Leiden Politie regelt verkeer tot _na avondspits Kraakster wil slechte naam uitwissen 'Aanleiding voor nieuw onderzoek Van der Lubbe' KORTINGEN TOT 50% /UIELIUIR/U ri Ex-hoogleraar 'pro deo' terug naar universiteit ZATERDAG 15 JANUAR11994 Winkeliers nalatige betalers leiden hans koenekoop De Leidse middenstand ziet graag mooi versierde en verlichte straten tijdens de kerstdagen. Dat is zo sfeervol. Maar het blijkt dat de winkeliers wel de lusten, maar niet de lasten willen dra gen van het aanbrengen van de lichtjes, het verbruik van de stroom en het onderhoud, alsmede de verzekering en de op slag. Als we voorzitter L. Palm van de Samenwerkende Onder nemingen ln Leiden (SOL) mogen geloven, dan moet de helft van de winkeliers hun factuur nog betalen. In de derde uitgave van het SOL-bulletin doet de voorzitter een dringende oproep aan de winkeliers hun bijdrage alsnog te storten. Gebeurt dat niet, dan zal het bestuur van de SOL de kerstverlichting voor 1994 schrappen. „Waarmee de Leidse winkelstraten in november en december een trieste aanblik zullen opleveren. En de klanten een gezelliger winkelgebied zullen opzoeken om hun sint- en kerstinkopen te doen", voor spelt Palm. i leiden/zoeterwoude roy klopper De grootste knelpunten waren de Europaweg, Hoge Rijndijk en I Willem de Zwijgerlaan. Ook op alle wegen die hier naartoe lei den, zat het verkeer muurvast. Al vanaf ongeveer 13.00 uur stelde de poitie een vorstelijk aantal verkeerslichten buiten werking en gingen agenten het verkeer zelf regelen. Dit duurde tot na de avondspits. ook de Rijksweg 11 (Leiden- Alphen) zat boordevol wagens die voor- noch achteruit kon den. Dit werd gedeeltelijk ver oorzaakt doordat het verkeer komend vanaf de Hoge Rijndijk niet de A4 kon opdraaien. Daar door moesten alle auto's door rijden richting Hazerswoude. In de tussentijd werkten de Algemene Verkeers Dienst (AVD) en agenten van het regio nale politiekorps Hollands-Mid den met man en macht aan het vrijmaken van de Rijksweg A4. Dat was een gigantische klus, omdat twee vrachtwagens en GROTE PC EN PRINTER DUMP: BIJ AANKOOP VAN EEN IBM PC EEN LASERPRINTER VOOR FL 199,- IBM PC-XT, Compleet n 299,- TULIP 386SX, Compleet n 945,- IBM PS/2-386;4MB;30MB n 699,- IBM PS/2-386;4MB;60MB n 749,- Epson matrixprinters n 149,- Canon Laserprinter LBP8 299,- IBM Notebook 386 n 1799, zolang de voorraad slrekt Restart Computers b.v. Overrijn 18; Leiden TEL. 071-224551 De Leidse hoogleraar dr P.W. Klein, die per 1 januari, met vut is gegaan, keert terug bij de uni versiteit. Ook al staat er geen vergoeding tegenover, hij is offi cieel opnieuw belast met werk zaamheden op het vakgebied van de algemene geschiedenis. Volgens het Leidse Universi teitsblad 'Mare' werd dezé op lossing gekozen omdat Klein voor zijn nieuwe werkkring (be stuursvoorzitter bij het Cen trum voor Niet-Westerse stu- Taxatie? Fitk Makelaardij t de juiste ren voor u! eva 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden Moderne kunst yt A Het bestuur van de I I universiteit heeft alsnog besloten geld uit te trekken voor een nieuwe hoogleraar moderne kunst. Ramp /i Het is een regel- I Z rechte ramp als de Dorpsstraat wordt afgeslo ten voor auto's, zeggen Oegstgeester winkeliers. Vervolg van voorpagina Het dodelijke verkeersongeval op de rijksweg A4 heeft gistermiddag het verkeer in geheel oost, noord en zuid- R Leiden totaal ontwricht. De politie zette tientallen agen ten in om het verkeer op diverse punten in de stad te re gelen. een personenauto moesten worden weggetakeld. Daarnaast moest een grote hoeveelheid meel van het asfalt worden ver wijderd dat uit de geschaarde Spijkenisser containerwagen was gevallen. Ook de tijdelijke middenge leider, aangelegd vanwege weg werkzaamheden, moest over een afstand van enkele kilome ters rechtop worden gezet. Doordat de vrachtwagen er ter hoogte van Roomburg overheen was geklapt, was de afzetting tot aan de oprit naar de Leidse Eu ropaweg omgevallen. Pas omstreeks 16.30 uur kon het eerste autoverkeer groeps gewijs weer over de A4. Steeds werd een plukje auto's langs de plek des onheüs geloodst, voor afgegaan door motorrijders van de AVD. Dit leidde vlak voordat de avondspits begon tot enige ver lichting van de files in Leiden, maar de verkeerssituatie bleef volgens de politie veel chaoti scher dan op normale vrijdag middagen. 'Leegstand moet mikpunt van kritiek zijn Krakers hebben een slechte naam in Lei den: ze zijn werkschuw, ongewassen, anarchistisch en daardoor bedreigend. Bij verschillende confrontaties in 1993 koos het publiek de kant van de politie en de eigenaren van de gekraakte pan den. Ook vanuit de gemeenteraad komt er weinig concrete steun voor de steeds omvangrijkere krakersbeweging. Recente aanwijzingen dat het niet klikt tussen krakers en Leiden zijn de negatie ve reacties uit Groenoord op de komst van krakers die tijdelijk slooppanden ko men bewonen en de schriftelijke vragen van de SP. De partij dringt er bij volks huisvestingswethouder T. van Rij (PvdA) op aan dat hij de bewoners van Groen oord aan andere buren helpt. De ophef over het doen e krakers is dikwijls groter dan die over een van de grootste misstanden in Lei den:'leegstand. Kraakster Esther (22) wil de publieke opinie in het krakersvoor- deel ombuigen. Ze stuurt faxbrieven naar de media waarin ze zichzelf en haar woongroep voorstelt en waarin ze haar toelicht. Dat is tamelijk bijzonder. De meeste krakers leggen zich neer bij de vooroor delen en verkiezen de anonimiteit. Esther: „Krakers zijn net zo divers als an dere mensen. Maar zo lang we op één hoop worden geveegd, is het toch aan ons om de eerste stap te doen, toenade ring te zoeken. Krakers moeten gewoon r opa die ons vanachter zijn i laten Volgens Esther wemelt het van de leegstaande panden in de binnenstad, die met enkele simpele ingrepen be woonbaar kunnen worden gemaakt. Aan dergelijke huisvesting met lage huren en een gering wooncomfort bestaat grote behoefte, stelt ze. „Neem de Haarlem merstraat. Denk eens aan alle verdiepin gen boven de winkels. De Haarlemmer straat is een kilometer lang lint van kraakplezier. Maar de winkeliers hebben de trappen uit hun winkelpanden gesla gen. Dat levert ze maar liefst twee extra vierkante meter winkelvloeroppervlakte op", zegt ze cynisch. Esther is de woordvoerster van een 'woongroep' die kort geleden neerstreek in de zogenaamde Blonk-panden aan het Kort Galgevvater. De uit Gouda af komstige studente is bepaald niet werk schuw, is in discussies nauwelijks te kloppen, kent de Leidse situatie als haar broekzak, vindt anarchie 'mooi maar niet reëel zo lang iedereen aan geld en zichzelf denkt' en is optimistisch en ide alistisch. Esther moet zien rond te komen met een studietoelage. Tegen woonlasten die de 500 gulden te boven gaan, kan ze niet opboksen. Haar vroegere huisbaas, die het achterstallig onderhoud liet voor het was, legde haar 150 gulden huurverho ging op maar Esther stapte naar de rech ter en won. Haar huisgenoten waren de pesterijen van de verhuurder beu en ver lieten het pand. Esther kreeg vervolgens familieleden van de huisjesmelker als buren en maakte uiteindelijk ook dat ze wegkwam. Via de gekraakte flat van het pensioen fonds van Philips bij het Stationsplein, belandde ze in de leegstaande Blonk- panden, die sinds vijf jaar in gemeente lijke handen zijn. De gemeente probeert er bouwplannen voor koopwoningen van vier ton van de grond te krijgen. Bij binnenkomst ontdekte de krakers dat al le leidingen uit de panden waren ge sloopt. „Vandalisme", zegt Esther. „Sloop van gemeentelijke eigendom men. Het ergste is nog dat iemand van de gemeente daartoe opdracht heeft ge geven." Haar eerste zorg is dat de EWR het pand weer op de nutsleidingen aansluit. Met het energie- en waterbedrijf is ze aan het onderhandelen over de 'vermoe delijk excessief hoge borg' die moet wor den betaald. Haar ouders, die flink in de slappe was zitten, gaan ervan uit dat zij met haar 22 jaar voor zichzelf moet kunnen zorgen. Esther deelt die opvatting. „Als m'n va der elke maand wat zou overmaken, had ik nu misschien wel comfortabel ver doofd naar RTL4 zitten kijken op een ka mer aan het Rapenburg. Maar ik ben blij met het leven dat ik nu leid. Ik ben bezig om met m'n woongroep iets op te bou wen. Dat vind ik interessanter dan bral len met de ballen. Ik verlang niet naar een studentenhuis. Het leven is daar zo oppervlakkig. Ze lezen er allemaal Volks krant en NRC maar hebben geen flauw benul wat er met de wereld aan de hand Politie 'druk bezig' met onderzoek ontvoering leiden erna straatsma De politie heeft geen ze kerheid of de twee Leidse meisjes van 14 die don derdagmiddag een paar uur zijn ontvoerd, het slachtoffer van een zeden misdrijf zijn geworden. „We hechten geloof aan hun verhaal en zijn nu druk bezig met onder zoek". zegt politiewoord voerder Ton Stuifbergen. De politie hecht waarde aan het opmerkelijke ver haal van de meisjes omdat het tweetal 'huilend en ontredderd' door de poli tie is aangetroffen. Na de ontvoering zijn de meisjes door de stad gaan zwer ven. Twee surveillerende politieagenten troffen het verwarde tweetal later op de avond in de Haarlem merstraat aan. De meisjes zijn om streeks half vier meegeno men op de Oegstgeester- weg, ter hoogte van de Poelgeestlaan. Ze stonden even stil om een schijn baar kapotte fiets van een van hen te bekijken toen een paar mannen hen grepen. Ze kregen een hand voor hun mond ge drukt en zijn in een auto meegenomen. Vermoede lijk reden de mannen in een witte bestelauto. Zo'n vier uur later is het tweetal uit de auto gezet op de Plesmanlaan. ter hoogte van het viaduct bij het belastingkantoor. De meisjes zijn vermoedelijk bedwelmd. Een van de ring haar portemonnee en sieraden. Stuifbergen: „Toen ze in de auto bij kwamen dachten ze eerst dat ze een kort rondje door de stad hadden gere den. Ze waren te beduusd om de situatie goed in zich op te nemen. Later merkten dat er vier uren waren verstreken, waar van ze zich niets herinner den. Nadat ze op straat waren gezet raakten ze even de weg kwijt omdat ze nog een beetje be dwelmdwaren." De Leidse politie is op zoek naar getuigen, die de meisjes en de daders heb ben gezien, tel. 071- Kunstenaars vinden onbekende politiefoto 's van Rijksdag-brand leiden dies van de universiteit) beslist nog als hoogleraar werkzaam moest zijn. „De voorzitter van de onderzoeksschool mag geen emeritus zijn of anderszins los lopend", aldus Klein. In overleg met het college van bestuur werd besloten Klein zijn oude leeropdracht terug te ge ven, zonder financiële vergoe ding omdat in alle andere geval len de opvolger slechts een deel van Klein's oorsponkelijke taak had gekregen. „En ik wilde juist plaats maken voor anderen". Het salaris dat Klein verdiend zou hebben, had hij in ieder ge val moeten terugstorten naar het ABP. Het probleem in Lei den doet zich overigens vaker voor, en naar het zich laat aan zien ook elders. „Ik voorspel een nieuwe trend", zegt Klein. „Nu er weer flink wordt bezui nigd zijn wij oudjes weer hard nodig. Het is tekenend voor de nood waarin universiteiten ver keren." Een paar foto's zouden heel goed de aanzet kunnen geven tot een nieuw onderzoek in de zaak-Marinus van der Lubbe, de Leidenaar en overtuigd com munist die in 1933 de Rijksdag in brand stak kort na de machtsovername door Hitier. Althans, twee beeldend kunste naars uit Landsmeer, Ron Sluik en Reinier Kurpershoek, zijn er heilig van overtuigd dat de prenten die zij aantroffen in het voormalige Stasi-archief in Ber lijn de discussie over de schuld vraag weer zullen doen ont branden. Het betreft onder meer politiefoto's die vlak na de brand zijn gemaakt en die zijn gebruikt tijdens het proces te gen Van der Lubbe. De kunstenaars houden op dit moment een tentoonstelling in de Haagse Casuariestraat, in Het Archief, van deze foto's en van een eigen fotoserie over een van de vele voettochten die Van der Lubbe heeft gemaakt. Een van de meest markante foto's uit het Stasi-archief is er een van de voorgevel van de Rijks dag, de dag na de brand. Plak- kertjes op de muur geven aan hoe Van der Lubbe naar boven is geklommen, naar het raam dat hij vervolgens ingooide om binnen te komen. „Maar zie je dat dat raam alweer is vervan gen?", zegt Kurpershoek. „De glazenier staat er nog voor. Er is een hele zaal in as gelegd en wat doen ze? Ze vervangen een kapot raampje. Dat is toch ver dacht." Bovendien zouden andere fo to's duidelijk maken dat er niet één maar meerdere brandhaar den waren in het gebouw van de Rijksdag, ook al een aanwij zing dat er mogelijk meer per sonen bij de brandstichting be trokken zijn geweest. Historici hebben altijd al hun twijfels ge had over het aandeel van de Leidenaar in de Rijksdag-brand. Was Van der Lubbe, die in 1934 Ook de hoogleraren Ketelaar, Daems en Zürcher, die allen in Leiden met vut zijn gegaan, zit ten inmiddels weer op hun ou de plek. MERKEN VOORDEEL IMODE VOOR MANNEN HOOFDSTRAAT 226-228/2171 BN SASSENHEIM/TEL02522-12314 U wegens zijn daad ter dood werd gebracht, in zijn eentje verant woordelijk voor het aansteken van het gebouw, of was hij het slachtoffer geworden van een nazi-complot? „Dat is aan de historici om uit te maken", zegt Kurpershoek. „Maar feit is wel dat de officiële geschiedschrij ving tot nu toe geen gebruik heeft kunnen maken van deze foto's. En niet van de proces stukken uit het Stasi-archief die bij elkaar zes meter beslaan." De kunstenaars trokken eind vorig jaar naar Berlijn, nadat bekend was geworden dat de Stasi-archieven waren openge steld. Zij houden zich al sinds een paar jaar bezig met Van der Lubbe. „Vanwege onze interes se voor de oorlog", zegt Sluik. „En vanwege de overeenkomst in zijn manier van leven en on ze manier van werken. Hij was impulsief, een spontane beslis ser. En hij reisde enorm veel." Zo probeerde Van der Lubbe in 1931 alleen met zijn paspoort te voet naar Peking te reizen, waar hij dacht het arbeiderspa radijs aan te treffen. Hij stuitte destijds op een Roemeense douanepost. Sluik en Kurpers hoek, die zijn reis trachtten te kopiëren, strandden driehon derd kilometer westelijker, bij de Kroatisch-Servische frontli nie in de buurt van Osijek. Behalve een foto-impressie van deze reis is ook een nog on bekend gedicht van Van def Lubbe - of althans de vertaling ervan - te zien op de tentoon stelling. Hij schreef dat gedicht tijdens zijn gevangenschap. studentenhuis, het leven is daar zo oppervlakkig", zegt kraakster FOTO JAN HOLVAST Kort geleden betrok een groep krakers de leegstaande Blonk-panden Esther. het Galgewater. „Ik verlang niet i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9