Radio Nieuws Centrale loopt als een trein Rtv show Knappe samenstelling van beeld en muziek Gouden coureurs op naaldhakken Jongeren vinden plek in veelkleurige samenleving De goede voornemens van Douwe en Hans WOENSDAG 19 JANUAR11994157 1*/OEN Rommert Kruithof: 'De bulletins zijn zo actueel mogelijk' r zal nog heel v ter naar de zei voordat de gapende kloof tussen de lan delijke en regionale omroepen is overbrugd. Maar het begin is er. Sinds een half jaar draait nu de Radio Nieuws Centrale (RNQ, een samenwerkingsver band van de landelijke omroe pen, de regionalen en de We reldomroep. Op werkdagen brengt de RNC na het nieuws van 08.00 uur en 13.00 uur nieuwsbulletins van ruim een kwartier. Het zijn samenvattin gen van de belangrijkste nieuwsonderwerpen van de drie deelnemende partijen. De bulletins worden door elf van de in totaal dertien regiona le omroepen uitgezonden. De randstedelijke omroepen Radio West en Radio Rijnmond ne men wel deel aan de nieuwsuit- wisseling, maar stellen voorals nog hun eigen nieuwsoverzich- De luisteraars worden in 17 bijgepraat over het be- langrijkse buitenlandse en bin nenlandse nieuws", legt Rom mert Kruithof, chef van de RNC uit. „We kunnen het allerbeste nemen van de deelnemende nieuwsredacties, en daarvan maken wij een afgerond geheel. Als het nodig is korten we gele verde items in of vullen ze - soms nog tijdens de uitzending- aan met het laatste nieuws. De bulletins van de RNC zijn zo ac tueel mogelijk." Redacteur Maarten van Velt- huijsen vult aan: „De actualitei tenrubrieken van de landelijke omroepen werken vaak een he le week toe naar één uitzending. Dat werkt soms een soort traag heid in de hand. Wij werken meer in een constante hart- Peuleschil De RNC, naast Kruithof be staande uit vier redacteuren en een technicus, ging in augustus vorig jaar van start. Zo'n drie jaar praten was er nodig voor dat deze, met name door de po litiek gewenste samenwerking tot stand kwam. Het bleek geen peuleschil om de deelnemende partijen op één lijn te krijgen, Wij voornamelijk als gevolg v grote onderlinge Kruithof, zelf afkomstig van de KRO: „Er was, zeker in het be gin, sprake van fikse koudwater vrees. De landelijke omroepen zien alles wat van beneden Utrecht komt nog steeds als 'boerenradio'. Hilversum wordt door de regionale omroepen weer van arrogantie beticht. En wat van de Wereldomroep dat kan sowieso niets zo wordt geredeneerd, i echter dagelijks, in de praktijk, dat die vooroordelen in het geheel niet kloppen. En héél langzaam begint dat besef ook bij de anderen door te sijpelen. Maar het is wel een zeer lang durig proces De Radio Nieuws Centrale huist in het gebouw van de We reldomroep in Hilversum. Naast de faciliteiten levert deze ook de technici. Twee maal per dag stellen de RNC-redacteuren een lijst samen van alle onderwer pen waarmee de deelnemende redacties op dat moment bezig zijn. Op basis van die lijst kun nen onderwerpen onderling worden uitgewisseld. De RNC- redactie maakt een keus uit de lijst en stelt het eigen bulletin samen. Kruithof: „Het is echt niet zo dat we voornamelijk Radio 1- onderwerpen gebruiken. Na tuurlijk is het landelijke nieuws belangrijk, maar ons bulletin is geen stortbak van Radio 1-on derwerpen". Van Velthuijsen: „We verkiezen vaak de items van regionale omroepen boven die van Radio 1. Vorige week bijvoorbeeld was er een vrouw gegijzeld in Epe. Radio 1 hield vanuit de studio een telefonisch gesprek met een woordvoerder, Omroep Gelderland had echter een eigen verslaggever ter plek ke. Zo geef je de luisteraars het gevoel dat je altijd bovenop het Toekomst De RNC-redactie zou in de toe komst 'ten behoeve van de con- tinuiteit' het liefst drie maal per dag gaan uitzenden, met bo vendien nog twee dagelijkse bulletins op zaterdag én zon dag. Elke avond, na het nieuws van 18.00 uur een soort 'Met het oog op morgen' vanuit de regio dus. Het is echter de vraag of die wens werkelijkheid zal wor De studio van de Radio Nieuws Centrale, waar redacteuren bezig zijn het nieuwsbulletin voor te bereiden. den. Veel regionale omroepen zenden uit tot 18.00 uur. Een derde bulletin betekent voor die omroepen extra zendtijd, en dus ook extra uitgaven. Ook de verdere toekomt van de Radio Nieuws Centrale is nog onzeker. RNC is een experi ment dat twee jaar zou gaan duren. Wat na die tijd gebeurt is nog onduidelijk. Tegen het ein de van dit jaar zal de balans worden opgemaakt. Wellicht dat het project langer bestaat, maar het is de bedoeling dat de RNC op den duur opgaat in het grotere verband van een centra le Radio 1-redactie. Als die er dit jaar komt. Kruithof: „Ik moet nog zien dat het Radio 1 lukt om tegen die tijd een echte zenderredac tie op poten te hebben, al be grijp ik dat er nu zeer voortva rend aan wordt gewerkt. Maar hoe de toekomst er ook uit gaat zien, het is belangrijk dat deze nieuwsuitwisseling blijft be staan. Gezien de opkomst van de commerciële zenders is het zaak dat de publieke omroep zich zo sterk mogelijk maakt. Voor het te laat is. Regionale en landelijke omroepen zijn geen|9.53 concurrenten, ze maken allebeiZO.OO deel uit van het publieke bestel,20.26 en moéten gaan samenwerken. En de RNC, die moet in de toe komst slechts de werkster zijnl die met een plumeautje de schermen schoonhoudt. Brooklyn Bridge: Film van Fred van Dijk van de gevangenissen. Polak: „Met enkel extra cellen bouwen kom je er niet. Als de begelei ding van deze jongens niet goed is, zijn ze nooit meer op het rechte pad te krijgen. In een stad als Groningen zie je nog wel dat de reclassering enige belangstelling toont voor een man als Douwe, maar in Am sterdam laten ze dit soort gede tineerden direct vallen." Drugsgebruiker Douwe is al vanaf zijn zestiende een oude bekende van de Groningse poli tie. Samen met zijn broers Jack en Jan behoort hij tot een groep van zo'n vijftig inbrekers die verantwoordelijk zijn voor 80 procent van alle inbraken in Groningen. „Het eerste dat Douwe doet als hij vrij komt is dope halen. Het tweede is op de fiets stappen, door een wijk rij den en kijken waar hij wat kan jatten. We komen hem regelma tig tegen met een televisie ach terop de bagagedrager", vertelt politieman Arjen van der Leur. Dealer Hans is via een familielid in de drugsscene terechtgekomen. Hij stapte erin om geld te ver dienen met dealen, maar bin nen de kortse keren was hij zelf verslaafd. Hij kam aan drugs door zich uit te geven als poli tieman en zo het spul in beslag te nemen. Na een aantal maan- „De Brooklyn Bridge blijft een mysterie. Dat zal zo blijven en dal is het bijzondere met die brug." Twee maal vijf dagen zwierf Fred van Dijk met zijn super 16 millimeter camera over, onder en om de brug. die Brooklyn met de rest van New York verbindt. „Dichters spre ken over de verbinding tussen de onder- en bovenwereld", zegt Van Dijk. Volgens de Amerikaanse dichter Hart Crane, die een ge dicht op de Brooklyn Bridge maakte, kan de brug nooit al leen door mensenhanden zijn gemaakt. Voor hem is deze brug een bovennatuurlijk wezen, op zijn minst gelijk aan God. Bo vennatuurlijk of niet, tijdens de bouw - die 16 jaar in beslag nam - vielen zo'n twintig bouw vakkers roemloos te pletter. De ontwerper overleed nog voordat de eerste steen was gelegd. Zijn zoon nam de leiding over, maar werd tijdens het duiken getrof fen door de caissonziekte. Vanuit een rolstoel vanachter het raam van zijn werkkamer dirigeerde hij de bouw van de brug, die in 1883 werd geopend. „In 1983 was ik voor het eerst in New York. Daar hoorde ik dat de brug op dat moment 100 jaar bestond." Z'n eerste confronta tie met de verbinding tussen de onder- en bovenwereld bleef al die tijd in Van Dijks hersens ge grift. „Pas veel later hoorde ik dat er een muziekstuk van Tris tan Keuris over de brug be stond." Keuris kocht in 1982 een reproduktie van een werk tekening van de brug. Kort daarna kreeg de componist van het Nederlands Kamerkoor op dracht voor een compositie voor koor en ongeveer 15 in strumenten. De orkestratie stond hem onmiddellijk helder voor ogen. Bij het zoeken naar een tekst stuitte hij op het ge dicht van Crane en zo besloot hij zijn eigen muzikale brug te bouwen. Met een walkman waaruit de klanken van Tristan Keuris' compositie kwamen, liep Van HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN Met twee plastic tassen onder zijn arm verlaat Douwe (41) uit Groningen de gevangenis. De zware deur slaat met een ferme klap achter hem dicht. Hij is vrij, op straat geschopt. Vrij om direct weer te gaan gebruiken. Want dat was zijn voornemen in de cel. „Zodra ik buiten ben ga ik meteen weer gebruiken." De kans dat Douwe binnen afzienbare tijd weer terug is in de gevangenis is daarmee groot. Programmamaker Hans Polak van VARA's rubriek Impact volgde Douwe een jaar lang. Hij filmde zijn vertrek uit de gevan genis en zijn verwoede pogin gen om eruit te blijven. Ook de 33-jarige Amsterdammer en vaste bajesklant Hans werd bij na een jaar door Polak gevolgd. Het idee om ex-gedetineer- den langere tijd te volgen met de camera ontstond toen de discussie in Den Haag oplaaide over het al dan niet uilbreiden den liep hij tegen de lamp. Na zijn vrijlating lijkt het even goed te gaan. Hans woont op kamers en is bezig met afkic ken. Als hij een urinetest wei gert, wordt hij uit huis gezet en raakt weer verslaafd. Niet lang daarna zit hij weer vast. Hans vindt dat eigenlijk wel prima. „Binnen gaat het beter met me dan buiten." Ook Douwe redt het niet lang buiten de gevangenismuren. De eerste tijd weet hij aan dope te komen via zijn vriendin die tip pelt. Als zij daar geen zin meer in heeft, gaat Douwe weer op inbrekerspad en wordt opnieuw gepakt. Voor Hans Polak zat op dat moment het werk erop. De cir kel is rond. De goede voorne mens van Douwe B. en Hans K. zijn voornemens gebleven. (Uitzending, morgenavond, 23.03 uur, Nederland 3) Documentaires met rappen als uitingsvonn De IKON toont vanavond twee korte documentaires over de vraag hoe jonge mensen een plek in de hedendaagse wereld proberen te verwerven. De eer ste is No little angels, de eind examenfilm van Gaby Olie- ns. Hierin speelt Ray Slijn- gaard, zanger van de succesfor- natie 2 Unlimited, de hoofdrol. Mike, een 17-jarige scholier wordt overvallen. Hij vertelt de kijkers door middel van zijn rapmuziek over zijn kijk op de wereld en wat hem overkomt. Hij wordt verliefd op een meisje dat arts wil worden, maar haar ouders willen niet dat ze met Mike omgaat. In de achttien minuten du rende film wordt een aardig beeld gegeven van de proble- n die jonge mensen hebben een multi-raciale samenle ving. Leden van straatbendes bluffen elkaar af met peperdure sportschoenen. Maar bij een discotheek zijn dergelijke gym pen verboden. Mike loopt een hoop weerstanden op, maar als één van de blufgozers zijn excu ses aanbiedt aan hem, lijkt het ijs gebroken. Ajaxvoetballer Edgar Davids vertelt olijk dat hij zich in het veld niets aantrekt van racisti sche uitingen uit het publiek. De bananen en oerwoudgelui den lijken hem niet te deren. Hij heeft vrienden van alle mogelij ke afkomst en met een beetje goede wil, moet het lukken een aardige samenleving te krijgen, denkt hij. In de uiterst korte (acht mi nuten durende) documentaire Vrienden die hierop volgt (19.16 uur), wordt getoond hoe een blanke jongen en een zwarte jongen uit Zuid-Afrika eikaars vrienden kunnen zijn. Lucien en Andile zitten in een rap groep en maken eigen teksten. (Uitzending, vanavond, 18.58 uur, Nederland 1) VARA 's Impact volgt ex-gedetineerden Tien dagen zwierf Fred van Dijk met zijn camera over, onder en om de brug. foto archief Dijk samen met zijn hondje met camera rond de Brooklyn Brid ge. Van Dijk: „Wat ik heb ge daan is het visualiseren van het muziekstuk, dat het gedicht als uitgangspunt heeft. Ik heb de klankkleur van de muziek om gezet in beeldkleuren". Van Dijk maakte opnamen zonder geluidsapparatuur. „Ik vind het leuk om te experimenteren." Vijfentwintig minuten lang zien we werkelijk schitterende en spannende beelden. Beelden die naadloos aansluiten op de muziek van het Nederlands Ka merkoor. Af en toe verschijnt een regel uit het gedicht van Hart Crane onderin het beeld, maar het is vooral de knappe samensmelting van de sfeervol le beelden en de 'zware' muziek die respect afdwingt. „Het is ook een ode aan de ontwerpers en bouwers, die veel hebben moeten opofferen." (Uitzending, zondag 23 janua ri, 23.22 uur, Nederland 3) In John de Mols Studio 21 is het natuurlijk elke dag feest, maar dezer dagen was het extra raak tijdens het jaarlijkse NAV Autosport Gala. Opgeluisterd met een wervelende show en een rijkelijk be sproeid diner werden de snelheids kampioenen van het afgelopen race seizoen gehuldigd, de 'hotste' gehei men op tuning-gebied doorgefluis- terd en de laatste circuit-roddels uit gewisseld. Een Zeer Exclusieve aange legenheid. Voor wie niet tot de race- en sponsor-elite behoort en aldus geen uitnodiging op geschept papier in de brievenbus had gekregen, kost ten de toegangskaarten 200 gulden. Een betrouwbare Zandvoortse bron meldde 'Het Wereldje' grinnikend dat het hier een 'policy' van de NAV (Ne derlandse Autosport Vereniging) be trof. Men meende dat bij het hante ren van zulke exorbitante bedragen 'het plebs' volautomatisch buiten de deur gehouden zou worden en dat er uitsluitend extreem deftigen op het feest te begroeten zouden zijn. Een wel vaker gemaakte denkfout, waar van het resultaat te bewonderen valt in zekere beroemde prijzige bars van zekere beroemde prijzige hotels, waar dikke portemonnaies op maximum volume schuine moppen in hun auto telefoons zitten te kwaken. Het is maar wat je on der plebs verstaat. De organisatoren leken trou wens zelf op voorhand al niet al te veel vertrou wen in hun opzet te hebben. Bij de uitnodigingen was discreet een folder gevoegd met een gere nommeerd adres voor het huren van de benodig de gepaste kledij. Alsof 'de sjiek' niet zoveel ga lakostuums op zolder heeft hangen dat de motte- ballen bijna niet aan te slepen zijn. Smoking Hoe dan ook, ruim zevenhonderd autosportmin naars waren naar Hilversum getogen om de prij zige pret mee te maken. Tonio Hildebrand ver scheen in smoking, Jan Lammers in een fluwelen jasje met artistiek patroon en Hoofddorps hoop in snelle wagens, Bert Moritz, droeg een uitgele zen combinatie met 'matching' cumberband en strik. Niet gehuurd, werd mij verzekerd. De op roep 'avondkleding gewenst' was uiterst serieus genomen. De dames schitterden in struikelver- wekkend lang, nauwsluitende cat-suits en lederen shorts met cowboy-laarsjes. Erg 'in' bleek ook verantwoord ondergoed als bovenkleding gedra gen, met als extra attractie wiebeldunne, in een metalen punt uitlopende, terminator-naaldhak ken. De heren hadden hun race-overalls en brandvrij ondergoed verruild voor smokings, zij den stropdassen en van nieuwigheid krakende lakschoenen. Na de welkoms-cocktail prikte men enthousiast in de vismousse met bé- arnaise-saus. Terwijl aan de oudrose gedekte tafels alom discussies los barstten over de in het midden drij vende langoust ('Kun je die eten?'), reikte autosport-commentator Olaf Mol de prijzen uit. Glimmende bekers en veel sponsorgeweld voor de snel- sten der snelle heren en een enkele supersnelle dame. De grootste beker van allemaal, de 'rookie-prijs' voor de beste nieuwkomer, ging naar Renault Clio-coureuse Chantal van der Sluis. Hutspotschijfjes Inmiddels was het hoofdgerecht ge serveerd en boven de fricandeau met gegratineerde hutspotschijfjes brand de het gefluister los. „Nieuweling? Die rijdt al jaren!" Maar Chantal is een vrouw, wat een stuk aardiger staat achter een beker dan een man, en Renault is een grote sponsor. Voilé. Desalniettemin was Chantal zeer ge lukkig met haar prijs, die ze be schouwt als 'een fantastische aan moediging'. Bij wijze van time-out werden de feestgangers vervolgens getrakteerd op een een sho'wblok uit De Mols paradepaardje, de Fantasy World Show. Ik berichtte al eerder over deze wervelende ge beurtenis, waarin onder anderen ilussionist Hans Klok en zangeres Julia Loko schitteren. En werd toen op de stoute vingers getikt omdat ik en pas sant had opgemerkt dat de sanitaire voorzienin gen in De Mols evenementen-studio van nogal on-Mollige afmetingen waren. Een ploeg toilet architecten stond al klaar, zo werd mij telefonisch verzekerd, om de krappe retirades om te toveren tot een waar pias-paleis. Ik was deze bescheiden reprimande geheel vergeten, tot onze gastheer van het NAV Gala de Fantasy World Show aan kondigde met de woorden: „Tijd dus voor u om even te urineren." Een oproep waar vele feest gangers node gehoor aan gaven, om vervolgens paniekerig te concluderen dat de enige manier om snel tot sanitaire opluchting te komen het ge bruik van de zojuist uitgereikte bekers was. Hoe zit het met die superdeluxe nieuwe pracht-wc's? - informeerde ik piepend bij de dienstdoende toi- Het Wereldje PANDA DE L'ISLE Chantal van der Sluis met haar 'rookie-prijs'. letjuffrouw. „Verbouwen?" grijnsde deze, „dat zouden ze wel willen, maar er is geen ruimte voor. Nee hoor, daar is nooit sprake van ge weest." „Maar goed dat deze smoking gehuurd is," mompelde een formule 3-coureur met nog 21 wachtenden te gaan, „ik geloof nooit dat ik het droog houd." Treurig Wie niet 'moest', genoot ondertussen in de zaal van de flitsende show. Het ging stevig bergaf waarts met de NAV Gala's de laatste jaren, was de gangbare mening, maar met dit spektakel was al les weer dubbel en dwars goedgemaakt. Moritz vond het 'een entourage van niveau' en Jan Lam mers en zijn fraaie echtgenote vonden het 'per fect en een enorme -hoe noem je dat?- credit aan John de Mol natuurlijk'. Lammers meldde dat zijn plannen voor het komend seizoen deze week definitief bekend worden. Het wordt óf toerwa- gens testen in Engeland, of Indicars racen in Amerika. Drie keer raden wat hij liever doet. En foto frank fahrner boet wat zijn Formule I-carrière betreft, die kan alleen lBBC nog op een 'geluks-manier' plaatsvinden. Een jMakj| treurige Lammers: „Ik ga er niet van uit dat dat Lsg( nog een reële optie is.stom Als klapstuk van de 'avond zou Formule I jSeidi 'personality' Damon Hill ten slotte de NAV Driver RTL1 of the Year Award uitreiken. 'Zou', want de perso- Ljrd nality bleek opvallend afwezig. Verdwaald geraakt ]over in Het Gooi, een griepje, autopech? Het maakte |0.a. I winnaar Jos Verstappen, de 'gouden rijder' uit sfeer Montfort in ieder geval geen snars uit wie hem |Duits zijn beker overhandigde. Niet alleen werd hij in gab( Hilversum gekroond tot Driver of the Year, hij deh( had tevens net een super-contract binnen als 0pei Formule I testrijder voor Bennetton. „Hij zit dus JEgyp op de reservebank," aldus Olaf Mol, „maar zo 10uits gauw er iemand uitvalt, fnag-ie. En wacht je dan jDete maar!" Met een beetje geluk heeft Nederland dus 1tone weer een Formule 1-coureur. Hetgeen uitbundig nea door autominnend Nederland gevierd werd, tot jDoui de tafels met krachtige hand werden leeggehaald BBC en men dringend verzocht werd op te hoepelen. qqj Wild

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10