Extreem-rechts IS P 'Geen strategie tegen ultra rechts' vacf nnl i t l pi/ Uidse semeentesecmaris: Politiek geruzie over Leidse verkiezingskrant Politie haalt geen gevonden dieren meer op 3 K SGP Leiderdorp toch deelnemer verkiezingen Leiden Regio Sassenheimer op verkiezingslijst CP Sassenheim: vaart achter aanleg van sportcomplex .^WOENSDAG 19 JANUAR11994 'Nooit gedacht dat ze een boegbeeld zouden vinden Voor- bewol- vaak Zowel de Centrum Democraten als de Centrumpartij '86 doet in Leiden mee aan de verkiezin gen. De lijsttrekker van de Cen trumpartij is J. de Bruijn uit Lei den. Tweede op de lijst is Sas senheimer J. Broer en derde Leidenaar C. van Snippenberg. De lijsttrekker van de Centrum Democraten is A. ter Haar uit Leiden, gevolgd door H. Otto e F. Hoogeveen, eveneens uit Lei den. Verder komen op de lijst een Hagenaar en twee Rotter dammers voor. De klein-rechtse partijen GPV, SGP en RPF zijn afge haakt. In totaal tien partijen hebben gisteren hun kandida tenlijsten ingediend bij de ge meente. Drie lokale partijen strijden 2 maart mee om een of meer ze tels in de gemeenteraad. Leiden Weer Gezellig doet dat samen met De Groenen. De Stadspartij heeft een aparte lijst. LEIDEN WIM KOEVOET de schrik zit er goed in bij de Leidse politieke partijen nu /aststaat dat de CD en CP86 gaan proberen een raadsze- tel te bemachtigen. A. Geertsema van de WD en S. Blok ;D66) komen er voor uit dat ze stiekem hadden gehoopt dat de extreem-rechtse deelnemers hun zaakjes niet tij dig voor elkaar zouden krijgen. zwarte dag voor de Leidse de mocratie willen noemen maar dat is 12 april wel als we deze lieden moeten installeren als raadslid. Je slaat je toch tegen je eigen hoofd als dat werkelijk heid wordt, zeker als je nu zou besluiten niets te doen." Rianne Peeters van Groen- Links staat niet onwelwillend tegenover een gezamenlijke strategie maar denkt dat er an dere, betere middelen zijn. „Leiden moet een rechtvaardige stad, gastvrije stad blijven waar vluchtelingen en Leidenaars kunnen wonen. Een stad zon der drempels. Da's onze poli tiek. Dat betekent onder meer dat het sociaal pension er zo Blok: „Ik was optimistisch. Ik jhad gedacht dat ze geen boeg- peeld zouden kunnen vinden en dat hun organisatiekracht te kort zou schieten. IJdele hoop pus. Zodra we over de eerste Schrik heen zijn moeten alle partijen zich gezamenlijk bera- Iden op een strategie, zowel voor jde campagne als eventueel straks in de raadszaal." Geertse- jma: „Een onaangename verras sing dat CD en CP86 hun kies lijsten toch vol hebben weten te (krijgen." Een dergelijke oproep heeft li- peraal Geertsema al eens eerder gedaan. „Ik zou 18 januari geen snel mogelijk moet komen en elk idee over spreiding van al lochtonen geen enkele kans mag krijgen. In zo'n stad krijgt extreem-rechts geen poot aan de grond, ook al komen ze in de raad." Het raadslid ziet zelfs een voordeel in het feit dat twee ra cistische partijen deelnemen. „Ze maken zo voor elkaar de spoeling dunner. PvdA-raadslid E. van der Veen was er zeker van dat extreem rechtse partijen zich zouden in schrijven. „Niet dat ik er op zat te wachten", voegt hij er cy nisch aan toe. Hij wil ook niet van een zwarte dag in de ge schiedenis van de Leidse demo cratie spreken. „Dat vind ik pas aan de orde als ze in de raad ko men en ik denk niet dat dat ze zal lukken. Het moet mogelijk zijn om de proteststemmers er van te overuigen dat stemmen op CD en CP86 volstrekt niet in hun eigen belang is." LEIDEN WIM KOEVOET VERVOLG VAN VOORPAGINA Een tijdje geleden had De Vries een gesprek met zijn Haagse collega W. Kuijken. In de resi dentie zitten al CD'ers in de raad en is er wel een gedragsco de overeengekomen. Zo worden CD'ers geweerd uit raadscom missies en kunnen ze voor ambtelijke ondersteuning alleen bij de gemeentesecretaris te recht. De Vries: „De meentewet laat het weren van CD en aanverwante politieke partijen uit commissies niet meer toe. Wel kunnen de be wuste wetsartikelen worden omzeild. Als de CD in Leiden een zetel zou halen, kun je bij voorbeeld afspreken dat een partij minimaal twee zetels moet hebben om zich in de raadscommissies te kunnen la ten vertegenwoordigen. Nadeel is dat ook andere kleine partijen daarvan de pineut kunnen zijn." Over de gemeentesecretaris als enig aanspreekpunt voor CD'ers zegt hij: „Dat klinkt wel aardig, maai de Haagse praktijk leert dat CD-raadsleden nog nooit een beroep op collega Kuijken hebben gedaan." Hoewel de gemeentesecreta ris bij het bestrijden van de CD geen actieve rol ziet voor het gemeentepersoneel kunnen volgens hem ambtena ren de andere partijen wel hel pen bij het voorkomen van pro teststemmen. De Vries gaat er vanuit dat 'in Leiden overwe gend geen racisten rondlopen' en dat de plaatselijke CD-aan- hang vooral uit 'gedesoriënteer de kiezers' bestaat. „Daar zitten bij wijze van spreken ook nette bejaarden bij. Dat is aan de ene kant schokkend maar ander zijds biedt dat hoop omdat deze mensen ervan te weerhouden zijn dat ze een verkeerde uiting geven aan hun afkeer van de politiek. Ambtenaren moeten zich net als politici realiseren dat ze de mensen zelf moeten opzoeken. Mede daarom gaan Leidse gemeente-ambtenaren meer wijkgericht werken. De burgers komen niet meer naar het stadhuis om al die oersaaie debatten te volgen." Glazen stolp „Ambtenaren maken net als po litici de fout dat ze te veel met zichzelf en het systeem waar binnen ze opereren bezig zijn. Het stadhuis is net een glazen stolp. Onder het glas werken wij aan het systeem. Wij zijn er ont zettend druk mee maar de bur gers begrijpen er geen hout van en kijken ook niet meer. Het wordt tijd dat wij eens naar bui ten kijken." Het verbaast De Vries zelf ook oorzaken'. „Er zijn laconieke brengen een beetje dat tot dusverre nog ambtenaren die denken dat het niet een Leidse gemeente-amb- zo'n vaart niet zal lopen. Ande- tenaar bij hem heeft aangeklopt ren - en die vormen wellicht de over deze problematiek. Hij wijt grootste groep - kunnen niet dat aan een 'mengeling van meer zo veel belangstelling op- r het politieke pro- klinkt misschien vreemd maar het is niet uitge sloten dat mijn personeel een doorsnede van de Leidse bevol- king is." A KOEVOET De campagnes van de politieke partijen zijn nauwelijks begon- of de combinatie Groe- jnen/LWG en GroenLinks rollen vechtend over straat. Margje 'Vlasveld, lijsttrekker van Groe- nen/LWG beschuldigt Groen Links ervan oneerlijk met haar partij te concurreren. Volgens Vlasveld heeft GroenLinks een gemeentelijke krant waarin de partijen zich kunnen voorstel len niet alleen tegengehouden 'om extreem-rechtse partijen te dwarsbomen, maar ook om de Groenen een hak te zetten. GroenLinks-fractievoorzitter Rianne Peeters ontkent de be- schuldigingen. Vlasveld vindt het argument dat de gemeente op geen enkele wijze de CD en CP86 de helpen de hand moet toesteken zwak. „Iedereen is het erover eens dat doodzwijgen niet helpt. Geïnte resseerden nemen toch wel kennis van de ideeën van Jan maat en zijn kornuiten." „Voor ons was de krant de ideale gelegenheid om onze ecologische stelling dat Neder land en vooral de Randstad vol is af te zetten tegen de identieke maar racistische stelling van de CD. Wij vinden dat het land niet vol raakt met vluchtelingen maar met wegen, auto's en nieuwbouw." Vlasveld baalt er ook van dat haar partij nu huis-aan-huis fol ders moet verspreiden. „Juist de mensen die op onze hand zijn, die groen denken, hebben stic kers op hun brievenbussen. Dat is voor ons een barrière. We hebben 20.000 folders nodig. Ik heb al uitgerekend dat dat twee bomen zijn. Gelukkig dat er kringlooppapier is." Volgens Peeters van Groen Links heeft haar partij de krant niet onmogelijk gemaakt. „Alle partijen waren van oordeel dat het uitbrengen van een dergelij ke krant geen gemeentelijke taak is. Partijen moeten hun ei gen campagne voeren. Dat ar gument heeft de doorslag gege ven. GroenLinks had als extra argument dat in zo'n krant alle partijen als het ware worden ge lijkgeschakeld. En wij willen niet met extreem-rechts in overeenstemming worden ge bracht." DUIN- EN BOLLENSTREEK DORITH LIGTVOET De politie in het noordelijke deel van de Bollenstreek haalt geen gevonden huis dieren meer op. Wie een dier vindt, wordt doorverwezen naar de diverse op vangcentra. S. Crama, beheerster van het opvangcentrum in Noordwijk, verwacht niet dat er veel verandert door het nieu we beleid. „De samenwerking was al niet zo best, we waren volstrekt afhankelijk van de diervriendelijkheid van de dienst doende agent." Bij problemen met agressieve beesten zal de politie wel optreden. Ook vermiste dieren kunnen in de toekomst nog steeds worden opgegeven bij de politie. Wie echter een huisdier vindt, wordt ge vraagd het zelf naar de centra in Noord- wijk of Haarlem te brengen. „De politie heeft al haar inzet nodig om de crimina liteit te bestrijden", aldus politiewoord voerder F. Mesker. Volgens hem kan de politie moeilijk anders, omdat het korps in het noorde lijke deel van de Bollenstreek van 140 naar 115 mensen is teruggegaan. „Het is voor mensen heel gemakkelijk om de politie te bellen, maar dit is een klus die we eigenlijk niet meer kunnen trekken. We leggen de verantwoordelijkheid dus weer bij de burger zelf." Volgens Mesker zijn met de dierenbe scherming duidelijke afspraken gemaakt, zodat gevonden dieren niet aan hun lot worden overgelaten. Beide opvangcentra weten echter nog van niets. Ze vinden het dan ook vreemd dat de politie zo ge makkelijk naar dierenbescherming of opvangcentra verwijst. Crama vindt het ophalen en wegbrengen van gevonden huisdieren ook geen poli tietaak, maar evenmin voor het dieren opvangcentrum. „De meeste mensen die een dier vinden, gaan er vanuit dat ie mand het probleem voor hen oplost. Het liefst willen ze dat de hond of kat thuis wordt opgehaald. Maar eigenlijk kan dat in deze tijd niet meer. Wij werken met vrijwilligers." In het zuidelijke deel van de Bollen streek is het beter geregeld. In Oegst- geest is een dierenambulance. „Voor ons scheelt dat een slok op een borrel", zegt de Katwijkse politiewoordvoerder. „Ge wonde honden bijvoorbeeld worden door de ambulance opgehaald. Het ge beurt maar zeer incidenteel dat wij die ren ophalen. Wij spelen beslist geen taxi bedrijf." B. van Vueren, woordvoerder van het dierentehuis in Haarlem, ver wacht dat er voor Lissenaren en Hille- gommers weinig zal veranderen. Ook in de Haarlemse regio rijdt een dierenam bulance. Bejaard en nog bijna helemaal zelfstandig. Hoe is dat na het verontrustende rapport dat zegt dat bejaarden de weg naar de Stichting Ouderenwerk niet weten te vinden? Enkele bejaarden uit serviceflat De Parelvissers aan het Bizetpad geven hun mening. Rodenburg, 82 en 76 jaar, in De Parelvissers. Ze kennen de Stichting Ouderenwerk. „Ik heb zelf vroeger in het dienstencentrum van de Stichting op het Vijf Meiplein gewerkt", zegt mevrouw Rodenburg. Zij is altijd actief geweest, werkte als vrijwilligster met gehandicapten. Ook maakte ze jaren deel uit van de bewonerscommissie. „Nu gaan we niet meer zo maar beneden koffie drinken, we houden niet van geroddel." Ze is zelf slecht ter been en rijdt buiten in een rolstoel. Haar heup is meer dan eens gebroken en net als haar man heeft ze last van haar ogen. Hij helpt haar met de fiets bij het boodschappen doen. Het echtpaar regelde wel thuiszorg via het verpleeghuis, waar mevrouw verbleef vanwege haar heup. „Nadeel is alleen datje voortdurend anderen, vreemden over de vloer hebt. Toen mijn ogen moesten worden gewreven had je drie keer per dag een andere zuster. Gezinshulp, daar roep ik niet over, maar ze doen hun best", zegt mevrouw Rodenburg. De gezinshulpen zijn niet de vergelijken met een particuliere hulp, die mevrouw vroeger had. „Maar dat is te duur." De familie Rodenburg zou graag op den duur een plaats krijgen in een verzorgingstehuis. „We willen ons zo lang mogelijk zelf redden. We willen graag samen blijven. Mijn dokter is kwaad, maar de indicatiecommissie zegt tot nu toe nee. U doet het uit voorzorg, zeggen ze. Het is te gek, je moet zelf voor een indicatie zorgen." Maari Rodenburg erkent nog geen zorg nodig te hebben. Mevrouw: „Je hebt hier hoge leeftijden, 90, 93, en 94. Je zit een oudere kom, je komt moeilijk weg". Door de medische toestand doet het echtpaar niet zo mee aan huisactiviteiten. Bij bingo moet je zitten en dat is moeilijk zonder kussens. En om te kaarten moetje zelf een clubje vormen. Wie in de Parelvissers woont, kan twee keer in de week gebruik maken van een maaltijd, die door het aanpalende verzorgingstehuis Rijn en Vliet wordt geleverd. Daarnaast kunnen de ouderen van Tafeltje Dek Je een maaltijd krijgen. „Maar ik kook altijd zelf. Tafelte Dek Je is minder zeggen ze, er wordt niet over geroepen." Een andere jeugdiger (69) bewoonster van De Parelvissers, die alleenstaand is, wil anoniem blijven. Ze handwerkt en sjoelt. Van de Stichting Ouderenwerk heeft ze nooit gehoord. Ze is nog goed gezond en heeft een familielid in de flat met wie ze boodschappen doet en eet. „Iedereen heeft eigen ideeën. Maar ik ben verder erg op mezelf, ik heb mijn kinderen nog. Bij de nieuwjaarsreceptie beneden in de hal kende ik sommige mensen niet eens. Ja, de buren komen eens in de veertien dagen op bezoek." De Parelvissers dat aan verzorgingstehuis Rijn en Vliet gelieerd is, werkt niet met de Thuisalarmsystemen zoals die van de Stichting Ouderenwerk. Wel is er een alarmknop, maar als je gevallen bent, moet je daar maar net bij kunnen. Mevrouw Rodenburg: „Pas heeft er nog een in de keuken liggen bonken." Een label wordt aan de deur gehangen door de alleenstaande die gaat slapen. De deuren worden gecontroleerd. „Ik vind het eng, als ik een label niet zie hangen", zegt de anomieme mevrouw, die een keer in de maand 'labeltjeswacht' heeft. De Parelvissers kende vroeger huismeesters, maar dat boterde niet erg met de bewoners. Nu hebben de bewoners 's ochtends drie gewaardeerde V v, LEIDERDORP ROY KLOPPER De Leiderdorpse SGP doet alsnog mee aan de raadsverkiezingen in maart. Het partijbestuur heeft na onderling overleg besloten eerdere fouten met het storten van een borgsom recht te zetten, om alsnog een kieslijst te bemachti gen. Vorige week leek een raadslidmaatschap voor de partij verder weg dan ooit. Het lokale be stuur had verzuimd tijdig de benodigde waar borgsom te storten. Die is verplicht voor partij en die momenteel niet in de raad zitten. Eind vorige week liet een gemeente-ambtenaar de SGP echter weten dat dit verzuim herstelbaar zou kunnen zijn. Daarop trommelde de partij haar bestuur bij elkaar om te bezien of alsnog moet worden in geschreven. Het antwoord luidde positief. „On der meer gesteund door de enquête die het Leidsch Dagblad onlangs publiceerde, en waar bij de SGP een zetel in de wacht sleepte.", al dus lijsttrekker J. van der Hout. De SGP heeft nog nooit een zetel behaald in Leiderdorp. Bij de vorige verkiezingen werd on geveer de helft van de kiesdeler gehaald. Toch denkt Van der Hout een redelijk kans te maken. „Het is natuurlijk onrustig geweest in Leider dorp. De mensen willen iets anders. Mogelijk dat wij daarvan kunnen profiteren." Behalve Van der Hout, die naast eerste man op de kieslijst ook voorzitter is van de plaatse lijke SGP, staan nog vier kandidaten op de lijst. „Het was natuurlijk een beetje kort dag om nog een uitgebreidere lijst te maken. Maar goed, aan vijf kandidaten zullen we wel genoeg heb ben. Meer zetels halen we normaal gesproken niet." De SGP zet uit principiële overwegingen alleen mannelijke kandidaten op de lijst. Het partijbestuur is onmiddellijk aan de slag gegaan om tijdig een verkiezingsprogramma in elkaar te timmeren. Van der Hout hoopt dat dit binnen enkele weken wordt afgescheiden. „Ook bij ons zijn de belangrijkste items open bare orde, de rijksweg A4 en de HSL." aldus van der Hout. VRIJE TIJD SASSENHEIM. ROZA V Bejaard en nog bijna helemaal zelfstandig. „De toekomst? Afwachten, elke dag is medewerkers: een maatschappelijk werkster 's ochtends, een beheerder 's middags en er is een huishoudelijk hulp voor de hele flat, die af en toe bijspringt als een bewoner hulp nodig heeft. „De toekomst? Afwachten, elke dag ise jarige. FOTO JAN HOLVAST een", aldus de 69- Sassenheim doet een beroep op de Raad van State om nog dit jaar te mogen beginnen met de aanleg van het nieuwe sport complex in de Rode Molenpol der. De gemeente wil daarmee niet wachten tot alle bezwaren bij de Kroon zijn uitgevochten. De aanleg van het nieuwe sportcomplex leek enkele maanden geleden in kannen en kruiken. De gemeente had alle grond in handen, de afspraken met de voetbalverenigingen wa ren rond en de financiën gere geld. In 1995 zou er kunnen worden gespeeld. Maar er is beroep aangete kend bij de Kroon. De eigenaren van een strook grond bij het sportcomplex willen toestem ming daarop vier woningen te bouwen. Sassenheim voelt daar niets voor. Dat was reden om bezwaar tegen het sportcen trum te maken. Morgen dient de zaak bij de Raad van State. Sassenheim wil zo gauw mogelijk met de werk zaamheden beginnen. Het ver zoek van de gemeente komt er op neer, dat zij de aanleg van het sportcomplex ter hand wil nemen tijdens de procedure. Wat ons betreft kan namelijk de dag nadat de ontheffing wordt verleend, de eerste spade de grond in", vertelt T. Fabel van de gemeente Sassenheim. Volgens P. Rodenburg, woordvoerder van de vier eige naren Verdegaal, is het 'jam mer' dat de aanleg van de voet balvelden door zijn kroonbe- roep wordt uitgesteld. „Dat is echt niet mijn belang. Maar de gemeente heeft inmiddels alle andere mogelijkheden voor ons afgesneden." Damtocrnooi I let jaarlijkse damtoernooi voor basisscholen vindt woensdag 19 januari plaats in de Rembrandt Scholengemeenschap, Noach- straat 2 in Leiden. Vijf scholen hebben zich ingeschreven en strijden met negen teams om de eeuwige roem. Het toernooi begint om 13.30 uur, de prijsuit reiking is vermoedelijk om 16.00 uur. Dammertjes gezocht Het Leids Damgenootschap wil een jeugdafdeling oprichten als daar genoeg belangstelling voor is. Het idee is de jeugdgroep van 19.00 uur tot 20.00 uur te laten spelen in het clublokaal van het LDG in de speeltuin Het Oosterkwartier aan de Bomeo- straat in Leiden. Inlichtingen en aanmeldingen bij: A. van der Kwartel, tel. 071-132504.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15