'Wel eens een vinger met uitlopers gezien?' I 'Als dammer sterker zijn is V niet voldoende voor de winst' ^'Mensen als u en ik leggen dan het loodje' 'Wat een gedoe voor zeven stuivers' Het Gesprek van de Dag 'Ik zie Beatles niet de studio ingaan voor nieuwe opnamen' Burenruzie Buurman A wil dat buurman B zijn struik wegsnoeit boven de brandgang. B beweert dat echter dat hij dat niet hoeft te doen omdat de brandgang zijn eigendom is. Buurman A reageert hier verontwaardigd op en controleert of de brandgang inder daad eigendom van B is. Daaruit blijkt dat de garage van buurman B voor een deel is gebouwd op grond van buurman A en C. Die buren willen dat B zijn garage tot op de grond afbreekt. Burenruzie dus. Hele buurten kunnen te lijden hebben van gezinnen die met elkaar overhoop liggen. De ontwikkelingen in de kwestie worden veelal bij de melkboer en bakker uitgebreid bijgehouden. Het Ge sprek van de Dag wil aandacht besteden aan dit soort conflicten door beide partijen in de krant aan het woord te laten. Ruzies kunnen worden aangemeld bij de redactie van het Gesprek van de Dag, Post bus 54,2300 AB Leiden of telefonisch van 9.00 tot 16.00 uur, 071-356440. tWOENSDAG 19 JANUAR11994 Haagse automobilist vestigt triest alochol-record Zo'n 25 glazen jenever mini maal, in een rap tempo opge dronken, schatten ze bij Cen trum Zeestraat. Dat is er voor nodig om een alcoholpercenta ge van 5,1 in je bloed te krijgen. R. de Vries van het Centrum diefa Zeestraat, voorheen Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs:Maar laat niemand dat proberen. Als mensen als 'u en k ha glazen jenever naar bin- geloa nen werken' 'eggen we het iljoeij |podie-" - SiJ weekeinde het trieste record De 41 -jarige Hagenaar die vol- araüj 8ens ^.e P°'^e h®1 afgelopen t Inval)! van 5.1 vestigde, moet volgens Er we De Vries al een hoge tolerantie zoekl voor alc°h°l hebben opge- lillerr bouwd. Hij is - anders gezegd - n gen we'een stevÏ8e borrel gewend, partij mensen die niet veel drin- ken, kan een promillage van ,n r tweeënhalf, drie al kritiek zijn", iitle [zePhi)- werk Hagenaar werd achter het stuur betrapt, zijn score van 5,1 was het hoogste ooit door de leefü P°Htie gemeten. Met een pro- .ïmia mi^aBe 'a8er ^an 0,5 ma8 een 'diefsi mens wettelijk gezien nog net in de auto stappen. De 5,1 die bij de Hagenaar werd gemeten is volgens de Vries overigens niet een echt record. „Deze man ;sen werc* 1° de auto betrapt. En tmstfc voor automobilisten is het wel j een uitschieter. Maar uit de zie- >k na henhuizen kennen we gevallen waarbij mensen werden bin- a nen8ebracht met een alcohol- promillage van 7 of 8. In bewus- s in I te'oze toestand, wel te ver staan." I bovenmatig veel drinken is le- dl vensgevaarlijk. Dat weet na- estol| ;n Bv inE, Ie pa t' tuurlijk iedereen. Echt e t vensbedreigende situaties ko rt volgens de Vries dan ook niet voor. „Waar we het meeste ïe te maken krijgen zijn men- i met onthoudingsverschijn- selen. Maar mensen die overlij- Minimaal 25 glazen jenever. Als je die in korte tijd opdrinkt, kunnen de deskundigen een alcoholpromillage v hol is overigens niet aan te raden: het gros van de mensen zou het niet overleven. den doordat ze te veel hebben gedronken, is gelukkig een zeld zamer verschijnsel. Wat er ge beurt in zo'n situatie? Mensen krijgen een ademhalingsstil stand door verlamming van het zenuwcentrum. Zonder hulp zouden ze het in zo'n situatie niet redden." „5,1? Dat is onvoorstelbaar", zegt een woordvoerster van de GGD in Leiden. Maar geeft ze toe, het verschilt van persoon tot persoon hoeveel iemand 'kan hebben'. De GGD houdt zich vooral bezig met preventie. En dan komen er vaak mensen met de vraag hoe veel drank nog verantwoord is. Een vraag waar geen makkelijk antwoord op te geven is. „Het gaat er niet zozeer om wat de algemene normen zijn", al dus de woordvoerster. „We pro beren door preventie-projecten de mensen te wijzen op de risi co's van drankgebruik. En we moedigen de mensen aan om dan zelfverantwoordelijkheid te nemen, een grens te stellen. We merken iedere keer dat mensen heel graag willen weten 'hoe veel dan?'. Maar dat hangt sterk van de persoon af. Als je elke dag drinkt, dan is het misschien tijd dat er een belletje gaat rin kelen, dat je eens praat met je huisarts. Maar aan de andere kant, het is niet zo erg als je ie dere avond één glas wijn drinkt, omdat je anders niet in slaap kunt komen." De drie overbleven Beatles zou den weer samen muziek gaan maken? Het doet Frank Leen heer, platenverzamelaar uit Lei den, denken aan 'het verhaal van de liftster'. „Je kent het wel. Automobiliste neemt vrouwelij ke liftster mee, ziet op een gege ven moment dat de liftster mannenschoenen draagt, ver trouwt het niet meer en weet de liftster de auto uit te werken. In het handtasje dat achterblijft, vindt de bestuurster van de au to een bijl... Hoe heet zo'n ver haal ook al weer. Broodje aap, ja. Hetzelfde geldt voor de Beat les. Ik zie het nog niet zo snel gebeuren dat ze samen de stu dio ingaan om nieuw materiaal op te nemen." Het wordt, gelooft Leenheer, hooguit een soundtrack voor de Beatles-documantaire die op stapel staat. Paul McCartney. Ringo Starr en George Harrison zijri momenteel namelijk bezig meteen video-autobiografie van de Beatles. Deze autobio grafie - dat staat al vast - zal in 1995 wereldwijd te zien zijn als televisieserie. „Maar een hele nieuwe cd ligt niet voor de hand. Dat is aanvankelijk wel zo in de pers gekomen maar Mc Cartney. Starr en Harrison heb ben ondertussen dat verhaal al helemaal teruggedraaid." Het zijn allemaal wazige verha len, die eens in de zoveel tijd opduiken, meent Leenheer. Het verhaal van bijvoorbeeld vier tot zes nieuwe cd's met nooit gepu bliceerde Beatles-songs dat nu via het Amerikaanse blad The New Yorker her en der opduikt, is volgens de Leidse Beatles-pla ten verzamelaar al een jaar oud. Uit zijn archief haalt hij inder daad met gemak twee Engelsta lige artikelen met dezelfde strekking. „Zeven jaar geleden was hier ook al sprake van. Maar toen ketste het uiteinde lijk af. Ruzie over geld en royal ties. Misschien dat het er nu van komt. Ik denk dat er in de archieven heel veel interessant materiaal te vinden is. Materiaal overigens, dat de Beatles zelf nooit goed genoeg hebben ge vonden om uit te brengen." Onbekende, onontdekte opna men zullen er niet bij zitten. „Dat is ook zo'n verhaal dat vijf tien jaar geleden plotseling op dook. Er zouden nog nooit ont dekte opnamen zijn ontdekt in de archieven van EMI records. Alsof ze daar niet weten wat ze in huis hebben." ANNET VAN AARSEN Het 'vreemde ding' dat de Al- phense mevrouw Zwamborn vorige week bij de Zegerplas zag liggen, is écht geen vinger. Het is een wortel! In het Alphense politiebureau kreeg 'het' name lijk uitstulpingen, net als bij een aardappel. Fijn, zou je zo zeggen. Daar ma ken we een passend proces-ver- baal van. Maar nee, de politie wil er graag mee in de krant, om alle twijfels en tegenspraak voorgoed de bodem in te slaan. De vindster bleek immers niets te geloven van het politiever haal. Nadat de technische re cherche na grondig onderzoek oordeelde dat het een wortel was, riep ze uit: „Nee hoor, het was echt een vinger". En ook: „Hebt u weieens een wortel met een velletje gezien?" Na het 'uitkomen' van de wortel heeft de politie een mooie, tri omfantelijke tegenvraag voor alle andere twijfelaars: „Hebt u wel eens een vinger met een uitloper gezien?" „Nee", ant woordt politiewoorder H. Schimmel zelf. Wie hem niet op zijn woord ge looft, mag op het bureau naar de wortel /vinger komen kijken. De technisch rechercheur laat hem nog wel een paar daagjes in een zakje liggen: iedere dag worden de uitstulpingen groter en overtuigender. Dat het ding de laatste dagen zo kon uitlopen, is volgens de poli tie toeval: „De rechercheur had hem na het onderzoek nog even in een zakje in zijn bureaula ge legd, want er zou nog een foto van worden gemaakt. Toen-ie na het weekeinde terug kwam, zaten er uitlopers van twee tot drie centimeter aan. Moet je nou toch eens kijken", riep-ie uit. „De wortel. Of, zo u wilt, de vin ger heeft zichzelf bewezen be sluit Schimmel tevreden. Woningbouwvereniging int zeer geringe naheffingen De meeste mensen zitten aan het eind van het jaar sidderend van angst bij de brievenbus. Wat voor voorschotten, reke ningen en naheffingen moeten er nu weer betaald worden? Zo ook de 27-jarige Edwin Dissel uit Leiden. Maar hij hoeft voort aan niet meer bang te zijn. De naheffing van de servicekosten van de Woningbouwvereniging Leiden voor zijn flat aan de Ak kerhof, bedroeg namelijk maar 35 cent. Oftewel zeven stuivers. „Eerst was ik opgelucht", vertelt Edwin. „Ik dacht, dat is een mooie meevaller. Maar later werd ik eigenlijk een beetje kwaad, want het was een grote dikke envêlop met voor bijna twee gulden aan postzegels er op. Op één van de pagina's van de hele papierhandel stond dat ik een acceptgiro toegestuurd zou krijgen. Dat kon ik al hele maal niet geloven", zegt hij ver ontwaardigd. „Nog meer post voor die stomme 35 cent." Toch kreeg Edwin in december een acceptgiro toegestuurd en toen bleek ook dat hij niet de enige was. Het kon namelijk nog erger. „Mijn benedenbuur vrouw heeft zelfs een naheffing gekregen van 6 cent. Dat is toch onbegrijpelijk", zegt hij la chend. „Ik heb toen boos de woningbouwvereniging gebeld en gevraagd of ze gek geworden waren. Ik werd afgescheept met de opmerking: Het is beleid en wij voeren dat beleid uit." Edwin liet het er niet bij zitten en ging naar het kantoor van de Woningbouwvereniging Leiden aan het Schuttersveld om de naheffing contant te betalen. Hij vertelt: „Eerst mocht ik die naheffing helemaal niet contant betalen. Maar na een hoop heen en weer gepraat kreeg ik eindelijk toestemming en mocht ik die zeven stuivers op de balie neerleggen. Daarna moest ik eerst nog tien minuten wachten op een getypte kwitan tie, ondertekend door het hoofd van de financiële dienst." Edwin is vooral boos over het in zijn ogen inefficiënte beleid van de woningbouwvereniging. „Ik begrijp best dat hun boekhou ding aan het eind van het jaar moet kloppen", legt hij uit. „Maar het kost volgens mij wel een gulden of acht aan postze gels, enveloppen, papier en ad ministratiekosten om die 35 cent of zelfs 6 cent te innen." De woningbouwvereniging laat weten wettelijk verplicht te zijn de huurders op de hoogte te stellen van de werkelijke kosten. „Die informatie zit dus in die dikke enveloppen", zegt woord voerster L. Gopalves. „En wat die lage naheffingen betreft, alle gegevens gaan in de computer en dan kan het gebeuren dat er soms van die kleine bedragen ontstaan." „Maar", voegt ze er aan toe, „we gaan wel kijken of we deze problemen kunnen op lossen." Wat doet Edwin als hij weer een naheffing van een paar stuivers krijgt? „Dan betaal ik niet", zegt hij resoluut. „Ik wil wel eens zien wat er dan gebeurt. Mis schien komt er wel een deur waarder aan de deur voor zeven stuivers." VALERIE LEENHEER Zelfs de grootste damliefhebber moet het met het schaamrood op de kaken bekennen: de match om de wereldtitel tussen Wiersma en Tsjizjov is bepaald geen propaganda voor de sport. Zeventien remises tot dusverre en slechts één winstpartij (voor Tsjizjov), daar zit geen mens op te wachten. Voormalig dam- kampioen Pieter Bergsma stelde daarom onlangs al voor de spel regels te veranderen om het spel weer aantrekkelijker te ma ken. Voorbeeld: beloon de zoge heten voordeelremises. Wie na afloop het sterkst staat bij remi se krijgt een extra punt. Een goed idee? „Nee", zegt Evert Bronstring, de voormalig nationale damtopper uit Leiden. „De voorgestelde wijzigingen zijn zo ingrijpend dat de hele damtheorie die nu is ontwikkeld in de vuilnisbak zou kunnen. Wijzig je de spelregels dan ben je bezig een heel nieuw spel te creëren. De gelijkenis met het huidige damspel is dan vaag." Zeker omdat volgens hem de speelwijze drastisch zal veran deren wanneer de genoemde wijziging wordt toegepast. „Stel: je bent uit op een ambitieuze opening. Aanvallend, met een aantal riskante zetten. Lukt de aanval niet, dan zal je dat dikwijls moeten bekopen met een nadeelremise. Oftewel een voordeelremise voor de tegen stander. Nu geeft dat uiteraard niet, maar ga je zo'n voordeel belonen dan krijg je een puur strategisch spel. Niemand zal dan nog risico's nemen. Je krijgt alleen nog maar hardnekkige gevechten om het centrum van het bord. Nu is dammen ook al een strategisch spel, maar er zijn tenminste nog allerlei keu zes. Aanvallen over de flank, omsingelingen." Geen veranderingen dus? Of toch? Want Bronstring moet toegeven dat hij zich tot nu toe heeft zitten te verbijten tijdens de WK-match. „Laten we eerlijk zijn: dit is geen reclame voor de damsport. Van zo'n belangrijk evenement hoort propaganda uit te gaan. Mijn voorstel: het afschaffen van damtweekam- pen. Schakers kennen het twee kampsysteem. De strijd om de wereldtitel is daaruit opge bouwd. Bij dammen kennen we een gemengd systeem. Eens in de vier jaar een toernooi waarbij de winnaar rechtstreeks wereld kampioen wordt, daarna ge volgd door tweekampen zoals deze om diezelfde titel." „Als je nu de tweekampen af schaft en alleen een toernooi om de titel organiseert werkt dat beter. Een gebrek aan vecht lust bij de spelers? Beloon een overwinning met drie punten en een remise met één punt, dat is een verregaande oplos sing. Het is ook mogelijk een overwinning in een partij met geld te belonen." Alleen op die manier zou de damsport kunnen worden ge red. Bronstring constateert tot zijn spijt dat een aantal toppers de sport al de-rug heeft toege keerd. „Zoals Jannes van der Wal. Die heeft zich helemaal toegelegd op het schaken. Jan nes zegt dat wanneer je als schaker sterker bent dan je te genstander, je snel voordeel kunt bereiken en naar de winst kunt combineren. Bij dammen is sterker zijn niet genoeg. Je moet echt alles uit de kast halen om te winnen. Twee, drie keer zo veel zien als je tegenstan der." „Topspelers in het huidige dammen ontwikkelen ook geen nieuwtjes meer. Ze spelen op routine en schrijven af en toe een artikeltjè voor de krant. Dat is het. Schaken? Ik ben te oud om me daar nu nog op toe te leggen. Ik ben nu vijftig. En al zit ik steeds vaker achter de bridgetafel, ik beleef toch nog steeds veel genoegen aan het dammen." HERMAN JOUSTRA» Evert Bronstring, op de foto links: „Deze match om de wereldtitel is geen reclame voor de damsport."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19