Huizen tot drie ton worden te duur' r Binnenland MEDEDELING Bakx haalt nog meer verdachte saté terug Duizenden bewijzen minister Dales laatste eer Hardnekkige optimist wacht op telefoontje ZATERDAG 15 JANUAR11994 BolsWessanen wil Heineken uitkopen uit Bols Benelux amstelveen npa Het voedings- en drankenconcern BolsWessanen hoopt snel overeenstemming te bereiken met Hei neken over de overname van het 50 procent-be lang van Heineken in de uit ,1989 stammende ge zamenlijke dochter Bols Benelux. Met 380 werknemers en een omzet van 360 miljoen gulden is Bols Benelux de grootste Nederlandse dis tillateur. In de vestigingen in Zoetermeer en Nieuw- Vennep worden merken geproduceerd als Bols. Bok- ma, Coebergh, Hoppe. Hartevelt en Pisang Ambon. BolsWessanen vindt volledig eigendom van belang in verband met de verdere uitbouw van de activitei- BolsWessanen boekte vorig jaar vijf procent meer nettowinst uit gewone bedrijfsuitoefening. De netto winst kwam daarmee net boven de 250 miljoen gul den. De winst van het vorig jaar uit een fusie ontsta ne concern steeg maar een klein beetje als gevolg van omrekenverschillen van buitenlandse valuta. Vooral de gedevalueerde Italiaanse lire speelde Bols Wessanen parten. Zonder het negatieve omreken - verschil zou de winst 10 miljoen gulden hoger zijn uitgevallen, zo meldde gisteren de raad van bestuur. In de jaarcijfers over 1993 houdt BolsWessanen ook rekening met buitengewone lasten van 50 mil joen gulden voor de reorganisatie van activiteiten in het buitenland. In totaal denkt het bedrijf in twee jaar tussen, de 300 en 350 arbeidsplaatsen te schrap pen. In Nederland wordt, zoals vorig jaar al bekend gemaakt. de vestiging in Nieuw-Vennep gesloten. Dat kost 100 banen. lm. van den Berg adviseert consumenten die DINNER GOLD SATÉ AJANI AAN STOKJES gekocht hebben met een uiterste houdbaarheidsdatum 'NOVEM BER 1994' of 'DECEMBER 1994' dit produkt niet te gebruiken. Direct na het bekend worden van klachten over glas bij een andere aanbieder, is lm. van den Berg. die het produkt van buiten het moe derconcern Unilever betrekt, een onderzoek gestart bij de produ cent. Uit voorzorg is besloten alle verpakkingen van dit merk uit de winkels terug te halen. Consumenten die verpakkingen Dinner Gold Saté Ajam met bo venstaande houdbaarheidsdatum in huis hebben, kunnen het aan koopbedrag vergoed krijgen. Stuur hiervoor de streepjescode met houdbaarheidsdatum van het produkt, met vermelding van naam, adres en bank- of gironumpier in een envelop zonder postzegel naar DINNER GOLD SATÉ AJAM ANTWOORDNUMMER 1000 3860 WB NIJKERK Voor nadere inlichtingen kunt u gebruik maken van ons gratis tele foonnummer: 06-0608. Voor het eventueel ontstane ongemak biedt lm. van den Berg haar klanten welgemeende excuses aan. lm. van den Berg Ouders krijgen brief van Nutricia den haag Honderdduizenden ouders van baby's, peuters en kleuters in Nederland krijgen binnenkort een brief van Nutricia. De fabrikant van Olvarit-kindermaaltijden wil hen inlichten over de her-introductie van de verschillende soorten Olvarit met rund- en varkensvlees. Half november moest Nutricia miljoenen potjes Olvarit uit de winkels halen omdat het vlees bij de leve rancier was verontreinigd met een schoonmaakmiddel. „Grote j reclamecampagnes passen niet bij Olvarit", zegt Nutricia-direc- I teur Van Hedel. „We willen gewoon het een en ander uitleggen over de hele affaire en dat doen we dan het liefst rechtstreeks." Hoofdagent in Venlo ontslagen venlo Burgemeester Van Graafeiland van Venlo heeft een 37- jarige hoofdagent van politie ontslagen, zo maakte de politie gis- j teren bekend. De hoofdagent werd in mei 1992 geschorst omdat hij een jaar lang boetes voor verkeersovertredingen zou hebben verduisterd. De man is inmiddels door de Roermondse recht bank voor deze feiten veroordeeld. Op grond daarvan is hij nu ontslagen. Superkort belastingbiljet ojl komst utrecht» De Belastingdienst wil volgend jaar een nieuw aangif- j' tebiljet invoeren dat nog maar uit één A4-tje plus de bekende j voorflap bestaat. Dit jaar test de Belastingdienst het biljet onder j 80.000 belastingplichtigen in de regio Venlo. Als de proef slaagt, wordt het nieuwe formulier in 1995 landelijk ingevoerd. Het ver eenvoudigde E-biljet is geschikt voor de helft van de 3,9 miljoen particulieren die jaarlijks aangifte voor de inkomstenbelasting en premies volksverzekeringen doen. Daarnaast komt er een P- biljet voor particulieren met een uitgebreidere aangifte en een O-biljet voor ondernemingen. De Tweede-Kamerfracties van D66, PvdA en Groen Links zijn tevreden met het standpunt van premier Lubbers over de aardgasbrief van landbouwmi nister Bukman. De WD neemt er geen genoegen mee en wil dat de brief openbaar wordt. Zowel D66, als WD en Groen Links vroegen eerder deze week om opheldering van Lubbers en Bukman. In een verrassend snel antwoord veroordeelde Lubbers de brief gisteren als „staatsrech telijk niet juist en overbodig". Lubbers zei overigens ook na mens Bukman te antwoorden. De D66'er Wolffensperger liet via zijn woordvoerder weten te vreden te zijn met de reactie van Lubbers: „Wij zijn blij dat de premier deze handelswijze zo snel de kop heeft ingedrukt". Volgens WD'er Te Veldhuis heeft Lubbers „politiek een flink standje uitgedeeld. Maar ik wil de bewuste brief in zijn totaliteit bekijken. We moeten achterha len of sprake is van een funda mentele handelswijze of een in cident". Tweeverdiener duurder uit den haag anp Gezinnen waarin beide part ners werken, zijn duurder uit dan de huishoudens waar slechts één persoon de kost verdient. Afhankelijk van hel netto inkomen variëren deze extra kosten van 2,5 tot 6 pro cent Dat blijkt uit een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het is gedaan in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. De extra kosten betreffen vooral het inhuren van diensten, zoals voor het onderhoud van de wo ning. Ook representatiekosten van de partner (dure kleren en schoenen) dragen bij aan de hogere uitgaven. Bij een huishouden met twee verdieners die een bruto inko men hebben rond het mini mumloon, liggen de extra kos ten op zo'n 1.250 gulden per jaar, bij modaal is dat 1.500 gul den en bij twee maal modaal 1.800 gulden. Verder blijkt dat het netto in komensvoordeel dat tweever dieners hebben door de regels van het belasting- en premie stelsel, vermindert of vrijwel wegvalt als rekening wordt ge houden met hun extra kosten. Voor tweeverdieners met een minimuminkomen slaat dat voordeel zelfs om in een licht nadeel. Minister De Vries (sociale za ken) trekt uit die cijfers de con clusie dat het belastingstelsel geen grote voordelen oplevert voor tweeverdieners. Makelaars laten vaste prijsafspraken los Bestaande eengezinswoningen tot 300.000 gulden drei gen ten opzichte van vergelijkbare nieuwbouw te duur te worden. De prijzen van bestaande woningen onder de drie ton stijgen namelijk te hard. Deze waarschuwing liet voorzitter B. van Groeningen van Nederlands grootste makelaarsvereniging, de NVM, gisteren horen op de nieuwjaarsbijeenkomst van zijn organisatie in Den Haag. Woningen tot drie ton werden het afgelopen jaar gemiddeld 13 procent duurder. Boven de drie ton nam de prijs met slechts 3 procent toe. Oorzaak van deze snelle prijsstijging is de aanhou dende vraag naar koopwonin gen ondanks een kwakkelende economie. De vraag naar koop woningen neemt nog steeds toe doordat de huren stijgen en de hypotheekrente de laatste tijd flink is gedaald. Het tekort aan beschikbare woningen drijft de prijs met na me in het duurdere middenseg ment verder op. Volgens de NVM moeten er snel meer wo ningen tussen de 2,5 en 3,5 ton worden gebouwd om de prijs stijging af te remmen. Huiseige naren die nu in huizen onder de drie ton wonen, kunnen dan ge makkelijker doorstromen naar een duurdere woning. De 75.000 woningen die in 1993 via NVM-makelaars wer den verkocht, stegen gemiddeld 9 procent in prijs, namelijk van 194.800 gulden in 1992 tot 212.400 gulden vorig jaar. Het aantal dagen dat een huis te koop stond, liep terug van 81 dagen in 1992 tot 66 in 1993. Verder maakte de NVM giste ren bekend dat de vaste tarie ven van makelaars voor bemid deling bij aan- en verkoop van huizen per 1 februari worden afgeschaft. Dat hebben de NVM-makelaars besloten onder druk van het ministerie van economische zaken. Hiermee is in principe de weg vrij voor la gere tarieven in de makelaars- markt. Staatssecretaris Van Rooy van economische zaken had vorig jaar op aandrang van de Eu ropese Commissie aangekon digd dat veel prijskartels in Ne derland verboden zouden wor den. M£t de vrijwillige maatre gel voorkomt de NVM ingrijpen van overheidszijde. De NVM kan haar leden in de toekomst alleen nog maar tarie ven adviseren, maar die zijn niet bindend meer. De nieuwe adviestarieven zijn overigens gelijk aan de bestaande, die wel bindend zijn. Voor een door snee huis (van twee ton) blijft het tarief 1,85 procent van de verkoopprijs. Hoe de tarieven op de make- laarsmarkt zich in de toekomst zullen ontwikkelen blijft voor alsnog een vraag. Een NVM- woordvoerder: „We verwachten dat de meeste leden de advies tarieven zullen volgen. Een gro te prijzenslag lijkt zeker niet waarschijnlijk. Een aantal ma kelaars zal enkele tarieven wat verhogen, anderen zullen tarie ven wat verlagen". Maar: „In theorie kunnen de klanten nu zelfs gaan afdingen". De Vereniging Eigen Huis voorziet wel een daling van de makelaarstarieven nu er een einde is gekomen aan wat ze noemt „het tarievendictaat van de NVM". Kamer tevreden met standpunt Lubbers over brief Bukman Blanke in huis Tilburgse Veestraat tilburg De woning in de Veestraat in Tilburg waar buurtbewo ners in oktober verhinderden dat er een Antilliaanse gezin kwam wonen, is opnieuw verhuurd. Directeur J. Scholten van woning corporatie WT zei gisteren dat het huis is toegewezen volgens het urgentiesysteem. Wie de woning betrekt wil hij niet zeggen. J Volgens buurtbewoners komt er een alleenstaande blanke vrouw met vier kinderen in. De Veestraat kwam door het inci dent internationaal in het nieuws. Boze buurtbewoners verniel- den de ruiten en het interieur van de leegstaande woning die was toegewezen aan een Antilliaans gezin. Ook werden racisti sche leuzen geschilderd. Nedcar in Born probeert dit jaar quitte te spelen Na een verlies van 220 miljoen gulden in 1993 denkt NedCar dit jaar toch quitte te kunnen spelen. Dat moet volgens topman Sevenstem worden bereikt door meer produktie, hogere prijzen en verdere bezuinigingen. Na 80.000 auto's in 1993 wil Sevenst^n dit jaar 95.000 voertuigen van de band laten lopen. Dat fleurt het re sultaat op met 80 miljoen gulden. Door het opschroe ven van de verkoopprijzen en alleen nog de Volvo-uit- voeringen te produceren waar de grootste vraag naar is, denkt Sevenstern nog eens 60 miljoen binnen te kunnen halen. Recordjacht van ballonvaarders schiphol «anp Nederland is aan zet. Die sfeer kenmerkte de sponsorbijeen komst van ballonvaarder Henk Brink gisteren in het Aviodome op Schiphol. Hij presenteerde plannen voor een wereldreis van drie weken in de Holland Flyer. Een door Fokker Space Systems ontworpen ballon van 70 meter hoog plus een 10.500 kilo zware capsule moeten Brink en F16-piloot Willem Ha- geman eind dit jaar non-stop rond de wereld brengen. De reis begint in Nijmegen en voert via Duitsland, Polen, Rusland, Ja pan, de Grote Oceaan, de VS en de Atlantische Oceaan naar een landingsplaats ergens in Euro pa. Een poging van Brinks Ame rikaanse rivalen mislukte deze week kort na de start. Klant kan geld terugkrijgen Vleesfabrikant Bakx BV in Veld hoven, leverancier van onder meer Albert Heijn en Unilever- dochter lm. van den Berg, heeft duizenden porties kipsaté laten terughalen. Eerder deze week waren klachten over stukjes glas in kipsaté voor AH aanleiding om tienduizenden duopakken uit de diepvrieskasten te halen. Algemeen directeur L.M. van Rooij van Bakx liet gisteravond weten dat hij geen exacte aan tallen of een precies schadebe drag wal noemen. Het bedrijf le vert onder meer kippevlees aan een aantal bedrijven die er saté van maken en die dat produkt vervolgens aan winkelorganisa ties doorverkopen. De terugge haalde diepvries-kipsaté is in de handel gekomen bij AH (duo- pak), Van den Berg (zakjes Din ner Gold Saté Ajam), Spar (duo- pak), Super (duopak), Jac. Her mans (bakjes zonder stokjes), Bakx Saté (zonder stokjes), Je- mefa (zakjes), HGC (zakjes), en voorgefrituurde bulk onder de zijn Bakx vervaardigt ongeveer tien produkteo, die alle met vlees te maken hebben, maar wil daar verder niet op ingaan, omdat anders de verkoop van produkten waar geen glas jn zit in opspraak komt. Want behal ve kipsaté maakt het bedrijf, waar ongeveer 100 werken en dat een gro sector is, ook saté van vlees. De kipsaté waarin tot nu toe in vijf gevallen glas is gevonden, is eind vorig jaar geleverd. Bakx heeft besloten de produktie van de maanden november én de cember terug te halen om alle risico's uit te sluiten. Volgens directeur Van Rooij is daarvoor een „ruime marge" aangehou den. Ia. een advertentie zet Bakx vandaag in alle landelijke en re gionale bladen uiteen onder welke merken de kipsaté is ver kocht. Consumenten worden opgeroepen de merken met de houdbaarheidsdatum novem ber en december 1994 terug te brengen naar de winkel, men sen kïijgen dan hun geld terug. Voorafgegaan door acht motoragenten reed de lijkstoet over de snelweg van Utrecht naar Arnhem, waar de overleden minister Dales gisteren werd begraven. foto anp»cor mulder utrecht/arnhem npa Duizenden mensen hebben gisteren tij dens de kerkdienst in Utrecht en de be grafenis daama in Arnhem afscheid ge nomen van de zondagnacht overleden minister van binnenlandse zaken, Ien Dales. De dienst in de Domkerk werd geleid door drfe voorgangers. Een van de sprekers was haar broer, A J. Dales. „Vriendschap is een overheersend ken merk geweest in het leven van Ien", zei hij. „Ze verbond zich met mensen in hechte en duurzame relaties. Ze was het middelpunt van een grote vrienden kling, die fungeerde als een familie van wie Ien de moeder was". In de kerk waren ongeveer 1.300 geno digden aanwezig: naast familie en vrien din Elisabeth Schmitz, het voltallige ka binet, kamerleden, prominente PvdA'ers, burgemeesters, ambassadeurs, vertegenwoordigers van maatschappelij ke organisaties en van het Koninklijk Huis. De dienst in Utrecht, die bijna ander half uur duurde en waar ook het Avond maal werd gevierd, werd in- en uitgeluid door klokgebeier. Drie vrachtwagens vervoerden de vele bloemstukken en kransen. Brandweerlieden en politie mensen vormden de erewacht bij de in gang. Er waren zeker duizend toeschou*- De teraardebestelling op de Arnhemse begraafplaats Moscowa was sober. Naast familie en vrienden begeleidden zo'n 1.200 belangstellenden de overleden be windsvrouw naar haar laatste rustplaats. Bij de aula was een grote tent ge plaatst om allen, die de 62 jaar geleden in Arnhem geboren minister de laatste eer wilden bewijzen, een plaats te bie den. De korte plechtigheid in de aula was alleen voor familie en vrienden. Voorafgegaan door acht motorrijders van de politie arriveerde de lange stoet van lijkauto, volgauto's en bussen een half uur later dan voorzien op de be graafplaats. Aan de groeve, omringd door zeer veel bloemen, ging ds. J.C. ten Have voor in gebed. Na een korte stilte zakte de kist. De verwachte verkeersproblemen in zowel Utrecht als Arnhem bleven uit. amsterdam thea van beek en paul koopman De Amsterdamse burgemeester Van Thijn zal vandaag zijn tele foontoestel niet uit het oog verlie zen. Hij geldt immers als kansrijk ste kandidaat voor het minister schap van binnenlandse zaken, een vacature die PvdA-leider Wim Kok vandaag nog wil vervullen. Hoewel Van Thijn geen hoge pet op heeft van zijn Haagse jaren wordt aan zijn bereidheid om zijn overleden partijgenote Dales op te volgen niet getwijfeld. Haalt Kok hem binnen als PvdA's hoop in bange dagen? Heeft vader Van Thijn toch nog ongelijk gekregen. Toen de jonge Ed in de jaren zestig openbaarde dat hij wel wat voelde voor de poli tiek sprak de oude heer ontnuch terende woorden: „Edje, kijk uit. Het hoogste dat je in de politiek kunt bereiken, is dat tweederde van de mensen een hekel aan je krijgt". Maar met Van Thijn liep het an ders. Steeds meer mensen bekeer den zich tot de beminnelijke, wat schutterig sprekende krullebol. Ed van Thijn, in de jaren zeventig de uitvinder van de polarisatie-strate gie van de PvdA, de burgemeester die de dag voor zijn installatie uit vrees voor blokkades de nacht in zijn werkkamer doorbracht, is in middels vrijwel onomstreden. Amsterdam zal hem beslist mis sen, als Kok hem vandaag naar Den haag roept. Nu de PvdA in de peilingen klap na klap krijgt, komt een terugkeer van de Amsterdam mer naar de landspolitiek als ge roepen. „Van Thijn is zeker goed voor vier kamerzetels", speculeer de een PvdA-kamerlid al. Hoewel Van Thijn inmiddels tot de 'oude generatie' sociaal-demo craten behoort, is zijn politieke en gagement nog altijd actueel. Zijn grootste bevlogenheid geldt de in vloed van burgers op het bestuur, het minderhedenprobleem en de veiligheid op straat. Het zijn the ma's die hoog scoren in het PvdA- verkiezingsprogramma. Van Thijn is geboren en getogen in de hoofdstad als zoon van een textielhandelaar. In 1962 werd hij er raadslid en leerde Den Uyl toen wethouder .kennen. In diens kielzog toog Van Thijn naar Den Haag. In 1967 kwam hij in de Tweede Kamer om ook daar na vijf jaar de fractie te gaan aanvoeren. De polarisatie-strategie die hij ont wikkelde (via duidelijke stellingna- me streven naar een linkse meer derheid) leidde ertoe dat de PvdA in de kiezersgunst steeg. Het zetel tal in de Tweede Kamer groeide van 33 naar 53 (in 1977). Lange tijd gold Van Thijn als kroonprins voor het partijleiderschap. Den Uyl koos echter Wim Kok als zijn op volger, in de hoop dat de FNV- voorzitter arbeiders weer aan de partij zou kunnen binden. Het ministerie van binnenlandse zaken is voor Van Thijn geen on bekend terrein. In 1982 zwaaide hij er acht maanden de scepter, tot het tweede kabinet-Van Agt viel en de PvdA weer in de oppositiebank jes belandde. Aan zijn korte perio de op het departement bewaart hij goede herinneringen, omdat hij er zijn voorliefde voor 'bestuurlijke projecten' kon uitleven. Niettemin zei Van Thijn later: „Als je me vraagt wat ik in die 16 jaar Haagse politiek bereikt heb, denk ik dat ik aan een half blocnotevelletje ge noeg heb. Terwijl ik over mijn Am sterdamse periode wel vijf boeken zou kunnen vullen". Meermalen werd Van Thijn in de hoofdstad op de proef gesteld. Hij schroomde niet hard op te tre den tegen de steeds militanter ge- Van Thijn. worden kraakbeweging, kwam te rug op zijn standpunt dat hard drugs moeten worden vrijgegeven, pleitte aanhoudend voor meer agenten en liet de Zeedijk schoon vegen. Minder succesvol was zijn dure lobby om de Olympische Spelen naar Amsterdam te halen. Verder werd de begroting voor de bouw van het nieuwe stadhuis ruim overschreden en kwam het prestigieuze IJ-oeverproject niet echt van de grond. Het naar Amsterdam halen van de welbespraakte hoofdcommissa ris van politie Nordholt, be schouwt Van Thijn nog steeds als een van zijn beste beslissingen. Zijnj steun aan de commissaris was onvoorwaardelijk, ook als Nordholt volgens sommigen wat al te onbesuisd de publiciteit had ge- archieffoto anp zocht. Niettemin is de burgemees ter minder populistisch dat de po- litiebaas. „Ik ben wel eens bang dat de mensen Edje Edje gaan roe pen als ik door de stad loop", zei hij eens. In zijn vele publikaties Dagboek van een Onderhandelaar en Democratie als Hartstochtlaat hij zich kennen als een genuan ceerd intellectueel, wars van gene ralisaties^ borrelpraat. Hoewel Van Thijns analyse van de maatschappelijke realiteit niet opwekkend is „Het lijkt wel of met de val van de Muur het Euro pa van de jaren dertig weer is wak ker gekust", schreef hij in 1991 brandt in hem altijd de hoop. Van Thijn geeft nooit op. Het kabinet krijgt er, als het een beetje meezit, een hardnekkige optimist bij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3