politiek café krijgt vervolg Doek valt voor laatste werf Alphen Celstraf enige belemmering voor huwelijk kemphanen 'Ze zitten te trutten voor een flutbedrag' Rijn- en Veenstreek WOENSDAG 19 JANUAR11994 én haag/alphen aan den run iengNET van aarsen lolftn 28-jarige van bedreiging l***Vrdachte Alphenaar en zijn lOgzwangere vriendin verlie- gisteren hand in hand en ilsgelukkig met eikaars gezel- •hap de rechtbank in Den lag. Maar aan deze opnieuw jtluikende liefde had officier f Warln justitie F. Slits geen bood- :hap. Dezelfde vrouw, met wie parti Alphenaar nu huiswaarts raadsterde, gaf haar geliefde in au- istus van het vorig jaar name- aan bij de politie wegens be- anvrijieiging met de dood. Een aan- lats t{ n. Dif Eis negen maanden cel voor bedreiging huidige bniicl klacht die door Slits i serieus werd genomen, gezien zijn eis van negen maanden cel straf, waarvan drie voorwaarde lijk. Eerder al had hij op eigen initiatief de man een straatver bod opgelegd. Op de gebeurtenissen van die 26ste augustus kijkt de Alphen- se nog steeds niet met genoe let zijn een paar van de ideeën den|'e werden geopperd tijdens op de«et politiek café dat gisteravond I vanjP initiatief van D66 in Alphen s (jel?erd gehouden, land, Als start van de campagne in de®01" de gemeenteraadsverkie- toch|ngen deed D66 iets waaraan s hetfet volgens de partij te veel ont- polj.reekt: luisteren naar het volk. jiaast de andere politieke partij- dida-l11 had de partij daarom allerlei ht de*iaalscliaPPe'ij'(e groeperingen ken- deel itgenodigd om in grand café lie Hens Aan Dek kun woordje doen. Wat doet de politiek om de pvang van allochtonen te ver neren en om hun meer kan- n te geven op de arbeids- larkt, wilde een vertegenwoor- de Turks Islamistische detultiirdc Vereniging weten. Op par-je vraag naar de opvang gaf inen.fGö-lijsttrekker Frank Dales tstel-jeen echt antwoord. ,,De poli- viefiek moet eerst met de betrok tenen gaan praten", vond hij. ont- Over hoe de kansen op de ar- :t in- eidsmarkt voor allochtonen eer-boeten worden verbeterd, had torn. e D66-voorman wel ideeën. De irdig emeente kan volgens hem ge- jakkelijk van bedrijven die zich ïr de 1 Alphen willen vestigen, eisen iten- lat ze een bepaald percentage nen. Hochtonen in dienst nemen, om Dales kreeg meteen bijval van tem- 4 Jongen geschept op oversteekplaats alphen aan den run Een 9-jarige jongen uit Alphen is gistermid- dag met beenletsel overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. i Hij werd op de voetgangersoversteekplaats op de kruising van de Willem de Zwijgerlaan en de Ambonstraat in Alphen aange reden door een personenauto, die werd bestuurd door een 59- jarige man uit Ter Aar. Volgens getuigen stond het verkeerslicht - voor de oversteekplaats op groen en is de automobilist delijk door het rode licht gereden. rde, pro-! Man moet verboden gas inleveren nieuwkoop De politie heeft vannacht rond half drie een 24-jari- ge Nieuwkoper bekeurd die in het bezit was van een bus cs-gas, waarmee iemand kan worden bedwelmd. De man kreeg de prent omdat het volgens de wet wapens en munitie verboden is dat gas in bezit te hebben. De auto van de man werd tijdens een routinecontrole aangehouden. Het gas is door de politie in be slag genomen. Fooienpot uit restaurant gestolen alphen aan den run» Uit een restaurant aan de Burgemet Bruinsslotsingel in Alphen is vannacht de fooienpot gestolen. De daders gooiden met een baksteen de dubbele ruit van de nood uitgang in. Daarna sloegen ze razendsnel hun slag en maakten zich uit de voeten. Rijnsaterwoudse aangereden runsaterwoude» Bij een ongeval op de Heilige Geestlaan is een 18-jarige vrouw uit Rijnsaterwoude gewond geraakt. Zij is met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vrouw die over de weg liep, werd aangereden door een personenauto, bestuurd door een 29-jarige man uit Leimui- den. Volgens de politie moest de chauffeur remmen voor een te genligger, maar door het gladde wegdek reed hij op de vrouw in. Het slachtoffer vloog door de klap over een hek het weiland in. Bijeenkomst over reuma hazerswoude-dorpReuma is vanavond het onderwerp van een bijeenkomst in het dorpshuis in Hazerswoude-Dorp. Spreker is W.M. de Beus, reumatoloog. Er is een tafel met documentatie over het onderwerp en er worden dia's vertoond. De bijeen komst in het gebouw aan de Pieter de Hooghstraat 3 begint om 20.00 uur. Hardrijders in de prijzen dorp/koudekerk aan den run Bij snelheidscontroles in Hazerswoude-Dorp en Koudekerk zijn gisteren 144 bestuur ders betrapt. Op de provinciale weg in Hazerswoude passeerden tussen 11.15 uur en 15.10 uur 1000 voertuigen. Daarvan reden er 66 te hard. De maximumsnelheid bedraagt 80 kilometer. Van 16.00 uur tot 17.05 werd gecontroleerd op de Hogewaard in Koudekerk. Er passeerden 450 bestuurders, van wie er 78 te hard reden. De snelste reed 85 kilometer per uur. Op de Hogewaard mag maar 50 kilometer per uur worden gereden. De hardrijders krijgen binnenkort een acceptgiro thuisgestuurd. gen terug. Ze moest haar toe vlucht zoeken op het toilet van de plaatselijke kroeg nadat haar vriend het pand agressief en in beschonken toestand was bin nengestormd. Terwijl zij van binnenuit de toiletdeur dicht hield stond hij aan de andere kant met een mes in zijn hand op de deur te beuken. De Alphenaar, die eerder al drie processen-verbaal aan zijn broek kreeg wegens mishande ling en één voor vernieling, was aan het drinken geslagen omdat hij vermoedde dat zijn vriendin werd 'afgepakt' door een 'ri vaal'. Deze kaper op de kust had die middag een bakje koffie met haar gedronken. „Die man wil de wel wat met mijn vriendin", deelde de verdachte gisteren de president van de rechtbank, mr. L. Verheij, mee. Eerder op de bewuste dag had de vrouw haar vriend vanaf zes hoog nog horen brullen dat hij haar en zijn veronderstelde tegenstander dood wilde ma ken. „Dat heb ik niet gezegd", verkondigde de verdachte giste ren echter. „Het enige wat ik misschien heb gezegd is dat ik die man dood wilde hebben." Uiteindelijk liep het allemaal met een sisser af. De Alphenaar kon door omstanders in de kroeg worden gekalmeerd. Zijn vriendin zat het echter zo hoog dat ze een aanklacht indiende. Daar heeft ze overigens nog steeds geen spijt van. „Als ik het niet had gedaan, was onze rela tie stukgelopenaldus de vtouw. Haar actie had tot gevolg dat haar geliefde eindelijk afre kende met zijn drankprobleem. „Hij heeft sindsdien geen drank meer aangeraakt en ik kan het weten", beweert de Al- phense, die inmiddels weer met haar vriend samenwoont. Dat kan ondanks het straatverbod ,p '3)66 Alphen luistert naar 'het volk' 'n ge-' n 6gJlantsoenarbeiders moeten bij hun werk een prikstok ?isterjieenemen zodat ze meteen het zwerfvuil uit de struiken :h hejL van de straat kunnen opruimen. Er moet meer geld mwelaar ^et volwassenenonderwijs zodat de wachtlijsten lijstJaar verdwijnen. Straathoekwerkers moeten worden ocwel(angesteld om het probleem van de rondhangende jon- stemjeren aan te pakken en organisaties kunnen zonder pro- ilïhetr00 zendtiJd krijg611 bij de Lokale Omroep Alphen ft daJm bun verhaal uit te dragen, rende] CDA-lijsttrekker Hans Groen in 't Wout. Alleen de meneer van de Turks Islami tische Kulturele Verenging was niet erg enthousiast. „Ik wil niet dat een bedrijf een allochtoon in dienst neemt omdat 'ie al lochtoon is. Ze moeten de beste kandidaat aannemen, en al lochtonen gelijke kansen ge ven." Natuurlijk was iedereen het daar mee eens. Een jonge D66'er sneed een heel ander onderwerp aan. Voor de jeugd is er veel te weinig te doen in Alphen. Daardoor ont staan groepen die, op straat rondhangen en de buurt onvei lig maken. De gemeente moet een toleranter horecabeleid voeren en wanneer iemand in Alphen een discotheek wil vesti gen zo'n kans met beide han den aanpakken. Een wat oudere partijgenoot vindt dat er meer behoefte is aan straathoekwerkers. „Waar om vragen we het niet aan de jongeren zelf waar behoefte aan is?" vroeg de lijsttrekker zich af. Gisteravond was de eerste keer dat D66 een politiek café organiseerde. Maar het is als het goed is zeker niet de laatste. Da- les: „We moeten de avond na tuurlijk nog evalueren, maar we zijn in ieder geval van plan om dit soort avonden ook na de verkiezingen te blijven organi- e orders nekte Scheepswerf Kempers. foto ben de bruyn Ontslag voor 25 man rudolf kleun De Alphense scheepswerf Kem pers is failliet. De 25 perso neelsleden zijn ontslagen. Voor lopig neemt de bedrijfsvereni ging de betaling van de lonen over. Het bedrijf heeft het faillis sement aangevraagd nadat de ABN/AMRO-bank besloot geen krediet meer te verstrekken. Oorzaak van de problemen is volgens curator mr. J. Dorrepaal het geleidelijk afkalven van de orderportefeuille. Dorrepaal zoekt inmiddels naar mogelijkheden om het be drijf aan de Hoorn in al dan niet afgeslankte vorm voort te zet ten. Hij is inmiddels in onder handeling met een kandidaat koper. Of het inderdaad tot een overname komt, is volgens Dor repaal ook afhankelijk van de vraag of de nog resterende or ders ook kunnen worden over genomen. De grootste opdracht die op dit moment op voltooi ing wacht, is de bouw van een kapitaal jacht voor een Zweedse miljonair, met een waarde van anderhalf miljoen gulden. Vol gens Dorrepaal is nog niet dui delijk hoe en waar dit jacht wordt voltooid. „De opdrachtgever is de eige naar van het jacht. Hij moet be sluiten hoe het verder wordt af gebouwd. Het kost hem nogal wat extra als hij besluit het door een ander te laten afmaken. Kempers heeft een heel speci fiek vakmanschap. Als een an der het verder bouwt, moet het daar naar toe worden gebracht, terwijl die andere werf zich ook eerst in het hele project moet inwerken. Dat kost ook geld." blijven i de bijni „Zoiets wordt Dorrepaal heeft, behalve de economische malaise, niet di rect een verklaring voor het uit- /an nieuwe orders voor a honderdjarige werf. gaat geleidelijk. Er n vijf, zes schepen te gelijk gewerkt en op een gege ven moment wordt duidelijk dat er niets bijkomt. De kosten lopen ondertussen wel door en op een gegeven moment geeft de bank aan zo niet verder te willen. Het is een proces dat zich gedurende het afgelopen half jaar heeft voltrokken Scheeps- en jachtwerf Kem pers richtte zich zowel op de binnenvaart als de pleziervaart, onderhoud en nieuwbouw. Na het binnenhalen van de order uit Zweden voor het grote zeil jacht werd de constructiehal uitgebreid, in de hoop meer van dergelijke orders te krijgen. Die bleven echter uit. Kempers, de laatste grote werf in Alphen, heeft ook nog vestigingen in Leimuiden en Kudelstaart en een zeilmakerij in Muiderzand. Die vestigingen zijn buiten het faillissement gebleven. Handelwijze Rijkswaterstaat verbaast Hazerswoudse agrariër hazerswoude-runduk ruud sep Een paar jaar nadat je in de pol der een grote nieuwe melkvee houderij hebt gebouwd, staat daar ineens iemand van Rijks waterstaat. Hij wil bijna tien procent van jouw 37 hectare land kopen. Je hebt je stal en al je spullen aangepast op een be drijf van 37 hectare. En je weet dat het door de mestwetgeving in de toekomst steeds belangrij ker wordt om genoeg grond te hebben. Dan zeg je: je kunt die grond best krijgen, maar dan wil ik wel andere grond terug hebben. Zo verging het Henk en Rita van Dorp. Een paar jaar nadat zij met hun koeien waren neer gestreken aan de Galgweg tus sen Hazerswoude-Dorp en - Rijndijk lagen daar ineens de plannen van Rijkswaterstaat. De zuidelijke aansluitarm die de Gemeneweg en de nieuwe rijks weg 11 moet gaan verbinden, moet over het land van Van Dorp gaan lopen. Drie hectare grond is ervoor nodig. „Ik heb toen de eis gesteld: ik wil geen geld, maar ik wil ander land", vertelt Henk van Dorp. „Eerst kon dat niet, maar op een gege ven moment kon het wel. We hadden er toen om en nabij een jaar over gepraat." Van Dorp zou via een drie- hoeksruil vier hectare grond van zijn buurman krijgen. Eind 1992 sloot de agrariër een principe overeenkomst met Rijkswater staat. „Ze zeiden er netjes bij dat de hoofddirectie het nog moest goedkeuren", herinnert hij zich. Maar dat leek een for maliteit te zijn. „Dan ben je op gelucht en blij. Je hebt er toch kopzorgen over. Tien jaar gele den zijn we hier gaan zitten met een mooie boerderij op een goeie stek. Dat wil je zo houden, en dat is echt niet altijd eenvou- dig." In februari 1993 kwam het Veehouder Henk van Dorp kan niet begrijpen dat Rijkswaterstaat niet wat toeschietelijker is bij de aankoop van zijn grond voor rijksweg 11„Ze hebben nu al anderhalf, twee jaar oponthoud. Dat kost enorm veel geld. En dan zitten ze te trutten over zo'n flutbedrag. foto ben de bruyn bericht dat de deal niet door ging. De hoofddirectie vond het te duur. „Ze wilden nog wel za ken doen, maar dan voor een zooitje minder. Daar had ik op zichzelf geen moeite mee ge had, als ik die vervangende grond dan ook maar goedkoper zou krijgen. Ik vind het onrede lijk als ik er geld op moet toeleg gen." Maar dat ging dus niet door. Rijkswaterstaat besloot tot onteigening en daagde Van Dorp voor de rechter. „Dan komt er opeens zo'n pief het erf op. Een gerechtsdeurwaarder." Van Dorp nam een advocaat in de arm, en die kwam tot een verrassende conclusie: „Mijn advocaat zegt dat ze nog hele maal niet mogen onteigenen, want de bestemming van de grond is nog niet gewijzigd. Het heeft nog altijd een agrarische bestemming." Vandaag beslist de rechter of onteigenen nu al geoorloofd is. Is het een 'ja', dan moet een on afhankelijke commissie de ver goeding voor de agrariër vast stellen. is het 'nee' dan wordt het weer onderhandelen. Van Dorp is nog altijd in voor de oude overeenkomst. En hij kan niet begrijpen dat Rijkswa terstaat dat akkoord uiteindelijk heeft verworpen. „Dat heeft ons nog het meest verbaasd in het hele gebeuren. Ze hebben nu al anderhalf, twee jaar oponthoud. Dat kost enorm veel geld. En dan zitten ze te trutten over zo'n flutbedrag - voor hun; voor ons is het natuurlijk erg veel geld." Door de problemen bij de grondverwerving werd het ge reed komen van rijksweg 11 al eens eerder uitgesteld. Nog maar iets meer dan een jaar ge leden moest Rijkswaterstaat be kend maken dat de oorspronke lijke planning van eind 1996 niet zou worden gehaald. Ook toen werden de - nog steeds niet opgeloste - problemen met de grondaankoop opgegeven als oorzaak van de vertraging. Erg veel haast bij het aanleg gen van de weg heeft Van Dorp nog niet kunnen ontdekken. „Ik ben bang dat het wel 2000 wordt voor de eerste auto's er rijden. En dat terwijl heel veel mensen en bedrijven die weg snel willen hebben." Voor de familie Van Dorp is de weg echter niet zo'n uit komst. en niet alleen vanwege de grond die ervoor moet wor den ingeleverd. „Het wordt straks heel druk met al die au to's daar. En er komen natuur lijk stoplichten bij dus krijg je daar weer files. Het is toch ook niet zo lekker als mijn koetjes en mijn schaapjes straks in dat hoekje lopen te grazen." straffeloos omdat zij in de tus sentijd is verhuisd. Volgende maand gaan de twee trouwen als de rechtbank tenminste geen roet in het eten gooit met een celstraf. Advocaat W. Croes hield een pleidooi VOOT /i|ii cliënt of een eventuele straf niet omgezet kan worden in dienst verlening. Tegen dienstverle ning heeft officier van justitie Slits overigens geen bezwaar. Het zou ook niet aardig zijn om de wittebroodsweken in de ge vangenis door te moeten bren gen. De rechtbank doet uitspraak op 1 februari. 'Schade voor dochters is onafzienbaar' den haag/alphen aan den run Officier van justitie P. den Hol lander liet er gisteren voor de Haagse rechtbank geen twijfel over bestaan. Hij acht het over tuigend bewezen dat een 47-ja rige man uit l^ngeraar in 1990 meerdere malen ontucht heeft gepleegd met zijn toen 5- en 8- jarige dochtertjes. De verklarin gen van het jongste meisje, haar pleegmoeder en haar natuurlij ke moeder, maar ook de de be kentenissen die de man de poli tie en de rechter-commissaris toevertrouwde, maken de zaak wat Den Hollander betreft klip en klaar. Een jaar onvoorwaar delijk is zijn eis. De verdachte, die destijds in Alphen aan den Rijn woonde en zijn dochtertjes in het weekein de op bezoek kreeg, trok tijdens de zitting echter meer en meer van zijn eerdere bekentenissen in. Had hij zich volgens zijn ver klaringen in het verleden nog bevredigd in het bijzijn van de meisjes, hun geslachtsorganen gestreeld en andere meer on- welvoegelijke handelingen ver richt, nu merkte hij ineens op dat hij de kinderen na het dou chen 'toch moest afdrogen'. Naar zijn oudste dochter had hij in elk geval nooit een vinger uit gestoken. Volgens Den Hollander was de opstelling van de voormalige Alphenaar precies de houding waar de psychiater die de man onderzocht in zijn rapport op doelde. „Volgens de psychiater bagatelliseert deze man wat er is gebeurd, heeft hij weinig in zicht in zichzelf en anderen en is hij bovendien in een toestand waarin hij niet open staat voor behandeling. De psychiater zegt dat deze man een straf moet krijgen die hij voelt en niet de straf die hij voor zichzelf wenst", aldus de officier van justitie. Hij wees er bovendien op dat de verdachte absoluut niets ziet in een incest-dader- behandeling. „De schade voor de meisjes is hoe dan ook onaf zienbaar." Advocaat M. Jobse achttte een aantal verklaringen van de pleegmoeder, de kinderen en hun echte moeder volstrekt on geloofwaardig. Maar in zijn ver weer stuurde hij vooral aan op een niet-ontvankelijk-verklaring van de eis van de officier. „Deze zaak speelde zich drieënhalf jaar geleden af. Tussen het tijd stip dat mijn cliënt voor het eerst werd verhoord en de be rechting zitten minimaal dertig maanden, een onredelijk lange termijn, een termijn die geen recht doet. Mijn cliënt verkeert nu al lange tijd in onzekerheid", aldus Jobse. Mocht de zaak van zijn cliënt toch ontvankelijk worden ver klaard. dan neeent hij genoegen met een voorwaardelijke straf. En als dat er niet inzit, maxi maal een half jaar onvoorwaar delijk, om te zetten in dienst verlening. De rechtbank doet uitspraak op 1 februari. Alkemade wil protest tegen groter Schiphol De gemeente Alkemade heeft haar inwoners dringend oproe pen om gebruik te maken van de inspraak op de plannen van vliegveld Schiphol. Door uit breiding moet Schiphol een van de belangrijkste 'mainports' van Europa blijven. Alkemade zou daarbij vooral last kunnen krij gen van de Kaagbaan, die Schiphol intensiever wil gaan gebruiken. „We willen niet dat de in spraakprocedure op die plan nen aan de aandacht van onze inwoners ontsnapt verklaart gemeentesecretaris J. van Elk. In het plaatselijke huis-aan- huisblad plaatste de gemeente daarom deze week een lange oproep, waarin precies staat hoe de procedure loopt. „We proberen de bewoners zo te in- Schiphol. Want het zou zo kun nen zijn dat de Kaagbaan wat hinderlijkheden zou kunnen veroorzaken. En dan zeg ik het zéér voorzichtig", aldus Van Elk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17