Verzet tegen plaats V rijheidscarillon Zoeterwoudenaar bedenkt Vredesspelen Randstad Ze blijven opgescheept met oude knar Politie rolt// crimineel netwerk o jj Mijn zwager verdient het dubbele Goeree-Overflakkee niet bij Rotterdam Kondor Wessels bouwt Paleis van Justitie WOENSDAG 19 JANUAR11994 CHEF GERT VISSER, 071 -356439, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 -358 'Beeld van 3,5 miljoen niet bij Binnenhof ZOETERWOUDE PAUL V Een tiental organisaties, verenigd in het Haags Monu mentenplatform, is tegen de bouw van een nationaal Vrijheidscarillon bij het Binnenhof. Zij hebben in een brief aan de gemeente Den Haag hun onvrede over de plannen uitgesproken. Het Comité Nationaal Vrijheids carillon wil het 25 meter hoge gedenkteken aan de bui tenzijde van het Binnenhof plaatsen, ter hoogte van de Stadhouderspoort. Het bezwaar van het Monumenten platform is voornamelijk gericht tegen deze plaats. DEN HAAG ALICE V „Juist op die plaats is de histori sche binnenstad zo herken baar", zegt C. van Herwaarden, voorzitter van het Haags Monu mentenplatform. In het Haags Monumentenplatform zijn on der meer de Stichting Binnen stad, de Stichting Toerisme en de Kamer van Koophandel ver tegenwoordigd. „Het Vrijheids- carillon doet door zijn hoogte, geslotenheid en massaliteit af breuk aan de visuele beleving van de buitenkant van het Bin nenhof. Wij zijn niet tegen het carillon zelf, al vragen wij ons af of er een directe noodzaak is voor zo'n gedenkteken. Er zijn er al zoveel. Wij stellen voor het gedenkteken een plaats te ge ven op het plein bij de Hofcin- gel, want het carillon past naar onze mening veel beter bij het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer", aldus Van Herwaarden. Het Comité Nationaal Vrij heidscarillon is al een jaar bezig met het gedenkteken. Het caril lon, ontworpen door de Amster damse architect Ben van Berkel, 'Waardevol duingebied niet opofferen voor woningbouw' MONICA WESSELING De natuur in het Zuidhollandse duingebied is veel te waar devol om voor woningbouw opgeofferd te worden. Boven dien moeten minder recreanten worden toegelaten in dit gebied. Tussen de duinen en de woonwijken zijn nieuwe re creatiegebieden nodig. De open ruimte in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek is hard nodig voor recreatie, na tuurbehoud en bollenteelt. Dat is de redenering van de voorzitter van de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening in Zuid-Holland, P. van Heemst. De raad bepleit in een advies aan het bestuur van de provincie de bouw van een grote extra woonkern bij Zoe- termeer. Gedeputeerde Staten willen echter in de Leidse re gio en de Duin- en Bollenstreek tot 2005 27.000 woningen bouwen. Van Heemst, voormalig gedeputeerde voor Zuid-Holland en nu Tweede-Kamerlid: „Vlakbij Zoetermeer wordt een groot openbaar recreatiebos, het Bentwoud, aangelegd. Er worden bij Zoetermeer al duizenden woningen gebouwd, bestemd voor onder anderen Hagenaars. Het openbaar ver voer is er goed. Die stad schreeuwt gewoon: 'Pluk me'. Dat is dus wat we doen door ook de Leidse woningen en die voor de Bollenstreek er neer te zetten." De raad heeft al geruime tijd geleden haar standpunt dui delijk gemaakt dat mensen dicht bij elkaar moeten kunnen wonen, werken en recreëren. Die verstedelijking moet wor den geconcentreerd langs de as Leiden-Den Haag-Rotter dam-Dordrecht. Alleen op die manier kan het Groene Hart, het waardevolle natuurgebied in het oostelijk deel van de provincie, open blijven en kan de Bollenstreek haar landelijk karakter behouden. De provincie heeft onlangs haar plannen voor woning bouw neerlegd in de nota Keuzevarianten Leidse regio en Duin- en Bollenstreek. In die nota wordt uitgegaan van wo ningbouw op een aantal plaatsen in de Leidse regio en de Bollenstreek. De Raad en de provincie verschillen over deze nota dus duidelijk van mening. Méér recreatiegebieden vlaJkbij de duinen, bedoeld om de recreatie in de duinen te verminderen, gaat wel ten koste van bollengrond. De Raad vindt een verlies van 400 tot 500 hectare bollengrond acceptabel. „De bollenteelt is en blijft een belangrijke economische drager van de streek", aldus Van Heemst. Een van de onderdelen van de nota Keuzevarianten, de bebouwing van het vliegkamp Valkenburg, neemt de ad viesraad wel over. Gedeputeerde Staten verwachten en ho pen dat het vliegkamp gesloten wordt en willen het terrein dan gebruiken om enkele duizenden woningen neer te zet ten. De raad ziet dit ook als enige goede bestemming van het vliegveld. Overigens ontkent het ministerie van defensie nog steeds in alle toonaarden dat het vliegkamp gesloten gaat worden. gaat 3,5 miljoen gulden kosten. De bouwaanvraag is bij de ge meente ingediend en het is nu wachten op het groene licht voor de bouw. „We zitten in een belemme rende situatie", vertelt Faber, voorlichter van het comité. „Eerst moesten we wachten op het ontwerp en nu moeten we weer wachten op toestemming voor de bouw. Tot die tijd ligt ook de fondswerving stil, want we willen eerst zeker weten of het doorgaat", zegt ze. „Het wordt wel spannend, want be gin mei moet de bouw starten. Anders is het carillon in 1995, het jaar dat Nederland vijftig jaar vrij is, niet af." Faber is niet teleurgesteld door het protest tegen de plaats waar het carillon moet komen. „Ik kan het wel begrijpen. We zullen wel zien hoe het loopt, de gemeente moet uiteindelijk be slissen." Concorde wijkt uit naar Schiphol ROTTERDAM/LEIDEN NPA Het supersonische vliegtuig Concorde komt dit voorjaar niet naar Rotterdam. De startbaan van Rotterdam Airport is maar net lang genoeg, waardoor Con- corde-eigenaar British Airways 'eisen' stelt aan weersomstan digheden. Voor de Leidse touroperator Unitravel, die de Concorde voor een eenmalig bezoek naar Rot terdam wilde laten komen als onderdeel van een commerciële rondvlucht, waren die eisen een te grote opgave. „Wie durft in het voorjaar een maximum temperatuur van dertien graden en geen regen te garanderen", zegt woordvoerder J. Jansen. Liefhebbers zouden in Rotter dam kunnen 'opstappen' voor een vlucht naar Londen. Tijdens een ruime omweg zou de Con corde boven de Noordzee de geluidsbarrière doorbreken. Unitravel heeft de Concorde- vlucht nu verplaatst naar Schip hol. Het toestel zal de Amster damse luchthaven op 2 april aan doen. Bij voldoende be langstelling wordt de vlucht herhaald op 14 mei en 9 decem ber. VERVOLG VAN VOORPAGINA Waar burgemeester A.J.M. Hou- dijk (CDA) van Zoeterwoude vooral mee zit is de 'leeftijdsdis criminatie'. Doordat gemeenten zo driftig op zoek zijn naar jon ge burgemeesters, komen oude ren als hij nooit meer weg. Of, zoals hij dat noemt: „Zoeterwoude blijft opge scheept met een oude knar." Nog drie jaar, maar liefst. Want Houdijk is nu 62 jaar. In '80 begon hij in Zoeterwoude en toen hij de commissaris van de koningin zeven jaar later over zijn carrièreperspectief vroeg, zei die: Jij hoeft niet meer ver der te zoeken." En Houdijk vindt dat onrecht vaardig: „Waar het eigenlijk om gaat is of iemand het kan of niet. Leeftijd hoeft daarbij geen rol te spelen, tenzij je natuurlijk 60 bent en nooit eerder burge meester bent geweest." Het is maar goed dat de burgervader het zo naar zijn zin heeft in Zoeterwoude. Terwijl veel collega's hun ra den zwak noemen, roemt Hou dijk zijn raadslieden juist: „We zitten hier boven het gemiddel de. Als ik zie hoe veel tijd ze erin steken en hoeveel zorgen ze zich maken. Ook regionaal doen we goed mee, staan we zeker niet in de hoek." Om goede, aansprekende wethouders te krijgen, pleit hij voor het systeem van gekozen wethouders. Bij gemeente raadsverkiezingen maken de kiezers dan twee hokjes rood: het hokje van de favoriete partij en het hokje van de persoon die ze graag als wethouder (terug- )zien. Het lijkt hem beter dan het systeem van gekozen burge meesters: „Wethouders zijn na melijk veel directer met politiek en burgers bezig, burgemees ters moeten meer boven de par tijen staan." De praktijk zou ook bewijzen dat het huidige sys teem met benoemde burge meesters werkt: „Vaak blijkt de burgemeester de goede man op de goede plek." Mocht de raad toch niet te vreden zijn over de burgemees ter. dan laat Houdijk zich om principiële redenen niet zomaar wegsturen door 'de politiek'. Al leen de Kroon kan dat doen, die heeft de burgemeester ook be noemd, is zijn opvatting: „De raad kan een burgemeester hooguit een taak AMSTERDAM Zo n 2 maal, Onder leiding van een poli&dronkJ team, samengesteld uit letjlru™1 van de korpsen in Amsterctyn en de regio Drenthe, zijn gisj|e •Ten bij invallen negen Amstt^ damse verdachten van diefa^e^s en heling opgepakt. Een aaq jle van hen wordt ook verdacht Drugs handel in harddrugs. Het op| P^.0^ rolde criminele netwerk hq volgens de politie de afgeloa J1611,™ jaren voor enkele guldens aan onder meer siej den en verwarmingsapparaty gen^( gestolen en doorverkocht. wee~ De politie zette bij de invallj ^an dinsdag 75 mensen in. Er wa L op negen adressen huiszoeki) ^0ür gedaan, waarbij verschillen! voorwerpen in beslag zijn g Er zijn geen grote partijl gJJ 'j tweei De Vr politi milla men: de ai deH volge archieffoto wiM dijkman jvan der Sluijs. foto dick hocewoninc selei NOORDWIJK» „Als je ziet hoe veel verantwoor delijkheden een burgemeester heeft, wordt hij verrekt slecht betaald", zegt burgemeester J. van der Sluijs (WD) van Noord- wijk. „Neem mijn zwager. Hij is directeur van een groot bedrijf en gaat met twee maal zoveel salaris naar huis. Terwijl we evenveel uren maken en even veel verantwoordelijkheid heb ben." „Sterker nog, doordat je een openbaar ambt hebt, kun je overal op worden aangespro ken. En dat brengt een extra be lasting met zich mee, die niet in salaris wordt uitgedrukt." Toch wil hij niet klagen over zijn eigen salaris, zoals 64 pro cent van zijn collega's doet. Te vreden is hij echter evenmin. „Redelijk", noemt hij het. „De salariëring zou wel eens de re den kunnen zijn dat burge meester opstappen of bepaalde mensen het vak helemaal links laten liggen." Van der Sluijs vindt dan ook dat er nog eens 'heel goed' moet worden geke ken naar de salariëring van bur gemeesters: „Allemaal weten ze dat ze niet hetzelfde kunnen verdienen als in het zakenleven. Maar het verschil zou wel wat Jdeiner mogen zijn." Ronduit schandalig noemt hij de salariëring van wethouders: .„Het wordt betaald als bijbaan, terwijl het voor velen een full-ti me functie is." De kwaliteiten van de wethouders noemt hij 'heel redelijk': „Je hoort weieens verhalen over slechte wethou ders, maar die blijken vaak later te worden afgeschoten door de Dat veel burgemeesters hun raad zwak vinden, verbaast Van der Sluijs: „Als gemeenteraden zwak zouden zijn, moetje je als burgemeester afvragen in hoe verre ze in staat worden gesteld om te functioneren." Van der Sluijs werd burge meester van Hazerswoude toen hij 31 was. Inmiddels is hij 42. Hoewel hij denkt dat burge meesters rond hun 50ste op de toppen van hun ervaring zitten, vraagt hij zich af wat hij tegen die tijd doet. „In principe vind ik dat je na twee periodes weg moet. Je vertoont dan namelijk enige slijtage." Maar als er dan geen andere post lonkt? „Een overstap naar de rechterlijke macht wellicht." Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen toch de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee niet indelen bij de nieuwe provincie rond Rotter dam. GS stellen Provinciale Staten voor de ge meentebesturen zelf te laten beslissen bij welke provincie ze willen worden ingedeeld. Eerder stelden GS wel voor de vier gemeenten onder te brengen bij de nieuwe provincie. Het overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR), de voorloper van de nieuwe provincie, verzette zich hier echter tegen. Ook de gemeenten zelf lieten weten niets voor indeling bij Rotterdam te voelen. Drie van de vier gemeenten (Goedereede, Dirksland en Middelhamis) hebben al laten we ten bij de aanstaande provinciale herindeling lie ver naar Zeeland over te gaan. Oostflalckee kiest voor handhaving van de huidige situatie: indeling bij Zuid-Holland. Als Provinciale Staten op 21 januari akkoord gaan met de overgang, zal er voor de drie ge meenten die naar Zeeland willen een nieuwe her indelingsprocedure moeten worden gevoerd. Internationaal sportevenement vijftig jaar na bevrijding Het bouwbedrijf Kondor Wes sels, dat zijn hoofdkantoor in Leiden heeft, bouwt het nieuwe Paleis van Justitie in Den Bosch. De opdracht met een waarde van 140 miljoen gulden is de grootste in de historie van de onderneming. Daarnaast omvat het project nog de bouw van woningen en winkels die nog eens 60 a 70 miljoen aan bouw opdrachten vertegenwoordigen. Het nieuwe gebouw voor jus titie komt in het gebied ten wes- het station van Den Bosc onder de Gare kantoren, winkels en wo ningen worden ontwikkeld. Kondor Wessels werkt bij dit project samen met ING Vast goed, dat de grond in eigendom heeft en met een plaatselijke woningbouwstichting. De feite lijke bouw begint eind 1995. Het Paleis, van Justitie is een turn key-project. Dat betekent dat Kondor Wessels de projectont wikkeling op zich neemt en dat de overheid het kant en klare complex huurt. Behalve het Pa leis van Justitie omvat La Gare 20.000 vierkante meter kanto ren, 260 woningen en een aan tal winkels. „Bij n gestolen waar teruggevonden. Met de aangehouden dachten denkt de politie trf h kopstukken van het netwerkf pakken te hebben. Meer taties worden niet uitgesloti De daders variëren van 25 tot 32 jaar. Sommi^ hielden zich bezig met diefs terwijl anderen waren gespei liseerd in heling. Gestolen werd vermoedelijk in en Amsterdam verkocht. De samenwerking tussen j. WC1U politie van de regio's Amst^ voor dam en Drenthe kwam stand toen uit onderzoek na' e inbraken dezelfde dadergroi waa' naar voren kwam. Vanaf ne vember vorig jaar had het twij Pr.°a tigkoppige team de basis in hoofdstad. *taa' Onderzoek van de politie Drenthe hield verband met dj inbraken waarbij 450 cv-ket^ s en 250 geisers werden gestol{ 3. bij fabrieken in Meppel en Bi nen en een groothandel in E^ ni de. De daders kwamen de paj den binnen door muren te sh s pen of sloten door te slijpen. Ij, apparatuur had een waarde v( 1,2 miljoen gulden en verdwej. naar Amsterdam. Aanleidii, voor onderzoek in de hoofdsty was een inbraak afgelopen z mer bij de Bank van Lening. Geen peperduri1 villa's op Floriade-terreii ZOETERMEER NPA Het plan van de gemeente Zo termeer om peperdure huize, te bouwen op het voormalig Floriade-terrein, gaat niet doej De gemeente wilde op het g bied waar in 1992 de intematii nale tuinbouw- en bloemente| toonstelling werd gehoude veertig villa's laten bouwen I. de prijsklasse van 700.000 t|. een miljoen gulden. Daar zo volgens Zoetermeer behoef aan bestaan. „De captains of ij dustry, de echte rijke mensq zullen onze gemeente andej links laten liggen", zo vej woordde men in '92. Tot nu toe is er echter nd geen koopcontract getekeni Geerlings Vastgoed uit Devei ter, die door de gemeente Zo| termeer in de arm was genj men, kreeg wel veel verzoek^ om informatie, maar tot ondq tekening van een (voorlopij koopcontract is het nooit gekl men. De gemeente heeft het pl^ nu van tafel gehaald en de b| trekkingen met Geerlings Vas| goed verbroken. Wat er met hj- voormalige Floriade-terrei gaat gebeuren, is nog niet b( kend. DEN HAAG/ZOETERWOUDE ALICE VANSCHUPPEN De Zoeterwoudenaar P. van der Ven heeft een nieuw sporteve nement bedacht: De Vredesspe len. De spelen worden in 1995, vijftig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog, in Den Haag gehouden. De wedstrij den, bedoeld voor ama teursporters, zijn van 22 juli tot en met 28 juli. „We verwachten tussen de 500 en de 1000 sporters uit het buitenland, ook van buiten Eu ropa", zegt Van der Ven. „En daarnaast nog eens een zelfde aantal Nederlandse sporters. We hopen dat er ook veel Duit se sporters komen, omdat we vieren dat de Tweede Wereld oorlog vijftig jaar geleden beëin digd is. De spelen slaan in het teken van verbroedering." IJshockey Van der Ven is voorzitter van de Haagse stichting The Twinning Games. The Twinning Games worden sinds 1986 elk jaar geor ganiseerd voor sporters uit Den Haag en zijn Canadese zuster stad Ottawa. Dat is ook de re den dat ijshockey zeker op het programma van de Vredesspe len staat. De ijshockeyploeg uit Ottawa heeft al toegezegd mee te doen. Welke sporten er ver der tijdens het evenement aan bod komen is nog niet precies bekend. „We willen zo'n vijftien sporten brengen", vertelt de Zoeterwoudenaar. „Met ver schillende sportbonden zijn we nog in onderhandeling." Van der Ven organiseert de spelen alleen met vrijwilligers. „Toen ik op het idee van de Vredesspelen kwam, heb ik de andere bestuurders van de stichting The Twinning Games gevraagd of zij mee wilden hel pen. Ze reageerden positief en afgelopen week hebben we een eerste bijeenkomst gehad. Ie dereen was heel enthousiast." Van der Ven wil het Vredes paleis in De Haag een belangrij ke rol laten spelen. „Het Vredes paleis willen we in ieder geval betrekken bij de Vredesspelen. Hoe we dat precies gaan doen weten we nog niet. We kunnen er een bijzonder sportevene ment houden, maar we zoeken ook nog markante plaatsen in de stad voor onze openings- en sluitingsceremonie." Financiën De organisatie gaat nu aan de slag om de Financiën voor de spelen rond te krijgen. „De ge meente Den Haag heeft al posi tief gereageerd", aldus Van der Ven. „Ik verwacht ook dat het ministerie van WVC ons zal hel pen. Verder hebben wij contact met het Internationaal Olym pisch Comité en het Nederlands Olympisch Comité en gaan wij het bedrijfsleven benaderen." Zoeterwoudenaar P.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18