Gillhaus zoekt een topclub Haarhuis weergaloos in Australische hitte Sport lllllllflilililRtKVSlIJRÜl BOLLEN i, ERS COM PLEET. V ER Z 0 R GD N RRR RMERIHR Q 2wi 'OENSDAG 19 JANUARI 1994 -chef rob onderwater. 0 Van der Zee naar Kozakken Boys amsterdam I lans van der Zee is volgend jaar trainer van Ko zakken Boys. De huidige oefenmeester van Quick Boys te kende een contract voor een jaar. De door het bestuur van de Werkendamse zaterdageersteklasser benaderde Van der Zee heeft even bedenktijd nodig gehad voordat hij zijn 'jawoord' gaf. Met name de reis-afstand (een 'retourtje' Amsterdam - Werkendam is goed voor bijna 160 kilometer) was voor de Amsterdamse trainer een reden om nog eens goed over de stap na te denken. Dat hij uiteindelijk besloot het wel te doen. heeft alles met zijn nieuwe club te maken. „Kozakken Boys is een grote naam in het zaterdagvoetbal. En er zijn mogelijkheden om met die club snel weer om de hoogste plaatsen te gaan meedoen." Holl en Vlasveld verlengen contract leiderdorp» Leo Holl blijft nog een jaar bij RCL. Deze week kwa men de Leidedorpse vierdeklasser en de oefenmeester een ver lenging van een jaar overeen. Holl werkt momenteel aan zijn eerste seizoen bij RCL. Holl is oud-speler van de Bloemerd-club. Koudekerk kan ook volgend seizoen rekeken op trainer Peter Vlasveld. De oefenmeester van de zaterdagafdelingsclub begint dan aan zijn vierde Quick Boys klopt Alphense Boys katwuk» Zaterdageersteklasser Quick Boys won gisteravond in een oefenduel met 2-0 van Alphense Boys. De Alphense hoofd klasser keek bij rust reeds tegen een 1 -0 achterstand aan. Fred Kanbier en De Jong (eigen doelpunt) tekenden voor de treffers in dit pittige duel. waarin Katwijkers Martin Steenvoorden en Hans Rovers geblesseerd uitvielen. FC Lisse versloeg zondagt weedeklasser SJC met 2-1. Den Braai en Ras scoorden voorde zaterdageersteklasser, Paul Pijpers verzorgde de tegentreffer. Verrassende zege Van der Sterren wükaanzee» Tot ieders verrassing heeft Paul van der Sterren de afgebroken partij met Gata Kamsky in winst omgezet. De Ameri kaan had kennelijk slordig geanalyseerd, want hij maakte twee duidelijk aanwijsbare fouten. Een verkeerde lopermanoeuvre bij de 71e zet werd door Van der Sterren voortreffelijk afgestraft en enige zetten later moest Kamsky capituleren. De stand in deze match is nu weer gelijk, 1-1. Wiersma slaagt niet in winstpoging Leeuwarden Uitdager Harm Wiersma leek gisteren in Leeuwar den allesbehalve aangeslagen door de nederlaag in de zeven tiende partij van de tweekamp om de wereldtitel dammen. Hij begon zeer ambitieus aan het achttiende duel, maar mocht ruim drie uur later blij zijn met remise. Titelverdediger Alexei Tsjizjov zag zijn voorstel tot deling van de punten na 45 zetten geaccep teerd, waardoor hij zijn minimale voorsprong behield. Met nog twee partijen te spelen leidt de Rus met 19-17. Van Rooy voor derde keer gestraft luik» Het bestuur van de Belgische voetbalclub Standard Luik heeft de Nederlandse spelverdeler Frans van Rooy voor de derde keer teruggezet naar de B-selectie. Dit gebeurde na negatieve uitlatingen van hem in de Nederlandse pers.. npa-verslaggever De marktwaarde van Hans Gill haus stijgt met de week, de inte resse vanuit het buitenland loopt daarmee parallel. De tref zekere spits van Vitesse, zestien goals in zeventien wedstrijden, vindt het daarom weer eens tijd andere lucht op te snuiven. „Ik heb het bij Vitesse prima naar m'n zin, maar het is mijn ambi tie om terug te gaan naar een club op het niveau van PSV. Dat is heel gezond, denk ik". Het is het noodlot van een club die niet tot de top behoort. Het overkwam FC Twente vorig jaar februari met Ronald de Boer, nu is het de beurt aan Vi tesse. Twee weken geleden be gon het op Monnikenhuize 'een beetje te rommelen' toen Peter Gerards, zaakwaarnemer, liet doorsijpelen dat er in Duitsland, Spanje en Griekenland 'hele concrete belangstelling' voor Gillhaus bestaat. „Het lijkt me heel leuk om het nog een paar jaar ergens anders te proberen", zegt de op een na (Litmanen) produktiefste aan valler in de eredivisie. „Dat kan in Nederland, maar makkelijker in het buitenland. Het zal een financiële kwestie worden, want ik heb bij Vitesse nog een con tract tot volgend jaar zomer". De geboren Helmonder, een zoon van een gewezen beroeps militair, groeide op in Delft, Zutphen en Vught en woonde daarna in Den Bosch en Aber deen. „Ik hou van verandering, dat past een beetje bij mij. Mis schien", zegt hij in Tunis, waar de net-dertiger met Oranje is neergestreken, „wordt het wel hetzelfde als in Aberdeen. Maar ik kan mezelf dan nooit verwij ten dat ik het niet heb gepro beerd". Zijspoor Ton van Dalen fronst in En schede zijn wenkbrauwen. Gill haus was bij PSV op een zij spoor beland, een dik half jaar voor het WK'90 in Italië bezorg- Hans Gillhaus: terug bij Oranje. de hij hem een lucratief con tract bij Aberdeen. „Gillhaus heeft het daar de eerste zeven maanden prima gedaan, maar toen hij terugkwam van het WK heeft hij alleen maar lopen zei ken". Ineens deugde er niets meer. De club was te klein, Aberdeen een saaie stad. Gillhaus ontkent het niet. „In het begin was alles nieuw én leuk. Maar tijdens het WK kreeg ik heimwee naar het niveau dat ik bij PSV gewend was. Daar verlangde ik naar terug. Het tempo in het Schotse voetbal lag me veel te hoog, er was te weinig overzicht. Maar ook de manier van benadering van de technische staf en de manager stond me helemaal niet aan. Ik had geen plezier meer in het voetbal en ging me aan alles ir riteren. Dan krijg je een sneeuwbaleffect en wordt het van kwaad tot erger". Hij had, zegt-ie, de buik vol ARCHIEFFOTO van het Engelse voetbal. „Het was een ervaring, maar ik had het wel gezien". Er was belang stelling voor hem van clubs om je vingers bij af te likken, Chel sea, Aston Villa, Glasgow Ran gers, Borussia Dortmund en Manchester United. Maar op één uitzondering na (Aston Vil la) vertikte Gillhaus het te laten zien hoe hij er fysiek aan toe was. „Ik kan me best voorstel len", zegt hij nu, „dat iemand helemaal gek is van het Engelse voetbal". Hij niet. „De tijd bij Aberdeen heeft mij eigenlijk al leen maar bevestigd wat ik altijd al vond van het Engelse voet bal". Niks dus. „Dan is het kof fers pakken, een verhuisbedrijf bellen en wegwezen". Accepteren Terug naar Nederland, waar hij acht maanden met de armen over elkaar zat. Hij trainde mee bij PSV 'dat me perfect heeft opgevangen', maar hij zat wel zonder club. „Toch heb ik er nooit aan getwijfeld dat er geen andere club zou komen. Er was steeds interesse, dat hield me een beetje op de been. Maar hoe langer ik bij PSV rondliep, des te meer ging ik accepteren. Op zeker moment had ik er zelfs vrede mee dat ik geen club had. Dat is niet goed, maar het sluipt er automatisch in. Een vorm van aanvaarding, denk ik". Vitesse werd zijn redding, op de voorlaatste dag van de trans ferperiode. FC Twente haakte eerder af uit een oogpunt van kapitaalvernietiging en telde na het vertrek van De Boer een dik ke miljoen neer voor Mols. Vi tesse is achteraf heel wat beter af en contracteerde voor 550.000 gulden een spits met een flinke meerwaarde. Gillhaus vond in Arnhem snel z'n draai. „Het klikte vanaf de eerste dag. Ik kwam in een goed ingespeeld elftal terecht en werd gewoon meegesleurd". Hij kreeg het plezier in voetballen terug. „Voor mij het belangrijk ste, dat heb ik twee jaar niet ge had". Het werd vertaald in pres taties én doelpunten. Het is zijn. grootste voldoening. „Ik kan het nog, dat speelde heel sterk mee. Niet alleen naar de buitenwe reld toe, maar vooral naar me zelf'. Doelpunten zijn voor hem belangrijk, niet zaligmakend. „Heel goed spelen en niet sco ren, dat kan ook. Kijk maar naar Ronald de Boer". Gillhaus doet niet onder voor de Ajacied, vindt hij zelf. „Van Basten en Bergkamp zijn een klasse apart, maar ik voel me niets minder dan Kieft, De Boer of Bosman". Daarom heeft hij het WK nog lang niet uit z'n hoofd gezet. „Als Van Basten afvalt, vergroot dat mijn kansen. Het is cru om dat zo te zeggen, maar ik kan het moeilijk tegenspreken. Ik vind het een enorme eer en een waardering dat ik er nu weer bij zit. Dat wil ik zo houden". Ivan Lendl tegenstander in de derde ronde in Melbourne melbourne rob v Paul Haarhuis heeft nog nooit een officieel tennistoer nooi gewonnen. En op de Australian Open zal hij over anderhalve week waarschijnlijk opnieuw niet met de bo kaal gaan lopen. Daar durft hij zelf de klok ook wel op ge lijk te zetten. hele wedstrijd. „Ik denk dat ik daar de wedstrijd heb gewon nen door ze allemaal weg te werken. Als Stark daar op 4-4 was gekomen, was het mis schien een heel ander duel ge worden." Haarhuis passeerde zijn ont redderde tegenstander links en rechts. Soms met enkele dub- belhandig geslagen 'running lobs', boogballetjes die vlak voor de baseline neervielen en bij de stuit nog eens snelheid kregen. Het luidruchtige Neder landse publiek aan de oevers van de Yarra-rivier, veertig in getal, keek verrukt toe. Stark, twee jaar geleden nog verlie zend finalist in het grastoernooi van Rosmalen, werd er moede loos van. De nummer 37 van de wereld ging met zijn rackets gooien, kreeg een waarschu wing en ging vloekend en tie rend af. Haarhuis' trainer Alex Rein- ders sprak na de wedstrijd ook zijn ongeloof uit over de vorm van zijn pupil. In Qatar was Haarhuis enkele weken geleden volgens de coach ook al boven zichzelf uitgestegen toen hij ge hakt maakte van Goran Ivanise vic. Hij verloor toen in de finale van Stefan Edberg. De week daarop echter kreeg hij een ver schrikkelijk pak slaag van de onbekende Zweed Lars Jonsson (6-1,6-1). Toch kunnen er nog gekke din gen gebeuren als de 27-jarige Brabander blijft spelen zoals hij vanochtend deed op het zon overgoten Flinders Park tegen Jonathan Stark (6-2, 6-4, 6-4). Ivan Lendl, zijn volgende tegen stander in de derde ronde, mag zijn borst natmaken. En mis schien Pete Sampras ook, die wacht hem op als het tegen Lendl goed gaat. Haarhuis dacht overigens zelf dat hij in de derde ronde al te gen de nummer één van de we reld moest. Misschien nog te beduusd van het feit dat hij bij de laatste 32 stond, want hij was in Melbourne nooit verder ge komen dan de tweede ronde. Met het kwik van de barome ter stijgt de vorm van Paul Haarhuis. Melbourne liet van daag temperaturen meten van rond de 35 graden en voor de Nederlandse tennisfans was de factor van de zonnebrandcrème twaalf of meer. Haarhuis scoorde op de baan een negen en dat was voor de man met het imago van de eeu wige ruime voldoende erg hoog. In de wedstrijd tegen de Ameri kaan Jonathan Stark, die op de wereldranglijst iets boven hem staat en die hem vorig jaar in Memphis nog alle hoeken van de baan liet zien, speelde hij bij vlagen weergaloos. „Het gaat inderdaad buitengewoon goed, ik heb er geen verklaring voor," aldus de geboren Eindhovenaar, die in drie sets de vloer aan veegde met zijn 22-jarige tegen-' stander uit Seattle. „Voor mijn doen gingen de backhands en forehand opvallend lekker. Hij bleef achterin hangen en toen wist ik genoeg. Het pepte me op, hij was bang geworden en voelde dat ik beter was." Volgens Haarhuis had hij in de precies twee uur durende partij 'niets cadeau gegeven'. Dat klopte als een zwerende vinger. Haarhuis gaf in zijn ser vicegames heel weinig weg. In de eerste set tien punten, in de tweede elf en in de derde zeven. Belangrijk was dat hij de break points die hij tegen kreeg (vijf stuks) allemaal wegwerkte. Vier van die vijf deden zich voor bij de stand 4-3 voor Haarhuis in de tweede set. Het enige kritie ke moment voor Haarhuis in de Temperen Misschien is het daarom goed het enthousiasme op Flinders Park een beetje te temperen. Reijnders: „Elk toernooi begin je weer op nul." Haarhuis zelf wilde ook nog niet te lyrisch doen over zijn prestaties. Het zijn roerige tijden voor de altijd als een beetje grijs afge schilderde tennisser, die jaren geleden nog het belangrijkste reclame-artikel van de HEMA was, samen met de rookwor sten. In de Australische krant Herald Sun werd vanochtend in een dagelijkse lezerskwis ge vraagd uit welk land Paul Haar huis kwam. Dat was tekenend, Haarhuis is geen bekende held. Dat kan snel veranderen als hij tegen Lendl vrijdag voor een stunt zorgt. Maar het kan net zo goed een enorme sof worden tegen de veteraan, die weer aan een knappe come-back bezig is en gisteren won van Richey Re- neberg (5-7, 6-2,6-2,6-2). Haarhuis moest het altijd hebben van uitschieters, grote namen die hij versloeg. Nooit wist hij tijdens een toernooi tot en met de laatste wedstrijd te pieken. Vreemd, want hij is een van de meest complete spelers in Nederland. Op zijn erelijst prijkt niet één ATP-titel in het enkelspel, terwijl zijn collega's al minimaal een keer (Eltingh zelfs al twee keer) een evene ment op hun naam schreven. Haarhuis zegt altijd dat het geen obsessie wordt. Bovendien zal hij straks ook zonder titel van een goed pensioentje kun nen genieten, ook niet onbe langrijk. Hij sloeg vorig jaar een miljoen gulden aan prijzengeld bij elkaar in een seizoen dat fi nancieel gezien als het meest succesvolle gold. Vooral decem ber was een lekkere afsluiter: door met Jacco Eltingh de we reldtitel in het dubbel te winnen pakten de spelers ieder 300.000 gulden. In totaal heeft hij in zijn loop baan drie miljoen gulden ver diend, exclusief sponsorgelden en inkomsten uit Davis Cup wedstrijden en demonstraties. Dit jaar begint hij opnieuw goed. Gisteren werd de ranglijst van de inkomsten voor dit net begonnen seizoen gepubli ceerd. Haarhuis neemt voorlo pig de tweede plaats in achter Stefan Edberg, met 80.000 gul den. „Niet slecht he', zei Haar huis toen hij gisteren van een journalist de ranglijst onder ogen kreeg geduwd. „Maar je moet aan het einde van het jaar daar staan. Als dat het geval is mogen jullie van mij een vakan tie boeken op mijn kosten," zei hij tegenover de aanwezige ver- Ivan Lendl in actie. De veteraan is de volgende tegenstander van Paul Haarhuis. E OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT I kwestie van tijd, maar Ger de Roode maakt binnenkort zijn opwachting in het eerste van UDWS. Wij maar denken dat de broers De Roode, de ani mators van het toenmalige LDWS, allang waren opgebor gen in het wassenbeeldenmu seum, maar trainer Jan Zoete melk heeft de veertigers weer uit hun sarcofaag geplukt. Cees, 41, blaast z'n partijtje alweer een tijdje mee, Ger (44) speelde zondag met UDWS 2 tegen FC Lisse 2 en Zoetemelk is wel gedwongen tot die maatregelen nu hele regimenten spelers de Bos- huizerkadeclub de rug toeke ren. Tijdens de winterstop hielden Hanno van Breughel en Hannie Sjardijn het voor gezien bij de in allerlei pro blemen verwikkelde club. Van Breughel verklaart met de hand op het hart dat hij het 'prima naar z'n zin' had bij de club. En ook de relatie met oefenmeester Zoetemelk was uitstekend. Waarom dan toch weg bij UDWS? „Die reden houd ik liever voor Vanwaar die geheimzinnig heid? Van Breughel: „Ach, het heeft allemaal te maken met randverschijnse len. Op een gegeven moment was voor mij de maat vol. Wat nu? Volgens ingewijden heeft Van Breughel zich al aangemeld bij RCL, zijn oude club. Maar die geruchten ver wijst Van Breughel naar het rijk der fabelen. „Ikga eerstop vakantie, daar na neem ik een beslissing. RCL is een optie, maar SJZ behoort ook tot de mogelijkheden. Bert Kort wordt daar trainer en met hem heb ik altijd uitste kend kunnen opschieten. Voorlopig zit Jan Zoetemelk met de gebakken peren bij UDWS. Hij houdt geen speler meer over en heeft Ger de Roode daarom 'tot leven ge wekt'. Zoetemelk: „Ik heb wel een vermoeden waarom Van Breughel weg is. Geld natuurlijk. Toen ik hier kwam werken, heb ik direct gezegd dat ik me alleen met het trainen ging bezighouden en niet met andere zaken. Dus is het mijn pakkie aan niet. „Het kan goed zijn dat ook ik per I februari weg ben bij UDWS. Op die datum komen de leden bij elkaar om over de toekomst te praten. Misschien krijgen we dan wel een nieuw bestuur en moet ik weg. Zwaar zal de trainer, die ook de jeugd van Valken onder zijn hoede heeft, daar niet aan tillen. Want: „Ik ben 45 en word het een beetje zat. Ik had eigenlijk wil len stoppen, maar moest UDWS en Valken te hulp schieten. En ach, zo leuk als vroeger is het allemaal niet meer in de voetballerij. Vooral als je als trainer geen speler meer overhoudt. tel je bent lang en je L j wilt op sportief ge- bied wat bereiken. Dan kun je als Noordwijker kiezen tussen basketbalver eniging MSV en volleybalver eniging NOVO. Beide teams acteren op landelijk niveau, dus je kunt je sportieve ei bij allebei kwijt. Voor Jan Koek (27 jaar, 2,07 meter hoog) is die keuze nu juist het probleem. Hij begon als volleyballer, koos toen op aandrang van vrienden voor basketbcü en kwam vervol gens nog niet volledig aan zijn sportieve gerief. Dus be sloot hij onlangs beide takken van sport te combineren. Twee maanden geleden heb ik mij bij NOVO aangemeld", zegt Koek, die volgens inge wijden niet uit de Noordwijk- se sporthal is weg te slaan. Afgelopen zaterdag maakte ik mijn debuut, meteen in het eerste team. Voorlopig bevalt de combinatie mij prima. De wedstrijden van MSV zijn meestal op zondag en NOVO speelt 's zaterdags. De trai ningsavonden - dat zijn er vier per week - vallen gelukkig niet samen. Over succes heb ik ook niet te klagen. Met MSV staan we stijf bovenaan en NOVO heeft, naar ik mij heb laten vertellen, serieuze pro motiekansen. Dat worden dus twee feesten aan het einde van het sei zoen, die ongetwijfeld niet zullen samenvallen? „Dat weet ik niet, maar daar na beginnen waarschijnlijk de problemen. Want hoe hoger je speelt, hoe verder de afstanden bij uitwedstrijden. In de twee de divisie volleybal gaat dat nog wel, maar in de promotie divisie basketbal moet je reke ning houden met reizen naar Groningen en Limburg. En wat speeldagen betreft kan het nooit gunstiger uitpakken dan dit seizoen. In het ongunstigste geval kies ik er dan voor om de ene week te i>olle)'ballen en de andere week te basketbal len." Nooit overwogen om je hele maal op één sport kunnen storten, zodat je daarin de ab solute top kunt bereiken? „Bij Voorburg heb ik al eens eredivisiebasketbal meege maakt, als bankzitter. Nou, da s niets voor mij, dan doe ik er liever nog wat dingen rutast. Daarnaast was ik bang dat ik door zo eenzijdig bezig te zijn te beperkt, te houterig zou worden. Trouwens, behalve volleybal en basketbal tennis ik ook nog. Maar dat doe ik pas als de zaalsportcompeti ties zijn afgelopen. Anders wordt het allemaal wat te be lastend. De rest van de week gebruik je zeker om uit te rusten? „Nee hoor. ik heb om te begin nen een volledige baan in het onderwijs in Katwijken daar naast nog een bijbaan in Utrecht. Ook verzorg ik jeugd- trainingen. Maar ja. anders ga je op een vrije avond alleen maar voorde TV zitten. Hoe wel, nu ik dat zo zeg moet ik bekennen dat ik per week ook nog heel wat tijd voor de buis doorbreng. Zeker om te zappen tussen basketbal- en volleybalwed strijden. Meer informatie? Bel snel met Har de Vrind van Leidsch Dagblad telefoon 071 - 356235 of vraag uw vertegenwoordiger naar de vele mogelijkheden die deze aktie u biedt. Blankenstein uit voorzorg vervangen De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft John Blankenstein vervan gen als scheidsrechter bij de Super Cupwedstrijd van volgende maand tussen de Italiaanse clubs AC Milan en Parma. De Zwitser Kurt Röthlisberger neemt zijn plaats in. Acht spelers van Parma hebben in de lopende Europese beker toernooien een gele kaart gekregen. Als daar in de wedstrijd van 2 februari in Milaan nog één bij zou komen, is de betrokken speler niet beschikbaar voor het eerste duel van de kwartfinales van de Europese beker voor bekerwinnaars tegen Ajax Amsterdam. „De commissie vindt het niet van wijs beleid getuigen een Ne derlandse scheidsrechter in de positie te plaatsen, dat zijn beslis singen - hoe correct ook - indirect in het voordeel van een Neder landse club kunnen uitwerken", zegt de scheidsrechterscommissie van de UEFA in een verklaring.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23