a Leidsch Dagblad Kok: Belasting op 1 juli omlaag 5,6%' PREI EN RUNDERTARTAAR. Haarhuis ronde verder Vrouw (18) van straat geplukt en verkracht i Hoogvliet geeft bonus aan gezond personeel Voor behoud Golan Jeltsin wist van vertrek Gaidar vóór top Clinton 06-0331 BEL: 071-128030 GOED NIEUWS 36MAANDAG 17 JANUAR11994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40365 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Vijfendertig graden, een schroeiende zon en een licht briesje; de Australian Open 1994 is vanmorgen in Mel bourne in stijl van start ge gaan. Steffi Graf ondervond er amper hinder van, Paul Haar huis een tikkeltje meer, maar niet in verontrustende mate. De Fransman Cedric Pioline echter verloor als eerste van de geplaatste spelers het duel met de moeilijke omstandig heden. De finalist van de US Open, in Melbourne nummer 7 op de lijst, ging in 4 sets on deruit tegen de Tsjech Damm. Graf stond nauwelijks 20 minuten op het centre court tegen Kimberley Po. De kléine Amerikaanse haakte op 1-6 0- 2 af met een opspelende lies blessure. In die korte tijd lag ze onder een bombardement van forehands, die van het fonkelnieuwe high tech racket van de Duitse i de wereld vertrokken. Haarhuis kwam op baan 5 in een uithoek van Flinders Park tegen qualifier David Nainkin geen moment in ge vaar: 6-2 6-2 6-4. De 23-jarige Zuidafrikaan weigerde de baseline te verlaten en produ ceerde de ene afzwaaier na de andere. Na 1 uur en 50 minu ten was Haarhuis zeker van een plaats in de 2de ronde. Daarin is de Amerikaan Stark, 37ste op de ATP-ranking zijn tegenstander. Manon Bollegraf en Caro line Vis bereikten vanochtend het hoofdtoernooi op de Australian Open. UVS haalde een zwaar be vochten 0-1 zege bij rivaal Wilhelmus. De enige treffer van Carl Roest was goud waard. Mats Wilander kreeg vannacht in Melbourne tijdens de eerste ronde van de Australian Open volop steun. Zijn Zweedse fans hadden de gezichten versierd met de kleuren van de Zweedse vlag. Wilander ontdeed zich in vier sets van de Bulgaar Velev. foto reuter will burgess Straling 2 Onwetendheid op het gebied van en angst voor radioactieve straling leiden tot uitwassen. Politie vraagt getuigen zich te melden leiden erna straatsma Een 18-jarige Leidse vrouw is gistermiddag door twee man nen verkracht in een auto, na dat ze door een van hen in Lei den van de straat was geplukt. Het slachtoffer werd omstreeks half vijf 's middags vastgepakt en in een witte Mercedes ge trokken toen ze op de Blauw- poortsbrug liep. De vrouw is na de verkrachting vrij lang vastge houden en vervolgens op het Stationsplein in Leiden weer uit de auto gezet. Waar de ver krachting heeft plaatsgehad is onduidelijk. De politie is op zoek naar ge tuigen, die hebben gezien dat de vrouw in de auto werd ge trokken. Ook de taxichauffeur (ongeveer 40 jaar, brildragend) die de vrouw na het voorval van het Leidse station naar een vriend in Lisse heeft gebracht wordt verzocht contact op te nemen met de politie. De da ders zijn ongeveer 30 jaar, Zuid europees ogend en rijden in een oud type Mercedes. CDA 'er Terpstra wil deel meevaller doorsluizen naar werkgevers Kijk op pagina 10 Hogeschool Rotterdam Omstreken Hagenaar vestigt drankrecord: 5,1 promille Op 1 juli gaat de loon- en inkomstenbelasting iets om laag. Hoeveel dat de burger zal opleveren, is nog niet be kend. Minister Kok van financiën wil eerst kijken welk deel van de meevaller van 4 miljard gulden structureel (blijvend) is. Financieel specialist Terpstra van het CDA liet gisteren weten dat een deel van de meevaller naar het bedrijfsleyen moet, omdat meer winst meer werk bete kent., den haag npazen naar de belastingbetaler via een verlaging van het belasting tarief in de eerste schijf (tot Kok wil de meevaller terugslui- ruim 43.000 gulden bruto per jaar). Een verlaging van het ta rief met 1 procent kost de schat kist ongeveer 2,5 miljard gul den. De verlaging zal dus maxi maal 1,5 procent zijn, maar vrij wel zeker minder. Elk procent belastingverlaging in de eerste schijf scheelt iemand met een minimuminkomen ongeveer twee tientjes per maand en een modale werknemer (met een inkomen van rond 4.000 gulden bruto per maand) ongeveer het dubbele. Met de belastingverlaging kan het voorziene koopkrachtverlies voor met name de lagere inko mens dit jaar wat worden be perkt. Kok zei te hopen dat de bonden door het vooruitzicht van belastingverlaging dit jaar zuilen afzien van eisen tot loonsverhoging. Dat zou goed zijn voor de ondernemers, die daardoor meer winst kunnen maken en met dat geld i banen kunnen scheppen. Kok: „We slaan dan drie vliegen in één klap: de loonkosten voor de werkgevers gaan minder om hoog, de koopkracht van de burgers neemt toe en de mini ma worden een stukje recht vaardiger behandeld. Premier Lubbers noemde gis teren een snellere inning van belastingen pn minder fraude als belangrijkste oorzaken van de belastingmeevaller. Verder heeft de economie beter ge draaid dan voorzien. De voor zichtige ramingen van Financi ën speelden eveneens een rol in de meevaller. Evenals Kok stel de Lubbers dat het blijvende deel van de meevaller terug moet naar de burger. Op Koks suggesties daarvoor ging hij niet Het hoogste promillage alco hol in het bloed dat ooit werd gemeten: 5,1. Dat Nederlandse record staat sinds zaterdag op naam van een 41-jarige Haagse automobilist. De vorige topper stond op 4,7 promille. De Haagse GGD is verbaasd dat iemand zoveel alcohol kan verwerken zonder ter plekke de geest te geven. Volgens art sen kan een promillage boven de 3 al dodelijk zijn. De stom dronken Hagenaar moet naar schatting twee flessen jenever of drie kratten bier naar bin nen hebben geslagen. Deelname aan het verkeer is alleen toegestaan bij eeir pro millage van maximaal 0,5; ge middeld twee glazen bier of wijn. Politie-agenten hielden de man aan wegens twijfelachtig weggedrag. Zij lieten hem bla zen en dat deed hij keurig vol gens de regels. Ook een tweede keer, ter controle, lukte hem dat. Het blaaspijpje gaat overi gens niet verder dan een pro millage van 3,5. Daarboven moet een bloedtest de exacte hoogte aangeven. De politie heeft de man wel eens vaker in beschonken toe stand gezien, maar kent hem niet als een notoire dronkaard. 'Beatles gaan weer opnemen' zoeterwoude rudolf kleun Supermarktketen Hoogvliet gaat werknemers die zich niet ziek melden belonen met een bonus. Voor ieder kwartaal dat zij gezond blijven, krijgen ze 30 procent van een weekloon. Vol gens woordvoerder J. Kragten van het in Zoeterwoude geves tigde bedrijf is het een van de maatregelen waardoor het ziek teverzuim bij het bedrijf gelei delijk moet dalen van 7 tot 5 procent. Het gemiddelde ziektever zuim in de supermarktbranche ligt tussen de 7 en 8 procent. Hoogvliet heeft 23 winkels en 1.700personeelsleden. Het afgelopen jaar kreeg per soneel dat zich niet ziek meldde in de drukke maanden oktober, november en december met kerst een weekloon als gratifica tie uitgekeerd. In overleg met het personeel is volgens Kragten voor deze voortzetting van die De drie nog in leven zijnde le den van The Beatles komen in februari voor het eerst sinds hun opheffing in 1970 weer bij een. Dat schrijft de New Yorker Magazine vandaag. Paul McCartney, George Har rison en Ringo Starr duiken vol gende maand de studio in om nieuwe songs op te nemen voor een video-biografie van de le- gendarische popgroep, zo zei- i den twee medewerkers van de platenmaatschappij EMI Re cords in New York. „Ja ze gaan weer samenwerken, maar het is nog uiterst geheim." Een EMI-woordvoerder wilde het bericht bevestigen noch ontkennen, maar zei wel dat de drie nauw betrokken zijn bij het maken van een video en het sa menstellen van een bloemle zing van 4 a 6 CD's, „zodat u uw eigen conclusie kunt trekken". The Beatles, zonder John Len- non die in 1980 werd doodge schoten, zullen volgens de zegs lieden niet de beroemde Abbey Road Studio gebruiken, maar wel samenwerken met hun voormalige producer George Martin. Tijdens hun 8-jarige studio- carriere, waaraan met het uit eenvallen van de groep in 1970 een einde kwam, brachten de Beatles slechts 10,5 uur muziek uit, vastgelegd op 13 albums en 22 singles. Jeruzalem» Terwijl de Syrische president Assad gisteren in het Zwitserse Genève overleg voerde met zijn Amerikaanse ambtgenoot Clinton, gingen in Jeruzalem zo'n 50 kolonisten de straat op. Zij eisten dat Israël de Golanhoogte niet opgeeft. Pagina 5: Top Clinton-Assad stemt voorzichtig optimistisch. foto reuter KERKTBALANS "Omdat je geeft om je kerk" 9-23 jan. 1994 De Leidse kerken rekenen op u! CflPrei, kort afgesneden, kilo Rundertartaar, 100 gram IBS' Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 januari as 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De hoogste rente van de VSB Bank. moskou hans geleunse correspondent De Russische president Jeltsin was vorige week donderdag reeds door vice-premier Gaidar geïnformeerd over diens vertrek uit de regering. Op die. dag be gonnen in Moskou de eerste ge sprekken tussen Jeltsin en de Amerikaanse president Clinton. Jeltsin verzekerde Clinton tij dens de top dat de hervor- mingskoers zou worden voort gezet. Vooral de Amerikaanse mi nister van financiën Bentsen drong er tijdens de top bij de Russen op aan, om „een sub stantieel aantal hervormers" in de regering te houden. Bentsen dat de hervormin gen in Rusland niet afhangen van één persoon. „We steunen een beleid", aldus Bentsen. Gaidars medewerker Vladimir Mao zei vanmorgen dat zeker vijf ministers van Gaidars partij Ruslands Keuze in de regering blijven. Alleen het besluit van minister van financiën Fjodor- ov, een geharnast inflatiebestrij der, staat nog niet vast. Minister Ella Pamfilova van sociale zaken stapt op. Jeltsin en premier Tsjemo- myrdin overlegden vanmorgen over de nieuwe situatie. De 37- jarige Gaidar geldt als de archi tect van Ruslands markthervor- mingen. Pagina 2: Gaidar moest weg. Vanaf f25.000,- op de VSB HöogRendement-rekening. Op de Toprente-rekening 5,0% vanaf f 10.000,-. Volledige opnamevrijheid. Variabele rente. 'effectief rendement bi| ongewi)7jgde renU Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. Keytown yt yt Het jaarlijks avondje I jazz in de Stadsge hoorzaal dreigt af te glij den naar amusement met muzikale.omlijsting. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Corbett Bezit maakt de mens niet zo onaf hankelijk als geringe behoefte. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koude nacht Vannacht opklaringen en weinig wind Minimumtemperatuur van 0 graden aan de kust tot min 6 plaatselijk in het binnenland. Over dag perioden zon en overwegend droog. Middagtemperatuur onge veer 4 graden. Wind draaiend naar west tot zuidwest, overdag toene mend tot matig, kracht 4, aan de kust tot krachtig, 6. Minder organen door GTST a koevoet regeling gekozen. „Het is dus niet zo dat we zoals de bonden zeggen de kerstgratificatie schrappen, we verdelen het geld anders. Wie zich een heel jaar niet ziek meldt, kan zelfs meer krijgen: 120 procent." Volgens Kragten past de maatregel in het verzuimbeleid zoals dat per 1 januari door bedrijven moet worden geformuleerd. Werkge- weken ziekengeld zelf betalen. Volgens Kragten betekent de bonusregeling dan ook een net tobesparing. De Dienstenbond FNV heeft al afwijzend gereageerd. De bond meent dat de werknemers een gratificatie wordt afgeno men, die ze daarna moeten te rugverdienen. De bond vreest dat andere bedrijven het voor beeld van Hoogvliet volgen. De werkgeversorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf (KNOV) heeft instemmend gereageerd. Voorzitter J. Kamminga vindt dat werknemers zo een steentje kunnen bijdragen aan het her stel van de economie. Boven dien wijst hij er op dat in het buitenland het niet ongewoon is dat werknemers de eerste we ken ziekte helemaal zelf beta len. 'KKK Financiert extreem-rechtse partijen Europa' londen afp De racistische blanke Ameri kaanse organisatie Ku Klux Klan staat op het punt diverse ex- treem-rechtse partijen in Euro pa te gaan financieren om „on lusten uit te lokken". Dit stond gisteren in de krant de Sunday Times. De Ku Klux Klan, die aan in vloed verliest in de Verenigde Staten, „beschikt nog steeds over aanzienlijke fondsen" en denkt dat hij „munt kan slaan uit de overwinningen van ex treem-rechts in Groot-Brittan- nië, Duitsland en Rusland", al dus de Britse zondagskrant. Volgens het blad verblijven vijf Amerikanen, die nauwe banden hebben met de Ku Klux Klan, sinds kort in Europa om contact te leggen met extreem rechtse groepen waaronder de Britse Nationale Partij (BNP). De Ku Klux Klan heeft ongeveer 400 leden in Groot-Brittannië. De organisatie is eigenaar van een landgoed in het zuiden van Wales. De Nederlandse soapserie Goe de Tijden Slechte Tijden gaat ten koste van de bereidheid van mensen om na hun overlijden organen ter beschikking te stel len. Dat beweert de Stichting Eurotransplant, die is gevestigd in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Nederland is volgens de stichting het enige land waar het aantal orgaandonaties niet mee stijgt met het aantal trans plantaties. Dit blijkt uit de cij fers over 1993. Volgens medisch voorlichter Jan de Boer heeft de TV-kijker niet altijd door 'waar fictie op houdt en de werkelijkheid be gint'. In de TV-serie komt een chirurg voor die verkeersslacht offers laat overlijden en hun or ganen bij hem dierbare perso nen transplanteert. Pagina 7: 'Aantal transplanta ties stijgt'. Lcidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws i Dus neem ik nu een abonnement, i Tel: l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29,30) Per kwartaal via acceptgiro 85.55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1