In Sarajevo bestaan geen verwende kinderen meer Fileproblemen bij Digitale Stad Minachting voor de kiezer Feiten &Meningen 'Conflict in Bosnië is ziekte' WOENSDAG 19 JANUAR11994 AMSTERDAM THEA V De belangstelling voor het informatieproject Digitale Stad blijkt zo groot dat die stad vrijwel onbereikbaar is geworden. Duizenden mensen hebben de afgelopen dagen tevergeefs een poging gedaan in het informa tiesysteem te komen. De Digitale Stad speelt zich af in het cultureel cen trum De Balie in Amsterdam. Het gaat om een groot opgezet communicatieproject, in samenwerking met Hacktic-netwerk. Iedereen met een computer, een modem en telefoonaansluiting kan in principe in het netwerk rondneuzen. Wie niet beschikt over deze ap paratuur, kan op een tiental plaatsen in Amsterdam terecht, waar terminals ter beschikking staan. Via de Digitale Stad is het mogelijk onderling te c ren of in allerlei databestanden te kijken. Het informatieproject had de beschikking over 20 te lefoonlijnen, waar men zich kan aanmelden om in het systeem te komen. Sinds het project zaterdagavond van start ging. hebben 7.000 computerfanaten de stad bezocht. De belangstelling bleek zo groot dat maan dag duizenden mensen tevergeefs trachtten in het systeem te komen. De Balie werd dan ook overspoeld met telefoontjes van teleurgestelde mensen, die uit sluitend een in-gesprekstoon hoorden. Balie-medewerkster Marleen Stikker: ,,We zijn conti nu bezet en inmiddels hebben 2.000 mensen zich als bewoner laten inschrijven. Dit houdt in dat je als ge bruiker bent geregistreerd met een eigen postbus, waardoor je ook met anderen kunt communiceren. Daarnaast kun je ook als gast van de stad in het sys teem rondkijken." Veel mensen komen volgens Stikker af op het nieuw tje. De verwachting is echter dat het geen eendags vlieg zal zijn. „Zelfs om vier uur 's nachts worden er nog verkie zingsprogramma's ingekeken", weet Stikker. De grootste belangstelling gaat echter uit naar het raad plegen van allerlei archieven. Ook de informatie van het stadhuis in Amsterdam geniet veel interesse, evenals informatie over kunst en cultuur. Het Centraal Station, de plek vanwaar wereldbestemmingen zijn te bereiken, maag zich eveneens in een grote belangstel ling verheugen. De Digitale Stad heeft inmiddels extra PTT-lijnen aan gevraagd, maar het is nog niet duidelijk of die ook snel gerealiseerd zullen zijn. Niet alleen vanuit Nederland wordt de stad elektronisch bezocht, ook buitenlandse computerfanaten tonen belangstelling. Elke morgen vraagt Amela Muratovic zich af waarom ze eigenlijk zou opstaan. Als ze de dunne stem metjes van haar zoontjes hoort, weet ze het weer en staat ze op om aan een nieuwe koude dag te be ginnen. „Soms zou je wil len dat je niet wakker werd", zegt ze zacht. SARAJEVO AIDA CERKEZ In de dagelijkse hel die de Bosnische hoofdstad Sarajevo is geworden, probeert de 33-jarige Amela haar emoties uit te scha kelen. Al haar gedachten zijn praktisch en gericht op de vraag hoe ze de twee kinderen, haar man, moeder en haarzelf door de oorlog moet slepen. Vandaag was het eerste wat ze dacht: „Nee, het is vanmorgen niet warmer dan gisteren. Het is weer te koud om het haar van de kinderen te wassen, maar ik kan het ook niet nog plakkeriger laten worden." Uiteindelijk hees ze zichzelf uit bed om een vuurtje te stoken en water op te zetten voor thee. Amela Muratovic heeft al haar creativiteit nodig om haar fami lie maaltijden voor te zetten die in elk geval een gevarieerde in druk wekken. Op hoeveel ma nieren kun je de blikjes makreel en cornedbeef bereiden die de hulporganisaties naar Bosnië sturen en waarmee de meeste inwoners van Sarajevo het al bijna twee jaar moeten doen? De problemen van een beleger de stad dienen zich voor een moeder van twee zulke jonge kinderen in uitvergrote vorm aan. Hoe vaak ze het ook te ho ren krijgen, Arman van 2,5 en Eldin van 14 maanden begrij pen nauwelijks wat 'dat hebben we niet' betekent. „Soms ben ik de hele morgen bezig ze zover te krijgen dat ze hun bittere thee opdrinken", zegt Amela. „Suiker is er niet, iets v s bin nenkrijgen voor ze in de kou op de po gaan." Soms is het nodig dat Amela zich aan gevaar blootstelt. „Ik heb de was moeten doen in de rivier de Miljacka, terwijl er op me werd geschoten en met het koude water tot halverwege mijn kuiten", vertelt ze. Voor de oorlog in april 1992 uit brak had zowel Amela als haar man, de 31 -jarige Edin Murato vic, een goede baan bij het dag blad Oslobodjenje. Ze hadden Een hond kijkt toe als een inwoner v van voedselhulp van de VN. een huis gebouwd in het zuiden van Sarajevo, op een heuvel die over de stad uitkeek en genoten koffie drinkend op het balkon van het uitzicht. De wijk werd echter al snel een van de groot ste slagvelden van de belegerde stad en het gezin vluchtte naar het huis van Amela's moeder in een zuidoostelijke voorstad. Toen Servische soldaten de voorstad omsingelden, kregen ze van de gemeente een flat in de buurt van het centrum van Sarajevo, die door een Servisch gezin was achtergelaten. „Ik maak nog altijd de meubels van een ander schoon en ik voel me hier niet thuis. Alles wat van mij was is vernietigd", zegt Amela. Toen Eldin werd geboren, op 19 oktober 1992, leek Sarajevo al in niets meer op een gewone stad. Er was geen water, elektriciteit of voedsel. De mensen leefden van dag tot dag en verbrandden hun boeken om te kunnen ko ken en het warm te houden. „We hebben alleen Hemingway nog over", zegt Edin over de bi bliotheek van het gezin. Wat elders gewoon zou zijn, kan in Sarajevo worden ervaren als een zegen. „Het is nu beter om dat we elke vierde dag vier uur lang elektriciteit hebben", zegt Amela. „Als de stroom weer uit gaat, draait mijn maag zich om. Dan moet ik weer vier dagen in het donker zitten. Als alles goed gaat tenminste en ze de elektri sche leidingen niet weer stuk schieten." Als de kinderen naar bed zijn, zitten hun ouders in het donker. Ze durven niet met de gaska chel aan te gaan slapen, als er al gas is. „Hij kan wel uitgaan en dan heb je een flat vol gas en ga je dood", zegt Edin. „Maar je moet hem wel zo lang mogelijk aan houden." Ze praten over dingen die ze voor de oorlog deden: winkelen, wandelen, uit eten gaan. Van de toekomst maken ze zich geen voorstelling. De vraag die voort durend door ieders hoofd speelt is: Wanneer komt er aan deze waanzin een eind? „We weten dat we in een gevan genis leven, maar we weten niet waarom", zegt Edin. „We weten <Iat we niets hebben misdaan. Het ergste van alles is dat we niet eens weten tot hoe lang we zijn veroordeeld. Soms dansen ze in de koude flat met de kinderen, niet voor de lol, maar om het een beetje warm te krijgen. „Als ik naar bed ga, denk ik aan al die men sen in de wereld die hun kleren uittrekken als ze gaan slapen", zegt Amela. „Wij trekken kleren aan en hebben het nog koud." Voor ze onder de dekens gaan, kijken de ouders nog even bij de kinderen. Ze beloven zichzelf dat, als ze de oorlog overleven, ze ervoor zullen zorgen dat de jongens nooit onderscheid zul len maken op grond van natio naliteit, godsdienst of ras. „Ze weten niet wat een appel is, of hoe een hotdog smaakt, maar ze zijn niet zo veeleisend als kinderen elders", zegt Amela. Ze glimlacht en zegt: „In Saraje vo bestaan geen verwende kin deren meer." VN-secretaris-generaal Boutros Ghali in Nederland GENEVE BOB KROON MEDEWERKER VN-secretaris-generaal Bout ros Boutros Ghali is gister avond aangekomen in Neder land voor een driedaags be zoek. Hij werd op Schiphol verwelkomd door minister president Lubbers en zal tij dens zijn bezoek onder meer praten met de premier en mi nister Ter Beek van defensie. Daarbij komt ongetwijfeld de vertraagde uitzending van een versterkt Nederlands bataljon naar Bosnië aan de orde. Bout ros Ghali kwam uit Genève, waar medewerker Bob Kroon met hem sprak. „Als de lidstaten van de Vere nigde Naties via de NAVO een militaire beslissing willen af dwingen in Bosnië, moeten ze daarvoor ook de politieke wil kunnen opbrengen. Zolang dat niet gebeurt, kan de VN weinig anders doen dan verder onder handelen, humanitaire hulp bieden en een uitbreiding van het conflict naar de buurlanden voorkomen." Zo pareert VN-se cretaris-generaal Boutros Ghali de steeds luider wordende kri tiek dat de VN in Bosnië met zich laten sollen. In een gesprek aan de vooravond van zijn offi ciële bezoek aan Den Haag wijst Boutros Ghali erop dat hij zijn speciale vertegenwoordiger voor ex-Joegoslavië, Yasushi Akashi, opdracht heeft gegeven een 'operationeel plan' uit te werken voor de ontzetting van het vliegveld van Tuzla voor hu manitaire vluchten. De optie van eventuele luchtaanvallen op de Servische stellingen rond het vliegveld 'is daarin ver werkt'. Hiervoor heeft Boutros Ghali ook zijn politieke adviseur Goulding naar Brussel gestuurd voor overleg met NAVO-secre- taris-generaal Wörner. Maar tij dens het interview toont de Egyptische VN-topman weinig persoonlijke animo om de Ser viërs met geweld tot rede te dwingen. „Denkt u werkelijk dat de NAVO bereid is militair in te groot gevaar dat de oorlog zich dan uitbreidt, misschien wel tot de hele Balkan. Ik zeg u nog maals, het is niet aan de VN, maar aan de lidstaten om de politieke wil op te brengen om zo'n prijs te betalen en de sol daten te leveren." „Wat luchtacties ter bescher ming van de blauwhelmen be treft, als het Unprofor-com- mando (de VN-vredesmacht in Bosnië, red.) daarom vraagt, zal dat gebeuren. Die regeling be staat al maanden. De ontzetting van Tuzla is echter een geheel nieuwe, zeer specifieke ontwik keling." Moet de internationale gemeen schap het kat-en-muis spel van de Serviërs eindeloos blijven ge dogen? „Heeft u een andere oplossing? vraagt Boutros Ghali, kenne lijk geïrriteerd. „Het conflict in Bosnië is een ziekte, een kanker die talloze slachtoffers eist. Maar als een patiënt in een zie kenhuis ligt, breek je toch zijn therapie piet af, al duurt het 4, 5 of 6 jaar? je kunt niet zeggen dat de VN in Bosnië hebben gefaald omdat de patiënt na 2 jaar nog niet is genezen. We hebben 2 miljoen mensen in leven ge houden en uitbreiding van de oorlog weten te voorkomen. Dat noem ik geen mislukking. Je mag niet eisen dat alles in 2 we ken wordt opgelost." Desondanks wordt de diploma- tieke druk op de Serviërs opge voerd met de nieuwe dreiging van luchtacties, al was het al leen maar om de geloofwaar digheid van de NAVO te redden. In dit verband wijst Boutros Ghali op de plotselinge toezeg ging van de leider van de Bosni sche Serviërs, Radovan Karad zic, de aflossing van het Cana dese contingent in Srebrenica door een Nederlandse eenheid niet langer te dwarsbomen. „Die zaak wordt in de eerstko mende dagen geregeld." De Servische eis dat de Nederlan ders niet zwaarder bewapend mochten zijn dan de afgeloste Canadezen noemt de secretaris generaal 'een technische kwes tie, die de Unprofor-comman- danten ter plaatse maar moeten bekijken." Op zijn gespannen verhouding met de Franse Unprofor-com- mandant generaal Cot wenst de VN-topman geen commentaar te leveren. „Het is geen kwestie van het al dan niet verlengen van zijn contract eind maart, want zijn benoeming was wat de VN betreft niet aan die ter mijn gebonden." Met andere woorden, als Cot in navolging van zijn even gefrustreerde voorgangers Morillon en de Bri- quemont er de brui aan geeft, dan is dat zijn zaak. Frankrijk zou inmiddels zijn gevraagd voor Cot.een passende opvolger te leveren, maar Boutros Ghali wil daar geen commentaar op geven1.! Het aanbod van islamitische landen om 15.000 blauwhelmen te leveren, wordt momenteel door de Veiligheidsraad over wogen. „Maleisië en Bangla desh hebben troepen toege zegd, maar het gaat om passen de uitrusting. Daarover wordt nu met bevriende landen ge praat. We moeten bij de keuze van soldaten voor de vredes macht natuurlijk ook rekening houden met politieke factoren. We moeten neutrale blauwhel men hebben, geen troepen die op een of andere manier bij een conflict betrokken kunnen ra ken. Dat geldt voor Bosnië en ook voor Somalië. Boutros Ghali zegt met 'verlan gen' uit te zien naar zijn bezoek aan Den Haag. „Het is mijn eer ste bezoek als secretaris-gene raal, maar ik ben tientallen ke ren in uw land geweest, eerst voor studie, later als Egyptisch minister. Ik wil de Nederlandse regering en de bevolking mijn dank overbrengen voor de fan tastische inspanningen die Ne derland zich voor de VN heeft getroost, vooral in de Derde Wereld. Ik hoop ook weer eens een nieuwe haring te kunnen genieten, zo uit de hand en bij de staart." WIM STEVENHAGEN ROTTERDAM De politieke mores van dit moment duiden op een toenemende verloede ring van de politiek. Politici doen alsof het land van hen is en alsof het belas tinggeld hun persoonlijke eigendom is, waarover zij en zij alleen kunnen be schikken en beslissen. De afgelopen week leverde een oogst op van drie zeer in het oog springende ge vallen. Minister Bukman van landbouw probeert zijn CDA-collega op Economi sche Zaken over te halen de gasprijs voor tuinders maar niet te verhogen met het oog op de aanstaande verkie zingen. Het CDA staat slecht in de pei lingen en het zou voor die partij nog wat slechter kunnen uitpaldcen als de tuinders, die traditioneel CDA stem men, het nu ook laten afweten. Na aanvankelijk te hebben volstaan met 'geen commentaar' is premier Lub bers van het CDA nu toch met een fer me veroordeling gekomen van zijn par tijgenoot Bukman. De veroordeling gaat overigens gepaard met de bekende toe- dekkingstechniek van Lubbers. Bukman is fout geweest, maar iedereen maakt wel eens fouten, zand erover. Niks zand erover, Bukman hoort na zo'n afschu welijke blunder gewoon van het toneel te verdwijnen. Maar ja, de premier heeft niet zoveel op met ons staatsrecht en is bovendien zelf ook niet brandschoon. Menigeen zal zich nog herinneren hoe onze premier onbekommerd de zakelijke belangen van zijn familiebedrijf, Flollandia Kloos, in Koeweit aan de orde stelde tijdens een officieel bezoek als minister-presi dent. In een ander land reden om on middellijk af te treden. Dan is daar meneer De Grave van de WD. Amsterdam zit zonder burge meester nu Van Thijn van de PvdA plot seling is opgestapt om de overleden mi nister van binnenlandse zaken Dales op te volgen. Van Thijn had bij zijn vertrek het fatsoen om op te merken dat hij het niet eens is met de strategie van de PvdA die nog gauw even voor de verkie zingen een nieuwe PvdA-burgemeester op het pluche wil hijsen. Hij ging zelfs nog een stap verder door te suggereren dat het een kandidaat van D66 zou moeten zijn indien deze partij inder daad de winst uit de peilingen bij de verkiezingen weet te verzilveren. De PvdA-strategen kregen echter steun uit onverwachte hoek van WD en CDA. Meneer De Grave, wethouder van Am sterdam, bestond het om rond te toete ren dat D66 nog een paar maatjes te klein is voor de burgemeesterspost van Amsterdam en het CDA vond dat er in de verdeling van burgemeestersposten vooral geen verandering dient te ko- In beide gevallen wordt een grote min achting getoond voor de kiezer, voor ons dus. Wij zullen door onze stem wel uitmaken of D66 groot genoeg is om een burgemeester voor Amsterdam te leveren en ook de verdeling van burge meestersposten over de politieke partij en wordt mede door onze stem be paald. Als PvdA en CDA bij de komende verkiezingen flink verliezen dan dienen zij gewoon minder burgemeesters te le veren en daarmee uit. En ten slotte hebben we daar Kok, onze koene PvdA-minister van financiën. Hij heeft 4 miljard gulden te veel belasting geheven in het afgelopen jaar. Kok weet wat-ie daarmee wil doen. De minima moeten er beter op worden. Kok koopt gewoon stemmen voor zijn partij van ons geld. Te veel geheven belastinggeld dient gewoon te worden teruggegeven aan de mensen en bedrijven die dat geld op tafel hebben gelegd, niet meer en niet minder. Dit partijpolitieke gekonkel met ons geld en met onze openbare ambten moet maar eens tot een voltooid verle den gaan behoren. U hebt daar invloed op, door straks bij de verkiezingen dat aan de leidende politici te laten weten, door even niet op hen te gaan stem- WU?KG|£lE<qEWHEIP A A\j KiflW f ijl f"" k tEÜB6|É'iEyia|.rtirnr~"^ YAÜ fp^ I .„Hoe We ook. N schuwen, oireiwÉ-i01 HEggöt wé. hier toch E6K1 &AH£Wp(X)(je^ y "l HOUiq... r-r-^ APVOUrl |CoN»f*4V» Wr&fieJ mulHu* e~ |bv>t* F IjCöOfHA^ l vueieo i «ft»*»"!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2