rek eruit is. kunnen er rampen gebeuren. De Soci aal-Economische Raad heeft daarom ook aangegeven dat milieudoelstellingen op een ho ger plan moeten staan dan soci aal-economische." In die zin heeft Cesar kritiek op de aanleg van de Betuwelijn. Hoewel hier geen sprake is van schade aan eco-systemen die het leven op aarde mogelijk ma ken, vindt hij de kreet 'Neder land Transportland' niet zo ge lukkig. „Als dichtbevolkt land in een rivierdelta kun je je dat ei genlijk niet veroorloven. Boven dien schept het relatief weinig arbeidsplaatsen. Je kunt je beter richten op schone high-tech." Overigens is het transportbeleid typisch een voorbeeld van kor- te-termijndenken. „Het is toch absurd dat je door lage benzine prijzen overbodige transport - i op gang brengt met goederen, omdat het voordeli ger is varkens uit Nederland in Italië te laten verwerken en dan weer in te voeren als Parma ham. Dat geldt ook voor het feit dat overal op de wereld kerosi ne voor vliegtuigen accijnsvrij is. Dan stimuleer je onzinnige mobiliteit door lage vliegprij zen. En vliegen is niet bepaald milieuvriendelijk." Cesar, nu universitair docent aan de economische faculteit van de Katholieke Universiteit Brabant, beseft dat dit soort op vattingen onder collega-econo men geen gemeengoed zijn. „Velen vinden dit onzinverha len. Maar als je als econoom naar de lange termijn kijkt, zie je veel meer onzin. Waarom zou je in vredesnaam pesticiden ge bruiken, als je van tevoren weet dat je die over een aantal jaren tegen immense kosten weer uit het grondwater moet verwijde ren? Alleen omdat het nu goed koop is de oogsten te vermeer deren met pesticiden?" De jonge milieu-econoom is niet erg honkvast, zo blijkt uit zijn omzwervingen tijdens zijn onderzoek. Dat biedt zo zijn voordelen. Je kunt natuurlijk je onderzoek ook vanuit één goed instituut doen. Ik haal mijn in formatie liever reizend op. Bo vendien krijg je meer zicht op de internationale verschillen. In Amerika zie je bijvoorbeeld, dat ze het er daar heel moeilijk mee hebben een 'global view' te krijgen. Alles wordt afgemeten aan de Verenigde Staten, dat groot is." Twee foto's die de NASA op 13 januari publiceerde, gemaakt door de Hubble, vóór (links) e zo'n 50 miljoen lichtjaar. staan momenteel honderden vrouwen op de wachtlijst. „Ik ken Gosden goed. Hij is een ge wetensvolle collega. Zeilmaker vindt de mening van tegenstanders hypocriet. „Me nigeen vindt het normaal dat zelfs oudere foetussen na abor tus zonder meer in de prullen bak terecht komen. Waarom ze niet voor een goed doel gebrui ken? Bovendien maakt niemand bezwaar tegen het eventuele ge bruik van insuline van dode foetussen voor de behandeling van patiënten met suikerziekte en het zenuwweefsel van de on geboren vrucht voor mensen met de ziekte van Parkinson. Daar wordt nu ook onderzoek naar gedaan." Als er in Nederland dergelijk onderzoek zou komen vindt de Rotterdamse hoogleraar dat het wel goed moet worden voorbe reid en aan regels wordt gebon den. „Het zou niet goed zijn dat vrouwen zich bijvoorbeeld voor geld laten aborteren." I Iubble's Space Telescoop is, zo werd onlangs gemeld, met succes gerepa reerd. Het miljoenen kostende ballet van astronauten in de ruimte, dat over de hele wereld via de televisie live te zien is geweest, heeft gelukkig resultaat gehad. Wetenschappers zijn opgetogen over de foto's die de telescoop nu verschaft. De beelden die hij maakt van het heelal zijn nu inderdaad zo scherp als indertijd voorspeld was bij de lancering van het 10 ton wegende gevaarte. Dat gebeurde door een andere Space Shuttle, enige ja ren geleden. Toen de telescoop werd gelanceerd wa ren de verwachtingen hoog gespannen. Een sterrekijker in de ruimte heeft na melijk geen enkele last van de aardse at mosfeer die de scherpte van de waarne mingen aantast. Zelfs observatoria op bergpieken worden nog steeds gehin derd door de omringende aardse gor dels. De teleurstelling was daarom groot nadat de kunstmaan, eenmaal in positie, erg onscherpe foto's naar aarde had ver zonden. Onderzoek wees uit dat de enorme ingebouwde spiegel een afwij king vertoonde. Het ging om iets in de buurt van eentweeduizendste millime ter, genoeg om het resultaat sterk aan te tasten. Met behulp van computer-technieken slaagde men er wel in de beelden van het miljarden kostende project te verbe teren. Het duurde toch tot de jongste missie van de Amerikaanse Shuttle En deavour en het keiharde werk van de be manning aan de telescoop (die de afme tingen van een complete stadsbus heeft) voordat men voluit met Hubble aan de gang kon. Dubbeltje De ruimte telescoop is voor een groot deel het werk van Europeanen. Maar de structuur van het geheel heeft veel weg van een Amerikaanse spionage-satelliet, die nu eens niet naar de aarde maar naar het heelal kijkt. Indertijd werd voorspeld dat je vanuit Nederland kij kend met behulp van Hubble op de Eif- 'Leeuwenhoek' voor bioloog DeAntoni van Le hoekprijs, een bedrag van 12.500 gulden, is toegekend aan de bioloog drs. Martijn Gebbink (27). De prijs is maandagavond uitgereikt door prof. dr. P. Borst, we tenschappelijk directeur van het Nederlands Kanker Insti- tuut/Antoni van Leeuwen hoek-ziekenhuis (NKI/AVL). De prijs wordt elk jaar be schikbaar gesteld voor een jonge onderzoeker, die in het NKI/AVL baanbrekend werk heeft gedaan op het gebied van kankeronderzoek. Gebbink heeft enzymen on derzocht, die celdeling be vorderen en enzymen, die deze juist afremmen. Een verstoring van de balans daartussen kan leiden tot het Gebbink hoopt in maart te pomoveren op een proef schrift over dit onderzoek. Het plaatsen van het eerste Ne derlandse automatische weer station op de Antarctische pool kap (op 79 graden Zuiderbreed te) is afgelast. Diep teleurgesteld melden de twee Nederlandse meteorologen dr. LoukConrads en drs. Raimond Schorno van het Instituut voor Meteorologie en Oceanografie Utrecht (IMAU) dat hun tocht met rups voertuigen dwars door Antarcti ca niet doorgaat. Ze vertrokken inmiddels wel naar Nieuw-Zeeland in de hoop naar het Amerikaanse station Amundsen-Scott te kunnen doorreizen om daar in mini maal tien dagen hun appara tuur te beproeven. De Nederlanders zouden naar het Amerikaanse station op de geografische pool gaan om daar op 25 januari de Zweedse expe ditie te ontmoeten, die met drie kleine rupsvoertuigen vanaf het Scandinavische station Svea aan de kust onderweg was. Met de Zweden zouden zij terugrei zen, ijsboringen en atmosfe risch onderzoek met weerbal lonnen uitvoeren en (omstreeks 10 februari) het automatische weerstation plaatsen. Maar de Zweedse ploeg is op de heenreis halverwege in een gebied met gletscherspleten terecht geko men, dat onoverwinnelijk bleek. „Ze hebben de voor ons heel spijtige keuze moeten doen rechtsomkeert te maken. Onze geplande ontmoeting op de Zuidpool gaat dus niet door en onze tocht van 2300 kilometer over het ijs ook niet. Dat we nu niet het automatisch station kunnen plaatsen is ook van uit wetenschappelijk oogpunt heel jammer. We zijn nog druk in overleg over wat we alsnog kun nen uitvoeren. Onze apparatuur is immers aanwezig en we wil len die in ieder geval op Antarc tica testen. Vergelijking met ap paratuur van de Amerikanen kan heel interessant zijn", aldus drs. Schomo. AMSTERDAM ANP Een onderzoekster van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft bijna 400 brieven gevonden van de vroegere Amsterdam se hoogleraar plantkunde Hugo de Vries. De unieke ontdek king werpt een nieuw licht op verscheidene wetenschappelijke kwesties. De Vries, die leefde van 1848 tot 1935, schreef de brieven aan zijn Groningse vriend en collega Jan Willem Moll. De Amster damse onderzoekster 1. Stamhuis deed de vondst in de biblio theek van de Rijksuniversiteit Groningen. De brieven werpen onder meer een nieuw licht op de heront dekking van de genetische wetten die in 1866 door de Tsjechi sche plantkundige Gregor Mendel (1822-1884) waren geformu leerd. De herontdekking door onder anderen Hugo de Vries in 1900, wordt wel beschouwd als het begin van de moderne ge netica. In dat jaar schreef De Vries in een artikel dat de wetten, die hij had gevonden, al eerder waren gepubliceerd door Men del. Veel later rees er twijfel over de vraag of De Vries wel zo'n onafhankelijke herontdekker was. Uit de correspondentie met Moll blijkt heel duidelijk dat De Vries zelf geen enkel belang hechtte aan de eventuele heront dekking. Mendel wordt in de brieven pas genoemd in novem ber 1900, toen het werk van de Tsjech al wereldberoemd was. De brieven geven ook inzicht in het leven van Tine Tammes, die in 1919 de eerste vrouwelijke hoogleraar in de genetica werd. feitoren in Parijs een voorwerp zo groot als een dubbeltje zou kunnen onder scheiden. Bij de reparatie was ook de Zwitserse as tronaut Claude Nicollier betrokken. Hij verrichtte alle werkzaamheden met de robotarm. Naast 'het brilletje' voor de telescoop (de set speciaal geslepen cor rectie-glazen) werd ook nog een ander optisch instrument vervangen, ver nieuwde men de zonnepanelen (voor de noodzakelijke stroom) en onder meer de sensoren die de stand van de satelliet in de ruimte bepalen. Zonder deze serie re paraties was Hubble vroegtijdig tot (duur) ruimteschroot gedegradeerd. Vooral middelgrote mug blijkt malaria te veroorzaken WAGENINGEN ANP Vooral de middelgrote lijke malariamug veroorzaakt malaria bij mensen. Deze mug heeft zeker twee bloedmaaltij- den nodig voor elke keer dat ze eieren kan leggen. De kans dat zij een malariaparasiet over brengt is daardoor relatief groot. Dit blijkt uit een proef schrift van de Tanzaniaanse malaria-onderzoekster E. Lyi- mo. Zij promoveerde daarop onlangs aan de Landbouwuni versiteit in Wageningen. Malaria bedreigt meer dan 40 procent van de wereldbevol king. Per jaar worden meer dan 100 miljoen ziektegevallen gere gistreerd, waarvan 90 miljoen in Afrika. Geschat wordt dat er jaarlijks ongeveer één miljoen mensen aan malaria sterven. Volgens Lyimo neemt de weer stand van de mug tegen de ver schillendebestrijdingsmiddelen toe. Ook de afweer van de mala riaparasiet tegen bepaalde ge neesmiddelen neemt toe. Daar om moeten nieuwe bestrij- c dingsmethoden worden ont wikkeld. Voor het onderzoek j, naar malaria zijn meer dan 50.000 malariamuggen gevan gen. Meer donornieren door nieuwe i koelmethode MAASTRICHT» ANP Het groeiend tekort aan donor nieren in Nederland kan met 20 procent worden verminderd met een nieuwe koelmethode. Dat zegt woordvoerder Booster van het Academisch Ziekenhuis Maastricht. Op de traditionele manier wor den de organen op ijs gekoeld. Het is ongebruikelijk om nieren te transplanteren van donoren wier hart niet meer klopt. Het hart van zo'n hersendode moet kunstmatig aan de gang worden gehouden, om afsterven van de I organen zoveel mogelijk te voorkomen. In het AZM worden nu de nie ren op een speciale manier ge koeld, zolang zij nog in het li chaam zitten. Daarna legt men de organen in een perfusiema- chine, die gekoelde vloeistof door nieren pompt. De kwaliteit van de nier verbe- tert daardoor. Bovendien geeft de vloeistof die uit de nier wordt j gepompt aan, in welke staat het orgaan verkeert. Dat verkleint de kans dat niet of minder ge schikte nieren worden getrans planteerd. Miljoenen meer voor 'topzorg' DEN HAAG ANP Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) stelt dit jaar 7 mil joen gulden extra beschikbaar voor levertransplantaties. Dat blijkt uit een brief aan de zie kenhuizen. Simons geeft daarin aan hoe de 25 miljoen gulden wordt verdeeld die in 1994 is uitgetrokken voor uitbreiding van de topzorg. Bij topzorg gaat het om onder zoeken en behandelingen waar mee vaak grote investeringen in dure apparatuur en gespeciali seerd personeel zijn gemoeid. Voor uitbreiding van de facili teiten voor nierdialyse is 6 mil joen beschikbaar, voor bijzon dere neurochirurgie 3 miljoen, implanteerbaredefibrillatoren (voor hartpatiënten) 2,9 mil joen, neonatologie (gespeciali seerde zprg voor zieke pasgebo renen) 2 miljoen en voor radio therapie eveneens 2 miljoen. De resterende 2,1 miljoen is gere serveerd voor andere vormen van topzorg. Tomatenzaden in urine HENK HELLEAAA NPA De urine van een 72-jarige En gelsman zag er, vond hij, wat bruinig en troebel uit. De oud- plantenkweker meende daarin pitjes te kunnen onderscheiden, die hem sterk aan tomatenza den deden denken. Hij nam de proef op de som zo staat in het British Medical Journal en stopte de pitjes in een pot met steriele aarde. En ja hoor, er kwamen uiteindelijk prachti ge tomatenplanten uit. Medisch onderzoek bevestigde zijn vermoeden dat zich, als ge volg van een chronische ontste king van de dikke darm, een on natuurlijke verbinding (fistel) tussen darm en blaas had ge vormd. Daardoor konden deel tjes van de darminhoud in de blaas en daarmee in de urine terecht komen. De Engelsman bleek van deze fistel overigens niet of nauwelijks last te heb ben. Het leek hem toch beter om het gat door de chirurg te laten dichten. ,1 SC OG

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8